Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Spionnage in den groeien oorlog. Uitgave KIEZEBRINK Co. Eerste Blad No. 92 Woensdag 17 Augustus 1932 Dit No. bestaat uit 2 Bladen. 48e Jaargang 11 J MAAGPILLÉN ff£RC£MSJLUSTM/\ Alle Advertentiön worden in belde bladen opgenomen* toe- Ongetakken. wijze 'Londen midden in deii gor log Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags eh Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Öffingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Snee ker Zweminrichting was heden 20 Geen vuilnisbakken uitzetten. Asch en huisvuil wordt morgen, Woens dag, niet opgehaald. Te Haarlemmerliede heeft Zondagavond een botsing tusschen 3 auto’s plaats gehad. 5 personen uit de auto der familie Pauli te Amsterdam werden alle gewond. De 18-jarige wielrijder P., die onder Oud Rosenburg door een onbekende autobestuur der is aangereden, is overleden. De 41-jarige vrouw van den heer P. van Doorn te Alphen aan den Rijn is, toen zij in den Ouden Rijn achter haar woning waschgoed uitspoelde, tè water geraakt en verdronken. Haar lijk is later opgehaald. 2e Serie. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 Yi en 12/2 uur, de na volgende voorwerpen als gevonden gedepo neerd op 14 en 15 Aug. 1932: nummer plaat B 17438; lederen riem. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 14 en 15 Aug. 1932: portemonnale, W. Lemstra, Smids- buurt 6; damestasch met inhoud, Van der Werf, Kloosterhof 27; vulpen, j. Schuil, 3e Woudstraat 1voetbal, v. d. Burg, Stations straat 38. Aan de zeilwedstrijden der Kon. Zeil- vereeniging Sneek, Woensdag en Donderdag te houden, nemen niet minder dan 130 sche pen uit diverse klassen deel. De belangstel ling concentreert zich natuurlijk vooral op de klassen waarin naast de Friezen ook de Hollanders uitkomen. Voor de teamwedstrijd der Regenbogen is Holland vertegenwoor digd door de Meteor met Oscar Nathan aan het roer, de Steur van v. d. Steur, de Hol land van Bos, de Snoepie stuurman Hans Nathan en de Leede III, stuurman v. d. Meij. Friesland komt met de 5 Sneekers: Dolfijn, bestuurd door G. Hofstra, Winde kind met Oppenhuizen, Hennie met Hen driks, Waterrot met Kuipers en Waterzon netje met Johs. Zwart aan het roer. Ook de D-klasse telt ditmaal naast de drie bekende Sneeker schepen twee Hol- landsche nl. Amcarthine van C. Piek te Utrecht en Filo van F. Los, Leiden. In de 7.10 M. klasse starten 11 schepen uit Fries land en Groningen. Sterk bezet is de 16 M.’ klasse met 19 schepen en de Bergumermeerklasse met 23, waarvan een zestal uit Holland. Ook de kleinere klassen zijn uitstekend bezet, zoo- dat het ditmaal weer glorievolle dagen voor de Kon. Zeilver. Sneek beloven te worden. Het kon wel niet anders of roman tische figuren zijn 'gefantaseerd in de onmiddellijke nabijheid van den Kei zer gedurende het verloop van den gnooten oorlog. Figuren, die gedekt door zijn Keizerlijken ten Koninklijken zetel, met bijzondere volmachten waren toegerust, ten blijk gaven van bekwaam heden, die van bijzonderen aard war ren. In 'hoeverre er van een en deht- zelfden spion van den Keizer gedu rende geheel den oorlog sprake is ter zijde gesteld, mag wel dit worden aan- genomen, 'dat niet alleen de Keizerlijke persoonlijkheid door bijzondere maat regelen onder leiding van bijzondere beambten Werd bewaakt, maar ook, dat den Keizer bijzondere krachten ten dienste stonden, die er op uit waren de geheimen van den vijand te verne men. Mag men Ledoux, die een ge- ruimen tijd verbonden was aan het bekende 'tweede bureau van het Fran- sche Ministerie van 'Oorlog en die om langs zijn jacht op de spionnen in Frank rijk heeft beschreven, gelooven, dan droeg deze spion den naam van CraJ- mer; volgt men daarentegen Lucieto, die meer fantaseert dan dat hij docu mentair over spionnage schrijft, dan droeg deze spion, althans een tijdlang, den naam Van 'Hans Fuchs. In beide gevallen kan men 'slechts opmerken, dat 'het namen zijn,*die in Duitschiand niet tot de onbekenden behooren I Hoe het Izij, Of het Hans Fuchs of Cramer Of wellicht Muller was, een spion van Duitschen huize, die over bijzondere bekwaamheden beschikte en die nauw aan de Keizerlijke omgeving was verbonden, heeft öp stoutmoedige bezocht en is er in het bezit geraakt van geheimen, die voor dë Duitsche oorlogvoering van beteel^nis zijn ge- Maakt dan ook de taak van het Cri siscomité licht. Denkt aan de velen die vol zorgen gebukt gaan onder den last van de economische crisis. En breng ter onzer kennis de namen van hen, die door de crisis, In zorgen zitten. Verschillende personen hebben we reeds kunnen vinden, er zijn er echter meerderen. Het Comité neemt de noodige dis cretie daarbij in acht. STEUNT HET CRISISCOMITE. J. 'A.. Maseland, voorz. De Vries, secr. G. V r o 1 ij k Hzn, pennm. gen; zij lieten hem onder schijnbaar voldoende 'bewaking achter, maar hoe groot was niet hun verbazing toen zij den volgenden ochtend de bewaker ge dood en den Duitschen spion ontsnapt 'vonden. Zij begrepen toen, dat hub aanwezigheid te Zeebrugge groot ge vaar opletverde te meer omdat de spion gelegenheid had gehad bekend te worden met de verborgenheden van hun 'schuilplaats. Vandaar dat zij zich Jop weg begaven, en bemerkten, dat tal van Dmtsche patrouilles de omge ving afzochten teneinde hen te vinden. Dank zij de medewerking van een Bel gischen boer, die hun in een hooikar verborg, slaagden zij er ongemerkt in Gent binnen te komen. Dat niet ab leen, maar de boer, die dienzelfden ochtend aan \de Duitschers diensten had bewezen, kreeg van hen een vrij geleide, dat hem van groot belang was. Het moeten dezelfde spionnen zijn geweest, die te Charleville hun kwar tier opsloegen. Daar woonde sedert ge- ruimen tijd een Scandinaviër, die het vertrouwen van den Duitschen spion- nagedienst had weten te verkrijgen. Dat werd hem ten kwade geduid van de zijde der Duitsche legerpolitie, die in voortdurenden onmin met den Spi- onnagedienst 'leefde. Het ging zelfs zoo ver, dat de legerpolitie den Scandina viër bij zich noodigde, schijnbaar te gast, doch met het doel hem te ver moorden, aangezien het mede deze Scandinaviër was, die te veel wist en vertelde omtrent de levenswijze van verschillende hooggeplaatste officieren. Het was ook deze zelfde Scandinaviër, die betrokken werd 'in een poging om materiaal van neutraal grondgebied naar het Duitsche legergebied te voe ren, hetgeen mislukte, 'tengevolge van het feit, dat dit materiaal door toevoe ging van ondeugdelijke grondstoffen werd bedorven. Te Londen hadden 'de Duitsche spi onnen verbindingen aangeknoopt met Russische uitgewekenen. Doch 'toen de Engelsche politie deze laatsten op het spoor was gekomen, werden zij voor hen niet alleen nutteloos, doch zelfs Jubileum. Morgen, Woensdag, gedenkt de tramcon ducteur R. Kroese de dag dat hij voor 30 jaar bij de N. T. M. in dienst trad. Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting bleken. Deze spion toont zijn stout1- moedigheid met slechts 'door de wijze, waarop hij tot zélfs de best bewaakte officieele bureaux wist binnen te drin gen, maar ook door de wijze, waardoor hij zijn tegenstanders onschadelijk trachtte te maken. Het is meer dan een verhaaltje alleen, wanneer men verneemt dat bekwame 'detectives, die de dra den van een intrige tegen den Duit schen spion in handen hielden, op de meest wonderbaarlijke 'wijze aan een zeldzaam voorkomend ongeval ten of fer vielen. En het is ook meer dan teen verhaaltje, wanneer men verneemt, dat een dergelijke Duitsche spion er in slaagde om, althans gedurende enkele weken, midden in Londen, m het druk ste gedeelte van de city, een kantoor te houden, voor den aankoop van le vensmiddelen bestemd, functioneerende als een echt kantoor, zonder dat zelfs de bekwame Intelligence Service en wellicht nog bekwamer Scotland Yard er de lucht van kregen. Lucieto laat dezen spion telefoneeren met de po litie op het oogenblik, dat zij deze kan toren doorzoeken; hij laat den stout»- moedigen spion vertoeven in eeh café, waarheen de politie zich ijlings begeeft, echter alleen om van den gérant en zijn kellners een afscheidsgroet, voor haar bestemd, 'in ontvangst te nerneh. Maar vast staat het aan den anderen kant, dat ondanks alle maatregelen, door marine en luchtmacht genomen, deze Duitsche spion de middelen wist te verkrijgen om, vermoedelijk 'per vlieg tuig, Engeland te verlaten in dienzelf den nacht, dat 'hij overal werd gezocht. Niet onvermakelijk is daarbij de zgn. grap van de punaises. De Engelsche detectives wisten maar al te goed, dat zij beluisterd werden, waarheen zij gin gen. Tot in de belangrijkste haven steden van Engeland, en daar wellicht nog het meest, werden complotten van spionnen opgezet, die er belang bij hadden al datgene af te luisteren wat door de contra-spionnage Werd bespro. ken. Een dezer detectives nu, bij erva ring wetende, dat zij die aan gesloten deuren luisteren, zich bij voorkeur gevaarlijk, -hetgeen de Duitschers er toe bracht om front tegenover hun voormalige bondgenooten te maken. Zelfs werd op een dezer Russen, ver moedelijk deh voornaamste, een aan slag gepleegd, toen en nadat hij door de Engelsche politie in hechtenis was genomen en dus in staat kon worden geacht om geheimen te verraden. Maar later doken deze zelfde Russen in de omgeving van het Hoofdkwartier te Charleville op, nu als bondgenooten, die Rusland tot de revolutie en dus tot afval van de Geallieerden brachten. De Engelsche spionnen wisten ih ver binding met de Russen te treden, en zoo vonden zij opnieuw den toegang tot den §pion van den Keizer. Zon danig wisten zij dezen, dank zjj aan hem ontroofde papieren, in het nauw te brengen, dat zij vrij bij hem konden uit en ingaan. Totdat hij van een zoo danig bezoek gebruik maakte om hen, als vrouw verkleed, na te gaan. Dit- leidde tot een 'discussie op de openbare straat, die eindigde met het neerschia- ten van den Duitschen spion, dien de Duitsche soldaten als zoodanig, juist tengevolge van zijn vrouwelijke kleedij, n et konden herkennen. Hoe de En gelsche spionnen, na dezen brutaien aanslag, wisten te ontsnappeh, is meer dan raadselachtig., Het geheimzinnige, dat 'aan vele van deze spionnagezaken is verbonden, leidt er vanzelf toe, dat fantasie en wer kelijkheid gemakkelijk werden 'dooreen gemjengd. Maar de geschiedenis van de spionnage, bestudeerende aan de hand van 'de documenten, leert aan den an deren kant wel, dat in dit opzicht niets onmogeljjk moge worden gerekend, en dat nooit van hooit kan worden gespro ken. Datgene wat zich wellicht onder de oogen van de meest rustige bur gers in een neutraal land heeft afge speeld; datgene wat door stoutmoedige spionnen midden m het vijandelijke kamp is ten uitvoer gelegd, het over treft de stoutmoedigste fantasie, die een Wallace, een Oppenheim of een Ivans zich kunnen maken. De vele vragen om inlichtingen die de leden van ons Comité gedaan wor den, beschouwen wij als een verheu gend verschijnsel. Dfaaru.it blijkt dat er in de kring van de burgerij belangstelling bestaat voor de ons opgelegde taak. Wij ontveinzen ons de moeilijkheid van die taak niet. Die taak is van meer langdurigen aard, dan die van een tweetal vorige, door Burgemeester en Wethouders, in het leven geroepen Comité’s, bekend als Comité „Strenge winter 192.9” en Comité „Buitengewone tijdsomstandig heden 1931”. Het Plaatselijk Nationaal Crisisco mité heeft te voorzien in de nooden, ontstaan door de economische crisis. Die nooden blijven bestaan, zoolang de crisis, als een spookbeeld het maat schappelijk leven van onzen tijd ver volgt. Ons werk is dan ook geweest, een No. VI. DE SPION VAN DEN KEIZER. daarheen begeven hetzij op bloote voeten, hetzij op muilen van zeer doordringbare stof alles ten einde onnoodig 'leven te vermijden strooide op den donkeren gang voor de kamerdeur punaises uit met de punten naar boven. Het resultaat liet niet op zich wachten, want slechts korten tijd daarna klonken rauwe kreten van pijn, en het was maar al te gemakkelijk den luisteraar in hechtenis te nemen. Dit luisteren op zichzelf bood ongetwijfeld geen delict, waarvoor gevangenisstraf gewettigd is, maar nadat de zakken van den luisteraar waren onderzocht, kwam daaruit een zoodanig materiaal dat de arrestatie 'door een ieder volkomen gebillijkt kon worden. Nadat Hans Fuchs, of hoe hij hee- ten mocht, uit Engeland bleek te zijn verdwenen, vermoedelijk met 'medene ming van gewichtige geheimen en do cumenten, werd 'de jacht op hem in Duitschiand en het door de Duitschers bezette gebied, voortgezet. De stout moedige Engelsche detectives waagden zich per vliegtuig binnen de Duitsche zóne; 'zij wisten het is meer vertoond te dalen op een verlaten plek en konden zoo> aan de moeilijkheden, ver bonden aan het overschrijden van de rondom elk legergebied getrokken grenzen, ontkomen. In Zeebrugge slaag den zij er niet slechts in de aard van de versterkingen in de haven op te ne men en daarvan rapport uit te brengen aan de Engelsche Admiraliteit, die op grond 'daarvan den stoutmoedigen raid op Zeébrugge voorbereidde, maar zij wisten 'den Keizerlijken spion zelfs ge vangen te nemen. 'Deze was goed be waakt, had zijn kamers in hetzelfde ge bouw, Waaar het Casino^ der Officieren gevestigd was, 'maar Duitsche unifor men, door de Engelsche en Belgische spionnen aangetrokkén, vergemakke lijkten het werk. Zij slaagden er werke lijk in den 'spion van deh Keizer op 'zijn kamer te 'overvallen, te binden en te dwingen tusschen hen in het Casino te verlaten. Zij brachten hem in een schuilhoek met de bedoeling hem per onderzeeër naar Engeland over te bren- zoeken ten tasten olm de juiste weg te vinden. Wjj hebben als erkende afdeeliing door en van het Nationaal Clrisiscomité, ons te houden aan de voorschriften van dat Comité. Een bepaalde vorm, van hulp is wel niet blindend voorgeschreven, maar bij voorkeur dient gesteund te worden met het verstrekken van goederen, al be hoort het verstrekken van geld niet tot de onmogelijkheden. De nood onder een deel der burgerij is zeer groot, in velerlei opzicht. Niet dat er honger geleden wordt. Gelukkig niet. Maar er wordt gebrek geleden. Er is in vele gezinnen gebrek aan veel, dat behalve voedsel, ook tot de noodzakeiijke Itevensbehoeften behoort. Wjj denken hierbij! aan klceding, schoeisel en dekking. En bovendien benauwen veie de fji- nanqieele verplichtingen die op beken de data om honoreering vragen. Tot op heden hebben wij slechts en kele dezer laatste crisisslachtoffers kun nen helpen omdat het comité, tot op heden nog niet weet over welke midde len het regelmatig zal kunnen beschik ken. Daarom1 heeft het dan ook beslo ten om voorloop,ig alleen te voorzien in de nooddruft der crisis-slachitoffers, doolr het verstrekken van voedingsmid delen, kleedjng, dekking, schoeisel, brandstoffen e. d. Ofschoon het Comité ongetwijfeld door eigen inkoopen, goedkooper aan de benoodjgde goederen zou kunnen komen, heeft het toch besloten, die goederen door belanghebbenden te la ten betrekken van de gewone leveran ciers, .omdat ook onze middenstand in deze tijd, het moeilijk te verantwoorden heeft. Daarvoor wordt Jn de eerste plaats de opbrengst der gehouden schaalcoi- lecte bestemd, die met de nagiften de som van ruim f2500 heeft opgebracht, en de vele giften in natura, die het Comité gewerden. De aan regelmatige bijdragen toege zegde bedragen, nemen geleidelijk toe, maar is tot op heden met een bedrag van pl.m. f 350 per maand, nog onvol doende om de heers (dien de nood te lenigen. Het Comité vertrouwt echter dat de burgerij die periodieke bron van in komsten nog belangrijk zal opvoeren. „Verdeeldheid” is een karaktertrek van ons Nederlandsche volk, maar een eenheid is datzelfde volk in het offeren van geld en goed; als een deel in nood verkeert. De geschiedenis is er om zulks te bewijzen, en in onze stad is zulks meer dan eenmaal op treffende wijze geble ken. Daarom is het Comité ook niet be zorgd voor de komende weken en maanden. Het vertrouwt dat de noodige midde len den penningmeester zullen vloeien. De beter gesitueerde inwoners van onze stad zijn door ons bezocht, en hebben bovenstaand resultaat mogelijk gemaakt. Be minder gegoede burgers zullen het hunne gaarne willen werpen in de gesloten bussen, die binnenkort, regelmatig zullen wor^a aangeboden. Daardoor zal veel leed kunnen wor den verzacht. De nood is werkelijk groot en de komende 'winter werpt reeds zijn scha duwen vooruit. Het Comité steunt zelfs daar, waar een instelling van weldadigheid nim mer behoefde te steunen, omdat uitslui tend de economische crisis, oorzaak is van de daar ontstane oopd. AankontSgingen. Zondag 21 Aug. half drie (N. T.). Vrijz.-Godsd. Openl. Samenkomst te Rau werd. Zie adv. I f I De arbeid van het Crisis-Comité. NKUW: SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang) Gevonden Voorwerpen. Wilt gij U weer frisch en opgewekt voelen, vrij van slechte spijsvertering, verstopping en de daaruit voortvloeiende lusteloos heid, gebruik dan Foster’s Maagp lillen. 0.65 per flacon.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1