Officieel Orgaan net Gemeente Sneek ta lift i» dt wildernis. Eerste Blad Uitgave BIEZÏBRIÏK Co. So. 97 Zaterdag 3 September 1932 Dit No. bestaat uit 3 Bladen. nieuw Feuilleton. 48e Jaargang op- Alle Advertentiën worden in belde bladen opgenomen. Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting INGEKOMEN: VERTROKKEN: Zijn gezinnen. n e is c LIJST VAN INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN OVER AUGUSTUS 1932. V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tims, Ooënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzooi, Abbega, Oosthem, Deersum, Svharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. HOOFDSTUK II. een was :en ich De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en i Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingeoga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Haricfa, Hemdum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Voor Nederland bewerkt doos W. J. A. ROLDANUS Jr. tot WV aan ene :m- vas gd. iats oor hij zal ipr. o’n de /al :er is- al an Ier rk er n- in <e le t- e giften zit niet in !de eersite plaats in stijging van melkopbrengst per dier en van het vetgehalte, hoewel die stijging ereeniigsjzins is, maar wel in toeneming van het aantal weidedagen, of als men dat wil de möigelijkheid meer dieren op eenzelfde perceel land te houden. Bij de lage zuivelprijzen is uiteraard het voor deel geringer dan vroeger maar dat in kunstmest nog altijd muziek git be wijst het feit dat zelfs bij een prijs van 3 ct. per K.G., melk 20 K.G. 60 ct. opbrengen en 1 K.G. stikstof slechts 40 ct. kost, zoodat er nog een voor deel is van 20 ct. Iedere boer zal echter voor zichzlelf moeten uitmaken hoe in z’n bjedrijf profijt te trekken van de vjerkregen wetenschap dat toevoeging Neerslag te Sneek in Augustus 1932. Deze bedroeg slechts 37.3 m.M. (ver leden jaar 137.3 m.M.) 27.1 m.M. komt op rekening van twee zware onweers buien, terwijl de rest 10.2 m.M, ver deeld is over enkele dagen. De normale neerslag voor Augustus is 85 m.M. Uit bovenstaande blijkt wel duidelijk het buitengewoon vaste weer van de afgeloopen maand. excuus. „En jij hebt hem genomen I” riep Bela uit. „Jij bent met hem meegegaan 1 Was dat de beste man, dien je krijgen kon? Ik spring nog net zoo lief in het meer dan dat ik mijn kinderen te schande maak met een prairiewolf als vader I” 9 Loseis keek haar dochter vreemd aan. „Charley is je vader niet,” zeide zij kortaf. Bela hield midden in haar uitbarsting op en keek haar moeder stom ver baasd aan. „Jij bent twintig,” ging Loseis voort. „En negentien ajar geleden ben ik met Charley getrouwd. Ik heb eerst een anderen man gehad.” „Waarom heb je me dat nooit ver teld?” prevelde Bela verwonderd. „Het is al lang geleden,” antwoordde Loseis, terwijl zijl haar schouders op haalde. „Waar was het goed voor?” Bela’s tranen waren gedroogd. „Wat voor een soort man was mijn vader?” vroeg zij nieuwsgierig. „Een blanke I” „Een blanke 1” herhaalde Bela, recht voor zich uitstarend. Een diepe blos kwam op de wangen van het jonge meisje. „Hoe heette hij?” vroeg zij. „Walter Forest.” In den mond van de squaw klonk de voornaam als „Hoo- alter.” „Echt blank?” vroeg Bela. „Zijn huid was zoo wit als de tand van een hond,” antwoordde Loseis, „en zijn haar goud als de zon.” Een glans, die, terwijl zij dat zeide, in haar doffe oogen kwam, verried, dat de stevige squaw ook een mensch was. opgeleverdi 9755 K.G. melk, 543 weide dagen voor jongvee en 17400 K.G. gras, de lichtbemeste 6109 K.G. melk, 423 weidedagen, 17300 K.G. gras, het voor deel bljjkt dus hier ongeveer 1000 K.G. melk per H.A. te zijn. Ir, Spaans deelde nog mede dat ge rekend naar zetmeel waarde uit de proe ven van 1931 op dit bedrijf gebleken is dat hier voor 1 koe 40.7 Are van de zwakbemesfte perceelen nopdig Iwas en 32.4 A. van de zwaarbemeste, bij den heer Ruiter te Knjjpe was dat resp. 33 en 26 A. Deze spreker legde er de nadruk op dat door systematische bemesting en indeeling der perceelen de droogtepe- rioden gemakkel ijker te overbruggen zijn. De heer De Ruiter uit Knijpe deelde nog mede dat jn zijn bedrijf gebleken was dat iwaar men vroeger zonder kunstmest 12 koeien te hooi en te gras op 12 H.A. houden kan, men nu met kunstmest 21 kan houden. Grietje Hiemstra, dienstbode, van Bolsward naar Galigastraat 21; Gregorius Joseph Stock mann, onderwijzer, van Hilversum naar Kruize- broederstraat 89; Thijsje Pufte, z. b., van Har lingen naar Scharnestraat 7; Lukkina Jaantina de Vries, z. b., van Rotterdam naar 2e Woud- straat 5; Antje van dier Veen, z. b., van Lekkum naar Ernst Casimirstraat 21; *Sibbeltje die Jong, echtgen. van Willem van de Linde, z. b., van Den Haag naar Kerkhoflaan 10; ’Pieter de Jong, z. b., van Den Haag naar Kerkhoflaan 10; Hinke Tjerkstra, z. b., van Workum naar 2e Selfhelp- straat 18; Catharina Maria Elizabeth Brtnnink- mpijer, z. b., van Sittard naar Grootzand 54; Klazina Catharina Hazenberg, z. b., van Warf- fum naar Willem Frederikstraat 5; Frouktje Hazenberg, z. b., van Warffum naar Willem Frederikstraat 5; Hasseltje Kooy, z. b., van Gro ningen naar Hendrik Casimirstraat 16; Rinske Brandsma, z. b., van Oideboorn naar Napjus-^ straat 20; Marten Hoekstra, z. b., van Jutrijp n. 3e Woudstraat 4; Hendrina Regina Henkes, echtgen. van Jouke Heins, z. b., van Leeuwar den naar Parkbuurt 28; ’Justus Buma, ontvan ger dir. bel., van Mantgum naar Stationsstraat 6; Jakob de Jong, evangelist, van Gent (Oost- Vlaanderen) naar le Woudstraat 36; ’Jacob Koerten, koopman, van Amsterdam naar Loox- magracht 1; ’Jan de Boer, kapper, van Berk hout naar Kruizebroederstraat 55; Margaretha Maria Kern, echtgen. van J. G. A. Weijera, z. b., van Middelhamis naar Boeierstraat 12; ’Sijmen Waiinga, bouwk. opzichter, van Ijlst naar Kerk hoflaan 4; Tabtae Schippers, dagmeisje, van Nieuwleusen naar 2e Oppenhuizerdwarsstraat 2; ’Wiebren Kromhout van der Meer, electriciën, van Joure naar Marktstraat 21; Willem Meijer Cluwen, ingenieur, van Woudenberg naar Korte Veemarktstraat 8; Saakje BJlok, z. b., van Bui tenpost naar Frederik Hendrikstraat 47; Hiltje Postma, echtgen. van E. J Scharringa, z. b., van Garijp naar Muntstraat 1Frandtia Snijders, echtgen. van Mijndert de Wolf, z. b., van Amersfoort naar Willem de Zwijgerstraat 77; •Cornells Bakker, directeur gemeentebedrijven, van Franeker naar Ahnastraat 18; Pietje Halma, dienstbode, van Franeker, naar Almastraat 18; Geertje Catharina Nijhuts, onderwijzeres, van Bozum naar Galigastraat 9; Marretje Verhoek, ass. in de huish., van Vinkeveen en Waverveen naar Kleinzand 12; Aaltje Boot, dienstbode, van Hilversum naar le Steenklipstraat 39; Peter Ot- toma, melkknecht, van Lonneker naar Oppen- huizerweg 46; Siebren Piersma, los werkman, van Workum naar Geeuwkade 44; Jan Werk hoven, instrumentmaker b. d. rijkstelefoon, van 3. Met een kreet van woede en zwaai end met zijn stok sprong hij op haar af. Lenig ontweek zij den slag. Loseis keek roerloos en met groote oogen toe. Lachend vloog Bela naar hem toe en greep den stok, toen hij dien voor de tweede maal [wilde opheffen. Over het erf loopend, tegen de palen aan vallend, in en uit de sintels trappend, vochten zij om het bezit ervan. Loseis bescherm de de pan met deeg met haar lichaam. Eindelijk rukte Bela den stok uit Char ley’s handen en hief dien nu op haar beurt op. Charley’s moed ging uit alls een kaars, die uitgeblazen wordt. Hij keerde zich om om weg te loopen. Pats! kwam de stok tusschen zijn schouders. Met een pijnlijk gehuil dook hij onder het zeil. Bela hem na. Pats! Pats! Bij jederen slag steeg een klein wolkje op van zijn jas en bleef er een dubbele striem stof op zitten. Een spottend geschreeuw begroette hen, toen zij weer onder het zeil te voorschijn kwamen. Charley vloog als Leeuwarden naar IJlsterkade 30; Harmen de Vries, los werkman, van Bolsward naar Nieuw- buurt 28; Eelke Otto van der Brug, winkelbe diende, van Groningen n. Nauwe Noorderhorne 30b; Geertje van der Zee, fabrieksarbeidster, van Lemmer n. 3e Zomerrakbuurt 5; Aukje Beitske Meijer, hulp in de huish., van Óostermeer naar Bourbonstraat 30. dienstbode, van Grootzand 59 naar Amsterdam, Overtoom 323; Koop Hoekstra, melkcontroleur, van 2e Oosterkade 28 naar Abicoude, Kerkstraat 27; ’Pieter Domisse, telephoon-monteur, van Korte Veemarktstraat 4 n. Hengelo (O.), Spar- weg 12; Roelof van der Hoek, machinist ter koopvaardij, van Bloemstraat 25 naar Singa pore; Geertje van der Meuten, dienstbode, van Oudel Koemarkt 32 naar Leeuwarden, Groote Kerkstraat 24; ’Wierf Corbée, stoeienm after, van aan boord naar Huizum, aan boord; Pieter Eijzenga, kantoorbediende, van Kloosterstraat 44 naar Drachten, Moleneind A 86. angstig. „Ik ga naar mijn volk!” riep Bela uit, terwijl zy voor zich uitstaarde, als zag zij in de verte het geheele blanke ras. De Indiaansche moeder sloeg haar oogen in een vluggen blik vol hartstoch- teljjk smeeken naar haar op maar haar lippen bleven gesloten. Bela zag dien blik niet. „Ik ga met Musq’oosis praten,” zeide zij. „Hij zal mijl alles zeggen wat ik doen moet.” hooi levert. heeft in latere jaren ech- willen nagaan [wat kunstmest ceelen bleken tot 9 Augustus te hebben met weide doet, m. a. w. hoeveel K.G. melk we meer krijgen door het land 1 K.G. stikstof te geven. Deze proieven vergen groote proefvelden, welke het Land- en Tuinbouwbureau in verschillende deden van ons land ter beschikking staan, hier dit land van het O. B. .W., in Knijpe eenige percee len bij den heer Ruiter. Bij deze proe ven nu isl reeds gebleken dat 1 K.G. stikstof meer ongeveer 20 K.G. melk meer oplevert. Een derde of de helft van de kunstmest wordt in het vroege voorjaar gegeven de rest verdedd in eenige giften gedurende de weidie-peri- ode, opdat de grassen geleiddijk door groeien het beste resultaat bereikt men door een groote kamp land te ver deden in kldnere perceden, het vaker verweiden maakt het vee niet onrus tig, het past zich zeer spoedig aan; de kleine perceelen werden door dit sys teem in den regel veel beter onder houden dan vroeger de groote. Het voorded van zware kunstmest- Roman van HULBERT FOOTNER Het dorp der Fish-Eaters was ge bouwd in een smalle weide achter dennenboschje en het riviertje. Het een klein dorp van een twaalftal hut ten, die in een ruwen halven kring, die naar de rivier open was, neergezet waren. Dat riviertje Hah-Wah-Sepi ge naamd ontsprong op de Jack-Knife- bergen, stroomde door het dorp, maakte bij het dennenboschje een bocht, liep door een groote zandvlakte en viel dan in het Caribou Meer. De tegenover liggende oever was dicht begroeid met wilgen. Op die wijze was het dorpje aardig verscholen tus schen de dennen en de wilgen en men kon het meer verscheidene malen op en neer zeilen zonder het bestaan ervan tie vermoeden. In dit opzicht volgden de Indianen hun oud instinct, want genera ties lang hadden zij zich niet voor vij anden verborgen behoeven te houden. Wordt vervolgd. elk van 1.15 H.A., een deel er van wordt licht, een ander deelizwaar be mest en de resultaten worden verge leken. Zooals van vorige jaren bekend, weidt het melkvee eerst een perceel af, dan wordt dit in het volgend perceel gelaten, terwijl het jongvee nu in het door het melkvee verlaten perceel komt. Ir. Spaans betoogde dat door lang jarige proeven reeds vaststaat dat 1 K.G. stikstof 40 K.G. Men heeft in latere ter willen nagaan [wat m. a. w. hoeveel „Was hij goed voor je?” rtHij was goed voor me. Heelemaal niet als een Indiaansche man. Hij vond het prettig mij mooi aan te kleeden. Altijd lachte hij en maakte grappen. Hij noemde mij, Tagger-Leeleel” ;,Is hij weggeloopen van je?” Loseis schudde haar hoofd. „Hij met zijn slee- door het ijs gezakt.” „Mijn vader verdronken!” prevel de Bela. Dan keek zij haar moeder verwijtend aan. „Jij hebt een goeden, blanken man gehad en daarna Charley kunnen ne men!” „Mijn moeder was het!” zei Loseis met droevige domheid. Opgewonden dacht Bela over dit al les na. Haar moeder kneedde het deeg. „Ik een half-blanke vrouw,” prevel de het jonge meisje eindelijk, meer tot zichzelf dan tegen de andere. „Daarom ben ik hier een vreemde.” Weer keek haar moeder haar vreemd aan, precies alsof zij nog een openba ring wilde doen. „Mijn vader is ook een blanke,” zeide zij dan plotseling. „Nie mand weet het meer.” Bela staarde, snel ademhalend, haar moeder aan. „Dan ben ik bijna een blanke,” fluis terde zij met verbaasde en schitterende oogen. „Nu begrijp ik mijn hart,” riep zij dan plotseling lüid. „Altijd heb ik van de blanken gehouden, maar ik wist het niet. Altijd heb ik Musq’oosis ge vraagd mij te vertellen wat zij doen. Ik houd van ze; omdat zij mooi leven. Het zijn geen varkens zooals deze men- schen. Dat is mijn volk! Nu is mij alles duidelijk!” Zij stond op. „Wat ga je doen?” vroeg Loseis Kerknieuws. Chr. Ger. Klerk. Beroepen te Baarn A. M. Berkhoff te Sneek. Geref. Kerken. Drieta? te Oudega (W.): J. H. Becker, cand. te Haarlem, C. Bos, id. te Leeuwarden en H. Rutgers, id. te Sneek. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen IP/2 en 12/2 uur, de na volgende voorwerpen als gevonden gedepo neerd op 31 Aug. en 1 Sept. 1932: kinder- beursje met inh.; mantelceintuur bruin; contactsleutel; hondenpenning; twee ledige bussen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 31 Aug. en 1 Sept. 1932: portemonnaie met inh., Sus- tring, Grootzand; damesrijwiel, Openbare Leeszaal, Marktstraat; broche, K. B. Jelle- ma, Goënga; ceintuur bruin, G. Winselaar, Ged. Pol 38; heerenrijwiel, R. Kluin, J. W. Frisostraat 9. Tot deskundig bijzitter in de Kamer van crisis pachtzaken in het kantongerecht alhier zijn benoemd de h.h. M. Kramer alhier (plaatsvervangers de h.h. S. G. Alberda, Sneek en W. G. Atsma, Oppenhuizen) en H. de Boer, Sneek (plaatsvervangers de h.h. J. S. Gerbrandij, Goënga, en J. Sikma, Rau werd). Weide proef veld O.B.W|. Opnieuw hebben een aantal genoo- digden een excursie gemaakt naar het weideproiefveld van het O. B. W. be- hoorende bij de boerderij bewoond door den heer J. Hoekstra onder Loënga. Ir. Spaans van het Land- en Tuin bouwbureau 'der I. G. Farbenindustrie en üe heer Msaafcena, landhpuwonder- wij^er lichtten tie proeven en resulta ten toe. Sedert 1928 is de groote fenne bij IV,OV 1 d^.koierderij verdeeld1 jn jerceeten aa^S'^eide'^n^l^KG'’. s'S.stof *20 K.G. melk meer pplevert. De heer Frankena heeft daarna de proeven dit jaar hier genomen nog eens toegejicht. Gegeven was aan Ide drie lichtbemeste perceelen in het voor jaar 109 K.G. Ammonsulfaaf salpeter per H.A. dat is ongeveer 30 K.G. stik stof, de zwaarbemeste hadden in het voorjaar gehad 217 R.G. van dezelfde meststof, dus 60 K.G. stikstof en als eerste zomerbemesting 175 K. G. kalk- salpeter I. G. per H.A. of 30 K.G. stikstof en als tweede zomerbemesting hetzelfde. De drie ^waar bemeste per- een konijn de afgesloten ‘ruimte over en verdween in het kreupelhout. Bela bleef staan en keek de van het lachen brullende mannen aan. „Varkens!” schreeuwde zjj. 1 Plotseling vloog zjj met haar stok zwaaiend op den dichtsbijstaande af. Lachend verstrooiden zjj zich. Met opgeheven hoofd ging Bela naar de hut terug. Haar moeder, een lijdzame, stevige squaw, zat nog zooals zij haar verlaten had 1 roerloos met haar handen in het deeg. Bela bleef een oogenblik zwaar ademhalend staan. Dan liet zij zich (eensklaps, in huilen uitbarstend, op den grond vallen. Ver- baasd, zonder er iets van te begrijpen, keek haar moeder haar aan. Voor In diaansche vrouwen is huilen al iets on gewoons, maar huilen in een oogenblik 1 van triomf iets ongehoords. Bela was 1 een vreemde voor haar eigen moeder. „Varkens! Varkens! Varkens!” schreeuwde zjj tusschen haar snikken in. „Ik haat ze! Ik wist niet wat var- kens waren voor ik ze in het hok bij het missiehuis gezien heb. Toen dacht ik dadelijk aan deze mannen. Varkens zijn het! Ik haat ze! Zij zjjn mijn volk niet! Met een ruk als van een automaat begon Loseis het deeg weer te kneden. Bela keek haar moeder verwijtend 1 aan. „Waarom heb je zoo’n man geno- 1 men?” riep zij hartstochtelijk uit. „Een 1 wezel, een muis, een vloo van een man! Een hond heeft meer van een man dan hij! Hij loopt voor mijl weg als een jonge hond.” „Mijn moeder heeft me aan hem ge- geven,” prevelde de vrouw bij wijze van Klaaske Molenaar, z. b., van Lijnbaansbuurt 9 naar Heeg no. 11; Petronella Feenstra, z. b., van Stationsstraat 3 naar Leeuwarden, Merel- straat 2; ’Pieter Koopmans, z. b., van 2e Ooster- kade 32 naar Vrouwenparochie no. 85; ’Cor nells Bakker, z. b., van Koopmansgracht 20 naar Alkmaar, Kruislaan 14; Taekeftje Zoodsma, echtgen. van Zweitse de Jong, z. b., van Ged. Neltjeshaven 42 naar Leeuwarden, Soendastraat 29; jouke Feenstra* opperman, van Koopmans gracht 70 naar IJsbrechtum no. 76; Marijke Buster, echtgen. van Jouke Feenstra, z. b., van 2e Steenklipstraat 17 naar IJsbrechtum no. 76; Aaltje Bijsterbosch, echtgen. van Hendrik Gi- liams, z. b., van 2e Oosterkade 34 naar Drach ten, Beter Wonen no. 32; Dirk Frans Koenraad Bakker, bakker, van Tulpstraat 7 naar Leeu warden, Merelstraat 5; Johann Mulder, kleer maker, van Singel 33 naar Ijlst, no. B 36; Ple- tertje van der Meuten, huishoudster, van Kloos terhof 12 naar Laude, gem. Vlagtwedde, G 59; Frederik Grassmid, kapper, van Oude Koemarkt 40 naar Wartena; Maria Margaretha Vrolijk, echtgen. van Sibble Greidanus, z. b., van le Steenklipstraat 106 naar Amsterdam (N.), Graft- dijkerstraat 4; Andries Canrinus, schoenmaker, van Balthusstreekje 9 naar Rinsumageest; Jeltje Tuinstra, echtgen. van Jan Oppedijk, z. b., van 1 e Steenklipstraat 25 naar Bolsward, Kerkstraat 22; Agatha Cornelia Maria Terpstra, hulp in de huisih., van Singel 79 naar Hilversum, ’s Grave- landscheweg 71; Lamberta Spaanstra, echtgen. van Anne Wisman, z. b., van Grootzand 87 naar Huizum, Borniastraat 69; Sjoetidl de Boer, boek handelaar, van Hoogend 10 naar Voorburg, Hee- renstraat 43; Marten Kuipers, schilder, van Park buurt 37 naar Weidum 139; Rosina Ausperger, dienstbode, van Leeuwenburg 23 naar Oosten rijk; Wapkje joukje Blanksma, onderwijzeres, van Kloosterdwarsstraat 15 naar Elburg Visch- poortstraat 18; Jeltje van der Zee, echtgen. van Berend Visser, z. b., van aan boord naar Lem mer, aan boord; Jeltje Riemersma, telephoniste, van Koopmansgracht 29 naar Groningen, Was- senbergstraat 4; Anna Hendrika Huisman, dienstbode, van aan boord naar Amsterdam, Marnixkade 30; ’Dirk Heemstra, monteur, van Kruizebroederstraat 29 naar Weesp, Tuinkade 28; Trijntje Hogeveen* echtgen. van Hendrik Ferwerda, z. b., van Parallelweg 2 naar Leeu warden, Bildtsche straat 64; Johanna Antonia ten Pas, winkeljuffrouw, van Oud Kerkhof 21 naar Leeuwarden, Tuinen 29; Jeltje Tuinenga, I - -o -JA 1U ÜIUM i iu.uv, UUUJ UUUVU 44. p'VÜI, A - L/C U11 L< UXWu 1\ VVUlVTll k 10 CV 11 nu VC1 1CII llCLZlClU wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: ti !S b NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1