Officieel Orgaan der Gemeente Sneek I Een liefde in de wildernis. Io. 99 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRINK i Co. Zaterdag 10 September 1982 Dit No. bestaat uit 3 Bladen. Feuilleton. NIEUWSTIJDINGEN. Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentiën worden In belde bladen opgenomen. Wordt vervolgd. is thans de prijs voor Blue Band - Holland’s beste standaardmerk - versch gekarnd met 25°&allerfijnste Roomboter onder Rijkscontróle Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Seharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. vroeg hij. „Trouwen met een blanke, woordde Bela koeltjes. Musq’oosis liet geen verbazing blij ken. „Dat is niet makkelijk,” merkte hij op. „Niet makkelijk wanneer er blan ke vrouwen bij zijn. Zij' (weten te veel in vergelijking yan jp|Ui Zij hebben te veel op jou voor.” „Ik ben een mooi meisje,” zei Bela kalm. „Je hebt het zelf gezegd. En je hebt me ook verteld dat blanken dol zijn op knappe meisjes.” „Dat is ook zoo,” antwoordde Mus q’oosis. „Maar niet om met je te trou- De navolgende perceelen werden Woensdagavond door notaris R. Mulder in het café „Onder de Linden” finaal geveild: Perceel 1. Heerenhuizinge aan de Loox- magracht no. 24, eigen aan wijlen den heer IJ. H. van der Werf. Kooper de heer H. Mul der te Apeldoorn voor f 4650. Perc. 2. Een pakhuis aan de Geeuwkade, Voor Nederland bewerkt door W. J. A. RO LD ANUS Jr. Roman van HULBERT FOOTNER wen.” „Mijn vader js toch wel met mijn moeder getrouwd,” vond Beia. „Andere blanke mannen zijn niet al|s jouw vader.” Bela trok een lang gezicht. „Nu, wat moet ik doen?” vroeg zij. „Daar valt heel wat over te zeggen. Als je verstandig bent, dan maak je, dat die blanke man van je met je trouwt.” „Hoe?” Musq’oosis haalde zijn schouders op. „Dat kan ik je niet zoo in twee voor den zeggen.” „Ik kan niet bij deze menschen blij ven.” I „Dat begrijp ik. Maar blijf in dit land. Dit js jouw fend. Je kent de ge woonten van dit land. En ik zal je nog wat zeggen. Je hebt wat geld hier.” „Geld?” herhaalde zij verbaasd. „Toen je vader stierf, had hij nog wat te vorderen van de factorij. Bijna zeshonderd dollar. Beaton, de oude chef, praat met mij, omdat ik de vriend van je vader was; Hij zeide: „Ik geef het geld niet aan Loseis, omdat haar familie het dan toch dadelijk steelt. Dat zijn arme onbeholpen menschen, die het toch maar verbrassen. Ik zal het voor het kind bewaren.” Ik zeg: „Bestl” Na eenigen tijd ging Beaton van de fac torij weer naar huis. Hij gaf een chèque op den nieuwen chef en zeide, dat ik die bewaren moest tot jij volwassen was. Ik heb het geld nu hier. En daar om zeg jk tegen je: maak je met dit geld rijk jn het land hier. Daarbuiten is het niets gedaan. Ik zeg je: ga niet hier vandaan. Trouw met een blanke hier.” Bela dacht even na. „Wie?” vroeg zij dan. „Er 8s hier niemand anders dan Stiffy en Mahooly, de handelaars. De politie mag voor de regeering niet trouwen.” „Wacht,” zeide Musq’oosis nadruk kelijk. „Er komen meer blanken. Er komen veel blanken.” „Ik kan niet wachten,” jammerde Bela. „Ik zal gauw oud Hjn.” „Sommigen zijn al hier,” voegde hij er aan toe. 1 Zij keek hem vragend aan. „Verleden week,” ging hij voort, „hebben de stormen al het ijs het meer af doen drijven, de zon had al aaijdig kracht. Dus liet ik mijn karm in het water en roeide ik fweg. Ik kan niet goed loopen of rijden. Maar mijn arm is sterk. Toen ik jong was, kon er geen ander tegen mij op roeien. Ik roeide dan het meer op. Het rook er heerlijk als honing en de zon scheen net zoo' mooi als vandaag.” De oude man voelL de zich precies weer zpo als toen hij jOng was. „Na een tijdje zag ik aan den overkant van het meer een beetje rook. „Wie is daar nu?” dacht ik. Ik kijk en zie dat de hemel zoo schoon is als afgestroopte huid. Ik denk er is geen wind vandaag. Daarom ging ik naar den overkant toe om te zien wie het is. Ik ging naar Nine-Mile Point, waar je vader feng geleden een huis ge bouwd heeft. Je weet het. Lieve hemel nog toel Er waren daar vijf blanken met veel paarden en wagens! en een grooten voorraad provisie! Ik bleef een tijdje bij hen. Ze maakten veel grapjes. Ze noemden mij Zwarten Joe en gaven me lekker eten. Daarna praatten we. Zij vertelden me, dat de regeering al het land bij het begin van het meer van den zomer laat opmeten, om het aan farmers te geven. Zij zijn ook ge- 5 pet. ieening gemeente Sneek. Verschenen is het prospectus van de geldleening 1932, groot f 200.000 der gemeente Sneek. Uitgifte van de eerste serie, groot f 100.000 5 pet. obligaties in stukken van f1000 en f500 nominaal aan toon der1 tot den koers van 99 pet. Coupons per 1 April en 1 October. Storting 1 October 1932. De Ieening is aflosbaar in 26 jaar- lijksche termijnen, aanvangende 1 Oc tober 1933. Vervroegde geheele of ge deeltelijke aflossing met een opzeg gingstermijn van tenminste een maand op of na 1 October 1935 wordt voor behouden. De inschrijving is opengesteld ten kantore van den gemeente-ontvanger te Sneek, en aan de kantoren van de N. V. Kingma’s Bank, gevestigd te Leeuwarden. Blijkehs het prospectus is de op brengst der geldleening te bestemmen voor de uitvoering van verschillende publieke werken, tot een bedrag van f 198.000. De gemeente-bedrijven leverden over 1931 een batig saldo van f74.777.87. Het verloop van den dienst 1932 is tot nog toe, behalve wat betreft de uitga ven voor werkloozen- en armenzorg, be vredigend. Verschillende ontvangsten R. Hi. R. S. Sneek. Alsnog toegelaten tot klasse 11 J. Idsenga te Bols ward; tot klasse 3: T. B. Bouma te Sneek en J. Cnossen te Ijlst (voorw.); tot klasse 4: J. Renema Seharnegoutum. eigen aan de N. V. Houthandel v.h. G. H. ter Horst Jzn. Kooper de heer H. Abma te Sneek voor f 3525. Perc. 3. Een blok woningen aan de Bosch- straat, bewoond door T. Piersma en Joh. Siebesma. Kooper de heer D. Akkerman te Sneek voor f 865. Perc. 4. Een woning aan de Zomerrak- buurt, kadaster Gem. Sneek, Sectie C, no. 1067. Koopers de heeren J. Boersma en H. Valkema te Sneek voor f 770. AANKONDIGINGEN. Zondag 11 Sept. 8 uur. Harmonie. Feestavond L. S. C. Gezelschap Hofmann, Leeuw. Concertzaalband. Dinsdagl 3, Woensdag 14 Sept. Onder de Linden. 35 en 810 u. Gratis Deka cursus. Zie adv. Gymnasium. Alsnog bevorderd tot klasse IIJ. Osinga te Heeg; tot klasse III: B. van der Gaast te Heidenschap; tot klasse VF. Tenhaeff te Leeuwarden, J. Broersma te Sneek en E. Breiminkmeijer te Sneek. 22 H.B, S.ers o p stap dooi® Zwitserland trekkende van jeugdherberg naar jeugdherberg hebben hun reisondervin- dingen vastgelegd jn een boek dat zoo prettig te lezen is dat men het niet uif handen legt. Een prachtboek voor ouders, leeraren en vooral voor de jongens en meisjes van H.B.S. en Gymnasium. In stevige band f 3.25 verkrijgbaar bij Boek- en Vulpenhandel G. v. d. Pijpe- kamp, Kleimand 2, Sneek. (adv.). Verkiezing van volmachten waterscha p „Wijmbritse- radeels Contributie Zeedijken.” De Woensdag gehouden verkiezing van 9 volmachten van dit waterschap had de volgende uitslag. Aftredende leden waren de heeren: S. Alberda, H. de Boer, IJ. P. Veld huis, A. G. Visser, die wèl en de hee ren J. H. Doodkorte, S. Th. Dotinga en P. J. de Hoop, die niét voor een her benoeming in aanmerking wenschten te komen, terwijl vetvufe. ‘moesten jWorden de vacatures, welke door het overlijden van de heeren A. H. Tromp en IJ. v. d. Werf waren ontstaan. Voor de verkiezing van volmachten, die op 1 Januari 1939 moeten aftreden zullen de raming overtreffen. Een zgn. crisisdienst is niet ingesteld, alle uit gaven voor werkloozen- en armenzorg worden, zoo eenigszins mogelijk, uit de gewone middelen bestreden. Het Jigt in de bedoeling voor 1933 deze ge dragslijn te handhaven. De bezittingen der gemeente, welke voor verzekering tegen brandschade jn aanmerking komen, zijn verzekerd voor een totaal bedrag van f3.178.100. Het effectenbezit der gemeente be draagt nominaal f175.800. De vaste schuld der gemeente, met inbegrip van de thans te sluiten Ieening doch zonder de ontvangen rijksvoor- schotten voor woningbouw, zal op 1 Januari 1933 bedragen f 1.971.850 of vermoedelijk pl.m. f128 per inwoner. Van deze gehuld is aangegaan voor geldelijk productieve doeleinden f 1.324.413.42 of vermoedelijk pl.m. f86 per inwoner. Voor geldelijk impro ductieve doeleindep is fcüe (schuld f 647.436.58 of vermoedelijk pl.m. f 42 per inwoner. Van de totale schuld is derhalve aangegaan voor productieve doeleinden pl.m. 67.2 pet. en voor im productieve doeleinden pl.m. 32.8 pot. De gemeente heeft op het oogenblik een vlottende schuld van f 198.000, wel ke na het sluiten dezer Ieening zal! kun nen worden gedelgd. 5. Musq’oosis schudde ernstig zijn hoofd. „Het is ver weg. Vele dagen roeien 'de kleine rivier af en dan de groote op tot de landingsplaats. En Vandaar vier dagen feopens naar de stad. Ik ben te oud om zoover te rei zen.” „Ik zie er niet tegen op alleen te rei zen,” riep Bela uit. Musq’oosis bleef zijn hoofd schud den. „Wat ga je doen in de stad?” ant- De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd gontrole op de oplaag toegestaan. werden uitgebracht 420 van de 4984 stemmen, van onwaarde 4, geldig 416, volstrekte meerderheid 209 op de hee ren S. Alberda te Sneek 386 stemmen, H. de Boer te Sneek 399 stemmen, Y. P„ Veldhuis te Sneek 401 stem men, A. G. Visser te Ijlst 306 stemmen, H. Tromp Johz. te Sneek 359 stem men, F. Bakker te Oudega 376 stem men, H. M. Martens te Sneek 372 stemmen, H. A. Tromp te Woudsend 352 stemmen. Op nog 45 anderen was een stemmen aantal uitgebracht, wisselende van 1 tot 20, zoodat gekozen zijn de heeren S. Albarda te Sneek, H. de Boer te Sneek, IJ. P. Veldhuis te Sneek, A. G. Visser te Ijlst, H. Tromp Johzn. te Sneek, F. Bakker te Oudega, H. M. Martens te Sneek en H. A. Tromp te Woudsend. Voor de verkiezing van 1 volmacht» die op 1 Januari 1936 zal moeten af treden werden uitgebracht 420 stem men, van onwaarde 21, geldig 399, vol strekte meerderheid 200. Op den heer Joh. Cnossen Jzn. te Hommerts 326 stemmen. De heer 5. H. Bruinsma te Oudega kreeg 50 stemmen. Op nog 11 anderen was een stemmenaantal uit gebracht wisselende van 18 stemmen, zoodat gekozen js de heer Joh. Cnos sen Jzn. te Hommerts. „Nu goed,” ptemde zij eindelijk ge melijk toe. „Hoe wil je den beste van de vijf uitkiezen?” vroeg Musq’oosis. ,„Ik neem den sterkste,” antwoordde zij onmiddellijk. Hij schudde geprikkeld zijn hoofd. „Hoe weet je wie de sterkste is „Die het zwaarste pak draagt,” zei de zij, verbaasd over deze dwaze vraag. Musq’oosis bleef zijn hoofd schud den. „Een roodhuid draagt zwaarder pakken dan een blanke,” zeide hij als in orakeltaal. „De armen en de beenen en de rug van een roodhuid zijn even sterk als die van een blanke. Maar toch is de blanke zijn meester. Waarom is dat zoo?” Zij antwoordde niet. „Dan zal ik het je zeggen,” ging hij voort. „Wie j.s de beste man in dit land?” „Bisschop Lajeunesse,” antwoordde zij zonder eenige aarzeling. „Precies,” stemde hij toe. „Maar bis schop Lajeunesse js een klein mager mannetje. Hij kan heekmaal geen pak dragen. Waarom is hij de beste man?” Dergelijke vragen gingen Bela’s be grip te boven. „Ik wil niet met hem trouwen,” prevelde zij. „Ik zal het je zeggen,” ging Mus q’oosis ernstig voort. „Luister goed. Je bent een dwaze vrouw. Bisschop Lajeu nesse is de beste man, omdat geen andere man hem neer kan kijken. Blan ken zijn sterker dan roodhuiden, om dat zij een sterker vuur in hun oogen hebben. En daarom raad ik je aan wanneer je een man zoekt, neem er dan een met een sterk oog.” komen om een stuk land te krijgen. En er komen er nog veel meer. Vier flinke (mannen en nog een, die voor hen |kookt.” „Prachtig. Ik zal met een van hen trouwen,” zeide Bela dadelijk. „Wacht 1” zeide Musq’oosis weer. „Er valt nog een boel over te zeggen.” „Waarom heb je het me niet dadelijk na je terugkomst gezegd?” „Ik moest er eerst over denken wat het beste voor jou is.” „Ze hebben misschien nou al meis jes,” zeide zij boos. „Er wonen geen meisjes zooals jij aan het meer.” Dadelijk werd zij kalmer. „Doe alles wat ik zeg,; anders maak je je belachelijk 1” merkte hij' met na druk op. „Vertel op!” zeide zij vriéndelijk. „Luister goed! Blanken zijn typen Zij geven niet om iets, dat zijl gemak kelijk krijgen. Als je een blanke wilt hebben en houden, moet je eerst ma ken, dat hij werk van je maakt. Je moet hem een tijdje laten wachten. Ik ben oud. Ik heb die dingen meer gezien en heb er verstand van.” Bela’s oogen bliksemden. „Maar ik wil hem nu hebben,” hield zij vol. „Je bent krankzinnig!” zeide Mus q’oosis kalm. .„Als je hem naloopt, zal hij je uitlachen. Je moet net doen alsof je hem niet hebben wilt? Je moet zor gen, dat hij jou naloopt!” Bela dacht na. Een instinct in haar zeide haar, dat de oude man gelijk had, maar het viel haar moeilijk zich aan zoo’n langdurige campagne te onder werpen. De lente was in de lucht en zij wilde zoo gauw mogelijk van de Fish-Eaters weg. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. BLUE BAND NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang) EEN EINDE AAN HET LIJDEN Het voortdurend euccea van Foster's Rug pijn Pillen ia opmerkelijk. .Donk zij Foater'a pillen raakta ik bevrijd van mijn oude kwaal", .Had ik uw geneesmiddel maar vroeger ge kend, dan had ik niet zoo lang behoeven te lijden", zoodanig drukken duizenden dankbare personen zich uit. Pas op rugpijn, duizeligheid, zenuwpijnen, rheumatiek, spit, urinestoornissen, blaaaaandoe- ningen, waterzuchtige zwellingen en andere ver schijnselen van verzwakking der organen van den rug zijn te ernstig om verwaarloosd te worden. Deze verschijnselen toonen aan. dat urine zuur en andere schadelijke vergiften in het bloed achterblijven, en dat gij diingend behoefte hebt aan de opwekkende en versterkende hulp, die Foster's Pillen zoo zeker verschaffen. Waarom zoudt gij niet vandaag nog een flacon halen en beginnen weer gezond te worden Bij alle drogisten enz. a f 1.75 per flacon.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1