annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang) No. 100 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRINK Co. Woensdag 14 September 1932 Dit No. bestaat uit 2 Bladen. Feuilleton. 48e Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. Wedstrijden OppenhuizenUitwellingerga. HULBERT FOOTNER HOOFDSTUK III. 6. aan. Wordt vervolgd. Zaterdagmiddag had op het Sneeker meer voor het Paviljoen de zeilwedstrijd plaats, uitgeschreven door de Zeilvereeniging „Z. O. U.” te OppenhuizenUitwellingerga. vertrokken. De ongelukkige kwam onder de tram terecht en werd onmiddellijk gedood. Het hoofd was geheel verbrijzeld terwijl zijn eene voet werd afgereden. Ongelukken. In dennacht van Zaterdag op Zondag zijn de motorrijders Jan Tijger, 26 jaar en Frans Erven, 29 jaar, beiden mijnwerkers, wonende te Hoensbroek, te Heerlen tegen een paal van het electrisch licht gereden en op slag gedood. Voor Nederland bewerkt dpor W. J. A. ROLDANUS Jr. 5 leening Sneek volteekend. De 5 geldleening der gemeente Sneek, groot f200.000.verdeeld in 2 series van f 100.000, is naar wij vernemen volteekend. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende ’t postkantoor Sneek over de maand Augustus 1932. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f 37.536.04 terugbetaald - 20.040.22 In verband met de tijdsomstan digheden heeft de fa. H. J. Hofmeester en Zn., jSchamestraat, alhier, haar paar- denslagerij omgezet in een Rund-, Kalfs- en Varkensslagerij! onder de naam „Volkssllagerij De Concurrent”. Sneek; 2e Trien, L. Wijnja te Óppenhuizen; 3e Nünderke, Gebr. Sikma te Sneek. Tjotters 4.70 X 1.70. Ie prijs Brasem, P. v. d. Laan te Sneek; 2e Eva, Jac. de Wilde te Sneek; 3e Harry, H. Boelens te Hommerts. Schouwen 4.75 X 1.42 M. 1c prijs Markol, F. F. Atsma te Oppenhuizen; 2e Fjouwer Broerren, J. L. Zijlstra te Oppenhuizen; 3e Sweltsje, R. Zwolle te Langweer. Vrijbuiters. Ie prijs Allegro, L. de Jong, te Sneek; 2e Windekind III, K. Vrolijk te Sneek; 3e Meeuw, G. v. d. Werf te Sneek. In deze klasse was een protest, zoodat de uitslag mogelijk eenigszins gewijzigd is. 16 M? klasse. Ie prijs Gretha, P. Sijperda te Sneek; 2e Marie van A. van Dijk te Hom merts; 3e Didyt, T. v. d. Zee te Sneek; 4e Janette, Tj. Kampman te Sneek. B.M. klasse. Ie prijs Meteoor, A. G. Stel wagen te Grouw; 2e Pirate, St. v. d. Zee te Sneek; 3e Swealtsje II, J. R. de Jong te Sij- brandaburen. Zeilwedstrijden van „Frisia” te GrOuw. Door het slechte weer Zondag kon er van een goeden zeilwedstrijd geen sprake zijn. Dit was dan ook oorzaak, dat verschillende deelnemers niet startten. De „Diana” en de „Meteor”, beiden B.M.- klasse, kapseisden gedurende de race. Per soonlijke ongelukken bleven achterwege. ’s Morgens had een wedstrijd plaats van B. M. middenzwaardjachten bestuurd door dames. 1ste prijs mej. H. de Vries met Diana te Leeuwarden; 2e prijs mej. J. Huitema met Liberty te Leeuwarden; 3e prijs mej. Sjoukje Bouma met Meteor te Grouw. ’s Middags werden de wedstrijden voort gezet. 1ste klasse. Kiel- en middenzwaardj ach ten, niet langer dan 7.10 M. Deze wedstrijd werd gedurende het verloop gestaakt. 2e klasse. Vrijbuiters: le prijs G. v. d. Werf met Meeuw te Sneek. 3e klasse. 16 M.2 klasse: le prijs M. Zet- zema met Anna te Grouw; 2e prijs T. IJn- tema met Anneke te Roordahuizum; 3e prijs W. Krikke met Fuut te Heerenveen. 4e klasse. Bergumermeer-klasse: le prijs M. de Vries met Liberty te Leeuwarden. 5e, 6e en 7e klasse niet gestart. Door de tram overreden. Zondagavond is de ruim 20-jarige Tamme de Jong uit Joure, nabij deze plaats van de Met het aanbreken van den dag sloop zij, ponder iemand wakker te ma ken, uit de hut en roeide alleen in haar kano de rivier af. In het kamp te Nine-MiJe Point heerschte een zenuwachtige stemming. Een troepje sterke mannen, midden in hun arbeid tot volkomen werkeloosheid gedoemd, was zichzelf en elkaar tot last. Pas aangekomen in en onbekend met het stille Noorden, moesten zij nog lee- ren de lange dagen met werk, dat zij den er heel wat moeten repareeren om zichzelf opdroegen, te vullen. Zij had den niets anders bij zich dan een paar tijdschriften, waarvan zij de advertenties van buiten kenden, en een spel kaarten. Van het spelen was de grootste aar digheid echter af, want zij hadden bij het begin der expeditie al hun contan ten in een gemeenschappelijk fonds ge daan en dus niets om1 in te zetten. Het was tien uur in den avond en zij waren binnen aan het luieren. Boven de hooge toppen der pijnboomen was de hemel nog licht, maar in de hut was het donker. Het vuur en een op de tafel staande stallantaarn moesten hun licht verschaffen. Zij hadden lang zamerhand de gewoonte aangenomen lang in bied te blijven liggen, zoodat zij voor middernacht niet konden sla pen. Die avonduren waren het moei- Larken. le prijs Ljurk R Eringa te huiswaarts. Of dit geen bezuiniging is! ippIz" zo I rinn I \A/iiniSï to I lnnpnnni7Atv Professorale verstrooidheid. De Naardensche politie heeft, naar het Volksblad meldt, op verzoek van den auto- Roman van Zakennieuws. Een dertigjarig! jubileum*. In deze maand viert de N.V. Cacao- en Chocoladefabriek „Union” te Haar lem haar dertigjarig bestaan. Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Snee ker Zweminrichting was heden 14 WOUD SEND. Geslaagd voor Groe ne Kruisbaker de dames Jansje Nauta en Holkje Klijnstra alhier. Kerknieuws. Ds. P. Flieringa. Zaterdag herdacht ds. P. Flieringa, em. pred. te Driebergen en in vroeger jaren een vooraanstaand figuur in de Ned. Herv. Kerk zijn 50-jarige ambtsbediening. Pieter Flieringa werd 1 Sept. 1856 te Me- naldum, waar zijn vader predikant was, ge boren. Hij bezocht de Latijnsche school te Doetinchem en studeerde aan de Rijksuni versiteit te Utrecht om in 1882 candidaat te worden voor het Prov. Kerkbestuur van Zeeland. 10 Sept, van dat jaar bevestigde zijn vader hem te Babyloniënbroek (Br.) in het predikambt, dat de jubilaris aanvaardde sprekende over Neh. 2 20b. Gedurende zijn verblijf in zijn eerste gemeente werd ds. Flieringa in 1886 lid van het classicaal be stuur van Heusden en in 1886 lid van het Prov. Kerkbestuur van Brabant en Lim burg. In 1889 vertrok de jubilaris naar Marrum en Wester-Nijkerk, welke standplaats in 1896 met Scharnegoutum werd verwisseld, welke gemeente de jubilaris tot aan zijn emeritaat, dat hem in 1923 verleend werd, heeft gediend. Bij zijn 40-jarig ambtsjubileum werd de jubilaris benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. 30 April 1923 legde hij zijn ambt neer sprekende over 2 Cor. 12 9, de woorden: „Mijne genade is u genoeg’\ en vestigde hij zich metterwoon te Driebergen. maar een gebiedend instinct zeide haar, dat het haar eigen zaak was; die zij het best zelf kon behandelen. Met zulk weer zou de oude man haar nooit vol gen. Voor zichzelf was zij voor den hevigsten storm niet bang. van het bewoonbaar te maken. De deur was in den Zuidelijken muur en je moest het huis omloopen om op den oever van het meer te komen. Er was een klein raampje naast aange bracht en ook een in den Oostelijken muur. Tegenover de deur hadden zij een groote stookplaats gemaakt uit de ronde steenen van den oever van het meer. Aan meubilair was er, behalve Jack’s stoel, alleen datgene, wat zij in de hut gevonden hadden: een ruw getimmerd bed en een tafel. Twee deelden het bed en de anderen lagen op den grond. Als zitplaatsen gebruikten zij een paar kis ten. Iets meer dan ontevredenheid kwel de de vier mannen. Diep in hun oogen loerde een vreemde angst. Zij schrikten „Ik zal O VS ff W 41 41S in v011e vaart zijnde tram gesprongen, die JE5 A. loUIl vil 1# om 10.25 uit Heerenveen naar Sneek was als een dauwdrop in de zon wordt Uw teint door het dagelijksch gebruik van „Zij”-Crême. In prijzen van 203045 en 75 cent lijkst om door te komen. Big Jack Skinner, de oudste en meest philoisophisch aangelegde van het ge zelschap, een magere, rossige reus, zat in een schommelstoel', dien hij uit een vat gefabriceerd had, gemelijk in het vuur te staren. Husky Marr en Black ^Shand Fra ser, waren aan het kaartspelen en maak ten ruzie over het spel als twee ondeu gende schooljongens. Joe Hagland Jag languit op zijn bed de bladzijden van het uitgelezen tijd schrift om te slaan. Het eenige tevre den gezicht was dat van Sam Gladding, den ko*k, die rustig in een hoek op den grond lag te slapen. Hij moest ’s och tends weer vroeg op. Het was een typisch Noordsch inte rieur; houten muren met gebakken modder als cement tusschen de sple ten, een vloer van planken en een dak van met graszoden bedekte palen. Zij had- BIOSCOOPNIEUWS. Bioscoop bij de Waag. Harry Piel geniet altijd de voorkeur van het publiek wanneer het gaat om boeiende sensatiefilms. De klankfilm „Wie is Mo reno?”, welke we nu in deze bioscoop heb ben, brengt weer knap spel van deze ster in een voortreffelijk opgezette geschiedenis, waarin Piel een dubbelrol op onnavolgbare wijze speelt. Wie van dit genre films, dat sterk boeit, houdt, mag deze film niet missen. Boven dien kan men dan genieten van een aardige comedie „De Prinses en de Loodgieter”, Waarin naast Maureen O’ Sullivan, Charles Farrell optreedt, die een even aardige lood gieter is als Maureen O’ Sullivan een prin sesje. Zuinig. Vrijdagmiddag kwam op het gemeentehuis te Ridderkerk een bruidspaar om in den echt te worden vereenigd. De geheele bruids stoet bestond uit bruid en bruidegom en twee getuigen en deze vier personen kwa- schaffen aangaande de oorzaken en de be- men op 3 rijwielen. De bruid had nl. plaats strijding van bedoelde ziekten. Het secreta- genomen op de duozitting van het rijwielriaat is gevestigd te ’s Gravenhage, Bali- van den bruidegom en na afloop van de Sfraaf 55° plechtigheid toog men op dezelfde wijze Het drama te Putbroek. Het hof te Den Bosch heeft vader v. d. Elzen veroordeeld tot 15 jaar, de zoon tot 6 jaar gevangenisstraf. De veroordeelden gaan in cassatie. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 17.495.82 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 31. Onderling Ziekenfonds. - Naar aanleiding van financieele moei lijkheden, besloot het bestuur van de Zie kenverzekering „De Voorzorg”, onderhan- delingen aan te gaan met een andere ver zekering, hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat in een gehouden algemeene vergadering van „De Voorzorg” is besloten, zich bij het „Onderlinge Ziekenfonds” hier ter stede aan te sluiten. Sneeker Koorklassen. Wij verwijzen naar een adv. in dit nr. be treffende aanvang der repetities van de Sneeker Koorklassen. Paviljoen dienst. Deze dienst wordt Maandag a.s. gestaakt. Aankondigingen. Zondag 18 Sept. S. Z. C. Sluiting Zeilseizoen. Vossenjacht voor zeilschepen, balwerpen voor motorbooten. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen ID/2 en 12/2 uur, de na volgende voorwerpen als gevonden gedepo neerd op 12 Sept. 1932: fietsplaatje. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 12 Sept. 1932: muts (blauw), R. de Vries, Salverdastraat 5; huissleutel, De Wilde, Gr. Kerkstraat 14; zwarte kat, Dijkstra, Kloosterstraat 27; beurs met inh., H. Seinen, Looxmastraat 28. wikkeld in 'de vouwen van een gelooid elandsvel. Hij ging weer zitten en pakte het voorzichtig uit. De nieuwsgierig toe kijkende Bela zag een revolver te voor schijn komen. „Het korte geweer van de blanken,” zeide hij. „Ik heb het indertijd van je vader gekregen. Ik bewaar het heel zorgvuldig. Het schiet nog prachtig. Hier heb je ook kogels. Neem het en houd het goed schoon. Bewaar het in je kleed. Een goed ding voor een meisje om te hebben.” Haar instinct dreef Bela er toe weg te loopen en haar schat in het geheim te onderzoeken. Toen zij opstond, stak de oude man waarschuwend zijn vin ger op. „Denk goed aan wat ik je gezegd heb! Zorg, dat ze je niet gemakkelijk krijgen 1” De rest van den «dag besteedde Bela aan haar toebereidselen voor den tocht. Evenals alle meisjes, blanke of roede, had zij mooie kleeren, die ze mee moest nemen. Charley liet zich in de hut niet zien. Haar moeder, die heel goed begreep waarmede zij bezig Was, keek met tra gische oogen en op elkaar geklemde lippen naar haar, ’s Avonds gaf zij haar, zonder een woord te zeggen, een klein pakje met brood en vleesch. Bella nam het verlegen aan. Het bloed der beide vrouwen riep om liefkoozingen, die haar roodhuiden-opvoeding haar verbood. Dien nacht stond Bela verscheidene malen op, om naar het weer te kijken. Tot haar blijdschap hoorde zij de den nen ruischen. Zij dacht er niet aan M.us- q’oosis mede te nemen. Zij respecteer de den raad van den ouden man en was zeker van plan dien opi te volgen, mobilist O. uit Amsterdam, proces-verbaal opgemaakt tegen prof. dr. W. A. P. S. uit Hilversum, die Zondag herhaaldelijk op den Rijksweg links uitweek, hetgeen aanmerke lijk gevaar voor het drukke verkeer ople verde. Prof. S. verklaarde aan de politie, dat hij niet wist, hoe hij tot deze afwijking is ge komen: „mogelijk word ik te oud, om te sturen”. Salarisverlaging bij de Arbeiderspers. Naar de Residentiebode meldt is bij de N. V. De Arbeiderspers, welke, zooals men weet, de verschillende Nederlandsche socia listische dagbladen uitgeeft, als Het Volk, Voorwaarts, Vooruit, enz., een salarisverla ging toegepast over de geheele linie. bij ieder onverwacht geluid uit de pijn boomtoppen en keken bevreesd naar de donkere hoeken. Ieder trachtte die bewijzen van bangheid voor zijn mak kers te verbergen. Het pino.le-pel werd telkens door verwijten en ruzies onderbroken. „Je hebt mijn ma.iage met opgeschre- ven,” zeide Shand. „Dat heb jk wel.” „Het is niet.” Husky pakte woedend het potlood op. „Dan zal ik het nog eens opschrij- venl” schreeuwde hij. „Wat een bluf?” snerpte Shand. Big Jack bemoeide zich er nu mede. „.Scheidt toch jn vredes naam uit!” riep hij uit. „Jullie schreeuwen me doof! Wat zou je er nou aan hebben om bij een spelletje ptn niets niet op te tee- kenen?” „Dat zeg jk ook,” ze:de Shand., ,Een kerel, die voor niets gemeen speelt, is niet waard, dat je hem een kogel door zijn hoofd jaagt.” „Waar haal jij die mooie woorden vandaan?” vroeg Husky. „Ik heb alleen maar een vergissing met het opschrij ven gemaakt. Een vergissing kan ieder een maken. Als het echt spel was, zou ik veel beter opletten.” Shand stond op. „Ga jij maar al leen spelen,” grauwde hij. „Patience is meer voor jou geschikt. Daar amusee- ren alle idioten zich mede. Als je jezelf op valsch spelen betrapt, kun je je wat mij betreft een kogel door je kop ja gen!" Aanvankelijk opgericht door enkele banketbakkers over geheel Nederland verspreid met het doel aan den cho- colade-verkoop in hun zaken een stimu lans te geven door een goed product te fabriceeren met een lagere winstmarge dan te dien tijde usantieel, is de fabriek in den Joop der jaren uitgegroeid tot een pndernelming, waarvan de aandee- len zich jn handen van een kleine dui zend banketbakkers bevinden. Teneinde een jeder in staat te stel len aandeelhouder te worden en op die wijze het gestelde doel te bereiken, wer den de aandeelen onderverdeeld in stuk ken van f50. Begonnen met een kap. van f150.000 werkt de fabriek thans met een kapi taal van ca. f400.000. Zooals elk bedrijf heeft ook de „Uni on” haar ups-and-downs gekend. Spe ciaal de eerste jaren na den oorlog waren voor haar zeer moeilijk ook al door de geweldige reclame voor con- sumptie-artikelen. Waar de fabriek niet afweek van haar principe met geringe marges te werken, was het haar on mogelijk groote reclame-campagnes te bekostigen. Toch bleef de omzet een stijgende lijn vertoonen. Het spreekt vanzelf, dat in de laat ste crisisjaren de fabriek moest profi- teeren van dit principe van kleine win sten op de artikelen, hetgeen haar in voorafgaande jaren geen voordeel bracht. Waar thans een iegelijk tot meer dere of mindere bezuiniging gedwon gen wordt, grijpt men naar wat goed- kooper is en men bemerkt zooals dit geldt voor de „Union” producten, dat dat goedkoopere inderdaad door het duurdere niet jn kwaliteit overtroffen wordt. Zulks verbreidt zich dan als een loopend vuurtje; vandaar dat de om zetten der „Union” fabrikaten ondanks de malaise sinds 1929 belangrijk voor uitgaan, in een tijd, dat men overal van dalende omzetten spreekt. Met dit voor oogen heeft zich een commissie van aandeelhouders en af nemers der fabriek gevormd, die zich voorstelde het dertigjarig bestaan der fabriek op luisterrijke wijlze te vieren, welke feestelijkheden op 6 September in het Groot Badhuis te Zandvoort hebben plaats gehad, terwijl zoowel* aandeel houders als niet-aandeelhouders in ge heel Nederland besloten in een der September-weken uitsluitend „Union” artikelen te etaleeren, welke wleek voor Sneek werd vastgesteld van heden tot 19 September. Gedurende deze week worden uitsluitend de tallboze „Union” fabrikaten geëtaleerd en op deze wijlze onder het oog van het publiek gebracht. •Benoemd tot predikant-voorganger bijl dé Herv, EvangeJisatie-vereeniging „Uw Koninkrijk kome” te Drachten J. van der Heide, Ned. Herv. predikant te Hindeloopen. De heer S. Zeijlstra, geb. te Sneek, is te Groningen geslaagd voor ’t ker- kelijk examen. ZEILEN. Vredesdemonstratie te Groningen. In het stadspark te Groningen heeft Zon dag de groote internationale vredesbetoo- ging van de gewesten Groningen, Friesland en Drenthe van S.D.A.P. en N.V.V. plaats gehad. Uit Friesland waren alleen al met 3 extra treinen 2500 personen aangevoerd en totaal waren er een 20.000 betoogers. Gesproken is door mevr. E. Frerichs en de heer Tempel, beide Duitschers en mevr. De VriesBruins. Waarschuwing van de Neder- landsche varkenscentrale. In de afgeloopen weken heeft de Nederl. Varkens entrale er naar ge streefd de export varkens, welke aan de markt worden gebracht, zooveel mo gelijk af te nemen. Dit heefl alleen kun nen geschieden, zoolang de aanvoeren zich ongeveer b nnen de grenzen van ’t normale leven bewegen. De laatste tijd is dit niet meer het geval. Er valit een abnormaal groote aanvoer te con- stateeren. In verband hiermede ziet de Nederl. Varkenscentrale zich verplicht de boeren e. a. bij de handel in var kens betrokken personen te waarschu wen tegen het aanvoeren aan de markt van een te groot aantal varkens. Zou dit toch geschieden dan bestaat het gevaar, dat de varkens onverkocht mee naar huis genomen moeten worden. Bond van riieumatieklijders. Te ’s Gravenhage is opgericht de Bond van Rheumatieklijders. Het bestuur van den bond is van meening, dat een groot deel van ons volk aan rheu- matiek en andere ziekten lijdt, welke te voorkomen zijn. Bedoeld worden ziekten en kwalen van chronischen aard, die zich voornamelijk voordoen bij personen van meer gevorderden Het meisje keek hem verbaasd Dat was iets nieuws voor haar. „Morgen, als de zon schijnt, rtdlen we het meer oversteken,” ging Mus- q’oosis op zijn gewonen hartelijkentootn voort. „Ónder het roeien zal ik je nog heel wat meer vertellien. |We roeien Nine-Mile Point voorbij net alsof we ergens anders naar toe gaan. We moe ten niet laten merken, dat we aan ze denken. Dan zullen onsi aan wal roepen en wij blijven, er dan een tijdje. Jij moet op allemaal even veel* letten. Als je doet wat ik zeg, zal ik een goe den man voor je hebiben.” „Bisschop Lajeunesse Jcomt gauw de rivier op,” zeide Bela. „Zal je een man hebben voor mij, vóór hijl komt Ik zou graag door bisschop Lajeunesse getrouwd worden.” „Dwaze meid!” zeide Musq’oosis weer. „Hoe weet ik dat nu? Een goed werk vereischt rijd.” Bela pruilde. Musq’oosis stond stijf op. je wat geven,” zeide hij. Hij ging zijn hut binnen en kwam weldra terug met een klein pakje, ge- i leeftijd. De bond is voornemens met medewerking van artsen verbetering te brengen in dezen toestand en zal populaire voorlichting ver- op 3 rijwielen. De bruid had nl. plaats strijding van bedoelde ziekten. Het secreta- I 1 ta lielde in de wildernis. NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1