De Avonturen van Snuttelgraag en Knagelijntje. BURGERLIJKE STAND. BOEKAANKONDIGING. wei' RECTIFICATIE. oen. hen ook 753. Knagelijntje speelt in dien tijd voor huismoedertje. Ze ruimt alles keurig netjes op, veegt de vloeren, neemt stof af, wascht de kopjes om en geeft haar zusjes en broer tjes standjes als ze in den weg loopen. 752. Zie maar eens, hoe mooi Vader’s en Moeder’s stoel versierd zijn, ’t Is eigenlijk zonde als je bedenkt dat er iemand op die stoelen moet zitten. Maar je bent ook maar eens in je leven vijf en twintig maanden ge trouwd. Zoo’n feestdag moet je niet uit poetsen. FINANCIEEL NIEUWS. Leening gemeente Leeuwarderadeel. De gemeente Leeuwarderadeel geeft een 5 leening uit, groot f 150.000.A 98 welke geplaatst is door bemiddeling van De Friesche Bank, N. V. 1 1 J r Doodvonnis fa IncCë voltrokken. Gisterochtend is te Makassar aan den moordenaar Moesie, die in de gevangenis een oppassér vermoordde, het doodvonnis voltrokken.' Aardschokken op Ambon. Amboina. De zwaarste aardschok welke sedert 1898 werd geconstateerd, heeft kam pong Toelehoe geteisterd; 60 huizen zijn ingestort. De aardschokken duren voort. De tusschenpoozen worden geleidelijk grooter. De bevolking heeft de geteisterde plaats ontruimd, omdat zij vreest voor een vloed golf, gelijk deze reeds te Piroe werd waar genomen, waarbij zich echter geen ongeluk ken voordeden. (Aneta.) Op den terugweg van een vllegfeest te Bern is de Dultsche sportvlieger Klrschbaum neergestort, doordat zijn toestel tegen een electrischen kabel vloog. Het toestel kwam in een bosch bij het meer van Zürich neer en werd geheel vernield. Klrschbaum en zijn passagier werden gedood. De 39-jarige politlecommandant Jans uit Darmstadt is bij het zeilvliegen te Linden- feld in het Odenwald verongelukt, doordat ten gevolge van den sterken wind een vleu gel van zijn toestel brak. Jans stortte van 150 meter op de rotsen en was op slag dood. Een kogel in het hart. Vrijdagnacht heeft er zich een lief desdrama afgespeeld in Charlwoodistrahlti te Londen. De 24-jarige reiziger Hud son heeft twee schoten gelost op zjjn meisje en daarna op zich zelf. Beiden werden zwaar gewond naar het zieken huis gebracht. Daar heeft men ontdekt dat het meisje een kogel in het hart gekregen heeft. Niettemin is zijl blijven leven en de medici zijn, na een zorg- vuldig onderzoek tot de conclusie geko men dat de mogelijkheid bestaat om den kogel te verwijderen. Als het meisje weer wat aangesterkt is, zal men liet beproeven. 751. Snuffelgraag en Korstjesknager ver sieren de huiskamer. De guirlandes worden aan de wanden bevestigd en loopen allemaal naar de lamp, het middelpunt van de kamer. Ook komen er kransen van levend groen aan de muren. Scheepsramp bjji Ne w-York. Vrijdagmorgen ontplofte aan boord van een stoomboot, die als veer de ver binding onderhoudt over de East River naar Rikens Island te New York, mid den op de rivier een ketel. Het vaartuig, waarop het ongeluk plaats vond, de „Observation", was door de stad New York gehuurd om hon- derdvjjftig arbeiders over te brengen naar het Rikers Island, dat in de East River ligt. Op het eiland wordt een gevangenis gebouwd en bovenge noemde arbeiders waren daaraan werk zaam. De „Observation" was nog niet East Ri*ver-kade, toen een ontzettende knal weerklonk en mieta van af de kade nog slechts een dichte leh ver af van de E Voetbaluitslagenboekje Erven Wed. J. van NeEfe. De Erven Wed. J. van Nelle zenden ons hun uitgave Voetbaluitslagenboekje voor ’t seizoen 1932/1933. Evenals het voorgaande jaar zijn daarin weder opgenomen de schema’s voor de le en 2e klasse K.N.V.B., terwijl het aantal blanco schema’s met 2 is uitgebreid, dit om hen te gerieven, die meer belangstelling heb ben voor lagere elftallen van vereenigingen, of misschien meer belangstelten in de ver richtingen van 3e of 4e kl. K.N.V.B. clubs of van vereenigingen, spelende in een er kenden bond. Naast deze schema’s zijn volledigheids halve eenige algemeene bijzonderheden op genomen die, juist omdat zij niet zoo alge meen bekend zijn, door ware liefhebbers van het spel op prijs zullen worden gesteld. Dit boekje wordt gaarne bij spoedige aan vraag, zoolang de voorraad strekt, gratis voor liefhebbers beschikbaar gesteld. In de adv. der fa. K. Mnatkleedlngmagazljn,, vorig nr. Is een fout geslopen. Me discrete. SNEEK, van 513 Sept. Geboren! Klaas zv Cornells Knobbe en Mettje Jorwerda; Grietje dv Jan Plantenga en Grietje Jonker; Sjoukje dv Cornells Baarda en Cathalina Schoonhoven; Foekje dv Hendrik Rie- rnersma en Geertje Dijkstra. OndertrouwdFreerk Leistra 23 j. en Antje [Wagenaar 29 j.; Sjiik Brou wer 29 j. en Tietje Anna Brinksma 23 j. Gehuwd i Durk Polder 39 j. en Trijntje Walta 36 j.Jelle Visser 27 j. en Geertje Catharina Nijhuis 25 j. Overleden! Vrouwtje Groenveld 71 j. wed. v. Gerben van der ZijlSape Sme ding 59 j. wedwn. v. Akke Hiemstra, woonpl. [Wommels. WIJMBRITSERADEEL 410 Sept. Geborem Yep Evert zv Gerar’dus Jo hannes Terwisscha yan Scheltinga en Anna Mjedema te Westhem; Sijtske dv Tjeerd van der Zee en Marijke Brou wer te Westhem; Riemke dv Sietze Hoekstra en Wijtske Hettinga te Uit- wellingerga; Maria Anna dv Tjerk Zijl- stra en Veronica Terpstra te Heeg. GehuwdMinne yan Djjk oud 23 j. te Heeg en Anna Seffinga oud 27 j. te Heeg. Overledem geene. Ongelukken. Te Engelbert, bij Hopgezand, is Za terdagmiddag in de badgelegenheid al daar, een zeer diepe kolk, uitgegraven bij den aanleg van de Woldjerspoor- weg, de 25-jarige Duitscher Félix Schneider verdronken. Hij was afkom stig uit Breslau, woonde fijïïelijk te Gro ningen en was met twee vrienden gaan baden; zwemmen kon hij niet. [Misdrijf? De justitie uit Middelburg is Maan dag, vergezeld yan een sectiedokter, naar Sas yan Gent gegaan in verband met het vinden van het lijk van den 26- jarigen schipper [P. uit Rotterdam, die Dinsdagnacht omstreeks half drie op nog niet opgehelderde wijze in het wa ter is geraakt. Om twee uur heeft de verdronkene nog met iemand staan pra ten. Zijn horloge stond stil op even voor half drie. Dr. Julius Röntgen, f Te Utrecht is op 77-jarigen leeftijd over leden de bekende musicus dr. Julius Rönt gen. Do grainofoon ula rcgtawntsniuzlek Om de kosten van de landsverdediging te doen dalen heeft Denemarken besloten tol opheffing van alle militaire muziekcorpsen bulten de hoofdstad, Onder de Inwoners van de garnlzoensteden heeft dit natuurlijk ont stemming gewekt en ook vele militairen wa ren niet bijzonder met de plannen Ingeno men, omdat zij er van overtuigd zijn, dat de soldaten veel beter marcheeren en er ook veel langer den moed In houden, wanneer er muziek voorop gaat. De deskundigen hebben daar natuurlijk lang over nagedacht en tenslotte een niet onaardige oplossing 'gevonden. BIJ de oefeningen, welke dezer dagen nabij het kamp van Vaerlose gehou den worden, zal het muziekcorps vervangen worden door een gramofoon in een autotje gemonteerd en van een krachtlgen luidspre ker voorzien. Het Instrument zal langzaam voor den troep uit rijden en onderwijl den eenen marsch na den anderen afdraaien. In de rustpoozen kunnen platen met moderne schlagers of soldatenliedjes op de gramo foon klinken. Slaagt de proer, dan zullen alle regimenten, die tot nu toe een muziek corps hadden, een gramofoon-auto krijgen. De Amerikaansche spoorweg en. Uit Chicago wordt gemeld. Do commissie van de spoorwegen hteeft bevolen alien, spoorweggeëmplloy- leerden een loons- en salarisverlaging van 20 j°/o aan te zeggen, ingaande 1 Februari a.a. Mfen houdt rekening met ernstige protesten van do vakvereenigingen. De nalatenschap van Kreuger. Reuter seint nit Stockholm! De thans gepubliceerde staat van ba ten en schulden van den in staat van faillissement gestelde nalatenschap van Kreuger, toont een totaal aan schul den van 1.170.606.855 kronen, waarte genover slechts 98.412 834 kronen ac tiva staan. Nieuwe vprmi van verkoopen. Op het oogenblik lijken de winkel straten der Belgische hoofdstad veel meer op een groote jaarmarkt dan een straat, doordat de winkels, (klaarblij kelijk met volkomen goedkeuring der stedelijke overheid) hun waren niet alleen meer in de etalages of op de toonbanken, maar pp straat, op een gedeelte der trottoirs, in stalletjes te koop aanbieden, zoo schrjjft de Brussel- sche correspondent van „De Midden standsbond". De groote, deftige waren huizen zjjn er mee begonnen en het spreekt vanzelf, dat de winkeliers der voornaamste winkelstraten even zooi goed als de warenhuizen ’t recht op dachten hun stalletjes daar te plaat sen. En pp groote schaal enmet steeds klimmend succes. Ja, de winke liers hebben meestal nog dit voor, dat hun personeel (vaak vriéndelijke „mi- dlnetjes") naast hot Fransch ook in BiusiielBch-plat'„Vllaami8ch I" dialect hun waren te koop aanbieden! ,„Komt zien madammeke; doetgaauw keusgoeye kuup I" De meeste verkoopsters doen het met welbehagen, omdat zijl thans ook wat verstrooiing genieten door de straatbeweging en meteen in do gele genheid gesteld worden, wat initiatief aan de dag te leggen. De straatventers zien hen beetje boos aan, want 't is. voor een nieuwe concurrentie. Doch daarop hebben de vindingrijke winke liers wat gevonden. Verschillenden on der hen hebben beproefde straatvent- wters geëngageerd voor de bediening hunner stalletjes op de trottoirs. En zoo geschiedt do verkoop daar op „vak kundige" wyze pn raakt de winkelier zü'n overtollig of belegen goed op fat soenlijke wjjze kwijti „goeye kuupl" De Dultsche Rijksdag ontbonden. De Dultsche Rijksdag, die slechts 2 maal heeft vergaderd en 43 dagen oud Is, Is gister door de regeerlng ontbonden. De nieuwe verkiezingen moeten ulterlljk Zondag 0 No vember plaats hebben. Dv communisten hadden een voorstel tot opheffing van de noodverordening en het ♦inspreken van wantrouwen In de regeerlng Ingediend, Daar niemand zich tegen dit voorstel verzette, zou men tot stemming overgaan, toen rljkskanseller von Papen ver scheen om mee re deelen dat de regeerlng de rijksdag ontbond. Desondanks werd de stemming gehouden, waarbij ’t voorstel met 513 stemmen tegen 32 en 5 onthoudingen werd aangenomen. De regeerlng leed dus een verpletterende nederlaag. Zij kan nauwelijks verwachten, dat de nieuw te kiezen rijksdag een andere houding zal aannemen, maar deze zal zij dan waarschijnlijk ook weer naar huis zenden. Zoodoende zulten von Hindenburg en von Papen als absoluut gezag fungeeren. Alleen bestaat er ernstige vrees dat, nu het volk niet langs parlementaire weg zijn wil kan uiten, het bulten-wcttelljke pogingen daartoe zal pndernemen en trachten de re geerlng weg te Jagen. Een gruwelijke misdaad. BIJ een ramp op de lijn van den Oost-Chl- nevsehen spoorweg op «oowat 40 mijl ten zuiden van Harbin zijn ongeveer honderd reizigers gedood of gekwetst. De lijn was op gebroken, hetgeen maakte dat de locomotief en zes wagons uit de rails vlogen en om vloten. Onmiddellijk werd de trein aange vallen door roovers, die naar men aan neemt de ramp hadden teweeg gebracht. De bandieten wierpen zich op do verschrikte reizigers, plunderden dooden en levenden en namen toen de vlucht, waarbij zij een aan tal reizigers meevoerden als gijzelaars. 754. Knagelijntje stuurt de lastigste klan ten weg om boodschappen te doen. Maat het helpt weinig, want ze loopen zóó hard, dat ze telkens na een paar minuten al weet terug zijn. Anders hebben ze zoo’n haas! niet. De Hutchinsiona moeten op zee dalen. De vlieger Hutchinson en zijn gezin hebben niet hun toestel de „Flying Fa mily" Zondagmiddag 3 uur 10 (Greon- wich-tijd) een gedwongen daling op zoo moeten verrichten op 65 gr, 28 min. N.B., 38 gr. 45 mln. W„ L. Hun nood sein werd ppgevangen door het draad- looa station te Angmagssalik (O,-Groen land) en door den Engetechon treiler „Lord Talbot", die zich op 25 mijl van de aangegeven plek bevond en er on- middellijk heenvoer om hulp te verlce- nen. Tot 4 uur 23 'a middags kon het draadloos station te Angmagssalik voortdurend contact houden mot Hut chinson's toestel. Daarna kreeg men echter geen antwoord meer. Om halfacht bereikte de „Lord Tal bot" de door Hutchinson opgegeven positie. De Engelsche visschcrs vonden echter geen spoor van het toestel; zij' begonnen daarom de zee in tie omge ving af te zoeken. Crt. N. v. d. Di. Vliegongelukken. De vlieger Zwirko omgekomen. Zondagochtend tegen acht uur is de Pool- sche vlieger Zwirko, de winnaar van de Europeeschc rondvlucht, op een vlucht naar Praag, waar hij aan een- vllegdemonstratle zou deelnemen, bij Hornl Terllcko. In de omgeving van Teschen, met zijn vliegtuig verongelukt. Het toestel werd geheel ver nield. Zwirko en zijn metgezel Wlgura, kwa men om het leven. Molenaar In ons Ig nr. Is een fout geslopen. Men leze daar de aanhef voor het woordje „directe": INGEZONDEN. (Bulten verantwoordelijkheid der redactie.) Nedcrlandsch Vacantie- Fonds ten bate van Ouders yan Groote Gezinnen. Zomer- en vacantie-genoegens behoo- ren bijna weer tot het verleden. Velen hebben de sleur van den dag kunnen afwisselen door reisjes naar binnen- of buitenland; zich kunnen laten bedienen in pension of hotel; zich zonder zor gen kunnen geven en genieten van ont spanning en rust; physiek en moreel van nieuwe krachten voorzien; groote dosis geestkracht verworven. De herinneringen geven een heel jaar door behageljjke pn prettige emoties en verstevigen nieuwe plannen tot rei zen voor het volgende jaar. Koevele ouders van groote gezinnen zjjn er piet die nog nimmer een weekje tezamen, vader ën moeder, uit logeeren zjj'n geweest, jn hotel of pension be diend zfjn geworden. Wat weten zy van natuurschoon of bezienswaardigheden in andere provinciën, in andere landen? Is dat geluk alleen maar te berei ken en te smaken voor anderen? Moe ten hun perspectieven maar steeds som ber en zwart blijven? Zijn zij dan voor de gemeenschap minderwaardigen? Be staan dan voor hen niet die rechten? Zijl hebben voor de maatschappij toch minstens zooveel waarde I Laten allen, die overtuigd zijn dat de ouders van groote gezinnen zeker niet in de laatste plaats in aanmerking moe ten komen voor vacantie en de genoe gens daarvan, daadwerkelijk willen me- dehelpen om aan dat gebrek, euvel, te kortkoming, onrecht, achteruitzetting, onmaatschappelijk begrip, een donde rend halt! toe te roepen en beginnen met 'doel van dit schrijven: om te ko men tot een Nederlandsch 'Vacantie- Fonds ten bate van Ouders van Groote Gezinnen voor alle gezindten adhaesie te betuigen. JAC. BAARDl. Zuiderparklaan 476, Den Haag. i Opheffing Raad van Arbeid te Sneek? Ecnlgo dagen geleden las ik in Uw blad, dat als uitvloeisel van het bezulnlglngsrap- port van de Commissie Welter zeer waar schijnlijk de Raden van Arbeid te Sneek en Heerenvcen (In elk geval één van deze twee), zouden worden opgeheven. Wat zullen de Sneeker handelsmenschen en’wlnkellers doen om zoo mogelijk dit ge vaar af te wenden? In het kleinere en als handelscentrum minder belangrijke Heerenveen nam de bur gerij reeds krachtig stelling tegen de voor genomen opheffing en werd In een door de wlnkeliersvereenlglng gehouden vergadering met algemeene stemmen hesloten, een de- rookwolk zag Hangen op clc plaats Waar even tevoren do „Observation" lag. Toen de rookwolk opgetrokken was, was van de veerboot niets meer te zien en het water van de rivier was bezaaid met wrakstukken, waartusschen tientallen menschen wanhopig rond spartelden. De noodlottige ontploffing aan boord van de „Observation" is geschied op byna dezelfde plaats waar 28 jaar ge leden de „Generaal Slocum" brandend ten onder is gegaan. De verhalen van de overlevenden van de huidige ramp vormen een af- schuwelijke schets. Tal van arbeiders werden hoog jn de lucht geslingerd en vielen vaak hevig verminkt terug in het water, temidden van de drijvende wrakstukken en de met den dood wor stelende menschen. Tot overmaat van ramp was 't Water uit den ketel midden tusschen de overlevenden terechtgeko men, zoodat de zwemmende menschen voor een deel nog erge brandwonden opliepen bovendien. Een van de men schen, die juist uit het water zou wor den getrokken kreeg juist een in de lucht geslingerden man pp zich en zonk opnieuw in de diepte weg. Een ooggetuige beweert gezien te hebben, dat do ketel van de veerboot als een pjjl de lucht invlbog. Een man, die in de lucht geslingerd was, werd met een groeten boog over het water heen door de vensters van een dlectri- sche centrale gegooid, die ongeveer 50 meter van den oever af staat* Eenige der overlevenden’ zijn, van meening, dat de catastrophe niet door ontploffing van de stoomketel doch door een andere ontploffing midscheeps is veroorzaakt. Volgens de laatste berich ten bedraagt het aantal dooiden 39, ter wijl 85 werden gewond, waarvan velen zeer ernstig. De meeste overlevenden vermoeden, dat het ongeluk te wjjten is aan den slechten toestand, waarin de ketels ver keerden, die reeds 24 jaar in het schip lagen. Een drietal onderzoeken zijn on' afhankelijk van elkander ingesteld en het is mogelijk, dat een vervolging we gens manslag hieruit voortvloeit. De ka pitein van de „Observation", een jonge man van 24 jaar ligt zwaar gewond in het ziekenhuis, tcrwjjl zijn vader, die het schip op het oogenblik van de ont ploffing bestuurde, is gedood. I I 1 J I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 2