Eerste Blad Uitgave KIEZEBRINK 4 Co. annex SNEEKER COURANT(75e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek annex SNEEKER COURANT, (75e Jaargang) No. 101 Feuilleton. Zaterdag 17 September 1932 4Se Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. Alle Advertentiën worden In beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting HULBERT FOOTNER 7. mompel. Het had uit de pijnboomen Wordt vervolgd. wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Seharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en Ji - - Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Onze zuiveluitvoer in Augustus. Volgens de maand-statistiek van den in-, uit- en doorvoer, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, heeft ons land in Augustus nog slechts 1436 ton boter uitge voerd ter waarde van f 1.152.000, tegen 2977 hemels will, Jack, ga een flesch halen en laten we het er eens van nemen.” De drie anderen keken hem aan, dankbaar voor zijn uitval. Big Jack maakte echter geen aanstalten om de flesch te gaan halen en Joe had ook niet verwacht, dat hij het doen zou. De spiritualiën lagen met de verdere voor raden in den stal. Niemand zou op dat oogenblik de deur graag open gehad hebben. „Ik zou in één teug een halve flesch kunnen uitdrinklen,” ratelde de jonge Joe voort. „Lieve hemel, dat is meer dan genoleg om je dorst te geven. Maar wat hebben jullie toch? Zijn jullie ge hypnotiseerd? Zeg toch eens wat!” De angstige spanning was te groot. De ratelende stem hield langzamerhand op en wéér heerschte een zwijgen in Woensdagavond omstreeks tien uur geraakte de landbouwer Hofman by het oversteken van den straa.weg tusschen Groenlo en Beltrum onder een auto. Het slachtoffer is des nachts aan de gevolgen van het ongeluk overleden. Den chauffeur treft geen schuld. Voor Nederland bewerkt door W. J. A. ROLDANUS Jr. Joe Hij het Roman van Ongelukken. Gistermorgen omstreeks 10 uur is te Borculo het paard van den melkboer Possem uit Gelsenaar, op hol geslagen, tengevolge waarvan de voerman van den wagen vi 1 Een van de wielen ging hem over het hoofd. Hy was op slag dood. De man was gehuwd en va der van twee kinderen. W. Eijmers. f De bekende internationale voetbal-scheids- rechter W. Eijmers is te Arnhem aan de ge volgen van een ongeluk overleden. Hij was 46 jaar, referendaris aan het departement van financiën en lid van de raad van Den Haag. ging naar de anderen toe, waarbij' zijn blik steeds op de deur gevestigd bleef. „Schei uit met je gegil 1” beval Shand heesch. „Heb je het gehoord? Heb je het gehoord?” bleef Joe doorschreeuwen. „Ja, ik heb het gehoord,” bromde Shand. „Ik ook,” zeiden de anderen. Joe’s strak gezicht ontspande zich wat. „Gelukkig” kreunde hij. „Ik dacht, dat het in mijn hoofd zat.” „Luistert I” beval Jack. Zij stonden vlak bij elkaar; hun ge meenschappelijke vrees deed hun vroe gere animositeit vergeten. Er was niets te hooren dan de wind in boomtoppen. „.Misschien was het een beest of een vogel een soort uil,” opperde Husky zenuwachtig. „Neen, het had meer van een lachen de stem." stamelde Joe. „Vlak bij de deur net of het bin nen wou komen,” zei de Shand. „Doe de deur open! be al Big Jack. Niemand maak e aans.al.en het te doen, ook Ja k zelf met. Terwyl zij daar zoo s onden te luis teren, hoorden zij een ander gel id, als werd een stok tegen de planxen buiten geslagen. „Lieve hemel!” prevelde Joe. De aade.en zeiden n.ets, maar het bloed stroomde uit hun wangen .weg. Het wAren sterke, flinke mannen, die voor geen enkel zich .baar gevaar te rugdeinsden, Maar het bovennatuurlijke element joeg hun den grootsten angst aan. „Prachtig, dan pan ik tenminste rus tig spelen,” riep Husky hem na, glim lachend, dat hij het laatste woord had. En dadelijk begon hij de kaarten te sorteeren voor een patience. Husky was een groote zware remmer met een rood gezicht en rood haar en een eenvoudig en verwaand karakter. In zijn liefhebbe- rijien was hij nog een echt kind. Hij bezat een reusachtige lichamelijke kracht doch zonder veel uithoudingsver mogen. Black Shand zette zijn kist bij het vuur en ging knorrig in de vlammen zitten staren. Hij had een sombere na tuur, waarin de woede langzaam en diep brandde en was iemand, die wei nig sprak. Hoewel een half hoofd klei ner dan Big Jack had hij veel breed ere schouders. Zijn armen hingen langs zijh lichaam alls die van een aap. „Hoever ben je vandaag den oever op geloopen?” vroeg Big Jack. „Een paar mijl.” „Hoe gaat het met het smelten van het ij's?” „Langzaam. Het zal wel een week duren voor we verder kunnen.” tioorspeelde. Jack en Shand staarden m het vuur. Joe lag met gespannen spieren te luisteren. En weer klonk het sissende geluid, als uit een toegeschroefde keel door op elka r geklemde tanden. Er was een spottende klank in. Het was on mogelijk te zeggen vanwaar het kwam. Het vulde de kamer. De zenuwv i van den jongen konden het niet langer uithouden, sprong met een gil op en vloog vertrek door, liet zich naast Shand neer vallen en klampte zich aan hem vast. „Heb je het gehoord?” nep hijl uit. „Het is buiten. Het heeft mij gevolgd Het is niet van een mensch. Laat het niet binnen!” Zij waren zelf te ontdaan om over zijn panischen schrik te kunnen lachen. De beide mannen bij het vuur spron gen op. Husky struikelde over zijn kist en de kaarten vielen op den grond. Hij waarin de minister zegt, dat zijh aan dacht verschillende malen in den laat- sten tijd js gevestigd op de groote toe neming van het aantal branden, waarbij de onderstelling wordt geopperid, dat dikwijls kwaadwilligheid in het spel' is. Een onderstelling, welke trouwens voor de hand ligt, vooral wanneer men de slechte economische omstandigheden in aanmerking neemt, die veroorzaken, dat in menig geval door brandstichting min of meer aanzienlijk voordeel behaald kan worden. Met het oog hierop verzoekt de mi nister den procureurs-generaal de aan dacht van de onder hen ressorteerende officiers van justitie en van de politie in hun ressort op het bovenstaande te willen vestigen en verder te bevorderen, dat daaraan de voilé aandacht gegeven wordt. De justitie en politie zullen der halve bij iederen brand een nauwkeurig onderzoek in te stellen hebben en in dien vermoeden van strafbare feiten be staat, dit onderzoek met de meeste ,di- ligentie en nauwkeurigheid hebben voort te zetten, waarbij uiteraard indien noodig, overeenkomstig de voorstellen en bevoegdheden van het wetboek van strafrecht, een deskundige kan worden geraadpleegd, zoo aannemelijk is, dat deze meerder licht in een verdacht ge val kan geven. De minister zou gaarne zien, dat aan deze aanschrijving het noodige gevolg wordt gegeven. ton ter waarde van f3.532.000 in Augustus van het vorige jaar. De achterstand bij ver leden jaar is nu al ruim 20 millioen gulden. De uitvoer van kaas bedroeg in Augustus 7325 ton ter waarde van f 3.050.000, tegen 7716 ton ter .waarde van f4.735.000 in Augustus 1931. Met den uitvoer van kaas zijn we nu bij verleden jaar ruim 13 millioen gulden ten achter. De uitvoer van gecondenseerde gesuiker de volle melk heeft in Augustus bedragen 1974 ton ter waarde van f442.000, tegen 2700 ton ter waarde van f 797.000 in Augus tus van het vorige jaar. Verder hebben we in Augustus uitgevoerd 10.943 ton gecondenseerde gesuikerde on dermelk ter waarde van f 1.193.000, tegen 10.928 ton, ter waarde van f 1.815.000 en 1387 ton gecondenseerde ongesuikerde volle melk ter waarde van f325.000, jegen 1947 ton ter waarde van f 558.000. Uitvoer van eieren. In Augustus heeft volgens de maand-sta tistiek van den in-, uit- en doorvoer, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, onze uitvoer van versche eieren bedragen 6588 ton ter waarde van f2.742.000, tegen 7342 ton ter waarde van f4.133.000 in Au gustus van het vorige jaar. Met den uitvoer van eieren zijn we thans bij verleden jaar ongeveer ll’/z millioen gulden ten achter. De moeilijkheden in het bouwbedrijf. Jn het N. V. Huis te Utrecht heeft Don derdag de Algemeenfe Nederlandsche Bouw- arbeidersbond in congres beraadslaagd over de overeenkomst, die de minister aan de bouwvakarbeiders heeft voorgesteld. Na de inleiding van den bondsvoorzitter, den heer L. van de Wal, die den voormiddag in beslag nam, gaven zich meer dan 70 aan wezigen voor het debat op. Nadrukkelijk werd van meer dan één zijde betoogd, dat voor het platteland, waar de loonen, in contracten vastgelegd, door de groote werkloosheid niet meer te handhaven zijn, de nieuwe overeenkomst van groot be lang zal zijn; anderzijds werd aangenomen, dat de steunmaatregelen, die van deze over eenkomst het gevolg zouden zijn, van min der beteekenis zijn dan het bondsbestuur meende. Nadat de bondsvoorzitter kort de geop- verdachte was poging tot doodslag, subs, poging tot het toebrengen van zwaar licha melijk letsel ten laste gelegd. De substituut-o ff icier van justitie, mr. Andringa, achtte de primaire tenlasteleg ging, poging tot doodslag, bewezen en eischte op dezen grond een gevangenisstraf van 4 jaar. Verdachte brak op het hooren van dien eisch in snikken uit; het meisje moest uit de zaal gedragen worden. De loonsverlaging bij de Arbeiderspers. Naar Het Volk meedeelt is bij de Arbei derspers alleen de loonsverlaging toegepast naar aanleiding van de algemeene loonsver laging in het typografisch bedrijf. Jack vloekte binnensmond. „En het is de 22ste Mei al!” riep hij uit. „We hadden al aan het ploegen moeten zijin. We zullen pp die manier het heel/e sei zoen verliezen. We hebben van het begin af pech gehad. Onze berekenin gen waren goed. We zijn op het juiste oogenblik vertrokken. In een gewoon jaar zpuden wij op het jjs rechtdoor heb ben kunnen gaan. Maar van af den dag, dat wij’ de landing verlaten heb ben, is het mis geweest. Wanneer we niet ppgehouden werden, zochten we naar verloren paarden. Wanneer we niet in een sneeuwstorm zaten, konden we niet verder door de dooi. En tot overmaat van ramp ging het ijls twee weken geleden kruien en moesten we gaan rijden, waarbij de wagen tot aan de naaf jn de modder zakte. En wer kelijk je zult zien, dat nog vóór het ijs van den oever weggesmoiten js, het meer weer dicht gaat vriezen. „Wat geeft het nou daarover te mor ren?” prevelde Shand. B,ig Jack zette zijn tanden stevig in zijn pijlp en bleef zwijgen. Een tijd lang hoorde men in de hut niets anders dan het brommen yan Husky bij Jiet spe len, het knetteren van* het houtvuur en het sombere ruischen der pijnboomen, dat door den schoorsteen weerklonk. De man op het bed huiverde onwille keurig en keek naar zijn makkers om te zien of zij het ook gehoord hadden. Deze, Joe Hagland, was aanmerkelijk jonger dan de drie anderen. Hij was een zware gespierde jonge man met zwart krulhaar en knappe gelaatstrek ken, ook al was daar eigenzinnigheid en halsstarrigheid pp te lezen. Vroeger was hij een tijd lang beroeps bokser geweest, maar hij had daarmede uit moeten scheiden omdat zijn collega’s hem altijd: „Huilende Joe Hagland” noemden. De quaesrie was, dat hij zijin emo ties niet bedwingen kon. „Zeg toch wat!” riep hij na een lange stilte. „Het lijkt hier wel een begrafe nis.” „Zeg zelf wat, als je behoefte heb om iets te hooren, antwoordde Jack zon der op te kijken. „Ik wou, dat 5k nooit in dit ver vloekte land gekomen was I bromde Joe. „Was ik paar in een stad met schitte rende lichten!” Maar die woorden kwamen te zeer met hun éigen gedachten overeen. .Zij legden hem het zwijgen op. Joe ver borg zijn gezicht in zijn armen en weer volgde een stilte, die verbroken werd door een nieuw geluid, dat het midden up vu wcci ucuiaumu iwi/gvu m hield tusschen een gefluister en een ge- de hut. Husky hield zich of hij weer mompel. Het had uit de pijnboomen J 11 T 1 rL“J kunnen komen, die vele vreemde stem men hadden, maar het scheen vlak bij hen in het vertrek te zijn. Het deed denken aan een menischelijke stem. Het had een electriiseerenden invloed op de vier mannen. Zij hielden zich allen alsof zij niets gehoord hadden. Big Jack en Shand staarden zelfbewust in het vuur. Husky’s handen, die de kaarten vasthielden, beefden en hijl ver schoot van kleur. Joe hief zijn doods bleek gezicht pp en zijn oogen rolden woest. Hij greep de lakens vast en beet op zijn lippen om niet in huilen uit te barsten. Zij verzetten hun kisten en schuifel den met hun voeten om de afschuwe lijke stilte te verbreken. Joe begon zon der eenig verband te ratelen. „Een begrafenis, :a, dat is het pre cies. Wie is er eigenlijk dood De Ieren doen het beter. Die schreeuwen! Om perde bezwaren had beantwoord en nog maals had gewezen op de voordeelen, die deze overeenkomst voor bouwvakarbeiders geeft, werd tegen 7 uur tot stemming over gegaan. Met 311 stemmen vóór en 432 stem men tegen werd de aanvaarding van de overeenkomst verworpen. Tenslotte werd besloten, dat een referen dum u.teindelijk over deze aangelegenheia zal beslissen. Poging tot doodslag op een agent In den nacht van 12 op 13 Juni stond om streeks half twee in de Prévinairestraat te Haarlem een auto, waarvan de lichten niet brandden; de nummerplaten waren verschil lend. In den wagen zaten een man en een minderjarig meisje. Eenigen tijd later werd de agent H. Bruys met vijf bloedende won den aan het hoofd in bewusteloozen toe stand bij den wagen gevonden, welke op dat oogenblik onbeheerd aan den kant van den weg stond. Nadat de gewonde naar het St. Elisabeth’s Gasthuis was vervoerd, werd hersenschudding geconstateerd. Als verdacht van deze mishandeling werd nog dienzelfden nacht de 22-jarige chauf feur A. Sch. van zijn bed gelicht; ook het minderjarige meisje, dat in de auto gezeten j had, werd aangehouden. De chauffeur be-1 kende, dat hij den agent, die hem had willen bekeuren en zijn meisje, als zijnde minder--| ;;iki;;Vdaaröre7heralgemeen'' het jarig, naar het politiebureau brengen, metr j t. een bandenlichter had neergeslagen en, toen niet nauw met de hygiene neemt en hij den agent bewusteloos had zien liggen, met achi meenende hem gedood te hebben. De zaak tegen den chauffeur diende gis- Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Snee ker Zweminrichting was heden 15 Aankondigingen. Zondag 18 Sept. S. Z. C. Sluiting Zeilseizoen. Vossenjacht voor zeilschepen, balwerpen voor motorbooten. Donderdag22Sept. 35 en 8—-10. Modeshow Hooghuis. Verplaatst van Sneek naar Gro ningen met jngang yan 19 Sept. mej. N. Wiersma, kantoorbediende post en telegraaf. I BIOSCOOPNIEUWS. Bioscoop bij de Waag. In déze btoscoop hebben we een film’ met Greek, de wereldberoemde clówn, die alom jn de groote steden zijn suc- ctessen heeft gevierd, en die we nu in een film kunnen bewonderen. Hiji is een artist die zijn gelijke niet heeft en geen filmliefhebber mag deze gelegen heid missen hem te gaan zien. Met hem treden op Lilian Haid, Betty Bird, Harry Hart en de Nederlandsche part ner van Grock: Max van Embden. In het bijprogramma o.a. de eerste opnamen van de olympische spelen te Los Angeles. Verwacht wordt hier de operette van Lehar: „Es war einmal ein Walzer”. Carillo n. De stads beiaardier Fl. H. A. van Bergen heeft nieuwe liederen op het carillon gestéld, en wel: Heel uur: „Ik ben de zanger” van L. Adr. van Tetterode. Kwartier overbegin van „Rólje, rólje wettervzeagen” van P. J. Troelstra. Half uur: „Mpederke alleen” van J. P. J. y/ierts. Kwar ...er vóórbegin van „Klokje kléin en klaar” van Jos. Reekers. De toeneming van het aantal branden. In het Algemeen Politieblad is op genomen een circulaire van den minis ter van Justitie, gericht aan de procu reurs-generaal bij de gerechtshoven, De 20-jarige H. Timmerman reed Woensdag te Noordscharwoude met zijn motorrijwiel in volle vaart tegen een boom, terwijl hij, het stuur loslatende, zijn jas wilde dichtmaken. Met een sche- delfractuur en een hersenschudding is hij in hoogst ernstigen toestand in een woning binnengedragen. Dysenterie te Staphorst. Een paar jaar geleden heeft te Stap horst in erge ma.e de dysenterie ge- heerscht, die toen heel wat slachtoffers heeft gevraagd, voornamelijk een ge- i volg van de omstandigheid, dat de be- ‘staatstoezicht, gesteund door den bur- teren voor de Haarlemsche rechtbank. De i gemeester en de plaatselijke doctoren, i kon toen eindelijk na veel moeite het l kwaad bezworen werden. De dysenterie-epidemie heeft toen nog een eigenaardig gevolg gehad. Een der gemeentelijke geneesheeren had in medische vakbladen mededeelingen om trent de ziekte en de bewoners van Staphorst gedaan, wat de ingezetenen ongepaste onthullingen noemen. Dok ter werd geboycot, en het slot van de historie was, dat hiji noodgedwongen naar elders moest verhuizen. Nadien kwam de ziekte nog spora disch voor, al .hans zoo 't scheen, maar in werkelijkheid waren er meer geval- 5 HDLLANDSCH ZWITSERSCHE REEPEN e t I fa liefde ie de wildernis. NIEUWE SNEEKER COURANT I nipt nanw mip.t rlp hvgipnp nppmt doorgaans alle goede raadgevingen iferlating van den auto gevlucht was, „vreemde fratsen” noemt. Dank zij de ide hem gedood te hebben. bemoeiingen van het geneeskundig

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1