Officieel Orgaan ïr der Gemeente Sneek as ean ta lift in de wildris. Io. 102 Uitgave KIEZEBRUK 4 Co. Woensdag 21 September 1932 Eerste Blad Dit No. bestaat uit 3 Bladen. Feuilleton. I 48e Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. I tek Alle Advertentiën worden In belde bladen opgenomen. Regelprijs 9 eent. Abonnementen belangrijke korting de Wordt vervolgd. Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. een uit gebreid onderzoek naar de schade die door de groene kik- vorschen aan de visscherij wordt toege bracht. Deze bleek nogal belangrijk te zijn. De kikvorsch behoort echter, als nuttig voor de landbouw, tot de be schermde dieren. Voor Nederland bewerkt door ,W. J. A. KOUD ANUS Jr. llfp. een ronde steen was als die waarvan de schoorsteen gebouwd was. Maar dat deze door een heel natuurlijke oorzaak had kunnen vallen, verminderde den nieuwen schok van hun overspannen zenuwen niet. Klappertandend bleven zij bij elkaar staan, elkander met ver schrikte en schaapachtige blikken aan kijkend. Lieve hemel I” prevelde Big Jack. „Ijs of geen ijs, morgen gaan we hier vandaan.” „Ik heb nooit in iets dergelijks ge loofd,” bromde Shand. „Maar dit is me te kras.” i „We hadden hier nooit moeten stil houden,” zei Husky. „Het zag er zoo onheilspellend uit, die verlaten hut met het ingevallen dak! Misschien is de gene, die hier het laatst gewoond heeft, wel vermoi De jonge Joe kon niets meer zeg gen. Met een doodsbleek gezicht en over zijn geheele lichaam bevend klamp te de grooite kerel zich als een kind aan Shand vast. „Drommels,” zeide Big Jack. „Er kan ons niets gebeuren als wij bij elkaar blij ven en het vuur aanhouden 1” In zijh stem klonk minder vertrouwen dan in zijn woorden. „Al het hout staat buiten,” stamelde Husky. „Verbrand het huisraad,” opperde Big Jack. En de daad bij het woord voegend, gooide hij zijn schommelstoel op het nog brandende vuur, dat nu hel begon op te vlammen en iederen hoek van de Hut verlichtte, wat hun meer vertrou wen gaf. Verdere onheilspellende ge luiden hoorden zijl niet. Intusschen bleef de vijfde man rusi tig in zijn hoekje slapen. Degene, die in een kamp vroeg naar bed gaat, moet door alles heen slapen. De anderen letten niet op hem. De .tafel en de kisten volgden den stoel op het vuur. Met hun vieren be- spfraAken zij fluisterend wat er gebeurd was. „Ik heb het gisteren het eerst opge- Shand. „Dat wou ik je juist vertellen. Hij was dichtgeslagen en er zat nog een schacht van een gans in. Nou vraag ik je of een wilde gans niet te vlug is om in een klem te komen. En als dat zoo was, dan kon er toch geen veer af gerukt zijn door heit achtereinde, wel?" Zij prevelden verbaasd. „Ik,” begon Husky, „was gisteren een klein eindje van de hut in het bosch aan het hout hakken voor het vuur. Ik kreeg het warm en trok mijn rooden sweater uit en legde dien op een boom stam. Ik nam een arm vol hout en bracht dien naar den stapel hier bijl de deur. Ik was geen twee minuten weg, maar toen ik weer terug kwam, was „We moeten weten *wat we doen moe-'jnijn sweater verdwenen. Ik dacht, dat een van jullie hem weggenomen had. Weet je nog wel, dat ik het je gevraagd heb? Ik heb er bijna een uur naar ge zocht. Toen kwam ik naar binnen om te eten. Wij waren hier allemaal bij el kaar. Ik stond het eerst van de tafel op. En toen ik weer bij mijn bijl kwam, lag de sweater weer op zijn oude plaats. Kunnen jullie er bij? Het was zoo gek, dat ik er maar niet over gesproken heb.” „En wat heb jij ondervonden vroeg Jack aan Shand. „Toen ik vandaag den oever een eindje op liep, is er iets heel raars ge beurd. Ik had een gevoel alsof ik den heelen tijd gevolgd werd. Ik kon het niet van me afzetten. Wel een keer of zes heb ik mij plotseling omgekeerd en ben ik het bosch jngeloopen om te kijken. Maar ik kon niets zien. Geen lawaai was het, maar een geklikklak op Roman van HULBERT FOOTNER Daarom heeft het hoofdbestuur der Ned. Heidemaatschappij, aid. Zoetwa- tervisscherij, een verzoek gericht tot den Commissaris der Koningin in Noord-HcLand, om vergunning te wil len verleenen voor het vangen en ver voeren der groene kucvorschen voor af levering naar het buitenlandvoor de consumptie. De Commissaris heeft zich in beg.nsel bereid verklaard, bij wijze van proef, aan een beperkt aantal binnenvisschers een dergelyke vergun ning te verleenen. Echter moet vooraf worden meegedeeld, voor welke pol ders of gebneden opruiming van kik kers gewenscht is; tevens moet blijken dat niet de bruine kikker, die nuttig voor den landbouw is, vervolgd wordt. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen ll’ri en 12’/2 uur, de na volgende voorwerpen als gevonden gedepo neerd op 1620 Sept. 1932: zwarte kat; portefeuille; barnsteen sigarettenpijpje; twee witte mutsen; heerenrijwiel; deel van een polshorloge met glas; transportrijwiel. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 1620 Sept. 1932: beurs met inhoud, Wed. Flapper, Ged. Neltjeshaven 9; kinderschoentje, J. Silvius, le Badbuurt 17; beurs met inhoud, J. Osin- ga, le Steenklipstraat 57; kindermuts, T. Zoethout, 2e Steenklipstraat 35; rijwielbe- lastingmerk, A. Visser, Ubbo Emmiusstraat 48; pakje met inhoud, O. de Jong, 2e Zo- merrakbuurt 62; voetbal, S. Goten, Oud Kerkhof 1; beurs met inhoud, S. Dijkstra, Leliestraat 4; gouden ring, B. Rienstra, Koopmansgracht 67; beurs met inhoud, R. Jellema, wonende aan scheepsboord liggen de met het schip aan de Koopmansgracht. Sneeker Muziekcorps. Extra Concert ter gelegenheid van het 10-jarig jubileum, te geven door „Het Sneeker Muziekcorps”, dir. die heer B. H. Vasitennout, op Donderdag 22 September, ’s avonds 8 uur op het Mar- tiniplein. Programma met foto van bovenge noemd corps wordt aangeboden, h 10 cits., vpor aanschaffing nieuwe instrii- menten, ten behoeve uitbreiding van het corps. Benoemd tot tijdelijk onderwijl zer aan de Chr. School te Harketaa- Opeinde de heer J. Beetsma te Sneek. Geslaagd vppr het toelatingsexa men Rijksituinbouwschool te Aalsmeer, de heer J. Munniks te Sneek. Sneeker Zweminrichting. Het bestuur van de Sneeker Zwem inrichting is in verband met het gunsti ge weer, op zijn besluit jJI. Zaterdag te sluiten, teruggekomen, en heeft de ge legenheid tot het nemen van een bad „tot nadere aankondiging” opengest-eld. De temperatuur van het water be droeg heden 13 graden. De Crisisvarkenswet. De directeur van de Nederlandsche varkenscentrale verzoekt ons het vol gende mee te deden De genoemde centrale is bereid om van de haar aangeboden varkens van een levend gewicht van 76 tot 125 K.G. een door haar te bepalen deel, dat op het tijdstip van de aanbieding niet door haar kan worden overgenomen, te koo- pen op levering tusschen 1 December en 1 Maart voor den prijs van 15 cent per pond levend gewicht. De Neder- landsche varkenscentrale bepaalt den dag van levering. De varkens, welke voor bedoelde levering in aanmerking komen, moeten gemerkt zijn. Opgaaf moet geschieden aan de kringzaakvoer- ders van de Nederlandsche varkenscen- j trale. Nader zal worden bekend ge-1 maakt, wie deze kringzaakvoerders zijn. De varkens worden slechts overgeno- men, mdien^ zij het eigendom zijn ge- talrijke rijwieldiefstallen. Men schijnt het te trent de bovenbedoelde regeling een als veelal gebruikelijk is, tijdens kerkdien- ng voor U in kan bestaan om d dezer commissie noodzakelijk is. Zij hebben mij daarom de vraag,.gedaan of ik, in ver band met de noodzakelijke versobering van den staatsdienst, bereid ben de opheffing van het instituut der Gezondheidscommissies te bevorderen. Uiteraard zal tot opheffing van het in stituut der Gezondheidscommissies alleen behooren te worden overgegaan, indien een Ji ingesteld onderzoek zou aantoonen, dat het j resultaat van den arbeid der commissies de daaraan verbonden kosten niet rechtvaar digt. Ten, einde de gegevens te verkrijgen om dat te kunnen beoordeelen roep ik Uw medewerking in. Gaarne zal ik derhalve onder nadere motiveering vernemen, of de Gezondheidscommissies in Uw provincie een zoodanige taak vervullen, dat op haar be houd ook onder de tegenwoordige omstan digheden prijs moet worden gesteld, dan wel of zij zonder schade voor de volksgezond heid kunnen worden gemist. Daarbij ware een onderscheid te maken tusschen eener- zijds de werkzaamheden, welke haar bij £e Woningwet zijn opgedragen en wat zij ove rigens in het belang van de volkshuisvesting doen, en anderzijds de andere werkzaamhe den in het belang van de volksgezondheid. Wij meenden dezen brief te Uwer kennis te moeten brengen in de veronderstelling, dat er aanleidin: Uw gemotiveerd oordeel in den een of an deren zin aan ons mede te deelen. Dit schrij ven zullen wij dan gaarne vóór 10 October a.s. van U ontvangen. Vrouw Zaterdagavond, toen haar man even weg was, ging de 60-jarige mej. J. in de Voor- broodstraat te Arnhem met een petroleum lampje naar den kelder. Vermoedelijk heeft zij het lampje omgestooten, zoodat haar kleeren in brand raakten. De buren hebben wel een brandlucht bemerkt, doch konden de oorzaak niet ontdekken. Toen de man terugkeerde, vond hij zijn vrouw met brand wonden over het geheele lichaam in bewus- teloozen toestand. Zij werd naar het zieken huis gebracht, waar zij is overleden. Verduistering van kolen. Te Vlissingen is gearresteerd de algemeen geachte ingezetene T., kolenhandelaar, die beheerder van het kolenpark der Staats mijnen was en sedert tien jaren vrachtauto’s vol kolen uit dat park ontvreemdde en aan zijn klanten o. a. ook de gemeente leverde 1 als z’n eigen steenkool. Met hem is gearres teerd de baas van het gemeentelijk haven bedrijf en een ondergeschikte beambte, die ook bij deze verduistering betrokken zijn. I De ontvreemde hoeveelheid steenkool is enorm. 8. Big Jack sloop ten slotte naar deur. „Doe niet open,” schreeuwde Joe. „Houd je’ mond dicht!” bromde Jack. Zij zagen, dat het zijn bedoeling niet was die te openen. Integendeel hij schoof den grendel er voor. Zijl haalden nu verlichter adem. „Doe het licht uit,” zeide Husky. „Neen, doe het niet,” riep Shand uit. „Het is niet iets, dat naar binnen kan schieten!” Zij kregen kippenvel bij de gedachte, welke zijn ^voorden opwekten. Vlak naast elkaar stonden ziji met hun ruggen naar het vuur te wachten op wat er verder gebeuren zou. Een tjjd lang hoorden zij niets dan het rui- schen der boomen. Zij begonnen zich meer op hun gemak te voelen. Plotse ling viel er iets door den schoorsteen achter hen naar beneden, kwam op de haard terecht en deed de asch uiteen spatten. De vier mannen sprongen met één gil van schrik als één man vooruit. Omkykend zagen rii, dat het slechts ten,” zeide Shand. „Nou het was gisteren op den dag,” vertelde Jack. „Ik had naast het voet pad aan den overgang van de kreek een klem gezet voor bunzings en ging kijken of er wat in zat. Ik was nog geen tweehonderd yards van den stal, toen er iets zachts op mijn achterhoofd viel. Ik schrok me half dood. Ik keek onmiddellijk om wie het gedaan had. Er was niemand te zien. Ik doorzocht dat plekje van het bosch goed. Ik weet positief zeker, dat er niemand was. Ten slotte dacht ik, dat het misschien een zinsbegoocheling was. Tot ik bijl de klem kwam.” „Wat was er op je achterhoofd ge vallen?" vroeg Husky. „Dat weet ik niet. Een stuk van een graszode of zoo iets. Ik had het te druk met te kijken wie gegooid had.” „En wat \vas er met de klem?" vroeg Schade door kikvorsdhen. Door den Noord-Hollandschen bond ooo van afdeelingen der Nederlandsche I aan de St. Martinuskerk te Venlo, en tijdens Heidemaatschappij is in die provincie een kerkdienst een fiets gestolen. Te Blerick uitgebreid onderzoek ingesteld 1 ziJn omstreeks denzelfden tijd twee fietsen gestolen, welke eveneens aan kerkbezoekers toebehoorden. Ook van deze laatste diefstallen worden drie Duitschers verdacht, welke te voet een bezoek bij een grenswinkelier te Venlo brachten, doch eenigen tijd later per rijwiel terugkeerden op weg naar Duitschland. merkt,” zeide Big Jack. „Ik ook,” voegde Husky eraan toe. „Wat heb ie gezien?” „Gezien heb ik niets!” Jack keek angstig om zich heen. „Ik weet niet of het goed is er over te praten,” pre velde hij. Alhier heeft zich bij1 een driejarig meisje kinderverlamming voorgedaan. Het patientje is in de barakken voor besmelttelijkë ziekten pipgenomen ie|n de tpestand is niet ongunstig. In verband met dit geval is het kleu terschooltje aan de Waterpoortsgracht tydeLijk gesloten. BIOSCOOPNIEUWS. Bioscoop bij de Waag. De hoofdfilm in deze bioscoop is iets heel bijizonders. Het geschiedenisje rond het optreden van Grock geweven moge niet buitengewoon zijn, als we Grock, ’s werelds beroemdste clown in zijiri variété-nummer te zien krijgen, beseffen we hoe deze man het meest verwende publiek der grooite wereldsteden heeft kunnen boeien en een groot fortuin met zijin kunst want dat is het verwer ven. Een clown, die werkelijk met een minimum van middelen een maximum van geniaal komische effecten weet te bereiken, en die ook op de film, het publiek dol amuseert. In het voorprogramma trekken „de Olympische spelen te Lo& Angeles” en een mpoie kleurenfilm van Arizona de aandacht. I Verdronken. HEERENVEEN. Hedenmorgen is de 50-jarige F. Dijkstra afkomstig uit Leeuwarden die alhier in een café ver blijf houdt, jn een sloot verdronken ge vonden. Omtrent de oorzaak van het ongeval doen allerlei geruchten de ronde. Het lijk is in beslag genomen en naar het ziekenhuis gevoerd. Uit de te verrichten sectie zial moeten worden op gemaakt in hoeverre hier van misdaad of ongeluk sprake is. Het slachtoffer is gehuwd en vader van zes kinderen. Fr. Di. GezOTdhefclscOtnmissies. Gedep. Staten van Friesland hebben het volgende schrijven tot de gemeentebesturen in deze provincie gericht: Van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken ontvingen wij een schrijven van den navolgenden inhoud: Enkele gemeentebesturen hebben mij als hun meening doen kennen, dat de Gezond heidscommissie, bedoeld in artikel 3 onder c der Gezondheidswet (Staatsblad 1919, no. 784), in hun gemeente niet een zoodanig belangrijke taak vervult, dat instandhouding den groud, dat ophield als ik staan bleef.” „En wat weet jij?" vroeg Jack aan Joe. „Ik heb het al twee dagen opge merkt. Maar ik kon er niet toe komen er over te praten ik was bang, dat jullie me zouden ui la hen. Ik heb het een paar maal in het bosch gezien. Een keer heeft het gelachen.” „Hoe zag het er uit?” vroeg Jack. „Dat zou ik je niet kunnen zeggen, precies een schim. Vanochtend was ik me buiten aan het scheren. Ik had mijln spiegel aan een tak dicht bij den oever gehangen. Ik was door alles wat zenuw achtig en gaf me een jaap. Kijk hier, je kunt het nog zien. Ik ging naar bin nen om een pleister te halen. Ik zag jullie allemaal de kok was binnen. Jack en Husky zaten by de deur op het ontbijt te wa hten en Shand was in den stal. Ik kon hem door de openstaande deur zien. Hij kon niet heen en weer naar den boom gegaan zyn, terwijl ik binnen was. Toen ik terugkwam, hing mijn spiegeltje er nog maar „En?” vroeg Jack. „Hij was midden door gebarsten.” „Lieve hemel, een gebroken spiegel 1” prevelde Husky. „Ik heb hem er laten hangen,” zeide Joe nog. 1 Inmiddels waren de stoel, de tafel en de kisten opgebrand en het vuur dreigde uit te gaan en hen in het half donker te laten een allesbehalve prettig vooruitzicht. Het eenige wat nog overbleef was het bed. Diefstallen van rijwielen fa Noord-Limburg. Men schrijft uit Venlo aan de N. Rt. Ct: De Noord-Limburgsche grensstreek wordt I den laatsten tijd onveilig gemaakt door de bleven van den eigenaar, met wien om-1 hebben gemunt'op "die fietsen" weike’ zoo- contract is gesloten. De varkens moeten 1 sten door de kerkgangers nabij het kerkge- bij de levering in goede conditie ver-bouw worden neergezet. keeren. 1 I Op deze wijze zijn de laatste dagen te De eigenaars van de varkens blijven I Tegelen drie fietsen gestolen. Ook te Reuver geheel vrij hun varkens voor 1 Maart zÜn drie nieuwe fietsen gestolen In een 1933 aan anderen te verkoopen, doch ^ananv^ifSnLW‘JZe met mindef moeten alsdan van den verkoop tijdig Ondanks de ijverige nasporingen der po- aan de Nederlandsche Varkenscentrale: litie mocht het haar niet gelukken de daders kennis geven. jn handen te krijgen, ofschoon grensbeamb- De regeling zal alleen gelden voor ten te Arcen er in slaagden twee Duitschers hen, die normaal als „zwaar-mester” zijn aan te houden, die op het zien der ambte- te beschouwen. j, naren hun fietsen in een droge sloot ver- De varkenshouder is niet gebonden stopten. Dit kwam de ambtenaren verdacht aan levering. Deelt de Nederlandschevoor en hun vermoeden, dat de fietsen wel Varkenscentrale b.v. aan den varkens- een® gestolen konden zijn bleek bij onder houder mee, dat deze een of meer var- zo?!< gegrond te zijn. kens kan leveren, dan kan de var- o Va? de gesto‘en f,etsbe" T,egeJen werd 1 v J J- i Vt\ een teruggevonden in het Duitsche grens- kenshouder die levenng weigeren. Uit piaafsje Kaldenkirchen, waar de fiets on- den aard der zaak vervalt daardoor beheerd is aangetroffen. de overeenkomst. Het vermoeden is dan ook gewettigd, dat de vele rondzwervende Duitschers de daders dezer schier dagelijks voorkomende dief stallen zijn. Zondagmorgen werd een bezoek gebracht NIEUWE SNEEK IR COURANT annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1