De schippers. van 0 n vo o rzichtig. De moord in Hen Bly dorp polder te Rotterdam. Het vergif tigingsgeval te Bergen. In November van het vorige jaar werd op last van den burgemeester van Bergen gearresteerd de 48-jarige echt- genooite van den landbouwer J. B. te Bergen, onder verdenking van pogingen om door middel van vergif haar man van het leven te berooven. Kort daarna werd ook de kaashandelaar H. E. ge arresteerd, die er van beschuldigd werd', de vrouw tot deze vergiftiging te heb ben aangezet en haar de middelen er toe te hebben verstrekt. Gisteren hebben beide verd. in hoo- ger beroep voor het gerechtshof te Am sterdam terecht gestaan. E'isch tegen ieder der verdachten een straf van zes jaar. Met ernstige brandwonden in het ge laat is zijl naar het St, Jansziekenhuis te Laren overgebracht. Gandhi’s vasten. Gandhi is reeds aanmerkelijk zwak ker en zjjn stem is minder krachtig, al dus Verklaarden twee lieden van de Hin- doedelegatie te Poona aan den corres pondent van Reuter, nadat zfj den ma- Internationale auto-dieven gepakt. In samenwerking met de Duitsche landjagers te Herzogenrath is de re cherche te Heerlen een international^ autorooversbende op het spoor geko men en heeft verschillende lieden hier van kunnen arresteeren. Eenige dagen geleden arresteerde e|en C C r 2 Uit de raadsvergadering te Oude Pekela. In de gehouden raadsvergadering van Oude Pekela is het tot een incident ge komen 'tusschen den burgemeester en het communistische raadslid Orsell. Toen de werkloozenzorg werd be sproken Verzocht de voorzitter den heer Orsel, geen zaken aan te roeren, die mlet het onderwerp geen verband hiel den. Ondanks herhaalde waarschuwin gen Igling deze daarmede door, waarna de voorzitter voorstelde, den heer Or sel voor drie vergaderingen uit te slui ten. Dit voorstel' werd met 7 tegen 6 stemmen aangenomen. D e socialisten en de comlmunist zelf stemden tegen. Toen de heer Orsel zich niet wensch- te te verwijderen is hy op last van den burgemeester door de veldwachters naar buiten gebracht. Een groot aan tal aanhangers van den communist slo ten zich onder geroep van rood front 1 aan. C 1 hat ovc zen I op har sinj zeic vas ver me» doe mei een Ga: geit VOO naa Toen de vrouw van den banketbakker C. J. van Riet, wonend aan het Zeven- end te Laren, in het keukentje bezig was het hoofdhaar met benzine te was- sr hen hebben de daardoor ontwikkelde dampen vlam gevat. Voordat mej. van R. met het wasschen was begonnen had 1 Belccdiging van de Koningin en van president Voin Hindenburg. De politie te Deventer heeft pro- ces-verbaal opgemaakt tegen den heer H. J. F. Sneevliet te Amsterdam, we gens belccdiging van de Koningin en van president Von Hindenburg, in een te Deventer gehouden vergadering. Twee gevallen van kinder verlamming te Venloi. In het ziekenhuis te Venlo is over leden het 3-jarig zoontje van den heer Verbeifct uit Blerik, dat ladende was aan kinderverlamming. Thans is nog een negen-jarig meisje, dochtertje van den heer Slijpen uit Venlb, dat even eens lijdende is aan deze ziekte, in het ziekenhuis aldaar opgenomen ter ver pleging. Een spioin terechtgesteld. In de citadel van Warschau is gister avond een 22-jarfge soldaat van het Poolsche regiment van radiotelegrafis- ten doodgeschoten, nadat de krijgsraad hem wegens spionnage ter dood had veroordeeld. Het vonnis is direct na het uitspreken ervan ten uitvoer ge bracht. De directeur van het Onderwijsfonds voor de binnenvaart, de heer De Jong, heeft meegedceld, dat oiverwogen woudit, voor de schippers twee meuwe ge meenten in het leven te roepen. Deze gemeenten zouden uitsluit,end dienen om er de schippers aldminisltratlief in on der te brengen. zoodat de vlammen werden gedoofd!, landjager in Finkenrath op aanwijzing van de recherche te Heerlen een Pool, die zich langen tijd in het Nederlandsche grensgebied had ppgehouden. Men ver moedde, dat de man tot een interna tionale autorooversbende behoorde, die haar buit voornamelijk in autogarages zöcht. De auto’s werden in Duitschland gestolen en dan naar ons land gebracht. De gestolen auto’s werden in Nederland veranderd, zoodat rij dan niet zoo ge makkelijk meer te herkennen waren. Voor weinig geld werden zijl dan ver kocht. De ontvreemde en veranderde wagens werden in dienst gesteld van den smokkelhandel. Omdat deze wa gens goedkoop verkocht werden, gre pen de smokkelaars met beide handen de gelegenheid aan, daar het verlies niet zoo groot was, wanneer de wagen door de Duitsche douanebeambten in beslag werd genomen. Tot heden zijh drie personen aange houden, van Wie twee in Nederland en een in Duitschland. Den diefstal van 5 auto’s en 2 motor fietsen vermocht de politie reeds telossen. -o in het Noorden van ons land gepleegd. dij doolde door Engeland en kwam tenslotte Dok deswege is hiji veroordeeld. Toen hij rijn straf, in verband met deze laatste zaak, uitzat in de bijzondere strafgevang. te Scheveningen, heeft hij opeens bekend, den moord op' Marietje van Os te hebben gepleegd. Ook tegenover de Rotterdamsche po litie en den rechtercommissaris hield hiji rijn bekentenis vol. Hij' is daarop in het huis van bewaring te Rotterdam opgesloten. Het verdere onderzoek be rustte bij den rechtencommissaris, mr. Van Oosten Slingelandt. Naar wij ver nemen, ,is dit onderzoek thans zoover gevorderd, dat binnenkort deze zaak voor de rechtbank te Rotterdam zal kunnen dienen. Naar de N. R. Crt. verneemt is rle moigelijkheid thans groot, dat het raad sel betreffende de geruchtmakende zaak van den moord in den Bljjdorppollder in Folkestone terecht. Daar verstopte hij zich aan boord van een schip, waarmee hij een dag later In Boulogne aankwam. Vandaar wandelde hij op goed geluk Frankrijk in en op 25 Augustus was hij in Parijs. Geld had hij niet meer en hij besloot te teekenen voor het Vreemdelingenlegioen. Terstond werd hij op transport gesteld en via Marseille en Oran kwam hij te Bel-Abes, waar hij in het legioen werd ingedeeld. Daar vond hij tot zijn blijdschap een jeugdigen landgenoot, den 18-jarigen Stanley Flana- ghan, die in Januari van dit jaar van huis was weggeloopen, omdat hij zonder werk was. Flanaghan woonde oorspronkelijk in Manchester. Toen hij was weggeloopen, ging hij naar Londen, waar hij een tijdje op de markten werltte. Zoodra hij genoeg geld had opgespaard, kocht hij een reisbiljet Veiligheidsweek voor automobilisten. De K.N.A.C. organiseert een veiligheids week, speciaal voor automobilisten, van 3 8 October a.s.t in welken tijd zij alle eige naars van auto’s zal verzoeken hun wagen grondig te laten nazien en zoo noodig te herstellen. Uit de ingediende begrooting voor 1933 blijkt dat als de regeering geen maatregelen had genomen tot bezuiniging op de uitga ven en opvoering der inkomsten er een te kort zou geweest zijn van 147J6 millioen gulden. Nadat reeds verschillende maatrege len uit het rapport-Welter in de begrooting zijn verwerkt, wordt dit tekort 5416 millioen, dat dan door nog te nemen maatregelen zal dalen tot 22 millioen. Van ,de genomen en te nemen maatregelen vermelden we de salarisvermindering met to taal 14.5 millioen door de aftrek voor onge- huwden te verhoogen van 3 tot 5 pet. en het verhaal van de pensioenpremie voor allen te brengen van 3 op 8 pet. Dan komt er een serie belastingverhoogingen nl.: opcenten op de gemeentefondsbelasting, extra opcen ten op de vermogensbelasting, 30 opcenten op invoerrechten en bieraccijns en een weel- de-verteringsbelasting. Dit alles zal 36 mil lioen moeten opleveren. Het tekort van 22 millioen, dat op de be grooting 1933 blijft, wordt veroorzaakt door dat de Staat het tekort moet bijpassen van de spoorwegen. Getracht zal worden dit zoo spoedig mogelijk terug te brengen tot klei ner afmetingen. Van de bezuinigingen vermelden we het voornemen tot opheffing van 7 rechtbanken en 48 kantongerechten. De werklozensteun wordt niet verminderd. Een vreeselijlk familie-drama. In den villawijk Gaulting in de na bijheid van München heeft een vreese- lijk familiedrama plaats gehad. De vroegere „Oberregliierungsrat” dr. Wil helm Jucht, heeft door zich een kogel door het hoofd te schieten een einde aan zjjn lieven gemaakt. Zjjn 72-jarige schoonmoeder, zijn 66-jarige schoonzus ter, die tevens fabrikante was en haar 42-jarige dochter vond men dood in de keuken van de Villa. Door de gaskraan open ite zetten waren ook zijl vrijwillig1 in den dood gegaan. Financiëele moei lijkheden schjjnen de oorzaak te rijh geweest van dit familiedrama. Gedeserteerd uit het Vreemdelingenlegioen. Het Engelsche s.s. Glenshane heeft te Rotterdam 2 Engelsche jongens aangebracht die uit het Fransche Vreemdelingenlegioen ontvlucht waren. De eene verslaggever had getracht de ander een vlieg af te vangen door het schip tegemoet te varenzoo lagen er 5 motorbootjes in de Maashaven, elk met een journalist aan boord. Maar veel hebben de verslaggevers er niet aan gehad, want één der jongens had het verhaal al verkocht aan een groot Engelsch blad, zijn vader was aan die krant verbonden. De familie van de jongens wachtte hen ook op. Voor de politie hebben de jongens de volgende verklaring afgelegd: William Cochrane Crooks, een 17-jarig jongmensch uit New-Castle on Tyne, liep in iet begin van Augustus van dit jaar van huis weg, omdat hij een slecht rapport had. zjjl alles, wat naar haar meaning gevaar van brand kón opleveren, uitgedaan. Een laag brandend comf oortje, waarop een koffiekan Stond, heeft rijl blijkbaar vergeten. Toen heur haar vlam vatte is rijl, luid gillend, de straat opgerend, waar een van de ijlings toegeschoten buren haar lets over het hoofd heeft gegooid, Een oiud-beul pleegt zelf in pi or di. John Ellis, die 23 jaar lang beul van Engeland is geweest heeft te Rochdale in een aanval van zwaarmoedigheid zelf moord gepleegd. Ellis had in 1924 ont slag genomen uit zijn beulsambt. Hij had reeds eerder getracht zielftapprld te plegen. Bijl de behandeling van dezen zelf moord voor den lijkschouwer bleek, dat de man eerst zijh vrouw en dochter be dreigd had, die het huis waren uitge- ÜOopen. I Volgens zeggen van rijh familie was Ellis niet meer zichzelf geweest sinds hiji mevrouw Thompson had moeten hangen. Dat was hem, zooals hijzelf eens gezegd heeft, op rijn zenuwen ge slagen. Ellis was een rustige, betrekkelijk kleine taan en erg gevoelig van aard. Dat taen zijn gezelschap schuwde en weigerde hem een hand te geven van wege zijh beroep taoet hem vroeger vaak gehinderd hebben. Hoewel hij in zijn leven meer dan 200 menschen ge hangen heeft, kon hiji toch van rijn beulsbaantje alleen niet leven. Hij oefende daarnevens het eerbaar bie- ro|ép van kapper uit. De lijkschouwer bevond, dat Elfllis zlelftaoord had gepleegd in een aanval van verstandsverbijstering. Efen Sialomo’s oordeel. Een man uit Whitechapel (Londen) stond terecht omdat hiji in gebreke was maandelijksche afbetalingen ten bedra ge van 5 shilling te voldoen. Rechter Cluer, voor wien de zaak diende, zeii >,Je moet meer verdaan hebben aan tabak in een maand,” waarop de schul denaar Verzekerde niet te rooken. Goed, zei de rechter,, tot den schuldeischer, bied heta een sigaar aan. Als hij die op rookt zonder taisselijk te worden, zal ik aannemen, dat hij onwaarheid heeft gesproken, i De schuldeischer haalde da delijk zijn sigarenkoker voor den dag, taaar die schuldenaar was hem vpor met de belofte, dat hij voortaan stipt zou 'betalen. Een Fransch dreigetaent De „Excelsior” bevat een artikel, waarin in verband met den Duitschen militairen gelijkberechtigheidseisch en het onlangs uitgevaardigde decreet tot vorming van een rijksdirectorium voor de lichamelijke opvoeding van de jeugd wordt verklaard dat het op 27 Sept. a.s. afloopende Fransch-Duitsche han- delsverdrag door de Fransche regeering waarschijnlijk niet zal worden verlengd. Stilzwijgend heeft men van Fransche zijde tpegerien, aldus de schrijver in de „Excelsior,” hoe Duitschland, dank rij dit verdrag, jaarlijks een grpot uit- vperoverschot had, terwijl Frankrijk een even groot tekort had. De Fran sche regeering zal zich er waarschyh- lijk niet meer toe lieenen een dergelijke benadeeding van de Fransche industrie voort te zetten. iPlarachutiste springt 7300 Ml. hoogte. Mevr. Lola Schröter (Goerlitz) heeft Dinsdag te Kiel een nieuw wereldrecord gevestigd door talet een parachute van een hoogte van 7300 meter te springen. Mevr. Schröter l'iet zich met een wa tervliegtuig tot deze groote hoogte bren gen en sprong toen met het valscherm naar beneden. De daling geschiedde vlot, rijl had 28 minuten noodig om den beganen grond te bereiken. Zij legde daa,rbij| een afstand van 45 K.M|. af en kwam 22 K-M, van Kiel' pp den grond. Het oude wereldrecord stond tot nu toe op naata van den Roemeen Brascpe tapt een hoogte van 6000 meterj Afpersing van een Amster damach bankier te Weenen. Een N. T. A,-bericht uit Weenen meldt i Eenigen tijd geleden had een Am- sterdamsch bankier den 47-jarigen land bouwer Rudolf Benedikt Oehler uit Questenberg leeren kennen. De bankier had Oehler Duitsche industrieele aan- deelen voor een bedrag van ongeveer 255.000 mark ten verkoop meegegeven. Begin September vluchtte Oehler daar mede naar Weenen. Daar verzocht hij den bankier om over te komen; deze voldeed aan dit verzoek ota aan zijh geld te komen. Oehler eischte toen een bedrag van 85.000 mark van den ban kier met de bedreiging, dat hiji anders de aandeelen niet terug zou geven en in - - Duitschland een klacht tegen den ban- aldaar eindelijk zali^ worden opgelpst. Lier zou indienen wegens overtreding deviezenvporschriften. De ban kier vroeg beraad; na eenigen tijd kwam hjji bij Oehler terug en betaalde de 85.000 mark. Maar pp hetzelfde oogen- blik verschenen eenige beambten van de oeconomische politie, die Oehler ar resteerden. Oehler heeft zich pok her- haaldeljjk alls „Geheimrat" uitgegeven en heeft vroeger te Berljjh tegen beta ling doctorstitels verschaft. De Prins van Wales te Amsterdam. De Prins van (Wales Is gistermiddag om 1 uur, in gezelschap van zijn adjudant, op de doorreis naar Kopenhagen, waar hij de Britsche tentoonstelling zou openen, op Schiphol gearriveerd. De Prins onderhield zich eenige oogenblikken met het officieele gezelschap, dat te zijner verwelkoming aan wezig was. Z. K. H. gebruikte de lunch in een voor |hem gereserveerd vertrek, nabij het restaurant, waarna hij zijn reis vervolgde. Dinsdagavpinld is de 17-jarige slagers knecht F. v. d. Pas, in dienst bijl den slager S. te Arcen, op den Straatweg bij Venloi aangereden door een vracht auto', bestuurd door J. O., eveneens uit Arcen afkomstig. De slagersknecht, die rechts van den weg reed, liep daarbij ernstige verwondingen op. Zjjin halsslag ader werd doprgesneden. Ofschoon ge-1 nceskundigc hulp spoedig ter plaatse bij bëm was, is de jongeman kort na het onge luk aan bloedverlies ovcjdeden. Een jongetje, dat achter fiets zat, bleef ongedeerd. De beswWer van den vrachtauto' Is later aangehouden. Hij heeft verklaard niets van de aanrijding te hebben bemerkt. Dinsdagmiddag Is te MaassMs het 8-jarige zoontje van den heer P. Snel door een autobus van de W. S„ M- over reden. Het kind is eenige uren later aan de gevolgen overleden. Duinkerken. Hij had zin in avonturen en hij had wel eens wat van het Fransche Vreem delingenlegioen gehoord. Daarom ging hij in Duinkerken naar een aanmeldings- kantoor, waar hij voor het legioen teekende. Ook hij was toen via Marseille en Oran naar Bel-Abes gebracht, maar hij had het er al heel slecht naar den zin. Het vreemde eten smaakte hem slecht en hij moest hard wer ken (steenen sjouwen bij wegenaanleg enz.). Het spreekt vanzelf, dat beide jongens al spoedig dikke vrienden waren en al heel gauw rijpte bij hen het plan om te deser- teeren. Zij wisten in het bezit,te komen van Ara bische kleeren en hierin vermomd trokken zij op weg naar Oran. Nu eens reden zij als verstekeling een eind mee achter op een auto, dan weer gingen zij een eind te voet, maar den Hen September kwamen zij toch des avonds in Oran aan. In de haven von den zij een Engelsch schip, de Alnmoor. On opgemerkt wisten zij aan boord te komen, waar zij zich in een reddingboot verstopten. Twee dagen later voer het schip uit en den volgenden morgen kwamen zij te voorschijn. Ze werden bij den kapitein gebracht, die hun vertelde, dat het schip op weg was naar Casa-Blanca, hetgeen de jongens verre van prettig vonden, want zij zouden dan wel door de Fransche politie van boord worden gehaald. Zij vroegen den kapitein om raad en deze zei, dat het beste was te trachten de politie voor te zijn enzich uit eigen beweging te melden. Dan hadden zij kans, dat de straf voor hun desertie niet zoo zwaar zou zijn. De kapitein voelde er niets voor om in moei lijkheden te komen en hij wilde er niet van hooren, om de jongens zoo lang te verstop pen. Op dezen raad antwoordden de jongens niet veel, maar toen het avond werd, stond hun plan vast. Hoewel Crooks in het geheel niet kan zwemmen en Flanaghan er maar een heel klein beetje van kan, deden zij toch leder een zwemgordel om en zij sprongen pardoes over boord, nadat zij de zwemgor dels met een eind touw aan elkaar bevestigd hadden, om te voorkomen, dat zij van elkaar af zouden drijven. Zij wilden elkaar trouw blijven tot In den dood. Men moet intusschen respect hebben voor den durf van deze beide jongens. Het woei hard en er stond een hooge zee. Het water was venijnig koud en doordat er toevallig juist totale maansverduistering was, was het zóó donker, dat men geen hand voor pogen kon zien. Desniettegenstaande spron gen de jongens toch van het schip. Merk waardigerwijs had Crooks, dus degeen, die niet kan zwemmen, lang niet zulk een last van de kou als zijn kameraad. Deze kreeg al spoedig kramp en 'hij raakte weldra uit geput. Beide jongens kregen veel water naar binnen. Na anderhalf uur doemden opeens de lichten van een schip op uit de duisternis: de lichten naderden al meer en meer. De jongens gilden en schreeuwden wat zij kon den en toen opeens blonk aan boord een lichtstraal, de lichtstraal werd op den zee spiegel gericht en danste over de golven, zoekend, tastendtoen bleef hij op de jongens rusten: zij waren opgemerkt! Maar daarmee waren zij nog niet aan boord van het schip. De boot draaide en stopte en steeds bleef de lichtbundel op hen gericht. Maar met die hooge zee viel er niet aan te denken een boot uit te zetten. Een van de matrozen van het schip wist evenwel raad: hij liet zich een lijn om het lichaam binden en hij dook in zee, waarna hij naar de jongens zwom. Op die manier konden zij met veel moeite aan boord worden ge- heschen. Het eerste wat zij vroegen was: waar gaat dit schip naar toe? Toen zij hoorden, dat de Glenshane naar Rotterdam op weg was, waren zij gerust. Flanaghan was zóó uitgeput, dat hij niet meer loopen of staan kon, maar dank zij een goede ver zorging aan boord was hij weldra weer op gesterkt. De kapitein telegrafeerde naar zijn ree- derij en deze stelde zich in verbinding met den Engelschen consul te Rotterdam. Deze beloofde zich het lot van de beide jonge avonturiers te zullen aantrekken en toen zij eenmaal veilig op het bureau van de Rot terdamsche Rivierpolitie zaten, verschenen weldra de consul-generaal en de vice-consul met de mededeeling, dat zij voor paspoorten zouden zorgen en dat de hoofdcommissaris van politie te Rotterdam er geen bezwaar tegen had, hen in afwachting van die pas poorten in Rotterdam toe te laten. Dit verhaal, dat aan een film ontleend kon zijn, heeft evenals de rolprent een happy- end: de ouders en de broer vertelden, dat men het den ondeugden had vergeven, dat zij hun familie zoo in angst hadden laten zitten en dat men de gelukkige hereeniging zou vieren met een geiamenlijk uitstapje naar Brussel. En zoo bracht de Politie III een aantal gelukkige menschen van de Schiehaven naar een kade, ergens in de binnenstad, waar zij, onbevreesd voor onbescheiden blikken van journalisten, aan wal zijn gezet, op weg naar naar een hotel. Zooals mien rich zal herinneren, is in dien polder op een avond in October 1929 een jong meisje Marietje van Os uit die Ceolschefetnaat vermoord gevonden, nadat zijl door een tot dusver onbeikend gebleven man op de fiets was meegelokt. Het onderzoek was tot ze kere hoogte vastgeloopen, vooral ook door de otastandigheild, ,dat men voor een groot deel moest afgaan op de ver klaringen van een aantal minderjarige getuigen. Indertijd heeft de politie een aantal personen aangehouden, die verdacht werden iets met deze zaak uitstaande te hebben. Een van deze menschen, zekere H., tegen Wien veel verdenkin gen bestonden, moest na afloop van den daarvoor gestelden termijn weer in vrijheid worden gesteld, omdat van de aanwijzingen geen aaneensluitend ge heel was te maken. Bovendien kreeg men sporen, die in een andere richting duidden. H. is sindsdien veroordeeld wegens een zedenmisdrijf waarbij een min derjarige was betrokken gepleegd op een terrein aan de Waalhaven aldaar, en nadat hiji weer in vrijheid was ge steld, heeft hiji een soortgelijk misdrijf De rülöbegrooöng 1933. Ongehikken. op I L F II I) L F F F Door het plaatsen van een KLEINE ADVERTENTIE in de NIEUWE SNEEKER COURANT - 25 cent betreffende Personeel gevraagd of aangeboden, Huur of Verhuur, Te Koop of Verkoop, bereikt gij tegen de laagste prQs de grootste publiciteit Zij wordt bovendien gratis geplaatst in de SNEEKER COURANT, zoodat U gegarandeerd wordt een huis aan huis verspreiding voor de geheele stad en omgeving

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 6