Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Heeren ta II* in de wildernis. I I Ik VS uitgave KIBZEBRINK Co. Eerste Blad No. 1 Zaterdag 1 October 1932 Dit No. bestaat uit 4 Bladen. Feuilleton. sigaret voor Uw gezondheid rookt! eischt Chief Whip, want dan hebt U de abso- 49e Jaargang VIRGINIA lute zekerheid, dat U de beste H1EUWSTUD1NGEN. Ook met kurk mondstuk London Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen* Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting ardath ii. en Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Actie voor het behoud van de Raad van Arbeid te Sneek. Maandag 10 October is er een openbare vergadering in het Gerechtsgebouw alhier, waar mr. J. J. A. Bakker, voorzitter van de Ra,ad van Arbeid te Nijmegen zal spreken over: „De wenschelijkheid van het behoud van de bestaande Raden van Arbeid”. Ver der zijn er woordvoerders van werkgevers- en werknemerszijde. Men zie de adv. in dit no. Voor Nederland bewerkt door W. J. A. ROIDANUS Jr. Verhooging van het Franscne invoerrecht op boter De Fransche invoerrechten op boter zijn van 7 tot 14 fr. per K.G. verhoogd, om de Fransche boterproducenten te beschermen. De N ederlandsche boter- uitvoer wordt hierdoor weer zeer ern stig geschaad. „Nou zullen we tenminste iets anders te eten krijgen dan looden kogels,” spotte Joe. Sam lachte met de anderen mede, ging wat achteruit en keek hoe zij het deed. Het jonge meisje had een heel anderen invloed op hem dan op de anderen. Hij voelde zich door een wan trouwen bevangen. Hij keek haar bijna niet in het gezicht. Allen sloegen haar met verrukking gade en toonden dat ieder op hun ma nier. Al haar bewegingen waren even gracieus als die van een kat of een veu len, in ieder geval van iets jongs', na tuurlijks, onbewust van zichzelf. In een opmerkelijk korten tijd hin gen de drie bakpannen ieder met een brood bij het vuur. Je behoefde niet te vragen of het lekker brood zou worden. Dat wonderlijke meisje bezat nog an dere aanbevelenswaardige eigenschap pen dan haar schoonheid. Zijl stond op, veegde haar handen af en ging van het vuur af staan, als om af te koelen. Voor zij goed en wel beseften wat zij deed, keerde zij zich om, beP die deur uit en deed die achter zich dicht. Zij gaven tegelijk een gil en sprongen als één man naar de deur. Sam liep onwillekeurig met de andere mede, even teleurgesteld als zij. Het was nu pik donker onder de boomen en nu zij pas van het vuur kwamen, konden zij geen yard voor zich uit zien. Ieder afzonderlijk doorzochten zij de bosschen, luid haar naam roepend en allerlei naïeve beloften doende aan den nacht, als zij maar terug zou komen. Zijj botsten tegen elkander aan, strui kelden over wortels en vielen languit den rond een cent meer dan op het oogenbl|ik. Het gevolg van deze ac cijns verhoo- ging zal zijn dat de winkelprijs van „gemengde” margarine zal stijgen tot 52 60 cent per pond en de boterprijs tot een winkelprijs van ongeveer 95 ct. BIOSCOOPNIEUWS. Bioscoop bij de Waag. Renate Müller, Hermann Thimig, als dit tweetal in een film optreedt weten we al dat het een schlager moet zijn. En dat is inderdaad de film „Madchen zum Heiraten”, welke thans in de Bioscoop bij de Waag gaat. Een film met een oolijke ge schiedenis, met tintelende muziek en prach tig spel van Renate Müller en haar partners, die voor een volmaakte rolbezetting zorgen. Dat worden uitverkochte dagen voor deze bioscoop. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. In de gehouden ledenvergadering van de afd. Sneek is meegedeeld dat weer twee tooneelvoorstellingen zullen worden gege ven, al is het spaarfonds nog niet voldoende gegroeid. Voor de eerste voorstelling is men in onderhandeling met het Rotterdamsch Hofstadtooneel met: Mijnheer Lamberthier. Voor de voorbereidende kaderschool heb ben zich 15 leerlingen opgegeven; les zal worden gegeven door de h.h. A. Terpstra (Ned. Taal), G. W. Karsten (Boekhouden);. S. Daum (Economie); Rasterhoff (Staats- op den grond. Vloeken begonnen zich te paren aan de lieflijke uitnoodigingen tot het ver dwenen meisje om terug te komen. Als je hen zoo, hoorde, was je gerechtigd te gelooven, dat er een gekkenhuis in het dennenbosch was losgelaten. Sam was de eerste om kalm na te denken. Hij liep naar de hut terug.. Zijn gezond verstand zeide hem, dat die la waaimakers haar nooit zouden vangen, als zij dat zelf niet wilde. In ieder geval kon hij toch het brood redden. In zijn hart keurde hij haar vlucht goed. Als zij gebléven was, zouden on aangenaamheden niet lang uitgebleven zijn. Misschien besefte zij beter wat er aan de hand was dan ziji liet voorkomen. Maar wat een vreemd bezoek Was het toch! "Wat was zij mooi en tevens hoe geheimzinnig!! Veel te goed voor dat zootje. Hij vond het prettig te denken, dat zij fatsoenlijk was. Hij had niet geweten Wat hij ervan moest denken. Aldus peinzend was hijl bij de hut gekomen. Op den drempel bleef hij! stom-verb'aasd staan. Daar lag zij net als daareven op haar knieën voor het vuur! Over haar schouder keek zij onver schillig naar hem en ging dan weer erder met haar werk. Zulk een onver saagdheid bij al dat lawaai buiten scheen hem iets bovenmenschelijks toe. Sam staarde haar met een open mond aan. Zij was bezig een paar vogellsl Je plukken en door te snijden. „Wel drommel!” riep hijl onwillekeu rig uit. „Wat beteekent dat?” Zij verwaardigde zich niet te antwoor den. Zij konden rich niet begrijpen, dat een meisje alleen bij zooveel mannen niet verlegen was. „Raak mij eens aan, als je durft,” scheen zij te zeggen; maar als zij dat werkelijk bedoelde, waarom was zij dan gekomen? Sam zette zijn trog met deeg bij de haard, knielde neer bij het licht van het vuur en begon te kneden. Zooais alle amateur-koks, smeerde hijl zijn han den en armen rijkelijk vol met de kle verige massa. I Het meisje keek minachtend naar hem. Plotseling liet zijl zich naast hem op haar knieën vallen en nam, ook maar zonder „Met uw verlof” te zeggen, de trog uit zijn handen. Zij liet hem zien hoe het gedaan moest worden; zijl wreef haar handen met meel in, zoodat het bcs'lp.g er niet aan kon blijven kle ven en kneedde de massa met een lichte, behendige aanraking. Bij1 het zien van Sam’s ontsteld gezicht barstten de an deren in een luid gelach uit. „Ik geloof, dat je je baantje nu kwijt bent, kokkie,” zeide Shand. Klein Artis. Bovenbedoeld schip, met haar uit gebreide verzameling dieren en prae- paraten, waarover Wij reeds eerder uit voerig schreven, mag zich in een groote belangstelling verheugen. Was aanvankelijk de bedoeling dat de tentoonstelling tot a.s. Zaterdag hier zou blijven, het bestuur dezer inrich ting heeft zich genoodzaakt gezien het bezoek aan onze stad met eenige dagen te verlengen. Bijna alle scholen hebben ingeschreven ota met de leerlingen een bezoek te brengen, hetgeen dan ook zeer nuttig is, omdat voor elke klas een apart uur gereserveerd wordt en door den leider een leerrijke explicatie wordt gegeven. Is de toeloop van scholen dus groot, ook het publiek laat zich niet onbe tuigd. Velen brachten reeds een bezoek en hebben genoten van de schitterend gekleurde tropische visschen, of brach ten vroolijke oogenblikken door bij de dartele apen. Wij zijn zelf ook eens een kijkje wezen nemen en stonden gewoon paf wat er al zoo in een betrekkelijk kleine ruimte aanwezig is. Wie nog een bezoek aan Klein Artis wil brengen vindt daartoe nog tot Woensdag a.s. gelegenheid voor. Voor nadere bijlzonderheden verwijzen We naar een in dit nummer voorkomende advertentie. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 */2 en 12’/2 uur, de na volgende voorwerpen als gevonden gedepo neerd op 28 en 29 Sept. 1932: zilveren vul potlood; bruin kindertaschje. Roman van HULBERT FOOTNER Steun aan veehoiuders. Naar het Handelsblad verneemt zal met ingang van Maandag a.s. de ac cijns op boter en margarine dusdanig worden verhoogd, dat de boeren in derdaad den indertijd in uitzicht ge stelden prijis van cent per kilo melk zullen ontvangen. De 5x/2 cent zullen echter bereikt worden bijl 3.4 °/o vet, hetgeen dus over eenkomt met 4.85 cent voor melk van 3 °/o vetgehaltedus met andere woor- „Het was dwaas van u niet te ont vluchten, toen u daar de gelegenheid voor hadt,” zeide hij, vergetend, dat zi, hem toch waarschijnlijk niet begrijpen zou. „Dit is geen plaats voor een vrouw!” Glimlachend keek zij naar hem op. Sam kreeg een kleur. „O, heel goed!’ zeide hij driftig. En dan riep hij naar buiten: „Kom maar terug jongens! Zij is hier!” Een voor een kwamen zij weer bin nen, verrukt, zij het ook eenigszim schaapachtig grinnekend. Zij schuddei hun hoofd tegen elkaar. „Een vreemd exemplaar,” was het algemeen gevoe len. Het was nutteloos haar met vragen te overstelpen. De gebarentaal is eet armzalig spreekmiddel, wanneer een dei partijen onhandelbaar is. Blijkbaar was zij naar een schuil plaats, die zij1 kende, gegaan, om haar aandeel voor den feestmaaltijd te halen. Zij had een stuk of zes korhoenderen meegebracht. Het brood was nu gaar genoeg en de pannen wasemden een heerlijken geur van kprhoenderen en spek uit. De vier mannen, die zich de vorige week half dood verveeld hadden, ver vielen nu natuurlijk in het andere uiter ste. Een luid gelach vulde de hut. De kans op onaangenaamheden was ech ter niet kleiner geworden. Integendeel een woord of een blik was reeds vol doende om een ruzie te doen losbarsten. Toen kwam' het onvermijdelijke voor stel „Dat moet nu eens een echte fuif worden," riep Joe uit. „Kom, wees een kerel. Jack, haal een flesch en laten we De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 28 en 29 Sept. 1932: damestasch met inh., J. Jelmersma, 3e Zomerrakbuurt 20; kniptang, T. Zwart, Kleinzand 34; heerenrijwiel, Brandenburg, Kleinzand 34; heerenrijwiel, Brandenburgh, buurt 1. Benoemd tot opzichter-keurmeester bij het openbaar slachthuis alhier de heer L. Osinga te Ternaard, hulpkeurmeester in Westdongeradeel. Met ingang van 1 Oct. is tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. School te Mak- kum benoemd mej. M. Velsink, alhier. Onze stadgenoot, de heer F. Dam, be haalde op de Broodwedstrijd te Leeuwarden een prijs in de afdeeling Koek. Volksonderwijs. De afd. Sneek van Volksonderwijs hield vorige week een ledenvergadering in hotel Poelman, onder voorzitterschap van den heer J. Lust. Na lezing der notulen door den secretaris den heer Mr. P. C. Andreae, deed de heer Koopmans eenige mededeelingen be treffende de huisvesting van schipperskin deren. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden aangewezen de h.h. Koopmans en! Lust. Het verdere van de avond was gewijd aan een bespreking der agenda van de algemeene vergadering. Entre Nous. In Amicitia hield Entre Nous Woensdag haar eerste dansavond in dit seizoen; het was er gezellig dank zij goed bezoek en de jazz-muziek. Auto busdiensten. Ged. Staten hebben vergunning! ver leend tot het in werking houden van de navolgende autobusdiensten: 1. Aan 'de firma M. de Boer en Zo nen te Balk voor een ^utobusdienst Balk, Harich, Sneek v.v., dagelijks, be halve Zondags, en voor een autobus dienst Balk, Sneek, Leeuwarden v.v. op Vrijdag. 2. Aan Ml. Westra te Gaastmeer voor een autobusdienst Gaastmeer, Sneek v.v., dagelijks, behalve Zondagss en voor een autobusdienst Gaastmeer, Sneek, Leeuwarden v.v., op. Vrijdag. 3. Aan W,. Kuipers te Oosterzee voor een autobusdiensi Echten, Sneek v.v., op Dinsdag en voor een autobus dienst Oosterzee, Leeuwarden v.v. op Vrijdag. 4. Aan de firma Gebrs. Bakker te Langweer voor een autobusdienst Lang weer, Sneek, dagelijks, behalve Zon dags en voor een autobusdienst Lang weer, Leeuwarden v.v. op Woensdag en op V rijdag. inrichting). Medio November zal de heer Grim, se cretaris der ver. „Natuurvrienden”, een in leiding houden en getracht zal worden om te komen tot een onderafd. Sneek van die ver. Het winterprogramma werd voorloopig vastgesteld met 8 lezingen, 1 declamatie- avond (Willem v. Capellen), 1 filmmiddag en avond, 2 tooneelvoorstellingen en de slot- avond met eigen krachten. Een arbeidersavondschool zal worden op gericht, waar per week één avond les wordt gegeven in Ned. Taal, rekenen, en eenige administratieve en sociale kennis. ret in optima forma doen.” Met den besten wil kon Sam het protest, dat naar zijn 1 ppen vloog, niet inhouden. „Om hemelswil!” riep hij uüt. „Wat heb jij daar mede te maken, kokkie?” schreeuwde Joe woedend. Er bestond een groote antipathie tus schen hen beiden. Misschien omdat zij .an denzelfden leeftijd waren. Big Jack was penningmeester van de expeditie. Hij glimlachte en likke baardde bij voorbaat. „Nou, we zouden er 'een flesch aan kunnen wagen,” zeide hij. Sam haalde zijn schouders op lield zijn mond. Jack kwam terug met een der kost bare flesschen, die zij hadden weten mee te smokkelen. Hij maakte die met de grootste voorzicht gheid open en de vier mannen dronken een apéritif. Toen het eten klaar was, weigerde het jonge meisje met hen om het tafel laken te komen zitten. Zij1 konden er haar niet toe overhaien. Zij ging met haar bord bij het vuur zitten. Ofschoon zij de gast was, nam zij de honneurs als gast rouw waar d or te zorgen, dat hun borden vel ble en. Dat was de eerste vriendelijkheid, die zij hun bewees. Met den besten w '1 ter we- rëld konden zij die n e oer e..b engen met haar miaa htende manier an doen. Slechts eenmaal liet zij z ch gaan. Big Jack, die nog wat hout op het vuur ging doen, lette er niet op waar hij zijn bord neergezet had. Toen hij te rugkwam, trapte hij erop. De anderen hadden het zien aankomen en barstten in een lachbui uit. 4 NIEUWE SNEEK R COURANT annex SNEEKER COURANT (76e Jaargang) CHIEF WHIP

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 5