Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Dit No. bestaat uit 3 Bladen. ta lielde in dn wildernis, I I Een Meisjesgezicht Feuilleton. No. 2 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRINK Co. Woensdag 5 October 1932 49e Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. 1 i I Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen» Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting 13. zei Husky Wordt vervolgd. l 1 Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawisr, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. Vrijjs. Dem. Jongeren Organ. Het Hoofdbestuur van deze organisa tie heeft besloten de Algemjoene Jaar vergadering dit jaar in Sneek te hou den, Imede in verband met het 5-jarig bestaan der afd. „Sneek”. De datums voor de A. V. zijn vast gesteld op 29 en 30 October a.s. De vergadering zal aanvangen des Zater dagsmiddags te 5 uur. Des avonds zal een dansavond worden georganiseerd. Des Zondagsvoormiddags zal de ver gadering worden vervolgd, terwijl zij 's middags met een openbare zitting zal eindigen. Des 's avonds zal de jubileum- avond worden gehouden, op welke avond zullen optreden de bekende hu moristen Tholen en Van Lier. Voor nadere bijzonderheden zie men tz.t. de advertenties in dit bladl. automobilisten moeten terechtstaan wegens dezelfde overtreding. Openbare Leeszaal efl Bibliotheek, Sneek. In de afgeloopen maand werden uitge leend 3156 banden en werd de inrichting be zocht door 2704 personen Geen loodsdiensten meer op het Ijsselmeer. De directeur van het Loodswezen in het derde district heeft, naar „Vooruit” meldt, besloten, dat voor het bevaren van het Ijsselmeer geep loodsen meer beschikbaar worden gepeld. De reden, die tot dit besluit hebben geleid, zijn gelegen in het feit, dat er te weinig aanvragen voor loodsen op de voorma lige Zuiderzee binnenkwamen in ver houding tot de kosten, die gemaakt moesten worden, om de loodsen van de toestand van dit water op de hoogte te houden. Deze maatregel is 1 Septem ber in werking getreden. Toen de kop naar Jack ging, zocht Sam opnieuw den blik van het meisje. Hij moest of hij wilde of niet het nog maals prpbeeren. Hij keek veelbeteeke- nend naar de deur. Terwijl de vier hoofden over den grond gebogen wa ren, zou zij die makkelijk kunnen be reiken. Zij knikte flauwtjes van neen. Sam knarste op zijn tanden en wijdde zijd aandacht weer aan de borden. Een vrêemde pijn sfak in zijn borst. Wat kon het heml schelen? vroeg hij zich af. Laat zij haar gang maar gaan I Maar de pijti werd dpor zijn woede niet min der. Zij was zoo mooi! Terwijl Husky zijn spijt trachtte te verbergen, schudde Big Jack met het koelbloedigste zelfvertrouwen de pteenen en gooide die dan op den grond. Het zou al gek moeten loopen, als hij piet hooger wierp dan drie. De kleine ku busjes rolden even en bleven dan lig gen. Een seconde staarden de vier man nen er ongeloovig naar. Twee eeinenl Een buitengewone verandering greep bij Husky plaats. Hij knorde en knip oogde. Plotseling wierp hij zijn hoofd achterover en begon te brullen van het lachen. Big Jack riep al zijn zelfbe- heersching te hulp, haalde zijn schou ders op en stond op. Hiji ging naar den haard, klopte de asch uit zijn pijp en stopte een nieuwe. ,,Ik behoef me er niet boos om te maken,” zeide hij koelbloedig, „want ik heb het zelf voorgesteld!” Jack had een beter lot verdiend van het geluk. Joe kreeg den kop weer. Hij schudde dien tot in het oneindige. „Gooi toch!” bromde Shand. Joe zette den kop neer en wilde op nieuw een woordenwisseling beginnen. Slechts een gecombineerd dreigement, Voor Nederland bewerkt door W. J. A. ROLDANUS Jr. terschap „De Sneeker Oudvaart” wegens overtreding der Politieverordening van ge noemd waterschap. Het betreft hier het be rijden van den Groenedijk met een auto, on danks de duidelijke aanwijzing van het ver bod. Het Nationaal Crisis-Comité. Het Nationaal Crisiscomité deelt me de, dat Prinses Juliana ten derden male een gift van f30.000 ter beschikking van het Nationaal Crisiscomité heeft gesteld en dat ook de Koningin-Mo-eder wederom een belangrijk bedrag heeft geschonken. I Roman van HULBERT FOOTNER zeide Joe. Hij rukte het laken van den I I verliest nimmer zijn frissche teint en soepele gaafheid, wanneer men voor de verzorging van het gelaat „Zij-Crême” gebruikt. In prijzen van 20—30—45 en 75 cent. Afspoeling hij de a f s I u i t d ij k. Naar de Tel. verneemt zijn bij de slui zen in den afsluitdijk van de Zuiderzee belangrijke bodembeschadigingen ge constateerd, hierin bestaande, dat zich voor die sluizen meer dan tien meter diepe uitschuringen i~i den. zeebodem hebben gevormd. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in den zWaren stroom, die voor en achter de sluizen ontstaat gedurende het loozen van het overtollig IJssellmeerwater door de slui zen in de Waddenzee. Gelukkig zijn deze calamiteiten nog opgemerkt, voordat de fundamenten van de sluizen belangrijk aangetast zijn. Ware dit laatste het geval geweest, dan zou daarvan instorting van de sluiswerken het gevolg hebben kunnen zijn. Men is reeds begonnen met op zoo krachtig mogelijke wijze de ontstane beschadigingen te herstellen, met be hulp van helmduikers en zinks tukken. Om een herhaling van dergelijke on heilen te voorkomen, zal het waarschijn lijk noodig geacht worden om- langere leidammen bij de sluizen uit te brengen bijna gaten in den grond. „Tien!” riep Joe vroolijk, „Prachtig! Doe me dat maar eens na als je kan!” Sam, die verplicht was het resultaat af te wachten zonder aan het dobbelen mede te kunnen doen, stikte bijina van spanning. Tpen Shand den beker nam, stiet hij het meisje aan. Zij keek hem onderzoekend aan. De anderen wijdden niet de minste aandacht aan hen. Sam vroeg haar met een gebaar of zij het spel begreep. Hiji had gehoord, dat die inboorlingen aartsdobbelaars waren. Zij knikte. Dan gaf hij haar door een gebaar, waarvan de beteekenis haar on mogelijk ontgaan kon, te kennen, dat zij de inzet was. Weer knikte zij koel tjes. Sam staarde haar verbijsterd aan. Op haar beurt vroeg zij nu hem door een blik waarom hij niet mede deed. Sam- kreeg een kleur en keek een an deren kant uit. Hij schaamde haar zijn gevoelens door gebaren kenbaar te ma ken. Inmiddels gooide Shanld zeven en Joe had opnieuw pret. Maar toen Husky, die tegenover hem zat, een armzalige drie'wierp, kende zijn plezier geen gren zen meer. Hij had nog altijd een appel tje met Husky te schillen. „Jij zit er tussichen, kreeft!” schreeuw de hij met een beleedigenden lach. „Krijg je dekens maar en ga naar bui ten!” De aderen op Husky’s voorhoofd zwollen op. „Houd je mond dicht, of ik zal je een klap geven,” bromde hij. „Daar ben jij nog al een kerel voor,” plaagde Joe. „Maar ik zal hem een handje hel pen,” zeide Shand plotseling. „En ik ook,” voegde Jack er aan toe. „Speel en houd je mond dicht!” Zaterdagavond omstreeks 8 uur was op den Wassenaarschen weg e en voor bij1 de r.k. kerk te 's Gravenhage de 15- jarige B. W. wonende Chris.iaan de Wetstraat bezig een melkLecorger van de melkinrich.ing De S..erkan bijl het voortduwen van zijn wagen te helpen. Zij schijnen daarbij rechts van den weg gestaan te hebben en plotseling door een pass-eerenden vrachtauto aan gereden te zijn. De 15-jarige jongen werd daarbij zoo ernstig gewond, dat hij eenige pogenbllkken later is over leden. De melkbezorger, de 29-jarige F. van Z. uit de S ihalkburgerstraat werd ge wond, do h kwam er be rekkelijk goed af. Men bracht hem naar het zieken huis aan den Zuidwal, vanwaar hjjl, na verbonden .te zijn, naar huis kon gaan. Het lijk van den jongen werd naar het ziekenhuis gebracht. De melkwa gen werd zwaar beschadigd. Als je maar durft. Bij bet Leger des Hels te- Gronin gen kwamen Vrijdagavond twee jonge mannen geld te leen vragen voor het koopen van benzine voor een auto, waarmee zij uit Amsterdam' waren ge komen. Bij onderzoek bleek, dat de auto afkomstig was vanhet Leger des Heils te Amsterdam. De reizigers bleken twee verpleegden te zijn, die ér met de auto vandoor waren gegaan. Het waren een 21-jarige en een 24-jarige man, de eerste uit Amersfoort, de twee de uit Amsterdam. Zij werden gearres- teerd en op transport naar Amsterdam gesteld. Ongelukken. Een ongeluk, waarbij twee personen het leven verloren, is Vrijdagavond te Niebert, gemeente Leek, gebeurd. De heer en mevrouw N anninga Schuurmans wonende te Niebert aan de trambaan, hadden des namiddags den heer Kuiper, uit Opstwold op vi site gehad. Tegen halfnegen vertrpk de heer Kuiper, die per motorrijwiel was gekomen, weer naar huis. Het echtpaar deed hem uitgeleide. Toen de heer Kuiper zijn piotor had aangezet en wegreed, wuifde de fami lie hem nog na. Gelijkertijd staken ze de tramrails over, om weer in hun wo ning terug te keeren. Vertnpedelijk heb ben zij door het geraas van den motor de Drachtster tram niet gehoord, die om halfnegen- uit Groningen in Niebert aankomr, want beiden werden door de locomotief gegrepen en ongeveer veer tig (meter meegesleurd. De gevolgen waren verschrikkelijk: beide lichamen waren op niet te beschrijven wijze ver minkt. Onmiddellijk waren de burgemeester van Leek en de marechaussee aanwezig, om een onderzoek in te stellen. De heer Martin Nanninga was 30 jaar oud en van beroep handelaar in radio-artikelen. Zijn echtgenoote, mevrouw Aaltje Nanninga, geb. Schuurmans, was 28 jaar oud en onderwijzeres aan de open bare lagere school in N.eoert. Het echtpaar had geen k.nderen. Het voorloopig onderzoek heelt uit gewezen, aat oen ma^h.nist, die ten zeerste onder den ind.uk was van het gebeurde, aosoluut geen stil. IJ treft. Seiskip for Fryske Tael- en Skriftenkennisse „Krite Snite”. Forline Freedtojoun kaem in ploechje minsken byinoar yn „Onder de Linden”, mei it doel in Sjongkoar op to rjuchtsjen. Neidet troch de foarsitter, de hear De Leeuw, alles düdlik makke wier, nl. det de foriening neutrael is, sadet der for elts plak yr< is, mar det it yn haedsattk giet om de Fryske Tael to bifoarderjen en it Selskips- libben fleurich to halden, waerd it mingd koar oprjuchte. 20 joechen hjar as lid op, wylst der fen sa’n stik ef 12, dyjt de for- gearinge net bywenje koenen, tasizzing for it lidmaetskip wier. It bistjür waerd keazen, en bistiet üt de dames Sj. Tjallema en De Jong, en de hear v. d. Meer„ wyls it koar deselde namme krige as hjar foargongster, en wol „Mar- sang”. Neidet elts ünthjitte om in nei lid oan to bringen is fêststeld det de earstfolgjende sjongjoun al hSlden wirde scil yn „Amici- tia” op Woansdeitojoun 5 Oct. De hear Flucie van Bergen wier sa bireidwollend, de lieding op him to nimmen. It komt üs foar, det for dit mingd koar wol takomst is. Sjuch adfortinsje. De kantonrechter alhier heeft een auto mobilist tot f 2.boete veroordeeld en f 0.50 schadevergoeding te betalen aan het Wa- „Laat ik ze eens zien,' naar de steenen grijpend. Jack lachte minachtend. „Wat bezielt jou? Het is niet de eerste keer, dat je er mee speelt. Er is maar één paar. En dat gebruiken we allemaal” „Ik moet ze zien!”.hield Husky vol, terwijl hij zij'n tanden liet zien. „Dat is mijh recht!” Jack haalde zijn schouders op en de steenen gingen plechtig van hand tot hand. „Je kan niet gooien op een mat,” grond en gooide het achter zich. „Geef iets om ze in te schudden,” zeide Shand. „Je moet ze niet eerst kunnen bevoelen. Husky keerde zich om en nam een kiop van Sam weg. Een lange ruzie ontstond over de vraag wie het eerst zou gooien. Ten slotte kwamen zij overeen, dat de dob belsteenen het moesten uitmaken. Het lot viel op Joe. Shand zat links van hem. Zij hielden hun adem- in, terwijl de steenen in den kop rammelden. Toen tij er uit rolden, brandden him oogen zelfs is tie noodzakelijkheid van den bouw van een derde uitwateringssluis jn den afsluitdijk niet uitgesloten. Wellicht is van een en ander de re den, dat de openstelling van den af sluitdijk, die oorspronkelijk bepaald was op heden, thans is uitgesteld. Bij informatie bevestigde de directie van de Zuiderzeewerken ons, dat zich uitschuringen hebben gevormd in den zeebodem en wel in een strook van on geveer honderd meter voor de kunst werken. De kunstwerken zelf, zijn vol gens deze mededeelingen, onaangetast gebleven. Naar men ons verzekerde, is er geen reden tot ongerustheid. Men heeft maatregelen getroffen om ver dere uitschuring van den bodem te voorkomen en is daartoe op de ge wone wijze te werk gegaan, namelijk door het aanbrengen van zinkstukken. Men deelde ons nog mede, dat een en ander vrij veel tijd zal vorderen. Husky zwelgde, nu hij gewonnen had, in zaligheid. „Jij, leelijke driftkop,” ant woordde hij minachtend, „jij verdient te verliezen.” Met een vreeselijke vloek sprong Joe op. „Het geldt niet,” schreeuwde hiji. „Ik heb het van te voren gez-egd, dat ik het niet wou. Je moet met me vech ten!” Maar Jack, die zoo iets voorzien had, pakte hem aan den een-en en Shand aan den anderen kant. Joe’s armen wer den vlug op zijn rug gebonden. Hij ver zette zich machte oos, terwijl ranenvan woede over zijn wangen stroomden. „Idioot 1” zeide Jack. „Het is volko men eerlijk in zijn werk gegaan. Wat kan je tegen ons drieën beginnen? Als hij verloren had, zouden we hetz-el.de voor jou gedaan hebben Ga naar bui ten, anders s eepen we je er naar toe.” Joe onderwierp zich tenslotte. Zij' li-e- ten hem los. Nog binnensmonds vloe kend ging hij zonder om te kijken naar buiten. „Ga meel” zeide Jack kortaf tegen Sam. Een nieuw en onverwacht verzet wachtte hun van zijn kant. Sam- stond vlug tusschen zijn potten en pannen en wendde zich tot Jack. Hij was even bleek geworden als Shand, maar zijn oogen fonkelden. „Ja, ik heb het gehoord!” riep hij uit. „En ik noem het een laffe geschiedenis. Wij hebben nooit te klagen gehad over gastvrijheid van haar volk. En dat is de manier, waarop jullie het vergel den. En dan heb je er je mond nog vol van, dat het eerlijk gegaan is. Ik walg ervan!” Schoio 1 hu 1 p in Friesland. Tot bestuurslid van de Vereeniging „Studiehulp Friesland” tot steun van on- en minvermogende studenten aan de Theol. School te Kampen, is ge- Naar men verneemt zal nog een 8-tal ^>zen in tie plaats van wijlen Ds. O. Boersma, Ds. H. Steenhuis, Geref. pre dikant te Sneek. Nieuwe en vervallen abonné’s op het Telefoonnet gedurende dé maand September 1932. Nieuwe aansluitingen: No. 2426. S. Zeijl Wzn., Stationsstraat 22. No. 2156. I. K. Drijfhout, Bothniakade 25. No. 2050. H. Meinen, N.V. P. S. Bakker, Leeuwenburg 20. No. 2886. J. Asman, Joh. Willem Friso- straat 18. Vervallen: Geene. - Aan den brievenbesteller W. Hettema is met ingang van 22 October a.s. op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn be trekking, op grond van het bekende Kon. Besluit. Het autpbusverkeer ovler den afsluitdijk. Er is concessie gevraagd voor het in werking brengen van een autoibus- dienst van Groningen via Friesland den Afsluitdijk, Alkmaar en Puxmerend naar Amsterdam. Ged. Staten van Gronin gen hebben afwijzend op dit verzoek be schikt, omdat zjj1 van oordeel zijn, dat deze autobusdienst een te ruime en daardoor schadelijke verkeersvoorzie- ning zou blijken zijn, waardoor de Staatsspoorwegen, die huns inziens- in de verbinding tusschen de stad Gronin gen en Amsterdam voldoende voorzien, onnoodig zouden worden benadeeld. dat hij niet meer mee mocht doen, deed hem gooien. Hij wierp vijf en werd nu plotseling kalm en angstig. Shand gooide vier, waarop Joe bijina opsprong van pleizier; Husky acht. Shand stond zonder een woord te zeg gen o-p en liep naar de deur. „Wacht tot zij klaar zijn,” zeide Big Jack kalm. „Dan gaan we met ons drieën tegelijk." Joe, die nu den kop weer had, jwas niet in staat zich voldoende te beheer- schen om den laatsten worp te doen. Hij schudde den kop alsof hij dien wilde breken. Hij bood Husky aan het eerst ■te gooien en probeerde, toen deze dat weigerde, weer ruzie te zoeken. Ten slotte haalde Jack zijn horloge uit zijn zak. „Ik geef je tien seconden tijd,” zeide hij. „anders heb je verloren! Vind jij ook niet, Shand „Naituurhjk,” prevelde de ander. Zenuwachtig gooide hij. Hij wierp tien. „Gooi jij maar eens hooger!" riep hij uitdagend, „dat kan je ni-etl” Hij glimlachte gemaakt tegen het meisje. Husky nam de steenen op, schudde die even en gooide ze dan neer. Door zijn zenuwachtigheid vlogen de steenen wat verder. Een kwam met een vijf bo ven tusschen hen in. De andere rolde tot voorbij Joe. Zij moesten op handen en voeten kruipen om te zien wat het was. Het bleek een zes te zijn. „Elf!” gilde Husky. „Ik heb het ge wonnen.” 1 Joe’s zelfbeheersching was nu heete- maal weg. Tranen klonken in zijn stem. „Overgooien I” schreeuwde hij. „Je moet overgooien! Het was niet op de tafel. En je hebt ook niet goed genoeg ge schud! Het geldt niet!” I ft --.1 *1 T It I NIEUWE SNEERERCOURANT annex SNEEKER COURANT (76e Jaargang) i? 1t n i .tn. i l

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1