Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Uit onze Raadzaal. K3 Uitgave KIEZEBRINK Co. Zaterdag 8 October 1932 Eerste Blad 49e Jaargang No. 3 Dit No. bestaat uit 4 Bladen. NIEUWSTIJDINGEN. h Alle Advertentlën worden in belde bladen opgenomen» Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting brengen een bedrag van f400. SNEEK, 30 Augustus 1932. BESLUIT: BESLUIT: Aldus enz. SNEEK, 28 September 1932. SNEEK, 28 September 1932. Aan de Gemeenteraad. SNEEK, 28 September 1932. Aan de Gemeenteraad. In Uw vergadering van 2 Mei jl. werd o.m. besloten V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. tot aanhouding van ons in bijlage 58 van het raadsverslag van dit jaar opgenomen voorstel tot onderhandsche ver huring van een terreingedeelte achter de tuin van het Sint Bonifacius gesticht nabij de Oudvaart aan de N.V. Aan nemersbedrijf „Rivaal” alhier. Deze aanhouding stond in verband met gerezen bezwaren ten opzichte van het ver- leenen van uitgang op de 1ste Oosterkade. Aan deze bezwaren kan worden tegemoet gekomen door, behalve het op bijgevoegde teekening met een gele kleur aange geven gedeelte van de terreinstrook achter het Sint Boni facius gesticht, ter grootte van 400 M.2, ook het op die teekening met de letters ABC aangeduide en even eens geel gekleurde terreingedeelte, met een oppervlakte van 31 M.2, in die verhuring te betrekken. Wij hebben hiermede in het hierna opgenomen ontwerp besluit rekening gehouden, terwijl tevens in de aan huurster te stellen voorwaarden eenige ten gevolge van een er ander noodzakelijk zijnde wijzigingen zijn aangebracht. Voor verdere toelichting meenen wij U naar het boven vermelde voorstel (bijlage 58) te kunnen verwijzen. Wij stellen U thans voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders a.d. 27 April 1932 en de nota van 28 September 1932, beide no. X 07.351.32(56); No. 1.718.7(2). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling van de verordening op de heffing van leges ter secretarie en aan het bureau van de burgerlijke stand en voor de afgifte van jachtacten. In een schrijven, dat wij hierbij aan U overleggen, heeft het Bestuur der vereeniging van notarissen in het arron dissement Leeuwarden ons verzocht te bevorderen, dat voortaan elke overdracht van onroerende zaken en elke vestiging van zakelijke rechten, voor zooveel de gemeente daarbij betrokken is, bij notarieele acte plaats heeft. Tot dusver worden de acten van overdracht en vestiging, in het adres bedoeld, veelal opgemaakt ter secretarie. Andere kosten dart die van zegel, registratie en over schrijving worden aan de belanghebbenden dan niet in rekening gebracht. Met name behoeft tot nu toe een vergoeding voor het samenstellen der acte niet te worden betaald. De bedoeling van het ingekomen verzoek is, dat aan deze bemiddeling, die vele malen wordt verleend bij de verkoop van bouwterrein, een einde kome. Het verzoek wordt gemotiveerd met een beroep op de No. 1.839.6(3). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot: I. vaststelling van een verordening op de gemeentelijke arbeidsbeurs; II. regeling van de jaarwedde van den directeur der gemeentelijke arbeidsbeurs. B. eri W. bieden den raad de volgende voorstellen aan: No. 1.813.113(14). Voorstel van Burgemeester en Wethouders om op het door de Sneeker Zweminrichting aan de gemeente verschuldigde bedrag we gens uitbaggering van het gedeelte Spoor- I. onder voorbehoud der goedkeuring van de Koningin, de verordening regelende de heffing van leges ter secre tarie en aan het bureau van de burgerlijke stand en voor afgifte van jachtacten in de gemeente Sneek, vastgesteld bij raadsbesluiten van 11 Augustus 1924, no. 10 en 16 September 1924, no. 15, goedgekeurd bij de Koninklijke besluiten van 23 .October 1924, no. 42 en 15 December 1924, no. 12, aan te vullen in die zin, dat aan artikel 1 wordt toegevoegd i| „9o. voor het opmaken van acten van overdracht van onroerend goed of vestiging of opheffing van zakelijke rechten, waarvan de kosten niet voor rekening van de gemeente komen, per geschreven of getypte bladzijde f 0.50, een gedeelte van een bladzijde voor een heele gerekend.” II. te bepalen, dat de onder I omschreven aanvulling in werking zal treden op de dag waarop de Koninklijke goedkeuring ter kennis van het gemeentebestuur zal komen. BESLUIT: op het totaal van het door de Sneeker Zweminrichting aan de gemeente verschuldigde bedrag ad f 3890.wegens de krachtens raadsbesluit van 21 December 1931, no. 11 voor haar rekening uitgevoerde baggering van het gedeelte Spoorkanaal langs de Parkbuurt, in mindering te brengen een bedrag van f400. Aldus enz. No. X 07.351.32(56). Nota van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van het voorstel tot onder handsche verhuring van een terreingedeelte achter de tuin van het Sint Bonifaciusgesticht nabij de Oudvaart aan de N.V. Aannemers bedrijf „Rivaal” te Sneek. Aan de Gemeenteraad. De gemeentelijke arbeidsbemiddeling is tot stand geko men zonder wettelijke regeling. Aan die aldus vrijwillig in het leven geroepen toestand is een einde gekomen door het tot standkomen van de Arbeidsbemiddelingswet 1930. Volgens art. 10, 3e lidb dier wet is elke gemeente met 15000 of meer inwoners verplicht een arbeidsbeurs op te richten en in stand te houden, terwijl art. 12 voorschrijft, dat voor een gemeentelijke arbeidsbeurs door de gemeente raad een verordening moet worden vastgesteld, welke de goedkeuring van de Gedeputeerde Staten behoeft. Ter voldoening aan dit voorschrift hebben wij een ver ordening ontworpen, die U hierbij ter vaststelling wordt aangeboden. Dit ontwerp bevestigt nagenoeg geheel de toestand, zooals deze tot dusver heeft bestaan. Slechts op één punt wijkt zij daarvan af en wel voor zooveel betreft de samenstelling van de commissie van toezicht op de arbeidsbeurs. De regeling van de samen stelling van deze commissie, welke in artikel 5 van de onder voorbehoud van de goedkeuring der Gedeputeerde Staten onderhands te verhuren aan de N.V. Aannemers bedrijf „Rivaal” te Sneek twee stukken grond, respectieve lijk ter oppervlakte van 400 M.’ en 31 M.2., beide deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend ge meente Sneek, Sectie D, no. 983, gelegen nabij de Oud vaart achter de tuin van het Sint Bonifacius gesticht en op bijoehoorende teekening met een gele kleur aangegeven, zulks voor de som van f 50.per jaar en onder de vol gende voorwaarden: le. de huur gaat in op 15 October 1932. Elk der par tijen kan de huur, met inachtneming van een opzeggings termijn van drie maanden, ieder oogenblik doen eindigen zonder dat eenige aanspraak op schadevergoeding zal kunnen ontstaan; 2e. het gehuurde mag alleen worden gebruikt als op slagplaats van bouwmaterialen en van de in het bedrijf van huurster gebezigd wordende gereedschappen en werk tuigen. Opstallen, van welke aard ook, mogen daarop niet worden aangebracht; 3e. afgraving van het terrein, hoe gering ook, is niet geoorloofd; 4e. om het terrein ter oppervlakte van 400 M.2 moet, voorzoover nog niet aanwezig, een behoorlijke afrastering worden gemaakt, door en op kosten van de huurster; 5e. het stuk grond, dat op bijgevoegde teekening met de letters ABC is aangeduid, moet binnen 1 maand, nadat de huur zal zijn ingegaan, door een net geverfde schutting ter hoogte van ten minste 1.60 M. van de le Oosterkade zijn afgesloten, op de wijze, als op bijbehoo- rende teekening door een lijn BC is aangegeven. In deze schutting mag een dubbele deur, ter breedte van 1.20 M., worden aangebracht; 6e. de betaling van de huur geschiedt jaarlijks vóór 1 Februari, doch over het tijdvak 15 October 1932 tot 1 Januari 1933 vóór 1 November 1932; 7e. bij beëindiging van de huur moet het gehuurde door de huurster netjes in de oorspronkelijke staat worden opgeleverd; 8e. de kosten, op de overeenkomst vallende, komen ten laste van de huurster. Aldus enz. superioriteit van de authentieke boven de onderhandsche acte. Wij willen de waarde van dit argument niet ontken nen. De notarieele acte biedt in het algemeen èn uit een oogpunt van recht èn wegens de speciale deskundigheid van de personen te wier overstaan zij worden verleden, ongetwijfeld een grootere mate van zekerheid dan de onderhandsche acte, al wordt, dunkt ons, voorbij gezien, dat deze laatste onder bepaalde omstandigheden zeker als zeer voldoende kan worden aangemerkt. Te meer geldt dit, waar het in deze gemeente in de regel geen andere dan betrekkelijk eenvoudige rechtshandelingen aangaat, waar bij vanwege de secretarie bemiddeling wordt verleend. Niettemin, de superioriteit van de authentieke acte in het algemeen, kan niet worden ontkend. Toch meenen wij U te moeten ontraden een besluit te nemen om aan het ingekomen verzoek te voldoen. Mocht dit wel geschieden, dan zou o. a. aan de algemeene voor waarden voor de verkoop van bouwterrein een bepaling moeten worden toegevoegd, volgens welke overdracht bij notarieele acte plicht is. Het stellen van deze eisCh van de zijde der gemeente gaat o. i. te ver, zij het alleen reeds omdat de kooper de op het verlijden der acte vallende kosten heeft te betalen en derhalve aan hem niet bij voorbaat elke zeggingsmacht over de vorm van de titel van eigendomsverkrijging kan worden ontnomen. Zijn wij dus van meening dat eigendomsoverdracht bij authentieke acte dezerzijds niet dwingend kan worden voorgeschreven, wel gevoelen wij voor het, weliswaar in het adres niet uitgedrukte, maar ongetwijfeld daarvan mede de ondergrond uitmakend bezwaar, dat vanwege de secretarie voor het verleenen van bemiddeling geenerlei vergoeding in rekening wordt gebracht, waardoor als het ware een onbillijke concurrentie ontstaat ten opzichte van de notarieele acten, Aan dit bezwaar zouden wij willen tegemoet komen, door te bepalen, dat aan de belangheb benden, wegens het opmaken ter secretarie van onder handsche acten als in het schrijven bedoeld, een vergoe ding in rekening zal worden gebracht van f0.50 per ge schreven of getypte bladzijde. Indien de Raad zich met deze meening vereenigt, zal de verordening op de heffing van leges enz. met een desbetreffende bepaling moeten worden aangevuld. Wij stellen U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester én Wethouders ."an 28 September 1932, no. 1.718.7(2); Ver. van Rechtzinnig Hervormden. Woensdagavond vergaderde bovenge noemde vereeniging in ’t Gebouw voor Chr. Belangen. Na opening met gebed en Schrift lezing door den voorz., den heer W. Nauta, - v, x r .- las de secretaris de notulen, die zonder op- kanaal langsjie Parkbuurt ^in mindering te of aanmerkingen werden vastgesteld. Hierna was aan de orde de candidaatstelling voor het Kiescollege. De voorzitter deelde mee, dat in verband met de uitbreiding van den kerkeraad met 2 ouderlingen, er 4 nieuwe leden van het kiescollege moesten worden gekozen. Er zijn 7 periodieke en 2 buiten gewone vacatures, zoodat in totaal 13 can- didaten moeten worden gesteld. Hiervoor werden gekozen de heeren D. Duba, J. Her- naamt, Chr. Schotanus, E. de Wit, Johannes de Boer, Joh. Kracht, D. Nauta, L. de Vos, H. Seinen, J. Toren, Tj. Straatsma, R. Jel- lema en G. Kooistra. Na deze stemming sloot ds. Te Winkel met dankzegging. Aankondigingen. Maandag 10 Oct. Gerechtsge bouw. 8 uur. Openbare vergadering in het belang der actie voor het behoud van de raad van Arbeid alhier. Spr. mr. J. J. A. Bakker. Maandag 10 Oct. Harmonie 8 uur. I. v. A. O. Declamatie-avond Willem van Capellen. Maandag lOOct. Doopsgezinde kerk. Lezing met lichtbeelden door Dr. Z. Kamer ling. „De uittocht van onze geloofsgenooten uit Rusland”. Dinsdag 11 Oct. Amicitia. Schaak club Sneek. Simultaanspel de heer J. A. Wolthuis. Maandag 17 Oct. Harmonie. En semble Kees Pruis. BIOSCOOPN1EUWS. Bioscoop bij de Waag. Ditmaal1 twee Fox-filïns in deze bi oscoop. Het eerste hoofdnummer is „De reis naar het gehik” met Janet Gaynor en Charles Farrell, wat weer beteekenf uitverkochte zalen, te meer waar El Brendel het komische deel der film voor zijn rekening neemt. Een film met ongelooflijk gevoelige momenten en prachtige muziek. De hoofdrollen, in handen van het paar, dat onvergefelijk blijft uit de film „Twee menschen”, worden schitterend gespeeld. Vooraf gaat „De Vroolijke Bandiet” met Coachita Montenegro, Warner Bax ter en Edmund Lowe in de hoofdrollen. Een avontuurlijke, romantische Wild West geschiedenis met Baxter alls de Robin Hood van de Amerikaansch- Mexicaansche grens. Kees Pruis en zijn Ensemble in de Harmonie. 17 October krijgen we Kees Pruis, Stella Seemer en Piet Hesse in de Har- ezels? Jal” De Nieuwe Apeldoomsche courant schrijft over het optreden van dit en semble „De volle zaal getuigde vanzelfspre kend van het kunnen van het gezelschap en: dat heeft het gisteravond bij zijn zooveel st e optreden hier, weer eens ter dege getoond! Om het maar direct te zeggen: het was een avond van gezel ligheid, humor, enz. Het zeer talrijke publiek, dat geen stoel onbezet had gelaten, genoot zichtbaar en uitte zijn enthousiasme telkenmale door een lang durig en welgemeend applaus I” Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11V2 en 12^ uur, de na volgende voorwerpen als gevonden gedepo neerd op 5 en 6 Oct.Beursje met inh., Beursje met inh., Heerenrijwiel1. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 5 en 6 Oct.Heerenrijwiel, Mollinga, Oud vaart; Grijze jongensoiverjas, H. Cnos- sen, Badhuisbuurt 5; Collier, A. v. d. Meer, 3e Zomerrakbuurt 32; Auto- vijzel, A. Berg, Kloosterhof 37Fiets- plaatje H. Blauw, le Frittemahoven- straat 3. Aan de Gemeenteraad. Met het bestuur van de Sneeker Zweminrichting is een kwestie hangende over de kosten van uitbaggering van het gedeelte Spoorkanaal langs de Parkbuurt, welk werk krachtens raadsbesluit van 21 December 1931, no. 11, van gemeentewege op kosten dier inrichting is uitgevoerd. Voor het bekomen van een juist inzicht in deze kwestie is het noodig U in herinnering te brengen, dat de gemeente van de N.V. Hollandsche Ijzeren Spoorweg Maatschappij vergunning had verkregen, om enkele gedeelten van de langs het Spoorkanaal ontworpen wandelweg aan te leggen ten deele over de bij dit kanaal behoorende bermstrook ten deele door aanplemping van water. Aan deze vergunning was o.m. de voorwaarde verbon den, dat de gemeente moest zorgen voor het graven van een geul langs de wandelweg, breed 3 M. op het water en diep 0.75 M. Toen nu de uitbaggering van het Spoorkanaal ten be hoeve van dé Zweminrichting aan de orde kwam, nam de directeur der gemeentewerken het maken van deze geul op in het bestek voor de uitbaggering. Hij meende dit zonder bezwaar te kunnen doen, omdat voor het vervoer van de bagger ten behoeve van de zweminrichting toch ook een geul noodig zou zijn. Op deze wijze zou dit werkje voor de gemeente zonder kostenbezwaar kunnen plaats hebben, terwijl het aan de andere kant voor de zwem inrichting geen hoogere kosten zou medebrengen. De directeur handelde in dezen in overleg met den voorzitter der zweminrichting en met diens goedvinden. Bij de uitvoering van het werk bleek, dat het bestuur achteraf bezwaren had en dat het van oordeel was, dat voor het vervoer van de bagger met een minder diepe sleuf had kunnen worden volstaan dan in het bestek, ook met het oog op de voldoening aan de verplichting der gemeente, was voorgeschreven, zoodat het werk dus ook minder zou hebben gekost. Het bestuur meent op deze grond er aanspraak op te mogen maken dat een lager bedrag dan de totale kost prijs van het werk, door de gemeente in rekening wordt gebracht. Wij zijn van oordeel, dat deze kwestie een vruchtbare samenwerking in de toekomst niet in de weg mag staan en hebben daarom naar een oplossing gezocht. Volgens een door den Directeur der Gemeentewerken gemaakte berekening zou de langs de Wandelweg ge maakte geul ongeveer 400 M.’ baggering meer hebben opgeleverd dan voor het maken van een gleuf voor het vervoer van de bagger strikt noodig zou zijn geweest. Met het verzetten van een dergelijke hoeveelheid bagger is, volgens zijn opgave, een bedrag van f 400.gemoeid. Mitsdien geven wij U in overweging, teneinde zelfs alle ^nie/o.r^en^j op^/^Twij schiJ,n vermijden dat de gemeente aan haar opgelegde verplichtingen door de Zweminrichting zou willen doen bekostigen, op het door de Zweminrichting terzake van de uitbaggering van het spoorkanaal aan de gemeente verschuldigde bedrag ad f 3890.- een bedrag van f 400. in mindering te brengen. Het bestuur der Zweminrichting kan zich met deze oplossing vereenigen. Wij stellen U dus voor te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 30 Augustus 1932, no. 1.813.113(14); I NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (76e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1