Officieel Orgaan der Gemeente Sneek to lift in in «iltaiis. B Eerste Blad Dit No. bestaat uit 4 Bladen. I K Ho 5. Feuilleton. Uitgave KIEZEBRINK Co. Zaterdag IS'Oetober 1932 49e Jaargang Versch gekarnd met 25 °/o allerfijnste Room boter onder Rijkscontröle 30 ets. per pondspakje NIEUWSTIJDINGEN. tl Alle Advertentie»! worden in belde bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting o hondenriem, Je 16. Mus- I Zie vervolg feuilleton pag. 3. be- t Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg; Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad t en bovendien huis-aan-huis verspreid: De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneener Courant V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum Zoodra het weer opklaarde, zeide Joe, dat hij zijn hemd wilde gaan wasschen en laten drogen voor het vuur, terwijl hij sliep. Big Jack en Shand vonden dat een prachtig denkbeeld en zoo la gen zij nu op hun knieën in de kreek hun kleeren te wasschen. Daarna dreven Jack en Joe een ruil handel om eikaars haar te knippen. Shand, die het hoorde, moest een hals doek geven om Jack over te halen ook het zijne te knippen. Een algdmeene scheerpartij vormde het slot. Het was opmerkelijk, want Joe had zich den vorigen dag pas geschoren. „Je moet je lichaam niet laten ver- waarlbozen in het bosch,” vond hij. Gezamenlijk maakten zij1 de hut schoon. Sam maakte van wilgentakken een bezem en Jack sneed een paar stokken, waarvan hij na het avondeten De gemiddelde stand van het boe zemwater was 29.8 c.M. boven Z.P. Smokkel ar ij van boter. Men meldt uit Venld aan de N. R. Crt. In verband met de in Werking-treding van de crisiszuivelwet, waardoor de bo- ■terprijs hier te lande aanzienlijk is ge stegen, heeft men blijkbaar in de grens gemeenten een nieuwe smokkellbron ontdekt, aangezien thans de Duitsche boter aanzienlijk goedikooper is dan de Hollandsche. De smokkelaars betrek ken him boter van de boerenbedrijven uit het Duitsche grensgebied en maken een winst van 25 tot 50 cent per pond, wanneer de boter bij onze grensbewo ners van de hand wordt gedaan. Op den terugtocht naar Duitschland nemen zij een partijtje koffie, tabak of sigaretten mede, zoodat het mes van twee kanten snijdt. Woensdagmiddag slaagde de Tegel- sche politie er in, een ingezetene van T egel en, aan te ho uden, die per rij wiel 80 pond boter langs een landweg invoerde. Boter en rijwiel werden in beslag ge nomen. Tegen den smokkelaar is pro- ces-verbaal opgemaakt. In het afgeloopen kwartaal: (1 Juli tot 30 September) hebben de beambten van de douane te Keulen, belast met dé bestrijding van den sitókkelhandel, vol gens de thans verschenen statistiek, vele successen behaald. Het gehikte in dit kwartaal 10.000 strafvervolgingen tegen smokkelaars in te stellen. Wanneer men rekening houdt met het feit, dat deze Roman van HULBERT FOOTNER Voor Nederland bewerkt doot W. J. A. ROIDANUS Jr. Ned. Fabrikatenhuis. Bovengenoemde stichting heeft eenige dagen een zeer druk bezochte tentoonstel ling in de Harmonie gehouden. De directeur,.de heer Born, heeft Dinsdag in een inleiding nog eens op de beteekenis van het Ned. fabrikaat gewezen, vooral in deze tijd nu aan werkloozensteun een 150 millioen gulden per jaar betaald wordt. In het bijzonder de Nederlandsche huis vrouw kan dit bedrag helpen verminderen door Nederlandsch fabrikaat te koopen. De 'volgende fabrikanten exposeerden goederen: Tricotfabriek Te Strake en Ver- kouteren, Asten (Novana ondergoederen), H. Eras en Zn., wollen dekens, v. Oerles Band en damastweverijen, Kon. Ver. Tapijt- fabrieken, Tweka, garenfabriek Bieze, Stork en Co., Jannink en Zn., molton dekens, Ro binson Schoenfabrieken, Katifabrieken, fa. W. A. Spoor, Culemborg, Schoenfabriek J. Verschuur en Co.; „De Gennepermolen”, Er ven Wed. J. v. Nelle, Sluis biscuitfabrieken, fantasiefabriek Dedemsvaart, emaillefabrie- ken Berk en Zn., fa. Tieleman en Dros, Schoenfabriek Timmerman-van Turenhout, metaalfabriek Daalderop, fa. Vettewinkel en Zn., Eau de Colognefabriek Boldoot. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragèn op alle werkdagen tusschen IU/2 en 12/2 uur, de na volgende voorwerpen als gevonden gedepo neerd op 13 Oct. 1932: ceintuur. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 13 Oct. 1932: sleutel, J. de Jong, Looxmastraat 13; streng koralen, J. Molemaker, Monnikstraat 40; parapluie, Bos, Harmonie; sleutel, Bos, Harmonie; paar mansklompen, W. Dantuf ste. Hij heeft de mooiste oogen.” „Zoo?” „Hij is heel knap,’’ zeide zijl, terwijl zij plotseling naar den grond keek. „Hij maakt, dat ik erg naar hem verlang. Zijn oogen zijn als de hemel, wanneer de wilde rozen komen. Zijn haar is schitterend als het vel van een wezel. Hij is even vriendelijk voor vrouwen als mijn vader.” „Hum,” bromde Musq’oosis, praat als een blanke vrouw.” „Zeg me hoe ik hem krijgen moet,” zeide Bela eenvoudig. Musq’oosis deed alsof hij boos was. „Jij vraagt me altijd wat je doen moet. Doe jij maar wat je wil, hoor!” „U weet het altijd zoo goed,” zeide zij vleiend. „Ik heb het je al eerder gezegd,” bromde Musq’oosis. „Laat hem nooit zien dat je hem. graag hebben wilt, an ders wil hij jou niet hebben.” „Ik geloof niet, dat hij mij hebben wil1,” zeide Bela terneergeslagen. „Hij is niet zooals de anderen.” „Je moet geduld hebben,” beurde Musq’oosis haar op. „Hard hout vat niet makkelijk vuur, maar brandt des te langer. Ik zeg je nog eens houd je mond dicht. Laat niets merken. Als de anderen zien, dat je den kok hebben wilt, zullen ze hem misschien vermoor den. Blanken zijn soms zoo idioot. Je moet vriend met allen zien te worden. Je moet veel vragen en goed op allen letten. Wanneer je hun manieren kient, weet je wel wat je doen moet. Langza merhand moet je je man zoover zien te krijgen, dat hij de anderen verlaat. Dan is het verder makkelijk.” „Ik zal alles doen wat je zegt,' een stoel wilde maken. „Zij moet iets heoben om op te zitten, wanneer zij Husky helpt, ze de hij. Het kwam niet in hem op, dat Bela waarschijnlijk nog nooit in haar leven op een stoel gezeten had. „Jij boft er toch maar mede, dat zij je verpleegt,” zeide Joe tegen Husky. Husky verlangde nu me: m.nder dan de and^en naar haar terugkomst. Hij voelde zich thans een boel beter en dacht niet langer aan sterven. Na het a.ondeten heerschte er in de hut een heel vriéndelijke stemming. Joe en Shand hielpen een handle met den stoel en zij spraken af den vol genden dag een tafel te maken. „Shand, help eens even, terwijl ik dezen spijker er in slal” vroeg Jack beleefd. „Met alle pleizier. Zeg, je moet ma ken, dat dit niet zichtbaar blijft. Jij bent toch wel erg handig met zulke dingen, Jack!” „Och, dat gaat nog al. Ik moet een vlak stuk hebben voor de zitting.” „Ik zal wel eens in den stal gaan Hi ken of ik geen deksel van een kan vinden.” „Blijf maar hier. Ik zal wel gaan,” zeide Joe. Sam, die de borden aan het wasschen was glfimla hte eenigszins grimmig te gen zichzelf en vroeg z.ch at hoe lang dat duren zou. Zij gingen vroeg slapen. Het bed werd aan Husky overgelaten en de anderen lagen, als een rij mummies, in hun dekens gerold op den grand. De sweepstake. Acht millioen menschen hadden een lot genomen in de sweepstake ten bate van de lersche ziekenhuizen, ede gehouden werd op de befaamde paardenren te Newmarket de Cesarewitch. De acht millioen hebben een bedrag bijeengebracht van 32 millioen gul den, waarvan 21 millioen onder de prijswin naars wordt verdeeld. Omdat er zoo gewel dig veel ménschen een lot in de sweepstake hadden genomen, waren er 23 series inge steld, wat dus wil zeggen, dat 23 gelukki gen een eersten prijs enz. hebben beha,: Het paard Nitsich.n heeft de race gewu’n- nen en dus hebben 23 van de 8 millioen sweepstakekoopers een hoofdprijs van 260000 gulden gekregen. Een van de eerste prijzen is in Nederland en wel in Rotter dam gevallen. Twee families te Rotterdam zijn nu in één klap rijk geworden. De geluk kigen zijn de heer H. Hekkema, wonende aan den Mathenesserdijk en de heer P. Faassen, bureaulist van den Grooten Schouwburg te Rotterdam. Een van de medewerkers der N. R. Crt. is den heer Hekkema gaan opzoeken. Hij vond in de huiskamer van den gelukkigen prijs winnaar een vroolijk gezelschap van vrien den en kennissen, die met den heer en me vrouw Hekkema, de „reize bof” zoo’n beetje vierden. De héér Hekkema, een man van 48 jaar, zat maar steeds te glunderen, maar het ■besef van zijn geluk kon nog niet in vollen omvang tot hem doordringen. Ik werk op het kantoor van Wilton, vertelde hij. Ik heb er den heelen middag zit ten popelen naar den uitslag van de racet en toen kreeg ik daar het telefoontje, dat me vertelde, dat „mijn” paard nummer één was geworden. Nu u begrijpt het heele kan toor stond overeind. Maar laat ik eerst ver tellen hoe ik aan het lot kom. Dat is gekocht van het geld van een kaartpotje. M’n vrouw en ik, haar zuster en mijn zwager kaarten ’s winters altijd om kleine inzet en toen het Musq’oosis was een beetje boos. Hij luisterde, terwijl hij onverstoorbaar zat te rooken. Inmiddels ging de zon onder in troebel-roode schittering, die nog meer windvlagen voorspelde. Toen zij klaar was, zeide hij kort en krachtig „Idioot om alleen te gaan. Je hadt een man mee moeten nemen!” Bela bleef zwijgen. „En wat wil je nu van me?” vroeg hij. „Smeersel voor de wond,” zeide Bela. „En een beetje eten voor jnij.” „Goed. Ik zal het je geven. Ga je weer terug?” „Vanavond.” I dig. „Waarom wil je me spreken?” Bela keek hem smeekend aan. „Jijl bent al+ijd hartelijk voor mij,” zeide zij. „Jij bent mijn vriend. Maar ik ga al leen. Ik kan niet zeggen waarom. Ik doe alles erg geheimzinnig zooals je me gezegd hebt. Zij zien mij niet komen of gaan. Zij denken, dat ik tooiver. Zij zijn bang voor mij.” „Prachtig,” zeide Musq’oosis. „Ik slaap graag in mijn hut. Wat wil1 je doen, als je teruggaat?” „Wanneer de bisschop komt, trouw ik met den kok,” zeide Bela kalm. „Hum!” bromde Musq’oosis. „Is hij de grootste?” „Neen,” antwoordde Bela. „De klein- loofde Bela. ,,Kom morgenavond thuis,” zeide hij. Doch daartegen kwam zij in verzet. „Neen, ik blijf liever daar. Ik kan niet iederen dag heen en weer roeien. Dat is te ver.” „Ben je krankzinnig?” vroeg Mus q’oosis boos. „Waar wil je ’s nachts blijven?” „Ik heb een aardige schuilplaats bij de kreek,” antwoordde zij. „Zij zijn niets waard in het bosch. Ze kunnen niets zien. Ik houd ze voor den gek zooveel als ik wil. Zij vinden me nooit.” „Wees voorzichtig,” raadde q’oosis haar aan. „Het is een ge vaarlijk spelletje.” „Ik heb mijn klein geweer,” ant woordde zij, op haar borst slaande. „Zij zijn nu bang genoeg voor mij.” ma, Kloosterdwarsstraat 21; i P. Blauw, 2e Oosterkade 29. Ensemble Kees Pruis. Maandag a.s. het ensemble Kees Pruis in de Harmonie. De Goesche Courant schrijft van het op treden van dit ensemble te Goes: Een uitverkocht huis behoort in Goes wel tot de zeldzaamheden. Dat geluk viel Zater dag het gezelschap Kees Pruis te beurt, dat in de stampvolle zaal van de „Prins van Oranje” een amusements-avond gaf. Kees Pruis is bij het groote publiek wel de meest geliefde cabaretier. Hij weet altijd te poeien, en waar hij verschijnt, daar komt de stemming met hem mee. Zoo ook dezen avond. En het repertoire was ditmaal dan ook buitengewoon aardig. Kees Pruis en de zijnen gaven hun nieuw ste liedjes met het bekende talent en met het bekende succes! Hun reputatie is zoo algemeen, dat we niet in bijzonderheden zullen treden. Ver melden we dus speciaal een aardige een- acter, die door het trio met talent werd op gevoerd, en voorts ’t spel van Willem Ciere, die als accompagnateur voor een keurige begeleiding zorgde. BIOSCOOPNIEUWS. Weer een amusementsfilm van het zui verste water in de Bioscoop bij de Waag, nl. „Geld speelt geen rol” (Konto X), met de onbetaalbare Felix Bressart en Herman Thimig in de hoofdrollen. Een film met samenspel van dit tweetal voert het pu bliek naar een toppunt van vroolijkheid. In het bijprogramma o. a. een mooie marionet- ten-cabaretfilm. Verwacht wordt hier „De zoon van den Radjah” met Ramon Novarro. Het s t Oi o m g e m a a 1 b ij Lemmer in werking. Ged. Staten hebben gister last gege- van het provinciaal stoomgemaal in bedrijf te stellen. te maken en de visch op rekken te han gen, om ze te drogen in dein rook van het vuur. Haar aankomst verwelkte hee- lemaal geen verbazing. .Bela was aü- tijd gegaan en gekomen zooals zij wilde. Buiten Charley’s hut vond zij1 haar moeder. Loseis' oogen flikkerden op, toen zij haar zag, maar zij zeide niets, Zjji volgde haar in de tepee, nam haar onverwacht in haar armen en gaf haar een zoen. Zij waren er allebei verle gen onder. Bela had niet geleerd om veel te zoenen. Charley kwam boos binnen. „De visch trekt nu,” zeide hij. „Ieder een werkt nu. Als je niet werkt,, krijg je geen visch.” „Houd jij je visch maar,” zeide Bela. In de hut zweeg zij over haar avon turen. Nadat zij1 zich in haar eigen hut in de pijhboomen verkleed had, zocht zij Musq’oosis pp en vertelde hem haar wedervaren. Ziy vond in het dorp een groote be drijvigheid, want het visschen was nu in ernst begonnen. De vrouwen waren bezig de vangst te sorteeren en schoon strafvervolgingen voor een groot ge deelte tegen meer dan één persoon zijn gericht, dan beteekent dit een gemid delde per dag van 200 aanhoudingen van smokkelaars. Gedurende dit kwartaal1 wenden als belangrijkste goederen in beslag genomen: Ongeveer drie millioeh si garetten, 56.000 pakjes sigarettenpapier, 9000 K.G. rooktabak, 26.000 K.G. kof fie, 24.000 K.G. meel, 30.000 K.G. ko loniale waren, 65.000 K.G. suiker, 16.000 K.G. brood. Verder vielen^ den beambten in handen: 560 rijwielen, 17 motorfietsen en 47 .auto’s, de voertui gen, waarmede de smokkelwaar werd vervoierd. De Prins van Wales. De Prins van Wales is per vliegtuig voor een verblijf van enkele dagen in ons land aangekomen. De Duitsche contingenteeringsmaatregelen. Het B. T. meldt, dat de „tomatencommis sie”, zooals de in het buitenland vertoevende contingenteeringscommissie der Duitsche regeering algemeen wordt genoemd, zich nog steeds te Rome bevindt en wel niet voor het midden van de volgende week te Berlijn kan worden terug verwacht Het blad verzekert, dat, gezien het weinig gunstige begin der onderhandelingen met Nederland, in den schoot van het rijkskabinet ernstig wordt overwogen, of het in verband met de buitenlandsche politiek en den oeconomi- schen toestand zin heeft thans reeds tot de contingenteering over te gaan. Verzekerd wordt zelfs, dat de verdere behandeling van deze aangelegenheid tot na de verkiezingen zal blijven rusten. Dit zal dan, meent het blad, een „stille begrafenis” van deze nieu we soort handelspolitiek beteekenen. „Ik ga met je mee,” zeide Mus q’oosis. Bela schudde haar hoofd. Zij had er haar goede redenen voor om alleen te willen gaan, maar het was moeilijk ze uit te leggen. ,„Ik ga alleen,” zeide zij. „Goed,” antwoordde Musq’oosis nij- I hue band I l -fu NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (76e Jaargang) ik BB75-C

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1