Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Uit onze Raadzaal. ad Eerste Blad Uitgave KIEZEBRINK Co. Ho. 9 Zaterdag 29 October 1932' Dit No. bestaat alt 3 Bladen. 49e Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. Alle Advertentlën worden In beide bladen opgenomen. Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting 1932 BESLUIT: jis enz. B. en W. bieden den raad de volgende voorstellen aan: 4 SNEEK, 10 October 1932. SNEEK, 20 October 1932. Aan de Gemeenteraad. 29770.— 750.— Baggerwerk met machine 10000 M*. A f 0.60 45020.— SNEEK, 5 October 1932. len Aan de Gemeenteraad. Op 1 Januari a.s. eindigt de termijn van drie jaren, 1. 2. V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. Ter voorziening in de vacature-Hofstra per 1 Januari 1933, bevelen wij bij U aan als regent van het Old Burger Weeshuis de heeren: H. M. Martens, Burgemeester der gemeente Wymbritseradeel en onder voorbehoud van de goedkeuring der Gedepu teerde Staten het vischrecht in de stadsgrachten voor een tijdvak van 3 jaren, eindigende 1 Januari 1936 onderhands te verpachten aan M. Kanon, visscher te Sneek, voor een pachtsom van f30.— per jaar en onder nader door Bur gemeester en Wethouders te stellen voorwaarden. 25 weken, 50 man rentezegels A f 0.60 Ongevallenwet en ziekteverze kering Regenverzuim geschat No. 1.813.11(5). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot uitvoering bij wijze van werkverschaffing van een verbreeding van het Zomerrak. Wij hebben in het getal werkloozen in onze gemeente aanleiding gevonden onder dagteekening van 30 Septem ber jl. de volgende brief te richten aan den Minister van Binnenlandsche Zaken: Toezicht Kruiwagens, planken, vloeren enz. Drooghouden en bemaling werkput 500 M. oeververdediging A f5. 500 M. veeafstekking A f 1. ten 282 310 361 365 361 374 389 393 395 391 19325 - 492.70 - 481.85 - 621.80 - 656.— - 741.40 - 854.90 - 929.25 - 1082.95 - 1212.85 -1125.65 3250.— 2500.— 500.— 11200.— H. HOFSTRA, Voorzitter. H. J. HAYTINK, secr.-boekh. No. X 07.351.33(2). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verpachting van het visch recht in de stadsgrachten aan M. Kanon. Aan de Gemeenteraad. Op 1 Januari 1933 loopt de termijn van drie jaren af, voor welke de heer H. J. Ament is benoemd tot schoolarts. Voor benoeming voor de jaren 1933, 1934 en 1935 be velen wij bij U aan de heeren: H. J. Ament, arts; Dr. H. Klein. No. 1.842.73(16). Aanbeveling van Regenten van het Old Burger Weeshuis voor de benoeming van een lid van dat College. 39020.— - 6000.— No. 208. Aanbeveling van Burgemeester en Wet houders voor de benoeming van een school arts. Onder dezelfde dagteekening hebben wij een schrijven gericht aan de Gedeputeerde Staten dezer provincie van de volgende inhoud: „Indien de grootscheepsvaarweg GroningenStavo ren tot stand komt, hetzij langs Uitwellingerga, hetzij langs Sneek en Ijlst, zal het noodig zijn het Zomerrak en de Houkesloot, welke bij de provincie in beheer en onderhoud zijn, zoodanig te verbreeden en te verdiepen, dat met de nieuwe vaarweg een behoorlijke aansluiting wordt verkregen. Komt de grootscheepsvaarweg langs Sneek en Ijlst, waarvoor wij nog altijd hopen op de medewerking van Uw College, dan zal van de Houke sloot slechts een klein gedeelte verbreed behoeven te worden. De landerijen die voor verbreeding van het Zomerrak noodig zijn, zijn eigendom der gemeente. Met het oog op het vrij groote aantal werkloozen dat steun ontvangt, is de vraag naar voren gekomen of het geen aanbeveling zou verdienen, waar deze werken te zijner tijd toch zullen moeten worden uitgevoerd, deze thans reeds bij wijze van werkverschaffing ter hand te nemen. Wij hebben ons heden tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend met de vraag of even tueel op eefl Rijkssubsidie van 75 in de loonen, die B. Hofstee, leeraar aan de Ambachtsschool, Stationsstraat 56. Het zal ons aan^naam zijn, indien door U een keuze uit deze aanbeveling wordt gedaan. Regenten van het Old Burger Weeshuis: De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags er Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. waarvoor aan M. Kanon alhier is verpacht het vischrecht in de grachten, gelegen binnen en om het oude stadsge deelte, de Kolk en de Draaisloot, met inbegrip van het recht tot het uitspannen van netten tot op een afstand van 500 M. buiten de voormalige trapjesbrug over de Franekervaart, uitgezonderd voor wat betreft het aan de Staat behoorend gedeelte dier vaart de Oppenhui- zerbrug, de Woudvaartsbrug en de bruggen, gelegen aan de Zuid- en de Noordzijde van de Waterpoort. Over de nu afloopende pachttermijn bedroeg de pacht som f 35.50 per jaar. De tegenwoordige pachter heeft ons thans te kennen gegeven bedoeld vischrecht wel opnieuw voor drie jaren te willen pachten. Met het oog op de abnormaal lage vischprijzen in de laatste tijden meent hij echter geen hoo- gere pachtsom te kunnen besteden dan f30.per jaar. Waar het ons wil voorkomen, dat onder de huidige tijdsomstandigheden bij publieke verpachting een hoogere pachtsom toch niet zal zijn te bedingen, stellen wij U voor het aanbod van Kanon te aanvaarden en daartoe te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 5 October 1932, no. X 07.351.33(2); VERGADERINO van de RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG 31 OCTOBER 1932, des avonds 7J4 uur. PUNTEN VAN BEHANDELING. Punt I. Beëediging van het nieuwbenoemde raadslid den heer A. Hogeveen. (X 07.51). Punt II. Notulen van de vergadering van 11 October 1932. Punt Ill. Ingekomen stukken: Adres van het bestuur der Vereeniging „Grootzand”, houdende verzoek thans over te gaan tot overkluizing van het Grootzand bij het Hoogend. (No. 1^11.111^3)^ Punt IV. Aanbeveling van Burgemeester, en WetlKUBr ders voor de benoeming van een schoolarts. (Bijlage 97, dossierno. 208). Punt V. Aanbeveling van Regenten van het Old Burger Weeshuis voor de benoeming van een lid van dat College. (Bijlage 98, dossierno. 1.842.73). Punt VI. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrootingen inzake onderzoek der rekeningen van het legaat van wijlen de Wed. W. J. Jorrltsma over 1930 en 1931. (Bijlage 99, dossierno. VI 07.352.65). Punt Vil. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrootingen betref Jende een plan tot af- en Overschrij ving op de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1931. (Bijlage 100, dossierno. VI 07.352.1). Punt VIII. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrootingen inzake onderzoek, der rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1931. (Bijlage 101, dossierno. VI 07.352.1). Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verpachting van het vischrecht in de stadsgrachten aan M. Kanon. (Bijlage 102, dossierno. X 07.351.33). Punt X. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot uitvoering bij wijze van werkverschaffing van een ver- breeding van het Zomerrak. (Bijlage 103, dossierno. 1.813.11(5). SNEEK, 26 October 1932. Aan de Gemeenteraad. Bij schrijven van 29 September 1931 deed de Directeur der gemeentewerken ons een plan met globale begrooting van kosten toekomen van verbreeding van het Zomerrak, welke verbreeding op het uitbreidingsplan der gemeente reeds is geprojecteerd. Aan de zaak is toen geen verdere voortgang gegeven, mede omdat ten aanzien van de groote kanalenplannen nog geen beslissing was genomen en de meening werd aangehangei^, dat het kennen van deze beslissing, alvorens een decisie ten opzichte van het Zomerrak werd genomen, van belang was. Het getal werkloozen, met het oog waarop het vorige jaar het plan werd ingediend, was toen ook niet zóó groot als nu. Het vraagstuk der werkloosheid, waarmee wij ons voortdurend bezig hebben te houden, hééft ons er toe gebracht opnieuw de mogelijkheid van uitvoering, van het in de aanhef van dit voorstel bedoelde plan, onder de oogen te zien. Op ons verzoek heeft de directeur der gemeentewerken ons andermaal een plan, met een nu meer gespecifi ceerde begrooting van kosten doen toekomen. De stuk ken leggen wij hierbij over. De begrooting luidt als volgt: 27000 M’. zoden afsteken A f0.05 2700 M*. vervoeren A f0.60 27000 M’. leggen A f 0.05 28000 M». grond ontgraven A f0.40 28000 M*. vervoeren over een af stand van 55 M. met gemiddeld 1.50 M. klimming, wordt gere kend 65 M. A f 0.40 28000 M*. spreiden op het stort A f0.05... 27000 M’. effenen A f0.05 5000 M’. talud afwerken A f0.07 De sterke stijging welke het steunbedrag in de laatste weken heeft ondergaan, heeft ons aanleiding gegeven om te zien naar de mogelijkheid tot het doen verrichten van werk binnen de gemeente, opdat zoo eenigszins mogelijk voor de uit te geven sommen iets wordt tot stand gebracht dat in ruime zin genomen in het belang der gemeente is. Ons oog is daarbij gevallen op een verbreeding van een binnenhaven-scheepvaartkanaal in de gemeente, het zgn. Zomerrak. Op de hierbij gaande teekening is dit kanaal en de verbreeding welke wordt beoogd, aan gegeven. Dit werk trok de aandacht in verband met de in behandeling zijnde plannen tot het aanleggen van een eerste klasse scheepvaartkanaal van Groningen naar Stavoren, welke plannen reeds door den Minister van Waterstaat en de Provinciale Staten van Groningen zijn aanvaard en welke eerlang in een buitengewone zitting van de Provinciale Staten van Friesland aan de orde komen. Komen deze plannen te zijner tijd in uitvoering, dan zal Sneek met de verruimde scheep vaartweg een betere verbinding moeten hebben, dan met de bestaande kanalen kan worden verkregen. Ook als binnenhaven heeft het te verbreeden kanaalgedeelte beteekenis. Op de bijgevoegde teekening is ook een nieuwe kade geprojecteerd. Het ligt evenwel niet in de bedoeling deze thans aan te leggen. De begrooting van het werk, die in afschrift hierbij gaat, beloopt rond f45000.Voorloopig is daarbij uitgegaan van een uurloon van f 0.30; het juiste bedrag zal nog bepaald moeten worden. Wij verzoeken U ons te berichten of, indien dit werk door de gemeente mocht worden aangevat, op een sub sidie van 75 van het Rijk in de loonen en daarmede annexe kosten mag worden gerekend en zoo ja, welke bepalingen dan in acht genomen zouden moeten wor den. De perceelen weiland waarvan gedeelten zullen moeten worden afgenomen, zijn eigendom der gemeente. Wij merken op, dat, gezien het groote aantal werk loozen, ook bij het in uitvoering nemen van dit werk, een steunregeling niet gemist zal kunnen worden. Een spoedig antwoord op dit schrijven zal ons zeer aangenaam zijn. Mocht door U op een bespreking prijs worden ge steld, dan zullen wij dit gaarne vernemen”. 20 27 3 September 24 Gemeen te-avond Ver. v. Chr. Belangen. In het groote gebouw van de Ver. voor Chr. Belangen vond gisterenavond een zgn. „gemeente-avond” plaats, uitgeschreven door het Bouwfonds van genoemde vereeni ging, met het doel haar talrijke begunstigers en vrienden een genoeglijke avond te bieden. De zaal was tot in de uiterste hoeken ge vuld. Na het zingen van Psalm 75 1 ging ds. Te Winkel voor in gebed. Spr. zeide dat het niet de eerste keer is dat men hier sa men komt. Deze avonden zijn altijd aange naam en prettig. Het is nu niet een samen zijn van één vereeniging, maar van onder scheidene vereenigingen. Spr. wil naast de dankbaarheid aan deze medewerkenden een bijzonder woord van hulde brengen aan het Bouwfonds. Wij kunnen voor zijn werk niet genoeg dankbaar zijn. Het is onvermoeid bezig en wanneer de ijver niet verflauwt voor het gebouw, dan ligt dat aan het Bouw fonds. Klein en zwak is het begonnen en er waren er die meenden, dat het niets zou worden, maar als we de resultaten zien, die bereikt zijn, dan zijn we verwonderd over wat in 8 jaar tijds is verricht. De tijden zijn moeilijk en de toekomst somber, en zeker zal het Bouwfonds daaronder lijden. Door de trouw van de leden zal het mogelijk zijn, het zilveren dak van het gebouw af te lossen, als het zilver dan komt van de leden der gemeente. Na samenzang werd het eerste deel van een, men zou kunnen zeggen „sprekende film” gedraaid. Sprekend niet met geluid, doch door pakkende opschriften en spreken de cijfers. Ds. Te Winkel gaf hierbij een explicatie, waarbij hij wees op de vele zege ningen in het oude gebouw genoten, waar door een zeker heimwee bij velen was ont staan. Nu zou men zich daar toch niet meer thuis gevoelen. Dit nieuwe gebouw is nu ons huis. Wij willen den evangelisatie-arbeid dienen door dit gebouw. In andere landen en ook in ons eigen vaderland zijn er helaas velen, die zich godloozen noemen, maar spr. is dankbaar dat God ons de vrijheid schenkt hier samen te komen onder de liefelijke tonen van het evangelie. Het Bouwfonds is in staat geweest in 8 jaar tijds f 18000 bijeen te brengen voor schulddelging. Het bestuur van het gebouw zou niets hebben kunnen aflossen ware het Bouwfonds er niet ge weest. Dr. Honders zegt, dat dit de laatste ge meente-avond is, die hij hier meemaakt als predikant dezer gemeente. Spr. heeft zeer aangename herinneringen aan deze avonden, die door hartelijkheid en gezelligheid de onderlinge band versterken. Een zekere wee moed bekruipt spr. hoe langer hoe meer, nu hij dan hier, dan daar zich los moet maken. Doch er is ook dankbaarheid voor wat God hier heeft gedaan. Vijf jaar geleden stond spr. hier als beroepen predikant op een splinternieuw podium. Sinds dien is er veel gebeurd. Dankbaar is spr. voor de gelegen heid hem hier gegeven om verder te studee- ren; een predikant wordt zoo spoedig tot „herdershond” gedegradeerd, terwijl studie ook voor zijn leeraarschap noodig is. In de Friesche gemeenten heeft spr. veel gevonden, dat tot blijdschap stemt. Er is hier een zekere geestelijke ruggegraat, die elders vaak ontbreekt. Maar er is geen en kele volmaakte gemeente en hier zoowel als overal moeten wij van ons zelf afgebroken worden om de genade Gods over ons te laten komen. Spr. gaat met weemoe; maar met vrij moedigheid voorwaarts en hoopt dat hier bovenal een goed stevig geeételijk leven zal worden gekweekt. God geve nog vele ge zegende avonden als deze. Hij eve nog veel meer, dat ieder zal mogen leven in hei eeuwige licht, opdat straks geen gemeente- avonden meer noodig zullen zijn. Bij het tweede deel van de transparant-rol sprak de heer Klaibeda een opwekkend woord, aansporend tot bijdragen aan het Bouwfonds. Hierna stelden de verschillende vereeni gingen zich op het podium op, waarbij de heer Deesker een hartelijk woord van dank richtte tot Dr. Honders voor wat deze voor het Bouwfonds had gedaan. Namens het Bouwfonds overhandigt hij een kopergravure van het gebouw, daarbij de wensch uitspre kend, dat dit kleine bewijs van erkentelijk heid een plaatsje zal mogen vinden in de pastorie te Wassenaar. Ook ds. Te Winkel werd grooten dank gebracht voor diens medewerking en hem eveneens een kopergravure aangeboden. „Het getal werkloozen is in de laatste maanden sterk gestegen. Het beliep, buiten de 42 te Giethoorn tewerk gestelden,, op: 12 Juli 20 27 3 Augustus 10 17 24 7 September 21 28 Aan steun werd in totaal voor zgn. crisis-werk- loozen inbegrepen betaald op: 9 Juli 23 30 6 Augustus tT -1500.— -’1000.— 11200.— 1400.— 1300.— 350.— sa ss tf ft tf 9U 310 363 ff ff ff ff f 572.95 -1112.15 ff ff 1000.— 1500.— 500.— NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (76e Jaargang) 1350.— 1620.— 1350.— 13 10 17 30 14 16 w

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1