Et Aldus enz. SNEEK, 19 October 1932. Aan de Gemeenteraad. Namens de Commissie, vergadering!, dat met applaus werd be- „besptek'ing winter-pro- van 2 ik i alle Ie na- D. ZUIDERBAAN, Voorzitter. U. SIJTEMA, Rapporteur. No. VI 07.352.65(1). Rapport van de Commissie voor rekeningen en begroetingen inzake onderzoek der reke ningen van het legaat van wijlen de Wed. W. J. Jorritsma over 1930 en 1931. m< ka de cij da ha mi wi no Zv sul ap E F t. 1 I bet? Bel dat haa keli t zoo1 he© hed vlot maa tijd gers Zi elee woo ging was onm Ti zeidi voel, haar gelu v o k g J. w VI ni b< bi v< ai bi ze ee d( K; te ge uit sie we sel a.s sec sla toe te I aai vei wil lek id en of de provincie bereid is te irforeede gedeelte in beheer en on- ig gaven en te bedingen, De commissie voor rekeningen en begrootingen ontving om advies de rekeningen van ontvangsten en uitgaven, betreffende de rente van het legaat van wijlen Mevr, de Wed. Jorritsma, over de jaren 1930 en 1931. De rekening over 1930, begonnen met een nadeellg saldo van f 2.78’/2, sloot met een bate van f 17.5756 (ont vangsten f329.46, uitgaven f311.8856). De ontvangsten en uitgaven over 1931 bedroegen res pectievelijk f 347.13’/2 en f334.72, zoodat het saldo aan het eind van dat jaar bedroeg f 12.41 56. De commissie heeft de rekeningen aan de hand van de aanwezige bewijsstukken gecontroleerd en in orde bevon den, zoodat zij tot goedkeuring adviseert. Dr. Honders dankte met een enkel woord voor deze vriendelijke attentie van de zijde van het Bouwfonds. Ds. Te Winkel dankte aan het eind al de vereenigingen, nl. de muziekvereenlging Harmonie, het Jeugdkoor, het Christ. Ge mengd Koor, de meisjesafdeelingen daar van, Sonorita voor hun prestaties dezen avond. Er is veel schoons geboden en ieder op zijn manier heeft zijn besté krachten ge geven tot het welslagen van deze avond. Grooten dank zijn wij verschuldigd aan de stille werkers, die het transparant hebben vervaardigd. Een woord van dank zij ge bracht voor het geschenk, dat een plaatsje zal krijgen op spr.’s studeerkamer om steeds te herinneren aan dezen avond. Na gemeenschappelijke zang sloot Dr. Honders met dankgebed. baar vóór de vervaldatum hijgde bank onder betalen loonen, dan zal nog een belangrijk bedrag te dek ken zijn. Van den Minister van Binnenlandsche Zaken ontvingen wij, onder dagteekening van 17 October 1932 het volgende schrijven: „Naar aanleiding van nevensvermeld schrijven, heb ik de eer Uw College mede te deelen, dat ik bereid ben, voor de verbreeding van een binnenhaven-scheepvaartkanaal, het z.g. Zomerrak een subsidie toe te zeggen van 70 procent der loonen, uit te betalen aan daarbij te plaatsen werkloozen, alsmede eenzelfde percentage In de kosten der te plakken rentezegels, het regenverlet en in drievierde deel der premie, verschuldigd Ingevolge de Ziektewet. Aan deze toezegging zijn de volgende voorwaarden verbonden: 1. dat het subsidie over geen hooger bedrag berekend mag worden dan rond 33000.loonen plus kosten rente zegels en premie ziekteverzekering. (In de kosten van toe zicht, materialen en baggeren met machine kan geen subsidie worden verleend); 2. dat de werkzaamheden in eigen beheer moeten wor- In de begrootlng voorlooplg naar 30 cenfper uur zijn verwerkt, zou mogen worden gerekend. De begrootlng van het werk, welke in afschrift hierbij gaat, evenals een teekenlng waarop de verbreeding is aangegeven, wijst een totaalsom aan van rond f45000.—. Het ligt in de bedoeling aan het Zomerrak een breedte te geven van 40 M. en het werk zoo uit te voeren, dat, met behoud van een breedte van 40 M., later aan de zijde van de stad een kade kan worden gemaakt. Wij verzoeken U ons te willen mededeelen of op een bijdrage van de provincie in de uitvoeringskosten, welke bijdrage wij gaarne op f 15000.zagen gesteld, mag worden gereken^ en of de provincie bereid is te zijner tijd ook het vei derhoud over te nemen. Indien Uw College mondelinge toelichting mocht wenschen zijn wij gaarne bereid die ie geven.” Wij meenen dat er aanleiding is, om naast het adres aan den Minister een verzoek om provinciaal subsidie te doen, gezien de omstandigheid, dat het Zomerrak in onder houd en beheer is bij de provincie, welker bestuur naar het ons voorkomt, hier, gelijk in andere gevallen, van zijn belangstelling in de verbetering der kanalen voor de scheepvaart, wel zou willen doen blijken. Te meer re denen tot het doen van het laatste verzoek zijn o. i. aan wezig, nu, hoe overigens de beslissing omtrent de richting der groote kanalen moge uitvallen, er altijd reden zal zijn de capaciteit van het Zomerrak als aansluitend kanaal en als binnenhaven, daarmede in overeenstemming te bren gen. Langer gewacht op de bedoelde beslissing behoeft er naar onze meening dan ook niet te worden. Bovendien, de begrooting van het geheele werk bedraagt rond 45000.Ook al geeft het Rijk een subsidie in de uit te Uitvoering van het in dit voorstel ontwikkelde plan brengt mee de noodzaak, om de met de gebroeders O. en K. Bergsma gesloten huurovereenkomst, van de eigendom men op de hoek van het Zomerrak en de Sneeker Oudvaart op te zeggen. Wij stellen U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouder» van 26 October 1932, no. 1.813.11(5); BESLUIT: I. over te gaan tot de uitvoering van het plan tot ver breeding van het Zomerrak, overgelegd bij het voorstel dat tot het nemen van dit besluit heeft geleid; II. te aanvaarden onder de gestelde voorwaarden, het subsidie, toegezegd door den Minister van Binnenlandsche Zaken bij schrijven van 17 October 1932, no. 17395 afd. W. en S.; III. op te zeggen de op 12 Februari 1929 met O. en K. Bergsma gesloten huurovereenkomst van perceelen op de hoek van het Zomerrak en de Oudvaart. den uitgevoerd, terwijl in accoord gewerkt moet worden; 3. dat de regeling der loonen en de wijze van tewerk stelling dezelfde dienen te zijn, als die bij de overige werk verschaffingen geldende zijn; 4. dat de algemeene contröle namens den staat moet worden opgedragen aan de Ned. Heidemaatschappij. De daaruit voortvloeiende kosten komen voor rekening van Rijk en gemeente elk voor de helft; 5. dat over de loonen en/of salarissen van toezicht houdend personeel aan het Rijk geen subsidie in rekening mag worden gebracht; 6. dat de tarieven, waarop in accoord gewerkt zal worden, moeten worden vastgesteld in overeenstemming met de Ned. Heidemaatschappij. Die tarieven dienen zoo te worden opgezet, dat een arbeider bij flink werken ƒ0.30 per uur kan verdienen. (Op dit loon zal geen toe slag mogen worden gegeven); 7. dat met de werkzaamheden niet mag worden be gonnen, dan na gepleegd overleg met den Rijks-Inspecteur; 8. dat de declaraties maandelijks moeten worden inge diend; 9. dat door tusschenkomst van den Rijks-Inspecteur een verklaring moet worden ingediend, waaruit blijkt, dat het subsidie onder de gestelde voorwaarden wordt aan vaard.” Uit dit schrijven blijkt dat de Minister bereid is, 70 der uit te betalen loonen, berekend naar een maximum bedrag van 33000.voor rekening van het Rijk te nemen. Van het provinciaal bestuur hebben wij uit de aard der zaak nog geen beslissing ontvangen. Wij hopen dat deze beslissing in de komende winterzitting der Staten zal wor den genomen. Wij meenen, in de gegeven omstandigheden, gezien het voor deze g^neente abnormale cijfer der werkloozen, U te moeten voorstellen, tot uitvoering van het in dit voorstel omschreven werk over te gaan. Geschiedt dit, dan zal het Zomerrak een breedte verkrijgen van 40 M. op de water spiegel en een diepte van ruim 2 M. De mogelijkheid is daarbij opengelaten om aan de zijde van de Oppenhuizer- weg, voorlangs de bebouwing aan het Zomerrak, een kade aan te leggen van 12 M. breedte. Beslist wordt omtrent deze aanleg op dit oogenblik niets. Mocht later de kade- aanleg niet tot stand komen, dan verkrijgt het Zomerrak een zooveel grootere breedte. In de begrooting is derhalve met kosten van deze kade-aanleg geen rekening gehouden. Aan de landzijde zal voorlooplg worden volstaan met een eenvoudige oeververdedlging. De uitkomende grond zal aan die zijde worden gebezigd voor ophooglng. Ook daar wordt uit de aard der zaak van kade-aanleg voorlooplg afgezien. Zoodra de uitvoering van het uitbreidingsplan zoover zal zijn gevorderd dat het gedeelte over het Zomer rak in deze uitvoering wordt betrokken, zal de nu aan te brengen ophooglng profijt afwerpen. Dinsdagmiddag hield de afdee- ling Snoek van de Ncderl. Vereeniging! van Huisvrouwen, onder leiding van mevr, van Ham—Hesselinik, een feeste lijke theemiddag, ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de algemeene vereeniging, op welk feit door de pre sidente in haar openingswoord werd ge wezen; de jvensch werd er aan toega- voegd, dat de vereeniging krachtig in bloei mag toenemen. Poor mcj. Annie ter Horst uit Leeu warden iwerden enkele liederen ten ge- hoore gebracht, begeleid door mevr. Reinouts van Haga Lochnaar Dokter. Bedde dames kregen bloemen. Met ingang van 1 Noiv. 1932 Is benoemd tot plaatsvervangend agent te '8-Gravenhage van de Nederlandscho Bank onze vroegere stadgenoot de heer mr. E. H. Halbertsma. gen noemt men dcposltobanken. ZIJ ver schaffen den koopman geld of do koopman geeft zl|n overtollig geld er in bewaring. Wordt Iemand geld verschaft dan vraagt de bank In do regel zekere zekerheid, men krijgt dan een gedekt credlet, het onderpand kan zijn effecten, wissels, polissen, ceelen, koopwaren, goud, men kan dit alles be- leenen. De bank speelt een reusachtige rol In de handelswereld, Het Is niet zoo gemakkelijk een bank te besturen; zij rust op het ver trouwen der menschen, zij moet het geld harer klanten geven op de goede plaats, waar het vertrouwd Is. ZIJ kan ook een zeer mooie rol spelen door het op de plaats te geven waar het de productie op do goede wijze steunt; doch In het huidige stelsel kan de bank dat geld even goed i.. nenfabrlek aft aan een landbouwbedrijf ge ven, De bank moet echter steeds kunnen be talen als zijn klanten komen, anders mist hij het vertrouwen. Toch kon bv. de Bank van Engeland verleden Jaar dat niet, dat komt omdat men dan het geld op langer termijn heeft uitgezet dan die waarvoor de schuldelschers het In bewarln, wel met het doel hoogere rente al weer winstbejag dus. Naast de dcposltobanken hebben we als een bijzonder soort: hypotheekbanken, die geld geven tegen onderpand van onroerende goederen, In 1881 hadden wij er In Nederland 3, nu ongeveer 100, Deze banken beschikken behalve over hun aandeelenkapltaal, over de opbrengst van de verkoop hunner schuld bekentenissen, z.f hen die bank geeft het verkregen geld weer uit aan hen, die hypotheek benoeVen. Een ander soort bank Is dc spaarbank, een meer Idealistische Instelling, die het sparen bevordert en ook van kleine sommen rente geeft. Op dit gebied heeft de Maat schappij tot Nut van ’t Algemeen veel ge daan. Ook de RIJkspostspaarbank Is er ge komen, welk ook de niet handelsman In staat stelt te sparen, de Staat treedt hier aanvullend op. Dc boerenleenbank is ontstaan omdat de deposlto-banken er alleen waren In de cen tra, niet bereikbaar voor het platteland. Deze boerenleenbanken hebben ten doel de landbouwende bevolking te laten profltee- ren van de voordeelen van het geldwezen, ze zijn er nog niet lang, doch hebben een reusachtige vlucht genomen, ze zijn ver- eenlgd In twee centrales, één te utrecht, één te Eindhoven. Er Is voorts nog de bank van leenlng, waarbij spr. niet stilstaat, De voornaamste bank Is de circulatiebank, die mplergeld mag uitgeven. Hier In ons land 8 net de Nedevlandsche Bank, een nartlcu- lere maatschappij, die het recht heeft bank papier uit te geven, dat sedert 1004 wettlf staalmiddel tot alle bedragen s. Deze ban: koopt goud, betaalt het met bllletten en ver strekt ook haar leenlngen In biljetten. Dit Is de bank van de andere banken; zij kunnen weer geld leenen van de circulatiebank enz. ZIJ krijgt daardoor een reuaachtige Invloed op het bankwezen en daardoor een bijna be- aan den heer H, TJ, Zljlstra te Wolsum Zaterdag n.ina. uur, aanvangi Jaar- verg. in Amdcitla (alleen toegankelijk voor leden en donateurs); 8 uur mm, openbare propagianda-fieeatiavonid in AÜmlcdtia, spreker mr. dr. A. M. Joe- kes. Na afloop bal. Zondag v.m. 10 uur vervolg hulsh. verg, in hotel Poelman en 3 uur n.m. bijeenkomst van afgevaardigden, leden en donateurs op dezelfde plaats. Zondag njm. 8 uur, groote jubileum- avond in de Harmonie, spreker de heer G. Ritmeester van Leeuwarden, optre den van Tholen en Van Lier. Na af loop bal. De Zaterdagavondvergadering zal bijge woond worden door prof. v. Embden. loond. Het punt „bespreking winter-pro paganda” bracht de tongen nog al in beweging. Het bestuur had een schrijven ont vangen van de heer Geen&en, waarin deze mededeelde dat lijjl in staat was met een gezelschap het propaganda stuk van zjjh eigen hand „Vreugd» Vuur" voor dc bond op te weren. Het bestuur had gemeend hierop te moe ten ingaan. Dc heer Vonk ontraadde dit en zou liever zien dat „For yens neistc" even als vprige jaren voor de bond zou op treden en wel met het stuk „Libbiens- striid". Een vrij heftige discussie ont spon zich hierover. Tenslotte werd be sloten het stuk van de heer Geensen op te wieren en ook „For yens neistc" te vragen een tooneelstuk op te voeren. Verder zal -zoo spoedig mogeljjk do film hier worden gedraaid. Daar niemand iets vpor het punt rondvraag had, sloot do voort, te on geveer 10 uur do bijeenkomst. Film Niemandsland. Voor het I. v, A. Q, en de Sneeker Besturenbond draait hier Dinsdagavond in de Harmonie de film „Niemands land" van Viator Trivas. Dit is een machtige vredesfilm met eigen karak ter, boeiende handeling en een over redingskracht welke andere oorlogs films missen. Niet met groote woorden en bloedplassen wordt hier gewerkt, maar de begaafde Rus Trivas laat lüer op oorspronkelijke wjjw vülf eenwu- digo soldaten pleiten voor verbroedering der volken, door deze soldaten van vijf naties door het toeval samengebracht in Niemandsland het door granaten geteisterde gebied tusschen de gevechtslinies, nader tot elkaar te brengen, terwijl de oorlog om hen woedt en het kanongebulder niet van de lucht is. Vijf mannen, vijf naties leeren daar in Niemandsland de oorlog verfoeien; deze prachtig eenwudige film is een meesleepend pleidooi voor verdraag zaamheid en wederzjjldsche ■waardeering, die een einde moeten makén aan de helsche dreiging van wapengeweld. Een film welke verdient door een ieder ge zien te worden. slissende invloed op handel en industrie. De circulatiebank moet een gouddekklng voor de biljetten hebben, doch Is overigens vrij onbelemmerd In haar verder bedrijf; alles tornt dus op de bedrijfsleiding aan. Haar nvloed op handel en Industrie oefent zij o. a. door de rentebepallng. Zij heeft het ver keer ontzaglijk vereenvoudigd door de pa- plergeld-ultglfte. Men zou zeggen dat het gek was van de staat deze zaak uit handen te geven; 100 aar geleden Is het gebeurd, men liet het oen over aan het particulier initiatief, doch van socialistische zijde wordt er nu op aan gedrongen deze bank tot staatsbedrijf te ma ten, omdat ze een beslissende Invloed op de volkswelvaart kan uitoefenen, We moeten In dezen echter zeer voorzichtig zijn. Het bank- po wezen aociallseeren Is niet hetzelfde als van W de Ned, Bank een staatslnstellng maken, en spr, gelooft dat er wel het een en ander zal moeten gebeuren voor men tot dat staats bedrijf kan overgaan. Het bankbedrijf Is zeer Ingewikkeld. Wel swaar heeft de circulatiebank de andere janken nu In handen, maar werd zij staats bedrijf, dan zouden de banken die niets voor aan een kanon- socialisatie voelen allicht alles doen om dit bedrijf te saboteeren, De bank voor Inter nationale betalingen te Bazel kan worden i. de bank der circulatiebanken, doch dit alles hangt af van de vraag hoe leeft de gedachte der socialisatie bij de volken. Wanneer de volken kapitalistisch gezind blijven hebben we van deze bank niet veel invloed op de volkswelvaart te verwachten. Het bankwezen Is een zeer Ingewikkeld raderwerk, waarom handel en Industrie even. Daar leeft de groote vijand van het socialisme, dat gericht Is op de productie naar behoefte Inplaats van gericht op winst- bejag, zooals thans. Het bankkapitaal Is ge- feostelijkheden ter gdcgenhóld weldlg machtig; dat bleek In Engeland, 5-jarig bestaan der afd. Sneek. waar Jfet vorig Jaar niet de bankdlrectle doch de regeerlng de schuld kreeg van het verdwijnen van het vertrouwen. Machtsvor- l zij ook ons gezegd en daarvoor la ontwikkeling noodlg, opdat we goed leeren zieif hoe alles a. Alleen een soclallseeren van het geheele bankwezen met alles wat het beheerscht, zou In dezen kunnen helpen. Alleen het bezit van de bankbiljettenpers zou geen uitred ding brengen. Spr. hoopt met deze twee avonden te heb ben bereikt dat het Inzicht gerijpt Is, dat we van dit onderwerp wel iets moeten weten als eden der moderne arbeidersbeweging. Dit s een stuk van het volle leven, dat we niet droog mogen noemen. Spr. noemt als goede raadgevers op dit gebied dr, Wlbaut, Ir. v. d. Waerden en Sam de Wolff, wier artikelen over deze dingen ten volle de aandacht waard zijn. Na de beantwoording van eenlge vragen door spr. sloot de voorz., de heer Slkkes, met dank aan de spreker, - Notaris J, A. Maseland verkocht finaal n het café Leeuwen alhier een sathe en lan den en boerenhulzlnge, groot 86% pdm., gelegen op „Remswerd" te Wolsum, in eigen gebruik bij de heeren B. J. en SJ. J, van Dijk. Je toewijzing was als volgt Perceel 1: boerenstelphulzlnge met hle- mlnge, groot 0.58.35 H.A., den heer F. de zwart c. a. te Sneek voor f 3509, Perc, 2: een stuk welland, groot 116 pdm.. aan de fam. v. d. Welj te Exmorra, A f 679 volgende voorwerpen als gevonden gedepo- j, p., voor f 1018,50. Perc, 3: een stuk welland, groot 8.1 pdm Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als (gevonden aangegeven op 26, 27 Oct. 1932: kindersjaal, Witteveen, Wijde Burg straat; moersleutel. L. Bootsma, Woudvaarf- kade 50; moersleutel, A. J. de Haan, 2e Steenklipstraat 39; poesje B. Schermer, Willem de Zwljgerstraat 55; vulpotlooden, I. Faber, Kleine Palen 27; riem, H. Harllng, Kloosterhof 28; onderdeel van gramafoon, H. v. d. Horst, 3e Woudstraat 4. Sneeker Zweminrichting. De Jaarvergadering van aandeelhouders der Sneeker Zweminrichting werd gehouden Woensdag 26 October 1.1. In hotel te Strake, onder voorzitterschap van de heer J, Bak ker. Na de opening werden notulen en Jaar verslag goedgekeurd. Uit hét Jaarverslag blijkt dat 1932 een druk zwemselzoen heeft gebracht. In 112 dagen werden genomen 45836 baden. Gemiddeld per dag 381. Het hoogst aantal baden viel op 30 Juni nl. 1032. Diploma’s werden uitgereikt: 114 kleine en 02 groote, samen 170. Belangrijke ver beteringen zijn dit jaar aangebracnt. Verschillende voorstellen kwamen ter sprake. Een belangrijke post werd wederom uitgetrokken voor verbetering, Op een schrijven van eenlge abonné’s om ook ge legenheid te geven in het vervolg de mo derne zwemslag te leeren zonder verhoo- glng van abonnementsgeld werd na lang durige bespreking bij meerderheid van stem men goedgunstig beschikt. De uitvoering werd overgelaten aan het bestuur, zoo mo gelijk door het aanstellen van een Instruc teur. In de plaats van de heer K. Vrolijk, die bedankt had, werd tot bestuurslid gekozen de heer J. IJ. Deenlk. Met de beste wenschen voor het volgend seizoen sloot de voorz. daarna de vergade ring. Bond voor Staataponaion- nooring afd. Snoek. Gisteravond hield do afd. Snede van de bond voor Staatsiponsionneering' in de bovenzaal yan café „Onder de Lin den", een goed bezochte ledenvergade ring. In zijn openingswoord herdacht de heer Tjallema de afgestorven leden Ras, Ringnalda, Hofstra, mej. Kruis en ook hetroverleden hoofdbestlid de heer Jan sen, die als oprichter van de bond veel voor het werk van „oud en arm geen een" had gedaan, werd herdacht. De voorz. sprak verder een kernachtig woord waarin hy het werk van de bond vergeleek met de /ele regendruppels die er tegenwoordig vallen, welke door hun menigte, een gezamenlijke kracht veroorzaken zoo dat djjken en dammen er voor gaan bezwijken. Spr. wekt de leden op straks paraat te staan met de verkiezingen en slechts hun sitem te geven aan dio personen van wie men weet dat zijl vpor staatspensioen zijn. De heer van der Zee kreeg daarna gelegenheid tot het leren van dö no tulen van do vorige vergadering, welke werden goedgekeurd en waarvoor hem bijl monde van de voorz. dank werd ge bracht, De hoor Tjalléma als afgevaardigde van de jaarvergadering bracht een keu rig en uitgobreid verslag daarvan ter f671 p. p., voor f5435.10. Perc. 4: een stuk weiland, groot 3.2 pdm., aan den heer B. Wassenaar c. a. te Fra- neker, f665 p. p., voor f2128. Perc. 5: een stuk weiland, groot 2.8 pdm., aan voornoemde f 667 p. p. voor f 1867.60. Perc. 6: een stuk weiland, groot 5% pi' aan den heer K. B. Slnnema c. a. te Li warden A f 690 p. p. voor f 3622.50. Perc. 7: een stuk welland, groot 7.9 pondem. aan de heeren P, P. Wiersma en H. Hofstra te Abbega A f 091 p. p. voor een som van f5458.90. Perc. 8: een stuk welland, groot 11.1 pondm. aan den heer B. Baarda te Sneek a f 082 p. p. voor een som van f 7570.20. Perc. 9: een stuk welland, groot 3.4 londm, aan den heer O. C. Posthumus te ■'olsum A f082 p. p. voor een som van f2318.80, Perc. 10: een stuk welland, groot 11.8 pondem. aan de fam, v. d. WelJ te Exmorra a f 639 p. p. voor een som van f 7220.70. Perc. 11: een stuk welland, groote 9.1 pondem. aan vorengenoemde A f 641 p. p. voor een som van f 6025.40. Perc. 12: een stuk welland, groot 9.9 pondem. aan dezelfde A f 619 p. p. voor een som van f6128.10. Perc. 13: een stuk welland, groot 11.4 pondem. aan den heer O. C. Posthumus te Wolsum A f642 p, p. voor een som f 7318.80. Totale verkoopsom f 59621.60. V. Di. J, Q. afd. Snook. Men bericht onti Teneinde misverstanden te voorko men laten wijl hieronder nog even eén juiste indeding volgen van de Jaarver- gadcring dezer organisatie en van de van hót Hf kan overgaan. et bankbedrijf Is zeer Ingewikkeld, Wel In handen, maar werd zij i zouden de banken die nu lij al deze handelingen treden de banken Er kan geen sprake zijn van handel of zitten er tusschen, het bankwe zen is het hart van handel en Industrie, het echter naar zijn grillen, want spr. orde heerscht, vinden, Immers een orde berustend op winstmaken, maar spr. ontkent dat er chaos in het kapltalistische-stelsel heerscht. r tallsme; het gaat daarbij lijke winstbejag, ware in regen gek lypotheek benoeVen. ider soort bank Is dc spaarbank, idealistische Instelling, die het L v. A. O. Voor het I. v. A O. hield gisteravond de heer J. Groothoff van Leeuwarden zijn twee de lezing over „Geld en Geldwezen”. Spr. behandelde nu hoofdzakelijk het bankwezen, doch lichtte eerste nader toe wat effecten zijn: geldswaardige papieren van tweeërlei aard vooral, nl. aandeelen waarop dividend uitgekeerd wordt en schuldbekentenissen wegens geldleening, de obligaties, waarop men rente krijgt; heeft men een obligatie dan is men schuldeischer heeft men een aandeel dan is men medebezitter van een maatschappij. De wissel is het verzoek van de leveran cier aan de ontvanger van goederen om op een bepaalde datum de overeengekomen koopsom te betalen. De wissel is verkoop- aftrek van het renteverlies, 'het disconto. Een ander papier dat het l>etalen gemak kelijk maakt is de chèque en nog al weer eenvoudiger Is het gireeren, dat al bekend was bij de oude Romeinen. Bij al deze handelingen treden de banken op. Er kan geen sprake zijn van handel of de banken zitten er tusschen, het bankwe- kan belde in zekere richting drijven; 'niet gelooft dat ook In de kapitalistische wereld een die wij wel niet de goede orde berustend spr. Er Is een vaste, stramme orde In het kapi talisme; het gaat daarbij om het persoon lijke winstbejag, ware het een chaotische rommel dan was het kapitalisme door ons gemakkelijker te overwinnen. Het geld het verstand van zaken doen, en het zelf kunnen doen zit niet meer In één hand. Zoo heeft men kapltaalbezitten- den en kapltaalbehoevenden en dan Is de bank de schakel. Daar brengt de kapltaal- bezlttende zijn geld en haalt de kapitaal- behoevende het tegen rentevergoeding. Ook hier Is het weer de vertrouwenskwestie, het credlet dat een reusachtige rol speelt. Dat credlet Is eigenlijk het belangrijkste handels- object, men waagt wat omdat men vertrou wen heeft In don ander. De banken die zich op dit gebied bewe- schaffen den koopman geld of de koopman sHn overtollig geld er in bewaring. Wordt Iemand geld verschaft dan vraagt de bank In do regel zekere zekerheid, men Aan. do Unlversitoit to Grondin gen slaagde voor hot candidaatscxanDen medicijnen de hoer F. P. Piersma alhier. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Martlnlpleln, en aldaar te bevragen op l”. werkdagen tusschen 1116 en 1216 uur, de nee'rd op 26, 27 October 1932: vat, vat, beursje, petroleumvat, petroleumvat, Ijzeren vaatje, ollebus, kistje, b A A I C idm., .eeu- I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 2