Officieel Orgaan der Gemeente Sneek annex SNEEKER COURANT (76e Jaargang) Uitgave KIEZEBBINK 4 Co. Eerste Blad No. 10 Woensdag 2 November 1932 Dit No. bestaat nit 2 Bladen. FOSTER5MAACPILLEN I e 49e Jaargang OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. P 5 Alle AdvnrtentlSn worden in beide bladen opgenomen. Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting II. I Zondag. II 2 Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwelllngerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. extremistische stróomingen; dat, bij opleving van handel en industrie, deze jonge menschen, achter zullen staan bij hen, die reeds in de praktijk werkzaam zijn geweest, zoodat velen van hen wellicht hun geheele leven de nawerking van dezen crisis zullen ondervin den; Vestigt de aandacht op deze gevaren, is van Algemeene Jaarvergadering V.D.J.O. Zaterdagmiddag werd in de kleine zaal van van Zaterdagavond had de afd. Sneek V. D. J. O. in de groote zaal van „Amicitia” een jubileum feest- en openbare vergadering georganiseerd, waar als eerste spreker zou optreden Mr. A. M. JoekeS, lid van de 2e Kamer der Staten-Gene- raal, die als onderwerp znu behandelen „Dic tatuur of Democratie”, terwijl later Prof, van Embden nog zou spreken over de Jongeren Vredes-actie. Nadat de voorz., de beer Sj. Zandstra, de bij eenkomst met een welkomstwoord had geopend, werd het woord verleend aan Mr. Joekes. Het onderwerp van dezen avond is Dictatuur of Democratie, een vraagstuk dat momenteel leeft in de hoofden en harten van vele jongeren en ouderen in binnen- en buitenland. Het is een begrijpelijk en verklaarbaar verschijnsel dat in een tijd van depressie verschillende ontevreden stemmen opgaan tegen het heerschende. Staats bestuur, die slechts uitredding verwachten van de Dictatuur. Zij die zoo oordeelen, vergeten echter dat wij leven in een periode van oorlogs- naweeën, welke men als de hoofdloorzaak kan beschouwen van de huidige crisis. Al hebben wij dan ook geen persoonlijke ervaring van den wereldkrijg in engeren zin, en de gruwelen slechts op een afstand mee doorgemaakt, de economische terugslag van dit waanzinnig ge beuren trof ons evengoed als de oorlogvoerende landen. Weliswaar kon men in 1924 een kleine opleving bespeuren, doordat op ruime schaal credieten werden verleend, doch deze ging ge paard met zulk een zware druk op de samen leving, dat een economische ontwrichting hier van het onvermijdelijk gevolg moest worden. Men voelt dat sommige der tegenwoordige maatschappelijke belemmeringen eerst dienen te worden opgeruimd, om aan de pogingen tot ver betering een gunstige kans van welslagen te geven. De mislukkingen wijt men dan liefst aan de democratie en toch zal niemand kunnen be weren dat zij de schuld is van de wereldoorlog. Dat sommige groepen naar wapengeweld heb ben gegrepen, mag men niet als een uiting van de volkswil beschouwen. Wel heeft men,gelijk als men zegt, dat Onder het autocratisch gezag de lasten en ellende veel te gemakkelijk op de gemakkelijk onder den invloed zullen komen van Zondagmorgen werd de algemeene vergade ring heropend, nu in hotel Poelman. Het verslag van de Redactie en Administratie van het orgaan „Jongeren en Democratie” werd goedgekeurd. De regeling van eventueele collectieve abon nementen is opgedragen aan het H. B. De heer S. Zandstra te Sneek werd bij accla- onderwerpelijke aangelegenheid. Daarna volgt het jaarverslag van den Secre taris. In verband hiermee worden enkele vragen gedaan omtrent het loslaten van het N.J.I. door de V.D.J.O., welke uittreding door de Voorz. wordt verdedigd met een motiveering op het geringe contact in deze organisatie en de wéi nige daadwerkelijke resultaten. Aan de Vredes-Centrale verleenen daaren tegen menschen als Paul Kiès, Arend de Vries, Prof, van Riel, Prof, van Embden en Selma Meijer hun hooggewaande medewerking en aan gezien een groote centrale organisatie in Neder land ontbreekt, wil men pogen hierdoor te ge raken tot een eenheidsfront. De N.M.O.F. is er niet in geslaagd om aan de gestelde taak te voldoen, doch de Nationale Vredes-Centrale omvat ruimer mogelijkheden en een eensgezind optrekken is stellig te verkiezen boven een losse actie van iedere groep afzonderlijk. Daarom denkt men dat tegen aansluiting bij deze bewe ging toch geen ernstige bezwaren zullen be staan. De bibliothecaris, de heer D. J. A, Geluk, van Haarlem, is een eenigszins sceptische meening toegedaan, en vreest dat men, gezien de vorige mislukking, ook thans niet een eenheid zal kun nen vormen, die aan de verwachtingen beant woord. Prof, van Embden betoogt daarop dat men in het huidig beginstadium moeilijk kan zeggen of de beweging kan slagen, doch een teekenend en hoopvol feit is het groeiend contact, terwijl het program ongetwijfeld beslister is dan dat van de heterogene Nooit-MeerOorlog-Federatie, waarvan sommige partijen zich afzijdig hielden, uit wantrouwen tegen politieke actie. Het geeft dus wel is waar geen zekerheid, maar een be moedigende aanwijzing dat in deze richting iets zal zijn te bereiken. Met algemeene stemmen wordt door de ver gadering besloten om zich bij de Vredes-Cen trale aan te sluiten. Ten,slotte is aan de orde het jaarverslag van den penningmeester, den heer C. B. Tolsma, Assen, alsmede begnooting en rapport kascom missie en daarna volgt sluiting van het eerste gedeelte der Algemeene Vergadering. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags* Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post 13.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawler, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. matie herkozen als Voorz. van het hoofdbestuur. Wegens het bedanken van den heer E. Klein, werd in diens plaats de 2e Secretaris, de heer B. Levits Jr., tot le Secretaris benoemd. De Penningmeester, de heer C. B. Tolsma te Assen, werd herbenoemd, terwijl de heeren E. Klein, Hilversum en D. .j. A. Geluk, Haarlem, resp; verkozen werden als 2e Secretaris en Bi bliothecaris. De afd. den Haag stelt voor om in art. 2 der Statuten bevordering van den Vrijhandel te noemen, welk voorstel door het H.B. wordt bestreden, daar de V.D.J.O. al voldoende laat blijken, ook in de nog te behandelen motie, dat ze vóór de Vrijhandel is. De heer Mr. A. M. Joekes bestreed het voor stel eveneens en plaatste zich daarbij achter het prae-advies van het H.B. Voor tot stemming over het voorétel-Den Haag werd overgegaan stelde de Voorzitter eerst de volgende motie aan de Orde: i Nadat deze motie met algemeene stemmen was aangenomen, werd het voorstel-Den Haag met 136 stemmen verworpen, waarbij de Voorzitter er nogmaals.op wees, dat daarmee het vrijhandels-principe der V.D.J.O. niet wordt aangetast De afd. Haarlem stelt voor de maximum leef tijd van 25 jaar te verhoogen tot 27 jaar, daar h.i. bij de meeste jongéren de belangstelling voor politiek in het algemeen voor ernstige zaken, eerst op 23 tot 26 jarigen leeftijd komt Dit voorstel wordt bij monde van den Voor zitter door een gedeelte van het Hoofdbestuur bestreden, die er op wijst dat het door de dispen- satie-bepalingen steeds mogelijk is tot 29 jaar lid te blijven. Nadat verschillende afgevaardigden het woord hadden gevoerd,, stelde de afd. Sneek bij amen dement voor de leeftijdsgrens op 28 jaar te stel len. Volgens Mr. Joekes moet men stellig niet boven de 27-jarige leeftijd uitgaan, omdat de V. D.J.O. geen politieke partij is, maar zich moet bepalen tot oriënteering in de politiek, terwijl de Voorzitter het overschrijden van den stem gerechtigden leeftijd een groot bezwaar acht Bij de uitgebreide replieken dienen de afdee- lingen Assen en Hilversum een1 amendement in om de leeftijdsgrens op 27 jaar te stellen en de dispensatie-bepalingen te laten vervallen. Het amendement Sneek wordt verworpen met 154 stemmen. Het amendement Assen-Hilversum wordt aan genomen met 15—4 stemmen, waarna het voor stel Haarlem met 152 stemmen (2 waren blanco) wordt aangenomen. De dispensatie-regeling is dus vervallen en de maximum-leeftijd vastgesteld op 27 jaar. In de middagvergadering hield Mr. A. M. Joe kes een inleiding over het onderwerp: „Inter nationale Samenwerking”, waarin hij uitvoerig wees op de zeer sterke economische belemme ring van het Internationale handelsverkeer, en herstel van de vrije handel een van de grootste voorwaarden noemde om de tegenwoordige depressie te boven te komen, terwijl het voor een goede internationale samenwerking boven dien van het allergrootste belang is, dat tot ontwapening wordt overgegaan. Na deze inleiding werd de behandeling der agenda voortgezet. Inzake ontwikkeling en ontspanning voor jeugdige werkloozen stelde de afd. Haarlem de volgende motie voor: „De Algemeene Vergadering van de V.D.J.O., bijeen te Sneek op 30 October; Vreest, dat de toenemende werkloosheid en de langdurige lediggang op de jonge menschen, wier opleiding in deze jaren is of wordt vol tooid, demoraliseerend zal werken en dat zij De Algemeene Vergadering der Vrije Dem. Jongeren Organisatie bijeen te Sneek op 30 Oct. 1932: Constateert met bezorgdheid de toenemende activiteit van het militairisme, de groei van het chauvinisme, het steeds sterker wordende pro tectionisme en bovenal de verbreiding der anti democratische staats-idee. Waarschuwt alle jongeren tegen het daaruit voortvloeiende oorlogsgevaar, dat de cultuur dreigt te vernietigen; Wekt de jonge generatie op sterker dan ooit nationaal voor den vrede te ijveren en ontwape ning te eischen, het internationale saamhoorig- heidsgevoel krachtig te versterken, den Vrij handel te propageeren en de democratie te ver dedigen; Besluit deze motie de grootst mogelijke pu bliciteit te geven en verzoekt de pers om mede werking hiertoe. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage liggen ver zoeken met bijlagen van I. J. STOELINGA, bakker te Sneek, om vergunning tot het oprichten van een bakkerij in het gebouw Bolswarderweg no. 4, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie A, no, 489; T. SCHUHMACHER, meubelfabrikant aldaar, om vergunning tot het oprichten van een meubelfabriek in het gebouw aan de IJlster- kade, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, no. 2618 (gedeeltelijk), waarin geplaatst zullen worden 7 electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 19 P.K. voor het in werking brengen van twee band- schuurmachines, een pennenbank, een van- diktebank, een vlakbank, een cirkelzaag, een lintzaag, een fraismachine, een boormachine, een afkortzaag, een be’telslijperij en een lintzaagslijpmachine dat op Woensdag den 16 Nov. 1932, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize al daar gelegenheid zal worden gegeven om tegen de verzoeken bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten en dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter se cretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake Ingekomen bescheiden kennis kun nen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat volgens de heerschende op vatting, slechts tot hooger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur jf een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. SNEEK, 2 November 1932. „Amicitia’'’ de Algemeene Jaarvergadering de V.D.J.O. gehouden. De Voorz., de heer Sj. Zandstra, richt een welkomstwoord tot de aanwezigen en dankt in ’t bizonder Mr. Joekes, wiens adviseerende stem steeds zeer op prijs wordt gesteld en Prof, van Embden, die ondanks zijn drukke bezigheden toch is overgekomen, voor hun tegenwoordig heid. Het is de gewoonte om bij zulke gelegenheden een korte terugblik te werpen op het voor gaande jaar. Dan kan worden opgemerkt dat men thans organisatorisch een gesloten een heidsfront kan vormen, hetgeen een verblijdend verschijnsel mag worden genoemd na eenige tijdelijke verdeeldheid, zooals strubbelingen met de afd. Leeuwarden enz. Voorts werd Utingera- deel als eerste plattelands-afdeeling aan de be weging toegevoegd. Het is een onmiskenbaar feit dat de politiek onder de landelijke bevolking aan belangstelling wint Aan het kampeerwerk dient nog meerdere aandacht te worden besteed. Bijeenkomsten als op het kampeerterrein Saxenheim werden ge houden, kunnen de onderlinge band van saam- hoorigheid slechts versterken en een profijtelijk contact tusschen de leden tot stand brengen. De samenwerking met de Nooit-Meer-Oorlog- Federatie is op grond van principieele tegen stellingen verbroken, doch °r wordt gestreefd naar aansluiting bij de Jon;;°ren Vredes-actie, welke verschillende groepen n onderscheiden politieke kleur en richting vert'enwoordigt, en gefundeerd is op overeenkomstig belangen, die met de beginselen der V.D.J.O. groote trek ken parallel loopen en gunstiger Lansen bieden om met wederzij dsche hulp een gesloten linie te formeeren. We moeten vooral onze blikken naar de toekomst richten en zoowel innerlijk ais uiterlijk trachten te komen tot een machtige V.D.J.O. Van de behandelde agenda-punten vermelden we eerst de lezing der notulen door de Secre taris E. Klein, en voorts de afwerking der inge komen stukken. Een der aanwezigen stelde de vraag of het niet mogelijk zou zijn een half of heel uur radio- zendtijd te krijgen, hetwelk dan eventueel zou kunnen worden benut voor propagandistische doeleinden. Naar aanleiding hiervan deed dë Voorz. toe zegging zich betreffende deze kwestie met het Hoofdbestuur in verbinding te zullen stellen, op dat er bij^de Regeering zou wlorden aangedron gen op een wenschelijke regeling inzake de van de beschuldigden en bezondigen zich aan een grove miskenning van dit ontzettend pro bleem; Ook de opheffing van de internationale han- delsbelemmeringen is dringend gewenscht voor een goede economische functionneering. Daar Friesland tegenwoordig de funeste ge volgen der invoerrechten zelf ondervindt, zal het dit stellig mede kunnen getuigen. Wat de ontwapening betreft kan men opmer ken dat de tijd voorbij is, waarin men door oor logstoerusting zich nog veiligheid meende te kunnen verschaffen. De bewapening levert thans veeleer een bedenkelijk gevaar op, en moet bij doorvoering onvermijdelijk leiden tot een gewa pend conflict. Het is dan ook de taak der vol keren, om oorlog en fabricage van wapentuig beide uit de wereld te helpen, wanneer ze zich voor ondergang willen behoeden. Men moet streven om te komen tot een algemeen verbond, een gemeenschap, waarin de volksbelangen naar waarheid worden behartigd en gelijksoortige maatregelen genomen in tijden van depressie. Men moet zich niet laten inkapselen in een bepaalde groep, doch intens voeling houden met de gemeenschap, want louter eigenbelang schept nimmer goede democratie. Dit is vooral de taak der jongeren en wanneer democratie aldus wordt begrepen, stijgt ze ver uit boven iedere vorm van dictatuur. Vervolgens wordt het woord verleend aan Prof, van Embden, die een toespraak zal hou den over de Vredes-actie. Deze wijst er op dat döor de V.D.J.O.-leden het besluit werd genomen om zich eveneens te voegen bij de pacifistische federatie, die zich als vredes-beweging op een uiterst radicaal standpunt heeft geplaatst. Zij wil breken met eiken oorlogsvorm en stelt zich ook afwijzend tegenover nationale verdediging. De middelen, waarvan de moderne krijg zich bedient, zijn zoo afschuwelijk laaghartig en gemeen, dat het ge voelig zedelijk bewustzijn er zich met weerzin en walging van afwendt. Een verrassend verschijnsel is het zeker dat onderscheiden richtingen zich in deze Vredes- Centrale hebben vereenigd. Het verwijt dat een politieke vereeniging enge partijzucht kweekt, wordt hier door de feiten gelogenstraft, want ook in het orgaan „Oorlog en Vrede” werkt men eendrachtig samen, zonder ouderlingen strijd en verkettering. En aangezien de heerschende groe pen mair steeds voortgaan met het oude stelsel te handhaven, en blijven wachten op Internatio nale ontwapening, is er ongetwijfeld goede grond voor dit gezamenlijk optreden, want ook de resultaten, welke Genève heeft opgeleverd, zijn eerder ontgoochelend dan bemoedigend te noemen. Wanneer met bewapening wordt voortgegaan, zullen wij stellig niet weer zoo gelukkig tus schen de vuren door glippen en zeker in een of ander internationaal conflict worden betrokken. Natuurlijk blijft de mogelijkheid dat een ramp ons treft bij ontwapening ook bestaan, maar de kans is geringer. Indien echter het ongeluk zou willen, dat er weer een wereldbrand uitbrak, zou dit de ondergang van Europa zijn. Zelfs militaire autoriteiten en conservatieve elementen geven toe dat ons land geen oorlogsaanval zou kunnen doorstaan, maar desondanks blijft men inzake deze aangelegenheid een waanzinnige politiek voeren en rustig op den ingeslagen weg voortgaan. De radicale vredesbeweging nu wil hiertegen een dam opwerpen, om het afglijden op de noodlottige helling, die zichtbaar naar den onder gang leidt, te verhoeden. Een politie-macht voor orde-bewaring zal wel noodzakelijk blijken en daartegen hebben wij dus geen bezwaar. Blijft met uw protest niet wachten tot de mobilisatie en de staat van beleg is afgekondigd, want dan is het hopeloos te laat Weifelt niet zoolang tot de puinhoopen van vernietiging U tot inkeer brengen en het besef wekken dat het beter was geweest, als ge dadelijk deelname aan den krijg had geweigerd. Steunt moreel en financieel onze beweging naar kracht en gaven. Mocht deze organisatie uitgroeien tot een macht van beteekenis door samenwerking met democratische partijen, dan zal de realiseering van het Vredes-Ideaal steeds meer mogelijk worden tot 'geluk van jeugd en samenleving. Van' de gelegenheid om in debat te treden tegen Mr. Joekes, maakten een vijftal aanwezi gen gebruik, die door den spreker met uitvoerige repliek werden beantwoord. Nadat de Voorz. de vergadering had geslo ten, werd het feestelijk gedeelte van den avond ingeluid met een gezellig bal. schouders der onderdanen werden afgeschoven. Nu zijn er echter groepen die meenen dat het eindelijk maar eens uit moet wezen met alge meen kiesrecht en soortgelijke democratische instellingen en wijst men dreigend of waarschu wend naar het buitenland, waar in staten als Duitschland, Italië en Rusland een krachtige lijn valt op te merken. Zij die hun blikken gericht houden op Duitschland, hebben te bedenken dat men dit moeilijk als voorbeeld kan laten gelden voor een democratisch geregeerd, volk, omdat men hier sinds langen tijd aan autocratisch be wind gewend was. Eerst is het moegestreden uit den oorlog gekomen en nadien werd er door herstelbetalingen enz. zulk een zwaren druk op de bevolking uitgeoefend, dat het bezwaarlijk als voorbeeld kan worden gesteld. Voorts heeft ook de Hitler-partij, die ook in ons land verheer- lijkers vindt, nog heelemaal niet de gelegenheid gehad om haar capaciteiten voor den economi- schen opbouw te toonen. Ook in Rusland is de toestand volstrekt on vergelijkbaar met die in ons eigen land. Hier was een slaafsch-gehoorzaam volk, opgegroeid onder de dictatuur van het tsaristisch regiem en levend in voortdurende onderdrukking. Bij deze natie overwon tenslotte het revolutionair senti ment en heeft een kleine minderheid van onge veer 2 die streeft naar een betere samen leving, zich geplaatst op het standpunt der sovjet-regeering. De toekomst zal moeten uit wijzen of de verwachtingen, die de communisten omtrent mogelijke rèsultaten van het toegepaste stelsel koesteren, gerechtvaardigd zijn. Hier heerscht echter een mechaniseering van het leven, die in strijd is met de beste beginselen van den Nederlandschen aard. Een tweede fac tor die ons noopt stelling te nemen tegen deze methoden is voorts het feit dat zü niet een uiting zijn van den geheelen volks*.!, Kant geestelijke knechting beteekent een neerdrukken van men- schelijkheid. Het fascisme in Italië is de nationale omvor ming door Mussolini van een beweging met sterk democratische tendenzen en dieper gewor teld in de volksziel. De Duce is stellig een staats man van groote bekwaamheid, en men kan er van overtuigd zijn dat hij nooit zulk een aan hang had kunnen krijgen, als het hem niet was gelukt om in deze geestesstrooming de typisch nationale elementen te vatten. Bovendien is hij door zijn eigenaardig optreden een duidelijk be wijs van onevenwichtigheid en bezit de Neder lander uiteraard niet die mate van ontvlambaar heid, waardoor de Italiaan wordt gekenmerkt. En ook daar blijkt het stelsel, dat zich eenzijdig tracht door te zetten, geen vrije meeningsuiting te kunnen dulden. Als systeem staat democratie dan ook onmiskenbaar hooger, omdat bij haar de hoogste geestelijke goederen veilig zijn, die elders in gevaar verkeeren. En ook in Engeland, Frankrijk en Nederland is toch een staatsbestel, dat essentieel zeker niet onderdoet voör de lan den, waar de dictatuur haar intocht deed. Als spr. de nadruk legt op democratie, dan bedoelt hij hiermee een geordende samenleving, gedra gen door de bevoegdheid van allen om hun ver trouwensmannen aan te wijzen vbor de verant woordelijke taak, die hen wordt opgelegd. Want helaas is niet alles wat zich aandient onder de mocratische leuzen, als zoodanig te beschou wen. Bij de politiek georganiseerde groepen meent men zich soms een bevoegdheid te mogen aanmatigen, die de grenzen der betamelijkheid ver overschrijdt, hetgeen onlangs bij de raads- beslissing over salarieering in Amsterdam wel overduidelijk is gebleken. Ook in de Labour- partij openbaren zich bedenkelijke symptomen van verkeerd begrepen democratie, als het con gres beslissingen neemt over eventueel toe komstige ministerieele aangelegenheden. Verder moet de aandacht worden gevestigd op die hulpvaardige groepen landslieden, wie steunverleening aan de overheid onontbeerlijk lijkt, zooals bij de opening der Staten-Generaal, toen de Nat. Unie aan de politiemacht haar medewerking aanbood om ordeverstoring te voorkomen. En wie garandeert ons dat Burger wachten en Landstormtroeperi alleen in critieke oogenblikken naast de regeering gaan staan en hun bemoeiingen niet verder uitstrekken dan wenschelijk is. Een ander algemeen Nederlandsch verschijn sel is verder dat de godsdienst zich hinderlijk gaat mengen in het practisch Staatsbeleid. Hoewel wij alle eerbied hebben voor een op recht beleden godsdienstige opvatting, moeten wij ons nochtans verzetten tegen kerkelijke be lemmering van het maatschappelijk leven. Het democratisch stelsel moet zoowel naar vorm als inhoud aan de volksbehoeften vol doen. De drie groote opgaven waarvoor we thans worden gesteld en die om oplossing vragen zijn de werkloosheid, internationale handelsverdra- gen en het streven naar ontwapening, als waar borg W>or een meer duurzamen vrede. Het aantal werkloozen in ons land bedraagt ongeveer 300.000. Dit beteekent vreeselijke el lende voor tallooze gezinnen en zij die in opper vlakkige kortzichtigheid de luie elementen als graadmeter nemen voor het geheel, onthullen door zulk een bewering meer van zichzelf dan NIEUWE SNEEKER COURANT Verstopping en slechte spijsvertering maken U ellendig en humeuriq. Neem bijtijds de zeer zacht werkende Foster’s Maagpillen, het bekende en beste laxeermiddel. Alom verkrijgbaar f0.65 HINDERWET.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1