0 de in hub n Veemarkt te Leeuwarden Buitenland De vakman spreekt: Ill- IJ s. fels BURGERLIJKE SJAfiD. ill Geachte Redactie. on Ida fed. vette. I p«r eiri- ster Van 40 tüep ecu our een INGEZONDEN. (Buiten varan twoordslljkheid der Redaetis.) van >lge ade hij hief op. uit. den uld 8, wacht men nog steeds een overwinr tot dat die iant 1. an- hut iaml ede eer. 'aan 1 M IJLST, van 28 Oct.—4 Nov. Geboren: Durk zv. Meinte Bergstra en Hiltje Groenveld. Overleden: Geene. Tim begroette nu zijn andere oude vrien den: Jumbo, Teddie, Bonzo en de rest. „Blij, jullie weer eens te zien, jongensI” Bonzo knipoogde hij eens toe, terwijl hij vroeg: „Ga je nog wel eens met de lift op reis?” ,,’k Zou ’t nu liever eens met een vlieg machine probeeren,” zei Bonzo gevat. Tim lachte. „Zoo, is Herder’s daktuin je niet hoog genoeg meer? Nou, wie weet wat er nog gebeuren kan.” Bonzo glunderde bij die veelbelovende woorden. In gedachten zweefde hij al door de lucht. Tim stapte nu op mevrouw Hippo toe, die glimlachend de begroeting van de oude vrienden had gadegeslagen. I tijdens de zitting van het Hof niet toe- Getraliede slaapkamers. In Amerika werden in de laatste elf maanden niet minder dan 160 kin deren geroofd, door wier ontvoering losgelden van 1000 tot 40.000 dollars konden worden afgeperst. Geen won der, dat de Amerikaansche uitvinders 'n groot aantal voorzorgsmaatregelen hebben genomen en zelfs de meeste slaapkamers van tralies hebben voor zien, terwijl voor de bedden inrichtin gen zijn aaugebracht, die alarmsignalen geven. Ltlld> enq uit. I jlik voor Vader en Zoon. en die bij de candidaatstelling der De mocraten tegenover Roosevelt stond, doch zich eerlijk in zijn nederlaag get schikt heeft en thans zijn party in de verkiezing krachtig steunt, heeft ge schreven, dat een Democratisch bewind onverwijld zou overgaan tot verlaging van de buitensporige tarieven en wa peningen en tot een herziening van de onderlinge sdhulden der regeeringen door middel van onderhandelingen met andere naties teneinde den wereldhan del nieuw leven in te blazen en mark ten te scheppen voor de Amerikaan^ sche landbouw- en fabrieks-produaten, tot stabilisatie van den wisselkoers en tot bevordering van den vrede en de goede verstandhouding tusschen de volken onderling. Daartegenover heeft Hoover het duidelijk gemaakt, dat hij de tarieven zelfs nog wil verhoogen, de grenzen voor vreemde werkkrach ten gesloten wil blijven houden en be taling van de oorlogsschulden in geld zal blijven eischen. Hoover beroept er zich op, dat zyn bestuur ingrijpende maatregelen heeft genomen om aan de gevolgen van de crisis paal en perk te stellen. Volgens hem is door die maatregelen de crisis feitelijk al orvey- wonnen en keert de welvaart, zy' hot ook langzaam, toch zeker terug, H,acl- den de Democraten hem in het Com gres niet dwars gezeten, dan zou de verbetering thans al duidelijk merkt baar zijn. De verkiezing van een De- mocratischen president .met zijn voor uitstrevende denkbeelden omtrent han del en financiën zou al het goede werk door het huidige bestuur verricht te niet doen en het land opnieuw in den afgrond storten. Zouaia men ziet heeft de nood der tijden een duidelijk onderscheid teweeg gebracht in de politiek der beide groote Amerikaansche partijen. ,Was het vroe ger* voor den buitenstaander veelal lood om oud jjzer, welke party er aan het be wind kwam en de presidentsverkiezing vaak meer een persoons- dan een be- ginselkwestie, thans staan er werkelijk groote politieke en oeconomische za ken op het spel. De verkiezing van Roosevlelt zou, afgezien van zijn po litieke denkbeelden, hot groote voor deel' opleveren, dat dé denkbeelden der regeering in overeenstemming zouden zJyn, met die van het Congres. Men mag sceptisch staan tegenover de ver- klarjng van Hoover, dat zonder het verziet van de Democraten in het Con- De presidentsverkiezing in Amerika. De berichten over de presidentsver- kiezing In Amerika nemen toe, nu de dag van deze verkiezing, n.l. 8 Novem ber, in het zicht komt. Wyi zyn in de laatste week van den verkiezingsstrijd en beide partijen doen koortsachtig hun best het wankelmoedige deel van de kiezers alsnog naar hun zijde over te halen. Zooals men Uit de Amerikaan- - sche berichten heeft kunnen lezen, ver- Eaarden. 1 Naar een deskundige aan de Sunday Express heeft meegedeeld, wordén ér pp de Britsche wegen thans 100.00Q zware trekpaarden meer gebruikt dan vyf jaar geleden. Dit is een indirect gevolg van de toeneming van het ver keer over den weg met vrachtauto’s. Het is n.L gebleken, dat voor korte afstanden en voor werk, waarbij dik wijls gestopt moet worden paardentrac- tie goedkooper is dan motortractie. Zoo doen sleeperswagens dienst op de korte afstanden voor goederen die met vracht auto’s of andere vervoermiddelen wor den doorgezonden. De vier groote spoorwegmaatschappijen gebruiken al leen al 20.000 paarden, waarvan 18.000 voor het verkeer op den weg en 2000 voor het rangeeren. In Mare- street, een der hoofdtoegangswegén tot de Londensche dokken, passeeren ^er dag pngeveer 300Q vrachtwagens met paardep bespannen. Er zijh in Lon den en naaste omstreken 1172 drink bakken voor paaiden en 1159 drink bakken voor honden. Ontsnapte meiaatschen. Naar Reuter uit Boekarest meldt zijn 44 meiaatschen ontsnapt uit het isolatie-huis te Tichilesjti in de Donaudelta. Zij trekken nu op naar de Donauhaven Talcea. Ieder vlucht voor hen en de politie, die hen moet tegen houden, aarzelt en doet een beroep op hen om terug te keeren, doch de meiaatschen nemen daar geen notitie van. Zij zijn toi dezen stap overgegaan omdat zij gebreK hebben aan voedsel en Deeding. Een goederentrein in een ploeg arbeiders gereden. Een uit Harburg komende goederentrein heeft Donderdagmiddag in de buurt van de Hamburgsche vrijhaven een groep arbei ders, welke aan den spoorweg werkten, ver rast. Drie hunner werden gedood en twee zwaar gewond. Een voedselstaker overleden. Een 72-jarige landbouwer is in de gevan genis van Kottbus (Duitschland) na een voedselstaking gedurende bijna 3 weken, overleden. Tijdens een rechtszitting had de man op 8 October j.L een rechter doodge schoten. Vietrgun myi nog een enkel woord naar; aanleiding van Uw onderschrift bfj mijn ingezonden stukje inzake de vergadering Bond v. Staatspensjonnee- rjng. Uw verslaggever spreekt zich zelf tegen. Immer,s hy erkent in zijn verslag dat inzake de Winterpropaganda .een heftige discussie plaats heeft. Hy k'an zich ongetwijfeld ook her inneren dat tijdens die discussite als het eens roerig is de voorzitter aan Vonk belooft aan het slot toch te zullen la ten stemmen. Hy dient ook' te weten dat door mij 5n tegenstelling met het .bestuursvoor stel een behoorlijk ondersteund voor stel wordt gedaan, om .Geensen nfiet te laten spelen. Om nu uit die discussite te gerakén is een stemming noodZakelyk, dat kan een kind begrijpen. Niettegenstaande het heftige debat en niettegenstaande myn tegenvoorstel laat Uw verslaggever den voorzitter vragen wie tegen het bestuursvoor stel is. Vragen dus naar de bekende weg. Ik meen ook nog gezegd te hebben toen de voorzitter bjj wyze van over rompeling het volgende punt „Rond vraag” aan de dtde ging stellen, of hy' misschien meende in Italië en zelf Mus solini te zyn en dat de Deden zich hunne zij door tusschentijdsche verkiezingen enz. In een minderheid kon omslaan. De Democraten hébben kans op een goede meerderheid in het Huis, ter wijl ook in den Senaat de wyzer wel naar hun kant zal doorslaan, daar er in enkele staten, die in 1930 al „om” zyn gegaan, republikeinen moeten af treden. (Onze verslaggever handhaaft gijn le zing van het gebeurde. RedJ „De groene diek”. Nog een korte poos en wij hebben een mooie wandelweg gekregen door de verhar ding welke is aangebracht op de Groenedijk. Menigeen zal zijn schreden daarheen rich ten om van de vergezichten, die daar zoo mooi zijn, te genieten. Deze weg zal echter wel niet alleen bedoeld zijn voor wande laars, maar ook voor rijverkeer met allerlei wagens en auto’s. Hiervoor is de aanleg juist niet het meest geschikt, want het ver harde gedeelte is maar drie meter breed. Als het nu bedoeld is in één richting te rijden, dan zal ’t gaan, maar als van weers kanten er met auto’s enz. over gereden zal worden, zie ik daar een groot bezwaar in, want dan zullen de wagens bij kruising met één kant door de berm moeten gaan en dat zegt wat. De bermen daar zijn zeer week en zoo zullen de voertuigen daarin wegzak ken en ongelukken zullen niet uitblijven. De weg ligt nog al hoog en dan zie ik het aan komen. Als er een paar wisselplaatsen, ver- breeding van de weg, waren aangebracht, zou de gevaarlijkheid om de weg te berijden zeer veel verbeterd zijn. Zulke wisselplaat sen of wachtplaatsen zouden kunnen zijn direct tegen de Leeuwarderweg, noordzijde en bij het boerderijtje waar de weg een ge vaarlijke slingering maakt. Het is jammer dat zulks niet zoo is. Hier zit heel wat ver antwoordelijkheid in. Misschien is het nog te ondervangen. WANDELAAR. jigls- de thip ine. ain't, om- on- rij&t lag- IÖ.M, I >oot I lag- spa rer- Hét heit dat lar- dyk aaid 4 Nov. 1932. 184 Stieten f 70 - f 240. 15 Ossen f f 480 vette Koelen £80 f 180 1018 Melke- en Kalve Koeien le soort f 70 f 200 2e soort 488 Pinken f 40 f 80, ,15 vette Kalveren f 15 f 40i 2126 Graskalveren f 12 f 48. 132 Nuchteren Kalveren 12.00—f3.—490 vette Schapen f9 f 16. 112 Welde Schapen 8 f 13. 590 Lammeren f6 f 10.00 875 vette varkens f 18 f 65, 25 Ma gere varkens £10 i 35. vette Blggi f-f 214 Kleine Biggen f 4 f 16 Bokken en Geiten f-f 23 Paar den en veulens f f Totaal 6803 stuks vee. zal. vin- I en? I x).rt Het proces tegen de zeven negers. Maandag a.s. zal het Opperste Ge rechtshof der Viereenigde Staten1 te Washington uitspraak doen ih do zaak van de zeven jonge negers van Scottsj- boro, die waren ter dood veroordeeld, doch tegen welk vonnis veel verzet kwam van de publieke opinie, ook in het buitenland. De secretaris van ÖQ Internationale arbeidershulp, L. Patterson heeft een oproep gedaan om Maandag voor het gebouw van het Opperste Gerechts hof te demonstreeien. De politie heeft echter' medegedeeld, dat demonstraties gelaten kunnen worden. ning vpor dé Democraten. De tijden rijn dan ook voor de Republikeinen wel ongunstig. Toen Hoover vier jaar geleden aan het bewind kwari ver keerde het land in een periode van geweldigen' voorspoed. Dat is éérst langzaam aan en later sprongsgewijze I achteruitgegaan, en thans heerschen in i het land ellendige toestanden, die in I zeker opzicht erger nog zyn dan die in de Europa, omdat men er niet de sociale voorzorgen kent, die de gevolgen van de crisis voor de werkloozen ver zachten, aldus de N. R. Crt. t Had het er aanvankelijk den schijn van dat de Verkiezingsstrijd zou loo pen over het vraagstuk der droogleg ging, de crisis is van dien aard, dat til' wel de inziet van den strijd moést worden. Dé Democraten zoeken het redres in maatregelen, die ook in onze oogen eerder geëigend zullen zijn om de crisis te bestryden dan de weg tót I dusver door Hoover en zyn regeering ilngeslagen. AI Smith, die vier jaar geleden Hoover’s tegeucandjdaat was, rechten niet op die manier lieten ont nemen. Het „aangenomen” van Uw verslag gever is gefantaseerdde voorzitter heeft het persoonlijk belang boven het Bondsbtelang gesteld en mijne raad geving om het bestuursvoorstel in stem ming te brengen in den wind gesla gen. Het vragten van leden om' het woord is gewoonweg niet eens door den voor zitter beantwoord. Het mooie en goede werk sedert tal van jaren door „For Yens Neiste” voet onze afdeeiing verricht, is met ondahv baarheid door het bestuur beloond. Tien slotte een goede raadgeving aar. het bestuur van de afdeeiing Sneek' van den Bond voor Staatspensionneering. Schrijft op kórten termijn een nieu we ledenvergadering uit, en laat de Leden een beslissing nemen inzake het punt Winterpropaganda”. Het js in het bellang van onze Bond. Dankend voor de plaatsruimte. Achtend, Uw. dw. dn. i G. VONK Sneek, 2 Nov. 1982. gres het land er thans beter voor zou staan, niet te miskennen valt, dat het feit, dat de volksvertegenwoordiging in verschillende opzichten een andere lyin heeft willen volgen dan de president en zlyti regeering tot vertraging van den wetgevenden arbeid heeft géléid. Juist in onze dagen nu er van den wetgever zoo yeel gevergd .wórdt, om zich bjj de veranderde omstandighe den aan te passen, kan het slechts tot voordeel strekken, wanneer by den wet gevenden arbeid de politieke strjjd op den achtergrond geraakt. Tegelyk met de presidentsverkiezing wordt Dinsdag het nieuwe Huis van Afgevaardigden gekozen terwijl ook de Senaat voor ©en derde vernieuwd moet worden. Wij spreken hier van de pre- sidentsverkiedng, maar eigenlijk is dit niet juist, gekozen worden slechts de kiesmannen, die pp hun beunt weer den president zullen kiezen. De sa menstelling van het college der kies mannen geeft echter al dadelijk;' alap wie van de beide parity’en het by dé presidentsverkiezing winnen zal. Zoo- als reeds gezegd, aan de Democraten geeft men de beste kansen. De kies^ mannen worden by1 rechtstreeksche stemming staatsgewijze gekozen tot het zelfde aantal alls de staat afgevaar- den telt voor Kamer en Senaat. Zij) brengen sitaatsgewyzo hun stem1 uit, zoodat het vaak maar van een klein aantal stemmen in enkele staten af hangt waar de meerderheid voor den president schuilen zal. De lieden van het Huis van’ Afgevaardigden wor den om de twee jaar gekozen vodr gens algemeen stemrecht over het ge- heele land. De leden van den Senaat worden staat; - vyie gekozen voor zes jaar met dien verstande, dat elke twee jaar een derde van den Senaat verL nieuwd wordt. Door deze verschillende kiesmethpden is het mogelijk, dat er een Republikeinsche president wordt gekozen, terwijl er toch blijkens de samenstelling van het Huis van Afge vaardigden over het heele land geno men een Demjocratisbhe meerderheid is'. Ook is het zoodoende mogelijk, dat een Republikeinsche president een Re publikeinsche meerderheid heeft in het Huis van Afgevaardigden doch in dén Senaat te klampen heeft met een De mocratische meerderheid of omgekeerd. Wel1 had Hoover in het Huis en in den Senaat een republikeinsche meer derheid, dóch die was zoo kléin, dat Prijsnoteering Vette Koelen per K.G. 34—54 ct„ varkens per K.G 24—29 ct, Zouters K.G. 00-00 ct. Overzicht: Handel in melk- en kalf- vee, opzetvee en vette koeién goede soort vrij goed en wel prijshoudend, over het geheel langzaam. Stieren on- gweer prijshoudend Pinken hoog. GnaskaNeren voor den dood eerst prijs houdend, later flauwerkoekalveren zeer traag, vette kalveren ruim prijs houdend. Nuchteren kalveren slecht. Vette varkens ruim prijshoudend. Wol- vee ongeveer pryishoudend. 7500 K.G. klpeleren 5H-7‘/4) f 1.—1.15 300 K.G. eendeieren 5—51/»! 65—75 RW A MM Kinderrubriek. [en <1 MMM Roblnsons zijn verkrijg baar met leder- of met rubber-onderwerk. Die goeia Robinson N.V. ROBINSON SCHOENFABRIEK NIJMEGEN. - W/ L»- MMMMMMMMMMBMWMMMMMMMMMBMWmn a Handels- en Marktberichten j”. „Dat doe je nu echt voor je plezier: Robinson- schoenen repareeren. Dat is nog eens werk. Daar leg je eer mee in. Robinsons: Ouderwets-degelijk, oersterk, uiterst vakkundig in elkaar gezet! Robinsons gaan zóó geweldig lang meel Vooral wanneer ze aan mij, als vakman ter reparatie worden gegeven. Een voordeeliger schoen is niet denkbaar, fl 4.50 kosten de zwarte heeren-molières nu, fl 4.90 de bruine. De jongensmaten zijn nog goedkooper. En Ik, als vakman, ik kan ze U recommandeeren hoor." Uw eigen winkelier kan ze U leveren. En moe ten ze eens gerepareerd, dan altijd naar een prima vakman met Uw Robinsons. V v V V A*!*!*.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 7