H. BRENNINKMEUER ZONEN Echt en goed, zijn Poeders alleen, wanneer zij de hand- teekenmg diagen van den fabrikant A. Mljnhardt. Ma gpoeders, Hoofdpijnpoeders, Kiespijnpo»- der.,, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. PHILIPS GOUDEN„MINIWATT'' SERIE '4L Derde Blad WOENSDAG 9 NOVEMBER 1932. No 12. Steeds witte tanden n WÉ lllllllllllllllM NIEUWSTIJDINGEN. van-WLKENBURGS-- lp gllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllh lm A£BG£MS£,USTM/\ Wé -.W; J 1: 1 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. - ing. I 74 De buurtver. KruizebroederstraatWijde Noorderhorne heeft bericht uit Spanje ont vangen dat St. Nicolaas hier Zaterdag 26 Nov. met de sneltrein van 4 uur zal arrivee- ren. mden volen •ter* W van deze weergalooze tampen gesteld zulke kwaliteitslampen uitzonderlijk Fel openbaarden de moeilijkheden van de tegenwoordige tijd zich in het begin van deze eeuw in Duitschland, toen de jeugd voelde niet meer te passen in de cultuur der ouderen, het gevoel van haar eigenwaarde kon niet tot z’n recht komen. Toen barstten er krachten los in de jeugd. Men wilde zich met elkaar vereenigen, men trok naar buiten, de „Wandervögel” kwamen en ze zochten uit de middeleeuwen cultuurvormen voor hun leven, de natuur zei hun meer dan de beschavingscentra, ze verbrandden de schoe nen met hooge hakken, de sigaretten, de drankflesch, de stijve boord enz. Ze trokken te velde tegen de pornografische lectuur, boycotten de winkels die „Schund” verkoch ten. De Vrijduitsche jeugd, alcohol- en nico tine vrij, die los stond van elke politieke partij, los van de cultuur der ouderen, ging echter in stukjes doordat godsdienstige en politieke groepen zich er mee bemoeiden. Wat ‘wij hier hebben lijkt dus meer op het Vrijz. Herv. Vrouwenvereeniging. Voor deze ver. trad Vrijdagavond in de Harmonie op mej. Hermien v. d. Heide. Mevrouw Postma opende de vergadering en liet zingen Gezang 198. Daarna was de spreekster aan het woord, die hier en daar iets aanstippen wilde uit dit belangrijke en omvangrijke onderwerp van de Rijpere Jeugd. Jacoo Wassermann zei nog deze week in één van zijn lezingen in ons land dat de jeugd haar weg in deze tijd moeilijk vindt. Reeds voor ouderen is het moeilijk wegwijs te worden in de chaos van deze tijd en die hebben uit een andere tijd al zekere levensvastheid, hoe moeilijk is het dan voor de jongeren die dat niet heb ben. De moeilijkheden voor haar vloeien voort uit het wezen der rijpere jeugd zelf en uit de moeilijke levensomstandigheden van thans. Spr. bedoelt met rijpere jeugd de periode van de groei van kind tot vol wassen mensch of wel de periode der tweede puberteitsjaren. Ook in de eerste puberteits jaren ontdekt het kleine kind zichzelf, het wordt zich bewust van de eigen persoonlijk heid, die periode valt in het 3e of 4e jaar. Daarna heeft de persoonlijkheid zich gezet en wordt het groeiende kind rustiger. Zoo op 7-, 8- of 9-jarige leeftijd is het kind tot harmonische rust gekomen, tot in het 11e en 12e jaar hernieuwde disharmonie op treedt, naar uiterlijk en innerlijk. In het men- schenleven ontdekt men nl. tweemaal zijn eigen persoon, in de tweede puberteitsjaren moet het kind z’n eigen geestelijke persoon lijkheid ontdekken. Allerlei tegenstellingen openbaren zich nu. De moeilijkheden ver- sciniien naar het milieu; waar de meeste cuiiuur is zijn er de grootste moeilijkheden, waar het meer primitief is de geringste. In een dorp worden de jongens direct na school opgenomen in het werk hunner ouders, ze krijgen al vaak iets rustigs in de vlegeljaren, de puberteitsjaren. Een jongen uit een stad heeft veel meer moeite zich aan te passen aan de volwassene, de jongen uit het arbei dersgezin weer minder dan de ander. Het „ik” wil zich laten gelden en als het niet op normalerwijze kan, dan op allerlei abnor male. In Rusland schijnen deze bezwaren der puberteitsjaren opgeheven, omdat de jeugd al direct voor een taak wordt gesteld die aanpast bij haar verlangen een ideaal te verwezenlijken. Daar kan de jeugd zich laten gelden. De vraag is echter of die jeugd niet een natuurlijk groeiproces overslaat, hetgeen zich op oudere leeftijd zal kunnen wreken. In deze leeftijd is het karakter van de jeugd eigenlijk dat ze geen uitgesproken karakter heeft; allerlei tegenstrijdigheden door de smokkelaars met geweld werd verhinderd de reis naar Duitschland te ondernemen. Hij moest derhalve door de Duitsche autoriteiten geheel onop vallend in de buurt van de grens wor den verhoord, daar men vreesde, dat de zich nog in vrijheid bevindende le den van de bende wederom zouden trachtten het verhoor van dezen ge u ge onmogelijk te maken. Volgens bereke ningen heeft de bende in den Rxp van SNEER •R00TZA8D TELEFOON 2133 De rechtbank te Wupperthal heeft ook het vonnis uitgesproken tegen de smokkeikoning Szymanski, die de Ne- derlandsch-Dwtsche grens gedurende lange tfid onveilig heeft gemankt. Szy manski werd gestraft met tweeëneen half jaar gevangenisstraf en een xndl- lio<en mark boete subs, nog een jaar gevangenisstraf. Zjjn handlanger Ritz kreeg een jaar gevangenisstraf en één millioen mark boete subs, nog een jaar gevangenisstraf. De smokkelaar Sahm kreeg acht maanden gevange nisstraf en veertienduizend mark boete. W tilling werd veroordeeld tot twee we ken gevangenisstraf en 7000 Mark boete. Moord uit medelijden. Een 14-jarige gymnasiast te Pardu- bitz (Duitschland) liep door een ont ploffing tijdens scheikundige proeven die hij in zijn woning verrichtte, zulke ernstige verwondingen op, dat hem in het ziekenhuis een haQd afgezet en een oog uitgenomen moest worden. Ook het tweede oog werd bedreigd. Toen een tante van den jongen van het ongeluk hoorde., begaf zij zich naar Pardubitz en doodde den knaap uit me delijden met 5 revolverschoten. twee jaar ongeveer 25.000 kg„ smokkel waren ingevoerd en is een bedrag van minstens twee-eneen-half millioen Mark aaa de douanerechten ontdoken. De rechtbank veroordeelde Franz Kappen tot een geldboete van één mib lioen Mark, subs, één jaar gevangenis straf, bovendien een jaar en zes maan den gevangenisstraf en 100.000 M. schadevergoeding. Paul Kappen kreeg eveneens één millioen Mark boete, subs, één jaar gevangenisstraf, boven dien een jaar en drie maanden gevan genisstraf, en 50.000 Mar* scliadever- gooding. kinderen. Wat de crisisverschijnselen be treft, we kunnen probeeren in de werkloozen zekere geestelijke weerbaarheid te scheppen (kamp Bakkeveen bv.). In het meisjesleven kunnen kernen ge vormd, die de moeilijkheden van het leven hebben overwonnen en nu invloed kunnen oefenen op de andere meisjes in hun kring. Een nuttig instituut is ook bv. de Deensche Volkshoogeschool. Deze worden door een derde deel der plattelandsbevolking op oudere leeftijd bezocht en zijn dan waarde vol voor karaktervorming als men een beetje door de moeilijke tijd heen is. Hier zijn we bezig met iets dergelijks. De sfeer van het gezin uitgaand is echter een van de drijvende krachten en toonaan gevend in het kinderleven; dat velen stran den is omdat de ouderen zelf stranden of niet jong en sterk blijven voor hun kinderen doch mee oppervlakkig worden. Onverdro- krijgt het leven voor hem zin. Dit komt ook omdat hij opgenomen is in de dorpsgemeen schap, al bewerkt dit ook dat men heel wei nig zich zelf kan zijn. Het feit dat er minder echtscheidingen zijn op het platteland is naast het feit dat men elkaar op het platte land meer noodig heeft, ook wel het gevolg van het feit dat men daar bloot staat aan critiek der buren, der dorpsgemeenschap. Buiten voelt men ook beter dat men krach ten boven zich heeft, waarvan men afhan kelijk is, natuur of God; de stad is echter geschapen door de mensch, alles wat de jeugd er ziet is maaksel van de mensch, z vont zich dus sterker dan de dorpeling. De doipeitng is misschien beperkter, meer con servatief, zoekt minder nieuwe wegen, heeft een afwachtende levenshouding, maar voelt ook lijn in het leven, heeft nog zeker gewe ten dat hem kan kwellen. In de stad hangt men meer de moraal aan, welke het meest voordeel biedt Het meisje dat eeuwenlang tusschen de gezinsmuren is opgesloten ge weest, waar zij kuischheid als de hoogste deugd leerde en dat zich niet bewoog op maatschappelijk gebied, heeft in deze tijd een geheel andere positie gekregen, zij geldt ook mee in het leven, het kent vaak haar eigen maat niet meer. Nu zij er heel vaak beter voorstaat dan de jongen, misbruikt zij dikwijls die vrijheid, zoodat het vaak terug schrikt voor het huwelijk, doch een verhou ding aangaat. Een meisje moet dus wils krachtig zijn om haar vrijheid naar behoo- ren te gebruiken. Nu spr. al deze problemen genoemd heeft, problemen voortvloeiend uit de psyche van de jeugd zelf en uit de bijzondere tijdsom standigheden vraagt zij: Wat kunnen wij doen om de jeugd te helpen in haar moei lijkheden. Het zijn in een jeugdbeweging met eigen atmosfeer, waarin idealen worden nagestreefd, is buitengewoon goed om de beste krachten der jeugd daarin te scholen. Ook de ouders kunnen veel doen, niet ouders naast de kinderen staan en hun op natuurlijke wijze bijstaan. Voelt men zich daartoe niet in staat, dan geve men het kind boeken in handen. Als er op dit gebied ver trouwen bestaat, en op waardige wijze over deze dingen wordt gesproken, is dat van groot belang om het kind zijn weg te leeren vinden. Is de jeugd eenigszins godsdienstig opge voed, dan heeft ze in deze jaren zekere wor stelingen op dit gebied; van Eeden’s figu ren: Pluizer, dr. Cijfer en Wistik belagen dan het leven van het kind. De kinderen oefenen dan kritiek, ze gooien het Christen dom overboord, omdat niet alle christenen beantwoorden aan het ideaal; de jeugd is immers absoluut. Er zijn maar enkelen die zacht overglijden van kindergeloof naar groote menschengeloof. Dat is ook zoo moeilijk. Het kind moet nu gaan denken in algemeene begrippen, met de Godsvoorstel ling moet het geloof zich wijzigen. De verhouding tusschen jeugd en ouderen is voorts van belang. De jeugd weet wat ze wil, oud en jong botsen vaak op elkaar: jong leeft buiten de werkelijkheid, oud is wat critisch geworden en wil een veroverde levenszekerheid behouden, zoo moet het wel botsen, dat is iets normaals. Hier kan ook de moeder een groote rol spelen. Moeders moeten hun kinderen niet te zeer willen bin den, zij houden het kind liefst kind, opdat het dichter bij haar blijft, in haar hart be treurt de moeder de eerste zelfstandige stap van het kind, een moeder blijft moeder, een kind niet immer kind. Moeders scheppen uiteraard niet genoeg vrije baan voor haar kind, willen het afhankelijk van zich houden. Men heeft in dit alles te zoeken naar een evenwichtspunt. In elke generatie bestaan deze moeilijk heden voor de rijpere jeugd. Na de pauze iets over de bijzondere moeilijkheden van deze tijd. tenheld, standvastigheid bij het nastreven der idealen door de ouderen zal de jeugd de sterkste kracht geven de eigen moeilijk heden door te komen. Mej. Elink Schuurman dankte spreekster voor haar lezing, waarna met Gezang 2375 werd gesloten. Smokkelaars. In een tweedaagsche zitting heeft de rechtbank te Wuppertal (D.) een smok- kelproces behandeld, dat de vertegen woordiger van het douanekantoor te Düsseldorf de 'grootste en moe.lijkste smokkelzaak noemde. De verdachten waren de gebroeders Franz en PauJ Kappen, alsmede hunne hoogbejaarde ouders en vjjf andere personen. Heel klein begonnen, was de smok kelarij spoedig zoo winstgevend gewor den, dat men geheele smokkelcolónnes kom instellen, welke de goederen eerst naar een nabij de grens gelegen schuur brachten. Van hieruit werden se met vrachtauto’s verder het land inge stuurd. De 'smokkelarij weid ontdekt, doordat een in Nederland wonende.- le verancier, die zich door de gebroeders Kappen bedrogen voelde, een aan klacht tegen hem' indiende. Met welke middelen de bende werkte, blijkt uit het feit, dat deze Nederlandsche hoofd getuige niet Iron verschijnen, daar hij Twee executies op den electrischen stoel. Te Milledgeville, in den Am. staat Geor gië, zijn Zaterdag twee personen, vader en zoon, genaamd William en Fred Hulsy, in den electrischen stoel ter dood gebracht. Twee jaar geleden hadden zij op hun hoeve drie personen tijdens een partijtje poker ge dood. De zoon hield tot het laatste toe vol dat hij alleen de schuldige was en dat vader onschuldig was veroordeeld executie trachtte hij dooi zellmoon' c aan zijn leven te maken. De modernste van alle radiolampeni de nieuwste „Miniwatt" serie van Philips, de „Miniwatt" lampen met de gouden huid. Ziehier „Miniwatt" lampen die binnen in haar kleine ballons nieuwe wonderen van precisie en vernuft herbergen Ja, tusschen duizenden antennes en luidsprekers komt nu de Gouden „Miniwatt" Serie, de „Miniv att" serie die rodio-ont- vangst versterkt en veredelt als nooi' te voren bij benadering mogelijk was I En desondanks is de prijs op een niveau, dat voor laag genoemd mag worden. Koopt nü vooral Philips wMiniwatt'’l SPECIAAL INBERICHT FOOR COMPLETE STOFFEERINO bied naast een toomelooze luiheid; zucht naar gezelligheid en een diep gevoel van eenzaamheid (Weltschmerz), behoefte aan en afkeer van teederheid, felle uitgelatenheid en drukkende zwaarmoedigheid. Dit alles lehoort bij de leeftijd, we moeten ons er üet te druk over maken; in normale geval- en vergroeit dit alles wel, en deze gevallen :ijn gelukkig nog regel. Moeilijkheden op sexueel gebied duiken ip en eigenlijk voor de tweede maal, want reeds op het vijfde jaar doen zij dat, maar fan correspondeeren ze niet met de groei 'an het kind en kunnen deze afgeleid wor den. In de tweede puberteitsleeftljd kan dat 'let meer, omdat ze dan samenhangen met de ontwikkeling van het eigen zinnelijk leven. Van groot belang is het dan dat tweede stadium der Duitsche jeugdbewe ging. De jeugd zoekt een terrein waar zij zich zelf is en zich kan uitleven; de jeugd beweging is een buitengewoon waardevol element in de opvoeding der rijpere jeugd. De moeilijkheden, ook van deze tijd, spreken al weer het sterkst in de groote steden, maar daar de beschaving van de stad druipt naar het platteland, worden ze ook daar gevoeld. De bioscoop is de reactie tegen het kleur- looze leven van de arbeiders- en kantoor- bevolking, die door de machine tot geest- - .,t - - doodend werk wordt veroordeeld. Het me- openbaren zich nu, veel willen op sportge- chanische werk eischt alle inspanning; gees- h.Pd nooei pp. (nnmo1nn,o l.dho.ri. rnrhf ontwikkeljng moet er doof vef- schrompelen; een gemakkelijk genot wordt dus gezocht, het leven wordt 'verlegd naar het uiterlijke. De film is veelal ontstaan door de wansmaak van het publiek, pas de laat ste tijd krijgen we de film met kunstgenot, door ingrijpen, maar door begrijpen van de o n d a n k s dat publiek. De bioscoop schept ook ’t Hollywood-ideaal van een vrouw, dat ook uiterst gevaarlijk is, een uiterlijke opge smuktheid, zonder innerlijk bezit. Een ideaal dat zeer sterk terug werkt op de opgroeiende jeugd. Een éénling, die anders voelt, kan zich moeilijk buiten de stroom houden. De industrialisatie bracht dus deze elementen in het ontspanningsleven. Dan is er het groote probleem der werk loosheid, dat voor een jongen allerfataalst is, als hij voelt reeds aan de kant van het leven geschoven te zijn; er komt slapheid, levensmoeheid, een matte, cynische onver schilligheid maakt zich van hem meester. Voorloopig is hier weinig aan te doen. Op het platteland is er nog wat meer ge bondenheid, in de groote steden kent men die gebondenheid minder; de plattelander is gebonden aan arbeid, hij wordt vanzelf op genomen in de sfeer van arbeid, daardoor De besturen der drie middenstandsver- eenigingen hebben in een gecombineerde vergadering besloten opnieuw een aardige St. Nicolaas attractie uit te geven in de vorm van een legkaart. I k I Nieuwe Sneeker Courant IA i Wilt gfl U weer friach en opgewekt voelen, vrij van el echte «pijevertering. verstopping en de daaruit voortvloeiende lusteloos^ heid, gebruik dan Forteri Maagp lillen. f O .A3 ptr flacon. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij uw drogist. u te kun nen mededeelen, dat wij reeds meer dan 16 Jaren tandpasta Ohlorodont gebruiken en dat dese ons nooit heeft teleurgesteldI WIJ hebben steeds witte janden en een emigonaman STniinlr In don mond, mede omdat wij ook sinds lang Ohlorodont-mond water gebruiken. Bovendien wordt door onse ge heels familie alleen gebruik gemaakt van Chloro- dont-tandonborstala.” (w. aj 0. Chndoba. Fr. Verlangtlkalleen de echte Ohlorodont-tandpasta, tube *6 cent en 80 oentl Overal verkrijgbaar T 182 3 Gelijkrichtlampf 6jOO E 428 Detector en 1* L F verstericeHamp I 8.50 E 462 Hoogfrequent Scbermroosterlamp, f 9J5O C 453 Penthode-EindlampI 9.50 St Nicolaas. ’I'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 9