Officieel Orgaan der Gemeente Sneek I 1 i lil r >1 i Ml Io. 15 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRUffi ft Co. Zaterdag 19 November 1932 Dit No. bestaat alt 3 Bladen. 49e Jaargang 11 lI niË NIEUWSTIJDINGEN. ien iet au Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting „Tel.” van de I I De bruggenbouw te Arnhem en Nijmegen. ten ioP Tot onderwijzeres aan de Chris telijke School te Tijnje is benoemd mej. F. de Jong alhier, thans tijdelijk on derwijzeres aldaar. De heer H. Breekveldt, riks klerk der belastingen alhier is ingaan de 16 Nov. j.l. als zoodanig verplaatst naar de controle der grondbelasting te Almelo.. f29.250 - 27.397 - 26.750 -25.500 22.843 Men meldt uit Amsterdam aan de N. Rt. CL: Na overleg tusschen de brandweer-autori- teiten, den havenmeester en de directie van de Amsterdamsche Droogdokmaatschappij, is gisteren besloten om in de dienstpoorten, die nu ongeveer ter hoogte van de waterlijn liggen, voor het grootste met ijzeren platen af te sluiten. Dit werk zou nog Donderdag avond door de Amsterd. Droogdokmij. uit gevoerd worden. De bedoeling ervan is om te voorkomen, dat de brandende olie naar buiten vloeit. De brandweer zou eerst voor de openingen muurtjes van muurvaste stee nen moeten maken, die ze niet waterdicht afsluiten, maar kunnen voorkomen, dat de platen door de hitte kromtrekken. Aan dat alles moest echter een natspuiten van de omgeving der poorten voorafgaan, omdat hier de hitte nog te groot was om er te kunnen werken. N’S afé 14 le s- OS IF-, R. 50. 84 es oor «35 'EM De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en T' wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. Valsch proces-verbaaL Het Hoog Militair Gerechtshof heeft be vestigd het vonnis van den Krijgsraad te ’s Hertogenbosch, waarbij de wachtmeester der marechaussee G. v. B., thans ter standplaats te Neede, wegens het opmaken van een valsch proces-verbaal is veroordeeld tot één week voorwaardelijke gevangenisstraf. Beklaagde had nl. in een rapport over een roofaanval in een grensplaatsje ten onrechte vermeld dat aan het onderzoek van deze zaak ook twee andere marechaussee’s heb ben deelgenomen. Zondagmiddag heeft in de Harmonie de jaarlijksche demonstratie plaats door leer lingen der school voor rhythmische- en kin- dergymnastiek, dir^de heer Kan, assistente i uit hef ballet „Suite oriëntale” van Popy. Woensdagmiddag werd door de Gemeente Sneek aanbesteed: Het leggen van aarden banen voor straten c.a. en het dempen van slooten, met bijlevering van zand en grond, als mede het aanleggen van ribleering en bestratingen van door de gemeente te leveren materialen, een en ander ten behoeve van de uitbreiding tusschen de Kerkhofslaan, Gysbert Japiksstraat en Waling Dijkstrastraat. Aantal inschrijvers 12. W.. J. Boïtje, Heerenveen Gebr. Velsink, Sneek Joh. Andringa en W. Karsten, Sneek B. en IJ. Beljon, Lemmer Aann.bedr. „Rival”, Sneek Joh- W. de Jong, Sneek en P. Beljon, Lemmer Sj. Schuitmaker, Leeuwarden G. Versteeg, Groningen Joh. Rombout, Dongjum H. Molenaar, Sneek S. de Wolf, Sneek E. Metz, Sneek Aankondigingen. Zondag 20 Nov. 3 uur. Harmonie. Demonstratie leerlingen school Rhythmische en Kindergymnastiek. Zondag 20 Nov., 8 uur. Amicitia. Eerste balavond Entre nous. Woensdag 23 Nov. Amicitia. V. D. T. en M. Club. Tooneelstuk „De Lijdensweg'’. Bal na. Zondag 27 Nov. Ons Genoegen: Door Radio. publiek dat bestuur een „lang zullen ze leven” toe. De heer A. t e n C a t e, voorz. van de Kon. Zeilver. Sneek, brengt gaarne hulde aan de S. Z. C., die in 30 jaar aller waardeering gewonnen heeft. Spr. was zelf bestuurslid van de S. Z. C. toen het 10-jarig bestaan in de „Drie Friezen” met een veel kleiner ge zelschap werd herdacht. Deze groei doet spr. genoegen, omdat ze gelijke tred houdt met de groei van de zeilsport hier. Met de Kon. Zeilver. Sneek staat de S. Z. C. in in goede verstandhouding, er is een goede samenwerking, iedere vereeniging werkt op haar eigen terrein, voor beide is er dus reden van bestaan en zoolang dat gebeurt kunnen wij hier samen de zeilsport bevorderen tot heil van deze stad. De Kon. Zeilver. Sneek zal als blijk van waardeering een prijs uit loven voor de eerste wedstrijd van de S. Z. C. in 1933. Daarna kwam het ensemble Jan van Riemsdijk (v. Riemsdijk en mevr., Hetty Ver beek, mr. Rombout en Hans Snel) aan het woord met een non-stop-cabaret revue in 2 bedrijven, waarin we van de vele capacitei ten van dit gezelschap genoten hebben. Van Riemsdijk blijft de vlotte conférencier en was als immer ook thans als het oolijke Veluw- sche boertje de ster van het ensemble. Hetty Verbeek zingt knap en was goed in een paar één-acters. Hans Snel is een niet geringe aanwinst voor het ensemble, zoowel als pia nist en causeur als accordeonspeler; van mr. Rombout viel ook veel goeds te zeggen; mevr. v. Riemsdijk begeleidde haar echtgenoot aan de piano. Films op watersportgebied vulden een deeltje van de avond. Bloemstukken kwamen nog binnen van de Sneeker Zweminrichting, Zeilver. Old Hof en Sportblad Het Groentje. Het slot was een .druk en gezellig bal. Bond voor Staatspenstonneering, afd. Sneek. De gebruikelijke propaganda-avond van deze afdeeling werd Dinsdag in de Harmo nie gehouden, als altijd druk bezocht. De voorzitter, de heer Tjallema, sprak een hartig woordje ter opening waarin hij op wekte het volgend jaar bij de verkiezingen alleen candidaten voor de Tweede Kamer te stemmen, die met de eischen van de bond accoord gaan. Al geven kerkelijke gemeen ten wel onderstand aan ouden van dagen, dat is een soort bedeeling welke treedt in de plaats van het recht. Dat recht is staats pensioen, dat recht dient door de gemeen schap erkend. Zoo goed als deze aan de hoogen in den lande groote pensioenen be taalt, zoo dient ze ook een pensioen te ge ven aan de arme ouden van dagen. En daar om onze Bond gesteund! JL .L. Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Aavertentieoiad Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Een stuk dat zware eischen aan de spe lers stelt en waarvan het tweede bedrijf het minst geslaagde is; het eerste en vooral he derde zijn het best, daar krijgen we vooral de draad van het staatspensioen te pakken en is de schrijver in zijn element. Het was te merken dat de spelers zich in dit moeilijke stuk nog moesten inwerken, al was het spel tegen het einde vlotter dan in den beginne. Bij het publiek viel het gegevene zeer in de smaak, de bijval was groot. De heer Tjallema heeft Perio en vooral de heer Geensen natuurlijk namens dat pu bliek hartelijk dank gebracht. Het nieuwe stuk van onze stadgenoot de heer F. A Geensen: Vreugdevuur, werd daarna door een groepje spelers, vormende de tooneelver. Perio, ten tooneele gebracht. Het is de geschiedenis van een boerenfami lie, die onder de druk der slechte tijden sterk achteruit gaat en wier kleindochter Marie, na een gevangenisstraf van 5 jaar wegens het vermoorden van haar kind, in de stad in betrekking komt, in welke betrekking zij in de zoon des huizes haar verleider ont dekt. Zij wordt nu buffetjuffrouw en ver schijnt weer bij haar grootouders als deze aan de rand van de financieele ineenstorting zijn. Dan is het Marie, de vroeger door den grootvader verstooten kleindochter, die nu echter met de nieuwe huurder van het plaat sje gaat trouwen, die haar grootouders een onderdak aanbiedt; de grootvader, hoewel verteederd, wijst dit genadebrood af. Maar te rechter tijd komt de tijding dat de Kamer het staatspensioen voor allen aannam, en het geluk lacht dus ook deze ouden van dagen weer toe. het achterschip en- voo'rraad is er ge noeg, want de bak- en stuurboordtanks loopen langs de wanden over een groote lengte van het schip. Andere olietanks omgeven de machinekamer. Anderhalf uur blijft het vuur. De „Jan” spuit met zijn waterkanon drie en een halven ton per minuut op de vlammenzee onder een druk van tien atmosfeer. Ten lange leste heeft dit re sultaat. Telkens maakt het vuur plaats voor een rookkolom. Is de straal er even af, dan klinkt een doffe klap en barst het vuur weder los. Om vijf uur is de gloiedi verdwenen en blijft de walm alleen opstijgen. Daarria gingen de brandwachts weer binnen. Ditmaal was het om het materieel te halen, dat bij het retireeren was achtergebleven. Donderdagochtend te zes uur is het vuur evenwel opnieuw fel uitgesllagen en wel even voor den schoorsteen, waar het eenige dagen geledèn ook reéds hevig gebrand heeft. Er hadden op nieuw eenige exploisjie’s plaats. De slag zij van het schip was geheel verdwe nen en lag h^t eens zoo trotsche zee kasteel, thans niets meer dan een bran dend wrak, weer recht in het water. Vermoedelijk heeft het schip zijn rechte positie teruggekregen', doordat er eer- gistermiddag veel water in het schip is geworpen. Bovendien is het niet uit gesloten, dat onder water eenige klink nagels zijn Hosgesprongen, waardoor het schip thans ook water maakt. Het ach terschip ligt echter reeds op den bodem van het IJ-water, zoodat geen gevaar bestaat, dat het schip zal zinken. Het maken van den bovenbouw van de kleine overspanningen der bruggen te Arn hem en te Nijmegen is bij onderhandsche overeenkomst opgedragen aan eenige Ne- derlandsche constructiewerkplaatsen. Deze opdracht is als volgt verdeeld: Voor de brug te Arnhem: N.V. Pletterij v.h. L. J. Enthoven te Delft, N.V. Staalin dustrie te Rotterdam, NV. De Vries Robbé te Gorinchem, firma Kloos en Zn. te Kinder dijk en Noord-Nederlandsche Machinefa briek te Winschoten. Het werk voor de brug te Nijmegen is ver deeld over: Werkspoor te Amsterdam, firma Swarttouw te Rotterdam, firma Penn en Bauduin te Dordrecht, firma De Vries Robbé te Gorinchem, de Werf Gusto te Schiedam, de N.V. Machinefabriek Braat te Rotterdam en de firma Begeman te Hel mond. HOMMERTS, 14 Nov. Hedenavond half acht werd alhier de jaarlijksche ledenverga dering der IJsbaanver. White.wille gehou den in ’t lokaal, De voorz. de heer Huitema opende de vergadering met een opwekkend woord, waarin hij z’n vreugde uitsprak over de goede opkomst der leden (36), waaron der een 7-tal dames (leden der H. J. S. C.). De voorzitter besloot dit openingswoord met er op te wijzen dat we niet graag Winter- wille weer zouden missen, gezien de mede werking welke het bestuur steeds mocht on dervinden. Jaarverslag Secretaris en Penningmeester. De beide verslagen getuigden van bloei de zer vereeniging; wij vermelden slechts dat de vereeniging in het afgeloopen jaar 1931- '32 199 leden telde en de kas sloot met een batig saldo van circa f80. Nadat de reke ningen van den penningmeester waren na gezien, dankte de voorzitter beiden voor hun mooie verslagen en den penningm. daarbij voor z’n accuraat beheer. Er was een ingekomen stuk van de sport vereniging (de H. J. S. C.) welker bestuur verzocht een demonstratie Korfbalwedstrijd te mogen houden op de baan der vereeni ging en dan gecostumeerd. Nadat de bezwa ren die het bestuur er in zag bij monde van den voorzitter geuit waren, vroeg deze om verdere toelichting. Deze werd gegeven door het H. J. S. C. lid de heer P. Nauta, die er in de eerste plaats op wees, dat het niet ging om de wedstrijd doch om een demon stratie, om zoo velen die anders nooit korf bal zagen spelen hierdoor het nut van deze sport te doen zien, wat natuurlijk weer moreele steun voor de H. J. S. C. beteeken- de. Hij lichtte verder het spel toe, verzeke rende dat er streng op woest spelen zou worden gelet. Verder werd nog eenige toe lichting gegeven door het bestuurslid de heer A. van Gooi, waarna ’t bestuur de dis cussie openstelde. Daarna werd dit ingeko men stuk z. h. st. aangenomen. Een voorstel van het bestuur betreffende aanvraag aan het Waterschap voor rechtstreeksche wa tervoorziening uit het buitenwater, om daar mee de tochtvaart van den heer Hofstee te ontlasten van z’n altijd te hooge stand, werd door de leden (kosten f 30 a f 40) ter af doening verwezen naar het bestuur. De heer Huitema werd tot voorzitter her kozen. De heer Leenstra, secretaris, die eveneens een flinke meerderheid verkreeg, wenschte niet weer voor secretaris in aan merking te komen. Hem werd gevraagd be stuurslid te willen blijven, er zou dan naar een andere secretaris uit het bestuur wor den omgezien. Dit werd door den heer Leen stra aangenomen. Bij de rondvraag merkte de heer Hoorn- veld op, dat hij naast de vlaggen die deze winter de baan weer zouden sieren, ook graag die der H. J. S. C. zou zien. De voor zitter beaamde dit. Tenslotte bedankte de heer P. Nauta voor de H. J. S. C. het be stuur en de vergadering voor het aangeno men voorstel en knoopte er aan vast, dat naast de moreele steun die de H. J. S. C. hierdoor van de ijsvereeniging ondervindt, dit misschien ook de kas van Winterwille ten goede zou komen. Hij vroeg verder, in dien er leden waren die costuums hadden af - 22 800 - 22.300 - 22.120 -21.970 -21.850 -21.580 x.x—-20.943 Gegund aan den laagsten inschrijver. BIOSCOOPNIEUWS. Bioscoop bij de Waag. Hier hebben we als hoofdnummer: „Tarzan de Aapmensch” van de regis- 1 1 s te staan voor de costumeering, zij zich even zouden melden bij het H. J. S. C. bestuur. Hij zegt tot slot dat de H. J. S. C. zoowel voor de costumeering als voor de vlag haar uiterste best zal doen. Hierna sloot de voorz. de vergadering. 30-jarig bestaan Sneeker Zeilclub. Woensdag vierde de Sneeker Zeilclub haar dertigjarig bestaan met een feestavond in Amicitia. De groote zaal was overvol toen de voorzitter de heer H. v. d. Z e e opende met een woord van welkom aan allen, in ’f bijzonder tot de leden van buiten, voorts de heer Hibma, voorzitter van de N. N. Water- sportbond, bestuursleden der Kon. Zeilver. Sneek, van de Sneeker Jachthaven en de heer A Veen, nestor der leden van de S. Z. C. Na mededeeling gedaan te hebben van de ontvangst van een gelukstelegram van den heer Niemeijer te Groningen en bloemstuk ken van American Petroleum Cy. en Sneeker Jachthaven, constateerde spr. dat de S. Z. C. welke in 1902 werd opgericht door de h.h. Stam, Dethmers en Reitsma met 30 leden en 18 schepen ormende de ge- heele Sneeker vloot nu 0 leden telt met 280 zeilschepen en 50 mot. booten. Dat is wél een groote vooruitgang 30 jaar. Het eerste werk van de S. Z. C. n. haar oprich ting was de stichting van de N. V., welke de Sneeker Jachthaven stichtte, nu oekend door geheel Nederland om zijn goede ligging en de gastvrijheid. De S. Z. C. verleende bij Koninklijke bezoeken haar medewerking bij revues, zeilwedstrijden enz., en waren er congressen hier, de S. Z. C. bood de con gressisten gelegenheid zeilwedstrijden te zien. Met zoo’n staat van dienst moest de club wel groeien. Spr. wijdt nog een woord aan het vrouwelijk geslacht, dat zich meer en meer op de zeilsport toelegt, en opent dan de avond, in de loop waarvan nog eenige sprekers het woord verkregen. De heer A. Veen, die vijfmaal getuige is geweest van de viering van een lustrum, constateerde dat die viering steeds excelsior ging, wat ongetwijfeld te Janken is aan het kranige bestuur: op zijn voorstel riep hetseur van Dyke, die opk Trader Horn De brand pp de P. C. Hoioft. Een verslaggever van de schrijft over het bezoek aan boord van de brandende P,. C. Hppft o.a. Triest, als knoestige boomstronken, rijzen de metalen tafelpooten op. De bladen zijin gesmplten, totaal verdwe nen. De stoelen, er is niets meer van te vinden. De vloierbedekking is weg, de trap is verbrand. Als dopde oogen sta ren de patrijspoorten. In het midden van de break is een roode gloed te be speuren. Voor zoover het mogelijk is, dringen wij1 dppr. Het wordt warmer en warmer en dan begint de hitte in het gelaat te prikkelen. En ter zijde waar een trap moet zijn geweest, klinkt drei gend geboiirel en gesis. Het is de ko kende olie die hier voorbij' stroomt. Waar koimt zijl vandaan? Waar heen gaat zij1? Waar wordt zij ontstoken? Niemand weet het. Een helle gibed is het daar beneden. Kolkende vlammentongen warrelen om en door elkaar, eindigende dofrood in een zwarte roetmassa. Klinknagels springen met het geluid van een pistool schot uit het ijker, dat zichzelf uit het verband rukt en kraakt en knapt gelijk het gesteente in een kolenmijn dat zich „zet”. Het is alsof een waterval van ko kende vlammende olie daar beneden wegvliedt. Dan begint plotseling de krater weer te werken. De krater, dat is de luchtkap of koe koek boven de machinekamer, achjter den schoorsteen. Dagen achtereen echappeerden hier vuur en rpok. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zelfs in sterke mate. Doch dit moet kinder spel geweest zijn met wat om nu Wacht. De rook wordt dikker en dikker. Zel den zagen wij1 een rookontwikkeling, die zóó snel in omvang toenam. Na vijf minuten worden tusschen de roet zwarte wolken, die snel opgestuwd wor den, kleine doinkerroode vlammenton gen zichtbaar. Nóg vijf minuten later braakt de krater vuur. Het is drie uur en nog steeds mach- tiger wordt het schouwspel. Het wordt onrustbarend. De koekoek zelf is van den bodem der machinekamer tot het uiterste puntje 14 meter hoog. De vuur zee die er uit laait heeft dus een hoogte van 25 30 meter. Dan zet de officier de megafoon aan den mbnd en schalt over het water: De manschappen met spoed er uit, gereedschappen laten liggen. Het is de tweede maal bij dezen brand, dat de brandweer moet retiree ren. Eén voor één klimmen de gehelm de blusschers uit de break. Zij' laten alles achter, slangen, straalpijpen, mas kers, zuurstoftoestellen, snij-apparaten en wat dies meer zijl En óók laten zij' achter de borrelende olie in de tanks die zij! afkoelden door er water in te spuiten1. Eensklaps stijgt op een nieuw, plek rook op. Het achterschip begint een breede zuil pikzwarten smook te braken. Sneller en sneller torenen dé wolken omhoog. Een zware explosie weerklinkt, een vuurzuil schiet rechtstandig omhoog. Stukken ijlzer van het achterdek vliegen de lucht in en zwaar rolt het geluid der ontploffing over het grijze IJ water. Een geladen bom is deze P. C. Hooft. Huizenhooge vlammen zetten het ge kraakte en onttakelde achterschip in lichte laaie. Alle olie loopt door de tunnels naar Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen» maakte, en in dit nieuwe werk weer hoogtepunten van regie bereikt. De Nieuwsbron schrijft er van: „In ademlooze spanning woonde een uitverkocht huis de verfilming bij van het bekende gelijknamige werk„Tarzan de Aapmensch”. Regisseur van Dijke, dezelfde 'die „Trader Hom” vervaar digde, heeft zichzelf in dit oeuvre over troffen. Op weergaloos knappe wij ze heeft hij verdichtsel en werkelijk heid, studiowerk en natuuropnamen dooreen gevlochten, zoodat men bijna niet kan zeggen, wat echt en wat niet echt is. Wanneer men hierbij voegt het aantal gevechten van mensch tegen dier, waarbij Johnny Weismuller, de Tarzan vertolker, slechts met een mes gewapend is, dan kan men zich een flauwe voorstelling maken van de span ning, welke in de zaal heerschte. Het behoeft geen betoog, dat de natuur opnamen, welke een zeer belangrijke plaats in dit werk innemen, subliem zijn. Een film, welke niemand mag ver zuimen.” De Cetem: iedere minuut sensatie staat bui ten de Cprsoi te lezen en zal ’t niet iedere minuut zijn, de stampvolle zaal heeft 100 pet. spanning gehad bij deze niet alledaagsche film. Demonstratie rhythmische gymnastiek. Zondagmiddag heeft in de Harmonie lingen der school voor rhythmische- en kin- mej? E. de Wilde. Thusnelda voert nog een'S 1^-9 Bij Ruwe Handen Pirol ad. lil met »er, n* ti 21Ö. NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (76e Jaargang) I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1