a A. VERWEK osier's MAAGPILLEN A. VERWER’s Matorni’s Wijngaard Fa. JOHs. TROMPSneek Op gericht 1901 VELD DE wringer „Lekker Warm Eerste Blad 49e Jaargang Icieei Orgaan Her G Wollen Dekens Gewatteerde Dekens Molton Dekens Flanel Lakens UitgaveKIEZEBRINK &’Co. Woensdag 23 November 1932. - annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERAOEEL No. 16 SM Extra Aanbieding FEUILLETON 1 vaarfiejaanfen Oosterdijk 12-14, KIeinzand23, Sneek J. F. REPRO, naast C. A. EïiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin DRA15IÏ1A-van-V\LKEHBURG'S-- c A --iLLVERTR/W Bij ons is ’t niet duur! Wij hebben steeds iets nieuws! Telefoon Ma l%0 NIEUWSTIJDINGEN. RECLAME KOLOM. 92 LEEUWARDEN' 4 OFFICIEEL GEDEELTE. E. PHILIPS OPPENHEIM. 3 i E it .Wondt vervolgd. 12 S» Aardtrillingea. Zondagnacht even vóór twaalf uur zijn in verschillende plaatsen in het Zuiden en Zuid-Oosten vanons land aardschokken waargenomen, die hier en daar aanleiding gaven tot groote ongerustheid. Velen wer den uit hun slaap gewekt en snelden de straat op. Voorzoover men vernam, is ech ter geenerlei schade aangericht. Vermoedelijk is de oorzaak een zeebeving. De schokken zijn gevoeld te Oss, Nijmegen, Veghel, Enschede en ook te Amsterdam. Een 50-jarige vrouw uit Oss werd zoo door den schrik bevangen: dat zij haar spraakvermogen heeft verloren, dat nog niet is teruggekeerd. De werkloosheid. Volgens opgave van het departement van Binnenlandsche Zaken stonden er in 1022 Nederlandsche gemeenten iop 29 October jl. ingeschreven 284.663 geheel werkloozen en 17.428 gedeeltelijk werkloozen. Van 55 gemeenten met 'rond 190.600 in- Vertcbljnt DINSDAGS n VRIJDAGSAVONDS speciaal Bedden-Magazijn en Reparatie-Inriehting In verband met het bepaalde in artikel 4, 2e lid, sub c, van de WINKELSLUI TINGSWET 1930, S. 460, vestigt de Com missaris van Politie te Sneek de aandacht op het feit, dat de WINKELS in het TIJD VAK van 25 NOVEMBER 1932 tot en met 5 DECEMBER 1932 voor het publiek GEO PEND mogen zijn tot 10 uur des NAMID DAGS. Deze sluitingsuurverlenging geldt NIET op de in dat tijdvak liggende ZONDAGEN nl. Zondag 27 November 1932 en Zondag 4 December 1932 Voor BARBIERS- en KAPPERSWINKELS geldt het bepaalde in de W1NKELSLUI- T1NGSVERORDENING dezer gemeente. SNEEK, den 17en November 1932. De Commissaris van Politie: J. H. G. v. d. BERG. door P.S. Het laatste nieuwtje, Hoef- ijzertjes, lekker, 14 ct per ons woners waren nog geen gegevens binnen gekomen. Op 24 September stonden 'bij 1064 ge meenten met 7.880.090 inwoners ingeschre ven 277.817 geheel werkloozen en 18.451 gedeeltelijk werkloozen. Uit een rijdenden trein gesprongen. Vrijdagavond is een 70-jarige vrouw uit Kilder, toen zij voorbij het station Wehl uit den rijdenden trein wilde springen, daaron der terecht gekomen. Beide beenen werden haar afgereden. Zij 'overleed na een half uur. Een nieuw gebied voor verzekeringen. Dezer dagen is in Amerika een ver- zekermgspolis uitgereikt, waarvan de houder zich, verzekerd heeft tegen de financieele gevolgen van een technische storing tijdens een radio-uitzending. Het bedrag van den polis is 500.000 dollar en de holder is Walter Pu Chrysler, die voor een gewichtige zakenconferientie gebruik zal maken van het net van de Columbia Broadcasting System. De po lis verzekert tegen storingen in de lijin- verbindingen tusschen de verschillende zenders en tevens tegen storing in eem^g deel van de verdere installaties. Lepralijders op het Roemeensche departement van volksgezondheid. Tpit pwte ontsteltenis verschenen drie' lepralijders uit het leprakamp bij- Tichilestji ‘Zaterdag op het ihin&sterie van volksgezondheid te Boekarest om1 zich te beklagen over hun behandeling in het kamp. Nog onlangs (hebben lepra lijders een strooptocht naar naburige dorpen ondernomen, waar ziji algemee- nen schrik verspreidden. De minister van volksgezondheid gaf dan ook last een onderzoek naar den toestand in het lepra-kamp in te stellen. Daar de drie lepra-lijders na hun bezpek aan het departement spoorloos verdwenen waren, heeft de politie maatregelen ge nomen om hen op te sporen en naar het kamp terug te brengen. t Een gevangenis met één gevangene. De Engelsche bladen maken melding van het feit, dat een gevangenis in het graaf schap Cork, die is ingericht voor vijfhon- De beide mannen ontmoetten elkaar op het terras. Zwijgend en als iets van zelfsprekends drukten zij elkaar de hand. Toen traden ze den salon binnen. Lucilla wilde zich verwijderen, maar Matorni hield haar tegen. „Heeft U er bezwaar tegen, dat de Prinses di Panini bij ons onderhoud tegenwoordig is vroeg hij aan Cressi. „Ik verzeker U, dat de Prinses mijn volste vertrouwen' geniet/ WERELD-REPÜTATIE Alléén bij 1H. DE JONG, derd gevangenen, op het oogenblik slechts één veroordeelde herbergt. Alleen voor hem zijn er veertig cipiers en een directeur, ter wijl er bovendien nog administratief perso neel werkzaam is. Gevangenisdokter en geestelijke zijn daar om voor zijn lichamelijk en geestelijk heil te waken. De onderhouds kosten voor dien eenen gevangene zijn zóó groot, dat hij goedkooper zou kunnen wor den ondergebracht in een eerste klas hotel. De statistieken wijzen uit, dat de kans op vermeerdering van het aantal veroordeelden klein is, want de criminaliteit is in het graafschap zeer gering. Tweekleurige haartooi Te Long Beach in Californië is een baby van elf maanden oud met twee kleuren haar. Op de linkerhelft van zijn hoofd groeit rood, op de rechter helft blond haar. Bij zijn ge boorte was zijn haar licht rood, doch pas vier weken oud verloor het ventje al zijn haartjes, waarna het tweekleurig weer op groeide. Het is tot nog toe een onbekend verschijnsel in de dokters-praktijk en voor spellingen omtrent toekomstige kleurenwis- seling durft men niet aan. Van moederszijde is het roode haar afkomstig, terwijl de fa milie van den vader als regel blond is. uitgelokt, om het Italiaansche volk in een bloedigen oorlog te wikkelten. Ik kan U verzekeren, dat wij een getéfe- kende copie hebben van Üw overeen komst met Duitschland. Wij hebben de overtuigende bewijzen in handen, dat gij met voorbedachten rade, langzaam maar zeker het plan ten uitvoer hebt trachten te brengen, om opnieuw den vrede der volken te verstoren en dt Ita- liaansche legers naar een nieuw, een nog ontzettender bloedbad te brengen. Het volk ik spreek hier in zijn naam, Matomi wil geen oorlog. Gij moogt dan al de politici en de aristo cratie op Uw hand hebben, het volk, met het bloed waarvan gij Uw over winningen meent te kunnen bevechten, weigert U te volgen'. Zij hebben al ge noeg .te lijden gehad. Zij willen den oorlog niet.” „Is dat Uw boodschap?” vroeg Ma terna na een korte pauze. „Ik heb nog meer te zeggen,” ant woordde Cressi. „Als ik slechts hier was gekomen, om U te tarten, als het mijn bedoeling alleen maar was ge weest, pm tegelijk met Uw onzalige plannen ook U ten val te brengen, dan had ik dat wel op andere wijzen kun nen doen. Ik heb U nog iets anders te zeggen, Matomi. Ik heb U verteld, wat het volk wil. Geef hun1 vrede, en zij zullen het rood verwisselen tegen het zwart.” „Wat 'wilt gjj daarmee zeggen?” vroeg Jdatorni. Cressi had al dien tijd met korte, energieke passen door de kamer op en neer geloopen, met gebogen hoofd en schouders. Hij bleef nu staan, nam een sigaret uit een doosje, en deed er en kele flinke trekken aan. IK' ZIE ETALAGE Staaldraad Matrassen fabr. Auping, Holtkamp, Droge, of andere vanaf f 5.90 Is Uw matras slecht? Bel even 2955 en ’t komt in orde. W. H. Vliegen 70 jaar. Een vooraanstaande figuur uit de Neder landsche sociaal-democratie, Willem Hubert Vliegen, werd Zondag 70 jaar. Hij werd te Gulpen in Zuid-Limburg geboren. Elf jaar oud, verliet hij de lagere school en werd zet- ters-jongmaatje in een drukkerij. Gedurende zijn verblijf in Amsterdam kwam hij in aanraking met de politiek en werd lid van den Sociaal-democratischen Bond, waarin hij steeds meer op den voor grond trad. Toen de scheuring in den ouden sociaal- democratischen bond kwam, verliet de heer Vliegen met Troelstra, Schaper, Spiekman, Helsdingen e. a. de oude organisatie en pre sideerde op 26 Augustus 1894 te Zwolle de stichtingsvergadering van de S.D.A.P. Vele jaren was hij voorzitter van het partij bestuur. In 1914 werd de heer Vliegen in Amster dam tot wethouder gekozen. In 1909 had district IX den heer Vliegen naar de Tweede Kamer gezonden, waar hij m het bijzonder aandacht schonk aan de financieel-economische problemen. In 1915 bedankte de heer Vliegen voor de Tweede Kamer om zich geheel aan het wet houderschap te wijden. Maar in 1917 kozen de Staten van Noord-Holland hem tot lid van de Eerste Kamer en toen hij in 1922 Wrak van een in 1905 in den grond .geboord Russisch schip gevonden. Het wrak van het in den Russisch-Japan- schen oorlog door een Japansche mijn tot zinken gebrachte Russische vlaggeschip Pe- tropawlowsk is door ’t Japansche bergings- vaartuig Kataoka na lang zoeken in de Gele Zee gevonden. In het wrak, dat op een diepte van 90 M. ligt, zou een groot bedrag aan gemunt goud, men spreekt van een waarde van 100 millioen gulden, aanwezig zijn. De kapitein van de Kataoka wil een poging doen om het goud te bergen. log haten'," luidde het nadrukkelijke antwoord. „Ik zelf haat den oorlog ook. De mensch is geschapen, om te werken, om' te leven en om te genieten van de vruchten van zijn arbeid. Het leven, dart wij in ons hebben, hebben wij van God ontvangen een straat veger en rioolreiniger evengoed als gij en ik. Ook een boer is geboren, om te leven in den zonneschijn, kinderen te verwekken en te genieten van dé vruch ten der aarde niet echter om tot werktuig te dienen van andermans eer zucht, om zijn bloed te vergieten op het slagveld, zonder zelfs te weten, waarvoor. De oorlog, dien gij beraamd hebt, zou, wanneer hij werkelijk uit brak, een oorlog zijn van onverantwoor delijk imperialisme, een oorlog, die slechts ten' doel had de bevrediging van persoonlijke eerzucht een verové- ringsoorlog.” „Pardon herovering,” viel Ma- torni hem op koelen toon in de rede. „’Wij zijn hier niet bijeengekomen, om daarover te discussieeren,” ver volgde Cressi. „Dat zullen we over laten aan de historici. Wat de Frtan- schen tachtig jaar geleden van ons ge wonnen hebben, dat mogen ze, wat ons betreft behouden. Ik herhaal het, Ma terna, er mag geen oorlog komen. Gij kunt er U misschien op beroemen, dat gij de pers van ons land, de financiën, de politie en den Senaat beheerscht, gij zijt niet by machte, ons het zwijgen op te leggen. Indien gij ons tart, hebben wij zeer belangrijke dingen te publi- ceeren. Eigen couranten bezitten wij niet, maar wy zullen daarvoor de bui- tenlandsche pers gebruiken; de muren van alle steden van Italië zullen we volplakken met copieën van Uw cor respondentie met vreemde mogendhe den. Wij hebben de bewijzen, dat Uw wederom in de Tweede Kamer zijn intrede deed, legde hij zijn wethouderschap van de hoofdstad neer. Hij vestigde zich in de Residentie en werd in 1927 lid van den Gemeenteraad van ’s Gravenhage. Samenvoegen van gemeenten. In z’n memorie van antwoord verklaart de minister van binnenlandsche zaken o. a. het volgende: Met betrekking tot de kwestie van samen voeging van gemeenten acht de minister zijn standpunt in het algemeen genoegzaam bekend. De vraag is slechts of niet onder de huidige tijdsomstandigheden in dat standpunt wijziging dient te worden ge bracht in verband met te verkrijgen aanzien lijke besparingen en rationaliseering van de gebiedsindeeling. Wat de door samenvoe ging van kleine gemeenten te verwachten besparingen betreft, is omtrent dit punt een ambtelijk onderzoek loopende. Met den uit slag daarvan zal de minister bij het bepalen van zijn standpunt ten volle rekening hou den. „Ik heb er geheel geen bezwaar te gen,” antwoordde Cressi. „Het betreft hier een eerlijke zaak, en hét warè mis schien' te wenschen, dat heel Italië bij dit onderhoud tegenwoordig kon zijn. Niet om dit onderhoud geheim te hou den is het geweest, dat ik U verzocht heb, het pp neutralen bodem te laten plaats hebben. De reden daarvan kent gij even goed als ik.” „Gij hebt daar heel verstandig aan gedaan,” gaf Matomi toe. „Ik kan niet altijd vpor mijn volgelingen instaan.” „Ik evenmin,” zei Cressj. „Het zou vpor U even gevaarlijk zijn, in Flo rence te verschijnen als voor my te Rome.” Matomi werd ongeduldig. „Wij hebben elkaar iets mee te déé- len, niet waar Laat mij eerst maar eens hooren, wat gy mij te zeggen hebt, Cressi.” „Goed,” stemde de ander toe. „Ma tomi, er mag geen oorlog komen.” „Waarom niet?” Het Sneeker Muziekcorps. Naar wij vernemen zal het Sneeker Mu ziekcorps Donderdag 24 November haar 10-jarig bestaan gedenken door het houden van een receptie, gevolgd door een concert met bal na ift de nieuw gerestaureerde zaal van Amicitia. ’s Avonds van 7/2 tot 8/2 uur receptie, van 9 tot IO/2 uur concert, ge volgd door bal. Het programma dat een ouverture van Adam, een werk van Gounod alsmede een Walzer Potpourri van Carl Robrecht vermeldt, zal zeer zeker in de smaak van de bezoekers vallen, en waar het corps op zeer goed peil staat, twijfelen wij geenszins aan de goede uitvoering van een en ander. Wij willen hopen dat 24 November voor het Sneeker Muziekcorps een onvergetelijke dag mag worden. Vee omgekomen. Zaterdagochtend ongeveer 5 uur brak brand uit in de veestallen van R. J. Wij- menga, aan de Inialaan te Garijp. De knecht, die in den stal sliep, werd gewekt door een verstikkenden rook. Onmiddeliijk zag hij het groote gevaar dat er dreigde. Hij snelde naar de woonkamer om zijn werkgever en diens gezin te wekken. Toen men direct daarna weer in den stal kwam, viel er aan redding van het vee niet meer te denken. 11 koeien, 1 paard en 4 var kens kwamen in de vlammen om. Er was nog tijd, om alle huisraad in vei ligheid te brengen. De motorspuit van Bergum kwam spoe dig, doch kon geen hulp bieden, wegens ge brek aan water. Toen de spuit van Trijnwouden was aan gekomen, was het met 480 meter slang mo gelijk water te geven hetgeen ook zeer noo- dig was, aangezien ook de belendende per- ceelen groot gevaar liepen. De woning met veestallen is geheel afgebrand. Een en ander was verzekerd bij de Onderlinge in Tietjerk- steradeel. L. Ct. Loopt licht, wringt krachtig. Zeer solide gebouwd. De eenige werkelijk-roestvrije wringer. Zware rollen met rubber van de allerbeste kwaliteit, dat gegarandeerd niet loslaat! Vraagt de condities! H Nederl. Wasch- en Wringmachines W MUU SINDS 30 JAREN AAN DE SPITS. „Wie zal het zeggen? Het is jammer, Lucilla jammer, jammer, Al die ja- ren van voorbereiding, van zwoegen en werken alles voor niets. Het schitte rendste wapenfeit dezer eeuw, hèt grpo- te drama van' onzen tijd verijdeld misluktHelp me, Lucilla, help me. Als ik ooit hulp heb noodig gehad, dan is het nu. Ik wil mijn nederlaag dra gen met den glimlach van een over winnaar. Maar hoe, Lucilla, hoe?” „Door het niet te zien als een ne derlaag,” zei zij, zijn arm drukkend. „Ik zie het ook niet als een neder laag',” antwoordde hij. „Als ik een stap achteruit ga, is het, om nog hooger te kunnen springenLaten we hier even stil blijven ‘staan, Lucilla, vpor- dat we het kasteel binnengaan. Wat een heerlijke geuren verspreiden je ro zen, je oranjebloesems, je mimosa. Het is een paradijs hier.” „Ik hoop, dat je hier nog eens een paradys zult vinden,” fluisterde zij1. Hjj sloot half zjjn o ogen en ont blootte zijn hoofd, om' te voelen de zonnewarmte en het van bloemengeur bezwangerde briesje, dat speelde door zyn haren. „Er zal een dag komen,” zuchtte hy, „dat mijn krachten zullen verzwakken, dat mijn hart langzamer zal gaan klop pen en dan zal ik hier mijn .troost komen zoeken en rust Laat slechts „TELLUS u steeds geven De juiste tijd voor heel uw leven. Horlogerie 65. „Ja,” antwoordde jMatorni. „Nooit van mijn leven zal ik nog een seconde vertrouwen op het werk van den Ge heimen Inlichtingsdienst. Die papieren moeten onder Torrita’s neus door in Italië zijn gebracht, want denzelfden dag, waarop hij in Rome aankwam, .had er in Milaan een geheime samen komst plaats, en van daaruit heeft de inhoud van die documenten zich als een ioopend ,vuur over Italië ver spreid.” „De ezel,” riep zij uit. Matorni haalde zyn schouders op. „Hjj heeft mij uitstel mde diensten bewezen dit echter h Tt hém dèn nek gebroken. Ik dacht, cL. hij gek zou worden, voordat hij stierf. I. i raaskalde iets over den jongen -Franschman, die door het gepeupel was gelyncht hij scheen te meenen, dat hij hem had ntoeten beschermen. Alsof ik hem dat kwalijk zou hebben genomen. Het was zijn taak immers niet, om een sluip moordenaar het leven te redden.” „Is Torrita dan dood?” „Hjj heeft op mijn advies zichzelf dood geschoten,” luidde het antwoord. „Er zat niets anders voor hem op. Men- schen, die dergelyke fouten begaan, kan ik niet gebruiken. Is de Engelsche Minister nog hier Bremner?” „Ja, nog steeds.” „In Rome wordt verteld, dat hij er de hand in heeft gehad,” zei Matorni. Ziet verder de etalages, op de toonbanken óók Aboonetaetd i per f ZJO b. p. post I LMk AdvertesfiSo i 9 cL p. regel tng. itonden mededeellngen booget. Abonnement belangrijk» korting Advertentltn worden lever» gratis ge- nisotst in d» SNFEKER COURANT «5NIFFK V IT ALLAN O, Chocolade-Beestjes, Reepjes met noot Crème de caraque, Adamsons, Het volmaaktste horloge met in prijzen onder IEDERS BEREIK Gedipl. Horlogemaker - SNEEK sijn inderdaad het meest Ideale middel ter bevorde ring van een normalen stoelgang. Gemakkelijk in te nemen, aangename smaak, verwekken geen krampen. 0.65 per flacon. fflüW3ÏÏEEKERMUM KERSEN-bonbons, per ons 25 cent Losse Nougat in ouwel, 2 ons 25 cent Pracht-sorteering doozen Bonbons Boomschors. 2 ons een kwartje Klaverblaadjes 14 cent per ons Chocolade-Demoeraatjes. per ons 12 cent per half pond ZZ'/a cen* Plaatjes-Bors.plaat, de10 ct. p. ons 16 cent per ons per ons 10 cent 10 voor 10 cent per ons 16 cent per pakje 1 kwartje NERGENS die fijne sorteering bonbons voor 30, 25, 18, 15 cent per ons Leuke Chocolade-lettertjes, 2 ons 1 kwartje J T Pepermunt, 16 cent per ons S per rolletje 10 cent Bensdorp-Reepjes, 20 voor een kwartje, komen altijd van pas Van Houten’s overheerlijk zwaar pak Oranje noot-melk-chocolade voor 1 kwartje De allerfijnste dikke gebroken Borstplaat 25 cent per half pond Onze Pindas, zijn niet alleen H. C. H. C. (met de hand uitgezocht] maar ze zijn ook met bijzondere zorg in eigen electr. bedrijf gebrand. Géén wonder dat ZULKE Pindas enorm gaan Blikken doosjes Drop 10 voor 10 ct. Advocaat-Bonbons, 1^2 ons voor 1 kwartje Pakjes Zoute Jujubes Kiene 10 cent MASCOTTE-bonbons, slaan alles 25 cent per 2 ons

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1