ne (A. A. VERWEK A. VERWER’s Wellner Zilver Van der Kallen Tel. 2925 Sola massieve Van der Kallen Tel. 2925 n 1$ MOLENAARS diog! 111 „Lekker Warm ZATERDAG 26 NOVEMBER 1932. No. 17. Extra Aanbieding J. F. repro, naast C. A. I :nd Oosterdijk 12-14, Kleinzand23, Sneek Vierde Blad HOE ZULT U GEKLEED a GAAN DEZEN WINTER LÜ Wollen Dekens Gewatteerde Dekens Molton Dekens Flanel Lakens I LT i -i I L RECLAME KOLOM. oi GOED EEN dan immeIS even Horlogerie E 1 Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiin en NIEUWSTIJDINGEN. en H jratis ale GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Paleis v. Justitie, Marktstraat, Tel. no. 231. I ÏEK MF ZIE ETALAGE Staaldraad Matrassen fabr. Auping, Holtkamp, Droge, of andere vanaf 5.90 Is Uw matras slecht? Bel even 2955 en ’t komt in orde. WILT Q' - MAAR ORDE1 speciaal Bedden-Magazijn en Reparatie-Inrichting ligeni SJdF tegen halve prijzen. Groote collectie voorhanden bij is het TAFELZILVER wat nimmer vlekt; zilverwit van kleur is en menschengeslachten, bij dagelijksch gebruik, mee gaat. LEPELS of VORKEN van 7.80 12.00 per dozijn. Voorhanden bij H64 el in Speciaal Maatkleedlngmagazijn VOOHHEEREN )KTE ruize- 2575. 5 Dec V. tot coopt op: Geopend: alle werkdagen van 912 Zaterdags van 912 uur Bovendien Maandags, Dinsdags Vrijdags, ’s avonds /an 57 uur Kostelooze bemiddeling voor Werkge vers en Werkzoekenden Zoowel voor mannen als voor vrouwen -1 Een ongewoon ongeluk in een 'circus. Bij een vertooning in een circus te Warschau met een gedresseerde groep leeuwen is Dinsdagavond een onge woon ongeluk gebeurd, dat nog goed is afgeloopen. De temmer bekroonde eiken avond zijn dressuurproeven door zijn hoofd en handen in den geopenden muil van een leeuwin te steken. Dinsdagavond be merkte de temmer met ontzetting, idat de leeuwin hem niet meer losljiet; tege lijkertijd voelde hij de sterke tanden van de leeuwin. Eerst na lange pogin gen is de ernstig gekwetste man er in geslaagd zich te bevrijden. Hij had nog zooveel tegenwoordigheid van geest, dat hij de opgewonden dieren in hun kooien wist te drijven, toen viel hij bewusteloos neer. i 1 Een groot deel van de toeschouwers hield aanvankelijk het gebeurde voor een nieuwe zeer geslaagde truc. D.e vrouwenmoordenaar van Linz. De gezworenenrechtbank te Linz heeft den 53-jarigen vleeschhouwers- knecht Franz Leitgoeb wegens z'even- voudigen moord tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. Direct na het uitspreken van het vonnis sprong Leit- kop van de auto naar Apeldoorn stond ge- goeb door het venster van de rechtzaal Zakennieuws. De fa. Obbema, Grootzand 12, lijsten- fabriek en fotobedrijven, geeft 500 standers en foto-albums cadeau als St Nicolaas- reclame. Zie adv. in dit nummer. Als opvolger van den heer D, v. d. Zee, die na 40 jaar trouwe dienst zijn ontslag vroeg, werd benoemd tot doodgraver op de R. KJ. begraafplaats de heer E. Westra. C. V. s. BOLSWARD, 23 Nov. Heden werd bij Stoop in „De Doele” de jaarlijksche alge- meene ledenvergadering gehouden van de C. V. S. Na een kort openingswoord van den Pre- sident-Commissaris, den heer L. S. Hilari- des, waarbij deze in ’t bijzonder stilstond bij het overlijden van den heer Sj. A. Sij- brandij, een ijverig en bemind bestuurslid dezer vereeniging, werd de agenda afge werkt en o. m. besloten tot goedkeuring van de rekening en verantwoording over het boekjaar 1931/1932. Voorts werd gekozen tot bestuurslid in de vacature Sijbrandij de heer L. S. Hilari- des te Pingjum, terwijl de heer IJ. P. Veld huis herkozen werd. Tot commissaris werd herkozen de heer T. Pasma te Tjerkwerd. Uitgeloot werden 14 obligaties van f500 van de 5’/^,% obligatieleening 1920. Ten slotte werd nog tot een Statutenwijzi ging besloten, waarna de voorzitter deze vergadering sloot. Tegen 11 uur was ’n buitengewone leden vergadering uitgeschreven, welke eveneens onder leiding van den heer Hilarides stond, nu als bestuurslid. Besloten werd o. m. n het bestuur machtiging te verleem tot het aan gaan van een overeenkomst n -t de C. A. F. en tevens om, ingeval deze ove 'enkomst tot stand komt, de vereeniging C. S. te ont binden en te liquideeren per 1 Januari a.s. Beide vergaderingen werden bijgewoond door vertegenwoordigers van de Coöp. Zui- velbank. Zoowel uit de ledenvergadering als door het Bestuur werd den heer Pot dank ge bracht voor alles wat hij voor de vereeni ging heeft gedaan. Boerderij, afgebrand. 45 stuks vee in de vlammen omgekomen. Tijdens een kort onweer ontstond gister nacht brand in de groote boerderij van den heer J. Kok te Ter Idzerdt. Door den hevi- gen wind greep het vuur zoo snel om zich heen dat de boerderij spoedig een vuurzee was en niets kon worden gered. De bewoners die in den slaap werden ver rast konden zich ternauwernood in veilig- Verdwenen. De 18-jarige J. v. Dr. te Harlingen was Zondag met zijn meisje uit geweest. De ouders van den jongeling waren erg tegen de verkeering van hun zoon, vooral de vader, die met gruwelijke dreigementen, als: aan riemen snijden enz., aankwam, wanneer hij thuiskwam. Het gevolg is geweest, dat J. ’s avonds niet is thuis gekomen en er tot dus verre, Woensdagavond, geen spoor van hem is te vinden. Zijn opsporing is Dinsdag avond per radio gevraagd doch zonder re sultaat. Men verkeert in groote ongerust heid. En de verdwenene èn het meisje zijn flinke, oppassende jongemenschen. Nieuwe aardschokken. Het Meteorologisch Instituut in De Bilt heeft berichten uit Uden, Oss en Venray ontvangen over de daar Dinsdag op Woens dagnacht om half-vier en om 4 uur 40 min. gevoelde aardschokken. Beide schokken zijn geregistreerd in De Bilt om 3.8 en 4.20 (tijd van Greenwich) of 3.28 en 4.40 Amsterdam- sche tijd geheel in overeenstemming dus met de waarnemingen. De aardschokken zijn ook te Heerlen geregistreerd, de eerste sterker dan de tweede. Het zijn blijkbaar nabevingen van de aard beving van Zondagavond 11 uur 56 min.; zij bevestige'n, de juistheid van de uit de waarnemingen in De Bilt afgeleide plaats van den oorsprong: Noordoostelijk Noord- Brabant. Een automobilist uit Utrecht, die Dinsdag avond op den straatweg van Apeldoorn naar Amersfoort reed heeft met zijn wagen een aanrijding gehaa, die wel bizonder goed ar- geloopen is. Hij reed met een snelheid van ongeveer 75 K.M. even voorbij de Echo put, waar het bosch in een dichte beplanting langs den weg staat. Plotseling sprong op slechts een tweetal meters afstand een groot edelhert over den weg. Het verschijnen van het dier was zoo plotseling, dat een aanrij ding onvermijdelijk was. Met een geweldige klap botste de auto tegen het prachtige dier op, dat totaal verminkt werd. De lampen der auto sloegen stuk, zoodat er volslagen duisternis op den weg heerschte. De be stuurder remde onmiddellijk uit volle kracht, met het gevolg, dat de wagen tusschen het dichte geboomte schoot de stammen staan daar slechts een meter of vier van elkaar en geheel omdraaide, zoodat de werden benoemd de heeren C. V. Bokma te Leeuwarden, Hoving te Drachten en Fokkin- ga te Berlikum. Met algemeene stemmen werd verder be sloten een door het bestuur voorgesteide re geling als minimum-tarief voor de bereke ning van zaalhuur enz. bij publieke verkoo- pingen aan te nemen en dit ter kennis van de notarissen te brengen. Aan het bondsbestuur werd een crediet toegestaan voor het maken van reclame ter bevordering van het toerisme naar Fries land. L. Ct. JAREN LANG MAAGSTOORNISSEN WEGENS INDIGESTIE, Kan nu weer alles eten zonder last Toen deze 72-jarige vrouw een middel had gevonden tegen haar indigestie bleek het een middel te zijn, dat haar 70-jarige broer reeds lang gebruikte en waarmee hij zich tot een „toonbeeld van gezondheid” opgewerkt had. Zij schrijft; „Jaren lang heb ik aan indigestie geleden en ik kon eenvoudig geen ei of aardappel eten. Dit jaar begon ik met de kleine dage- lijksche dosis Kruschen Salts te nemen. En tju kan ik. eieren en aardappelen eten zoo veel ik wil zonder eenige stoornis nader hand. Jaren heb ik geleden. Ik nam voortdu rend een laxeermiddel, maar het hielp niet. Mijn broer is een toonbeeld van gezondheid en geknipt voor een reclame voor Kruschen Salts. Hij is altijd vroolijk en gelukkig. Hij vergeet nooit zijn ochtenddosis evenmin als ik, nu ik er de waarde van ken. Mijn broer is 70 jaar oud en ik ben 72. We hebben alle reden deze schitterende zouten te waardee- ren. Ik beveel ze ook al mijn vrienden aan.” Mevr. M. E. M. De zes zouten in Kruschen helpen en re gelen de lichaams-functies in velerlei op zichten. Uw maag, lever en nieren worden tot be tere functie aangespoord. U weet niet meer wat indigestie, hoofdpijn en neerslachtigheid is. U voelt zich lichamelijk en geestelijk als vernieuwd. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten A f 0.90 en f 1.60 per flacon. „Stralende gezondheid voor één cent per dag”. Nu is het de meest geschikte tijd, dit alles eens zelf te ondervinden op ’t oogenblik kunt U Kruschen Salts probeeren op onze kosten. Want door heel Holland zijn onder de apothekers en drogisten duizenden fla cons Kruschen verdeeld, die verpakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt deze gra tis proefflacon gebruiken zonder de gewone flacon Kruschen te openen. En als U na deze proef niet volkomen tevreden bent, kunt U de groote flacon terugbrengen bij den winkelier waar U hem kocht en hij zal U Uw f 1.60 (Uw geheele uitgave) zonder om wegen terugbetalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proefflacon alleen verpakt is bij de groote maat van f 1.60 en dan nog slechts voor een beperkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of drogist, voordat hij deze groote proefpakken uitver kocht heeft. Adv. heid stellen. Aan redding van het vee viel niet te denken en 45 stuks groot en klein vee kwamen in de vlammen om. Ook de inboedel ging verloren. De brandspuit uit Wolvega, die spoedig aanwezig was, kon tegen de vuurzee niets uitrichten. De schade, die vrij belangrijk is, wordt door verzekering gedekt. Friesche Bond van hotel-, café- en societeft- houders. Dinsdag werd in hotel „De Valk” te Fra- neker de algemeene najaarsvergadering ge houden van den Frieschen Bond van hotel-, café- en societeithouders. In deze druk be zochte vergadering deed de voorzitter ver schillende mededeelingen, o. a. over de actie die de Centrale Gedistilleerd Commissie in Den Haag voert, om te trachten wijziging te krijgen in de Winkelsluitingswet, zoover de verkoop van alcoholhoudende dranken per maat betreft en de actie die deze commissie voert tot verlaging van de personeele belas ting voor hotel- en café-bedrijven. Gevraagd personeels Mannen; Bontwerker (Amsterdam), gereedschap- maker (Leiden), glas in loodzetter (Maas tricht), glassnijder (Roermond), glazen maker (Maastricht), glazuurspuiter (Den Haag), horlogemaker (Amsterdam), kapper (Deventer), kleermaker (Amsterdam), man- demaker (Zutphen), matrassenmaker (Win schoten), pianohersteller (Den Haag), za delmaker (Leeuwarden), zilverdraaier (Lei den). Vrou w ens Dienstboden (Bergen op Zoom, ’s Her- togenbosch, Utrecht). Werkzoekenden; Mannen; 1 adj. bouwk. opzichter, 1 afbramer, 5 bankwerkers, 1 beh. stoffeerder, 1 besteller, 4 betonwerkers, 1 betonwerker-uitvoerder, 1 betonwerker-ijzervlechter, 1 bierbottelaar, 2 bloemisten, 1 boekdrukker, 1 boekhouder, 2 broodbakkers, 1 brood-, koek en banket bakker, 1 buffetbediende, 2 chauffeurs, 1 ciseleur, 1 drukkersleerling, 2 electriciens, 1 etaleur, 1 expeditieknecht, 1 drukker, 9 fabrieksarbeiders, 1 gasfitter, 22 grondwer kers, 1 glassnijder, 3 glas in loodzetters, 1 hand- en machinezetter, 1 handlanger, 1 handlanger-metaalbewerker, 1 heier, 1 hout- draaier, 1 houtbewerker, 1 hulparbeider, 2 incasseerders, 1 inpakker, 7 kantoorbedien den, 2 kappers, 1 kellner, 1 kernmaker, 16 kleermakers, 1 klinker, 1 kokin, 1 koper slager, 1 kuiper, 15 landarbeiders, 2 letter zetters, 1 lood- en zinkwerker, 2 machine bankwerkers, 4 magazijnbedienden, 1 me taalbewerker, 3 metaaldraaiers, 1 metaal- slijper, 1 metaalpolijster, 12 metselaars, 5 meubelmakers, 1 molenaar, 2 monteurs, 2 monteurs-bankwerkers, 1 motorschipper, 21 opperlieden, 1 opperman-straatmaker, 9 pakhuisknechten, 2 plaatwerkers, 3 potten bakkers, 8 reizigers, 1 rijwielreparateur, 4 scheepstimmerlieden, 27 schilders, 1 schip per, 1 schoenmaker, 1 sigarenmaker, 4 sla gers, 6 smeden, 1 smid-bankwerker, 1 steno typiste, 6 straatmakers, 5 stucadoors, 48 timmerlieden, 2 tuinlieden, 2 voerl.-chauf- feurs, 1 vertinner, 1 verwarmingsmonteur, 2 winkelbedienden, 4 ijzerwerkers, 1 zilver- polijster, 5 zilversmeden, 79 zonder bepaalde vakkennis. Fraude bij de militaire administrate te Breda. A, J. van de G., vroeger slager, wonende te Breda, door de rechtbank aldaar veroor deeld tot f 6000 boete, subs. 6 maanden hechtenis, terzake, dat hij als leverancier van ontbijtspek het dubbele bedrag van het verschuldigde in rekening bracht en die on rechtmatig verkregen gelden aan een admi nistrateur afdroeg, werd door het gerechts hof te ’s Hertogenbosch in hooger beroep vrijgesproken, op grond, dat naar het oor deel van het hof, het ten laste gelegde niet bewezen is. Nederlandsche Varkenscentrale. Reeds gedurende eenige weken betrekt de N. V. C. het grootste gedeelte der varkens, welke zij noodig heeft door bemiddeling van haar eigen leverings-organisaties recht streeks van de boeren. Niet geheel was zulks tot heden het geval met de zware varkens voor export, welke de N. V. C. voor een gedeelte op de markten aankocht. Hierin zal thans verandering ko men. Met ingang van Maandag 28 November zal de N. V. C. al de door haar benoodigde varkens rechtstreeks van de boer betrekken. Aankoopen op de markt zullen derhalve van dien dag af niet meer plaats hebben. Werkverschaffingen en kortere werkweek. Voor de tewerkgestelden in de dloo'r In de financieele commissie van den Bond, door het rijk gesubsidieerde werkver schaffingen geldt als normaal de 50- urige werkweek. In de maanden, Nor vember en Februari is echter de ar beidsweek 47 Va uur en in December en Januari 45 uur. De minister heeft nu bepaald dat, in dien in de vier genoemde maanden de tewerkgestelden ten gevolge van licht- verlet en kortere weekarbeidsduur van respectievelijk 47 Va en 45 uur hebben, aan hen een uitkeering mag worden ge daan van het basisuurloon van de ver schillende gemeenten voor ieder uur, dat wegens lichtverlet in een week kor ter wordt gewerkt. Mpoird. Dinsdagavond omstreeks zes uur heeft een 32-jarige klompenmaker te Voorst zijn één jaar ouderen broer met een mes doodgestoken. Geruimen tijd na het misdrijf is de dader naar de wo ning van den veldwachter gegaan met de bedoeling, daar mededeeling van het gebeurde te doen. Toen hij den veld wachter niet thuis trof is hij vertrokken. Spoedig na het misdrijf was genees kundige hulp ter plaatse. Het slachtof fer bleek echter reeds overleden te zijn. De dader staat niet ongunstig bekend. Welke motieven hem tot zijn daad heb ben gebracht is niet bekend. Overtredingen Crisfo-ZuivelweL De minister van oeconomische zaken arbeid heeft op een desbetreffend door de Crisis-Zuivel-Centrale genomen besluit en gelet op de tegen dat besluit door belang hebbenden ingediende beroepschriften be sloten tot intrekking van de erkenning als zuivelproducent voor drie hier te lande ge vestigde zuivelbedrijven, welke intrekking voor de drie bedoelde bedrijven is vastge steld op resp. 3, 9 en 6 maanden, zulks in verband met overtredingen, welke door deze bedrijven ten opzichte van de naleving van de Crisis-Zuivelwet werden begaan. De overtredingen bestonden voor één on derneming in het afleveren van boter zonder merk en voor de beide andere ondernemin gen jn ’t plegen van fraude met de merken. De beteekenis van den strafmaatregel van administratieven aard is, dat de bedoelde bedrijven gedurende de vermelde perioden zelf geen boter mogen bereiden. Ongelukken. Dinsdagmiddag zijn te Valkenswaard twee verkeersongelukken gebeurd, waarvan een met doodeiijken afloop. Het eerste ongeluk gebeurde in de Peperstraat. Omstreeks twee uur reed Dinsdagmiddag uit de richting Dommelen de heer Kemp uit Eindhoven met zijn 25-jarigen zoon op de duo-zitting op zijn motorfiets, toen hij in botsing kwam met de vrachtauto van den heer Willems uit Val kenswaard. De botsing is vermoedelijk te wijten aan het slechte uitzicht op genoem den weg, De chauffeur van de vrachtauto Schellens stopte onmiddellijk, waardoor hij verhinderde, dat de motorrijders onder zijn auto terecht kwamen. De botsing was echter zoo hevig, dat de vader Kemp met zware in wendige kneuzingen werd opgenomen; hij had voorts een beenfractuur gekregen. De zoon kwam er met een verbrijzelde kaak af. Beiden zijn na ter plaatse verbonden te zijn naar het ziekenhuis te Eindhoven gebracht. Omstreeks zes uur gebeurde het tweede ongeluk, ditmaal met doodeiijken afloop. Het twaalfjarig zoontje Hubertus van den heer C. Koonen, hoofdambtenaar bij ’s rijks belastingen te Valkenswaard kwam bij de autogarage Jonkers onder ’n rijdende auto bus terecht. Het kind was op slag dood. op straat, om te trachten te ontkomen. Hij verwondde zich daarbij ernstig aan het voorhoofd en werd weer naar de gevangenis-afdeeling van het rechtsge- bpiuw teruggebracht. Rijke goudmijn in Venezuela ontdekt. Het Venezolaansche oonsulaapgene- raal te Hamburg deelt mede, dat in Venezuela midden in het oerwoud, in de streek van Alto Cuyuni, dicht bijl de Chicanonrivier, een zeer rijke goudmijn is ontdekt. De ontdekker heeft met eenige arbeiders in kopten tijd meer dan 800.000 gram goud gewonnen. M;en houdt de nieuw ontdekte mijn voor de rijkste van de wereld. De Venezolaan- sche regeering heeft terstond een com missie ingesteld, die toezicht zal houden op de systematische exploitatie van de mijn. den Bij 25 Jarig jubllé stelt slechts E TELLUS u tevrée.Ë keerd. De radiator van den wagen was ge heel in elkaar gedrukt, zoodat hij naar een garage moest worden gesleept. De inzitten den zijn er wonder boven wonder zonder ongelukken afgekomen. Afschuwdijk drama. In het Fransche dorpje Laye bewoonde een landarbeidersgezin met een vijfjarig dochtertje en den 65-jarigen vader van de vrouw een klein huisje. Er heerschte voort durend ruzie tusschen het echtpaar en den ouden man. Nadat er Dinsdag weer ruzie was geweest wierpen de man en de vrouw zich op den vader en sloegen hem dood. De vader nam toen het vijfjarig dochtertje, dat de misdaad had gezien en een lastige ge tuige kon worden, mee naar het in de nabij heid "gelegen bosch en hing zijn kind aan een boom op. Dorpsbewoners vonden het lijkje en stelden de politie op de hoogte, die de beide misdaden ontdekte en het ont aarde echtpaar arresteerde. De schulden aan dé Ver. Staten. Hoover heeft in overleg met de toekom stige president Roosevelt geweigerd toe te staan dat de Europeesche mogendheden die oorlogsschuld op 15 December aan de Ver. Staten hebben af te doen, deze betaling op schorten. De vraag is nu maar wat de Europeesche landen zullen doen, die speciaal op aan dringen der Ver. St. Duitschland van groote betalingen vrijstelden, maar nu zelf door Washington aangesproken worden. Zlet U dan onze lecties ®aar c Dit kost gem«- Ot«lUUU«« zegt U komt in c- Het wordt opgemerkt In Uw omgeving! L BLAUW. vootal in de BIEDEN. - u hiervan ;v£rzicht I". -J eens KRIJGEN I iakkelijk even inlichten. 7 •n fraaie collectie thuis he en hbt OOSTERDIJK SNEEK 9 jHl mb - w MMUUl n 0.1 •■4 Nieuwe Sneeker Courant i Snee! i 1 UlllIlIlllllllllIllilIlIlllIllllllllllllllllllHHlilIlil^ «als CB Stal^B CO ÜUZ3 ®ode',OU® ^binnenkomen. evenin.U©a9 9eI d lnlmers U iets. Wij kunnen U ‘11 V

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 11