ta Heide in de wildernis. I CD cd cd 1UE BAND WEET WAT U EET! ZATERDAG 26 NOVEMBER 1932. No 17. Feuilleton. Vijfde Blad NIEUWSTIJDINGEN. 29. Wordt vervolgd. Roman van HULBERT FOOTNER Voor Nederland bewerkt door W. J. A. ROIDANUS Jr. vorige. N ed eiland was daar te zien. En eenige pogenblik- later was hij1 weer bijl de plek, waar hij 30 ct per half nond lemmering voor de ontwikkeling van de ijsclubs te dezer stede; des ondanks wekte de voorz. in z’n slotwoord de le den op te trachten meer leden te wer ven, opdat de jj'ssport hier tot grooter bloei geraakt. Het is de schuld van St Nicolaas. Die heeft zoo’n geweldige uitstalling laten maken omdat hij weet dat we een geweldige keus hebben in Vulpennen, Boeken, Spelen, etc. etc., zoodat we verplicht zijn onze Bi bliotheek van 28 Nov. tot en met 5 Dec. a.s. te sluiten. Boek- en Vulpenhandel G. v. d. PIJPE- KAMP, Kleinzand 2, Sneek. (Adv.) De „Zesdaagsche”. „Het Volk” vertelt: Ze zaten in één van de deftigste res taurants, de twee studenten en waren allesbehalve te spreken over het feit, dat ze geen kaarten voor den Zesdaag sche konden krijgen. „Uitverkocht” was de boodschap geweest, die ze op hun herhaalde tele fonische aanvragen hadden gekregen. „Dan er maar iets op verzinnen, oor deelde een der vrienden. „Maar wat?” Eén van het tweetal kreeg plotseling een goeden inval. Hij stapte naar de te lefoon en bestelde een landauer met vier paarden. De „senaat” moest naar de R. A. I De stalhouder had echter maar twee paarden thuis. Of dat ook goed was Ja, als ’t niet anders kon I En zoo verscheen even later een toet twee paarden bespannen rijtuig voor het restaurant en ging het in draf naar de Ferdinand Bolstraat. Nauwelijks zag de politie den landauer met de bepluimde paarden na deren of zij begreep, dat daar „hooge gasten” naderden. Er werd ruim baan gemaakt en zonder eenige moeite kwam de koets voor. De bezoekers, die zich inmiddels van de bekende studentenba rets hadden voorzien, stapten uit. De portier boog en liet de heeren dadelijk door. Hun list was kostelijk gelukt. Ze hadden nu nog wel geen plaatsje op een der tribunes, maar dat kwam nog wel. Hij liep het kleine eiland heeleimaal om, terwijl Bela hem waarschijnlijk volgde. De geheele kustlijn was onge veer een halve mijl lang. Hij liep zoo hard als hij kon, en dan zag hij haar al heel gauw Voor zich. Hij had haar bijna ingehaald. Dan bleef hij haar langzamer vbjgen, waarbij hij haar Van uit htet kreupel hout in het oog bleef houden. Het heimelijk bewustzijn, dat hij handelde als een ondeugend kind, maakte hem niet gelukkiger. Toen hij weer bij het Vuur van Bela kwam' en den kano op het zand getrok ken zag, sprong zijn hart op Van vreug- Wij vonden de „gasten” in een hoek je van het restaurant, genietend van hun succes en een lekker glaasje bier. Het is gewoonweg ongelooflijk wat het nachtpubliek tot zich neemt. In vier nachten zijn liefst 10.000 liter bier ver werkt. Kjjken naar wielrijders maakt blijkbaar dorstige kelen. Doch het re cord gaat naar de afdeeling „belegde broodjes”. Hiervan waren in 4 nach ten vijftien duizend stuks geconsumeerd. Meer dan 4000 knakworstjes verdwe nen „en passant” in de magen der be zoekers. Wanneer U aan tafel gaat voor het middagmaal, weet dan wat gij uw gezin voorzet Laat dan alles gebakken, ge braden en gestoofd zijn in Blue Band - Hollands beste standaardmerk - voor 100 bereid uit de allerbeste grondstoffen. Verschenen is de begrooting voor 1933 van Heemstede, welke in den gewonen dienst met een tekort van f495.000 sluit. Met het oog hierop stellen B. en W. de volgende maatregelen voor: het beschikken over een deel van het reservefonds groot f300.000; het toepassen van een tijdelijke korting op salarissen en loonen van het gemeenteper- soneel gedurende 3 jaar van 6 pct., met dien verstande, dat buiten de korting valt 25 pet. van de wedde, tot een maximum van f 1000 (geraamde opbrengst f18.000); verhooging van het aantal opcenten op de personeele belasting van 65 op 100 (opbrengst f 58000)voorts wordt voorgesteld een straatbelasting te heffen, waarvan de op brengst geraamd wordt op f7000. Verder willen B. en W. 30 opcenten heffen op de gemeentefondsbelasting, waarvan de op brengst geraamd wordt op f 100.000. Voor ondersteuning en werkverschaffing is een grooter bedrag van f665.000 uitgetrokken dan het loopende jaar. De malaise in de Ver. Staten. Hoewel de berichten over den oeco- nomischen toestand in de Ver. Staten zeer weinig opwekkend blijven, is toch als van ouds het opera-seizoen te New York in de Metropolitan Opera met de gebruikelijke animo geschied. Het was weer stampvol en ongeveer 4000 lieden, die gemiddeld f 12.50 voor hun plaats hadden betaald, vulden het gebouw. De toiletten en juweelen van de dames op de deftige rangen vertegenwoordigden weer vermogens en behalve muzikaal was de avond sociaal een groot succes. De hoofdpartijen werden vervuld door sterren van wereldfaam onder wie Gio vanni Martinelli en de menschen, die niet voor het deftige gedoe maar enkel voor de hooge noten van den tenor ko men, begonnen ’s ochtends om half zes hun plaats in te nemen in de queue voor de loketten van de rangen waar voor niet besproken kan worden. De gedupeerde levensredder. Verleden week Woensdag, zoo lezen wij in de Daily Herald, was een Lon- densche werklooze op werk uitgegaan, toen hij in de Albertstreet in Padding ton vlammen zag slaan uit de bovenste verdieping van een huis. Hij holde het huis binnen en redde twee kinderen. Toen liep hij terug om te zien of er nog meer levens te redden waren. Dat was niet het geval, maar hij zag zichzelf den terugweg afgesneden en moest, met ernstige brandwonden in het gelaat door de brandweer worden gered. Den dag na den brand ging de mar. zijn werkloozensteun halen. Hij vernam toen tot zijn verbazing, dat hij' ditmaal nog uitkeering kreeg, maar vervolgens niet meer, daar hij op het oogenblik niet in staat zou zijn om te werken. Als zijn wonden genezen zijn, mag hij' weer een verzoek om steun indienen. Waar de man zoolang van bestaan moet, wist men hem niet te vertellen. De ontsnapte gevangenen uit Dartmoor opgepakt. De beide gevangenen, die verleden week Woensdag uit de gevangenis te Dartmoor (Engeland) ontsnapt waren, zijn Dinsdag eindelijk gevat. De politie van Exeter heeft hen gevangen op den spoorweg, dicht bij die stad en 35 mijl van Dartmoor. Gasken, een van de twee mannen, was verleden jaar Fe- buari ook al eens ontsnapt en had toen vijf dagen van betrekkelijke vrijheid genoten. De beide ontsnapten droegen oliejassen van spoorwegpersoneel, die zij op het station Horrabridge gestolen hadden. De mannen vertelden, dat zij gevlucht waren over de hei; ’s nachts trokken zij voort en overdag hielden zij zich schuil. Zij hadden in hoofd zaak geleefd van veldvruchten en voorts van voedsel, dat zij hier en daar stalen. De man nen waren vermoeid en hadden hun voeten doorgeloopen. Zij hadden het vliegtuig ge zien, waarin men getracht had hen op te sporen en ook de bloedhonden, die jacht op hen maakten en die op een gegeven oogen blik slechts 10 meter van hen af waren ge weest. zoo’n vrouw kon je alles verwachten. Hij liep weer vlug het strand, om. Zij was niet weggegaan. Van uit de verte zag hij haar bij een groot vuur, waaromheen de dekens en andere din gen hingen te drogen. Hij knoop achter een wilgenboschje, vanwaar jrij haar, zonder zelf gezien te worden, kon gadeslaan. Haar hou ding deed vermoeden, dat zij ook aan het koken was en bij het zien daarvan sneed de honger door hem heen als een mes. Maar voor geen geld zou, hij haar iets te eten gevraagd hebben. Na eenige ©ogenblikken stond zij met een pan in haar hand op en keek zij het strand af. „Hé, Sam!” riep zij uit. „Kpm etenl” Spottend lachend ging hij' lang uit liggen. Hij vroeg zich af of er geen beziën op het eiland zouden rijh. Neen, het was nog te vroeg in het jaar voor beziën. Eetbare wortels misschien. Maar hij kon geen eetbare wortels on derscheiden van andere. Na nog een paar maal geroepen te hebben, ging Bela in het zand zitten en begon zjj' haar eigen honger te stil len. Nieuwe steken doorboorden Sam. „Wat een zelfzuchtig wezen!” pre velde hij. „Die vrouw is door en door slecht I" i i Zij stond op, vulde een bord en ging dan weg om het hem te brengen. Haar oogen volgden de sporen in het zand. Instinctief sprong Sam op en zette het op een loopen. Een vuurroode blos brandde op zij'n wangen bij het besef, dat zij nu dade lijk zou ontdekken, dat hij daar naar haar had zitten kijken. Hij had niet gedacht aan het verraderlijke zand. Waar hij zich ook zou trachten te ver- zelf een vuur had aangelegd. I, I DE EERSTE WAARSCHUWING. Wordt niet van kwaad tot erger! Die pijn in de lendenen die rheumatischie pijnen, duizelig heid, hoofdpijn en die nare urinestoornissen waarschuwen u, dat de organen, welke het bloed dienen te filtreeren, verzwakt zijn. Zij toonen aan, dat urinezuur en andere onzuiverheden in den bloedsomloop blijven in plaats van met de urine uit het lichaam te wordjen verwijderd. Uitstel is gevaarlijk. Verwaarloozing leidt dik wijls tot rheumatiek, ischias, spit, blaaszwakte, waterzucht en andere ernstige kwallen. De ondervinding van duizenden dankbare menschen bewijst, dat de veiligste wijze tot ver sterking en opwekking der verzwakte organen bestaat in het gebruik van Foster’s Rugpijn Pillen. Dit speciale middel zal spoedig uw ge zondheid en kracht herstellen. Bij alle drogisten enz. h f 1.75 per flacon. Adv. Het eiland lag ongeveer een mijl van den oever af en scheen als een kal mte en mooie wereld op zichzelf te han gen in een chaos van lage grijze wol- cen en witte golfkammen. De ver ver- vijderde meeroevers waren als spoken n het gewirwar der elementen en het üland was de eenige vaste plek. Het schitterde als stoaragd in een zetting zan lood. Een strand van geel zand rnigaf het, terwijl in het midden groo- ere boomten oprezen. Gedragen op de schouders van den sterken wind waren zijl er binnen enkele minuten. Bela roeide tot onder de Ijj- Kant en ging dan in kalm' water aan land. Sam rechtte zich op zijn halfbevro ren en verstijfde ledematen op, stapte aan wal en keek haar dan woest ,en boos aap. Daar vas hij nul Hij wist, dat hij niet alleen in die ranke boot ontsnap pen kon; zeker niet, waneer het zoo aard woei. En een mijl door het ijs- btergen, dat zou hem steeds verraden. Trachtend naar beide kanten tege lijk te kijken, liep hij om een boschje heen en botste bijna tegen haar aan. Zij barstte in lachen uit; Sam kreeg een hooge kleur en probeerde zoo goed mogelijk zijn waardigheid op te houden. „W|ees nou niet langer boos op mij,” smeekte zij', terwijl zij probeerde haar lachen in te houden. „Je doet pok zoo grappig met dat wegloopen. Hier is je ontbijt. Het is nu koud. Je kan het bijl het vuur brengen.” Er la^g brood en gerookte visch pp het bord, dat zij hem gaf. Ofschfoon zijn maag het uitschreeuwde van hon ger, wendde Sam zich vhn haar af. „Je moet toch eten,” zeide Bela. de bij die kans op ontsnapping. Als „Neem dit." „Niet van jou,” antwoordde hij bit ter. Er volgde een stilte. Hij kon niet zien hoe zjj' het op nam. Dan hooide lij' hoe zjj het bord op het zand zette en wegliep. Haar stappen stierven weg. Sam keek vraatzuchtig naar het eten en begon met zichzelf te redeneeren. Ten slotte at hij'het natuurlijk op, maar iet kostte hem heel wat moeite. De dag sleepte zich voort. Het bleef iard stormen. Sam liep zijn kant van liet eiland op en neer, allerlei mooie, maar onpractische pntsnappings- en wraakplannen bedenkend. Ijsclub Friso. Deze Ijsclub hield Dinsdagavond een ledenvergadering in „Onder de Lin den”, onder’ voorzitterschap van den heer H. Ringnalda, die allen welkom heette; geleek het verleden week nat de winter voor de deur stond, thans schijnt de ijssport weer verre. Verleden jaar is het Nederlandsche kampioen schap voor vrouwen hier niet verreden door de zachte winter, deze keer heb ben we nog een kans en we hopen dat deze wedstrijd de bloei der IJsvereen. zal ten goede komen. De secretaris, de heer D. Volkers, las daarna de notulen welke onveran derd werden vastgesteld. Dezelfde heer bracht het 62e jaarver slag uit; teleurstelling werd er r.v*>r uitgesproken, dat er geen rijiderij af houden kon worden. De voorz. bracht den secretaris dank. Uit het verslag van den penning meester, de heer Joh. Zwart, bleek dat de inkomsten met inbegrip van het saldo vorig jaar ad. f 111.hadden bedragen f 256.50, uitgaven f 95.15, ba tig saldo f 161.35. De h.h. Toonstra en Abeln, vormen de de commissie tot nazien der reke ning, adviseerden tot goedkeuring, alles was keurig in orde bevonden. De voorz. bracht penningmeester en commissie dank en wees er op dat de kasmiddelen versterking behoeven, wan neer een flinke winter de club in staat stelt haar plannen uit te voeren. Tot leden der kascommissie voor het volgend jaar werden benoemd de h.h. Toonstra en Abbinga. De Voorz. deelde mede dat het be stuur hetzelfde programma voor dit winterseizoen heeft als het Het kampioenschap van voor vrouwen zal hier eventueel wor den verreden. Ie prijs gouden kam- pioens-bonds-medaille en medaille van H. M. de Koningin plus een pfrijs van f40; 2e prijszilveren bonds-medaille met medaille van H. M,. de Koningin Moeder en een prijs van f 253e prijs medaille V.’V. V. en flO; 4e pr. f5. Elke deelneemster krijgt een zilveren Waterpoort lepeltje. De wedstrijd van turners (leden van het K.N.G.V-) zal dan tevens worden gehouden. Ie pr. zilveren medaille van H. K. H. Ptinses Juliana en luxe voor werp; 2e pr. medaille van Z. K. H. prins Hendrik en luxe voorwerp; 3e pr. medaille V. V. V. en luxe voor werp; 4e pr. luxe voorwerp. Getracht zal worden de baan dan ook ’s avonds te krijgen. De verdere rijderijen werden overge laten aan ’t bestuur. Er werden uit de vergadering nog verschillende wenken gegeven omtrent deze rijderijen. Nadat bij de rondvraag nog enkele vragen waren behandeld, deelde de voorz. mede dat Friso voorgesteld heeft aan de Bond van Ijsclubs om een be stuurslid van Friso in het hoofdbestuur op te nemen. Het feit dat de ijsbaan' van gemeen tewege geëxploiteerd wordt, vormt naar het inzicht van het bestuur een be- Effect van een tooneelstuk. Een liefhebberij-tooneelgezelschap gaf te Eindhoven voor een uitverkochte zaal een opvoering van „Toen de poor ten opengingen”, volgens het program ma een groot sociaal drama, waarvan een der leden de schrijver, regisseur en hoofdvertolker is. Het publiek kwam' zoodanig onder den indruk van de dra matische verhandeling, dat tijdens het derde bedrijf niet minder dan vier da mes flauw vielen. Dit verwekte een zoo danige opschudding in de zaal, dat men vóór de slotscène het doek moest laten zakken. De vier dames bleven langen tijd buiten bewustzijn. Een geneesheer moest de dames behandelen. Na drie kwartier kon het gezelschap eindelijk verder spelen. Uit andere gemeenten. Het ontwerp-begrooting voor 1933 der ge meente Ede wijst ,’n tekort aan van f302000, waaronder begrepen is een nadeelig saldo van het dienstjaar 1931 ad f 138.500. Dit bedrag stellen B. en W. voor als volgt te dekken: le. De crisislasten ad f 159.000 over 10 jaar te verdeelen. Voor 1933 komt dan 1/10 van dit bedrag, waardoor het tekort met f 143.100 verminderd. 2e. Door te be schikken over f 30000 uit de reserve van de gasfabriek, welke op 1 Jan. f 70000 zal be dragen. 3e. Door invoering van een straat- oelasting. Opbrengst f 40000. 4e. Door ver hooging van het aantal opcenten op de Per soneele Belasting tot 193. Meerdere op brengst f 89.280. In totaal wordt hierdoor verkregen een bedrag van f 302.380. B. en W. zijn van oordeel, dat een herzie ning van de wet op de financieele betrek king tusschen Rijk en gemeenten een gebie dende eisch is. In de jaren 1926/1928 is de gemeente zeer zuinig geweest op de uitga ven voor onderwijs, politie en armenzorg. Daardoor krijgt Ede slechts f 5.986 per in woner uit het gemeentefonds, terwijl de ge middelde uitkeering voor gemeenten tus schen de 30 en 50000 inwoners f 11.333 per inwoner is. Kreeg Ede dit gemiddelde dan zou deze gemeente) f 165.000 meer uit dit fonds ontvangen. Ten slotte becijferen B. en W., dat de ge meente hoofdzakelijk voor woningbouw en wegen de belangrijkste uitgaven heeft, waar in het Rijk juist heel weinig vergoed. hij1 daarin zonder om te slaan Van wal steken kon, zou hij ongetwijfeld, zelfs met zijn gemis aan erVaring, voor den wind af kunnen drijven. Ja, ook al kon hij den kano slechts drijvende hou den aan de lijfde van hpt eiland» dan nog zou hij haar voorwaarden kunnen opleggen. Hij wachtte tot rij uit het zicht was en liep dan naar de boot. Maar juist toen hij zijn handen aan den boeg sloeg, kwam zij hardloopend terug. Hij' vlucht te in tegenovergestelde richting. De vervolging had nu in omgekeerde Volgorde plaats. Hjjl hoorde haar niet langer achter zich komen. Thans kon hij niet meer zeggen of zij voor of ach ter hem was. Hjj1 kwam wteer langs oen kano en het vuur. Geen spoor van haar kouae water te zwemmen' behoorde eveneens tot de onmogelijkheden. Bit ter vroeg hij zich af, of voor hem ooit een man in zoo’n pijnlijke positie ge weest zou zijn. Zonder op zijn booze blikken te let ten, zocht Bela gauw wat droge takken bij elkaar. „Ik zal vuur aanleggen en alles ttrO- igen,” zeine zij). Sam vloekte haar uit en liep weg. „Neem droge lucifers mee, als je een vuur wil aanleggen,” riep rij hem na. Hij wilde nergens door laten blijken, dat hij haar gehoord had. Hij ging zoover mogelijk van haar weg, aan den anderen kant van het eiland zitten, midden in den nog steeds loeienden en flikkerenden wind, die rijn overspannen zenuwen nog meer prik kelde. i Hij vloekte tegen Bela; hij vloekte tegen' de koude, tegen den wind, tteigen de lucifers, die de een na den ander uitgingen. Hij had een gevoel, alsof alle dingen, bezielde zoowel als onbezielde, tegen hem samenspanden. Tenslotte kon hij in de luwte van een paar wilgen een klein vuurtje aankrjji- gen, waardoor hü1 eindelijk wat droog werd en de warmte in zijd ledematen voelde terugkomen. Ook zijn, pijp wist hü1 te doen ontbranden en nu voelde hij zich iets minder nihilist. Plotseling deed een nieuwe gedachte hem opspringen. Stel je voor, dat zij van zijn afwezigheid gebruik maakte om stil weg te gaan en hem op dit on bewoonde eiland achter te laten I Van VN o O? Nieuwe Sneeker Courant muma» Verich gekarnd met 25°/o allerfijnste Roomboter onder Rijkscontröle

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 15