TJERKSTRA Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen onder Rijkstoezicht fi. JUHs. W, Opgericht 1901 i No. 17 Zesde Blad UitgaveKIEZEBRINR fi Co. Zaterdag 28 November 1932. 49e Jaargang t8 M. zijn het meest welkom Kruizebroederstraat Sneek *1 Officieel Orgaan te fo SNEEKER OOURART en WYMBRiTSERADEEL Bij ons is ’t niet duur! Wij hebben steeds iets nienws! r SNFFK - Telefoon Na IM> OFFICIEEL GEDEELTE. Pullovers NIEUWSTIJDINGEN. Wageningen, October 1932. Will lil.l? I I I De DIRECTEUR van het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de heer HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend dat door hen aan de aan De Directeur voornoemd, BOONSTRA. VeneWjnt OINSn*ns es VRIJDAGSAVONDS P.S. Het laatste nieuwtje, Hoef- ijzertjes, lekker, 14 ct. per ons Lumberjacks Vesten Handschoenen Sjaals en Mutsen Zakdoekjes Schorten Tafelkleeden Schoorsteenkleeden H Kussens Reisdekens Tafelgoed Kousen Skisokjes L. DAM en zijn rechtverkrijgenden verleende hinder wetvergunning. tot het oprichten van een bakkerij aan de Peperstraat no. 3, alhier, sectie B, no. 3611, een nieuwe voorwaarde is verbonden. SNEEK, 26 November 1932. vrouw, van wie hij ontzagïjjfc veel houdt en die door hem is meegenomen uit de gnoote stad, biecht hem eens op kerst avond dat zij in de tijd dar zij hem reeds liefhad, eens ontrouw is geweest in de ergste 'graadzij voelde daardoor hem niet waardig te zijn en op diezelfde Kerstavond verdwijnt zij. En deze dok ter doet geen moeite haar te zoeken, want hij is een der naturen die anderen vrij kunnen laten. Zoo laat hij deze vrouw met een zuiver hart, die besefte dat er een schuld is, welke geboet moet, gaan. Het lot is echter te zwaar voor deze dokter, hij verschrompelt, maar dan wordt hij geroepen voor een zieke in het vuurtorenhuis; en hij gaat in eén storm de moeilijke weg, hij strui kelt, hij krabbelt weer op, vraagt zich af of er geen betere weg te maken ware, maar is dankbaar dat hij' eindelijk uit geput aankomt. Het kind Benedicta blijkt longontste king te hebben en als de dokter voelt de koestering van de liefde in dit gezin van de vuurtorenwachter, een liefde die alles samen bindt, gaat hij beseffen dat de weg die hij ging een weg ten zegen voor hem kan zijn. Dan begrijpt hij dat zijn leven niet dor en doelloos behoeft te zijn, dat hoe dichter de duisternis is; hoe meer nabij het morgengloren kan zijn. Mevrouw Nora Bramer is de vrouiw van Sylvester, de broer van Gottlieb, zij is een harde natuur die haar schuld jegens de menschen, zooals men wel vaker ziet gebeuren, afreageert in haar rol van- dierenbeschermster. Sylvester heeft geen prettig leven bij haar, maar hij klaagt daarover nooit, hij is een fijn type, haar sterke wil echter kneedt de zijne, hun ikind Jens was een type als Gottlieb. Er komt een wending in dit gezin als het in aanraking komt met Aurora, het meisje dat door Gottlieb uit een reizend circus gered is, eeq. onwettig kind, waarmede mevrouw Bramer niets te maken wil hebben en onder de in vloed van mevrouw ook Sylvester niet, al had deze het gaarne in zijn gezin opgenomen. Aurora komt dan in het gezin van de vuurtorenwachter, waar dit kind een straal te meer in het geluk van deze menschen is. 20 jaar later ontbloeit er liefde in Jens en Aurora voor elkaar, zij trouwen en Jens’ moeder heeft dat huwelijk maar te accepteeren. Aurora is een dapper meisje dat nu moet zeilen tusschen zijn moeder en Jens; voor het eerst in haar leven wordt mevr. Bramer door dit van1 blijheid glanzend leven van Aurora in haar overtuiging ge schokt. Mevrouw Bramer verliest zich zelf en zij wendt zich tot de torenwach ter om hulp, ook zij gaat de stijgende moeilijke weg naar de vuurtoren, de weg die een groote vernedering voor haar wordt, tot zij uitgeput aankomt en daar in het vuurtorenhuis sterft. Ook zij heeft echter in haar duisternis het licht zien geboren worden, de wiekslag gehoord van de liefde; in haar laatste smachten heeft zij de hand uitgestrekt naar het naieve leven om hulp. Dan staat spr. stil bij een andere figuur in dit boek. IJversen, in de stad genoemd Kijver- sen, de warenhuis bezitter; hij is de geestige, maar harde zakenman, die veeren. Er heerscht een prettige verhouding tusschen de Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer en het corps. Daar spr., na de hh. Van Rooijen en De Boer, thans zelf voorzitter is van V. V. V., hoopt hij dat de muziekver. mag bloeien tot heil van onze vaderstad. De V o o r z. bedankt den heer Priester voor zijn hartelijke woorden en hoopt dat men nog vele jaren genoegelijk mag samen werken. Van de loterij zijn alle twee duizend loten uitverkocht. Daarvoor heeft men aangekocht een bariton-saxophoon en twee clarinetten, door de leden zelf nog vermeerderd met een fluit en ,hobo. Men wil het corps op een hoo- ger peil brengen door ruimere schakeering van instrumenten. Aan concoursen wordt weinig deelgenomen wegens de onkosten, die aan zulke uitvoeringen zijn verbonden, doch het doel is voornamelijk om in de stad goede muziek te kunnen geven. Het is van belang voor Sneek om de volksconcerten zoo best mogelijk te maken. Met de wensch dat men nog lang in de gelegenheid mag zijn om de concerten bij te wonen, sluit de voorz. deze feestelijke bijeenkomst. Daarna begeeft men zich naar de groote zaal. De Voorz. opent deze jubileum- avond met een welkomstwoord tot het pu bliek en spreekt de hoop uit dat kunstlie vende leden en donateurs het corps metter daad zullen bijstaan. Bij de oprichting telde men 21 leden en thans 34, hetgeen een ver heugend verschijnsel mag heeten. De Secretaris schetst vervolgens in enkele trekken het ontstaan van deze ver eeniging. Oorspronkelijk bestond hier het muziekcorps van de dienstdoende Schutterij, dat naderhand overging in het Stedelijk Muziekcorps. Indertijd genoot men een jaar- lijksch subsidie van f 1500, welke later te rugliep tot f 900. De heer Gaillard had een gratificatie van f 500 per jaar, welk bedrag nadien werd verminderd tot f 300 en ook de muzikanten ontvingen een varieerend tracte- ment, waaraan men zeer gehecht was. Door indiening van een voorstel bij de gemeente raad deden de commissie van toezicht en het bestuur van het Sted. corps vergeefsche pogingen om de subsidie wederom op f 1500 te krijgen, aangezien op hun verzoek af wijzend werd beschikt. Tenslotte zag men zich genoodzaakt tot algeheele opheffing te besluiten en moesten de instrumenten worden ingeleverd. Bij feestelijke gebeurtenissen werden buitensteedsche muziekkorpsen ge ëngageerd om hier te spelen. Dit schiep na tuurlijk een onverkwikkelijke toestand en het gebeurde dan ook tijdens een gondelvaart in 1922, dat een twaalftal der vroegere mu- Bouma, die de vereeniging een directeurs- lessenaar vereerde. Bloemstukken werden ontvangen van „Amicitia” en „Steun in den Strijd”. De aandeelhouder de heer Schaap die het corps steeds met raad en daad, neeft bijgestaan, schonk zijn aandeel, voor welke genereuse geste hij hartelijken dank ontving. Tevens complimenteerde de heer Schaap het corps namens de ver. Middenstand. Het is met gemengde gevoelens dat hierna de heer P r i e s t e r het woord vraagt. Wan neer hij deze veteranen hier bijeen ziet, dan acht hij het noodig enkele dingen te rele- Aan belanghebbenden worden dienaangaande gaarne inlichtingen verstrekt. leeft voor de „zaak” in de verheerlij king waarvan de ontluistering van de mensch zitde eenige armoede immers die er is, is die van het hart. Deze zakenmenschen zijn zich dikwijls onbe wust van hun armoede. Bij1 hem komt Rosenfeldt, de zoon van Stplz1 in de zaak en deze wint de liefde van IJver sen den vrek. Eens als Rosenfeldt op zee is wordt IJversen ongerust over het lot. van zijn „jongen” in de storm en hij' gaat de weg naar de vuurtoren, hij beseft nu dat er iets in zijn leven is, waarvan het verlies zwaarder is dan het verlies van alles wat hij bezit. Hij koimt in het vuurtorenhuis, waar de menschen zijn angst niet deelen omdat ze vertrou wend zijn als de kindeffti. En. als Ro senfeldt behouden terugkeert stroomt het geluk door IJversen, ziet hij' zijn ar moede tot nog toe, zijn rijkdom nu, dan is hij thuis in de vuurtoren, het inner lijke oog gaat open, het licht wordt aanschouwd. Sören Genie is een schilder en vriend van Gottlieb, hij is een kunstzinnige „dwaas” voor wie alles een eeuwig stroomend wonder is, die uit liefde schildert en zijn doeken niet verkoopt omdat je „wat je liefhebt niet ver koopt”. Hij is. ziek en in het Zuiden zoekt hij tevergeefs genezing, en ten laatste komt Sören in het sanatorium jn het noorden, waar hij in Madeleine, een verpleegster, zijn ideaal van een vrouw, zooals hij dat altijd heeft gekoesterd, verwezenlijkt vindt. Maar Madeleine blijkt de verdwenen vrouw te zijn van dr. Kroger, die beseft heeft dat het pad der boete ter inlossing van de schuld het pad is dat leidt naar Gold, Ver v. Vrijzinnig H ervormden. In de Harmonie trad gisteravond voor de Ver. v. Vrijz. Hervormden op ds. G. v. Duyl van Hilversum, met het onderwerp „De weg naar het licht’, het bekende boek van den Noor Elias Kraemmer. Een boek dat het ontbreekt aan dra matische spanningen, aldus spr., een climax zal men er tevergeefs in zoeken, maar daardoor nadert het ook. dichter ons alledaagsche leven. Het is een greep uit het leven, welke men uit elke willekeurige plaats kan nemen, het had vóór 200 en over 200 jaar geschreven kunnen worden, het is dus noch ge bonden aan plaats, noch aan tijd. Het is geen typisch modern boek, waardoor het ons duidelijk wordt, dat er ook nog andere zienswijzen op het leven moge lijk zijn dan dat men noemt de moder ne. Het boek vertelt van het licht van een vuurtoren op een eilandje aan de Noorsche kust, daar waar het voor een schip gevaarlijk is te passeeren. Van het stadje Strömsund op het vasteland leidt een stijgende, moeilijke weg naar dat eilandje, met welke moeilijke weg de weg van het leven is geteekend, wel ke naar het licht leidt. Alle menschen in dit boek eindigen en moeten edmdi- gen deze moeizame weg te gaan tot ze kómen in het huis van den vuur torenwachter. Er zijn drie categorieën menschen in dit boek, drie hoofdtypen zooals ook in de wereld voorkomen. Tot de eerste behooren de eenvoudige, de naieve, de lichthartige karakters, niet de lichtzin- nigen, maar die licht van zin zijn, de gave naturen die het leven nemen zoo als God het gaf. Het tweede hoofdtype vormen zij, die zwaar gebukt gaan on der het verdriet, aan de rand van ver bittering zijn, die bijna niet boven dit verdriet kunnen uitkomen. De derde categorie zijn de harde, de kille naturen, de onaandoenlijken, die zich echt zakelijk een plaats in het leven verwerven, die een verkapt prac- tisch materialisme van1 de ergste sport aanhangen. Zij allen zullen moeten gaan de moeilijke weg naar de vuurtoren, waar het licht zich richt over de wate ren. Zij, c|ie in de vuurtoren wonen, de eenvoudigen, naieven, de wijzen, zijn door het recht van hun wezen de bewo ners van dat huis en behoeven de weg niet te gaan. De onder verdriet gebuk- ten gaan de weg. Voor hen is het de via dolorosa, de weg der smarten, voor de harden een weg der bekeering jen van innerlijke levensvernieuwing. Adam Stolz is de bewoner van het vuurtorenhuis. De schrijver heeft deze man weer in een aardsch paradijs dur ven plaatsen, hij is arm aan bezit, maar rijk omdat hij het leven neemt als het is, gelooft in het wezenlijke van het le ven, hij is een zonnig man; hij js de koning, geen despoot in zijn huis, de ware koning heerscht immers ook over zich zelf, de despoot alleen over ande ren. Hij laat zijn kinderen volkomen vrij, het gezin is omringd door de milde zonneschijn welke in het vuurtorenhuis schijnt. Hij tast z’n kinderen niet aan, hij voedt ze op door ze niet op te voe den, doch op te nemen in de weldoende warmte van zijn hart en zijn geloof dat het leven goed is. Een g af, een pracht- type en een Kind, hinde ’ijk maar niet kinderachtig, hij bezit imi srs een van zelfsprekende wijsheid. Een aan hem verwant ty ’e is Gott lieb, zijn vriend, toch weer een heel andere man. Wat is God toch een kunstenaar dat Hij ook in dezelfde typen zooveel schakeering brengt dat op deze wereld niemand z’n copie heeft. Gottlieb is de eeuwige student, eigen lijk een mislukkeling uit een rijke fa milie, die thans in een klein huisje in Strömsund woont. Gottlieb i's de stu- dentikooze, argelooze, diep innerlijk: de zuivere waarachtige mensch, die volko men begrepen wordt door dat andere heerlijke kind Adam Stolz. i Een zeer belangrijke figuur der twee de categorie is ’dr. Kroger, achter wie een drama zithij is een eenzaam mensch al heeft 'hij veel patiënten. Zijn Ziet verder de etalages, op de toonbanken óók Abonnement f per jaar f 150 b. p. pod I 160. AdvertenïltD t 9 ct p. regel tng. xooden mcdedeeRngen booger. Abonnement belangrijke korting Adverteollin worden tevem gratis gt- otaatat in de SNEEKER COURANT naar het licht der eeuwigheid. Dan vinden Kroger en Madeleine elkaar in verzadigde ernst, samen gaan zij nu verder de weg van het leven. Dit boek is geen boek van groote spanning, het is een eenvoudig boek, m!aar teekent juist daarom ons alle- daagsche leven dat in z’n eenvoud een transparant kan zijn van Gods eeuwig licht, waarheen wij, wie en wat wij ook zijn, allen op weg zijn. Het Vrijzinnig Kerkkoor heeft on der leiding van zijn directeur de heer Jac. N. D. Hoogslag eenige liederen zeer beschaafd en goed gezongen. De voorz. de heer F. W,, C. de Haas bracht spr. en koor dank. Wat nu, kleine man? Daar sta je, zonder werk. Het stempelen blijft over. Hoe zal het verderLees dit mooje, diep ontroerende boek van Hans Fal- lada. f3.75 in prachtband bij Boek- en Vul- penhandel G. v. d. PIJPEKAMP, Kleinzand 2, Sneek. (Adv.) Gevonden Voorwerpen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 23, 24 Nov. 1932: handbeschermer, S. Jeltema, IJsbrech- tum; bruin lederen damestasch, H. v. d. Meer, Potbuurt 11; damesarmbandhorloge, S. de Boer, Napjusstraat 6; bruin lederen ceintuur, W. Slump, Kleine Palen 21; wollen kinderhandschoen, J. Steigenga, Gedempte Neltjeshaven. 10-jarig bestaan van het Sneeker Muziekcorps. Gisteravond herdacht het Sneeker Muziek corps zijn tienjarig bestaan en ter gelegen heid van dit heuglijk feit werd een concert gegeven in „Amicitia”, voorafgegaan door een receptie in de koffiekamer. De Voorzitter, de heer C. Bouma, roept de aanwezigen een hartelijk welkom toe en herinnert aan de treffende omstandigheid dat in ditzelfde lokaal tevens de oprichting geschiedde. De Secretaris, de heer H. Fer- werda en de Penningmeester, de heer A. Batstra zijn al die jaren een trouwe steun geweest voor de vereeniging, evenals ver schillende andere -leden van voorheen. In de tijd, toen men nog geen repetitielokaal had, was het de heer Schurink, destijds Hoofd eener School, die daarvoor een klas ter beschikking stelde. Aan deze, benevens den heer Priester, betuigt spr. zijn oprechten dank voor hun medewerking. De eerste Directeur van het corps is ge weest de heer De Bruin. Later kwam als opvolger de heer Gaillard, die echter we gens gezondheidsredenen moest vertrekken, doch steeds belangstellend bleef meeleven. In diens plaats is toen benoemd de heer H: Vastennout, onder wiens nobele leiding de Ver. met reuzenschreden vooruit is gegaan. Hoewel hij persoonlijk verhinderd was aan wezig te zijn, wordt hem toch warmen dank gebracht voor zijn gewaardeerden arbeid. De bestuursleden Ferwerda en Batstra hebben momenteel tien jaar lang hun func tie waargenomen. Het bestuur is met de heeren N. Silvius en W. van Winden thans uitgebreid tot vijf. We hopen dat het Snee ker Muziekcorps door de leden krachtig zal worden gesteund, opdat men in staat kan zijn aan de ingezetenen van deze stad op het Martiniplein genotvolle concerten te ver schaffen. Er zijn schriffelijke gelukwenschen inge komen van den heer P. J. de Hoop, burge meester, en van „Sport er. Liefdadigheid”, verder een felicitatie van het oud-lid D. Nuttige Geschenken pi f NIEUWE SNEEKER COURANT KERSEN-bonbons, per ons 25 cent Losse Nougat in ouwel, 2 ons 25 cent Pracht-sorteering doozen Bonbons Boomschors, 2 ons een kwartje Klaverblaadjes 14 cent per ons Chocolade-Democraatjes, per ons 12 cent per half pond 27*/2 cent Plaatjes-Borstplaat. de mooiste, 10 ct. p. ons 16 cent per ons per ons 10 cent 10 voor 10 cent per ons 16 cent per pakje 1 kwartje R. Dili, MgasM 16 Ie Sneek onder controle van het Station staat, wat betreft den verkoop van zijn [botergebak uitsluitend met natuurboter gebakken] en dat uit het onderzoek van minstens gedurende de maanden April 1932 tot en met October 1932 blijkt, dat deze aan de eischen, daarvoor door het Station aangenomen, hebben voldaan. Afnemers hebben recht op gratis onderzoek voor monsters botergebak. i ITALIANO. Chocolade-Beestjes, Reepjes met noot Crème de caraque, Adamsons, NERGENS die fijne sorteering bonbons voor 30, 25, 18, 15 cent per ons Leuke Chocolade-Iettertjes, 2 ons 1 kwartje J T Pepermunt, 16 cent per ons S per rolletje 10 cent Bensdorp-Reepjes, 20 voor een kwartje, komen altijd van pas Van Houten’s overheerlijk zwaar pak Oranje noot-melk-chocolade voor 1 kwartje De allerfijnste dikke gebroken Borstplaat 25 cent per half pond Onze Pindas, zijn niet alleen H. C. H. C. [met de hand uitgezocht) maar ze zijn ook met bijzondere zorg in eigen electr. bedrijf gebrand. Géén wonder dat ZULKE Pindas enorm gaan Blikken doosjes Drop 10 voor 10 ct. Advocaat-Bonbons, ons voor 1 kwartje Pakjes Zoute Jujubes Kiene 10. cent MASCOTTE-bonbons, slaan alles 25 cent per 2 ons

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 19