Officieel Orgaan der Gemeente Sneek annex SNEEKER COURANT (76e Jaargang) I Uitgave KIEZEBRINK Co. Eerste Blad Dit No. bestaat uit 6 Bladen. No. 17 Zaterdag 26 November 1932 49e Jaargang I NIEUWSTIJDINGEN. Alle Advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting een n 1 r i INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) e c f t 3 j t '3 J a ra a e n 't n De rijpere jeugd in de tram. Bij afwezigheid van den wethouder van onderwijs heelt de burgemeester van Rotter dam er de hoofden van de gemeentelijke scholen voor V. H. O., M. O., U. L. O. en van de gemeentelijke kweekscholen op ge wezen, dat het meer en meer de aandacht trekt, dat in de trams door schoolgaande jeugd, welke veelal thuis behoort op de, scho len voor voortgezet onderwijs, niet altijd de beleefdheid jegens ouderen wordt in acht genomen, die men van deze kinderen in verband met hun leeftijd en opvoeding zou mogen verwachten. be burgemeester verzoekt den hoofden dier inrichtingen hun invloed aan te wenden op de leerlingen hunner scholen opdat klach ten over het optreden dier jongelui worden voorkomen. Strooper doodgeschoten. Woensdagavond was te Egmond-Binnen de strooper K. D. uit Egmond aan Zee met zijn broer in de duinen om konijnen te van gen, toen twee rijksveldwachters beide man nen ontdekten. De politie riep hen aan, doch de mannen sloegen, op de vlucht. Daarop schoot de onbezoldigde rijksveldwachter. Hij trof K. D. In allerijl werd hij een naburig huis binnengedragen, waar bleek, dat hij was doodgebloed. Zijn lijk is naar het lijken huis te Egmond aan den Hoef overgebracht. D. was 25 jaar oud, gehuwd, maar had geen kinderen. Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Nader meldt men: Een uur na het gebeurde trof de burge meester, de heer G. Bos, in de woning van de wed. Valkering te Rinnegom, die het jachthuis van den eigenaar van het duin gebied, den heer Van Vliet uit Bloemendaal bewoont, den jachtopziener aan, die in een zeer overspannen toestand verkeerde. De begeleidende rijksveldwachter, die met den jachtopziener op surveillance was, ver klaarde. dat de jachtopziener een 100 a 150 M. voor den rijksveldwachter uit had geloo- pen. De jachtopziener hield twee stroopers aan, waarvan een vluchtte, doch de andere den jachtopziener aanviel. De strooper gaf den hond van den jachtopziener, omdat deze hem aanviel, een klap met een stuk hout, zoodat het dier terugdeinsde, en de jacht opziener ontving, naar hij zeide, een slag op den arm. Toen de burgemeester hem daarover on dervroeg, klaagde hij nog steeds over pijn in dien arm. De veldwachter, die den opzichter hoorde roepen, is terstond in die richting gesneld; toen hij echter twee schoten hoorde, liep hij niet zoo hard meer, omdat hij wist, dat zijn kameraad zenuwachtig was en hij niet de kans wilde loopen, dat hem een verkeerd schot zou treffen. Toen hij op de plaats van het onheil ver scheen, lag een strooper die in zijn dijbeen was getroffen, kermend van pijn op den grond. De jachtopziener beweerde eerst tweemaal in de lucht te hebben geschoten, en daarna een schot op de beenen van zijn aanvaller te hebben gericht. Volgens de ver klaring van dr. Fischer, die reeds ter plaatse was voor het slachtoffer in de woning van De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. rast konden zich ternauwernood in veilig-1 Brabant. pen is een van de grootste oorzaken van den ondergang. De directie heeft meer malen uitdrukkelijk verklaard, dat zoo wel de Belgische autoriteiten als de bevolking tijdens en na de ramp zich zeer hulpvaardig hebben getoond. Natuurlijk werd „de schade door ver zekering gedekt”, zooals de geijkte term luidt, maar bij zoo’n groote onderne ming kan niet alles verzekerd worden. Dit was echter niet het ergste. Na het ongeluk heeft het circus 4 weken te Dusseldorp stil gelegen om de verloren requisieten zoo goed mogelijk te her stellen. Dit stilleggen is het groote struikelblok geworden. De onkosten toch van onderhoud der dieren en loon van het personeel gin gen door, waartegenover geen inkom sten staan. Daarbij kwamen nog de waarborgsommen, die Sarrasani jn ver schillende gemeenten, waar hij zop op treden, gestort had en die hij kwijt raakte, omdat hij niet optreden kon. Het Duitsche blad, .waaraan wij een en ander ontleenen, betoogt voorts, dat Sarrasani al vóór den brand met pech te kampen had. Toen hij in Nederland was, begon net de tarievenoorlog en dat had een boycot van Duitschers ten ge volge. Sarrasani heeft vaak slechts 30 a 40 bezoekers in zijn voorstelling ge had. Wij laten deze cijfers natuurlijk voor wat zij .zijn: Dat Sarrasani hier niet het bëzöek heeft gehad waarop hij hoopte, is mogelijk, maar of dit aan eenigerlei vijandige houding moet wor den toegeschreven valt te betwijfelen. Hans Stosch-Sarrasani is zelf per Zeppelin naar Zuid-Amerika gegaan om daar nieuwe relaties te zoeken. Het circus is daar al eerder geweest en heeft er veel succes gehad. Ook nu zou er wel weer wat te halen zijn, als men er maar kon komen. Een overzeesche reis met zoo’n groot circus kost echter heel war en geld is er niet meer. Er zijn nu pnderhandelingen gaande met de regeering pm een leening, die binnen korten tijd terugbetaald zou kun nen worden. Het rijk zou er alleen bij kunnen winnen, wanneer schepen, die nu opliggen, weer vracht door deze on derneming zouden kunnen krijgen. Er is echter nog geen besluit geno men. Gewetensgeld. Bij den Inspecteur der directe belastingen enz. te Sneek le Afdeeling werd ontvangen f85.32 gewetensgeld wegens vroeger te wei nig betaalde belastingen. De onderwijzersbetrekking. Voor de vacante betrekking van onder wijzer aan de Geref. school te Meppel zijn 172 sollicitanten. Moeilijkheden bij die F.I.C. Reeds vroeger is naar aanleiding van een zaak voor de rechtbank te Leeuwarden ge schreven over moeilijkheden, die bij de Frie- sche In- en Verkoopcentrale van rookartike len (F.I.C.) waren gerezen. Deze moeilijk heden schijnen zich intusschen nog te heb ben opgestapeld en naar bekend is werd eenige tijd geleden reeds door leveranciers het taillissement der centrale aangevraagd, waarvan de behandeling al eenige malen door de rechtbank werd uitgesteld. Meer requesten met verzoek tot faillisse- mentsverklaring zijn nadien gevolgd, welke aanvragen Donderdag zouden worden be handeld. Bij deze moeilijkheden zijn betrokken de heeren B. S., H. W., B. de B. en M. S., allen winkeliers in rookartikelen te Leeuwarden. Er is een tekort van ongeveer f 112.000. Het bestuur der centrale heeft zich borg gesteld voor een bedrag van f 55.000. Naar bekend is, bedroeg het tekort bij de behandeling voor de rechtbank het vorige jaar rond f 70.000. Naar het L. N. verneemt heeft de zaak thans een wending genomen daar gistermor gen door de vier meergenoemde bestuurs leden persoonlijk en ook voor de F.I.C. sur séance van betaling is aangevraagd. Dit verzoek zou gistermiddag in een niet open bare zitting worden behandeld, waarin dan tevens de faillissementsaanvrage aan de orde zou komen. Eervol ontslag burgemeester Ferwerderadeel. Bij Koninklijk besluit is aan den heer L. Wezeman op zijn verzoek met ingang van 1 April 1933 eervol ontslag verleend als bur gemeester van Ferwerdêradeel. De natte Octobermaand. Bijkens het overzicht van het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt bedroeg de neer slag, gemiddeld over het geheele land, 190 mm. tegen 78 normaal. De afwijking van de normale was in het Zuidelijk deel van Noord-Holland ongeveer 190 in Zuid-Holland, Zeeland, Utrecht, Noord-Brabant, Noord-Limburg en op de Veluwe 150 tot 165 in het overige deel van het land 95 tot 130 Vooral de tweede en derde dekade waren te nat. De gemiddelde maandsom voor het ge heele land is een record voor alle maanden sedert 1849; tot nu toe was 164 mm., in 1885, eveneens in October, de grootste hoe veelheid. Zandvoort had 321, Overveen 317 mm., de grootste maandsom (alle maanden) bedroeg tot nu toe voor alle regenstations met reeksen van minstens twintig jaar 299.3 mm. (Lijnden, October 1885). Onweer kwam vooral voor op den 2, 9, 10, 13, 14, 18, 19, 26 en 27, verspreide be richten kwamen binnen van den 1, 11, 12, 15, 21, 22, 25, 2831. Het aantal uren zon neschijn, gemiddeld over de 5 hoofdstations, bedroeg 85 tegen 96 normaal. Een zakenreis door de lucht. Gisterochtend om 7 uur 26 is de heer M. A. G. v. d. Leeuw, firmant van de firma van Nelle te Rotterdam, met zijn echtgenoote met een eigen vliegtuig van Waalhaven ge start voor zijn vlucht naar Mombasa (Oost kust van Zuid-Afrika). De heer v. d. Leeuw maakt deze reis gedeeltelijk als zakenreis en gedeeltelijk als plezierreis. Te Mombasa heeft de firma van Nelle een filiaal, dat hij zal bezoeken. De eerste étappe is Rotter damLyon, terwijl zoo mogelijk dan wordt doorgevlogen naar Marseille. De tocht gaat •angs Marseille, Rome, Tunis, Cairo, Khar toem en Naïobi naar Mombasa. Het toestel is een Puss-Moth. Er wordt verwacht, dat de heer van der Leeuw op 18 December Mombasa zal be reiken. Het ligt in zijn bedoeling om op 29 December langs dezelfde route terug te vliegen. deelen en gemakken zou kunnen bie den, waaronder bijvoorbeeld ook reduc tie op vervoergelegenheden, openstek* ling van landgoederen enz. Staande de vergadering traden reeds een groot aantal leden en vele vereem- gingen toe. Bepaald werd, dat de vereeniging de naam „Nederiandsche Wandel Organi satie” zal dragen. Een voorloopig be stuur werd gekozen. Uitslag „zesdaagsche”. De eindstand is: Winnaars: 1. Piet v. Kempen-Pijnenburg 685 p.; op 1 ronde: 2. Rausch-Hürtgen 251 p.op 2 ronden: 3. Charlier-Deneef 348 p.; op 3 ronden: 4. Braspenninx-Wals 238 p.; 5. Wambst-Broccardo 80 p.; op 6 ronden: 6. J. van Kempen-Bogaert 342 p.; 7. Dinale- v. d. Heide 233 p.; 8. Göbel-Schorn 190 p. In totaal werden afgelegd 3281.13 K.M. Aantal ronden: 19.686. De z. g. aanslag op den trein van Hoover. Uit San Francisco wordt gemeld, dat de brugwachter, die kort voor den ver kiezingsdag den extra-trein van Hpover bij Winnemucca (Nevada) had doen stilstaan door het sein op onveijig te zetten en die over de motieven voor zijn daad tot nu toe geen uitsluitsel wensch- te te geven, thans heeft bekend, dat hij de consternatie enkel had veroorzaakt om de aandacht van het publiek op zich te vestigen. De 22 dynamietpatronen, die in de nabijheid waren gevonden, zegt hij, uit een verlaten mijn gehaald te hebben. Brand gesticht met een brilleglas. Een werklooze smid te Parijs had bij sigarenhandelaar om eenige sigaretten ge bedeld. De handelaar weigerde ze echter te geven, waarop de smid woedend den winkel uitliep en de opmerking maakte, dat de winkel tot den grond moest worden afge brand. Door deze uitspraak werd de aan dacht op hem gevestigd toen den volgenden dag de winkel inderdaad in de asch werd gelegd. Het merkwaardige was, dat de smid den winkel niet opnieuw was binnengegaan. Hij had echter met behulp van zijn brille- glazen den winkel in brand gestoken. Hij was namelijk zeer bijziende en droeg op bijzondere wijze geslepen glazen, die als loupe werkten. Hij nam zijn bril af en concentreerde de zonnestralen op de siga retten die door elkaar lagen. De sigaretten begonnen te branden en al spoedig stond de geheele inventaris in lichte laaie. De smid had wraak genomen. Hitler nog geen rijkskanselier. De onderhandelingen tusschen Hinden burg en Hitler zijn voorloopig op niets uit- geloopen. Hindenburg heeft zich nu tot an dere personen gewend om een kabinet te vormen; naar nader bericht wordt zal von Papen weer een kabinet vormen, gedeelte lijk bestaande uit de vroegere ministers. Het bandietisme in Amerika. Vier roovers deden eergisteren een poging om de Farmers and Merchants Bank te Bo ley in Oklahoma te berooven. Zij werden echter zoo warm ontvangen, dat drie hunner werden gedood, terwijl de vierde ernstig ge wond werd. noeg in den, trommel, ben ik als kolo niaal naar Indië gegaan, en daar zoo blijven hangen. Kijkziet u de kaart?Die kring daar stelt den Smeroe voorop de hellingen, die arceering, dat waren mijn koffietuinen. Goede jaren gehadals de moes son eens extra vroeg kwam1, dan regen de het rijksdaalders, zeiden we.” „En die kaart hier?” „’OiosIt-'Sulmatra. Die driehoek, dat is ’n concessie. Heb ik open gekapt, daar zijn mijn jongens rubber. N u zitten ze er op een houtje te bij ten; de rubber gaat niet. Wat we zelf nog hebben sturen we hun toewij zijn oud, ’t oude goed moet eerst op.” U bent nog voor twintig jaar gebouwd. Maar waar gaat u nu naar toe „Natuurlijk naar die boerderij, waar ik als jongen vandaan kwam. M’n va der had ze indertijd gepacht. Ik heb 't spulletje gekocht toen ’t nog rijk Oost-Inje was .heb ’t weer verpacht. Maar de pachter heeft me al twee jaar geen cent kunnen betalennou gaan we bij hem inwonen. Te eten kan hij me geven, maar geen geld.” „En zoo komt u weer op uw geboor tegrond terug.” „Ja, ja, dat gaat op en neer met t menschdom. „Kijk eens, voor m’n vrouw en mij is deze tijd niet zoo erg. We hebben in onze jeugd armoe gekend. Rijkdom ookzekermaar ik heb altoos geweten: ’n mensch heeft dat niet noo- dig. Als je ’t wat minder hebt, kun je ook gezond zijn. „Voor (de jongelui van nu, die opge groeid zijn in de rijke jaren vóór deze crisis want de wereld is een boel rijker geworden dan ’t in mijn jeugd was, dat zal je ook wel Wetenkijk eens, wat de menschen tegenwoordig, beter wonen en beter gekleed gaan ‘nu, voor die jongelui van zoo’n jaar of achttiendaar is ’t een beroerde tijd voor. Die hebben de armoede van vtroegere geslachten nooit gekend, die stonden op een heel ander peil”. „Daar moet je mee te doen hebben, wij.pch, wij' redden het wel!” De wapensmokkelarij aan de Nederlandsch- Duitsche grens. V.-D. verneemt uit Osnabrück: Douanebeambten te Nordhorn hebben we derom een groote wapensmokkelaffaire ont dekt. Het Osnabrücker Tageblatt deelt daar omtrent mee dat uit het onderzoek is geble ken, dat voor het smokkelen van de wapens turfschepen worden gebruikt, die Drentsche turf langs het VechtEemskanaal naar Duitschland vervoerden. De te Nordhorn ontdekte wapenzending bestond uit een groot aantal karabijnen van de Belgische wa- penfirma Orban-Ferrere. De wapens waren verborgen in eenige turfschepen. Ze waren bedekt met zeildoek, waaromheen een vrij dunne laag turf was gestapeld. De wapens waren bestemd voor Duitsche rechtsche or ganisaties. Men vermoedt, dat reeds ver scheidene schepen met wapens uit Neder land naar Duitschland zijn gesmokkeld. Wand el sport. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht had een bijeenkomst plaats van wan- delsportbeoefenaren uit alle deelen des lands, met het doel, tot stichting van een zelfstandige organisatie te komen. Algemeen was men de meening van den voorzitter, den heer W. H. Dah- men uit Rotterdam, toegedaan, dat de thans zoo oplevende wandelsportbeoefe- ning alleen gediend kan worden door een organisatie, welke geheel afgeschei den van het wedstrijdwezen is en die door aan de verschillende vereenigin- gen in den lande de helpende hand te bieden, alsmede door samenwerking met reeds bestaande Toeristen-organi- saties, zooals de A.N.W.B., de Jeugd- herbergcentrale, de Trekkersbond en de Vereenigingen voor Vreemdelingen verkeer, aan de wandelaars vele voor was voor het slachtoffer in de woning de wed. V. was gebracht, is de strooper tijdens het vervoer doodgebloed. De slechte tijden. Voor de jonge menschen het ergste. Uit het dagboek van een ontvanger in het Hbl. „Meneer Rademaker vraagt ont heffing, omdat hij gaat verhuizen. Even gaan kijken. De verhuiswagen staat er, de deuren zijn geopend als de kaken van een groot beest. Meneer Rademaker komt buiten. Zijn grijze baard steekt horizontaal vooruit, zijn loden pelerinejas wappert in den wind. „Kom binnen,” zegt hij, „er is nog koffie.” In de achterkamer kunnen we zitten. „Nu zal ik je de geschiedenis laten zien. i Dit fbto’tje ’n boerderij in Fries land, izoo’n spitsdak tusschen hooge boornen ;en allemaal vlak weiland er om heen, zoodat ’t net ’n eiland in ’n groe ne zee is. Daar ben ik geboren en op gegroeid. Maar er was geen brood ge- Sneeker Straatnamen. Geachte Redactie, Het is reeds sedert ettelijke jaren in vele gemeenten van ons land een goeie gewoonte geweest, om nieuw aangeleg de straten te noemen naar mannen, die in vroeger eeuwen zich jegens ons land verdienstelijk hebben gemaakt, dan wel in een of andere kunst of wetenschap hebben uitgeblonken. Aldus wordt de nagedachten^ dier mannen geëerd en wordt de herinnering aan hen voor ons nageslacht bewaard. Zoo hebben verschillende steden reeds lang hun „schilderswijk”, waar in de straatnamen herinneren aan het glorietijdperk van de Nederiandsche schilderskunst, hun „schrijvers- en dich- terskwartier” enz. Bevreemding moet het dan ook wekken, dat het Gemeen tebestuur van Sneek tot dusverre deze gewoonte niet heeft nagevolgd, doch aan verschillende nieuwe straten niets zeggende namen heeft gegeven, zooals Schoolstraat, Bloemstraat, Ooievaar- laan, enz. Het is daarom te hopen, dat het Gemeentebestuur in de naaste toe komst dit verzuim herstelt en onze stad spoedig kan bogen op het bezit van een Rembrandtstraat, een Vpndelkade, een Christiaan Huygensweg, een Boer- haavelaan, enz. U dankend voor de opname, CRITICUS. Prof. Piccard. Prof. Piccard deelt mede, dat er twee nieuwe stratosfeertochten zullen plaats heb ben, één in Europa onder leiding van Co- sijns; één in de Ver. Staten, zoo dicht mo gelijk bij den magnetischen pool. Hij zal zelf niet opstijgen. Een erfenis. Een te Tulle gevestigde Elzasser, Schaeb- fer geheeten, heeft mededeeling ontvangen, dat hij mede-erfgenaam was van een te Philadelphia in de Vereenigde Staten ge storven nicht, die 450 millioen frank heeft nagelaten. Het circus Sarrasani. Het bericht, eenigen .tijd geleden ge lanceerd, dat het circus Sarrasani naar Rusland was verkocht, schijnt onjuist te zijn geweest. Het circus is thans te Dresden en zal waarschijnlijk heden gesloten worden. De brand te Antwer- IKUU Van uv auvv 4: 5 t L J. n n tt it ►t 1. NIEUWE SNEEKER COURAN r"’?..'.1 1 WTTVUVIO VUV

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1