J PF A. VERWER’s i A. VERWEK FaJobs.ïroq,M Firma B. AIRING HESSELINK ZONEN S. H. Groenhout - Suupmarjit - Tel. No. 2521 Firma Wed. S. JOUSTBi ZOON 49e 'Jaargang No. 26 Eerste Blad Extra Aanbieding tai Unjaao Oer Genat Simei UitgaveKIEZEBRINK 4 Co. Woensdag 28 December 1932. 4 1 td FOSTER'S AMAGPUtfN Wij hebben steeds iets nieuws! Bij ons is ’t niet duur! Oosterdijk 12-14, Kleinzand 23, Sneek rs i- z. GROOT LAÜER UITSLUITEND PRIMA ZEER BELEGEN WIJNEN SW Vraagt onze nieuwe prijscourant met de sterk verlaagde prijzen, waarop nog tijdelijk 10 7. voor contante betaling gegeven wordt. RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. t I T? LEEUWARDEN- 1 [x ae 5 ii Ziet verder de etalages, óók op de toonbanken of andere vanaf I 5.90 Is Uw matras slecht? Bel even 2955 en ’t komt in orde. f 5.65 f 7.50 f12.75 f 26.00 f 54.00 kon worden, is op deze wijze aan een zekere dood ontsnapt. De twee gebroeders Lieftink uit Leusden zijn Zaterdagavond, toen zij op een motor fiets reden, door de mist misleid tegen de spoorboom bij Soestdijk gereden en bijna onmiddellijk gedood. Op eerste Kerstdag is onder Loosduinen een auto, bestuurd door de 18-jarige B., tegen een andere wagen gebotst. De 16- jarige broer van B. werd onmiddellijk ge dood. De bestuurder had geen rijbewijs. Op de kruisweg HoofdwegPostjesweg te Amsterdam heeft een auto een dame en een heer op een vluchtheuvel aangereden. De dame is gedood. Onder de zorgen van het zelfde jaar schaar de hij de treurige omstandigheden in Rus land, Mexico en Spanje. Vervolgens wees de Paus op ’t tot stand komen van den wapenstilstand voor Kerst mis tusschen Bolivia en Paraguay, welke, naar hij hoopte, door vrede zal worden ge volgd. speciaal Bedden-Magazijn en Re par a tie-Inrichting Opgericht 1901 Ao. 1825 Telefoon 2912 Met ingang van 1 Jan. a.s. worden de bezoektijddagen en de bezoekuren van het ST. ANTONIUS ZIEKENHUIS veranderd. Een lijst vermeldende de nieuwe bezoek dagen en uren wordt op aanvrage gratis verstrekt of gratis en franco toegezonden. 2-pers. m. onderleggers f 6.75 Staaldraad Matrassen fabr. Auping, Holtkamp, Droge, Belegen Wijnen Fijne Likeuren Prima kwaliteiten Gedistilleerd Aanbevelend, Tegen het roekelooze autorijden. De commissaris der Koningin in Fries land heeft aan de burgemeesters in dat ge west geschreven: In verband met het meer en meer toene mende aantal verkeersongevallen, veelal ontstaan door het roekeloos, onoordeelkun dig of onder invloed van sterken drank Een jeugdige brandstichter. Uit het ingestelde onderzoek naar de oor zaak van den brand in de vier millioen k.g. stroo te Oude Pekela, welke hoeveelheid een waarde had van ruim f 30.000, is ge bleken, dat de brand was aangestoken door een zevenjarige knaap. Brandstichting op bestelling. Meermalen is in den laatsten tijd in Bleijel brand voorgekomen. Het lag voor de hand, dat men hier met brandstichting te doen had. Sinds weken zetten de politie-autori- teiten alles in het werk om de daders op te sporen en te arresteeren. Tot dusver was alles zonder resultaat. Maandag heeft men echter drie personen kunnen arresteeren, twee mannen en een vrouw, terwijl dezen zich in de schuur van een boerderij te Bleijel bevonden en benzine en ander brandbaar materiaal bij zich hadden. De verdachten werden onmiddellijk ge arresteerd. Na eerst herhaaldelijk ontkend te hebben, gaven zij toe, zich tweemaal te hebben schuldig gemaakt aan brandstich ting en hiervoor een premie te hebben ont vangen van de eigenaar der verbrande per- ceelen, groot 10 van de door de verzeke ringsmaatschappijen uitbetaalde som. Men is nog bezig met het onderzoek en het ver moeden bestaat, dat in verband hiermede nog talrijke arrestaties zullen plaats heb ben. DRAISlflAvAN-VALKEMBURG'S-* ••LtVERTRAATI Staatspensionneering. Voor de Afd. Sneek zal op Woensdag avond 4 Januari a.s. in de „Amicitia” bios coop worden vertoond de film „Oud en Arm”. Deze propaganda-film wordt op alle plaatsen, waar zij vertoond werd, zeer gun stig beoordeeld, terwijl hier tevens voor een mooi bijprogramma en muzikale illustratie wordt gezorgd. Het is de bedoeling zoowel voor leden als niet-leden slechts een zeer geringe entree prijs te heffen. Nadere bijzonderheden worden per adver tentie in dit blad verder omschreven. Met ingang van 1 Januari a.s. is tot directeur van het Sneeker Muziekcorps be noemd de heer H. W. te Strake alhier. Verduistering op groote schaal. „Het Volk” meldt: In een j.l. Donderdag gehouden verga dering van het college van regenten van het centraal Israëlitisch wees- en doorgangs huis aan de Cronesteinkade te Leiden heeft het dagelijksche bestuur mededeeling ge daan van het opzienbarend feit, dat de pen ningmeester dezer stichting, de heer E. V. S.zn., oud-raadslid van Den Haag, vertegen woordiger van de Amusementspartij, zich aan ernstige fraude ten nadeele van ge noemde stichting heeft schuldig gemaakt. Gebleken is dat de penningmeester zich het geheele bezit van het weeshuis heeft toe geëigend en ten eigen bate aangewend. Dit voor het weeshuis ruineuze feit is aan het licht gekomen toen de secretaris der stichting op onderzoek uitging naar de ge ruchten, dat de heer V. in zijn zaken h. exploiteert o.a. eenige bioscooptheaters in ernstige financiëele moeilijkheden was ge raakt. Het onttrekken van kasgelden en effecten aan het bezit van de stichting, dateeren, naar vastgesteld is, niet van jongen datum, want het onderzoek van het bestuur heeft uitgewezen, dat de penningmeester reeds enkele jaren geleden met zijn malversaties moet zijn begonnen. De Kerstboodschap van den Paus. Voor den zender van het Vaticaan heeft de Paus een Kerstboodschap voor de wereld uitgesproken. De Paus dankte daarin voor de hem gezonden wenschen en sprak zijn beste wenschen uit voor allen, die bidden voor „vrede, orde, wederzijdsch vertrouwen, vriendschappelijke betrekkingen, den groot- sten steun, waar deze het meest noodig is, voldoende loonend werk en minder ongun stige en onzekere algemeene levensvoor waarden. „Dit is van bijzonder belang op het oogenblik, nu tusschen de volken en staten zoovele conflicten, oorlogsverschrik- kingen, burgeroorlog en een voortdurende verergering van de algemeene financieele en oeconomische crisis niet uitgezonderd, bestaan”. In zijn toespraak wees de Paus op de ge lukkige omstandigheden van het afgeloopen jaar, de verspreiding van de katholieke actie en ’t succes van het Eucharistisch Congres. 1933 een heiligjaar. In zijn Kerstboodschap heeft de Paus ver der aangekondigd, dat het volgende jaar, waarin de 1900ste sterfdag van Christus valt, zooals thans ook uit het resultaat van wetenschappelijke onderzoekingen kan wor den aangenomen, zal worden gevierd als herinneringsjaar ter herdenking van deze allerbelangrijkste gebeurtenis. Het herinne ringsjaar zal beginnen op Palmzondag 1933 en eindigen op Palmzondag 1934. De ge heele menschheid zal worden uitgenoodigd aan deze herdenking deel te nemen, opdat zij zal worden afgeleid van politieke twis ten. In dit verband maakte de Paus gewag van de moeilijkheden inzake de oorlogs- schulden en de ontwapening. Vóór het uitspreken van de Kerstbood schap had het college van kardinalen Z.H. den Paus zijn Kerstwenschen overgebracht. Mammouth-tanden gevonden. Een op Wrangel-eiland overwinterende Russische expeditie heeft in een bergstroom op het eiland 52 nog bijna gave Mammouth- tanden gevonden, die met elkaar een ge wicht van 3000 ton hebben. Lenteweer in Engeland. Vele Londenaars brachten in verband met het zachte weer, dat in geheel Engeland heerscht, hun Kerstdagen door in de zee badplaatsen. Zaterdag waren alle treinen naar de badplaatsen pvervol, zoodat extra- treinen moesten worden ingelegd. In Zuid- Wales bloeien madeliefjes op de weiden. Ramp in Amerikaansche steenkolenmijn. In een steenkolenmijn te Moweaqua (Ill. Ver. St.) heeft Zondag op ruim 200 M. diepte een hevige mijngas-ontploffing plaats gehad, waardoor 54 mijnwerkers zijn bedol ven. De reddingsmanschappen, die terstond in de mijn afdaalden, stuitten op groote moeilijkheden, daar verscheiden mijngangen geheel waren ingestort, en zich bovendien giftige gassen hadden ontwikkeld, die de mijn geheel vulden. Men heeft de hoop dan ook reeds vrijwel opgegeven de bedolven mijnwerkers nog levend te kunnen redden. Volgens latere berichten zijn reeds twaalf lijken van slachtoffers aan de oppervlakte gebracht. acht ik het gewenscht, dat van de verkeers- delinquenten zooveel mogelijk waarborgen worden gevraagd bij hun aanvragen tot het verkrijgen van een nieuw rijbewijs, hetgeen, naar ik mij voorstel, een heilzame werking zou kunnen hebben met het oog op recidive. In verband hiermede zal door mij in den vervolge, en wel met ingang van 1 Januari a.s„ op grond van de mij bij art. 15, 3e lid, 3e volzin der Motor- en Rijwielwet, toege kende bevoegdheid, een nieuw bewijsstuk van rijvaardigheid en een nieuwe genees kundige verklaring worden gevorderd van die personen, die na een termijn, gedurende welken hun de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen is ontzegd geweest, andermaal een rijbewijs aanvragen. Bij de inzending van rijbewijsaanvragen van zoodanige personen gelieve u met het vorenstaande rekening te houden en te doen houden. Het is onbegrijpelijk, dat de heer V. er in dién tijd eenige malen in geslaagd is, den accountant, die zijn beheer moest contro- leeren,, den indruk te geven, dat alles in orde was. De bezittingen van de stichting bevonden zich, speciaal wat de effecten betreft, bij de Twentsche Bank in een safe. En tot voor betrekkelijk korten tijd was de penning meester de uitsluitend gemachtigde, om over een en ander, natuurlijk ten behoeve van de stichting, te beschikken. Eerst toen de heer V. In een onderhoud de gepleegde feiten had erkend, kon defini tief worden vastgesteld, dat hij nagenoeg het geheele vermogen van de stichting had opgemaakt. De heer V. heeft inmiddels „wegens gezondheidsredenen” ontslag ge nomen als regent-penningmeester. Hij had de verwachting, indien nog niets bekend was geworden, over eenige tijd weer in staar Luctor et Emergo. Dank zij de welwillende medewerking van B. en W. zal Vrijdag a.s. een collecte langs de huizen gehouden worden voor, het R.-K. Nationaal Tehuis „Luctor et Emergo” te Nijmegen. Wat „Luctor et Emergo” is? Een in 1922 overgenomen inrichting voor dakloozen, zwervers en andere schipbreukelingen uit de maatschappij. Sedert tien jaren dus wordt deze stichting bestuurd door Katholieken. In den loop dezer jaren is de inrichting zeer sterk uitgebreid en verbeterd. Tien jaar ge leden waren er hoogstens 18 mannen onder dak gebracht, thans zijn er 80. Hieronder zijn er zeer veel ontslagen en voorwaardelijk in vrijheid gestelde gevangenen, zoodat Aan de inwoners van Sneek. In dit blad komt een advertentie voor van het kortweg genoemde „Typografen T.B.C.- fonds”, dat telken jare, en gelukkig niet te vergeefs, bij U aanklopt om haar „Geluks- bloempje” te verkoopen. Wij doen dit ook nu weer. Door de uitbreiding onzer instel lingen met een Herstellingsoord voor Man nen en Vrouwen en een Vacantie-oord voor kinderen, waarin ook een „vrij-bed” en plaats is voor niet-leden, is er veel geld noodig en ook nu hopen wij op Uwe offer vaardigheid te mogen rekenen. Steun naar vermogen en besluit het jaar met een goede daad. Eind goed, al goed. Dank U. Het Bestuur der afd Sneek: D. WEENING, Voorz. B. SCHERMER, Secr.-Penn. Meisjes die ons op Zaterdag behulpzaam willen zijn verwachten we Vrijdagavond tusschen 6 en 7 uur in de „Harmonie” Sperk- hem. te zijn, het geld te deponeeren, maar eenige zekerheid dienaangaande kon hij ook nu niet verschaffen. Het bestuur heeft, daartoe van particu liere zijde krachtig gesteund, de noodige maatregelen getroffen, opdat de exploitatie van het weeshuis en de verzorging der wee- zen en pupillen voortgang hebben kan. Het rijden van" automobilisten oV^motorrijders" stichtingsbestuur heeft besloten van deze JZaak geen aangifte bij de justitie te doen, maar nochtans den heer V. ten volle aan sprakelijk te stellen. De moeilijkheden, waarin het Centraal Isr. Wees- en Doorgangshuis, thans door de handelingen van zijn penningmeester is ge bracht, zijn vooral ook daarom zoo ernstig, wijl juist enkele jaren geleden het prachtige nieuwe gebouw der stichting in gebruik ge nomen is, en de daarvoor benoodigde gelden niet ten volle aanwezig waren. Vertrouwen de op de sympathie en medewerking, die het Wees- en Doorgangshuis reeds zoo vaak van vele zijden en vooral van Joodsche land- genooten heeft ondervonden, durfde het be stuur het aan, tot den bouw van het nieuwe gesticht, dat inderdaad zeer noodig was om tachtig verpleegden een goede huisves ting en verzorging te kunnen geven, over tc gaan. Het stichtingsbestuur hoopt ook thans door veler steun en medewerking uit moeilijkheden te geraken. Liefdesdrama. Vrijdagavond omstreeks half acht hoor den bewoners van den Draai te Dordrecht hulpgeroep uit de richting van de rivier. Zij snelden erheen en kort daarop werd uit ae Maas op den hoek van de Kolkhaven het lijk van een jonge vrouw opgehaald. Daar ook een mannestem gehoord was, ging men door met dreggen, tot obk het lijk van een jongeman werd opgehaald. Het bleek te zijn de 21-jarige arbeider B. S. N. en de 18-ja- rige S. S. Zij hadden reeds langen tijd om gang met elkaar gehad, doch er was her haaldelijk oneenigheid. FC had reeds vroe ger gezegd zich te zullen verdrinken. Ook Vrijdagavond was er weer ruzie geweest en op grond van uitlatingen van den jonge man, die het meisje ook niet aan een ander gunde, meent men te mogen aannemen, dat hij eerst het meisje in het water geduwd heeft en daarna zelfmoord door verdrinking heeft gepleegd. Dood door schuld. Een geneesheer te Arnhem reed den 16 Oct. met zijn auto een wielrijder uit Renkum zoodanig aan, dat deze drie kwartier later in het ziekenhuis is overleden. De geneesheer heeft nu voor de rechtbank te Arnhem moeten terechtstaan wegens „dood door schuld”. “Opvallend is nu de opvatting in dezen van den Off. van Justitie in zijn requisitoir. Spr. gaf toe, dat hier gesproken moet worden van grove schuld. Niettemin achtte hij een vrijheidsstraf hier niet op hare plaats. Im mers, daartegen konden verschillende mo tieven worden aangevoerd. Ten eerste is verdachte een t e voorzichtige automobilist, zoodat hij nimmer in de gelegenheid is ge weest een volkomen meesterschap over zijn Ter aardsebestelling Mr. H. N. Wouda. Zaterdagmiddag werd op de Algemeene Begraafplaats alhier het stoffelijk overschot van Mr. H. N. Wouda, in leven ontvanger dezer gemeente, ter aarde besteld. Onder de aan de groeve aanwezigen merkten wij op de burgemeester, een aantal raadsleden, eenige hoofdambtenaren, amb tenaren en oud-ambtenaren dezer gemeente. Het woord werd gevoerd door burgemees ter De Hoop, die zich verplicht achtte hier mede namens het gemeentebestuur enkele woorden te spreken. Air. Wouda is bijna 32 jaar ontvanger dezer gemeente geweest en bleek een steeds plichtsgetrouw en ver trouwd ambtenaar. Hij begreep ten volle dat de ambtenaar er is voor het publiek en niet het publiek voor de ambtenaar, dat heeft hij in z’n loopbaan steeds getoond. Vandaar ook de algemeene waardeering, die hij ge noot. Wij, die hem in zijn werk hebben ge kend, beseffen wat het hem moet hebben gekost toen hij voelde dat zijn krachten niet meer toereikend waren werkzaam te blijven in een betrekking, waaraan hij zijn leven had gewijd. Moge het de familie eenigszins tot troost zijn, dat de overledene om zijn opgewekt karakter, zijn plichtsbetrachting en trouw bij ons steeds in de herinnering zal voortleven als het voorbeeld van een goed ambtenaar. Rust zacht, mr. Wouda, na uw welbesteed leven. Een bestuurslid van de Ver. van tot ze kerheidstelling verplichte ambtenaren, waar van de overledene eerst commissaris later bestuurslid was, gaf uiting aan de waar deering welke men in die ver, voor de over ledene, wiens adviezen steeds op hooge prijs werden gesteld, koesterde, terwijl hij ook als vriend door de bestuursleden ten zeerste werd gewaardeerd. Een inspecteur van het bijkantoor Gronin gen van de Eerste Nederlandsche sprak na mens de directie van dat lichaam. Waar het te pas kwam, heeft mr. Wouda onze maat schappij steeds met groote waardigheid ver tegenwoordigd; zijn joviale omgang zal steeds bij ons allen in herinnering blijven. De zoon van de overledene dankte allen voor de betoonde deelneming en de spre kers voor hun waardeerende woorden. wagen te krijgen. Daar komt bij de buiten gewoon gevaarlijke verkeerstoestand ter plaatse. En dan ten slotte, de vele men- schenlevens, die verd. als medicus voor de samenleving heeft behouden, moeten opwe gen tegen dit eene door hem vernietigde. Het O.M. eischte een boete van f 1000 subs, twee maanden hechtenis, en boven dien, gezien de gebleken onervarenheid of ongeschiktheid om een motorrijtuig te be sturen, intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Ongelukken. Zaterdagnacht is de 27-jarige M. Noppert uit Nieuwebrug in de Haskerveenpolder, door de mist misleid, met zijn auto van een hooge walmuur in het water gereden en ver dronken. Zekere A. H. uit Heerenveen, die meegereden zou zijn, maar per fiets ging, omdat dit rijwiel niet aan de auto bevestigd „Luctor et Emergo” als reclasseeringsinsti- tuut zeer groote waarde heeft en prachtig werk leverde. Van de in 10 jaren tijds uit 387 verschillende gemeenten opgenomen 1882 personen, waaronder ook uit Sneek, zijn er 1400 na langer of korter verblijf weer in diverse betrekkingen in binnen- en buitenland geplaatst. Bovendien werden aan doortrekkende zwervers en armen gratis 88.734 porties eten en 11.515 maal gratis nachtiogies verstrekt. Ieder begrijpt, dat het bestuur van een werk van zoodanigen omvang in dezen tijd voor bergen van financiëele moeilijkheden staat. En daarom vragen wij dan ook Steunt, evenals vorig jaar, Vrijdag de hier te houden collecte. Mevr. H. BRENNINKMEIJER—VERHAGEN. Mej. I. LAMPE. F. BRINKMAN. Zeegras Bedstel, compleet mooie gebloemde Theek Alpengras Bedstel - Kapok Bedstel Veeren Bedstel Ganzeveer Bedstel Het bed voor Uw leven f 62.50 Matrasstellen, drie-deelig f 10.50 Ledikanten. Droste’s Verpleegster Cacao Chocolade-Democraatjes 12 cent per ons Van Houten’s Goud- en Bruia Etiket Ao. 1864 Telefoon 2912 WIJNEN GEDISTILLEERD - LIKEUREN Vraagt onze bekende ADVOCAAT „De Friesche Kip” per fl. 1.85 ÜNFFk INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Vertctdjnt OINSDAOS e* VRIJDAGSAVONDS Voor de a.s. Zon- en Feestdagen NIEUWE SNEEKER COURANT annex SZEEKER COURANT m WYMBRIT6ERADEEL Voor dtecBte spijsver tering en verstopping zijn Foster's MaagplL len het middel bil uit- nemendheld. Zij pur- geeren niet heftig, doch werken zacht en zonder krampen. Houdt steeds een flacon bij de hand. Alom Oerkrijgbaar hf0.65 p. flacon. Winter-Melange Advocaat-Bonbons, een kwartje per 1J^ on» Echte ouderwetsche gesneden pijpendrop in een doosje a 10 cent Cocoskransjes 4 voor 10 cent Mascotte-bonbons zijn geen gewone Bon bons, maar fijne Bonbons met vloeibare vulling, en ze kosten niet 25 cent per ons, doch een kwartje per 2 ons J T Pepermunt, S 16 cent per ons, per rol 10 cent Cocosvlokken, licht, lekker, per ons 10 ct. Vlinderkoeken, 25 in een bus voor een kwartje De bus kost 10 cent, maar nemen we weer terug Onverpakte keiharde Caramels 25 cent per half pond J T Hoestpastilles, pittig, heilzaam, S 16 cent per ons Reepjes van Bensdorp 20 voor 1 kwartje heerlijk Hoefijzertjes per ons 14 cent Reepjes met noot 10 voor 1 dubbeltje Pindas, nérgens zoo fijn als bij ons Oublien, vroeger zoo duur, thans 2 ons voor 1 kwartje enz. enz. enz. enz Abonnement t per jaar I 2.50 tr. p paal I 160. AdvertenliCn t 0 ct. p. regel Ing tonden nededeellngen hooger, Abonnement belangrijke korting Adverten1l6n worden teven» gratis gr statai ta dr SNFPKFR COURANT Cocosmacronen, zacht, fijn en groot 5 cent per stuk Urker Brokken 5 cent per stuk Pastilles Kwatta, 2 ons voor een kwartje Zware Nibbo-Tabletten v. Houten 25 cent Kersen-Bonbons 25 cent per ons Boomschors 2 ons voor 25 cent Italiano per ons 16 cent 25 cent per half pond Telefrwvn Ma

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1