Eerste Blad annex SNEEKER COURANT (76e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Dit No. bestaat uit 2 Bladen. II FRISO- r BAAI DOUWE EGBERTS Uitgave KHZEBRINK Co. No. 30 Woensdag 11 Januari 1933 49e Jaargang GEWELDIGE OPRUIMING Bij Griep Alle AdvertentlBn worden in belde bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting NIEUWSTIJDINGEN. Adv. Heeren - Kleeding Kinder - Kleeding Kleeding naar Maat De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en i Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan» >4tfRKNKLEEDINa •NKKK W. Burgstraat 9 Prijzen van boerderijen in Friesland. Te Herbaijum werd een gemengd bedrijf, boerderij met 2 arbeiderswoningen en 24.60.57 H.A. land, zware klei en alles in goeden staat van onderhoud, waarop f850 lasten rusten, verkocht voor f32.425 6 Onder Workum werd op 15 H.A. meest greideland van verschillende kwaliteit en Prof. Dr. B. J. Kouwet overleden. Zondag is in den namiddag te Utrecht na een langdurige ziekte in den ouderdom van 72 jaar in zijn woning aan de Maliebaan 21 overleden prof. dr. B. J. Kouwer, oud-hoog- leeraar in de geneeskunde (gynaecologie) aan de Utrechtsche universiteit. Door den trein overreden. Door den trein, die om half elf Vrijdag morgen uit Groningen naar Zoutkamp ver trok, is naar de Tel. meldt, bij den overweg te Ulrum de 19-jarige dienstbode F. S. over reden en gedood. De machinist van den trein had van het ongeluk niets gemerkt, doch Vrijdagmiddag op de terugreis zag hij het vreeselijk verminkte lijk van het meisje tus- schen de rails liggen. Het hoofd en een arm waren van den romp gescheiden. Het meisje was afkomstig uit Ulrum en in dienstbetrek king te Leens. --OJ en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. Onjuist is derhalve uw meening, dat de boekhouding den belastingschuldige als middel van verweer wordt ontnomen, indien de inspecteur die boekhouding, zooals U het noemt, „naast zich neerlegt”. Ik ben echter met U van oordeel, dat de belanghebbende bovendien in staat moet zijn een verweer te voeren, dat meer rechtstreeks tegen het beroep van den inspecteur op nor men is gericht. Ik heb hierop, zij het wellicht grootendeels ten overvloede, de aandacht van de inspecteurs gevestigd door middel van een aanschrijving in dien zin, dat zij voor den raad van beroep zich niet op nor men mogen beroepen, tenzij in de uitspraak op het bezwaarschrift die normen zijn ge noemd en den belanghebbende verder zoo danige mededeelingen zijn verstrekt, dat deze de juistheid van den norm en de toe passelijkheid van dien norm te zijnen op zichte, desgewenscht behoorlijk kan bestrij den.” opbrengstvermogen, lasten f 117.80, gebo den f8304 7 Gedeeltelijk gegund. Bij Joure werd een boerderij met 18.83.30 H.A. vrij goed land, met huis en stalling voor 31 hoornbeesten en 2 paarden, dat ze ker voor een paar jaar meer gekost heeft dan nu de boerderij opbracht, verkocht voor f26.170, f600 voor overname 6J6 on kosten. Kooper was een levensverzekering maatschappij voor geldbelegging. In 1916 werd zoowat de helft, die nu f 14.578 op bracht, aangekocht voor f22.025. Een gulden voor een kwartje. Een winkelier in Haarlem-Noord meende aan het einde van 1932 een einde te moeten maken aan zijn beroep en deed zijn zaak over aan eenige kooplieden, die specialitei ten zijn op het gebied van uitverkoopen. Met schreeuwende plakkaten kondigden zij het publiek aan, dat het de artikelen, die zij verkoopen, als het ware cadeau krijgt. Om des te duidelijker te laten blijken, dat het koopen bij hen winst bezorgde en dat hun prijzen uiterst laag gesteld waren, prijkte te midden van de reclame-objecten een groot plakkaat met als tekst: „Wij geven voor een kwartje een gulden terug!” Dit in figuurlijken zin op te vatten opschrift, be woog dan ook menigeen den winkel te be treden om koopjes te halen. Drie werkloo- zen vatten het opschrift echter letterlijk op en togen welgemoed den winkel binnen met een kwartje waarvoor zij van de kooplie den elk een Hollandsche gulden in ruil eischten. De kooplieden putten zich uit in argumenten, doch men kwam niet tot over eenstemming. Ten einde de zaken rustig te kunnen bespreken, waren zij zoo verstandig geweest de deur af te sluiten. 'De actie kreeg echter een heftig karakter en werd door een groot aantal personen op straat ge volgd. Spoedig waren ongeveer tweehonderd menschen bijeen. Toen het pijnlijke van de situatie bij de kooplieden doordrong, na men zij een kloek besluit, betaalden aan hen, die in den winkel stonden, elk een gulden uit en namen het bewuste biljet weg, waarna zij de deur openden. Hiermee was aan het incident een einde gekomen en verspreidde de menigte zich. Spr. is zich bewust met zijn arbeid en prediking in de schuld te staan bij God. Is dit helaas of gelukkig te noemen? Spr. noemt het gelukkig. Stond hij, bij alle waar- deering en vriendschap, die hij van menschen heeft ondervonden bij dezen in de schuld, dan zouden ongetwijfeld velen groot van hart zijn, maar Gods barmhartigheden zijn veel grooter. Als spr. die zekerheid niet had, zou hij niet langer prediker kunnen zijn, maar was hij liever een gewoon handwerks man. Wij verkondigen dat het den mensch ge zet is eenmaal te sterven en daarna het oor deel. Als God is, en Hij is, dan zal Hij moe ten vergelden naar goed en naar kwaad. Doch als niet meer gepredikt kon worden dan zonde en dood, dan ware het beter de kansel niet te bestijgen. Zoo’n prediking zou een wanhoopjsprediking zijn. Gelukkig, het Woord verkondigt een genadig oordeel over de zonden; Gods lankmoedigheid roept op tot wederliefde in Zijn dienst. Er wordt geloof van de gemeente gevraagd. Dit is het ontzaglijke in het Woord, dat God Zijn rechtmatig oordeel heeft laten aanloopen op Zijn Zoon, Jezus Christus. Nu roept Hij met een brandend hart van tiefde zondaars tot Zich. Wij worden uitgezonden met de bood schap: Laat U met God verzoenen. Daarom is spr.’s prediking geen zweepslag geweest, maar een bede. Dat zal niet altijd naar de zin van menschen geweest zijn, doch spr. bidt, dat God zijn zwakke pogingen goed keurt en zegent. Wat God spr. gaf, moest hij doorgeven: de heerlijkheid en de heiligheid Gods in geloofsaanschouwing. Bij ons zonde en schuld en toch schatdra- gers zijn, is een singuliere genade, zooals het oude formulier zegt. Ziet spr. op zich zelf, dan is er een zware last; ziet hij op zijn Zender, dan is er een heilige vreugde en wordt de last licht. Wat het resultaat van de prediking is, zal de eeuwigheid openbaren. Waarop was het oog gericht: op de schat of op het vat? De arbeid van predikers ligt onder de critiek van God. Wee evenwel wanneer van de pre diking een menschelijke muur wordt opge bouwd om zich daar achter te verschuilen. God is machtig en kan met kromme stokken rechte dingen maken. Het gaat bij de prediking om de eere Gods. Ons afkeerig hart moet omgezet in een heilbegeerig. Gebeurt dit, dan ziet men op de schat, niet op het vat en ontvangt men uit elke prediking een zegen. De verwach ting zij dus niet van den prediker, maar men zie op de heilskwestie als een persoonlijke kwestie tusschen God en u. En dan bemerkt men, dat de Goede Herder rondgaat om de verloren schapen te zoeken. God zoekt en bidt en niet wij. Als wij daartoe komen, redt God ons. Wij willen wel met de duimstok rondgaan, om te meten wie bekeerd is en spr. heeft ook wel eens willen weten, wat er van zijn bekeeringswerk kwam maar dat is alleen en absoluut bij God bekend. Ais spr.’s arbeid in ’t vuur ge worpen wordt, zal er veel rook opgaan en misschien een enkel korreltje edel metaal ge vonden worden, maar dat is dan Gods werk. Dat Gods Woord gepredikt wordt blijkt uit het aanwezig zijn van geloof, hoop en liefde en dat de hoorders zijn geworden tot daders des Woords. En als men zich dan klein gevoelt, trooste men zich dat de klein ste bekers het eerst overloopen. Men zie niet op de predikers, die gaan maar op het Woord, dat blijft. De vrienq van den brui degom is belangrijk, maar de bruidegom zelf is belangrijken Spr. heeft nooit een persoon lijkheid willen zijn, die meestal Christus in den weg staan, maar hij heeft willen schui len achter het schilderij, opdat Gods vol heerlijke en volzaligè glorie te voorschijn kome. Het Woord blijft en wie er ook kome, Goa geve, dat hij niet naast Christus zal willen staan, om Zijn glorie te deelen Na het zingen van Psalm 119 83 richt spr. zich allereerst tot burgemeester De Hoop, wiens aanwezigheid hij op hoogen prijs stelt. Er is hier een gelukkige samen werking tusschen kerk en burgerlijke over heid. Ware het anders, dan zou dat tot schade van beiden zijn. Spr. bidt den bur gervader Gods zegen toe. Over de aanwezigheid van vele collega’s, sommigen met hun echtgenoote, verheugt spr. zich. Een goede buur is beter dan een verre vriend. Nog beter is als beiden in één persoon zijn vereenigd. De buurschap ver dwijnt, de vriendschap blijft. Zich meer tot Dr. De Vos wendend, zegt spr., dat hoewel beiden door scherpe rich tingslijnen gescheiden zijn, hij en zijn vrouw Dr. De Vos hebben leeren hoogachten en waardeeren. God zegene U. Ds. Te Winkel is een riustig werker, met wien spr. in goede samenwerking heeft ge leefd. Dr. Gunning heeft gezegd, dat als twee dominees op één plaats goed met el kander op kunnen schieten, het engelen of sukkels moeten zijn. Spr. durft gerust te zeggen, dat zij geen van beiden zijn, en hij hoopt dat dit wonder hier nog veel mag worden gezien. In den kerkeraad zijn vele veranderingen gekomen. De meeste plaatsen zijn ingenomen door rechtsche menschen. Men heeft even wel altijd een prettige samenwerking gehad door eikaars beginselen te eerbiedigen en personen van zaken te scheiden. Het Kiescollege wordt wijsheid toegebe den, ook in verband met de beroeping van een nieuwe predikant. Tusschen het college van Kerkvoogden en Notabelen en spr. was de verhouding eerst wat stroef. Spr. schaamt zich niet te ver klaren, dat hij deze colleges beter heeft leeren waardeeren, waardoor een betere ver houding is ontstaan. 'A De 'commissie voor de pastorie wordt har telijk dank gezegd. Ook de organist voor de begeleiding van de zang der gemeente en zijn bemoeiingen met het Jeugdkoor, waar mee onderscheidene reizen zijn gemaakt ten behoeve van de. Zending. De meisjes-cate- chisanten, de Ring van het N. J. V., de hoofden en het onderwijzend personeel der Chr. Scholen worden darik gebracht voor hun trouw en samenwerking. Ook de koster en zijn vrouw voor al wat spr. van beiden aan goeds heeft genoten. Ten slotte richt spr. zich nog tot de ge meente. Hij is niet gekomen als dienaar van menschen, alleen van God. Daarin is hij ge sterkt. Hij zegt dank voor de trouwe op komst onder de prediking. Moge Gods Woord ingang vinden in aller harten. Spr. heeft van allen geen persoonlijk afscheid kunnen nemen, en hij hoopt, dat niemand hem dat kwalijk zal nemen. Ziet spr. op het verleden, dan dringt het steeds duidelijker naar voren: Looft den Heer en vergeet geen van Zijn weldaden. Onze hope is alleen op U, o God! Hem zij de eer in eeuwigheid. Ds. Te Winkel wil namens kerkeraad en gemeente een enkel woord tot Dr. Honders richten. Een afscheid is wel eens genoemd een begrafenis, een intree een bruiloft. Voor 5 jaar was het dan bruiloft. De gemeente heeft U in al die jaren leeren liefhebben en had U gaarne willen houden. Er is weemoed om het afscheid, hoewel deze niet overheer- schend is. Er is vreugde, dat gij duidelijk hebt gewezen naar Hem Die kracht geeft. Gij zijt geweest een samenbindende kracht en daar door tot een bijzondere zegen geweest. Het spijt ons, dat gij heengaat. Maar dat is niet 't laatste woord. Wij zijn vervuld met groo- ten dank en hartelijke toegenegenheid voor u, uw vrouw en gezin en hopen dat het u allen in Wassenaar goed mag gaan. Als spr. nog een enkel persoonlijk woord wil zeggen, dan verheugt hij er zich over, dat hoewel er wel eens verschil van inzicht was, er nimmer een onaangenaam woord is ge vallen tusschen beide. Spr. verzoekt de gemeente de vier laatste regels van Gezang 96 Dr. Honders toe te zingen, waarna deze met een enkel woord dank zegt voor de hartelijke woorden van Ds. Te Winkel. De heer J. H. Gorter alhier is geslaagd voor het practijk examen Ned. Hand elscorrespondentie, gehou den vanwege de Vereen, van Leeraren in de Handelswetenschappen. Afscheid Dr. HL J. Bonders. In de Zondagavond gehouden godsdienst oefening in de Martinikerk alhier nam Dr. H. J. Honders, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente, na een vijfjarige werkzaamheid als zoodanig, afscheid van de gemeente we gens het aannemen van beroep naar Wasse naar. Onder de talrijke aanwezigen velen moesten tzich den geheelen dienst met een staanplaats tevreden stellen waren o. a. een aantal predikanten uit de omgeving, ter wijl ook burgemeester De Hoop aanwezig was. Dr. Honders las eerst de Apostolische Geloofsbelijdenis en ging dan voor in gebed. Het Jeugdkoor zong met begeleiding van het orgel, bespeeld door den heer IJ. Rusticus, een tweetal liederen. Daarna las Dr. Hon ders Filippenzen 1 2711 van hoofdst. 2. Gezongen werd Gez. 3 1, 4 en 6. Mede gedeeld werd, dat bij den uitgang een col lecte zou worden gehouden ten bate van de Hervormde inrichting voor zenuwziekten „Zon en Schild”. Aanstaande Zondag zoo ving dr. Hon ders zijn afscheidsprediking aan zal het vijf jaar geleden zijn, dat hij hier op dezen kansel voor het eerst stond als eigen herder en leeraar. Dat was een historisch moment, omdat toen sinds geruimen tijd een tweede rechtzinnig predikant hier kwam. Sinds dien heeft er in de gemeente en in de colleges een zwenking naar rechts plaats gevonden. Dat wil niet zeggen, dat de nu zittenden in de colleges het weten of dat zij het beter zullen doen. Velen van de vrijzinnigen, die heen gingen, hebben wij in hun persoon en arbeid leeren waardeeren. Maar er moet rekening worden gehouden, ook en vooral bij het be sturen der kerk, met de fundamenteele grondwaarheden, zooals die in Jezus Chris tus zijn geopenbaard. Die zwenking naar rechts heeft spr. vrij heid gegeven zich los te maken van deze gemeente. Daartoe moesten vele banden los gemaakt, wat zwaar is, want het is spr. gebleken, dat zijn persoon en zijn arbeid ge waardeerd werden. In droeve en blijde dagen hebben wij meegeleefd met de gemeente; troost trachten te brengen waar zulks noo- dig was, blijde zijnde met de blijden. Spr.’s tekst is 1 Petrus 1 25: „Maar het Woord des Heeren blijft in der eeuwigheid; en dit is het Woord, dat onder u verkon digd is.” Spr. verdeelt zijn tekst in twee gedachten: Gods Woord, zooals het verkondigd is en Gods Woord onder u. Aan de verkondiging van het Woord zijn vele gevaren verbonden. In het spreken over God ligt een groot gevaar. De kans bestaat, dat men verkeerd spreekt. De vloeker spreekt over God, maar hij gebruikt Gods Naam ijdel. De goddeloozen zeggen: Er is geen God. De schijngeloovigen de schijnheiligen spreken druk over de goddelijke zaken, maar zij doen dat in eigengerechtigheid. Deze manieren van spreken zal God geenszins onschuldig houden. De oprecht geloovige zal erkennen, dat hij slechts ten deele kent, en dat dus in zijn spreken veel verkeerd is, dat hij in veel te kort schiet. Eiken dag zal de bekentenis gedaan kunnen worden dat men te weinig of te veel van God heeft gespro ken. Als ons spreken niet echt, dus valsch was, wij ons vromer voordeden dan wij wa ren, dan zullen wij in hetzelfde oordeel val len als de goddeloozen. Als de zaak zoo staat ten opzichte van gewone gemeenteleden, hoe staat ’t dan met de predikers, met spr. zelf? Hoe menigmaal is er verkeerd, of te veel gesproken of te veel gezwegen. Vooral op den kansel bestaan die gevaren. In afwisselende stemmingen beklimt men die: nu eens mismoedig, dan weer moedig. Voor routinewerk in de heilige dingen moet gewaakt en ziek gevoel door gevatte koude, alsmede bij pijnen van velerlei aard, zullen een vai. de hieronder genoemde Mijnhardt’s Poeders (J spoedig helpen: Mijnhardt’s Grieppoeders. Hoestpoeders. Rheumatiekpoeders. Hoofdpijnpoeders. Kiespijnpoeders. Maagpoeders. enz. Vraag Mijnhardt’s Poeders en zie toe dat de naam Mijnhardt op doos en poeders voorkomt Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct Verkrijgbaar bij Uw drogist 1 Tpit tijdelijk onderwijzeres aan school 3 weid benoemd mej. A, v,. d. Meulen te IJsbrechtum. Thusnelda. 9 Januari hield „Thusnelda” haar jaar vergadering bij Bos, „Harmonie”. Besloten werd de uitvoering op 15 Febr. te geven. Thusnelda is per 1 Januari vergroot met 2 kinderklassen „Lytse Pier” en „Jong Thusnelda”, met 45 leden. Het bestuur is als volgt saamgesteld: Jo v. d. Bout, pres., Martha Ringnalda, secr.esse, Janke Jongsma, penn.esse, aan gevuld met de dames E. de Wilde, E. Kan v. d. Horst en B. Siderius, respectievelijk 2e pres,, 2e secr.esse en alg. adjunct De fiscus en de Middenstand. De Nederlandsche Roomsch-Katholieke Middenstandsbond heeft zich met betrekking tot de tegenwoordige methode van inkom stenbepaling met bezwaren tot den Minister van ïgjjnanciën gewend. Minister De Geer heeft genoemde organi satie thans het volgende geantwoord: „In antwoord op Uw brief van 9 Novem ber 1932 deel ik U mede, dat de wet om goede redenen den inspecteur vrijheid van keuze laat ten aanzien van de methode van inkomensbepaling en van verdediging van zijn standpunt voor den raad van beroep. Indien de inspecteur, van deze vrijheid ge bruik makende, zijn keuze /doet vallen op toepassing van normen, ligt daarin voor mij geen reden tot het treffen van eenigen maat regel, ook al is de belanghebbende in het bezit van een boekhouding en zelfs al is die boekhouding te voren door den Rijksaccoun- tantsdienst gecontroleerd. Niets belet dan echter den belanghebbende, zijn boekhou ding voor den raad van beroep te stellen tegenover de argumenten van den inspec teur; en de raad van beroep kan, als van de belastingadministratie onafhankelijk rech ter, alsdan in vrijheid van de aldus door beide partijen gebezigde bewijsmiddelen het gebruik maken dat hij dienstig acht. Héél hsstl Haél goodkoopl NIEUWE SNEEKER COURANT INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. I -\ Probeert ze eens onze Friso-Baai van 30 ct. p. half pond, 12 ct. per ons, 6 ct par half ons. o Inderdaad, er bestaat geen beter ea meer afdoend middel tegen slechte spijs vertering en verstopping, en de daaruit voortkomende kwalen. Alom verkrljgbaty f0.65 per flacon.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1