Uit onze Raadzaal. r Uitgave KIEZÏBRINK l Co. No. 31 Eerste Blad Zaterdag 14 Januari 1988 49e Jaargang Dit No. bestaat uit 3 Bladen NIEUWSTIJDINGEN. Zout industrie. 7.500,— 2.000,— Totaal SNEEK, 11 Januari 1933. Aan de Gemeenteraad. Totaal ƒ3725,— BESLUIT: dit schrijven Is geble- Aldus enz. o M3. ƒ18.500,— 5.600.— „11.000,— Totaal 3.200,— 325 Totaal 29.120,— 1.880,— 2.604,— 12.000,— 2.000,— GEMEENTE-BEDRIJVEN AFD. GASFABRIEK SNEEK Daar zout onmisbaar is voor de voe ding spreekt het dat de rpensch al in de oertijd zout verzamelde. Dat was het natuurlijk zeezout, dat Gandhi bijv,, nog oogst en ontstaat als de zon het zeewater verdampt uit de kuilen welke bij vloed gevuld zijin. In steppen en woestijnen o.a. in Roemenië wint men het woestijnzout, dat niet aan de op pervlakte ligt doch altijd onder zand bedolven is. Toen men de vorming van zout door de zee zag, heeft men natuurlijk dat op kunstmatige wijze nagedaan, men liet het zeewater in afgesloten perceelen land toe en liet het water door de zon verdampen, waarna het zout over bleef. In Portugal o.a. heeft men jiog dergeljjke zouttuinen, waarvan de bo dem een kleilaagje is, liefst bedekt met algen, zoodat het zout gemakke lijk van deze bodem kan gescheiden, wat niet het geval zou zijn als deze uit zand bestond. Gaat wat van de klei met het zout mee, dan kan door bac- teriewerking het roode zout ontstaan, dat als tafelzout bijv, op Hawai zeer geliefd is. Kan water tpt zoutlagen toetreden 89.000,— van ƒ64.000,(mach. No. II 07.354(lg). Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen tot onderhandsche op dracht van het leveren en aanbrengen van twee nieuwe ovens met bijbehoorende werken in de gemeente gasfabriek. SNEEK, 9 Januari 1933. Aan Hêeren Burgemeester en Wethouders der gemeente Sneek. De gasproductie van de Gemeente Gasfabriek te Sneek bedroeg over de jaren 1919 tot en met 1931 ach tereenvolgens 1919 1920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929 1930 1931 van 13.000,(ge- losse krachten) ƒ2.890,80 2.540,40 2.892,— B. en W. bieden de raad het volgende voorstel aan: onder voorbehoud van de goedkeuring der Gedeputeerde Staten Burgemeester en Wethouders te machigen onder hands op te dragen: a. aan de Silamit-Indugas Gaswerkofenbaugesellschaft m. b. H., Krefeld-Linn a/Rhein het leveren en aanbrengen van twee nieuwe ovens met bijbehoorende werken in de gemeente gasfabriek, volgens de offerte van 9 December 1932, aangevuld bij schrijven van 20 December 1932, voor de som van ten hoogste f38.110.onder voorwaarde dat de nog loopende onderhandelingen betreffende het juiste bedrag en betreffende enkele ondergeschikte punten van uitvoering tot een bevredigende oplossing leiden; b. aan de N. V. Machinefabriek Holland v/h Alex Nerincx te Bergen op Zoom het leveren en aanbrengen van de cokes-transport-en breekinrichting in de gemeente gas fabriek voor de som van ten hoogste f 12.000.onder voorwaarde dat over de juiste prijs nog overeenstemming wordt bereikt; c. aan de firma D. van Opstal (Machinefabriek Bra bant) te Zevenbergen, het leveren en aanbrengen van de kolenophaalinrichting in de gemeente gasfabriek voor de som van ten hoogste f2120.onder voorwaarde dat over de juiste prijs nog overeenstemming wordt verkregen. 240,— 8.215,— Deze jaarlijksche meerkosten worden in de eerste plaats verhoogd met het onderhoud. Het bedrag hier voor meenen wij in verband met de vrij groote slijtage van sommige onderdeelen der watergastoestellen te De Commissie voor de gemeentebedrijven heeft onder dagteekening van 9 Januari jl. aan ons uitgebracht het advies, dat als bijlage aan dit voorstel is toegevoegd. Onder verwijzing naar dat advies stellen wij U voor het besluit te nemen, dat hierna is geformuleerd. De mogelijk heid bestaat, dat ten opzichte van de levering van een stootmachine nog een afzonderlijk voorstel zal worden gedaan. De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 11 Januari 1933, no. II 07.354(lg); 1.246.010 1.420.405 1.520.840 1.595.690 1.797.540 2.046.080 2.313.260 2.491.950 2.751.800 2.897.250 2.984.770 2.894.390 2.901.710 De productie over 1931 bedroeg derhalve ongeveer 233% van die over 1919. Overigens blijkt dat de pro- Voor het Natuurkundig Genoot schap splrak Dinsdagavond in de Har monie ir. J. Hoogland uit Boekelo over „Zoutindustrie”. Zput heeft door zijn onmisbaarheid in het leven van de menschheid steeds een belangrijke rol gespeeld. Hoe be langrijk wel blijkt bijv(. uit het feit dat er tijden zijn 'geweest dat de Romein- sche soldaten hun soldij in zout kregen betaald, het salarium, waarvan' ons woord salaris is afgeleid. Het zout is in de oudheid steeds het symbool van de trouw geweest, als zijnde steeds trouw aan zijn eigenschappen. Het is nu nog heilig (n Indië, vandaar het verzet der Britsch Indiërs onder Ghan- di tegen de zoutaccijns hen door de overheerschers opgelegd. Zout komt practisch overal voor, in zeewater is het zoutgehalte ongeveer 3 o/o, zoodat als men de Noordzee ge heel kon indampen, de bodem daarvan met een 3 M. dikke zoutlaag zou zijn bedekt, deed men hetzelfde met de Mia- dellandsche zee dan. zou daar een zout laag van 30 M. dikte ontstaan. Waar zout oplosbaar is in water en het bijna overal aanwezig is spreekt het dat de rivieren voortdurend walt zout meevoeren naar de zeeën, waar door verdamping de oplossing iets meer ge concentreerd wordt, vandaar dat het zeewater zout is. Middellandsche Zee en Roo,de Zee, die weinig verbinding hebben met an dere zeeën en Doode Zee en Groot Zoutmeer (Ver. Staten) die ajfgesloten zijn hebben natuurlijk hooger zoutge halte dan andere zeeën. Ook in de woes tijnen en steppen treft men wel zoutla gen aan., ontstaan na de verdamping van water in de kommen waarin het zich verzamelde. Welke enorme hoeveelheden zout aanwezig zijn blijke uit het feit dat de concessie Boekelo 3000 H.A. omvat, en dat daar een zoutlaag onder ligt van gemiddeld 70 M. dik,'zoodat onder elke M2, 150 ton zout aanwezig is. Boekelo alleen heeft zoutreserves voldoende voor 100 jaar wereldverbruik. Men neemt aan dat deze zoutlaag daar secundair is terechtgekomen, dus ontstaan1 is door het geleidelijk indam pen van een zee, waarbij het zout uit kristalliseerde (een zoutoplossing-is bij 33 °/o verzadigd). Dpor veranderingen in de bodem kan de zoutlaag kjan.van de oppervlakte van de aarde verdwe nen zijn en bedekt met andere lagen. Dat het zput te Boekelo uit een 'in gedampte zee ontstond wordt ook. be wezen door de ligging van de zoutlaag tusscheh andere lagen. Kookt men zee water, dan slaat eerst een laag jjips neer, dan een laag zout, dan weer een laag gips. Deze opvolging vertoonen de boorprofielen van Boekelo ook, na het zand wordt tot 260 M. diepte door bont zandsteen geboord, dan krijgt men een laag anhydriet (gips), dan verschil lende lagen steenzout en dan weer een laagd anhydriet, op sommige plaatsen wordt tot 1000 M. diepte geboord. De hy pothese dat we hier met zeezout te doen hebben klopt volkomen met de mee- ning der geologen dat eertijds het bek ken vap Oost-Nederland en West- Duitschland een binnenzee was. Tevens zal een grooter aantal kWh worden gebruikt, veroorzaakt voornamelijk door het hooger opvoeren der kolen, tusschenschakelen van een kolenbreker en elec- trificatie van de laadmachine. Wij zijn echter overtuigd bij stijgend stroomverbruik met het P. E. B. een groot- verbruikersovereenkomst te kunnen sluiten op zooda nige basis, dat de totale stroomkosten, bij nu vergeleken, niet zullen étijgen. We hebben dan ook gemeend dezen factor bij dit en evenzeer bij project III buiten beschouwing te kunnen laten. Tegenover de becijferde meerkosten staan de vol gende besparingen Stokersloon (gerekend naar Winterhalfjaar 4380 uur 66 ct Zomerhalfjaar 4380 58 M 2 terrein werkers 1446, 2.500,— 3.796,— ƒ89.000,— De jaarlijksche kapitaallasten zullen bedragen 5% rente van 89.000,4.450, 5% afschrijving en toest.) 2J/£% afschrijving bouwen) 2% afschrijving van 12.000,(gas houders) Blijft voordeel 4.598,20 of rond 4.600,per jaar. Hierboven hebben wij reeds opgemerkt, dat Project I ons niet ten volle bevredigt. De productiecapaciteit neemt niet voldoende toe, terwijl de samenstelling van het gas in het geheel niet verbetert. Teneinde hieraan tegemoet te komen, zouden wij kunnen overgaan tot het fabriceeren, naast steenkolengas, van gecarbureerd wa- tergas, en wel in verhouding van ongeveer 60% steen kolengas en 40% watergas, beide van gelijke calorische waarde. Met dit systeem wordt bereikt ontlasting van de koolgasstokerij, waardoor dus de bouw vein den 6 den oven overbodig wordt, en verbetert de gassamen stelling, hoewel niet afdoende, doordat slechts 60% van het afgeleverde gas zal bestaan uit koolgas met een hoog gehalte aan onbrandbare bestanddeelen. Het vol ledige project I, behoudens de 6e oven, dient in dit ge val mede te worden uitgevoerd. Project II waarborgt ten volle voldoende productiecapaciteit. Wij beschikken over een offerte van de bekende fir ma Humphreys Glasgow Ltd. te Londen voor de leve ring en opstelling van een watergasinstallatie voor 7000 M3. per dag, met volledige reserve. Hieronder zullen de financiëele gevolgen van dit pro ject worden geanalyseerd. Kosten Project I (min 6e oven) 2 Sets watergastoestellen plus 2 blowers 3.640 stationsgasmeter 235 verhooging voor generatoren met eigen stoomproductie 700 invoerrechten geschat op gemiddeld ?y2% van 34.720,— tusschengashouder van 600 M3. olietank van 80 M3 bouwkundig werk fundeeringen en ver andering aan gebouwen), raming Ge meente-W erken electr.- gas-, stoom-, water- en olielei- dingen dezerzijds geraamd verfwerk enz. en onvoorzien kolenbunker met elevator en breker electrische laad-stootmachine nieuwe loopbaan voor deze machine cokestransport met bordes achter de ovena 1.515, cokesbreek- en sorteerinstallatie 2.280, 6e oven met armatuur, main, verankering enz. (dezerzijds geraamd) bouwkundig werk (raming Gemeente werken) waterleidingen, electr. leidingen enz. en onvoorzien ƒ8.323,20 Hierbij is niet het volle stokersloon Ingezet, immers vallen ’s winters dé losse winterstokers weg a 30, per week van 48 uur plus rentezegel en vacantiebon en komen 's zomers meerendeels vaste stokers op het terrein, waarvoor wij hoogstens losse terreinwerkers 26,40 per week plus rentezegel en vacantiebon kunnen uit sparen. Ook is geen bedrag uitgetrokken voor mindere cokes- vergruizing. Door de betere werkwijze betreffende de cokesverwerking bij dit en de volgende projecten zal zeer zeker minder gruis ontstaan. Het is ons evenwel niet mogelijk om dit voordeel thans reeds met juistheid te begrooten en wij hebben er daarom de voorkeur aan gegeven hiervoor geen bedrag onder de voordeelemop te nemen. Recapitulatie Project I. Voordeelen 8.323,20 Nadeelen 3.725, 1.241,— 26.000,— De jaarlijksche meerkosten zullen bedragen 10% afschrijving van 7.500,(ovens) 750, 5 16.500,(machi nes en toestellen825, 2J^% afschrijving van 2.000,(geb.) 50, 5 rente van 26.000,„1300, Onderhoud 550, Smeren en schoonhouden machin. inrichting 250, 6.299,— 4.550,— 615,— ductie gedurende de laatste 5 jaren vrijwel constant is gebleven. Het jaar 1932 zal zich hierbij aansluiten. Om de benoodigde hoeveelheid gas te kunnen maken beschikt de fabriek thans, zoowel als in 1919, over 5 stuks 9-retorts volgeneratorovens. Hieruit moge blijken dat de ovenreserve belangrijk moet zijn verminderd. Inderdaad is deze reserve de laat ste jaren gedaald beneden een alsnog verantwoord te beschouwen minimum. Des winters doen regelmatig 4 van de 5 ovens dienst slechts één oven blijft als reserve beschikbaar. Treft het nu, zooals op het oogenblik het geval is, dat één der in bedrijf zijnde ovens moet worden gedoofd ten einde een opgetreden defect te kunnen herstellen, en hiervoor de reserve-oven in bedrijf moet worden gesteld, dan be schikken wij over geenerlei reserve meer. Deze toestand mag niet blijven bestendigduitbrei ding der productiecapaciteit is onverwijld noodig, ook 'al zou de gasproductie in de eerstkomende jaren niet stijgen. Een vergrooting van de productiecapaciteit der fabriek behoort o.i. gepaard te gaan met moderniseering van het stokerij- en cokesverwerkingsbedrijf. Tegenwoordig zijn des zomers voor het stokerijwerk in iederen ploeg 3 man werkzaam, terwijl in het winter halfjaar dit aantal 4 bedraagt. Een ander, meer modem ovensysteem vergt bij een productie van 9000 a 10000 M3. per 24 uur niet meer dan 2 stokers per wacht. Hierbij kan dan de inrichting zoodanig worden gemaakt dat de geproduceerde cokes onmiddellijk na het blus- schen wordt gebroken en gezeefd, en door de beide stokers met kruiwagens na het beëindigen van iedere charge direct op het cokesterrein wordt opgeslagen. zoodat de beide menschen die thans overdag bijna onaf gebroken noodig zijn voor de cokesverwerking, even eens kunnen worden gemist. Een verder voordeel bij deze mechaniseering is ook nog dat de cokes, door de zorgvuldige behandeling, veel minder zal vergruizen. Deze mindere vergruizing is tevens een gevolg van de in moderne ovens (van dezelfde kolensoort uitgaande) geproduceerde iets hardere cokes. Onze beide thans aanwezige cokesbreek- en sorteer machines zijn van zoodanige min of meer verouderde constructie dat er geen gebroken cokes van voldoend" gelijkmatige stukgrootte mee kan worden geproduceerd om aan de eischen van het publiek te voldoen. Ook hier om is, tenemde een regelmatige afzetmogelijkheid van de geproduceerde cokes tot zoo goed mogelijke prijzen te behouden, vervanging van dit bedrijfsonderdeel onvermijdelijk. Behalve de noodzakelijkheid om tot vergrooting, en de wenschelijkheid om tot moderniseering van het be drijf over te gaan, is er nog een derde omstandigheid welke ons noopt om met voorstellen tot wijziging tot U te komen. Blijkens een door de Gasstichting te ’s-Gravenhage van ons gas gemaakte analyse blijkt dit gas bij een calo rische bovenwaarde van 4430 Cal. per M3. bij 15° C. een soortelijk gewicht te hebben van 0,535 (lucht 1). De analyse wijst voorts uit dat het gehalte van kool zuur, zuurstof en stikstof resp. 3,7, 0,5 eir 19,1% be draagt. Totaal dus 23,3%. onbrandbare gassen 1 Men zal moeilijk kunnen beweren dat dit gas technisch juist samengesteld is? Bij de moderne wijze van gasbereiding daalt het per centage inerte gassen, bij gelijkblijvende calorische waarde, aanzienlijk. De hieruit voortvloeiende hoogere vlamtemperatuur en het lagere soortelijk gewicht zijn omstandigheden welke in hoofdzaak den gasverbruikers ten goede komen door intensievere lichtuitstraling, voor zoover het gas nog voor verlichting wordt gebruikt en minder drukverlies in het leidingnet. Het is aangenaam te kunnen aantoonen, dat de onaf wendbare vergrooting van de productiecapaciteit er tevens toe zal leiden dat de rentabiliteit van het bedrijf niet onaanzienlijk zal worden verhoogd, zooals wij hier verder zullen uiteenzetten. Bij het ontwerpen der uitbreidingsplannen zijn wij er ons ter dege van bewust geweest dat het vastleggen van' groote bedragen aan nieuw kapitaal in het gasbedrijf zoo mogelijk dient vermeden te worden en wij hebben er dan ook naar gestreefd een maximum aan productie capaciteit en rationalisatie te verkrijgen met de kleinst mogelijke kapitaalsuitgaven. Onderst.-ande overwegingen hebben ons tot deze zienswijze aanleiding gegeven. Zooals U uit den aanhef van dit schrijven is geble ken, beweegt zich de gasproductie gedurende de laatste jaren ongeveer op hetzelfde niveau, zulks niettegen staande het feit dat het aantal geplaatste electriciteits- meters van 1 Januari 1927 tot 31 December 1931 steeg van 855 tot 1590 stuks. Dat het gasverbruik gedurende dien tijd niet terugliep, doch zelfs nog steeg, vindt zijn verklaring in de omstandigheid dat verlies aan gas- afgifte voor lichtdoeleinden meer dan goed werd ge maakt door stijging van het aantal gasverbruikers ver oorzaakt door toeneming van het inwonertal der gemeente, en tevens doordat vele gasverbruikers, ge stimuleerd door den steeds dalenden gasprijs overgin gen tot aanschaffing van diverse nieuwe gasverbruiks- toestellen, als geysers, gaskachels e. d. Aantal inwoners 1 Januari 1927 14527 zielen 1 1932 15159 geplaatste gasmeters 1 Jan. 1927 3718 stuks 1 1932 3924 Tegenover een toename van 735 electriciteitsmeters staat dus in hetzelfde tijdvak slechts een toename van 206 gasmeters. Het wil ons voorkomen dat de mogelijkheid dat in deze tijdsomstandigheden de bevolkingsaanwas de eerstkomende jaren in minder snel tempo zal plaats heb ben, niet uitgesloten moet worden geacht. Voorts dient het feit erkend te worden, dat de gas- prijzen te Sneek bijzonder gunstig zijn, terwijl de electri- citeitsprijzen toch altijd nog vrij belangrijk boven die welke als gemiddelde voor Nederland kunnen worden aangenomen liggen. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de electrificatie der gemeente zich in een geleidelijk tempo voltrekt, en de hieruit voor het gasbedrijf voortvloeien de verliezen door het normale accres tot nog toe volle dig worden gecompenseerd. Uit de aantallen geplaatste gas- en electriciteitsmeters moge U blijken, dat er hier ter stede op 31 December 1931 nog ongeveer 2300 ge zinnen van gasverlichting gebruik maakten. Hoe zich deze geleidelijke ontwikkeling ten nadeele van het gasbedrijf zal wijzigen, wanneer te eeniger tijd het gebruik van electrische stroom meer algemeen ingang vindt, kunnen wij nu niet beoordeelen. De allereenvoudigste oplossing zou bestaan in het bouwen van een zesden oven volgens het thans in ge bruik zijnde systeem, waarvoor de fundeering reeds ge reed ligt, het maken van een kolentransportinrichting vanuit de loods naar een boven in het stokerijgebouw te maken kolenbunker, het opstellen van een electrische laad-uitstootmachine, het maken van een cokestransport achter de ovens (bestaande uit een aan een loopbalk hangende cokesmand met bluschinrichtingen het op stellen van een bij dit cokestransport aansluitende cokes breek- en sorteerinrichting. Met dit project bereiken wij een, zij het ook geringe, vergrooting der productiecapaciteit en wordt rationali satie in zooverre bereikt, dat over de geheele linie met één stoker per wacht minder kan worden volstaan en tevens de beide arbeiders, welke nu de cokes breken en sorteeren, overbodig worden. Het onbehaaglijke bij dit alles is, dat de samenstelling van het gas door deze op lossing niet verbetert. De Firma D. van Opstal te Zevenbergen (Machine fabriek „Brabant”), welke zich gespecialiseerd heeft in dit soort werk, verschafte ons voor het bovenomschre- vene prijsopgaaf. De kosten zullen bedragen voor I NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (76e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1