ooumurr m wyhbritserao Pepermunt A. VERWER’s SPECIAAL BEDDENMAfiAZIJN EN REPARATIE INRICHTING 00STERDUK 12-14 SNEEK (DE) FRISO- BAAI 30 DOUWE EGBERTS Fa.Jobs.Tniip.iHii UitgaveKIEZEBRINK Co. Eerste Blad 'initieel Orgaan te Ge 11 tour 2 pers. slechts 18.50 tour 1 pers. MIs f 7.00 Zoo noodig binnen 24 uur gereed Woensdag 25 Januari 1938. No. 34 49e Jaargang M. FR RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. DRAlSIflAvAN-WLKEMBURC'S e Cent Indringers dooci gevonden In de fouragepakhuizen van den heer Jellesma te St Nicolaasga wemelde het van ratten, die den eigenaar groote schade toebrachten. Op aanraden van een drogist werd een proef genomen met Rodent en het resultaat was verrassend. ,ik ben nu zoo goed als geheel van ratten bevrijd” schrijft genoemde heer ons daarna, ,en had het geluk met één doosje 120 ratten te dooden." Zulke successen zijn niet zeld zaam, eiken dag doodt Rodent duizenden ratten en muizen. Indien dit ongedierte Uw eigendommen ver nielt, koop dan nog heden een doosje Rodent, gebruik het op de voorgeschreven manier en mor gen zult U van rat en muis bevrijd zijn. Enkele doos 50 ct, dubbele doos 90 et Importeurs: Fa. WERELD-REPUTATIE Dames, even aandacht a.n.b. Italiano Wij hebben steeds Iets nieuws! Bij ons is ’t niet duur! 1 i LEEUWARDEN \Alpina. s i ar te >te gen. Ook in deze gevallen hadden de daders gnootendeels het gestoleme zel- ven opgesnoept. Twee der aangehoudenen zijn reeds eerder met den strafrechter in aanra king geweest. De eene moet nog drie maanden tuchtschool ondergaan. De ander is voprwaardelijk veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Dat de misdadigheid van' deze kna pen het gevolg zou zijn van de groote werkloosheid, is niet gebleken. Sommi gen hunner hadden we.ik. De anderen geven een indruk van luiheid. De aan gehoudenen behooren tot het type van den straatjongen. Het schijnt, dat hun ouders er niet in zijn geslaagd, hen voldoende onder con trole te houden. VQ het or- ien de >e: VencNjm OINSDAOS ea VRIJDAGSAVONDS md jen ld ;n ib n. ff. o- i .st il. Bij SNEEUW en IJS Hebt U nog ondeveeren Bedden? STUUR ZE QMS Opgericht 22-4-1870 Met ooud bekroond Sneek 1922 Alle aangehoudenen zijn voor den. of ficier van justitie geleid. De meesten zijn in het huis van bewaring inge sloten. Mede als gevolg van de bekende, vorige zaak zijn nu in totaal éénen twintig jongens gearresteerd, die die venbenden vormden en zich aan ver schillende misdrijven hebben schuldig gemaakt. De Vereeniging Sneek en om- streken' tot bevordering der Pluimvee^ en Konijnenteelt hield Vrijdagavond hare feestelijke jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer F. H. Poelman-, Uit het jaarverslag van den secreta ris bleek, dat de vereeniging thans 90 leden, 3 eereleden en 1 donateur telt. De heer Koenen vroeg naar aanlei ding van dit verslag waarom de pluim- vee-cursus van den heer Hpogeveen niet is doorgegaan. Indertijd werd toch besloten dien cursus gedurende dit win terseizoen1 te houden. De voorzitter antwoordde hem, dat de vorige secretaris vermoedelijk ver zuimd heeft de noodige maatregelen daarvoor te nemen, omdat ’t aantal deelnemers, dat aanvankelijk 11 be droeg, tot 8 was gedaald. Besloten- werd dezen cursus ’t volgen de winterhalfjaar, beginnende in Octo ber, opnieuw aan te vragen. Volgens het verslag van den pen ningmeester, den heer AE. Brouwer, bleek dat de ontvangsten hebben be dragen f 424.24, de uitgaven f 421.57, saldo f 2.67 (vorig jaar f 93.44). Naar de secretaris mededeelde, heeft het bestuur besloten- het aantal be stuursleden van 7 op 5 terug te bren gen, daar ’t moeilijk bljjkt te zijn de bestaande vacatures te vervullen. Besloten werd op de volgende ver gadering opnieuw een bestuursverkie zing uit te schrijven. De moord op den ‘heer Ezau schier. Gelijk men zich herinneren zal is de behandeling van de strafzaak tegen beide verdachten Konings en Penders op 18 Mei ’32 geschorst en gelastte het Hof heropening der instructie naar aanleiding van het feit, dat de verdedi ger van den hoofdschuldige K., Mr. Nederveen uit Roermond, een briefje in het geding had gebracht dat in de kleeren van den heer K. was gevonden en een door dhr. E, geteekend-e schuld- Geheimzinnige ontploffing te Moskou. Vrijdag zijn in Moskou vier geleerden, n.l. Kusnekof, Gorboenof, Grebensjikof en Popof ter aarde besteld, die bij experimen ten in het gebouw van de sterkstroom-trust om het leven zijn gekomen. Behalve deze vier geleerden zou nog een groep van 6 arbeiders, die aan de experimenten hadden deelgenomen, zijn omgekomen. Van offi- cieele zijde wordt geen enkele mededeeling gedaan over de oorzaak van hun dood. Volgens particuliere mededeelingen zou een explosie ontstaan zijn bij proefnemingen betreffende een uitvinding op militair ge bied. „Verplichte welvaart”. Op het eiland Tonga, in den Stillen Oceaan, is arm te zijn bijna een strafbaar feit. Er bestaat daar een „wet tot verplichte welvaart” en het wordt een zeer ernstig vergrijp geacht deze wet te overtreden. De minister-president van Tonga, Tugi, die tevens prinsgemaal is van koningin Salote Tubou, heeft bij zijn bezoek aan Auckland aan een correspondent van Reu ter uiteengezet hoe het systeem werkt. De „wet tot verplichte welvaart”, aldus de premier, bepaalt dat iedere mannelijke bewoner van Tonga bij het bereiken van den 16-jarigen leeftijd ’n stuk land van 3J/a H.A. van den staat zal ontvangen, dat hij bebouwen moet om zich aldus voor gebrek en armoede te vrijwaren. Verder krijgt hij in het dorp een stuk grond, waarop hij voor zichzelf een huis moet bouwen. Als een man sterft, vervallen zijn bezittingen aan de Kroon en zijn land wordt opnieuw uitge geven, bij voorkeur aan een familielid van den overledene. Hierdoor kon de prins met een glimlach verzekeren dat zelfs als Ton ga geen geld meer had, het toch kon leven, up het oogenblik heeft de schatkist een surplus van ruim 140.000 pond sterling, ondanks het verminderen van den coprah- export, het voornaamste middel van be staan. De bevolking, aldus de premier, neemt de wet zeer nauw in acht en als men beweert dat er op ons eiland gestolen wordt, dan is dati feitelijk niet waar. Wat wel gebeurt, is dat familieleden twisten over bezittingen en dikwijls eigenen zij zich grond of voorwerpen toe zonder iets te zeggen. Soms worden deze zaken voor het gerecht gebracht, n.l. als de bena deelde voor een modern mensch wil door gaan. Alléén bij LH. DE JONG, Doodelijk ongeval op onbewaakten overweg. Zaterdagavond is de 14-jarige dienst bode Hissink, die in Doetinchiem in betrekking is, vandaar naar haar ouder lijke woning te Het Gaarland gegaan waar zij echter niet is aangekomen. Nadat men den geheelen nacht in de bosschen had gezocht is het meisje Zondagmorgen op de spoorbaan bijden onbewaakten overweg te Het Gaarland gevonden. Het bleek dat de ongeluk kige, die zware wpnden aan het hoofd had, door den trein die om half negen uit Winterswijk kwam, was gegrepen. Haar fiets is op eenige meters afstand teruggevonden. Ingeval van een onaangename smaak of een onwetriekenden adem helpt de heerlijk verfrisschende Chlorodont- tandpasta onmiddeilijk. Per tube 35 cent. Een proef overtuigt Adv. Een zilveren servies vpor een gemeente-ar chitect De afd. voor de geschillen van be stuur van den Raad van State behan delde Woensdag een beroep van het, gemeentebestuur van Winschpten teJ gen een besluit van Ged. Staten vaiir Groningen, die goedkeuring hebben ge weigerd aan een raadsbesluit van Win schoten, waarbjj aan den gemeente-ar- chitect aldaar een zilveren servies ter waarde van pl.m. f500 ten geschenke werd gegeven, bijgelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum. De burgemeester, van Winschoten, mr. H. I. Schönfeld zette uiteen, dat het hier een kwestie is van gevoel en van waardeering en dat de gemeente- architect zeer groote verdiensten heeft jegens de gemeente, door het verich- ten van werkzaamheden, die buiten zijn instructies vallen. Had de gemeente hem een salarisverhooging gegeven, dan zouden Ged. Staten wellicht geen bezwaar gemaakt hebben. De griffier van Prov. Staten van Gro ningen, mr. M. W. Scheltema, zei, dat Ged. Staten van Groningen reeds ja renlang het principe huldigen, dat het niet aangaat uit de publieke kas ca- deaux te geven aan ambtenaren. Waar schijnlijk zouden Ged. Staten tegen een salarisverhooging geen bezwaar ge maakt hebben, maar bij hen gaat het alleen om het principe. De Koninklijke beslissing zal later volgen. Bende jeugdige dieven gearresteerd. Te ’s-Gravenhage is een bende jon gens gearresteerd, verdacht van in braak en- diefstal. De bende omvat acht jongens, wier leeftijd varieert van vijf tien tot 18 jaar. Dat nog eenige arres taties zullen volgen, is niet uitgeslo- ten. De aanleiding tot deze arrestaties was, dat op 11 Jan. des avonds elf uur, een agent bij de school aan de Mjjtins- straat in Den Haag een jongen ont dekte, den achttienjarigen T. de G., die daar ingebroken bleek te hebben. Van het schoolgebouw was een- ruit inge drukt, maar vermist werd er niets. Vermoedelijk waren de daders de politie ontdekte al spoedig, dat De G. niet de eenige was gestoord. Later werden aangehouden de zeventienja rige knapen T. K. en B. de J., die ook bij de zaak betrokken bleken. Verder kwam aan het licht, dat zij half December zich hadden schuldig gemaakt aan het stelen van twee potrte- monnaies uit kleedtenten van spelers op het voet bal terrein aan den Leyweg. Maar de knapen hadden nog meer op hun geweten. De politie ontdekte, dat zij verschei dene rijwielbelastingplaatjes hadden ge stolen en dat zij in onbeheerd staande auto’s uit rijden- gingen en die zü daar na ergens achterlieten. Intusschen werd het in den loop van het onderzoek duidelijk, dat zij' kame raden hadden, die zich ook aan het stelen- van belastingplaatjes en het uit rijden- gaan met onbeheerd staande auto’s schuldig maakten. In verband hiermede werden nog successievelijk vijf jongens aangehou den, de zeventienjarige jongens C. J. B. en C. H. N„ de achttienjarige A. R. en- de vijftienjarige knapen M„ en K. v. R. De beide vijftienjarigen bekenden, tevens te hebben ingebroken in de con- sumptietent aan de Cruqujusstraat te ’s Gravenhage, waar zij koek en an dere lekkernijen hadden weggenomen om ze op te snoepen. Voorts zjjn er onder de aangehou denen, die zich door overklimmiing toe gang hadden verschaft tot pakhuizen aan de Waldorpstraat in Den Haiag, waar kruidenierswaren opgeslagen Lig- Een moordenaar van 18 jaar. Den 17en dezer zijn te Parjjls twee oude menschen op klaarlichten dag in hun woning vermoord, zonder dat het de politie mocht gelukken den moorde naar, die met groote brutaliteit en koel bloedigheid was te werk gegaan, te 'vGiuden. De moordenaar bleek zich meester gemaakt te hebben van de spaarduitjes van zijn slachtoffers en nu Fs hij ontdekt door de spilzieke aan- koopen, die hij in Parijsche winkels heeft gedaan. De moordenaar, die reeds een- volledige bekentenis heeft afgelegd, blijkt een- jongen van 18 jaar te zijn, die er, volgens een Parijsche krant, als 15 uitziet, en- aan vallende ziekte lijdt. De heer Fritsma herinnerde er aan, dat de vereeniging met de laatste ten toonstelling een grooten klap gekregen heeft. Hij wilde daarom eerst een flinke reserve kweeken vóór weer een ten toonstelling georganiseerd wordt. De heer Coens wilde de tentoonstel ling houden en wel op Hemelvaarts dag. Na vrij uitgebreide discussies werd besloten, dat het bestuur, met assisten tie van den heer Coens, een begroe ting zal opmaken, waarvan op., de vol gende vergadering verslag zal worden uitgebracht. Het bestuur kreeg machtiging om de voorbereidende maatregelen te ne men als het tot de conclusie komt dat een tentoonstelling kans van slagen heeft. L. C. bekentenis bleek te zijn. Zoowel van de zijde van het OJd. als van die van de verdediging werden deskundi gen aangezocht om een onderzoek naar de echtheid van het briefje in te stellen. Dit onderzoek is eenigen tijd gele den geëindigd, zoodat de stukken weer in handen zjjn gesteld van den Adv.- generaal. Naar wij vernemen zal de hernieuw de behandeling plaats vinden op den 22sten Febr. Alsdan zal van de zijde van het O. M. een 22-tal nieuwe ge tuigen wjo. 7 deskundigen worden ge dagvaard, zoodat het zich laat aanzien dat met deze nieuwe behandeling wel een paar dagen gemoeid zullen zijn. Concurrentie in het consumptie-ijs. Volgens de heer Waalberg, voorzit ter van de Ned. Bond van Consumptie- ijsbereiders zullen in het seizoen 1933 zich een paar honderd Italiaansche.jjs- verkoopers te Amsterdam vestigen, waardoor sterke concurrentie zal ont staan. slotte het huis gestolen van een vrouw, die zwaar ziek lag in het ziekenhuis te Nagy- koeroes in Hongarije, aldus meldt Reuter. Na het meubilair uit het huis gedragen en verkocht te hebben, braken zij het huis af en verkochten het materiaal aan sloopers. Toen de vrouw uit het ziekenhuis kwam, zag zij slechts den kalen grond op de plaats waar eens haar huls had gestaan. Executie overleefd. De autoriteiten der gevangenis in Tallinn (Estland) staan voor een zeer moeilijk pro bleem, daar een gevangene, die wegens moord ter dood veroordeeld was, zijn executie heeft overleefd. Volgens de wet in Estland mag een ter- dood veroordeelde zelf zeggen op welke wijze het doodvonnis aan hem voltrokken zal worden. Men stelde den moordenaar daarop de keuze tusschen den kogel en den strop, doch de man wenschte gift in te nemen. Een dosis vergift, volgens medische deskundigen absoluut doodelijk, werd daar op in water opgelost en de man dronk het op. Echter, hoewel hij ernstig ziek werd, sterven deed hij niet, en thans is hij, dank zijn krachtige constitutie, geheel hersteld. De autoriteiten weten nu niet wat te doen, daar de wet tweemaal executeeren voor dezelfde misdaad verbiedt. Bloedige botsingen tusschen politie en commu nisten te Chicago. Zondag hebben 5000 communisten te Chicago in de nabijheid van de localiteiten van den crisis-hulpdienst een demonstratie op touw gezet. Daarbij kwam het tot een wilde vechtpartij met de politie, die gebruik maakte van den. gummistok. De joelende menigte wierp steènen en stokken naar de politie en vernielde talrijke winkelruiten. Verscheidene personen werden onder den voet geloopen. Aan beide kanten liepen tal van personen zware verwondingen op. Eerst nadat de politie versterking had gekregen, slaagde zij er in de orde te herstellen. De hoofdredacteur van het dagblad Kooshesh is door den Sjah van Perzië ver oordeeld, om het plein voor het politie bureau te Teheran aan te vegen. Wat had deze journalist gedaan? Hij had, zoo ver luidt, den Sjah een telegram gestuurd, waarin hij hem geluk gewënscht had met de afzetting van den minister van het hof, Teimoer Tasj. Dit heeft de Sjah klaarblij kelijk als zulk een brutaliteit beschouwd, dat hij de arrestatie van den man heeft ge last. Het meubilair en het huis gestolen. Dieven, die deden alsof zij de eigenaars waren, hebben het geheele meubilair en ten- I 25 cent per pond Hoogfijne sorteering Bonbons, Ziet verder de etalages, óók in den winkel Opgericht 1901 In de Mexicaansche stad Morelia zijn door tot nog toe onbekende oorzaak 60 kis ten dynamiet de lucht ingevlogen, waarbij 33 menschen om het leven zijn gekomen. Noodlottige brand. In een drogisterij te Granada (Spanje) is een brand uitgebroken, die spoedig op andere huizen oversloeg en aanzienlijke schade heeft aangericht Het gezin van den drogist bestaande uit zes personen, heeft den dood in de vlammen gevonden. Demonstratieverbod te Keulen. De regeeringspresident van Keulen heeft op grond van art. 123, par. II van de Rijks- grondwet alle optochten en bijeenkomsten in de open lucht voor het gebied der stad en van het landelijk gedeelte van Keulen tot nader order verboden. Van de bij de botsingen tusschen politie en communisten te Keulen Zondag zwaar gewonde communisten zijn in den loop van den nacht drie overleden. Een vierde zwaar gewonde communist verkeert nog in levens gevaar. Atoflimneot i per jw f 240 b. port I AtvcrlCBlIto i 0 ct, p. rqjfL |ng. ■ouden mededeelingen hooget. Abonnement belangrijke korting Advcffentlin worden teven* gratis ge oéMtal te de SNEEKER COURANT Telefoon No. IM SNEEK HOLLANDSCH ZWITSERSCHE REEPEN I i f 3 3 1 J t II I tin NIEUWS SNEEKER COURANT annex MEEK komt bijzonder van pas een zakje of rolletje van de zuivere, geurige medicinale Wij maken U daarvan een prima 3-DEELIGE MATRAS en garandeeren een prettige ligging en niet doorstuiven. Het werkloon kan geen bezwaar zijn 6ot kost een holf pond Friso- Baoi (Geel* merk). C8I 3. Meindersma - Den Haag. 844 Het volmaaktste horloge met in prijzen onder IEDERS BEREIK Gedipt. Horlogemaker - SNEEK Per ons 12ct p.‘Zionsóct. Héél goedkoop! Héél bestl iss Sportkeekjes, 4 voor een dubbeltje, lekker Plakken Toffee voor 10 cent; Dit is géén gewone, maar heerlijke QeVUlde! Iets aparts, .Petit Fours” 14 cent per ons Sneeuwwaieitjes, lekker, licht 10 ct. P. ons Boterballetjes, per ons 12 cent Crisisbiscuits, schitterend gesorteerd, 1 kwartje per pond 10 voor 1 dubbeltje, heel aardige gevulde doosjes voor ’t vlijtige kind In goud en 2 ons voor Cocoskransjes, Gestrafte belangstelling. zilver verpaktMocca-Wieners. 1 kwartje per ons 16 cent 4 voor 10 cent J T Hoestpastilles, 16 cent per ons, S pittig, heilzaam Anijstabletten van Bensdorp en Tonnema 5 cent Cacao Bruin en Goud Van Houten Hollandseh geld* waaronder ook het gouden tientje, in drop uitgevoerd. lekker, per ons 12 cent Droste’s Verpleegster Cacao Smelta, (Tonnema) pakjes fijne anijs in de melk 10 cent Pastilles Kwatta 2 ons voor 1 kwartje De Heer’s Anemonen, nu 2 ons voor 1 kwartje MaSCOtte-bonbons zijn luxe bonbons en kosten [hoe is ’t mogelijk} slechts 1 kwartje per 2 ons VUnderkoeken, 25 in een bus voor 1 kwartje. De bus kost 10 cent, maar wordt teruggenomen. Hoefijzertjes van chocolade 14 ct. p. ons Onverpakte keiharde Caramels 18 cent per ons Ontploffing van 60 lósten dynamiet.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1