annex SNEEKER COURANT (76e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek hn lift in de wildernis. CHIEF KENT RANG NOCH STAND. WANT HET IS SIGARET BESTE IEDERS VOOR GEZONDHEID d Uitgave KIEZEBRINK ft Co. Eerste Blad No. 35 Zaterdag 28 Januari 1933 49e Jaargang Dit No. bestaat uit 3 Bladen Feuilleton. OFFICIEEL GEDEELTE. BURGERLIJKE STAND. ag). Alle AdvertentlSn worden In belde bladen opgenomen. Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Uitvoe- J5 15 Gasverstikking. Drie dooden. Woensdagnacht zijn in een perceel in de Crijnssenstraat te Amsterdam, drie personen, man, vrouw en kind, door gasverstikking om het leven ge komen. Tengevolge van de groote koude is in de Crynssenstraat 36 een buis van de gasleiding gescheurd. Dit ongeval heeft drie menschenlevens gekost. De bewopers van de bovenverdieping van dit perceel hebben in den vroegen mor gen de lucht van gas waargenomen. De bewoner van de eerste verdieping heeft, toen de gaslucht toenam, alarm gemaakt. Hij heeft zijn bovenburen ge waarschuwd en is ook naar de beneden woning gegaan, bewoond door dhr. E. de Roos met vrouw en kind. Hier kreeg hij geen gehoor. Aan de achterkant heb ben buren zich toen toegang verschaft a 12 10 6 5 1 ’0 8 Roman van HULBERT FOOTNER Voor Nederland bewerkt door W. J. A. ROIDANUS Jr. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad or- al- in- ior et- nd -2 aft d- LtS ie or ie jd >1- a* id AANKONDIGINGEN. Zondag 29 Jan. Clubtocht op de schaats van S. G. V. Vertrek 9 uur van het Zomerrak. Donderdag 9 Febr. ring Sneeker Koorklassen. Pensioen en salaris voor dezelfde functie. Gedeputeerde Staten van Friesland heb ben wegens strijd met het algemeen belang vernietigd het besluit van volmachten van i Men zou moeilijker een betere plaats voor een rendez-vous kunnen vinden. Er kwam nooit iemand dat pad langs en menschen, die op den hoofdweg liepen, konden het onmogelijk zien. Het begon in de bosschen van Grier’s Point, liep dan door wilgenboschjes en over een beboscht heuveltje en eindigde bij de achterplaats van Beattie’s huis. Zij kwamen elkander in de teedere schemering midden in de wilgenbosch jes tegen. Het half donker deed haar tien jaar jonger lijken en Sam kreeg bijna een bona fide romantisch gevoel, toen hij haar tenger en slank figuurtje naar zich toe zag komen. In zijn dank baarheid voor haar hartelijkheid wenschte hij oprecht iets meer dan vriendschap voor haar te kunnen koes teren een gevaarlijke gemoedstoe- Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegeataan. BIOSCOOPNIEUWS. Ondanks de verlokkingen van ’t ijs, waagt de Bioscoop bij de Waag het toch met een buitengewoon nummer te komen, nl. „Ich will nicht wissen wer du bist”, een schitterend blijspel met Liane Haid, Gustav Frohlich en Szöke Szakall, de komiek. De muziek is van Robert Stolz, een aanbeveling te meer. Sam voelde zich eenigszins weifelend, maar hoe kon een jonge man in zoo’n geval weigeren? „Als u dat wil, heel graag,” stemde hij toe. „Ik denk slechts aan jou,” zeide zij. „Ik zal er zijn.” len en hem daarna, door de herbenoeming, boven het pensioen de jaarwedde te doen genieten verbonden aan de betrekking waar voor hij ook pensioen ontving; dat art. 22 der Waterstaatswet 1900 aan deze vergadering de bevoegdheid geeft, be sluiten van waterschapsbesturen, die niet aan hare goedkeuring zijn onderworpen o. a. wegens strijd met het algemeen belang te vernietigen; dat het in strijd met het algemeen belang moet worden geacht, dat voornoemde S. Luiking is herbenoemd in de functie waar voor hij pensioen geniet en zoodoende ge lijktijdig met dat pensioen het voor de functie reglementair vastgestelde salaris te genieten; dat dit algemeen belang niet vordert een vernietiging van het besluit tot het geven op eigen verzoek, van ontslag aan genoem den S. Luiking als secretaris-ontvanger van het waterschap „de Lemstersluis”, maar dat het besluit tot herbenoeming van den ont slagen secretaris-ontvanger in dezelfde be trekking behoort te worden vernietigd.” De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. E. ZUZZEE en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tlrns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. Het Nut. In de Harmonie draaide gisteravond v.oor het Nut de film „Jeanne d’Arc” van Carl Dreyer, die behalve voor de regie en mise en scène ook gedeeltelijk verantwoordelijk is voor het scenario. Dreyer heeft de ge schiedenis van het tragische proces tegen de maagd van Orleans laten spreken, niet door een geluidsfilm, maar door een aan eenrijen van close ups der hoofdpersonen, waardoor iedere nuanceering in de gelaats uitdrukking dezer hoofdpersonen tot ons spreekt van hun bedoelingen en emoties. Een wijze van werken welke buitengewone eischen stelt aan actrice en acteurs, die in dit geval echter daaraan volkomen voldeden. Prachtig was Jeanne d’Arc, van wie men bijna steeds alleen het gelaat zag, waarop men zoowel de naieve angst van het een voudig boerenkind van Domremy voor haar in hoogheid zetelende rechters las, als de extatische verrukking van een begena digde. Ook van deze rechters mag echter het spel geroemd. Zoo is dit een film, welke geen oogenblik een verflauwen van ae aandacht duldt, een voortdurend meeleven eischt. De brandsta- pel-scène was gecoupeerd, hetgeen ons een tragisch-luguber slot bespaarde, doch te vens een verminking van een kunstwerk was. De heer Temme gaf een korte inleiding en draaide voor de hoofdfrlm een paar filmpjes van de Duitsche Ver. v. Vreemde lingenverkeer. De Voorz., de heer De Haas, dankte den heer Temme. HERINNERING INSCHRIJVING VOOR DE DIENSTPLICHT. De BURGEMEESTER van SNEEK her innert de jongelingen, geboren in het jaar 1914, aan hun verplichting om zich in de maand Januari 1933 voor de dienstplicht aan te geven. Hij die niet voldoet aan een op hem rus tende*' verplichting tot aangifte voor de dienstplicht wordt gestraft met een gevan genisstraf van ten hoogste 2 maanden of een geldboete van ten hoogste f 600. SNEEK, 27 Januari 1933. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van poli tie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 Vs en 12i/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden aangegevenVat benzine, Handschoen, Huissleutel, Sleuteltje, Glacé handschoen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven: Handschoen, Feenstra, Kleine Kerk straat 3; Beurs, Wagenmakers, Krui- ezbroederstraat 23a; Beurs, Wielinga, Koopmansgracht 12; Zak, Weisenbach, Kleine Palen 2; Handschoen en cein tuur, Kamstra, IJlsterkade 42; Pakje manufacturen, Drijfhout, Bothniakade 25; Trui, V. d. Reijt, Parkbuurt 42; Handschoen, Vonk, Singel 18; Por- temonnaie, Bosma, Priorstr.Ceintuur, - F. de Ree, 2e Steenklipstr. 24; Sjaal, Bijsterbosch, Boschstraat 6; Dames- armbandhorloge, Th. Vonk, Oude Koe markt 19; Vuistwpnt, D. v. d. Ploeg, IJlsterkade 35; Handschoen, P. Oppen huis, 2e Steenklipstraat 41Kinder- beursje, Jan Busker, W. de Zwjjger- straat 1; Handschoen bruin, J. Jaasma, Kloosterhof 18; Handschoen bruin, H, Stienstra, Ged. Pol 40* Geslaagd voor diploma boekhouden en handelscorrespondentie de heer G. v. d. Meer alhier. waar is of niet.” 1 „Het is een schande zooals ze je al tijd plagen!” zeide zij op warmen toon. „O, nou kan het me niet schelen,”' antwoordde Sam. „Nu ik een fatsoen lijk baantje heb, kan ik alles verdragen. Het zal nog wel goed komen. Ik ge loof, dat ik al een verschil zien kan. Ik denk er dag en nacht over. Het is mijn ideaal. Ik bedoel weer heelemaal goed worden met die kerels! Niet, dat ik zooveelom ze geef. Maar na wat er gebeurd is. Ik moet zorgen, dat, ze respect voor mij krijgen!” In volkomen onschuld kon Sam! geep andere gevoelens voor haar koesteren dan dankbaarheid en vriendschap Maar toch zou het niet de eerste keer zijn, wanneer dergelijke eenvoudige en kalme gevoelens hem plotseling in een onontwarbaar ,net gebracht hadden. Mannen zijn kleine kinderen in derge lijke gevallen. Maar dien avond gebeurde er niets. Hij liep met haar tot den voet van den heuvel terug en daar namen zij, zelfs zonder elkaar een hand te geven, af scheid. t „Wil ik u niet door het bosch terug brengen?” vroeg hij. Zij knikte van neen. „Ze zonden het van uit het huis kunnen zien. Het is nog zoo licht. Morgenavond op den- zelfden .tijd ?,Ja,” antwoordde Sam. Zij keek hem na tot hij tusschen de wilgen verdween, en -begon dan den lagen heuvel op te klimmen. Tusschen de stammen van de 'groote dennen was het donkerder dan zij verwacht had. De stukken heldere hemel schenen on- meteljjk ver weg. Het bosch was vol fluisteringen. Zij begon er spijt van te krijgen, dat zij hem ‘zoo. gauw had laten gaan, en versnelde haar pas. Plotseling, toen zij bij den top van den heuvel kwam, materialiseerde een menschelijke gedaante zich op het pad voor haar. Zij schrok te erg om te kunnen schreeuwen. Versteend van angst en nauwelijks ademhalend bleef zij staan. Het donkere gelaat was naar haar toe gekeerd., Het was een echt schepsel van den nacht, .roerloos en stemloos. Het versperde den weg. Haar knieën knikten en een flauwe angst kreet ontsnapte aan haar lippen. Eindelijk wat kracht terugvindend, wilde zij tusschen de boomen springen, om zoo om de geestverschijning heen te kunnen loopen. „Blijf daar,” beval deze. Miss Mackall viel bewusteloos tegen een boom. De gestalte kwam dichter en dichter bij haar en zij zag, dat het een vrouw was. Een vreeselijk voorgevoel van wat komen zou demoraliseerde haar nog meer. Vrouwen hebben geen verklarin gen in woorden noodig. Miss Mackall herkende de avonturierster van de Musquasepi en wist waarvoor zij ge komen was. Zjj probeerde tijd .te win nen. „Wat wil je?” prevelde zij. „Ik wil je dpoden,” zeide Bela zacht. „Mijn vinger snakt er naar den trek ker over te halen.” Zij bewoog zich even en een licht straal viel op den loop van het geweer, dat zij óver haar arm droeg. Miss Mac kall steunde weer. „Wat heb ik u ooit gedaan?” jam merde ay. g en de onmiddellijk daarop ge- benoeming, zijn geschied naar een stand voor een jongen man. Hij spreid de zijn jas uit, zoodat zij erop zou kun nen gaan zitten en liet zich dan naast haar in het gras neervallen. „Rook een pijp,” zeide zjj1- „Dat is gezelliger.” Hij deed haar zin. j,Ik wou, dat ik zelf een sigaret had,” voegde zjj er gichelend aan toe. „Rookt u?” vroeg Sam verbaasd, „Neen,” bekende zij, „maar alle jon ge meisjes doen het tegenwoordig.” „Ik maakte natuurlijk maar een grapje,” antwoordde zij vlug. Hun gesprek was niet erg roman tisch. Hoewel met de beste bedoeling bezield, verijdelde Sam alle pogingen van haar in die richting. Hij Lag op zijn eenen elleboog naast haar. „Wat is je haar dik en mooi!” pre velde zjj. „Het uwe ook!” antwoordde Sam beleefd. Zij stak vlug haar beide handen op. „Kijk er niet naar! Een kapper heeft het heelemaal bedorven. Toen ik nog een kind was, hing het tot over mijn middel.’’ Sam, die niet precies wist, wat hij daarop antwoorden moest, blies een dikke rookwolk uit. „Wat een heerlijke avond!” fluister de zij. „Prachtig!” zeide Sam. „Dat b.ijde- handsche paard van me, Sambo, heeft vanochtend een steen tusschen zijn hoef gekregen. Ik kon ep maar niet achter komen waar het zoo- kreupel door was vóór we halverwege de baai waren. Ik wou, dat ik wat meer van paarden wist. Ik luister wel zooveel mogelijk, maar je weet nooit of wat die kerels- zeggen het waterschap „de Lemstersluis” tot be noeming van S. Luiking te Lemmer tot se cretaris-ontvanger van dat waterschap, na dat hem tevoren in dezelfde vergadering ontslag als zoodanig was verleend. Het besluit van Gedeputeerde Staten is o. m. gegrond op de volgende overwegin gen: „dat door de vergadering van volmachten van het waterschap „de Lemstersluis”, bij een besluit van 29 April 1932, is benoemd tot secretaris-ontvanger van dat water schap S. Luiking te Lemmer, aan wien te voren in dezelfde vergadering eervol ont slag uit die betrekking was verleend; dat naar uit een ingesteld onderzoek is gebleken, deze herbenoeming, onmiddellijk nadat het ontslag was verleend, niet betee- kent, dat op het verleende ontslag wordt teruggekomen, maar dat beide handelingen het ontsla volgde herbenoeming, zijn geschied naar een tevoren beraamd plan, met het vooropge zette doel, door het ontslag den secretaris- ontvanger in het genot van pensioen te stel- „Dat ,weet je heel goed,” amtwooirdde Bela woest. „Je hebt geprobeerd mjjn man .van mij af te nemen.” „Hoe ibe-belachelijk!” stotterde Miss Mackall. <,,Hij is jouw inan niet.” „Best mogelijk,” antwoordde Bela. „Nog niet. Maar geen énkele andere tal hem van mjj afnemen.” „Ik kan het piet helpen, als hij mij hebben will” „Jou hebben!" riep Bela: minachtend uit. „Een oude vrouw 1 Je probeert hem te vangen als een vischl” Miss Mackall barstte in óen zacht, zenuwachtig huilen uit. „Scheid uit met dat,gegrien,” zeide Bela. i„Lufeter naar wat ik je te zeg gen Jiebl”- „Laat mij gaan! Laat ‘mijl gaian!” huilde de andere vrouw. '„Ik zal om hulp ischreeuwen!” „Dat doe je toch niét! Je wil niet, tia't ('Gilbert Beattie weet, dat je ’s avonds uitloopt.” „Ik laat me Wet in koelen bloedje vermoorden.i „Houd je mond toch. Ik z^1 je niét vermoorden, als je tenminste doet wat ik wil.” r Mifes Mackall hield tnet huilen op. „Wat wil je dan?” vroeg zij. „Je moet hier vandaan,” zeide Bela kortaf. „Wat bedoel je?” „Bisschep Lajeunesse gaat overmor gen terug. Als je, nadat hij weg is, nog hier bent, vermoord ik je.” Miss Mackall begon «enigszins haar zelfverzekerdheid terug te krijgen. Per slot van rekening had zij niet met een bovennatuurlijke, maar met een heel menschelijke vijandin te djoen. NIEUWE SNEEKER COURANT i c i i jm- lub sde ub. len ade len i i i. 49. t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1