der Gemeente Sneek Officieel Orgaan Dit No. bestaat uit 2 Bladen MflflGPILLEN En He in ile wildernis. ISTER’S 49e Jaargang Woensdag S Februari 1933 Uitgave KIÏZEBRINK Co. Eerste Mad No. 38 Feuilleton. NIEUWSTIJDINGEN. Regelprljs 0 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle AdvertentlSn worden In belde bladen opgenomen. voor HOOFDSTUUK XIX. Wordt vervolgd. V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Fakkelgang’. De film van de Ned. Ver. tot afsch. van alcoh. Dranken „Fakkelgang” wordt door de afd. Sneek van die ver. Zondagavond hier gebracht. Deze film heeft uitstekende recen sies zooals uit de volgende blijkt: „Het Volk”: „Fakkelgang” is een film geworden die in vele opzichten geslaagd distisch! „Leeuw. Crt.”: „Fakkelgang” is een com positie van vaak ontroerende schoonheid en niemand kan een gevoeligen drankbestrijder van overdreven sentimentaliteit beschuldi- Roman van HULBERT FOOTNER Voor Nederland bewerkt door W. J. A. ROLDANUS Jr. 52. Sam bond zijn paarden aan een boom vast en liep naar de deur van het restaurant. Tijdens die twintig stappen onderging hij een volkomen omkeer van gevoelens. Nu hij de teerling ge worpen had, voelde hy die wonder baarlijke luchthartigheid, welke op een tijdperk van pijnlijke besluiteloosheid volgt. „Wat een idioot ben ik toch om mij op dat eene punt blind te staren I Wat Bela ook voor mij voelen mag, haten doet zy mij bepaald niet! Waarom zou ik oQk niet een grapje met haar ma- gelach, dat naar buiten klonk- „Waarom kan ik ook niet (eens een prettigen avond hebben vroeg hij zich af. Maar hij hield zijn paarden niet in. Een paar yards verder kwam hij Stjffy en Mahooley tegen, die gingen „sou- peeren”. „Hei, Sam,” zei de laatste plagend. Ieder is met de mond tegen de oorlog, maar hoe de middelen er tegen te vinden? Men wil al te vaak zijn eigen macht delegeeren aan enke len, opdat bv. antimilitairistische volksvertegen woordigers via het parlement de vrede brengen. Anderen willen een wereldbond van Kerken. Op een middag, dat hij vroeger te rug ging dan gewoonlijk, zag hij haar op het rechte stuk weg tusschen. de twee factorijen aankomen. Hij kon zich niet vergissen in die slanke, tengere ge stalte met den trotschen en sierlijken gang als van een volbloed. Zjjn hart begon onstuimig te kloppen. Het was niet mogelijk een ontmoeting te vermijden, tenzij hij omkeerde en voor haar vluchtte. En daar viel niet aan te denken. Het was voor het eerst, dat zij na dien onvergetelijken ochtend in het huis van Johnny Gagnon elkan der zagen. Sam verzamelde al zijn geestkracht en begon te fluiten. Hij zou haar eens laten zienl Wat hij van plan was haar te laten zien zou hij niet hebben kunnen zeggen, maar een opgewekt air en een vroolijk gefluit hoorden er bij. Het was zijn bedoeling haar op een vriendschap- pelijk-onverschillige manier iets toe te roepen, zooals iedereen dat doen zou als tenminste zijn hart niet uit zijn borst gesprongen was voor hij bij haar was. Doch, dat gebeurde niet. Maar toen Verstopping verstoort Uw gestel en humeur. Neem geen sterk pur- geerende middelen, doch van tijd tot tijd de zacht werkende Foster’s Maagplllen, bet ideale laxeermiddel. Brandsma, Schoolstraat 25Zilveren rozenkrans, J. Jelmersma, 3e Zomerrak- juurt 20. 'i Aan de landbouwhogeschool te Wa- geningen slaagde voor het landmetersexa- men Nederlandsche richting, de heer S. Rienstra van IJsbrechtum. welke te zeer door de arbeidersklasse hier onderschat wordt. Al bestrijden hun organisaties elkaar, die verdeeldheid kent ook de arbeiders klasse, die daardoor ook niet totaal machteloos is. De dictator die aan die fascistische bewe ging de eenheid en aan Nederland de dwinge landij zal geven, krijgt de kans als de bour geoisie geen andere uitweg meer ziet. Het fascisme is nooit bedoeld een lokale be weging te zijn, van Italië kwam het in Spanje, derne vakbeweging eischt gehoorzaamheid aan op de Balkan, Duitschland, alle randstaten van Rusland enz. In Duitschland kan men de ont wikkeling van het fascisme gemakkelijk volgen. Het zijn daar altijd de sociaal-democraten ge weest die Hindenburg als de model bewaarder van de vruchten der Duitsche revolutie hebben voorgesteld, terwijl hij juist slechts de speelbal van de kapitalistische klasse is. Ook hier streeft men naar een dictatuur. Het verschil tusschen fascisme en ons is dat bij revolutionnair socialisten niets mogelijk is zon der zelfstandg denken en verantwoordelijkheids gevoel, beide elementen laten zich niet vereeni- gen met de terreur van de domheid, het fascis me. De waanzinnigen en niet-weters zijn in het fascisme de stof in de handen van de enkele welweters, de onderdrukkers der arbeidersklasse. Het gaat thans op leven en dood voor de arbei ders zoowel als voor de bezittende klasse. De handelingen der regeering zijn zuiver reaction- nair en ër. óp berekend de macht der arbeiders klasse tè, vernietigen. Vergaderingen worden verboden, sprekers moeten passen op elk woord dat zij zeggen, spontane demonstraties wotden verboden en als een demonstratie wordt goed gekeurd, wordt de route voorgeschreven en ge censureerd wat op de meegevoerde doeken enz. zal staan en zelfs toegestane demonstraties loo- pen in de regel uit op een ranselpartij der politie. De nieuwe wet op de Godslastering zal ten uit voer gelegd wotden, zoodat wij voor godsdien stige begrippen niet onze woorden maar die van de kerk moeten gebruiken. De geleerde economen weten met deze crisis geen raad meer; cynici noemen een nieuwe wereldoorlog de eenige oplossing voor de wan hoopscrisis van het kapitalisme. Ziedaar de con- sekwenties van een stelsel in al zijn bitterheid. Het moest genoeg zijn een geheel proletariaat in vuur en vlam te zetten nu men het terug tracht te dringen naar de toestanden van 40, 50 jaar geleden en daarnaast staat het fascisme en de zekerheid van een nieuwe oorlog. Tegenover dat complex van de arbeidersklasse bedreigende factoren dienen wij ons op de middelen te be zinnen, welke de arbeidersklasse met succes er tegenover kan stellen. voorwerpen, als gevonden aangegeven op 5 en 6, Febr.: .Paar grijze gebreide I landschoenen, Bokrpa, Lemmerweg; Sigarenkoker, H. de Wiit, 2e Woudstr. 48; Dameshands,choen, S. Travaille, le Steenklipstr.Damesarmbandhorloge, zij langs elkaar kwamen, kreeg hijl den schok van zijn leven. Wat hij ook van haar verwacht mocht hebben, een snauw misschien of een smeekenden blik of een minachtend afgewend hoofd, van dat alles kwam niets. Kalm glimlachend keek zij naar hem op en uitdagend klonk het van baar lippen: „Allo Sam!” Dat was hij ook van plan geweest te doen, maar nu was dat nijpt meer mo gelijk. Hij keek haar clownachtig aan. Want uit haar oogen was iets in de zijne gesprongen, iets zachts en vreeselijks en vreemds, dat hem waijhopig verle gen maakte. Hij legde de zweep over zjjn paarden en hoste den weg af. Den geheelen' nacht lag hij in zijn dekens te woelen. Haar vervloeken gaf hem geen voldoe ning. Het klonk hol. Naarmate de dagen verliepen, dron gen verhalen van anderen aard tot Sam door. Het scheen, dat vele van Bela’s kostgangers met haar wilden trouwen, speciaal de vier mannen, die het eerst gekomen waren. Zij hadden, naar men zeide, haar in optima forma ten huwe lijk gevraagd maar zij had hen tot al- gemeene voldoening een blauwtje laten loopen. I Of dit nu waar was of 'niet, een feit was het, dat Husky Marr zijn aandeel verkocht en met een Yorksche boot wegging, terwijl Black Shand Fraser zjjn bagage pakte 'en naar de Spirit Ri vier trok. Later hoorde men nog, dat hij een vlot voor zich gebouwd had en naar Fort Ochre gegaan was, het ver ste punt, waar ooit blanken geweest waren. De twee anderen bleven. Big Jack BIOSCOOPNIEUWS. Felix Bressart speelt een aardige rol in die dolle klucht „De ware Jacob”, welke thans in de Bioscoop bij de Waag gaat, doch hij wordt toch ver in de schaduw gesteld door Ralph Roberts, die de klein stadbewoner speelt welke, als hij in de we reldstad komt, zien plotseling ontpopt als ’n Lebemann, waarvan hij later echter weer de wrange vruchten plukt. De lach is niet van de lucht. Warner Oland is weer de Chineesche de tective Charley Chan in een geheimzinnige detectivefilm, en hij speelt die rol weer schitterend in een zeer boeiende en sensa- tioneele geschiedenis. De h.h. P. Bos en I. Schaafsma hebben bedankt voor de vervulling van de raads- vacature-Breeuwsma op de lijst der S. D. A. P. Opvolger is nu de heer P. v. d. Veen. „Heel vriéndelijk,” zeide Sam opge wekt, „maar het voer van mijn paar den is bij Grier’s Point. Ik moet ver der.” „Er is hier voer genoeg,” zeide Ma hooley. I Sam knikte weer van peen. „Ik geloof, dat jy bang bent het meisje.” De pijl trof doel. Sam lachte min achtend en liet de paarden, keeren. „O, als je dat denkt, dan mag je me fui ven.” deed van Bela weg te blijven. „lederen keer, dat zij er mij langs zien rijden, denken zij weer aan de ge schiedenis,” zeide hij tot zichzelf. „Zij zullen denken, dat ik bang voor haar ben. Maar ik zal het hun wel anders laten zien. Ik maak me maar belachelijk door weg te blijven. Het is niets anders dan een publiek etenshuis. Mijn gele is toch even goed als dat van een an der zou ik zoo denken. Ik zal met de anderen nooit op goeden voet kunnen komen als ik niet met hen kan omgaan alsof er niets gebeurd- is.” Op die wijze leidden de heimelijke verlangens van den jongen man hem1 om den tuin. Maar zelfs toen hij zich zelf overtuigd had, dat het verstandig zou zijn bij’ Bela te gaan eten, deed hij dat toch niet dadelijk. Een soort zenuw achtige angst hield hem terug. Op een middag werd hij aan de over zijde van de baai opgehouden en toen hij dicht bij het restaurant kwam, Wa ren zij al bijeen voor het „souper”. Sam luisterde naar het vroolyke gepraat ep I. A. M. V. In Amicitia hield Zondagavond de I. A. M. V. een propaganda-avond. De voorzitter, de. heer Van Houten, heette namens de afdeeling Sneek van het I. A. M. V. allen welkom. Een propaganda-avond is noodig om het ver schil uiteen te zeten tusschen de anti-militai- risten van het I. A. M. V. en de vredesvrienden van andere richting. Gé Nabrink, de spreker van den avond, be toogde dat de anti-oorlogsfilms en anti-oorlogs- boeken niet in staat zijn geweest het drijven naar nieuwe oorlog te voorkomen en de deel name er aan onmogelijk te maken. Noch Frankrijk, noch Italië, noch Duitschland of andere landen die deelnamen aan de wereld oorlog, zijn vredelievend geworden. Het blijkt dat oorlogsafschuw alleen niet voldoende is oorlog te keeren. De filmindustrie heeft winst gemaakt met de oorlogsfilms, de uitgevers met de oorlogsboeken, de stroom gaat nog altijd door, het boek van Remarque bereikte een op laag van 17 millioen ex. in alle mogelijke talen en toch gaat er een oorlogs-stemming over de wereld. Het is de gewoonte van alle menschen in het dog van andere zoo goed en edel mogelijk te willen zijn, wij willen het slechte in ons recht vaardigen. Zoo hebben zij, die uit de oorlog terug kwamen, hun daden in hun omgeving niet zoo slecht voorgesteld als ze waren, en een tafereel van moed en opofferingsgezindheid op gehangen. En daardoor is bij het jonge geslacht het tegendeel van oorlogsafschuw bewerkt, en juist de militairistische geest opgewekt. Voor vrijwel niemand is deze huidige samen leving bevredigend, er is cultuurmoeheid, en men zoekt in een oorlog de vrijheid van alle banden, om zich uit te leven. Het dagelijksch leven is ondraaglijk voor duizenden, er leeft een nauwelijks erkende oorlogswil bij oneindig velen, doordat zij uit de dagelijksche ellende niet meer uitkomen. Zie de Duitsche jeugd in de wereldoorlog opgegroeid, die een maatschappij vond wan hopig, vastgeloopen, welke hun geen mogelijk heid meer bood. Er zijn vele jongeren die sedert 1921 werkloos zijn, een werkloosheid waarvan ze nooit meer dreigen af te komen. En bij hen rijpt de gedachte dat alles beter is dan dit altijd Werkloos zijn. In hen heerscht een nationalisme en militairisme van ongekende kracht. Spr. ge looft dat de gebeurtenissen in Duitschland zul len bepalen de toestand in Nederland. Toen Hitler daar in Duitschland aan het bewind kwam, juichten de fascisten hier, een beweging Skimmer gaf als een echte philosoof zijn aanspraken op, maar Joe Hagland berustte niet in het weigerend ant woord, dat hij gékregen had. Hij1 bleef Bela lastig vallen en de algemeene opi nie was, dat hij haar tenslotte zou ver murwen. En dit alles werkte niet mede om Sam’s kussen zacht te maken. L i\/r^*e^’ an,der nieuwtje was, dat de oude j;Ga je mee soupeeren? Ik fuif. Musqoosas by Bela was komen mwo- nen om haar met het restaurant te hel pen. Op zijn terugweg zag Sam dien avond, dat er naast het etenshuis een hut opgeslagen was. Ten slotte bego:q Sam wat onvermijdelijk was zich af te vragen of hij er wel verstandig aan Roofoverval. Twee mannen hebben de 73-jarige mej. B. v. Dijk in haar huisje in Geffen (N.-Br.) overvallen en neergeslagen. Zij liep een zware schedelbreuk op, haar toestand is zorgwekkend. Naar de daders, die op het vermogen van het slachtoffer loerden, wordt een onderzoek ingesteld. Bij het geneeskundig onderzoek is nog mag heeten, artistiek zoowel als propagan- gebleken, dat het slachtoffer zich in haar doodsangst van een prop in haar mond heeft willen ontdoen. Zij heeft daarbij zoo hevig op haar vingers gebeten, dat van een der vingers aan de linkerhand het eerste lid afgebeten was. ken? Dat is de beste manier o.m alles weer in orde te krijgen. Lieve hemel, ik ben toch jong. Waarom zou ik ook niet eens een lolletje hebben?” In die vroolijke stemming stapte hiji naar binnen. Daar zag hij een lange, met zeildoek bedekte tafel, waaraan een aantal mannen op kisten zaten. „Hei, jongens!” riep Mahooley.„Kijk eens, wie daar is!” „Verdraaid, als het Sammy, het ge stolen jongentje niet is!” „Ik kan mijn oogen niet gelooven!” „Kijk eens, Sam! Het touw en de prop liggen al klaar! „Wees maar niet bang, jongetje, ik zal wel zorgen, dat ze je geen kwaad doen!” Sam’s pas teruggevonden zelfvertrou wen was tegen hun gelach bestand. „Jullie denkt zeker, dat je erg geestig bent, niet antwoordde hij ook grinne- kend. „Maar heusch, het is geestigheid uit de tweede hand!’5 Mahooley stak zijn hoofd door de achterdeur. „Hei, Bela,” riep hij. „Kom eens kijken welken nieuwen' kostganger ik voor je meegebracht hebl” Het werd stil; aller opgen richtten zich naar de deur, nieuwsgierig om, te zien hoe de ontmoeting tusschen die twee zijn zou. Sam voelde de spanning en zijn hart begon onstuimig te klop pen, maar hij hield zich goed en bleef glimlachen. Bela kwam met haar on verschilligste gezicht binnen. „Allo, Bela!” riep Sam. „Kan ik mee soupeeren?” „Natuurlijk,’’ zeide zij, terwijl zijhem köel opnam. „Ga maar by Stifffie zit ten I’1 i Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van poli tie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 Va en 12Va uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 5 en 6 Febr.: Knop van parapluie. i Aanwezig en te bevragen bij de Maar de Nederlandsche arbeiders hebben zulke prachtige voorbeelden hoe wel te handelen. Ieder jaar weer aan zijn er dienstweigeraars, die geen vertrouwen in anderen stellen, doch bij zich zel- ven beginnen en de daad stellen tegenover de oorlog. Het aantal dienstweigeraars, per jaar 30 a 40, groeit steeds, dat is bemoedigend, al is het bitter, dat de groote arbeidersmassa hen laat staan. De leiding van S. D. A. P. en mo de wet, waartegen men zich niet mag verzetten, navolgende ingezetenen, onderstaande Dat is een tastbare dwaasheid. Er is bij ons allen nog een tekort aan kame raadschap. Wij houden vol dat ook volgens de wet de dienstweigeraars niet veroordeeld mogen omdat zij om hun geesteshouding niet in staat zijn dienstplicht te vervullen» Deze jongens wach ten niet op een ander, doch handelen zelf. En tóch komen er nog trappen naar de dienstwei geraars, bv. van de zijde der S. D. A. P. Op het congres te Utrecht sprak Albarda van „tegen de mobilisatie de dappere ongehoorzaamheid”, doch in de bijzondere strafgevangenis te Den Haag, waar 30 dienstweigeraars zitten en waar 9/10 der beambten S. D. A. P.ers zijn, werden deze weigeraars door dat personeel met gummi knuppels naar de cel geranseld, en toch was dat dappere ongehoorzaamheid. Dat geeft te denken inzake de mentaliteit van de s.-d. arbeiders, en niet alleen van hun leiding. De dienstweigeraars worden nu, na een wenk van de s.-d., naar Veenhuizen gezonden, waar wij niet hooren wat er met de jonge kameraden gebeurt. Spr. heeft mooie en bittere momenten in zijn sprekers loopbaan gekend, een zeer bitter bij het graf van de dienstweigeraar Jurjaans, in dé ge vangenis vermoord; de groote beweging heeft die zaak doodgezwegen, evenals de zaak over Sipke v. dl Wal, die krmrisS.mig uit de gevan genis naar Franeker is gebracht, en zoo zijn er anderen. Duitsche statistieken bewijzen dat 67 der gedetineerden zenuwziek worden, en de s.-d. beweren dat de bewakers zenuwziek worden! Spr. eischt van de arbeiders te beseffen dat deze klassegenooten gemarteld worden en dat ieder middel tegen de oorlog nutteloos is behalve de bereidheid het offer van de dienstweigering te brengen. Apostolische offervaardigheid, die heb ben wij noodig! In Nieuwe Niedorp weigerde de bevolking een dienstweigeraar te laten arresteeren en bewees daarmee dat zij naast hem ging staan; doet gij Sneekers ook zoo. Het is meer dan tijd, dat op deze consekwente wijze de strijd wordt aange bonden. Komt er een nieuwe mobilisatie, dan zijt gij mede verantwoordelijk als gij niet nu reeds uw contra-mobilisatie in eigen kring orga niseert. Eerder dan wij vermoeden kan een daad gedaan moeten worden; zorg dan bereid te zijn tot die daad. Organiseert nu van de grond af aan „de oorlog aan de oorlog”. Er werden eenige tooneelstukjes opgevoerd, en er werd gemusiceerd en er was een verloting. De zaal was flink bezet. gen, wanneer er hem bij het zien van dit alles een brok in de keel schiet. „Leeuw. Nwsbl.”: Er is radicaal gebro ken met de tot nu toe veel gevolgde methode van drankdrama’sin de plaats daarvan is een greep gedaan uit vele gegevens uit het werkelijke leven. Zoo is een werk ont staan, dat technisch bijzonder geslaagd kan worden genoemd. „Volksbl. (Leeuw.)”: Een prachtige sym boliek vindt men in het overstroomen van croeglokaal, straat en stad, in het spinne- web dat den kroeglooper gevangen houdt „Utrechtsch Dagblad”: Van de optochten aan het slot hebben de cineasten (de heeren J. en M. de Haas en Ab. Keyzer) een motief gemaakt, dat geen oogenblik conventioneel F. Westra, Singel 65Dasspeldje, R. aandoet, hoe groot ook het gevaar was, dat hier dreigde. Deze kleine, maar reine film staat op Europeesch peil en kan wedijveren met de beste films uit de buitenlandsche studio’s. Bij een tweede maal zien, bleek de film zelfs te winnen iets, wat bij een filmwerk maar zelden voorkomt. De makers van deze film, de heeren J. en M. de Haas en Keyzer, behoorend tot de filmgroep „Visie”, verdienen, vanwege dit pittige, geestige, ondanks het zwijgend karakter, toch zeer sprekend werkje, een eere-saluut. 0.65 par /2mm. NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (76e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1