Uit onze Raadzaal. DOUWE EGBERTS f j (D-E) Uitgave KIEZEBRINK Co. Woensdag IS Februari 1933 49e Jaargang Ito. 40 Eerste Blad Dit No. bestaat alt 2 Bladen FRISO- BAAI NIEUWSTIJDINGEN. GOEDKQOP x. ROOKEN INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a. Leden-werkgevers: a. a. b. b. c. c. d. d. Leden-werknemers. a. a. b. b. c. c. d. d. stelling van een nieuwe verordening op de heffing en op BESLUIT! W1 nr. Verboden racHo-lezing. et de weg door een politiecordon kon worden vrijgemaakt. Later verscheen de Koningin voor een raam van het paleis en had weer een ovatie in ontvangst te nemen. Ie. G. Velsink. 2e. B. van der Zee. Ie. F. Blok. 2e. K. van der Wal. Ie. H. Miedema. 2e. P. Lusthoff. Ie. J. Langeraap. 2e. H. Koopmans. UEosi^uiBunuBUMasussnsHHUUMuni Een „huurstaking te Amsterdam. Aan de vele gevallen van huurstaking te politieke aard en in strijd met de voorschrif- maken voor een door U te benoemen commissie van toe zicht, als bedoeld in artikel 13 der Arbeidsbemiddelings- wet 1930. Wij hebben, na de organisaties bedoeld in artikel 13, 5e lid der genoemde wet te hebben gehoord, voor de be noeming van een voorzitter en een plaatvervangend voor zitter en van de leden en plaatsvervangende leden, waar uit deze Commissie ingevolge artikel 5, le lid der hiervoor genoemde Verordening moet bestaan, een aanbeveling op gemaakt, welke wij U hierbij aanbieden. Bij het opmaken daarvan hadden wij rekening te houden met het bepaalde bij artikel 5, 2e lid der Verordening, nl. dat als Voorzitter en als plaatsvervangend voorzitter moet worden aangewezen een lid van het college van Burge meester en Wethouders; voorts met het bepaalde in het 3e lid van dat artikel, dat voor elk lid een bepaald persoon als plaatsvervanger moet worden aangewezen. Met het oog op dit laatste hebben wij de aanbeveling zoodanig ingericht, dat ieder voorgedragen lid-plaatsver- vanger is vermeld achter de naam van hem, dien hij be stemd is tel vervangen. Aanbeveling. Voorzitter: J. A. Maseland. b. De Burgemeester. Plaatsvervangende leden werkgevers: le. H. F. Ringnalda. 2e. A. Holwerda. le. Jac. Dijkstra. 2e. A. Douma. le. D. Volkers. 2e. P. Ruardi. le. S. Groninger. 2e. S Alberda. Plaatsvervangende leden werknemers: le. H. Laskewitz. 2e. W. Dijkman. le. J. Nauta. 2e. J. Zeilstra. le. J. van der Horst. 2e. H. Bakker. le. J. de Boer. 2e. D. Ligthart. Het gjoud van de Lutine. Men meldt uit Terschelling: Maandagavond is alhier gearriveerd het motorschip Flevomeer, aan boord hebbend de onderdeden van het toestel, dat gebruikt zal worden bij de berging van de schatten uit het wrak van de Lutine. >Ook kwamen twee bakken aan, waarop het toestel, dat den vorm heeft van een grooten trechter, zal worden gemonteerd. ten, die voor het algemeen programma ge geven zijn. Door de trein gedood. Zondagavond is de 54-jarige W. Schaap uit Wapserveen op den onbewaakten over weg te Kallenkote nabij Steenwijk onder de trein uit Meppel geraakt en totaal vermor zeld. De trein had ongeveer een kwartier vertraging. Hedenmorgen omstreeks 7 uur werd op ’t stationsemplacement der Ned. Spoorwegen te Stadskanaal het lijk gevonden van den heer A. Medendorp, beambte bij de Ned. Spoorwegen. Vermoedelijk is de heer AL bij het ran- geeren tusschen een paar losstaande wagens geraakt. De heer Medendorp laat een vrouw met drie kinderen achter. de invordering van rechten in het openbaar slachthuis. (Bijlage 20, dossierno. IX 07.35/IX 07.353.8). Z. h. s. wordt dit voorstel aangenomen. Punt Vil. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van de Nationale commissie tegen het alcoho lisme, houdende verzoek gebruik te maken van enkele be palingen der Drankwet 1931, S. 476, ter beperking van het aantal verloven A in deze gemeente. (Bijlage 21, dos sierno. 1.761.11(13 A). Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nr. Z. h. s. aangenomen. Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlaging Van de huurprijs van het aan het Rijk verhuurde schietbaanterrein voor wat betreft de huurjaren 1933/’34 tot en met 1939/’4O, wegens onttrekking aan dat terrein van een gedeelte voor straataanleg enz. (Bijlage 23, dos sierno. X 07.351.34(1)). Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nr. De heer De Groot kan zich met dit voorstel niet vereenigen. Het zou zakelijk beschouwd te rechtvaardigen zijn, dat als er een deel van een terrein af gaat een mindere huur bedongen wordt. Maar nu die schietbaan, die toch al niet op een geschikte plaats ligt bij de doodenakker, meer en meer in de bebouwde kom komt én dus de last die de gemeente en de bevolking heeft van de schietbaan door al het lawaai hoe langer hoe grooter wordt, mag de opoffering welke meh zich getroost wel f 100 opbrengen. Spr. acht ook in de toekomst f 100 niet te veel. De Voorz.: Mocht het B. en W. blijken, dat de schietbaan in de bebouwde kom komt en gevaar gaat opleveren, dan zullen wij natuurlijk voorstellen dit terrein niet meer beschikbaar te stellen voor dat doel. De heer Smeding: Als men dit terrein verhuurde als land kon men de huur verminderen, maar dat hoeft nu niet, want het terrein is nog volkomen geschikt gebleven voor het doel. Het voorstel-De Groot komt in stemming. Tegen stemmen de leden: Blok, Zuiderbaan, Hoekstra, Dok- kum, Hogeveen, Potma, Siemensma, Sijtema, Oppenhuizen, Boeijenga, Boonstra en Maseland; voor stemmen de leden De Groot en Smeding. Dit voorstel is dus verworpen met 122 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt alsnu z. h. s. aangenomen. Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verhuring van het perceeltje weiland, ka dastraal bekend gemeente Sneek, sectie A, no 2651, ge legen achter de doodgraverswomng, aan de geitenfok- I. onder voorbehoud der goedkeuring van de Gedepu teerde Staten, aan Teade Walma te Rauwerd, onderhands te verpachten voor de tijd van één jaar, onder nader door Burgemeester en Wethouders te stellen voorwaarden: 1. ingaande 12 Mei 1933 tegen een pachtsom van f 255.de opbrengst van de tol van de brug over de trek vaart bij „De Dille” onder Rauwerd, met gebruik van de woning, staande in de nabijheid van genoemde brug op het perceel, kadastraal bekend gemeente Rauwerd, Sectie B, no. 1176 en van de stal in de nabijheid van die woning staande, het genot van het grasgewas aan weerszijden van de grindweg en ten zuiden van genoemde woning, zoomede dat van de Trekweg van Taniamolen tot aan het Weidumerhout, voor zoover en voor zoolang de ge meente rechthebbende van die weg is; 2. te rekenen met ingang van 1 November 1932, tegen een jaarlijksche pachtsom van f45.een perceel land, gelegen bij „De Dille”, kadastraal bekend gemeente Rauwerd, Sectie B, no. 905, groot ongeveer 51 Are. Z. h. s. aangenomen. Punt XIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche aanbesteding van „het dagelijksch onder houd en het verrichten van herstellingen en vernieuwingen aan de bestratingen in de gemeente Sneek” aan S. de Wolf, aldaar. (Bijlage 29, dossierno. 1.712(2)). Het voorstel van, B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. aangenomen. Punt XIV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een plan tot herziening van het uitbrei dingsplan voor zoover betreft het gedeelte dat ligt tusschen de Leeuwarderweg en de Sneeker Leeuwarder trekvaart en tot vaststelling van bebouwingsvoorschriften voor dat ge deelte. Bijlage 30, dossierno. 1.777.811(2)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig Z. h. s. aangenomen. Hierna sluiting. BIOSCOOPNIEUWS. Dat „Die Fledermaus”, de vermaarde ope rette van Johan Strauss, het ook als film uitstekend doet, blijkt in de Bioscoop bij de Waag. Vlot spel van Anny Ondra, Hans Junkermann, Georg Alexander en an deren, een amusante inhoud en melodieuse muziek scheppen een onvergetelijke film. Als tweede hoofdnummer gaat hier O’Brien in „De Spookrots”, een Far West film, met prachtige natuurtafreelen uit Colorado. Aankomst van die Koningin in die residentie. Gisteren te 11 uur is de Koningin uit het buitenland in Den Haag teruggekeerd. Dui zenden waren aan het station en het Wil helmus werd aangeheven. Het publiek brak door de afzetting en omstuwde de auto, zoodat eerst aan de Koekamp bij de brug De lezing: „Een school voor allen”, welke de heer Klaas de Vries gisteravond van 7.30 tot 7.50 voor de Avro, die het algemeen pro gramma verzorgde, zou houden, is niet doorgegaan, daar de Algemeene Controle commissie deze rede beschouwde te zijn van vereeniging „Ons belang”. (Bijlage 24, dossierno. X 07. 351.32(22)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. aangenomen. Punt X. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van de Wed. D. Visser, houdende verzoek om ont heffing van de huur van het perceel weiland, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie D, nos. 95, 952 (oud: nos. 522/784. (Bijlage 26, dossierno. X 07.351.32(13)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s, aangenomen. Punt XI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhooging van de jaarwedde van den vader en moeder in het armhuis. (Bijlage 27, dossierno. X 08.741(12)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. aangenomen. Punt XII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verhuring voor de tijd van een jaar van de opbrengst van de tol van de brug over de trekvaart bij „de Dille” met gebruik van woning enz. en van een perceel weiland aan T. Walma. (Bijlage 28, dossierno. X 07.351. 32T(41)). B. en W. adviseeren: Op 12 Mei 1933 eindigt het tijdvak van 3 jaren, waar voor aan T. Walma is verpacht de opbrengst van de tol van de brug over de trekvaart bij „De Dille” onder Rau werd. In de pacht is begrepen het gebruik van de woning, staande in de nabijheid van genoemde brug op het perceel, kadastraal bekend gemeente Rauwerd, Sectie B, no. 1176, met een stal, het genot van het grasgewas aan weerszijden van de grindweg en ten zuiden van de genoemde woning, zoomede dat van de trekweg van Taniamolen tot aan het Weidumerhout, voor zoover de gemeente rechthebbende van dje weg is. De huur van een perceel weiland, groot ongeveer 51 Are, gelegen nabij de Dille, dat ook bij T. Walma in gebruik was, is op 1 November jl. afgeloopen. De jaarlijksche huurprijs bedroeg aanvankelijk f400. waarvan f75.voor het perceeltje weiland. Bij raads besluit van 2 Mei 1932, no. 9, werd den pachter in verband met de ongunstige tijdsomstandigheden, over het pachtjaar 1931/1932 een reductie op de pachtsom verleend van f 50.terwijl voor het pachtjaar 1932/1933 de pachtsom eveneens met f50.werd verlaagd. De tegenwoordige huurder wil wel opnieuw als pachter in aanmerking komen, echter bij voorkeur voor de tijd van een jaar. Hij is bereid een huurprijs te betalen van f300. in totaal, waarin begrepen f 45.voor het perceel weiland. Het komt ons voor, dat de geboden huurprijs aannemelijk is en dat bij een publieke verpachting geen hoogere pacht zou worden bedongen. Tegen verhuring voor de tijd van een jaar bestaat bij ons geen bezwaar. Het grasgewas van de trekweg van Taniamolen tot aan het Weidumerhout zal ter beschikking van den huurder staan, voor zoover en voor zoo lang de gemeente recht hebbende van die weg zal zijn. In welke mate ook de opbrengst door de overdracht van weggedeelten wordt beperkt, daaraan zullen nimmer aanspraken kunnen wor den ontleend op vermindering van de pachtsom. Overigens zullen dezelfde voorwaarden gelden als voor de loopende huurtijd gelden. Wij stellen U thans voor te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 8 Februari 1933, no. X 07.351.32 T (4); Fakkelgang. In Harmonie werd Zondagavond een pro- paganda-avond van de afd. Sneek der Ned. Ver. tot afsch. v. alc. dranken en van de J. V. O. gehouden. Voorz. Dijkman heette allen welkom en wekte ook hen, die sympa thiek tegenover het doel der Ver. staan, doch buiten hare rijen blijven, op tot aan sluiting. De J. V. O. gaf daarna een aantal dansen en liedjes ten beste, welke veel applaus ver wierven. Daarna was de heer Harders aan het woord ter inleiding van de film „Fakkel gang”. De Ned. Ver. bestond in 1932 90 jaar en deed naar aanleiding daarvan een film, „Fakkelgang”, vervaardigen. In de aanvang van haar bestaan was de Ned. Ver. een ver. tegen gebruik van sterke drank, zoodat zij zelfs meewerkte aan het stichten van bierhuizen, om het gebruik van sterke drank tegen te gaan, de jenever die toen 3 ct. per glas kostte, richtte enorm veel ellende aan, doch langzamerhand zag men in dat het geheele alcoholgebruik diende bestreden, zoodat de Ver. vanaf 1898’99 een onthoudersver. werd, die geleidelijk breeder vlucht nam en invloed deed gelden in tal van organisaties en nu een 20.000 leden telt. Dat de ver. voor 1900 min of meer slechts een filantropisch doel had blijkt uit het feit dat bijv, de voorz. der afd. Leeuwarden de contributie betaalde voor alle leden en met nieuwjaar elk dezer leden namens hem een gouden tientje deed aanbie den. Nu is dat geheel anders. De leden der Ned. 'Ver. hebben voor deze film een bedrag bijeen gebracht om haar als jubileumgeschenk aan het hoofdbestuur aan te bieden. Het is een 4 deelige film, min of meer op Russische leest geschoeid, welke door de montage van haar beeldenreeksen de aan dacht der toeschouwers eischt. Toelichtende opschriften ontbreken voor een groot deel. Zij is een moderne propaganda-film voor drankbestrijding; er zijn menschen gefilmd die niet wisten dat ze gefilmd werden, an dere die ’t wel wisten, doch geen spelers zijn gebruikt, alleen menschen in hun gewone doen. Op geen enkele wijze is de zaak over dreven. Als wij alles', wilden laten zien van de ellende welke met drank samenhangt, zou ’n film ontstaan, welke niet vertoond zou mo gen worden. We zijn er nog lang niet, al is er wat veranderd, dank zij de brandende fakkel die de menschen van 1842 overgaven aan het nageslacht. Minder drankellende, maar ook drankverleiding is er. Laat ons daarom ook op onze beurt die fakkel over geven, opdat die ellende nog meer vermin dert. Wijze men ook de kinderen de weg van de onthouding; laat de ouders ze op die weg voorgaan. Laat ons fakkeldragers zijn. Daarna werd de film gedraaid welke een fraai staal is van moderne filmkunst met goed volgehouden rhythme tot het einde. Afd. Sneek Ned. Relsvereeniging. In een spoedeischende algemeene leden vergadering van bovengenoemde afdeeling in Onder de Linden is op aandrang van vele leden besloten te trachten de afdeeling te doen voortbestaan en daartoe pogingen bij het hoofdbestuur, dat plannen tot opheffing dezer afd. had, aan te wenden. Het ledental der afd. noch de belangstelling der leden wettigt naar men meende deze opheffing. Een met nieuwe krachten versterkt bestuur zal pogen een en ander voor de leden der afd. Sneek te doen. In dat bestuur hebben nu zitting de h.h. Schurink, voorz., Harts- halt, Gorter, v. d. Pijpekamp en De Vries. Emeritaat gevraagd. Ds. H. Schuurmans, Doopsgezind predi kant alhier, is voornemens per 1 Juni met emeritaat te gaan. Ds. Schuurmans is in 1867 geboren, werd proponent in 1893 en deed 7 Januari 1894 intrede te Giethoorn. In 1909 vertrok hij naar Den Horn en staat nu sinds 29 September 1912 alhier. Amsterdam is Maandag een aanzienlijke uitbreiding gegeven door een huurstaking, welke een complex omvat van ongeveer 900 woningen van de stichting „West”. De voor naamste eisch geldt een verlaging van huur van 20 pet., welke door de directie niet kon worden ingewilligd. Naar werd medege deeld, zijn tot nu toe 600 bewoners in sta king gegaan. VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG 13 (FEBRUARI 1933, ’s avonds 7>/4 uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig 14 leden. 1 vacature Breeuwsma. Aan de orde is; Punt 1. Notulen van de vergadering van 16 Januari 1933. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt 11. Ingekomen stukken: a. Mededeeling van S. Breeuwsma, dat hij ontslag neemt als lid van de gemeenteraad. (X 07.51). Deze mededeeling wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Schrijven van S. Breeuwsma, houdende verzoek om ontslag als ambtenaar van de Burgerlijke stand. (208). Het gevraagde ontslag wordt eervol verleend. c. Adres van de plaatselijke commissie tot regulari- satie en werkverruiming in het schildersbedrijf, houdende verzoek te bevorderen, dat waar mogelijk aan verschil lende gemeentegebouwen thans verfwerk wordt verricht ter leniging van de werkloosheid onder de schilderspa- troons en -gezellen. (X 07.356.513(2)). B. en W. stellen voor dit adres te stellen in hunne handen ter afdoening. De heer De Groot wenscht B. en W. nog eens het belang van dit adres aan te bevelen. Op dit moment zijn 100 der werknemers in het schildersbedrijf werkloos, terwijl het ook onder de patroons niet alles rozengeur en maneschijn is. Spr. hoopt dat B. en W. dit adres niet naast zich neer zullen leggen, doch het zooveel mogelijk zullen inwilligen. De Voor z.: B. en W. zullen dit onderzoeken en zien of er iets op kan worden gevonden. Verleden jaar is op een der gelijk verzoek al iets gedaan en wel is het de vraag of er nu nog iets gedaan kan. We zullen in dezen overleggen met den directeur van gemeentewerken. Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. d. Tweede adres van het Werkloozenstrijdcomité, hou dende mededeeling van de in een vergadering gestelde eischen ten behoeve van de werklieden werkzaam in de gemeentelijke werkverschaffing. (1.813.11(5)). B. en W. stellen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer De Groot acht dit adres en dat onder e. geen basis tot eenige bespreking, doch nu de zaak toch aan de orde is, zou hij wel willen vragen of op het schrijven van B. en W. aan den minister, dat zooals de Voorz. de vorige vergadering bij de behandeling der adressen van de besturenbonden, inzake deze arbeidsvoorwaarden mededeelde, is verzonden, reeds ant woord ontvangen is, dan wel eenig vermoeden bestaat dat eenigszins aan het verzoek zal worden tegemoet gekomen. De Voorz.: Er is nog geen antwoord ingekomen, en dat er eenige verandering zal worden gebracht in de arbeidsvoor waarden, kan spr. moeilijk beloven. De heer De Groot: Als het niet al te gauw komt, kan men dan nog niet eens op spoed aandringen? De Voorz.: We kunnen dan nog wel eens schrijven. Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. Op de tribune wordt geroepen: Leg maar aan de kant. De Voorz.: Het publiek heeft te zwijgen. e. Adres van de afdeeling Sneek van de Communis tische Partij Holland, houdende mededeeling van de ifi een vergadering gestelde eischen, betreffende uitkeering aan werkloozen, loonen van in de werkverschaffing ge plaatsten, schoolvoeding en -schoeisel, afschaffing gas- neterhuur enz. (60). Alsvoren. Verslag van de Commissie tot wering van school verzuim oyer 1932. (1.851.2.04.6). Dit verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. Punt III. Geloofsbrief met bijbehoorende stukken van het nieuw benoemde raadslid, den heer P van der Veen. (X 07.51). De h.h. Zuiderbaan, Dokkum en Oppenhuizen worden door den Voorz. aangewezen deze geloofsbrieven te onderzoeken. Na schorsing en heropening der vergadering adviseert de heer Zuiderbaan namens de commissie tot toelating. Z. h. s. aldus besloten. Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een voorzitter, leden en plaatsvervangende leden voor het nieuwe stembureau IX. (Bijlage 22, dossier no. 07.51(5)). Aanbevolen worden: J. A. Maseland, Voorzitter; E. Siemen sma en A. Hogeveen, leden. Plaatsvervangende leden: A. Terpstra, F. J. Japenga, Sije Koopmans, J. Pijpker, Michiel Dethmers, Jan Blok, A. H. Vis, 1.. Bosma, G. Kooistra en Wijbe van der Werf. Allen worden met 14 st. benoemd. Punt V. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een voorzitter, een plaatsvervan gend voorzitter, leden en plaatsvervangende leden der Commissie van toezicht op de Arbeidersbeurs, bedoeld in artikel 13 der Arbeide’rsbemiddelingswet 1930. (Bijlage 25, dossierno. 1.848.44(6)). B. en W. adviseeren: Ingevolge artikel 21, 3e lid van de „Verordening op de gemeentelijke arbeidsbeurs”, vastgesteld bij raadsbesluit van 11 October 1932, no. 17, goedgekeurd door de Gede puteerde Staten bij besluit van 14 December 1932, no. 113, is op 1 Januari 1933, het tijdstip, waarop deze verordening in werking is getreden, de in 1917 ingestelde commissie, welke Burgemeester en Wethouders van advies diende bij de uitvoering van het „Werkloosheidsbesluit 1917” en waaraan het bestuur der gemeente-arbeidsbeurs was op- gedragen, in haar geheel afgetreden, ten einde plaats te le. A. Brandsma. 2e. Th. Oostra. le. P. v. d. Veen. 2e. G. Vonk. le. G. Reehoorn. 2e. S. Krol. le. B. Frankena. 2e. S. Bosma. De nrs. 1 van de aanbevelingen worden alle benoemd. Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de vee- en vleeschverordening en tot vast- Plaatsvervangend voorzitter: a. De Burgemeester. b. U. Sijtema. GEELMERK 30 ct per Va pond 12 per ons 6 cl. per ons NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (76e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1