der Gemeente Sneek Officieel Orgaan fa lielilt in de wildernis. 1l 49e Jaargang Zaterdagss Februari 1933 Uitgave KIEZEBRIJK 4 Co. No. 41 lente Blad Dit No. bestaat uit 3 Bladen Feuilleton. NIEUWSTIJDINGEN. I|ï' Regelprlja 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle AdvertentlSn^wordèn In belde bladen opgenomen. HOOFDSTUK XX. f Wprdt vervolgd. e V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe SneeKer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. zwaar I Roman van HULBERT FOOTNER Voor Nederland bewerkt door W. J. A. ROLDAN US Jr. .55. Joe’s opmerkingsgave was door zijn haat verscherpt. Hy zag Mahooley’s aarzeling en begon zich af te vragen welke reden de chef hebben kon om Sam niet te ontslaan. Hij rook een mysterie. Zich allerlei feiten te bin nen roepend, begon hij een aantal' kleine dingen met elkaar in verband te brengen. Eens, zoo herinnerde hij1 zich, had ieimand aan Mahoolfey verteld, dat een dér zwarte paarden kreupelt geworden was, en Mahoolfey had toen, zonder er bij te denken, geantwoord, dat dat hem niet aanging. Waarom had hij dat ge zegd? Steunde iemand anders dan Ma- hooliey Sam? Als hij dat geheim kon uitvorschen, zou .dat hem! misschien „vat” op zijn mededinger geven. „Zeg, ik had niet gedacht, dat jij je door een ex-kok den Loef zou laten afsteken I’” zeide de vreemdeling. „Den lioef laten afsteken?” bromde hij. Je mo^t Vanavond maar 'eens bij1 Bella komen, als je zien 'wilt hoe ik een kok behandel!” jjWje is die oude vogelverschrikker, die naast Bela’s restaurant woont?” pMusq’oosis, een soort medicijnen man van haar stam,” antwoordde Ma- hooley. „Haar vader?” „Neen; haar vader was een blanke.” „W|ie was het?” vroeg Joe.,1 Mahooley haalde zijn schouders pp. „Dat moet je mij niet vragen. Dat was Lang vóór mijn tijd.” „Waarom woont hij dan bijl haar, als hij geen bloedverwant is?" vroeg de andëbe weer. 1 Zij ging naar de keuken om het eten klaar te maken. Dan kwam zij terug om de vuile borden te halen; maar Joe had reeds gezien, dat er twee koppen op tafel stonden. Toen zij zijn ontbijt voor hem had neergezet, zeide hij„Haal een kop voor jezelf en kom by my zitten.” Hy probeerde aardig te zijn, maar het lukte hem heelemaal niet. „Ik moet werken,” zeide Bela. Ónmiddellijk vloog hij op. „O, ik dacht, dat jij iedereen gelijk behan delde.”’ Bela haalde haar schouders op, schonk een kop koffie in en kwam te genover hem zitten. Er volgde een stilte. Joe at niet, doch keek haar slechts aan. Hy dacht na. z i „Ik ben nog zoo kwaad niet, als ik maar goed aangepakt word,” zeide hij dan plotseling met een poging om grap pig te zijn. „Zoo i „Ik houd net zoo goed van een grap als een ander.” „Ja?” ,JÜ bent wal leep, maar je kan mij geschapen voor het kapitalisme. En overal probeerden in de oorlog de soc.-dem. de opstandige beweging der arbeiders tot be daren te brengen met de belofte dat na de oorlog de arbeiders een hemel op aarde zouden krijgen, door een tekort aan arbeids krachten en aan producten zouden zij hun eischen kunnen stellen. Doch het kapitalisme had geleerd zijn bedrijven te mechaniseeren dank zij de motor. De jonge communistische partij kon van haar historisch materialistisch standpunt echter in 1919 reeds de geweldige crisis Joe vond heit gewone groepje bab belaars in het magazijn van de Fran- sche factorij. Behalve Mahooley en Stiffy waren er nog twee Van de laatst aangekomen troep farmers, een politie ambtenaar, die geen dienst 'had, en de jonge Mattison, een der landmeters, die een boodschap Van Graves was komen brengen en volstrekt geen haast had om terug te gaan. In het Noorden is het niet netjes om haast te hebben.. Van hen allen was alleen Stiffy in zijn klein bureautje bezig. Hy was weer bezig ty’in gelief koosde cijfers op te tellen. I i grond, f 0 i Hy krabbelde weer bp. Zijn humeur was er niet beter op geworden. Bela was verdwenen. Hij ging kitten om op haar je wachten en Voelde de lü§t in zich opkomen om uit medelijden met aichzelf te 'gaan huilen, i Zelfs nu wilde hij 'nog niet toegeven, dat zij van een ander hield. Joe be hoorde tot de 'soort (mannen, die van geen weigering weten Willen. 1 Toen hij haar na teen paar minuten niet zag, stond 'hij op en ging in de keukentent kijken. De oude Mary lOitter .stond daar met een onschuldig gezicht alleen de borden te wasschen. „Waar is Bela?” vroeg hij. i „Die is gaan kijken hoe jBeattie zijh vrouw pudding met jam (maakt.” Joe liep boos de deur uit en reed weg. Zyn paarden hadden het te verantwoorden. I Over het algemeen bleek ter vergadering dat ondermelk als veevoeder wel te gebrui ken is, ook voor biggen. Wel werd er op gewezen dat deze ondermelk gepasteuri seerd en gezuurd diende verstrekt en dan zoo versch mogelijk. De Secretaris bracht het jaarverslag uit. Het ledental is gedaald van 250 tot 220 wegens de crisis en vooral wegens het meer toetreden tot andere organisaties. De finan- cieele toestand der afdeeling is niet ongun stig, al liet de exploitatie-rekening een ver lies, door het vervallen van het inleggeld bij de keuring, waardoor echter meer deel name werd verkregen. De heer v. d. Wier Alberda rapporteerde namens de financieele commissie. Alles is in orde bevonden. De keuring heeft f286.gekost. De to taal uitgaven bedroegen f 1282.83, de ont vangsten f 1002.45, er is dus een tekort van f 280.38, met inbegrip van het nadeelig saldo ad f 126.40 van 't vorig jaar. Het zuiver be zit der afdeeling bedraagt nu nog f 1088.99. De heer Brekeveld bracht namens de commissie rapport uit over het eerste vraag punt van het hoofdbestuur. De commissie meent dat de verhouding tusschen bouw- en grasland dient gewijzigd, door grasland om te zetten in bouwland, waardoor het over schot van zuivelproducten zal verminderen. De verhouding tusschen oud en jong vee op een bedrijf dient zoo te zijn, dat de vee stapel uit het bedrijf zelf kan aangevuld, meer jong vee dient niet aangehouden. Door aanschaffing van machines kan op arbeidskrachten bespaard worden. Bij de tegenwoordige prijzen kan veevoe der in matige hoeveelheid rendabel ge bruikt; er moet gestreefd naar de productie van een zooveel mogelijk gelijke hoeveelheid melk gedurende het heele jaar. Er werd uit de vergadering op gewezen dat de regeering dient mee te werken dat er meer grasland wordt gescheurd; als zij dan zorgt dat ook dit bouwbedrijf loonend wordt zal dit ook de werkloosheid weer doen verminderen. Het rapport over dit vraagpunt werd on gewijzigd vastgesteld. De heer Gerbrandij rapporteerde na mens de commissie over L_1 zijn de productiekosten van een tweejarig drachtig rund. Deze vraag kan zoo maar niet met een cijfer beantwoord, omdat men de dieren zeer verschillend voedt. De com missie heeft de middenweg genomen, met de evenaar misschien iets wijzend naar royale voeding. Geschat werd dat een twee jarig rund totaal gekost heeft als suupkalf f20.40, als graskalf f22.75, in de eerste staltijd f 37.40, in de 2e weideperiode f 37 en in de 3 maanden 1 Nov.1 Febr. nog Afd. Sneek Friesche Mij. van Landbouw. Deze afdeeling vergaderde Woensdag bij Hanenburg onder voorzitterschap van den heer S. Kooistra Jr., die allen welkom heette. De Secretaris, de heer H. de Boer, las daarna de notulen, welke onveranderd werden vastgesteld. Het bestuur stelde voor de afgetreden Voorzitter, de heer IJ. Veldhuis, tot eerelid te benoemen, hetgeen met algemeene stem men geschiedde. Naar aanleiding van het bekende stuk over samenwerking der Friesche landbouw organisaties van de C. B. T. B. en rappor ten van de Friesche Mij. daarover werd oesloten deze zaak voorloopig te laten rusten, doch mocht de kwestie zich verder ontwikkelen een buitengewone vergadering der afdeeling aan besprekingen daarover te wijden. De heer S. U. Lemstra deed een mede- deeling over moldrainage met de molploeg. De kosten van volledig draineeren met bui zen bedragen ongeveer f250.per H.A., met de ploeg f25.tot f50.Voor klei grond leent deze ploeg zich het best, dan kan deze drainage wel 5, 6 4 7 jaren stand houden. Voordeelen van de molploeg zijn o.a. geen greppels meer. In Maart 1928 werd op een deel van spr.’s bedrijf deze drainage met steun van de afdeeling toege past en met gunstig resultaat. Ook nu nog: droger land en meer vrucht. Men kon in het najaar op dit stuk land ook het langst wei den. De vraag is echter of met de tegen woordige arbeidsloonen voor greppelen deze drainage rendabel is. De heer S. v. d. Wier Alberda had proe ven genomen inzake ’t gebruik van onder melk als veevoeder en deelde zijn ervaringen daarover mede. In Argentinië zag spr. dat kalveren aanvankelijk gevoed werden met volle melk, en 3 maanden oud ondermelk en mals kregen, een zeer vetarm eenzijdig voer dus, doch de dieren groeiden enorm. Spr. heeft dit ondermelk-voeren in zijn bedrijf ook eens toegepast toen de ondermelk Ya ct. per L. kostte. Ook toen groeiden de kalveren best, doch de ondermelk is hier nimmer versch, in Argentinië wordt deze ondermelk direct na het centrifugeeren gevoerd. Hoewel spr. zich niet kan voorstellen dat de ondermelk gemakkelijk verteerbaar is, durft hij het wel weer aan als de ondermelk weer ct. doet, hij was niet ontevreden over de resultaten. Spr. staat nu stil bij de politieke zijde van zijn rede. In September 1932 vergaderde het uitvoerend comité van de Komintern. Opnieuw stelde men vast dat de definitie van 1928 der wereldsituatie juist was ge bleken en concludeerde dat wij nu in het tijdperk zijn getreden van nieuwe botsingen ding van moderne vakbeweging en S.D.A.P., tusschen kapitaal en arbeid en tusschen het kapitaal onderling. Ook voor Holland en Indonesië gaat de definitie volkomen op. Het Welter-rapport wordt rücksichtlos door gevoerd, het levenspeil der arbeidersklasse wordt overal afgebouwd en het typeerende is dat de arbeidersaristocratie, de boven laag: het overheidspersoneel, rijksambtena- ren enz. in een snel tempo in hun bestaans mogelijkheid wordt aangetast, het nivel- leeren der klassen heeft plaats; in deze on oplosbare crisis tracht het kapitalisme alle groepen tot het laagst mogelijke peil terug te dringen. Het kapitalisme moet zijn eigen steunpilaren: de ambtenarengroepen, gestu deerden, intellectueelen afzagen. De geld stroom uit Indonesië staat stop en daarom Toen Joe binnenkwam, waren zij over den vorigen avond aan het pra ten; zij uitten zich nu hiet bepaald vriéndelijk over Sam. 'Joe wist zich zoo te beheerschen, dat hy de woede, die hem verteerde, zoo goed als ge heel kpn verbergen, ofschoon het hem niet makkelijk viel dat te doen. Hjj ging achteraan zitten en Zweeg het grootste gedeelte van den tijd. Alles, wat iemand tegen Sam zeide, was als manna voor hem. „Ik mag door den grond vallen, als ik begrijp wat het (meisje in hem ziet,” zeide Mahooley. „Zij kan toch heel wat beters kiezen hier!” „Hij heeft alles voor óns bedorven!” zeide een ander. „Het zal' nooit meer zoo jgezellig worden in het restaurant.” „Vvie is die Sam toch?” vroeg een van de laatst aangekomenen. „Een beroerd mispunt van een kok, wien het naar zijn hoofd geslagen is,” prevelde Joe. „Hy is bjer als kok gebleven, tot hij1 dat span paarden kreeg,” zeide Mat tison. ^„Wy hebben hem zoo lang als kok in dienst gehouden, bedoel je,” zeide Mahooley. „Maar waarom heb je hem dat baan tje yan voerman gegeven?” 1 „Een kwestie van zaken,” antwoord de de chef onverschilüg. „Hij was nu eenmaal hier.” „Je kan er nu toch heel wat meer krijgen. Waarom zet je hem niet weer aan het koken?” Mlahooley keek verlegen rond. „Zaken 'zijn zaken,” zeide hij. „Zelf mag ik hem ook niet, maar voor zyn werk hy uitstekend.”- I f 33.40, totaal f 150.95. Hierbij komen nog tal van andere kosten, en gezien de huidige veeprijzen wil het de commissie voorkomen dat opfok voor de markt niet gewenscht blijkt, doch alleen voor het eigen bedrijf nóg gefokt kan, daar de bedrijfswaarde hooger is dan de markt waarde. x Ook dit rapport wordt ongewijzigd inge zonden. De agenda van de algemeene ledenverga dering gaf geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen. Tot afgevaardigde is benoemd de heer J. voorspellen, welke dan ook is gekomen, al H. Bootsma, tot plaatsvervanger de heer Johs. Koopmans. De heer Heringa verdedigde vervol gens zijn voorstel om aan het hoofdbestuur in overweging te geven er bij de regeering op aan te dringen dat de import van vee voeder wordt verboden of zwaar belast het geen de melkproductie zal verminderen. Daar beperking van de aanfok van jongere koekalveren eerst over eenige jaren invloed op de melkproductie zal hebben, ware voorts de regeering er op te wijzen dat zij beter een hoeveelheid oude koeien uit de markt kon nemen. Dit voorstel is na discussie verworpen met 128 st. Hierna sluiting. kinderen on- of zeer onvoldoende gevoed naar school 1 En toch zijn er nog altijd 198000 menschen in Nederland, die samen 15>/2 milliard bezitten, terwijl 8000 er van 6 milliard bezitten; door een heffing van 1 zou de arbeidersklasse en de onder gaande kleine middenstander, boer en schip per tegen de crisis kunnen worden be schermd. Maar dat wordt niet gedaan, wij eten nu te duur brood, boter, varkensvleesch enz. om de grootkapitalisten daarvan te doen profiteeren. En al deze maatregelen worden gesteund door de s.-d. Een dusdanige lei ding is absoluut vervreemd van de arbei dersklasse. Er is geen groep arbeiders of loonsverlaging is aan de orde van de dag. Dr. Polak preekt dan berusting! De 8e November demonstratie der S.D. A.P. en N.V.V. is er slechts onder de druk van de arbeiders zelf gekomen en de leiders hadden de leuzen zoo mak mogelijk gesteld, leuzen welke de aandacht der proletarische massa’s moesten afleiden van de loonsver laging, welke ook door de s.-d. burgemees ters en wethouders wordt gesanctionneerd, men zie Leeuwarderadeel, Zaandam, Hoo- gezand, Goor. De spoorjongens slikten weer een loonsverlaging op advies van hun lei ders, omdat deze hun positie willen hand de machines loopen. Bij Philips werkten 'haven. Slechts door georganiseerde opposi- in dienst te stellen als het machtsapparaat der arbeidersklasse zullen wij de dictatuur der partijbonzen kunnen breken. Wij arbei ders, die 't eerstgeboorterecht hebben, moe ten de eerste plaats eischen aan de rijk- voorziene tafel van deze wereld. niet voor den gek houden.’’ i „Eet nou maar!” „Al die geheimzinnigheid is maar opsnijderij.” i „Mpgelijk.” Nu hij zoo weinig aanmoediging vond, hield hij zijn mond en keek hij weer hartstochtelijk naar haar. Plotse ling duwde hij de bordjes op zij'. Bela sprong op, maar hij was haar te vlug af. Hij sloeg zijn armen om haar heen en greep haar pols. „Verdraaid! Ik kan het niet langer uithouden I” riep hij uit. „Wat is er toch achter dat masker van jou ver borgen? Heb je dan geen hart, dat je het leven van een man tot een hel op aarde maakt?” „Laat mijn arm los!” zeide Bela. „Je bent de mijne!” riep hyl uit. „Je moet de mijne zijh. Ik heb het gezegd en daar blijf ik bij. Als iemand probeert tusschen ons te komen, zal ik hem ver moorden!” ..„Laat mijn arm los!” herhaalde zij. „Als je me een zoen geeft!” Ónmiddellijk werd 'Bela tot verziet geëlectriseerd'. Sommige mannen zijn gedoemd altijd het verkeerde ©ogen blik te kiezen. Joe was leelyk gehan dicapt door de tafel, die tusschen hen in stond. Hij kon zijh kracht niet ge bruiken. Toen hy Bela naar ..zich toe trachtte te trekken, gaf zij hem met haar vrije hand een harden klap om zijn oor. Zij vielen tusschen de borden. De koffie brandde hem en voor een oogenblik werd zijn greep wat losser. Bela rukte zich los, zonder ggzpend te zijn. Joe sloeg door zijn eigen gewicht om en lag eenige ©ogenblikken later tusschen de gebroken borden op den Conun. partij Holland. Voor deze partij sprak Woensdagavond in de kleine zaal van Amicitia, welke geheel bezet was, de heer Fr .nav van Schiedam over: Berusting of daadwerkelijke strijd. De heer Frenay betoogt dat in 1928 de Komintern de wereldsituatie zoo definieerde dat het kapitalisme kwam in de derde pe riode, die van stabilisatie gepaard met aan- v’ j'2 lisatie groote economische conflicten zou veroorzaken. De soc.-dem. geloofden daar aan niet, omdat het Amerikaansche kapita lisme nog onaangetast was en de arbeiders het er te goed hadden. Spr. is 49 maal in Amerika geweest als zeeman en ook daar, zoo weet hij, ontvangt de arbeider niet meer dan zijn vrouw in elkaar te knoopen. De krach op de New Yorksche beurs van 1929 bracht ook daar J - x de chaos in de financieele wereld en stelde door te marchandeeren over loonsverlaging schil tusschen Wel ter en de bonzen van de zeeman en ook daar, zoo weet hij, ontvangt het vraagpunt: Wat staat stelt van week tot week de eindjes aan Yorksche beurs* van 1929 brachif ook daar de soc.-dem. al in het ongelijk. Ook de we reldoorlog heeft de val van het kapitalisme verhaast; oorlog is de hoogste vorm van concurrentie in ’t kapitalisme en de wereld oorlog was de oorlog tusschen de Duitsche stoommachine en de Angelsaksische motor; de motor won het, zoodat na de oorlog er een grootere mechanische mogelijkheid was is er wel een golf van betere conjunctuur geweest. Het kapitalisme ging door met rationaliseeren in de hoogste vorm; in 1913 maakten 3 arbeiders in Schiedam 800 fles- schen in 8 uur, nu staan van de 28 glas fabrieken daar 27 stil doch in één staan 3 machines en één zoo’n machine maakt in 8 uur 36000 kleine flesschen of 28000 groote flesschen; gevolg permanente werkloosheid der flesschenmakers. Een ander voorbeeld: het s.s. Rotterdam heeft 120 man machine- dienst; geen wonder, er moet 180 ton steen kool per 24 uur worden verstookt door dit schip. Maar de 10.000 ton grootere Staten dam heeft maar 16 man machinedienst; men heeft daar maar aan een knopje te draaien 24000 arbëiders^maar *door“de "loopendë tie de moderne organisaties om deze weer band doet 1 arbeider nu soms t werk van 54, in een andere afd. van 24 of 26 arbeiders vroeger. Eén arbeider kan nu in 1 uur in de gloeilampenfabriek doen wat hij vroeger deed in 9000 uur, vertelt de Haagsche Post. Gevolg: ontslag van personeel bij Philips. Maar toch is de machine niet de vijand maar de vriend van de arbeider; alleen de- geen die de machine nu gebruikt, het kapi talisme, is die vijand. Daarom moeten de val op aanval op de arbeidersTw^er radica- grondslagen van deze maatschappelijke orde - aangetast. En om dat te bereiken is het pro letariaat aangewezen op z’n eigen krachten en mag geen vertrouwen stellen op de lei- die in tijden van crisis geen strijd tegen het kapitalisme willen, omdat zij alleen uit een gezond kapitalisme het socialisme verwach ten; de leiderskliek van S.D.A.P. en vak beweging zijn de hechtste steunpilaren van het kapitalisme geworden. Zij hebben steeds de politiek van het minste kwaad toegepast met de patroons; daarom is er geen ver- Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders. Door middel van de gerationaliseerde be drijven kunnen buitengewone hoeveelheden producten worden voortgebracht, terwijl aan de andere zijde de meest grijze ellende heerscht; in Rotterdam gaan elke dag 8000 1 •I NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (76e Jaargang) -Ij

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1