BEDENK-GEZONDHEID IS UW GROOTSTE SCHAT EN ROOK DERHALVE ALLEEN CHIEF WHIP, DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID Berate Blad annex SNEEKER COURANT (76e Jaargang) Dit No. bestaat uit 2 Bladen lo. 42 Bente Blad Uitgave KIEZEBBIBK l Co. WoenwBag 82 Februari 1988 49e Jaargang Feuilleton. OFFICIEEL GEDEELTE NIEUWSTIJDINGEN. 3 ii. Wondt vervolgd. DIENSTPLICHT. Herhalingsoefeningen 1933. De BURGEMEESTER van SNEEK ves tigt de aandacht van belanghebbenden op de aan het Waaggebouw aangeplakte open bare kennisgeving betreffende de regeling van opkomst van de dienstplichtigen, die in 1933 aan de herhalingsoefeningen moeten deelnemen. SNEEK, 21 Februari 1933. Roman van HULBERT FOQTNER Voor Nederland bewerkt door W. J. A. ROL DAN US Jr. 56. veir- voor d.d. 16 Februari 1933, Vile afd., no. 333 V waarbij aan Een tijdje later trad Joe het maga zijn Van de company post binnen en vroeg Beattie naar een ploeg, die hij, naar hij zeide, wilde invoeren. Beafttie, die onmiddellijk, zag, dat Joe wilde blijl- ven 'praten, moedigde djjt aan. Dit was een nieuwe tak van zaken doen. Trou wens in het Noorden slaat niemand de gelegenheid af om een praatje te maken. Zij liepen haar buiten en gingen in het lekkere zonnetje op een bank zit ten. 1 Vanwaar ïjj zaten konden zij Bela’s restaurant Onder zich zien; uit de keu kentent 'en de hut van den ouden man steeg 'rook, op. Musq’oosis zelf, zat, vopr zijn deur gehurkt, met zijn lenige vin gers het een of andere knoopwerk te doen. 'Het kostte dus Joe niet veel JOSEPHUS BRUINSMA dienstplichtige der lichting 1932 uit deze gemeente, vrijstelling van de dienstplicht wegens kostwinnerschap is geweigerd. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk de tiende dag na de dagteekening dezer be kendmaking beroep worden ingesteld. SNEEK, 21 Februari 1933. Groot is de belangstelling voor koorzang geworden en sterk is deze gegroeid in de laatste halve eeuw. Veilig mogen wij aan nemen dat het aantal zangverenigingen wel ongeveer 1 per 1000 inwoners van ons gewest bedraagt en zeker wel 10 maal zoo groot is ais voor 50 jaar. Niet te verwonderen dat de belangstelling van het niet-zingend publiek hiermede geen gelijken tred kon houden. Een, hoogstens twee uit voeringen per jaar te Sneek vermochten het totaal aan belangstellenden tot zich te trek ken en dit vormde een voldoende publiek. Thans moet hetzelfde publiek zijn aan dacht verdeelen over misschien wel 10 of meer uitvoeringen. Dus is de omvang van het publiek uiteraard geslonken, daargelaten hoeveel andere destijds niet bestaande dingen de menschen in de avonduren bezig houden. Een ractor van beteekenis voor de ver mindering van het concertbezoek is ook ongetwijield de radio. En dat is begrijpelijk. Als men, om eens een paar voorbeelden te noemen, vanuit Warschau gebombardeerd wordt met een notenstroom van Chopin op onschatbaar volmaakte wijze uitgevoerd door een leger van Poolsche pianisten, van uit Leipzig de 200 Bachcantates ieder op hun beurt wekelijks op hoogst stijlvolle wijze van uit den aether voor ’t grijpen lig gen, Amsterdam met een wonderschoone we dergave van Wagner’s Parsifal ons gehoor weet te vinden, de heerlijke warmgetimbreerde Londen- sche orkesten hun reine klanken ons over zenden, terwijl Rome of Milaan de Italiaansche opera ons in de perfectie voor ooren toovert en voor de oogen suggereert. Als men dat alles bedenkt dan behoeft het niet te verwonderen dat het concertbezoek ten doode opgeschreven lijkt of dat het zich zal moeten beperken tot bijzondere gelegen heden. Eene ontwikkeling der dingen, te be treuren voor de uitvoerende kunstenaars die in dezen vorm de gevolgen van de mechani- seering der muziek ondervinden, doch m. i. niet te keeren. Een klein gedeelte hunner zal in het radiobedrijf een plaats kunnen vinden, doch de groote massa, ingesteld op de mu ziekbeoefening der vorige periode, is over bodig geworaen. Voor de dilettanten-vereenigingen ligt de zaak eenigszins anders, mits zij zich los weten te maken van de idee dat hun streven allereerst op openbare uitvoeringen gericht moet zijn. Zij zullen het weer moeten zoeken in de onderlinge muziekbeoefening, die een zuivere bron kan zijn van geestelijke ont spanning. Zij zullen aldus weer in overeen stemming komen met de oorspronkelijke be doeling die bij de oprichting dezer vereeni- ging heeft voorgezeten. Dat een dergelijke muziekbeoefening, zon der bijbedoelingen, veel voor heeft, behoeft geen betoog, want waar alleen of hoofdza kelijk muziek gemaakt wordt om de prikkel van de uitvoering, daar kan deze beoefening nooit zoo zuiver en onbaatzuchtig zijn. Voor hunne onderlinge uitvoeringen zullen de uitvoerenden aangewezen zijn op de naastbetrokken belangstellenden. Buiten de zen kring op een eenigszins omvangrijk al gemeen publiek te rekenen, lijkt tegenwoor dig hoogst onwaarschijnlijk. Dit in aanmerking genomen kon Morgen rood over de grootte van zijn publiek niet klagen. De humoristische uitdrukking bij meer gelegenheden gehoord: „Als de koor leden opstaan, blijft er niemand in de zaal zitten”, werd gelogenstraft. Er bleek aardig belangstelling, al had het publiek wel de helft grooter gekund. En deze belangstelling was verdiend. Want „Morgenrood”, dit is ook nu weer gebleken, neemt onder onze koren een eervolle plaats in. De uitvoering van menig nummer was een verrassing. Zoo bv. „Mei”, uitstekend klinkende compositie „O, hij heeft altijd zoo’n beetje voor haar gezorgd,” antwoordde Mahooley. „De andere Indianen haten haar. Zjj vinden !haar te trotsqh.” „Zjj geeft hem 'te eten; daL zal wel reden genoeg voer hem gijn, om' bij haar te 'blijven,” merkte Ma.ttismi op. „Musq’obsis heeft nitemai.id noodig, o*m hem eten 'te geven. Die heeft ge noeg,” mengde Stiffy zich in het ge sprek. „Die 'heeft prachtige crediet- brieven.” Joe, die op allies lette, zag hoe Ma,- hooley zich plotseling omkeerde en zijn compaighon boos ap.nke.ek. Stiffy hield dadelijk zijn mo'nd. Joe kwam dadelijk -tot het beslikt, dat .Musq’oosib iets te maken had imet ,het gehei'.n, daft hij op het spoor was. In ieder ge val zofti hü een onderzoek instellen. „Prachtige crediietbrieven?" vro'eg hü. j „Voor een Indiaan natuurlijk,” ,ant- woordde 'Stiffy vlug. „Maar verder niet de mofeite waard.” Jo’e was niet overtuigd. Maar hij beidde zijn tijd. Het gesprek kwaim nu op (Andere on derwerpen. Joie ut te peinzen op welke om vergunning tot uitbreiding van de sme derij in het gebouw hoek Wijde Noorder- horneKerkgracht, kadastraal bekend ge meente Sneek, Sectie B, No. 1518, door bij- trekking van het perceel Sectie B, No. 3607 en door verplaatsing van de boormachine, de slijpmachine, de slijpsteen en de electro motor van 2 P.K. naar dat perceel. moeite het gesprek op hem te brengen. Toen hij zag, dat Beattie n,aar hem keek, ‘behoefdte hij slechts te zeggen j „Flinke oudte heer, wat „Een van die bestel” zeide Beattie warm. '„Het tegenwoordig -geslacht heeft ze zoo niet. En jiij is even intel ligent 'als eerlijk. Iedereen, in het land zou hem 'geven wat hij vroeg. Zlijln woord! is zoo goed als de bank.” „Jammer dat hij er op zijn ouden da^ zoo beroerd' aan toe is!” „Beroerd taan toe? Hoe bedoel je dlat?” „Nou, hij kan niet veel meer doen. En 'hij heeft, naar het schijnt, geen fa,- milie.” 1 „O, 'Musq’oosis heeft voor zijn ppdten dag 'wat op zij gelegd. Jarenlang heeft hij een flink bedrag in mijn boeken gehad.” „Wat 'heeft 'hij d'aajmede gedaan?” Beattie zag in d'ië vraag niets meer dan een manier om,1 verder tip piraten. „Overgebracht naar de Flransche fac- torij. 'Ik vermoed', dat hij Mahooley wou laten 'zien, dat hij rijk jte. Hij] kan er niets Van uitgegeven hebben. Ik ?al het 'waarschijnlijk dezer dagen wel te rugkrijgen!,, „Waar heeft hij het indertijd pree verdiend Vroeg Joe. „Miet bont „Neen,” zeide Beattie; „hij had een soort compagnonschap met een zeke ren Walter Forest, een blanke. Toen Forest stierf, werd' het bedrag overge schreven o-p Musq’oosis. Het ie twin tig jaar geleden. Ik heb- de pest vag mijn voorganger overgenomen.” van den directeur, den heer K. Molenaar. „Sanctus” van Palestrina, levendig en rftet goed stijlbegrip gezongen, al had ’t rhythme elastischer gekund. Dan „Broeders verheft u”, een waarlijk zuiver, eenvoudig en plas tisch propagandalied. Voor de noodige af wisseling was gezorgd door de uitvoering van Gluck’s Morgenzang en Zölnner’s popu laire polka, die het beiden nog best deden. Hoogere artistieke resultaten bereikte het koor met de moeilijke nummers van Joh. H. Caro en het boeiende lentekoor van Haydn, bij welke laatste 2 nummers het Leeuwarder Dilettanten-Orkest op verdienstelijke wijze voor de begeleiding zorgde. Morgenrood kan tevreden zijn. Het koor zit goed in elkander, de leiding is in be proefde, vaste handen, de toewijding is klaarblijkelijk. Naar veredeling van klank worde gestreefd, speciaal bij de mannen stemmen. Hier wreekt zich ons Friesch stadsdialect. Ter afwisseling had de zangvereeniging zich de medewerking verzekerd van het Leeuwarder Dilettanten-orkest. Gemeten met den m. i. eenigen juisten maatstaf „dilettan tenwerk”, kan getuigd worden dat er veel te waardeeren viel, vooral in de Kriegsmarsch van Mendelssohn en in de bekende ouverture Dichter und Bauer van Suppé, ook bruik baar, gebruikt en bekend onder den naam Poète et Paysan. (Bij gebrek aan repertoire werden vroeger de programma’s wel eens samengesteld door afwisselend van beide titels gebruik te maken. Hetzelfde geschied de o. a. ook met „Les deux journées” van Cherubini, die dan later als „die Wasser- trüger” herhaald werd. Hier was men na tuurlijk door de niet-letterlijke vertaling het spoor heelemaal bijster.) In het fluitconcert van Popp wist de heer „Per chèque op Gilbert Beattie 578.00 dollar.” Daaronder kwamen de schillende 'bedragen, diie Graves het Vervoer betaald had. Joe deed het boek zacht dicht. Dus was Sam in dienst van Musq’oosisJ En Musq’oosis was een soort vop|gd over Bela! Je hadt niet veel phantasie noodig om hier een verband ,te zien. Maar Joe’s triomf over deze ontdek king ging gepaard met een bittere ja loezie. Doch hoe dit zij, hij was er vrjj! ze ker van, dat Sam miet wist wie de eige naar was van het span, dat hij reed, en hjj zag hier een prachtige gelegen heid om een gemeen stukje uit te ha len. Maar eerst moest hij nog mieer ze kerheid 'hebben. Toen Stiffy, na de vermiste kist ge vonden te hebben, weer beneden kwam, zat Joe weer op zijn oude plaats. manier hij inzage zo'u kunnen nemien van Musq’oosis rekem'ng-coui ant en Stiffy’s 'boeken. Na eenigen tijd kwam een i'.itoörling zeggen, dat er een Yorksche. boot in het zicht was. Dat ga,f een weikotoe af leiding. Er ontstond een twistgesprek o'ver de vraag of hei .Stttfy en Ma,hoo- ley’s eerste boot van dit seizoen of nieuwe Voorraden voor Graves zijn gou den. Ten slotte besloten gij paar den Point te rijden cm te kijken. „Ga mee, Jce,’’ zei er ,een. Joe deed alsof hij ihii was. „Och, waarom? Ik blijf ma,ar hier bij Stiffy.” Toen zij weg waren, bleef Joe nog zitten peihzen. Maar middeltjes beden ken kon hij niet. Hij durfde zelfs niet indirect o\ ci de'zaak .te .beginnen, bang dis hij was, c'.'T hij' daardoor Stiffy’s achterdocht zou opwekken. Eindelijk viel hem ?.Cs in. „Zeg, Stiffy, 'note staat mijn rekenlng- coiirant Stiffy vertelde het hem. „Wcftl” riep Jote met gehuichelde verontwaardiging. „Het moet taeer zijn. Je hebt zeker ergens een fout ge maakt.” Do. tref Stiffy op zijn zwakste plek. „Ik maak nooit een fout,” antwoordde hij driftig. „Jullie bestellen altijd ,vah rilles en nog wat en denken, dat het geen je totekomt nog even groot blijft. Kijk zelf maar!” Daft waS juist wat Joe .wilde. Brolmmend slungelde hij naar hen tote. Stiffy legde hem uift hoe de debet posten ahn den eenen en <de credit- posten aan den anderen kant stonden. Iedere cliënt had een bladzijde ^part. Joe tag, alvorens zijn rekening pp te slaan, ‘Stiffy iii een klapper keek. Joe liet zith tenslotte overtuigen en ging dan naar zijn plaats bij de kachel terug. Hij wist nu tenminste hoe er boek gehouden werd, maar de groote moeilijkheid moest nog overwonnen worden, n.l. hoe, zonder dat Stiffy het merkte, inzage te krijgen van de boe ken? Maar hier kwam het geluk hem1 on verwachts te hulp. Wanneer Stiffy niet aan het oiptellen wa,s, maakte hij den inventaris pp. Hij zou met het volste recht chef in een groot warenhuis heb ben kunnen zijn. Voor de1 anderen te rug kwamen, begoln hij de Artikelen op de planken te tellen. Hij stuitte op een moeilijkheid in het aahtal blikken gecondenseerde melk. Herhaalde optellingen gaven hetzelfde resultaat. „Lieve hemel, we zijn be stolen,” riep hij uit. „Tenzij er nog een kist op zolder staat!” Hij vloog de trap op. Op hetoogen- blik, dat zijn gewicht de planken kra ken deed, sprong Joe onmiddellijk pp, haastte zich op zijn gepantoffelde yoe- ten naar Stiffy’s klein heiligdom en sloeg in den klapper gauw de M op. „Musq’oosis; folijo ,752.” Hij sloeg het grootboek op. Die geluiden boven hem 'hielden hem precies op de hoogte van wat Stiffy deed. Joe vond het folio en daar stond' in Stiffy’s prachtig handschrift ajles wat hij wilde wteten. Hij had slechts een oogenblik noodig om de beteekenis te begrijpen. Op de debetzijde las hij: „Voor het span Sambo en Djnah met wagen ten tuig 578.00 dollar.” Daar pn- der volgden verschillende voorschotten aan Sam. Aan de cxeditzyd® istond: Rieten*dok door ratten^vernield de N.V. LANKHORST TOUW- FABR1EKEN aldaar, om vergunning tot uitbreiding van de ma chinale spinnerij, touwslagerij en vischnet- tenfabriek aan de Prinsengracht, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, nos. 2300, 3045, 1631 en 1736 (ged.) door a. het bijbouwen van een fabrieksruimte, waarin werkzaamheden ten behoeve van de touwfabricage worden verricht en waarin geplaatst zullen worden: 5 hekelmachines, 3 spinmachines en 2 karderiemachines in werking te brengen door 4 electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 80 P.K. b. het bijplaatsen in de bestaande spin nerij van 3 scheer- en 4 wikkelmachines, in werking te brengen door een electromotor van 20 P.K. dat op Woensdag de 8 Maart 1933, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize al daar gelegenheid zal worden gegeven om tegen de verzoeken bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten en dan zoowel de verzoeker(ster), als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedu rende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter secretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden ken nis kunnen nemen. De aandacht wordt er Inzonderheid op gevestigd, dat volgens de heerschende op vatting, slechts tot hooger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten SNEEK, den 22 Februari 1933. Weigering vrijstelling. De BURGEMEESTER van SNEEK brengt ter openbare kennis dat van heden af ter Secretarie, 2e Afd. ter inzage ligt de beschikking van den Minister van Defensie, Unema door zijn geacheveerd spel de aan wezigen zeer te boeien. Wat het orkest aangaat, zijn zwakke plek is de onderlinge zuiverheid. Deze was meer malen onvoldoende. Hierin verbetering te brengen is allereerst gewenscht De direc teur, de heer Mar. Naberman, bewees door zijn muzikale leiding de juiste man op deze plaats te zijn. Duidelijk waren zijne bedoe lingen voor de leden kenbaar, zoodat met veel aplomb en eenheid gemusiceerd werd. Geen twijfel of bij volhardende studie en getrouw repetitiebezoek zal deze vereeniging zich zelf en anderen tot ontspanning en ont wikkeling kunnen zijn. Jac. N. D. H. Bijzondere Vrijwillige Landstorm. In Amicitia vond gisterenavond een groote propaganda-vergadering van bovengenoemd Instituut plaats. Ds. Dethmers opende te ruim 8 uur de goed bezochte samenkomst met gebed. Het le couplet van het oude Wilhelmus werd staande gezongen. Daarna riep spr. allen het welkom toe, verblijd zijnde over de groote opkomst. Spr. achtte het korps zeer hoog en noemde het een uitnemend Gods geschenk in deze woelige dagen. Niemand kan zeggen welke gezegende werking van dat korps is uitgegaan. Bovenal is de pre ventieve kracht van dit korps zeer groot. Wij betreuren in het diepst van ons hart, dat de marine-opstand in Indië moest gedempt worden op een wijze als is geschied. De minst schuldigen zijn de slachtoffers gewor den, terwijl de eigenlijke opruiers vrij uit gaan. Voor ons land is het van groot belang dat de B. V. L. er is. Verwoesten kan men in een oogenblik; in opbouwen zijn de re- volutionnairen nog geen mannen geweest. Spr. hoopt dat de geestdrift bij het korps dat ter secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van 1. P. FABER Uzn., Smid, aldaar, 0 5 fa lieide in it wildn. NIEUWE SNEEKER COURANT reparatiekosten gevrijwaard. Laat Uw eigendommen -1 - 1 11 BVAV.M I a1 AM AA O O tz voor goed een eind aan de rattenplaag door ding van Rodent. Het trekt ratten en muizen on weerstaanbaar aan. Koop nog heden een enkele doos 0 50ctof een dubbele doos a 90 cl en morgen zult L- 7 gisten. Imp.: Fa. B. Meindsrsma - Den Arbeiderszangverecniging „Morgenrood”. Het rieten dak van een boerderij in de buurt van Alkmaar vertoonde aan de binnenzijde groote gaten, die door ratten werden veroorzaakt. Ten einde raad nam de eigenaar een proef met Rodent, met het ge volg dat hij 's morgens tal van doode ratten vond en nadien geen rat meer heeft gehoord of gezien. Eén doosje Rodent heeft hem voor honderden guldens reparatiekosten gevrijwaard. Laat Uw eigendommen niet door dit schadelijke ongedierte vernielen. Maak voor goed een eind aan de rattenplaag door aanwen ding van Rodent. Het trekt ratten en muizen on weerstaanbaar aan. Koop nog heden een enkele doos 4 50 ct of een dubbele doos a 90 ct en morgcu zult U van rat en muis bevrijd zijn. O. a. bij alle dro gisten. Imp.: Fa. B. Meindarsma - Den Haag. B 47 HINDERWET >1 KUEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1