annex SNEEKER COURANT (76e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek ta Ht in ile wildernis. K Eerste Blad Uitgave KIEZEBRINK Co. No. 46 Woensdag 8 Maart 1933 49e Jaargang Dit No. bestaat uit 2 Bladen Feuilleton. r I NIEUWSTIJDINGEN. Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen. Regelprija 9 cent. Abonnementen belangrijke korting nog HOOFDSTUK XXII. Wordt vervolgd. De muitery op „De Zeven Provinciën”. Het interview met luitenant ter zee de Vos van Steen wijk. D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Klacht tegen een officier van justitie. meldt men ons, een klacht bij den mi nister van justitie ingediend. Nederland en de Duitsche verkiezingen. Het is niet ónmogelijk dat door de uitslag der Duitsche verkiezingen een uittocht uit Duitschland zal plaats hebben zoowel van Duitsche Israëlieten als communisten. In verband daarmede is de Nederlandsche grenswacht versterkt. Roman van HULBERT FOOTNER Voor Nederland bewerkt door W. J. A. ROIDANUS Jr. I Bela keek Joe uittartend aan, maar deze beantwoordde haar blik niet. Hij trok een woedend gezicht en vloekte binnensmonds. Sam, die de geheele situatie over zag, liep kalm naar Bela’s plaats, zette de kist op, ging daarop zitten en glim lachte in het teleurgestelde gezicht van Joe. Dat bezorgde hem meer dan één Vriend in het restaurant. De oogen van Coulson schitterden van bewonde ring. Big Jack voelde zich weifelen tus- schen ouden wrok en nieuwen eerbied. Sam maakte dadelijk gebruik van die gunstige stemming. „Het schijnt, dat jullie me. vanavond niet verwachtten," zeide hij kalm. „Ik zou voor geen geld van de wereld weg gebleven zyn. Ik hoorde, dat er iets bijt zonders gaande zou zyn. Wat is het eigenlijk, Joe?” Joe was in dergelijke dingen niet te gen Sam opgewassen. Brommend wend de hij zijn hoofd af. „Wat gaat er gebeuren, jongens?” vroeg Sam. „Een vaudeville of gezel schapsspelletjes De anderen lachten harteljjk. Joe Van den kapitein ter zee, Coster, lei der van het onderzoek naar de muiterij aan boord der „Zeven Provinciën”, ont ving de „Java-Bode” een schrijven van den volgenden inhoud: „In uw blad van 11 Februari komt een interview voor, dat gehouden zou zijn met den luitenant ter zee N. baron de Vps van Steenwijk over de gebeur tenissen aan boord Hr. M|s. „De Zeven Provinciën”. Genoemde luitenant ter zee verklaart dit interview voor gefingeerd, terwijl mij blijkt, dat de hem in dit interview toegeschreven verklaringen in voorna me punten afwijken van de verklaring zooals hij dpze .voor de commissie van onderzoek heeft afgelegd”. In het uitvoerige commentaar op de zen brief zegt de hoofdredacteur van de „Java-Bode” o.a. Wij hechten belangrijk meer waar de aan de mededeelingen, door ge noemden officier aan den journalist ge daan, dan aan de latere verklaring voor de commissie van onderzoek. In het interview sprak de officier onder den verschen indruk van het ge beurde. Voor de commissie van onder zoek, vele dagen later, kan hij anders spreken. Hij mag dat zelfs doendit is zijn rechtals verdachte I Wij laten de ontkenning van luite nant de Vos van Steenwijk voor wat zij! waard isen wij protesteeren qr te gen, dat deze officier, nu zijn eerste lezing in strijd is met zijd tweede, een journalist van zeer ernstige dingen be schuldigt. gebaar alsof hij zyn schoenen weer wilde aantrekken. Die lach was als een zweepslag voor Sam. Wit van woede wendde hij zich tot Bela. „Ga naar de keuken 1” beval hij. „Doe de deur achter je dicht. Ik ben begon nen en zal het uitvechten. Wil je me weer te schande maken?” Bela kromp onder zijn bittere, booze woorden ineen. Zij liet haar hoofd zak ken en liep als een blinde vrouw naar de keukendeur terug. Maar zij ging niet weg. Zij bleef daar de vreeselijke oogenblikken, die volgden, bij de deur staan; zij sprak geen woord en volgde met angstige, wijd opengesperde oogen iedere beweging. De tegenstanders kwamen weer naar elkaar toe, terwijl Jack achteruit ging. Zij liepen om elkaar heen, zoekend naar een opening. Zij vormden een treffend' contrast. „David en Goliath,” fluisterde een der omstanders. Sam paste de taktiek toe om Joe uit te putten door hem zooveel mogelijk te ontwijken en te zorgen dat hij geen zware slagen kreeg. Bovendien plaagde hij hem telkens ten einde hem zóó dol van woede te maken, dat hij niet wist hoe hij zijn stooten plaatste. Tusschen de verschillende ronden in kqek Musq’oosis goed wat Mattison deed en paste dat dan op Sam toe. De toeschouwers begonnen ten slotte onge duldig te worden door al dat voetwerk. Zij moesten bloed zien om de opwin ding er in te houden. Van alle zjjden klonken kreten om np toch te gaan toe slaan. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum, met theebladeren. Hij nam dien op en gooi de den inhoud in Joe’s gezicht. als altijd uitstekend is. In „De Vrouw zonder naam” treedt Char les Farrell op, nu eens niet met Janet Gaynor doch met Elissa Landi. Het is een film met een spionnage-intrige, welke een boeiende geschiedenis tot basis heeft en sterk spel van de hoofdpersonen. Een onderhoudend programma. Zakennieuws. De heer S. Brandsma heeft in de Ves- perstraat no. 25 een geheel naar de eischen des tijds ingerichte bakkerij geopend, onder de naam „De Klimop”. Bij de keurige win kel is een bakkerij, welke van de modernste outillage voorzien is, zoodat de cliëntèle van deze nieuwe bakkerij op de meest hy giënische wijze wordt bediend. Thans stonden allen op. Zij schoven de schragentafel tegen den muur en de kisten er onder. Allen ve den in de grootste opwinding: wat immers is op windender voor mannen dan een vuist gevecht. Sam en Joe trokken hun jas uit en wierpen die op den grond. Joe ontdeed zich tevens van zijn schoenen. Sam had pantoffels aan. Coulson kwam met tranen van erger nis naar Sam toe en greep zijn hand. „Ik mag niet bij zoo’n vuistgevecht aanwezig zijn,” zeide hij: „Ik zou mijn strepen verliezen, als het uitkwam. Maar je hebt mijn sympathie. Ik hoop, dat je hem neer zult slaan. Ik zal door het raam kijken,” voegde hiji er fluis terend aan toe. En vlug liep hij naar buiten. Big Jack ging midden in het vertrek staan. „Ik zal scheidsrechter zijn, als beide partyen dat goed vinden,” zeide hjj'. „Ik vind het best," antwoordde Sam kortaf. Jack wees hun hun respectievelijke hoeken aan en vroeg voor beiden een secondant. Verscheidene boden zien aan om Joe te secondeeren. Hij koos Mattison. Sam bleef alleen in zyn hoek. Hoewel hy door zijn moed veler sympathie ge wonnen had, durfde toch geen hunner zich op te werpen als kampioen voor een zaak, die zy allen als hopeloos be schouwden. Joe was een formidabele figuur. Hij was weer kalm.'' Van achter de blanken kwam een kleine gebogen gestalte te voorschijn en ging naar Sam toe. 1 „Ik wil je man zijn,” fluisterde hij, „als je je niet schaamt voor een rood- voelde, dat hij terrein verloor, en dat hij dat weer moest winnen. „Belal” riep hij ruw. „Neem een an dere kist en kom bij mij zitten.” Stom verbaasd over dien toon keek Sam op. „Er is geen plaats,” zeide Bela op doffen toon. „Haal een kist!” riep Joe bevelend. Er kwam een harde trek op het ge laat van Sam. „Vriendlief, dat is geen manier om tegen een dajne te spreken,” zeide hij zacht. Zoo’n antwoord wilde Joe juist heb ben. „Wat heb jij daarmede te maken?” „En dat is geen manier om tegen een man te spreken.” ,-,Tegen een man, neen; maar goed genoeg voor een kok!” Vlak naast Sam stond een kop Een kreet van verbazing ontsnapte allen. Met een gil van woede sprong Joe op. Sam stond reeds en trapte de kist, die hem hinderde, weg. Toen Joe op hem afvloog, liep hij naar den an deren kant van de tafel. Sam had alles vooruit overwogen. Vóór alles wilde hij een gewooji, ruw gevecht vermijden, waarin hij in geen geval kans hebben zou. „Willen jullie een eerlijke bokspartij' zien, jongens?” riep hij. „Ja,” riepen er zes tegelijk. Big Jack hield Joe tegen. „Alles vol gens de regels,” zeide hy bevelend. Damwedsitrijd WeddoOzen. Het is ongetwijfeld van het bestuur der Sneeker Damclub een goede gedachte door het uitschrijven van een damwedstrijd mede te werken om aan de gedurige lediggang der werkloozen eenigszins tegemoet te ko men. De leiding is opgedragen aan den heer H. de Boer, die er zeker in zal slagen ook pasbeginnenden spoedig met de fijne trucjes van het damspel bekend te maken, zoodat het voor dezen geen bezwaar behoeft te zijn hieraan deel te nemen. Wij verwachten een flinke deelname. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar een advertentie in dit blad. Een der beste films waarin Harry Piel ooit optrad, is wel die welke nu in de B i o s- coop bij de Waag gaat: „Bobby trekt van leer”. Ook hier zorgt deze filmspeler voor de noodige sensatie, terwijl zijn spel Feestavond Studiesport. In de Harmonie gaf Zaterdagavond Stu diesport haar jaarlijksche uitvoering, welke, zooals de voorz., de heer J. Haytink mee deelde, door het overlijden van den heer Dijkhuis, van December tot nu was versteld; op verzoek van den spr.' brachten de aan wezigen door zich een oogenblik van hun zetels te verheffen hulde aan de nagedach tenis van dezen beminden leeraar. Dank bracht spr. daarna aan de h.h. Slim en Jongkindt, die bij de voorbereiding van den avond hielpen en de fa. J. L. Bakker, die de tooneelaankleeding verzorgde. Het programma bevatte een drietal blij- spelletjes; de voorzitter had te voren de clementie der aanwezigen ingeroepen voor het spel, omdat ziekte ook in dit opzicht Studiesport parten had gespeeld, maar dit verzoek scheen ons al te bescheiden, inder daad werd er zeer aardig gespeeld en wij veroorloven ons een bijzonder woordje van lof voor de damesrol in „Geknipt” en „Het meisje en de inbreker”. Behalve deze een- acters gaf een groep meisjes een dans „Ge- schichten aus dem Wienerwald”. Keurig 1 De directeur der H. B. S. de heer De Haas, dankte spelers en de h.h. Slim en Jongkindt. Er was bal na. Kunstavond afd. Sneek Next Ver. van Fabrieksarbeiders. Zondagavond gaf de afd. Sneek van de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders een kunst avond in de Harmonie, waar het ensemble André Menist optrad. De heer P. van derVeen heette allen welkom en met groote vreugde omdat de af- deeling in 1 jaar in ledental bijna is ver dubbeld, nl. van 38 op 71 leden is gekomen. We weten dat in deze groep velen ongeor ganiseerd zijn, en het is zoowel hun eigen belang zich te organiseeren als dat vande andere kameraden. Wij hopen dat deze organisatie dit jaar weer zoo’n sprong zal maken. De geheele moderne beweging heeft hier een mooie sprong gemaakt nl. met 90 tot bijna 900 leden. Laten de propagan disten zorgen dat we eind van dit jaar de 1000 leden vol hebben. Waar het verplicht lidmaatschap is, zal men moeten inwerken op de verkeerd georganiseerden. Spr. wekte ten slotte op het grabbelfonds „Kort dag” zoo goed mogelijk te doen sla gen, opdat wij voor Duitsche toestanden be waard blijven. In een zitting van de Vierde Kamer van de Rechtbank te Amsterdam, stond een vrouw terecht wegens smaad. De verdediger had eenige getuigen décharge gedagvaard. Tijdens het ver hoor maakte de officier van justitie, mr. de Blécourt, de opmerking, dat z.i. het déchargeverhoor in elkaar was gezet. De verdediger mr. dr. Benno J. Stok vis protesteerde daartegen in zijn plei dooi, waarop de officier opmerkte„We spreken op het parket niet zonder re den v^i het systeem Stokvis”; U roept altijd tientallen getuigen k décharge op De president, mr. J. Wi. Huysinga, gaf den officier onmiddellijk te kennen, dat naar zijn oordeel deze uitlating niet op haar plaats was. Naar aanleiding van de uitlating van den Officier heeft mr. Stokvis, zoo De heer J. W. d e V r i e s sprak een pro- pagandarede uit. Spr. zegt dat wij in uiterst ernstige omstandigheden bijeen zijn; een ongekend ernstige crisis heerscht; alleen onze organisatie met 32000 leden heeft 13500 leden werkloos; 65 der fabrieks arbeiders zijn in 1932 werkloos geweest, f 1.800.000 is dat jaar door ons aan werk- ioozenuitkeering uitgekeerd; in 3 jaar 5 mil- lioen gulden; nu in de eerste 5, 6 weken millioen gulden. Hier in Nederland zijn totaal 350.000 werkloozen; in Engeland 2Jó a 3 millioen; in Duitschland 6 millioen, d. w. z. met de gezinnen mee 18 tot 22 millioen bewoners door armoede getroffen of 1/3 deel der bevolking aan steeds diepere ar moede onderworpen, terwijl de boerenstand zoowel hier als daar langzaam ten gronde gaat. In Amerika zijn 17 millioen werkloo zen! Die cijfers bewijzen dat het kapitalisme ziek is, niet in staat is de menschheid wel vaart te brengen. De oorzaken zijn duidelijk: dit productie proces is slechts ingesteld op voortbrenging om winst en de voortbrengingsmogelijkheid is gestegen hooger dan men ooit gedacht had. Zoo stikken wij nu in de overvloed, en omdat men zoo veel voortgebracht heeft, wordt men nu gestraft met werkloosheid en sterft van honger te midden van overvloed. En dan vraagt men nog eerbied van ons voor dit stelsel en voor het gezag! Het is geen wonder dat geestelijke ont reddering het gevolg is van economische ontwrichting. Daarom krijgt de reactie in Duitschland een kans, kan de avonturier Adolf Hitler er kanselier worden. Ook de verdeeldheid der Duitsche soc. arbeiders is daaraan schuld. Was die er niet geweest dan hadden fas cisme en monarchisme daar geen kans ge kregen. Deze maatschappij, die onhoudbare toe standen schiep, moet plaats maken voor een betere, een socialistische. Ook velen van hen, die vroeger nooit van het socialisme wilden weten, voelen die onhoudbaarheid nu. In de Geldersche baksteenindustrie vonden vroeger 4000 arbeiders brood, nu staan de tasvelden vol, 100 steenfabrieken hebben een jaar stil gestaan en nu liggen er besluiten van de fabrikanten bij ons, dat zij geen collectief contract meer willen, en de loonen zullen verlagen met ‘/s en meer zelfs, bijv, van f27.op f 12.per week. En toch zijn er geen steenen te veel. Er zijn nog heel wat woningen te bouwen en wegen aan te leggen. En door de loonsverlaging zal er geen steen meer verkocht worden. De fabrikanten handelen slechts uit weer wraak om in één keer terug te nemen wat in 15 jaar met moeite is verkregen. Het tragisch gebeuren met de Zeven Pro vinciën doet de burgerij herstel van ’t ge zag eischen. Die onbezonnen demonstratie heeft in veler hart de schrik doen ontstaan, ook in kapitalistische kringen in Indië en in hun demonstraties gingen deze kringen zich te buiten aan uitdrukkingen jegens ons, welke niet getuigen van beschaving en welke wij zeker niet tegen hen zullen gebruiken. Het is echter een bewijs hoe de stem ming is gekeerd, en dat wat zich in Duitschland afspeelt, zijn invloed in Ne derland doet gevoelen evenals in 1918. In deze tijd worden wij gesteld voor de Kamer verkiezingen; men eischt een sterk gezag, d. w. z. een onderdanig arbeider zooals er 80 jaar geleden waren. De strijd zal zwaar zijn maar het is een geluk te mogen strijden. Nu in Duitschland de democratie neerge slagen wordt, zullen wij hier alle krachten inspannen de vrijheid hoog te houden en de democratie te verdedigen. Het gezelschap Menist bleek een zeer ge varieerd programma te hebben: muziek, zang, declamatie, tooneel. De heer Menist zelf, die in de muzieknummers de piano partij had, toonde zich een veelzijdig kun stenaar, daar hij niet alleen declameerde (het Zoutvat van Laurillard, De Werksta king van Coppée, Plichtsbetrachting van J. v. Maurik), maar in de Viool van Cremona de hoofdrol op buitengewoon goede wijze vertolkte. Mevr. SchaakeVerkozen gaf op alleraardigste wijze liedjes ten beste, de heeren Blazer en Elsas bleken op cello en viool voortreffelijke musici. Het was een mooie avond. Sigarettenverpakkingen en fiscus. In verband met de omstandigheid dat na 31 Maart a.s. bij kleinhandelaren nog siga rettenverpakkingen in voorraad zullen kun nen zijn waarop meer dan één aanvullings- zegel is aangebracht, heeft de Minister van Financiën de datum tot welke zulks geoor loofd is nader verschoven van 1 April a.s. tot 1 Januari 1934. Te Utrecht is bij de Nederlandsche Spoorwegen geslaagd voor het examen voor commies bij den dienst van het vervoer, de heer J. Heiner, alhier. huid.’” Sam glimlachte en drukte de hand van den ouden man hartelijk. „Goede kerel!” zeide hij. „Jü bent de bovenste bestel” Mahooley, Birley en nog een ander kwamen, beschaamd door dit wonder lijke tooneeltje, nu ook naar Sam toe. Maar met een handgebaar wees hij ze terug. „Musq’oosis is mijn secondant,” zeide hij. „Volgens de regelen van markies van Queensberry,” zeide Jack. „Niet slaan bij het af breken.” Dat was een voor deel voor Sam. „Tijd!” riep Jack. De tegenstanders kwamen uit hun hoek. Al dien tijd had Bela bij1 de keuken deur gestaan; zy drukte haar handen tegen haar borst en haar angstige oogen volgden alles wat er ge beurde. Zij begreep het niet goed, Maar toen zij naar elkander toegingen, wist zij het. Zij1 vloog naar het midden van het vertrek en ging tusschen hen in staan. „Houdt op!” riep zy. „dit is mijh huis. Ik wil niet, dat er hier gevochten wordt.” Ze hield op en keek uitdagend om zich heen. „Lafaards! Om hem te laten vechten! Dat is geen eerlyk ge vecht. De een is veel te zwaar!” Alle mannen begonnen zich allesbe halve op hun gemak té voelen. Zij had den in dit geval van mannen de vrouw heelemaal over het hoofd gezien. Per slot van rekening was het haar huis. En het was nu te donker om het bui ten uit te vechten. De stilte werd verbroken door een honenden lach van Joe. Hy maakte een NIEUWE SNEEKER COURAN i 60. B1OSCOOPNIEUWS.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1