der Gemeente Sneek Officieel Orgaan Is het niet zoowat tijd Uw gezondheid om aan te gaan denken/ A 1 Zaterdag 25 Maart 1938 No. 51 Eerste Blad Dit No. bestaat uit 3 Bladen v^ÜDHÊig Rook dan Uitgave KIEZEBRINK Co. Zaterdag 25 Maart 198849e Jaargang I Feuilleton. de beste Sigaret vcor Uw gezondheid! OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle AdvertentlBn worden In belde bladen opgenomen. Modeshow Het Hoogjhuis. en woede pre- Het geheele land was vlak en Sam kreeg den indruk, dat hij op den bo dem der wereld was. Toen hij dan ook onverwachts aan den rand van een reus- Afsluitdijk - /Bolsward - Sneek - Joure -Hee_ renveen, welke propaganda beoogt meerdere steun te verleenen aan de door anderen reeds in deze richting ondernomen stappen. Wij vernemen dat de pogingen in zooverre bekroond zijn met succes dat Zijne Excel lentie de Minister van Waterstaat de heer mr. P. Reijmer, vergezeld van de h.h. Dr. Ir. J. A. Ringers, Directeur-Generaal van den Rijkswaterstaat en de Hoofdingenieurs- Directeuren van den Rijkswaterstaat Ir. G. J. v. d. Broek en Ir. G. Redeker met het Comité een excursie zullen maken op Maan dag 27 Maart a.s. Het voornemen van Z. Ex. is om te 12 uur te arriveeren aan het eindpunt van de afsluitdijk aan de Friesche kust, om ver- Ofschoon hij en Ed Chaney elkaar slechts even gezien hadden, toen de laatste zich even in de kolonie opge- houden had, begroette Ed hem als een broeder. Hij was een eenvoudige, van goedheid overvloeiende ziel. „Hallo! Hallo!’’ riep hij uit. „Waar achtig als ik niet 'dacht, dat het ,een spook was! Sinds ik hier ben, heb ,ik geen rasgenoot gezien. Waarachtig, je tong zou gaan roesten door het weinige gebruik, dat je er van maken kunt. Kom binnen! Ik heb wel niet veel ibij- aonders, maar wat er is, kan je gebrui- zeide de chef. „Je moet het je,zelf ma ken.” Sam weigerde alle uitnoodigingen om een nacht of een paar dagen of een hee- len zomer te blijven en wist den chef over te halen hem in een kano de rivier over te zetten. Er was ook een praam voor het transport van zwaardere la dingen. Toen hij weer aan land was, liep hij stroomopwaarts. Hun beschryi- ving van de groote eenzaamheid dier streken had een groote aantrekkelijk heid voor hem. De zon begon reeds hoog te staan, toen hij een kleine A-tent in de weide zag, die uit de rivier oprees. Het wei nig begane pad, dat hij volgde, eindig de bij het hek van een heining. Aan de andere zijde was een bebouwd veld. Dit alles maakte een typisch-vreemden indruk in een wereld van ongerepte na tuur. Bij den ingang der tent stond een blanke te kijken. Een blijde uitroep drong tot Sam door. Uitvoering Leeuwarder Mannenkoor. Het Leeuwarder Mannenkoor onder zijn directeur de heer Jao. N. D. Hoog slag alhier, heeft met zijn uitvoering van Woensdagavond in de Groote Kerk niet alleen het crisiscomité aan zich verplicht, maar zeer in het bijzonder ook de zang- en muziekliefhebbers, waarvan talrijke aanwezig waren. Het koor beschikt over uitstekend materiaal, dat zuiver en beheerscht zingt, en gespeend is van alle poging Men waande zich op eenmaal van den winter in den zomer verplaatst, bij het bin nentreden van de ruime.lokalen waar „het Hooghuis” Donderdag het nieuwe seizoen opende met een Modeshow voor Dames- kleeding. Met veel bevalligheid werden de nieuwste snufjes getoond Bijzonder trokken de aandacht de nieuwe tinton als licht beige, zilver grijs, bleu pastel, waarin mantels, japonnen en hoeden werden getoond. Een rijke knoopgarneering is aangebracht, di verse mantels met sjaal. In zwart wit zoowel voor mantels als japonnen passeerden schit terende modellen de revue. De japonnen waren bijzonder smaakvol, naast snoezige avondtoiletjes ook keurige middag-japon- nen en wij zagen leuke mantelpakjes: cos- tuumrokken met heel iets nieuws in tricot- blouses. De hoeden waren zeer smaakvol en pasten bij het geheele toilet. De prijzen zijn zoodanig dat iedere dame gemakkelijk kan besluiten er meerdere in een seizoen te koo- pen. De firma Carl Stockmann mag zeker van succes spreken gezien de onverdeelde be langstelling waarmede een talrijk publiek deze show van het begin tot ’t einde volgde. Naar men ons mededeelde waren er voor de middag 220, voor de avond 235 plaatsbe wijzen af gegeven. Drie dagen lang had hij, door zyin voortgedreven, doorgeloopen. Zijn eenige gedachte was zoo ver mo gelijk van zijn medemenschen weg te komen. Hij koos het pad naar de Spirit River, omdat hij geen verdere plek wist. lederen dag liep hij tot zijn beenen hem hun dienst weigerden; dan ging hij in zijn deken liggen en sliep. Het den geheelen dag loopen en de ver moeienis, die daarop volgde, verdoof den zijn verdriet. Zijn geweer verschafte hem bosch- hoenderen en prairiekuikens en hij vond overal bezieën. Brood had hij niet voor hij het geluk had een eland te schieten, dien hij in een Indianenkamp voor een zak meel en een doos bakpoeder ruilde. Dorst leed hij veel, want hij' door kruiste een plateau en wist de ligging der bronnen niet. Behalve in dat Indianen-kamp ont moette hij geen levende ziel. Het ruwe wagenpad bracht hem grootendeels door een bosch van hooge ranke es- schen met sneeuwige stammen en groe ne kruinen. Er waren open ruimten en dicht begroeide weiden met bloemta- tapijten. koor en een het „Het geluk komt hier tot niemand,” ken. Binnen een paar minuten heb ik 1eten voor je. Het is heel aardig van je, vannacht bij mij te komen.” Ed scheen niets vreemds in Sam’s toestana te zien en in het minst niet nieuwsgierig te zijn naar de praatjes, die over hem gingen. Dat stelde Sam erg op zijn gemak. Ed was een klein mannetje met een rond hoofd en dan sende bruine oogen. Zijn zestig jaar hadden nog volstrekt geen invloed ge had op zijn kracht. Hij was een onver beterlijke optimist en een droomer. Zijn lang werkeloos gebleven tong liep nu als een mechanisch stuk speel goed, waarvan de veer losgelaten is. Hij haa ontelbare plannen voor de toe komst, waarin hij, al was het een van zelf sprekende zaak, Sam onmiddellijk betrok. Sam moest zijn compagnon wor den. Daar viel niet verder over te rede- neeren. Moe naar lichaam en geest, vond Sam het heerlijk, dat een ander voor hem handelde. zend !voet beneden zich stroomen zag, was het effect overweldigend. Bij iedere andere gelegenheid zou Sam in bewondering zijn blijven staan; maar thans, nu hy beneden eenige hut ten zag, fronste hij zijn wenkbrauwen en dacht„Ik zal mij aan de noodige yra- gen hebben te onderwerpen.” Dit 'was Spirit River Crossing. De gebouwen bestonden uit een kleine fac torij, een filiaal van de Fransche, die door éen inboorling bestuurd werd, en de politiebarakken, waarin één korpo raal huisde. De komst van een blanke was een gebeurtenis hier en toen Sam den heu vel 'dan ook af was, heetten de lfactorijL chef én de politie-ambtenaar hem har telijk welkom. Zij verlangen er naar het laatste hieuws van de factorij te hooren en 'Sam vertelde dat, hoewel hij het be langrijkste onvermeld liet. Dat liet hij over voor den volgenden reiziger. Inmiddels hoopte hij zich verder in de ‘wildernis te begraven. Zoodra hij zijn naam genoemd had, zag hij aan hun 'oogen, dat zij zijn vroeger avon tuur wisten. In het Noorden wordt nu eenmaal 'alles bekend. In antwoord op Sam’s vragen zeiden zij hem, dat er vijftien mijlen verder aan de Overzijde der rivier vruchtbaar oever land was. Dat was het beroemde Spirit River-land, achttien inches leem op een zandbodem. Een blanke, Ed Chaney, had zich reeds daar gevestigd. Wat dichterbij woonden een paar Indianen. Natuurlijk waren zij nieuwsgierig om Roman van HULBERT FOOTNER Voor Nederland bewerkt door W. J. A. ROLDAN US Jr. tot effect-bejag, zoodat het een genoit was te luisteren naar een juweeltje van Gretry: „Le Rossignol” en andere wer ken als „Zwanen” van Paardekoper, psalm 90 van Sweelinck, psalm 8 van Jac. N. D. Hoogslag. De h.h. Gramsma en Nubé gaven eenige cello en pianonummers, terwijl de heer Kijk in de Vegte (tenor) efenige zangsolo’s van groote bekoring gafin iet bijzonder vermelden we recitatief en aria uit „Die Schöpfung”. Het slot was de „Grouster weagen”, dat fraaie lied, waarvan de melodie zoo uitstekend past bij de tekst, dat de heer Hoogslag voor koor geschikt maakte, en dat door het Leeuwarder Mannenkoor uitstekend werd gezongen. We hebben niets dan lof voor koor en dirigent. Bij de opening had mej. docta Elink Schuurman een woord van dank tot het en de heer Hoogslag gesproken beroep gedaan og, de burgerij crisiscomité niet te vergeten. V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sljbrandaburen, Offingawler, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT ia een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s tl a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbreclitum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Verbindingsweg Afsluitdijk—Heerenveen. Op initiatief van de h.h. Ir. H. W. Bos, S. H. Fritsma, L. Kiezebrink, H. G. Lampe, J. Joh. Tromp en S. Zeijl Wzn. te Sneek, heeft zich een particulier Comité gevormd, aangevuld met bekende personen uit Bols ward, Heerenveen en Joure, teneinde pro paganda te maken voor de spoedige tot standkoming van de geprojecteerde weg GELDSCHIETERS WET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK brengen ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek om toelating als geldschietbank van de N.V. HANDELMAATSCHAPPIJ IN ROE RENDE GOEDEREN „VESTA” v.h. firma C. Eeuwens en Cie gevestigd te Amsterdam, welke bank zal worden gehou den in het perceel Balthusstreekje no. 7 te Sneek. Ieder kan tegen de inwilliging van dit verzoek bezwaren inbrengen bij Burge meester en Wethouders. SNEEK, 24 Maart 1933. te gaan, waar Z. Ex. en het Comité op het Raadhuis zullen worden ontvangen. Van Bolsward is het gezelschap voorne mens via Sneek naar Uitwellingerga door te rijden, teneinde de tegenwoordige pont- verbinding in oogenschouw te nemen. Daar na wordt te Sneek een lunch aangeboden. Vervolgens gaat de tocht over Spannenburg via Joure naar Heerenveen. Het Comité meent dat deze dag van zeer groote nationale en provinciale beteekenis is, en is overtuigd dat Z.Ex, een waardige ontvangst zal worden bereid, gezien de zeer groote belangstelling bij de geheele Friesche bevolking voor deze zoo noodzakelijke ver bindingsweg. te weten waarom Sam gekomen was. Den laatsten keer dat yj van hem ge hoord hadden, was hij vrachtrijder ge weest. Zijn zwijgen prikkelde hun nieuwsgierigheid. „Je komt zeker eerst het land eens inspecteeren voor je je bagage mee brengt,” zeide Sollers, de chef der fac tory. „Neen, ik blijf hier." „Maar hoe wil je nu gaan farmen met een byl en een geweer?” „Ik zal een hut bouwen en jagen en visschen tot ik een beetje geluk heb.” De twee anderen wisselden een blik, waarmede zij beiden zeiden, dat de jonge man of iets verborgen hield ot: niet goed wijs was. KEURING DIENSTPLICHTIGEN. Lichting 1934. De BURGEMEESTER van SNEEK vestigt de aandacht van belanghebbenden op de aan het Stadhuis aangeplakte open bare kennisgeving betreffende de zitting van de Keuringsraad voor de lichting 1934, welke zitting zal worden gehouden in het Gerechtsgebouw, Marktstraat 27 en wel op uvoult ^uol) U111 ,V1_ Dinsdag 16 Mei a.s. om voorm. 9, voorm. volgens over Zurich en Wons naar Bolsward IOf'2 en nam. 2 uur, en op Woensdag 17 Mei a.s. om voorm. 9 en 10/2 uur. De ingeschrevene die, hoewel daartoe ver plicht, niet voor de Keuringsraad verschijnt, wordt strafrechtelijk vervolgd. Nadere inlichtingen worden ter Secretarie, 2e Afd. verstrekt. SNEEK, 24 Maart 1933. een ander stuk prachtig land. Glooiin gen vanaf den heuvel tot aan den rivieroever. Heelemaal klaar om zoo te bebouwen. Neem jij dat, bouw er een hut op en wij zullen samen het land met mijn gereedschappen bebou wen. En in dien tusschentyd, tot jy er er een beetje bovenop komt, werk je voor loon in mijn dienst, begrepen? Ik heb mijn oogst, aardappelen gerst, binnennu moet ik een huis bou wen. Daarbij heb ik hulp noodig. Ik zal je in eten betalen." „Dat is beslist netjes van je, velde Sam. „Scheid toch uit!" riep Ed. „Een man moet een compagnon hebben. Ik babbel nou al een half jaar lang met |die eenzaamheid. Neen hoor, het is voor ons allebei een bof, dat je dezen kant uitgekomen bent I” Zij praatten tot Iaat in den avond 'dat wil zeggen, Ed praatte, terwijl Sam zich koesterde aan zijn hartelijk heid, die niets terugvroeg; maar ter slotte bracht die ononderbroken strooi van woorden hem in de war. Hy kon ze niet goed begrijpen, noc ze fatsoenlijk beantwoorden. Toen Ed voorstelde naar binnen te gaan, wilde hij diens tent niet met hem deelen „Ik lig liever alleen,” zeide hij. „Goed hoor,” lachte Ed. „Zoo zijr er meer. En misschien zou je bij miy niet veel slapen ook, want ik ben nog niet half uitgepraat!” „Ik ga in mijn eigen land liggen,” zeide Sam met een wrang glimlachje. Mm" CHIEF WHIP 65. i NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (76e Jaargang) Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbulsjes van 20 tabU 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 ets. Een lielie io ie w iliemiSikwam en de nvier een tengevolge van 11 vochtig en koud weer ASPIRIN helpt sleedsfj? ■Si

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1