annex SNEEKER COURANT (76e Jaargang) Uit onze Raadzaal. Uitgave KIEZEBRIRK Co. Io. 54 lente Blad Dit No. bestaat alt 3 Bladen Jr. H. Colijn voor de Antl-Revolutio- nalre kiesvereniging. Woensdag 5 April 1933 49e Jaargang OFFICIEEL GEDEELTE. de firma GEZUSTERS SINNEMA, er HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SN EEK maken bekend: dat Oer secretarie ter inaage ligt eaa ver zoek met bijlagen va» die in de omtrek, de totaal huur maar f 1304.60 is, terwijl deze totnogtoe f 417838 was, waar af dan de restitutie gaat. Bij de hier geldende melkprijzen is de nieuwe pacht zeer laag. Zoo pas is hier bij punt 13 verhuurd voor f30 per pdm. aan Koop- mans en is het nu werkelijk wel een belang voor de gemeente, deze landerijen onderhands te verhuren voor gemiddeld f26.50 per pdm.? Spr. zou onder deze omstandigheden publieke ver pachting wel aandurvèri. De Voorz.: Dit geldt een proefneming; de Ver. van con- sumptiemelJcveehouders acht het onbillijk dat men bij de verhu ring tegen elkaar moet opbieden, daarom heeft men verzocht om op taxatie te mogen huren. Dat is een proef; de huurovereen komst geldt voor 1 jaar en men kan dan een nieuwe taxatie vragen. Mocht blijken dat de proef niet voldoet en dat dit in het nadeel der gemeente is, dan hebben wij het in de macht na 1 jaar er een eind aan te maken. De heer Boonstra heeft niets tegen een proef en tegen taxatie, maar als men de gunstige ligging en de afzetmogelijk heid beziet, gelooft spr. dat deze proef geschiedt ten koste der gemeente, gezien het feit dat ook heele boerderijen verhuurd worden voor f26.50 per pdm., waarbij het risico veel grooter is. Spr. is voor openbare verhuring. Het doet den Voorz. genoegen dat de vorige spr. geen bezwaar heeft tegen het systeem, doch wel tegen de taxatie. Deze is echter geschied door deskundigen en daarom zal men de taxatie ook moeten aanvaarden als men aan zoo’n systeem wil vasthouden. Mogelijk zullen de melkveehouders aan de wenk, dat de melk prijs hier te hoog is, de noodige aandacht schenken. De heer Boonstra gelooft wel dat wanneer men deskun digen laat taxeeren deze, hoe betrouwbaar ze ook zijn, toch alles zien door de bril: „wat is het slecht voor den veehouder en het wordt nog minder” en daarvan mag de gemeente niet de dupe worden. Spr. acht de taxatie te laag en stelt voor openbaar te verhuren. De heer Smeding kan zich met het voorstel van B. en W. vereenigen, doch acht de melkprijs hier veel te hoog; in Sta voren is door de concurrentie van vijf zuivelfabrieken de prijs op 5 cent gebracht, wat spr. hier niet wil; hij gunt de melk veehouders wel een goede prijs, doch de tegenwoordige is te hoog. De heer Ztliderbaan zegt dat de f30 van Koopmans betreft het beste land vlak bij het huis. In dit voorstel gaat het om bedragen van f 34, f 27, f 28, f 26 en f 22; dat verschil is dus (niet zoo groot, en de taxatie is serieus geschied. Wat de melkprijs betreft, die zal misschien hier ook verlaagd worden, maar het gaat niet aan dat B. en W. bij het verhuren die prijs voorschrijven. Het zal wel niet zooi lang duren dat ook hier door concurrentie van buiten de prijs zal dalen. De heer Smeding wilde in deze vergadering slechts vast stellen dat de melkprijs hier hoog is. De heer B lo k zegt dat de prijzen van de landerijen verhuurd onder melkvoorzieningsvoorwaarden hooger zijn dan deze, hoe wel dat toch bezwarende voorwaarden zijn, zoortat het eigenlijk andersom moest zijn. Hoe zit dat? De Voorz.: Dat moet U de deskundigen vragen. De heer Blok: Het is toch opmerkelijk en het feit is wel de overweging waard. De heer Boonstra heeft niet gepleit voor prijsregelend optreden der gemeente en heeft ook niet getwijfeld aan de ernst der taxaties. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. alsnu aangenomen, daar het voorstel-Boonstra geen steun vindt Punt XV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verhuring van landerijen der gemeente on der „melkvoorzieningsvoorwaardetf’. (Bijlage 45; dos- sierno. X 07.351.32(36)). Z. h. s. aangenomen. Punt XVI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging, van de begrooting van baten en lasten en van kapitaals-inkomsten en -uitgaven van het electriciteits- bedrijf voor 1932. (Bijlage 46; dossierno. II 07.352.11). Z. h. s. aangenomen. Pun XVII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging, van de begrooting van baten en lasten en van kapitaals-inkomsten en -uitgaven van het gasbedrijf voor 1932. (Bijlage 47; dossierno. II 07.352.11). Z. h. s. aangenomen. Punt XVIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de begrooting van baten en lasten en van kapitaals-inkomsten en -uitgaven van het waterleiding bedrijf voor 1932. (Bijlage 48; dossierno. II 07.351.11). Z. h. s. aangenomen. Punt XIX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de begrooting van baten en lasten en van kapitaals-inkomsten en -uitgaven van het woning bedrijf voor 1932. (Bijlage 49; dossierno. IV 07.352.11). Z. h. s. aangekomen. Punt XX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de begrooting van baten en lasten en van kapitaals-inkomsten en -uitgaven van het reinigings- bedrijf voor 1932. (Bijlage 50; dossierno. Ill 07.352.11). Z. h. s. aangenomen. Punt XXI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de begrooting van baten en lasten en van kapitaals-inkomsten en -uitgaven van het openbaar slachthulsbedrijf voor 1932. (Bijlage 51dossierno. IX 07. 352.11). Z. h. s. aangenomen. Punt XXII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de gemeentebegrooting voor 1932. (Bij lage 52; dossierno. X 07.352.11(18)). Z. h. s. aangenomen. Punt XX1I1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlaging van de% huurprijzen van de 10 middenstands- woningen aan de Schoolstraat en de Parallelweg. (Bijlage 53; dossierno. 1.778.533). Z. h. s. aangenomen. Punt XXIV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlaging van de huur van de woning Westersingel no. 4, gelegen naast de Rijks hoogere burgerschool (Bijlage 54; dossierno. X 07.351.32(23)). Z. h. s. aangenomen. Punt XXV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van Mevr. H. F. van NouhuysHalbertsma van het perceel, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D, no. 956, gelegen tusschen de Leeuwarderweg en de SneekerLeeuwardertrekvaart en tot publieke verhuring van dit perceel. (Bijlage 55; dossierno. X 07 351.11(59)). Z. h. s. aangenomen. Punt XXVI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bestrating van het gedeelte van de Kerkfrofslaan, gele gen tusschen de Hospitalerbrug en de brug bij de Overweg. (Bijlage 56; dossierno. 1.777.812(7)). Den heer Blok schijnt het dat de toestand der gemeente- financiën en de finandëele toestand der gemeentenaren nog niet i voldoende tot B. en W. is doorgedrongen, want uit een over- het schoolgeld voor onderwijs aan het Gymnasium en aan de o. 1. school no. 4, over het belastingjaar 1932/1933. 1.851.33.02.2). B. en W. stellen voor aan adressant te berichten, dat de geldende verordeningen inwilliging van het verzoek niet toe laten. De heer Hoekstra zegt dat er een moreele kant aan deze zaak zit; de straffe naleving van de verordening schept onbil lijkheden en dat kan toch niet de bedoeling van de ontwerper zijn. Spr. geeft een voorbeeld waaruit z. i. blijkt hoe onbillijk de werking kan zijn. Spr. stelt voor goedgunstig op dit adres te beschikken. De heer Dokkum zegt dat dezelfde kwestie eerder ter sprake is geweest en toen is gevraagd of de mogelijkheid niet bestond te werken met een voorloopige aanslag. Spr. meent dat toen toegezegd is dat een onderzoek daarnaar zou worden ingesteld. Hebben B. en W. dat al reeds gedaan? De Voorz. zegt dat er reeds over gesproken is, doch door de mutatie in B. en W. is die kwestie eenigszins op de achter grond geraakt. B. en W. zullen ook naar aanleiding van dit verzoek nu de zaak krachtig ter hand nemen, doch niet ver heeld mag dat er bezwaren zijn bij invoering van een ander systeem, Het voorstel-Hoekstra is in strijd met de verordening, dus met de wet, dus niet voor behandeling geschikt De heer Hoekstra vraagt dan bij eventueele verandering van systeem daaraan terugwerkende kracht, ook voor dit geval, te verleenen. De Voorz.: Men kan dit overwegen, doch spr. kan dit uiteraard niet toezeggen. De heer Boonstra'vindt toch dat het beter is dat de ge meente in zulk een geval een veer laat dan een particulier. De heer Zuiderbaan zegt dat als een verordening terug werkende kracht zou hebben ook zij zouden worden getroffen die nu te weinig betaald hebben en dan krijgen we een groote ontevredenheid. Spr. ziet dus werkelijk bezwaren hier van terugwerkende kracht te spreken. Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt lil. Verzoeken van de raadsleden F. Blok, P. Th. Potma, M. O'ppenhuizen en W. Boonstra om te worden ontheven van het lidmaatschap, resp. van de Commissie voor de strafverordeningen, voor de Getneente-reiniging, voor de Reclame-verordening en voor de Gemeente-wonin- gen en benoeming van een lid in elk dezer commissies. (X 07. 515). De heer Sij terna: In verband met het feit dat enkele raads leden de vorige keer geen zitting in commissies hebben gekre gen en ook eenige wijziging in de commissies gewenscht is, neem ik mijn ontslag uit de commissie voor de reiniging. Door dit ontslag moeten 2 leden van deze commissie worden benoemd. De raad besluit de gevraagde ontslagen te verleenen. Tot lid der commissie voor de strafverordeningen wordt ge kozen d. heer E. Siemensma met 15 st Tot leden der commissie voor de gemeentereiniging worden getaozlen de h.h. A. Hogeveen met 15 st en de heer P. v. d. Veen met 15 st. Tot lid der commissie voor de reclame-verordening wordt gekozen de heer A. Hogeveen met 15 st Tot lid der commissie voor de gemeentewoningen wordt ge kozen de heer E. Siemensma met 15 st Punt IV. Benoeming van een lid in de Commissie voor de gemeentebedrijven. (X 07.515). Benoemd wordt de heer Ut Sijtema met 15 st. Punt V. Benoeming pan een lid in de Commissie voor georganiseerd overleg. (X 08.172). Benoemd wordt dje heer P. v. d. Veen met 14 st. De heer P. v. d. Laan had 1 st Punt VI. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een ambtenaar van de Burgerlijke Stand. (Bijlage 36; no. 208). Benoemd wordt de heer J. A. Maseland met 15 st Punt Vil. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van. een lid der Commissie van toezicht op de Arbeidsbeurs bedoeld in artikel 13 der Arbeidsbe- mlddelingswet 1930. (Bijlage 37; dossierno. 1.839.6). Benoemd wordt de heer H. Koopmans met 15 st. Punt VIII. Aanbeveling van Curatoren van het Gymna sium voor de benoeming van een lid van dat college. (Bij lage 38; dossierno. 1.851.33.02.7-2). Benoemd wordt ds. H. Veldkamp met 15 st. Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overkapping van het complex filters op de prise d’eau van de gemeente-waterleiding te Hommerts. (Bijlage 39; dos sierno. II 07.354 (2w)). De heer Van der Veen vraagt of er ook rekening mee gehouden is dat alleen Sneeker arbeiders te werk worden ge steld. De Voorz.: Dat is eigenlijk een vaste bepaling in de ge- meentebestekken. Z. h. s. wordt dit voorstel aangenomen. Punt X. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om mede te werken aan de ontbinding van de met de firma W. Borneman’s vernis- en verffabrieken gesloten overeen komst tot verhuring van de perceelen, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, nos. 2227 en 2468, liggende op het terrein der gemeente-reiniging en om die perceelen te verhuren aan S. van Buren. (Bijlage 40; dossierno. X 07. 351.34(3)). Z. h. s. aangenomen. Punt XI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van het raadsbesluit van 27 Februari 1933, no. 8 en tot onderhandsche verhuring van het voormalig tolhuis onder Loënga met bijbehoorende landerijen aan T. C. Baarda. (Bijlage 41; dossierno. X 07.351.32 T (3)). Z. h. s. aangenomen. Punt XII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen een tweetal perceelen weiland in het open baar te Verhuren. (Bijlage 42; dossierno. X 07.351.32(13)). Z h. s. aangenomen. Punt XIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verhuring aan W. F. Koopmans te Sneek van het perceel weiland, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D, nos. 951/952, onder zgn. melkvoorzie ningsvoorwaarden. (Bijlage 43; dossierno. X 07.351.32 (36)). Z. h. s. aangenomen. Punt XIV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verhuring van landerijen der gemeente. (Bijlage 44; dossierno. X 07.351.32(13)). Den heer B oo n s t r a spijt het dat niet uit de stukken bleek, welke norm men aannam voor de bepaling der huurprijzen. Men neemt soms wel de tegenwoordige melkprijs, die lager is dan de gemiddelde jaarlijksche melkprijs; het frappeerde spr. dat, terwijl de melkprijs hier vrij algemeen 1 ct. uitgaat boven dert, waar rijk, gemeente en tal van overheidslichamen alleen bij georganiseerde drukkers laten werken. Bestaat er ook mogelijkheid dat B. en W. hier invloed uitoefenen dat dit ver slag gedrukt wordt door een georganiseerde drukker? De Voorz.: De commissie beschikt over een eigen budget, haar kosten worden door een groep gemeenten gezamenlijk gedragen. De commissie is vrij in haar doen en laten, maar er is niets tegen deze opmerking over te brengen. Het verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. h. Beredeneerd verslag van de werkzaamheden der woningbouwvereeniging „W.e.e.g.t.h.” over 1932 met ver lies- en winstrekening over 1932 en balans per 31 Decem ber 1932. (1.778.532.1(12)). Alsvoren. i. Adres van het bestuur van de Ned. Arbeiders Sport bond, houdende verzoek de lichamelijke oefening door jeugdige werkloozen te bevorderen, door de maatregelen te nemen, welke in het adres worden opgesomd. (1.842. 97(6)). B. en W. stellen voor aan adressant te berichten, dat aan het verzoek niet kan worden voldaan. De heer S ij t e m a is over het algemeen geen bewonderaar van deze wijze van adresseeren, dat een Centraal hoofdbestuur maar adressen rondzendt zonder rekening te houden met plaatselijke omstandigheden. Ook staat spr. sceptisch tegen over wat gevraagd wordt; er is echter één punt dat aandacht verdient, nl. een mogelijk subsidie om werkloozen de gelegen heid te geven deel te nemen aan de oefeningen. Zooals bekend is doet men pogingen de jeugdige werkloozen van de straat te houden door ontwikkelingscursussen; die poging is door de weinige animo, dus door de onwil der werkloozen hier, vrijwel mislukt We kunnen echter constateeren, dat de Arbeiderssport- bond en andere vereenigingen toch de werkloozen wel weten aan te trekken. Daarvoor maken zij misschien kosten. Waren onze pogingen gelukt, dan zou dat ook wat gekost hebben. Ligt er nu hier ook een vingerwijzing om deze vereenigingen iets tegemoet te komen als ze kosten gemaakt hebben foor hun werk onder de werkloozen. Spr. doet geen voorstel, doch laten B. en W. dit eens overwegen. De Voorz.: B. en W. hebben steeds een welwillende hou ding aangenomen als voor dit doel lokalen werden gevraagd, die dan kosteloos beschikbaar gesteld zijn. Mocht blijken dat er meer noodig is, dan kan men zich tot B. en W. wenden, die dan nader kunnen overwegen. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. j. Adres van Wed. C. van Dungen te Sneek, houdende verzoek haar te ontlasten van het onderhoud van de wal- beschoeiing achter haar perceel aan de Bolswarderweg no. 2, door overneming door de gemeente óf van dat onder houd óf van de eigendom van die beschoeiing met een strookje grond langs de Franekervaart. (60). Op voorstel van B. en W. wordt aan adressante bericht, dat er voor de gemeente geen enkele aanleiding is om op het ver zoek in te gaan. k. Adres van S. H. van der Meulen te Sneek, houdende verzoek hem ontheffing te verleenen van zijn aanslagen in VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG 3 APRIL 1933, ’s avonds 7% uur. Voorzitter de heer J. A. Maseland, loco-burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig alle i(15) leden. De heer Van der Veen vraagt en verkrijgt verlof om na behandeling der agenda een vraag te mogen stellen over het het lot van zijn vragen in de vorige vergadering gedaan en over de werkverschaffing. Aan de orde is: Punt I. Notulen van de vergadering van 27 Februari 1933. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt 11. Ingekomen stukken: a. Verslag omtrent de toestand van het lager onderwijs over 1932. (1.851.2.02.98). Dit verslag wordt opgenomn in het gemeenteverslag. b. Verslag omtrent de toestand van het gymnasium over 1932. (1.851J3.02.98). Alsvoren. c. Verslag van den schoolarts over 1932. (1.851.09.1), De heer Boonstra vestigt de aandacht op het feit, dat in het verslag gesproken wordt over de achterlijke kinderen. Ook in een der verslagen der o. L scholen wordt gepleit voor een afzonderlijke klas voor deze kinderen in 'it belang van het onderwijs in het algemeen. Spr. vraagt of het niet mogelijk is een samenspreking te doen plaats hebben met de andere school besturen om misschien tot een oplossing te komen. De heer Potma: Jaren terug is er een onderzoek geweest naar het aantal kinderen, dat daarvoor in aanmerking kwam; dat was te gfering. De heer De Groot: 28. De Voorz.: Men kan een onderzoek naar dit aantal instel len en dan nog eens de mogelijkheid van maatregelen over wegen. De heer S ij t e m a vindt dat dit verslag meer ruchtbaarheid verdient dan het gewoonlijk krijgt. Er blijkt nL uit de gunstige werking van de eenheidsschool; men leest er immers dat vroeger huidzeer, lichamelijk onrein e. d. aan de orde van de dag was op de kostelooze school, nu komen die dingen, omdat men zich voor elkaar geneert, maar sporadisch voor. De aandacht mag wel eens gevestigd op dit voordeel van de eenheidsschool, waarop de laatste jaren bv. inzake de aansluiting met het M. O. zooveel kritiek is geoefend. Er gaat dus zeer zeker een op voedende kracht van de school uit, dat is een moreel voordeel Besloten alvoren. d. Verslagen van de in 1932 aan de o. 1. scholen gehou den schoolvergaderingen. (1.851.2.02.91 A). Deze verslagen worden voor kennisgeving aangenomen. e. Verslagen omtrent de 3 bijzondere gesubsidieerde scholen voor voorbereidend lager onderwijs over 1932. (1.851.11 B). De heer Boonstra is opgevallen het groote verschil tus schen het aantal leerlingen en het aantal onderwijskrachten bij de verschillende scholen. Bij Chr. Schoolonderwijs zijn op 200 leerlingen 9 leerkrachten, bij het R.-K. onderwijs 106 kin deren met 2 onderwijzeressen. Zijn er misschien bjj de R.-K. school zusters, die zonder salaris werken? De Voorz. zegt dat 1 leerkracht per 50 leerlingen de voor waarde is der gemeente, maar spr. kent overigens geen bij zonderheden van dit bijzonder onderwijs. Voor kennisgeving aangenomen. f. Verslag van de handelscursus der Vereeniging „Mid denstand” over 1932. (1.851.35.02.98). Dit verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. g. Verslag van de Gezondheidscommissie met de zetel Sneek over 1932. (1.771.07.83-2). Als de heer VanderVeen zich niet vergist, is dit verslag om vergunning tot het uitbreiden van de wasch- en strijkinrichting in het gebouw aan de Regenboogstraat no. 6, kadastraal be kend. gemeente Sjteek, Sectie D, no. 902, door bijplaatsing van een waschmachine en een centrifuge; dat op Woensdag den 19 April 1933, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize al daar gelegenheid zal worden gegeven on tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten en dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedu rende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter secretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden ken nis kunnen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat volgens de heerschende op vatting, slechts tot hooger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. SNEEK, den 5 April 1933. Gistermiddag sprak in het geheel gevulde Gebouw voor Cftr. Belangen velen mjpesten met een staanplaats tevreden zijn en velen bleven buiten staan voor de A. R. Kiesvereeniging de partijleider dr. Hi. Colijn. Onder het zingen van het Wilhelmus ver scheen de spr. op het podium. Hij werd ingeleid door ds. H. Dethmers, die na dat de aanwezigen gezamenlijk psalm 97 i 1 en hadden gezongen voor las psalm 97 en voorging in gebed en allen, in het bijzonder Excellentie dr. Colijn, welkom heette; moge de sterke band tusschen hem en Friesland steeds bljjven bestaan. Onder daverend a pplaus besteeg daarna dr. Colijn het spreekgestoelte. Hoewel hij in deze verkiezings veldtocht niet pleegt te spreken over andere par tijen, zoo kan men toch niet alles over zijn kant laten gaan en daarom wil hij een der vele geuite onjuistheden weer spreken, n.l. van liberale kant waar het consigne schijnt uitgegeven naast zendtijdbesluit en winkelsluitingswet de persoon van de a.r.-leider te bestrijden, gedrukt bij een ongeorganiseerde drukker,^ wat hem verwon- wat hun goed recht is. Maar wel mag althans van de liberalen gevergd wor den dat zij met eerlijke middelen stre den. Volgens een verslag zou dr. Bierema te Zierikzee hebben gezegd dat min. Beelaerts op aansporing van dr. Colijn verregaande concessies aan België wil de doen. Spr. weet als de vertrouwens man der regeering van deze zaken alles laf dpdh kan er niet over spreken, doch moet volstaan met te verklaren dat de mededeeling van dr. Bierema volstrekt onjuist is. Blijkt het niet doenlijk met België een verdrag te sluiten met nagenoeg al- gemeene instemming van ons volk’ dan dient er nu geen verdrag gesloten; de nood in het vaderland eischt dat geen groote verdeeldheid ontsta in de natie over een dergelijke kwestie. De omstandigheden zijn zoo moei lijk als we in een eeuw niet hebben ge kend; we staan .temidden van een we- reldomkeer. Er is de crisis op het ter rein der buitenlandsche staatkunde; 8 jaar lang is men bezig in de sfeer van de volkenbond tot* vermindering van bewapening te komen en als God 't niet verhoedt zal die conferentie op een algeheele mislukking uitloopen, waar door spanningen ontstaan welke met uitbarsting dreigen. Reeds in het Oos ten en Z.-Amerika is wapengeweld te constateeren en ook in Eurppa nemen de spanningen toe. Nieuwe groepeerin- gen ontstaan en al doet Nederland er niet aan mee, hoe meer de tegenstel lingen toespitsen, hoe meer kans er is dat een conflict uitbreekt, waarvan de terugslag ook hier sterk zal worden ge voeld. De tweede vorm van crisis is de eco nomische; één der oorzaken daarvan, de voornaamste, houdt verband met ons a.r. verkiezingsmanifest, n.L de veran dering met betrekking tot de uitwisse- f J" t NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1