der Gemeente Sneek Officieel Orgaan Is het niet zoowat tijd Uw gezondheid om aan te gaan denken I u s Dit No. bestaat uit 3 Bladen Rook No. 55 Eerste Blad UltgaveWZEBRIBK Co. Zaterdag S April 193349e Jaargang de beste Sigaret voor Uw gezondheid! OFFICIEEL GEDEELTE NIEUWSTIJDINGEN. Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting lil TIJMEN BROODWINDER Het Nut 1 Vereeniging van Volks onder w y s. u V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozunt Ter inleidin; maansche góden dere omroepvereenigingen in hun poging de Avro om hals te brengen hebben gefaald. Men zal er nooit in slagen ons de sympathie der luistervinken te ontnemen. Viert daarom vroolijk mee het 10-jarig bestaan der Avro en blijf ons ook in de ko mende jaren trouw. Deze rede werd herhaaldelijk onderbroken door enthousiast applaus. A.VJLO. Touraée Marek Weber. inclusief het saldo v.j. van f 7.28y2. De uitgaven bedroegen f 326.66, batig sal do. f 63.94. De h.h. Havinga en Sijbranda had den de rekening nagezien en adviseer den bij monde van eerstgenoemde de penningmeester te dechargearen, waar toe werd besloten onder dankzegging voor zijn beheer. De heer Mr. P. C. Andreae weid tot bestuurslid herkozen. Bij de rondvraag werd even aange roerd de Willem de Zwijgerherdenking en het feit dat mocht hier een klas voor achterlijken gevormd worden de ouders te voren met takt over de plaat sing van hun kinderen dienen inge licht. De voorz. wekte tenslotte op de koor- klassen, die in financieele moeilijkhe den verkeeren, zooveel mogelijk te steu nen, ook döor de kinderen er heen te zenden als men pry’s stelt op goed zang onderwijs. Rechtzinnig Hervormden- In het (Gebouw voor Chr. Belangen hield bovengenoemde vereeniging Dins dagavond haar jaarvergadering onder presidium van den heer W|. Nauta. Na de gebruikelijke opening las de voorz. Matth. 27 3246, 'naar aanlei ding waarvan hij enkele gedachten uit sprak. De notulen werden gelezen en onver anderd vastgesteld. Het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris den heer W. Boonstra, memoreerde o.a. de uitslag der gehou den verkiezingen, het vertrek van Dr. Honders, het aannemen van het be roep door Ds. Wolfenberger, en de mooie lezing van Prof. De Groot van Groningen. Bij monde ,van den heer K. Breeuw- sma rapporteerde de financieele com missie de boeken en kas t e hebbten na gezien en stelde voor, onder dankzeg ging voor het gehouden beheer, den penningmeester te déchargeeren. Deze, de heer H. v. d. Meer, lichtte daarna de inkomsten en uitgaven toe, waarbij bleek, dat er een batig saldo van f 148.78y2 was. By de bestuursverkiezing werden de heeren W,. NaUta en H. v. d. Meer her kozen. De heer R. Posthuma, die niet herkiesbaar was, werd vervangen door de verkiezing van den heer L. de Vos, die deze benoeming aannam. De voorzitter bracht het afgetreden bestuurslid dank voor zjjn arbeid als bestuurslid. In de financieele commissie werden benoemd de heeren S. R. Piersma en K. vain der Brug. By de rondvraag werden verschillen de vragen gesteld, waarover een geani meerde discussie ontstond. Kerknieuws. Ds. H. W. te Winkel alhier, komt voor op een viertal voor een predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Groningen. Mr. K. H. Mulder, wn. notaris alhier, veilde finaal in het café van F. v. d. Meer aan. de Lange Veemaikt- stnaat de navolgende perceelen: Perceel 1. Huis met vóór- en achter erf aan de Willem de Zwygerstraat, in huur bij den heer Jouwsma. Kooper de heer J. Wiersma, molenaar te Sneek, Waarschuwing voor iedereen Steeds weer blijkt het dat niet altijd „ASPIRIN” verstrekt wordt, indien men „ASPIRIN” verlangt. Voornamelijk bij aan koop van losse tabletten. U kunt zich hier tegen vrijwaren, door steeds de origineele verpakkingen te eischen en wel: oranje-zakjes met 2 tabletten A 10 cent en oranjeband-buisjes met 20 tabletten A 70 cent en geen losse tabletten. Elke tablet is voorzien van het Bayer- kruis. Dit is Uw waarborg voor echtheid. De afd. Sneek van Volksonderwijs hield Dinsdagavond haar jaarvergade ring in de Harmonie onder voorzitter schap Van den heer J. Lust, die de aan wezigen welkom heette en constateer de dat in de organisatie in het alge meen een opgewekte geest heerscht, terwijl hij het onderwijzend personeel aan de o. 1. s. opwekte de belangstelling in Volksonderwijs ook te toonen door bezoek der afdeelingsvergaderingen. Medegedeeld weid dat het gemeente bestuur verzocht is dat de Willem de Zwijgerherdenking niet onopgemerkt aan de kinderen voorbijgaat voorzoover de ouders dat wenschenhet gemeente bestuur heeft geantwoord dat dit in derdaad niet het geval zal zijn. De secretaris, de heer Mr. P. C. An dreae las de notulen welke onveranderd werden vastgesteld, waarna dezelfde heer het jaarverslag uitbracht. Daar aan is ontleend dat het ledental in 1932 met 38 is toegenomen tot 238. De heer Koopmans deed eenige me- dedeielingen over het schippersfonds. De penningmeester, de heer Stall- dienstplichtige der lichting 1933 dezer ge meente, met ingang van 16 April 1933 voor jen jaar vrijstelling van de dienstplicht is verleend wegens kostwinnerschap. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk de tiende dag na de dagteekening dezer be kendmaking beroep worden ingesteld. SNEEK, 7 April 1933. VRIJSTELLING DIENSTPLICHT. De BURGEMEESTER der gemeente SNEEK brengt ter openbare kennis dat van heden af ter Secretarie, 2e Afd., ter inzage ligt de beschikking van den Minister van Defensie d.d. 1 April 1933, waarbij aan stellen zal hij niet zelf mogen ingrijpen, een onafhankelijke derde zal dat moeten zijn, één die meer is dan een mensch, aldus Erda, die Wodan naast Frica tot zijn gema lin genomen heeft. Op raad van Erda ver wekt Wodan bij twee Germaansche vrouwen een zoon en een dochter, Sigmund en Sieg- linde, die door Wodan bestemd zijn om een huwelijk met elkaar aan te gaan, waaruit dan de held zal geboren worden die rechts herstel zal doen plaats vinden en de ring te_ rugbrengen. Maar vóór Sigmund Sieglinde ontmoet, wordt deze reeds gekoppeld aan de Germaan Hunding, en het is slechts door echtbreuk dat Sigmund en Sieglinde een paar kunnen worden. Dit maakt Frica, die zelf onder de trouwbreuk van Wodan her haaldelijk lijdt, Wodan duidelijk en deze aanvaardt de vernietiging van zijn plannen en draagt Brunnhilde, een zijner 7 dochters bij Erda, op in de strijd die om Sieglinde ontstaat Hunding te laten overwinnen en Sigmund te doen sterven. Maar Brunnhilde, een der 7 Walküren schikgodinnen, is on gehoorzaam en probeert Sigmund te red den, doch Wodan zelf grijpt dan in en Sigmund wordt gedood; hij wil ook Sieglin de verdelgen maar Brunnhilde, haar onge hoorzaamheid voort zéttend heeft deze, die een kind verwacht van Sigmund, gered en buiten bereik van Wodan gebracht, uit haar zal Siegfried geboren worden, die eens de draak zal bestrijden. Wodan ziet nu dat toch zijn plan nog kansen heeft, immers hij heeft zelf getracht zijn rechtsschennis te herstellen, maar buiten zijn wil zal toch de onafhankelijke derde geboren worden. Maar Brunnhilde moet voor haar ongehoorzaam heid gestraft. Wodan verbant zijn meest geliefde dochter voor altijd uit Walhalla, zij zal sluimeren op een rots en de bruid wor den van hem die haar vindt; doch opdat geen lafaard haar tot vrouw zal krijgen om geeft Wodan haar rustplaats door een vuur, dat 20 jaar later door Siegfried zal worden doorschreden. Hiermede had spr. de eerste helft van de Ring des Nibelungen behandeld. Hij deed dit op z’n bekende wijze, af en toe op de piano iets illustreerend van het verhaalde, bij schitterende lichtbeelden. Zeer mooie gedeelten uit de opera’s werden door ver sterkte gramofoonmuziek, waarvoor de heer Kuipers belangloos zorgde, vertolkt. De Voorz. sprak een woord van dank tot de heer Alt, die we hier natuurlijk gaar ne nog eens zullen terugzien en tot de heer Kuipers. De trouw tusschen Avro-luistervinken uit Sneek en omgeving en Avro is weder zij dsch; de luistervinken vergeten hun om- roepvereeniging niet en steunen haar finan cieel flink, en de Avro verzuimt niet Sneek in de toumées van haar orkesten op te nemen. En zoo hadden we gisteravond in het flink bezette Gebouw v. Christelijke Belan gen Marek Weber met zijn band, een band welke naar het ons uit het programma voorkomt, zoo’n beetje de trait d’union vormt tusschen Avro-orkest en de Kovacs Lajos Band. Het is niet alleen jazz bij deze band, er stond o. a. op het programma een prélude van Rachmaninoff, een bekende humoreske'van Dvorak, een paraphrase op Bramh’s Wiegelied, naast foxtrots van Mohr, van Heymann, Stolz, Oscar Strauss en tango’s enz., een paar fantasiën over melodieën van Kalman, Weensche lie deren, over Russische melodieën. Een bont programma van componisten, misschien bien étonnés de se trouver en semble, maar schitterend uitgevoerd door een band, volkomen beheerscht door den dirigent knap vioolsolist ook die op z’n leiding bliksemsnel reageerde, zoodat elk nummer ’n tip-top vertolking vond; ver tolking ook welke het publiek electriseerde en herhaaldelijk tot ovaties bracht, zoo ge weldig, dat zelfs Marek Weber die, haar we hoorden niet scheutig is met toegiftjes nu zelfs een viertal gaf, waarna men kon ’t merken ’t publiek met moeite scheidde. In de pauze heeft de voorzitter van de Avro, de heer G. de Clercq, een woord tot de luistervinken gericht. Deze tournée is het begin van de feeste lijke herdenking van het 10-jarig bestaan van de Avro op 28 Juli 1933. Spr. schetste hoe de toestand 10 jaar geleden was, toen het ontvangtoestel met kristalletjes wel werkte als men alleen luisterde, maar als anderen meeluisterden, weigerde het altijd. En de H. D. O. werkte in 1923 in een hou ten gebouwtje bij de Seintoestellenfabriek in Hilversum, waarvan het dak lek was. Dat was het ontstaan van de Hilversumsche Draadlooze Omroep. Vogt moest, als het regende, helpers hebben om een parapluie op te houden; maar de geestelijke stortbuien welke sedert dien over hem losgebarsten zijn, hebben wel bewezen dat Vogt ook door nat nog heel goed zijn woord kan voeren. Maar die, parapluie moest dan ook niet hem maar de microfoon beschermen, die f 600 kostte, welk bedrag de H. D. O. maar niet gemakkelijk bij elkaar kreeg. Als men daar tegenover nu stelt het 1-knops ontvangtoe stel van heden dat alle stations binnen ons bereik brengt en de f 625.000 welke de Avro in 1932 aan haar programma’s besteedde, blijkt wel dat de ontwikkeling van de radio omroep belichaamd in de Avro, wel zeer snel gegaan is. Spr. doet een beroep op allen om dat te getuigen. Aan de dames vraagt hij: Was U 10 jaar geleden zoo vaardig met de naald als nu, nu U ontvangen heeft ’t mooie boek: Oogen- spel, van mevr, de Leeuwvan Rees? En aan de heeren: Is er nog één onder U die de samenstelling van het Nederlandsch elf tal niet kent en Hollander nooit gehoord heeft? En aan de jongeren: At U 10 jaar geleden altijd zoet uw bord leeg of bent U dat pas gaan doen toen mevrouw Antoinette van Dijk U daarop wees bij uw verjaardag? Spr. betoogt dan de groote cultureele waarde van de Avro. Maar zoover waren we niet gekomen als gij, luistervinken, ons niet zoo flink gesteund hadt; gij die niet alleen luistert, doch grooter of kleiner bij dragen stort. De Avro had dat wat ze ge daan heeft, nooit kunnen doen zonder U. Die ruime bijdragen hebben de jaloezie opge wekt van andere omroepvereenigingen en het fatale zendtijd-besluit van 15 Mei 1930 in het leven geroepen, dat ons beroofde van de helft van onze zendtijd. Maar succes heeft het pogen ons er onder te brengen niet gehad. Toen hadden we 145.000 leden luis tervinken. maar 2 jaar later, dus nu 200.000 Woensdagavond sprak voor het Nut in de Harmonie de heer A Alt van Bolsward over de Ring des Nibelungen. De V o o r z. de heer De Haas opende met een woord van welkom en wees nu aan het einde van het seizoen, op het voordeel van het lidmaatschap van het Nut, dat voor f3 per jaar 2 leden van een gezin 4 avonden biedt. Bovendien steunt men door dit lid maatschap het Nutswerk en ook dat van het departement Sneek dat hier o.a. de cur sus voor leiders van handenarbeidcursussen houdt en de uitzending van 6 werkloozen naar de werkloozenkampen ter hand nam. De heer Alt zeide dat zijn onderwerp voert naar de oertijd, naar de tijd der Ger manen, wier legenden zijn verzameld in de Edda. Het is uit het Nibelungenlied daar in dat Richard Wagner een gèniale greep deed voor zijn 4 groote opera’s, welke de Ring des Nibelungen vormen. Ter inleiding vertelde spr. van de Ger maansche góden en godinnen Wodan en zijn gemalin Frica, Donar, Freya de godin der eeuwige jeugd, die de boom des levens kweekte, welks vruchten de góden eeuwige jeugd waarborgden en Loge, de satan, de mefisto. Het zijn deze góden, wier onder gang de Germanen zullen aanschouwen als uit het Oosten tot hen komt de bood schap van den God der liefde, het Christen dom, nadat de Germaansche cultuur reeds eeuwen te voren verdrongen was door de Romeinsche, want al moge Quintullius Varus in het Teutoberger woud verslagen zijn door Hermann Arminius, door de Ro meinen hadden de Germanen het goud lee- ren kennen en dat werd hun verderf. Geen wonder dat de Germanen ook de onder gang van hun góden weten aan dat goud, dat ook hen had verlokt, tot niet te recht vaardigen daden, geleid dus tot de zondeval der góden. Spr. behandelt nu eerst het voorspel van de trilogie de Ring des Nibelungen, nl. „Rheingold”, gebaseerd op de sage dat Vader Rijn zijn drie dochters een goudschat laat bewaken, in het bijzonder tegen de be woners van Nevelheim, de onderwereld. Toch weet Alberich, een der nevelingen, die goudschat in handen te krijgen en een ring, daaruit gesmeed, verschaft hem de macht over de wereld, een helm stelt hem in staat van gedaante te verwisselen. Als Wodan van deze diefstal hoort wil hij de Rijndoch ters de ring terug geven, doch hij heeft zelf verplichtingen aan twee reuzen die voor hem het nieuwe paleis der góden bouwden. Walhalla, en die Freya als belooning zou den krijgen maar nu voor al het Rijn-goud, dat Wodan aan Alberich ontneemt, dus ook de ring en helm, Freya weer afstaan. Wo dan, de god van het recht, heeft daarmee het recht gebroken immers de ring niet aan de Rijndochters teruggegeven. Freya is in vrijheid gesteld en daardoor is de eeuwige jeugd der góden weer verzekerd, maar de rechtschennis van Wodan zal over 50 jaar de götterdammerung, de ondergang der góden veroorzaken voorspelt Erda, de go din der wijsheid. Ziedaar de inhoud van Rheingold, dat dus de schuld der góden be handelt. De eerste der trilogie van de Ring, „de Walküre” speelt 25 jaar later. Nog hebben de góden hun macht, doch de ring is nog steeds in bezit van de reus Fafner, die zich door middel van de helm in een draak ver anderd heeft ter betere bescherming van die ring. Wodan begrijpt dat de ondergang De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar bulten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid:. D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Alle AdvertentlBn worden In belde bladen opgenomen. A, Na het zingen van Psalm 118 8 sloot Ds. Te Winkel met dankzegging'. mann gaf het fmantieel verslag. De ontvangsten hebben bedragen f390.'60 voor de som van f 2640. Perceel 2. Huis met plaatsje aan de der góden nadert, wanneer de ring daar blijft, doch om zijn rechtschennis te her- bijna; de oplage v. d. Radiobode is gestegen en ook de bijdragen. Dat bewijst dat de an I 1 CHIEF WHIP NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (76e Jaargang) v. i i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1