Is het niet zoowat tijd om aan Uw gezondheid te gaan denken? STOFFEN 0STER B. BOMMEIl ZONEN GROOTZAND 50-56 - SNEER VITRAGES Fo. SS Rook dan ffisieel Orjaai isr Een betere sorteering en een smaakvoller collectie STOFFEN dan wij D kunnen voorleggen, zal nie mand verlangen. Eerste Blad UitgaveKIEZEBRINK Co. Woensdag 19 April 1983. 49e Jaargang OFFICIEEL GEDEELTE. Uw gezondheid! RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. WERELD-REPUTATIE de beste Sigaret voor SN EEK Telefoon Na ISO iliwm \fllpina goede Chloro- overtuigt. Per (Adv.). doch als een algemeen e opmerking over een methode, die in principe verkeerd was. De meteorologische deskundige van het luchtvaartstation Lakehurst gaf als zijn meening te kennen, dat elke andere manoeuvre, dan die welke in de laatste minuten voor de ramp was uitgevoerd, de Akron had kunnen redden. Indien het luchtschip koers had gezet in Wies»- telijke richting inplaats van naar het Noord-Oosten zou er niets gebeurd zijn. VencNJnt DINSDAGS ca' VR1JDAOSA VONDS Bij H.B.Z. koopt het gemakkelijk Bl] H.B.Z. koopt het gemakkelijk huren te hoog waren. Hij achtte het toen niet wenschelijk, dat er vóór zijn uitspraak wo ningontruimingen zouden geschieden. Een electrisch net oven ’t heele land? De commissie, door Prov. Staten van Gelderland ingesteld in verband met de vraag of een nieuwe centrale te Nij megen voor de Prov. Geldersche Elec- triciteits-Maatschappij. welke twaalf millioen gulden moet kosten, gebouwd dient te worden, welke commissie staat onder leidjng van prof. mr. dr. G. Wi. J. Bruins, heeft, naar de Tel. meedeelt, een uitvoerig rapport uitgebUacht. De commissie geeft in overweging bij de regeering er op aan te dringen een spoedig onderzoek in te stellen naar de vraag, of de bestaande moei lijkheden niet in ruimer dan provinci aal verband tot oplossing zouden kun nen worden gebracht. Een aaneengeslo ten systeem van koppelingen, di. een het geheele land bestrijkende ultrla- hoogspanningsleiding zou verschillende nieuwe mogelijkheden openen. Van de uitslag Van een zoodanig onderzoek zou tevens afhangen of en zoo ja, in hoe verre ook organisatorisch tusschen de bestaande bedrijven een nauwer ver band wenschelijk zou zijn. In elk geval zou aldus in de bestaande toestand een element van nationale samenhang wor den ingevoegd, waarbij het gemakkelij ker zou zijn wegen te vinden om risico en aansprakelijkheid der provincie in samenwerking met den Staat tot rede lijke verhoudingen terug te brengen. De moderne spijzen versnellen het tandbederf. Daarom is het hoogste ge bod: Regelmatig schoonhouden van de tan den met de verfrisschende, dont-tandpasta. Een proef tube 35 cent. Ankum, gemeente D^Ifsen (O.), bezig was hout te zagen met een circelzaag en hij op zeker moment over de zaag heen reikte, werd zijn arm door de zaag ge grepen, met het noodlottig gevolg, dat deze ter hoogte van de elleboog vrijwel geheel werd afgezaagd. De ongelukkige werd onmiddellijk overgebracht naar het R.-K. ziekenhuis te Zwolle. Zijn toe stand is ernstig. Ongelukken. Op den Fries chen straatweg onder de gemeente Hoogkerk is Vrijdag de auto, van den heer JU,. Sikkens, handelsreiri- ger te Groningen, tegen een boom ge botst. De auto bleef in den boom Vast zitten. De heer Sikkens, die een sche delbreuk had gekregen, werd in be- wustedoozen toestand naar het acade misch ziekenhuis te Groningen overge- oracht, waar hij direct geopereerd. Zijn toestand was Zaterdagochtend zeer ernstig. Het slachtoffer is ongehuwd en ongeveer 30 jaar. Mijnoingeluk. Zaterdagmorgen is in de ondergrond- sche werken van de Oranje-Nassau-mij. nen III te Heerlenheide de gehuwde 26-jarige J. Steffen uit Heerlenheide onder vallend gesteente geraakt en ge dood. Arm vrijwel afgezaagd Terwijl de 78-jarige H. Weserman te INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Internationale zal (ook aan het slot' van den avond) achterwege moeten blijven. Als de V.A.R.A. de voorwaarden van den minister aanneemt, moet zij den avond van den 29en April ruilen tegen dien van den 30en van de A.V.R.O. W;etsointwerp tot stcunverlee- ning aan huiseigenaars en hypotheekhouders in de Ver. Staten. z President Roosevelt heeft Donderdag eenige voorstellen ingediend tot steun- verleening aan de kleine huiseigenaars, die gebukt gaan onder zware hypo- theeklasten en door de crisis met in staatzijn dadelijk hun verplichtingen na te komen. In een boodschap aan het Congres sprak Roosevelt de hoop uit, dat het door hem ingediende plan, dat een einde zal maken aan de huidige on zekere en chaotische toestanden, die vrees en wanhoop bij de kleine eige naars en beleggers veroorzaken, door het Congres snel zal worden behandeld. Het voorstel werd ingediend bij den Senaatdoor den Democratischen lei der Robinson en nog denzelfden dag I werd het doorgezonden naar de Senaats commissie voor bankwezen en finan ciën. De voorzitter van deze commissie, Steagall diende het voorstel tevens bij het Huis van Afgevaardigden in. Het voorstel komt daarop neer, dat de regeering de gekapitaliseerde en op 240.000.000 dollar geschatte hypotheek schuld op de bezittingen der kleine huiseigenaars overneemt en aan de hy potheekhouders 4 pet. obligaties er vpoir geeft. Het oinderzoek naar de ramp van de Akron. Volgens het oordeel van verschillen de getuigen en deskundigen, die door de Amerikaansche Admiraliteit jnge- stelde commissie vgn onderzoek naar de ramp van de Akron werden ge hoord, had de ramp vermeden kunnen worden. Kapitein Anton Heinen, een Duitsch deskundige op het gebied van bestuur bare luchtschepen, verklaarde dat een andere navigatiemethode dan aan boord van de Akron was toegepast, de veiligheid had kunnen verhoogen en het luchtschip tal Van moeilijkheden zonder gevaar had kunnen doen o ver winnen. Heinen verklaarde dit niet te bedoelen als een critiek op het beleid 'van den commandant Frank McCord, Alléén bij 1H. DE JONG, STEMMING TWEEDE KAMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK brengen ter openbare kennis, dat op WOENSDAG 26 APRIL 1933, van des morgens a c h t tot des namiddags v ij f uur zal geschieden de stemming ter verkie zing van de leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal. Zij herinneren aan de verplichting, opgelegd bij artikel 72, tweede lid, der Kies wet: Ieder die volgens de kiezerslijst be voegd is tot de keuze mede te werken, is verplicht zich binnen de voor de stemming bepaalde tijd ter uitoefening van zijn kies recht aan te melden bij het stembureau van het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. Artikel 150a der Kieswet luidt: Hij, die bij eene verkiezing als gemachtigde stemt voor een persoon, wetende dat deze over leden is, wordt gestraft met hechtenis van tén hoogste een maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Artikel 128 van het Wetboek van Straf recht luidt: Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wet telijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenis straf Van ten hoogste een jaar. SNEEK, 18 April 1933. De Rijks middelen- De gewone middelen hebben over Maart opgebracht f 32.6 millioen. De opbrengst in Maart 1932 was f 34.7 millioen. Het 1/12 der raming voor 1933 is f 31.8 millioen. In de eerste drie maanden van het loopende jaar is de opbrengst f 9.4 mil lioen achtergebleven bij de opbrengst over hetzelfde aantal maanden van heit vorige jaar en 9 ton bij 3/12 der ra-1 ming voor 1933. Uitzending van de V. A. R. A. o p 30 April. De V.A.R.A. heeft zich gewend tot den minister van waterstaat met het verzoek om, nu haar op 1 Mei a.s. geen zendtijd kan worden toegestaan, haar te vergunnen om op Zondag 30 April (Prinsesse-Verjaardag) van 8 tot 12.00 uur ’s avonds een- wijdingsprogramma uit te zenden. De minister heeft dit verzoek ingewi'l- ligd, mits de V.A.R.A. belooft dat zij in haar uitzending op dien dag de ge voelens welke op den 30en April in het overgroote deel van het Nederland- sche VoJk leven, niet zal kwetsen. De VERPLICHTINGEN VAN WERKGEVERS. Herinnering aan de artt. 55 en 56 der Kieswet. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK herinneren hoofden of bestuur ders van bijzondere ondernemingen en in stellingen aan de bovenstaande artikelen der Kieswet, welke hun de verplichting oplegt: le. Te zorgen dat de bij hen in dienstbe trekking zijnde personen, die de leeftijd van 25 jaren hebben bereikt en bevoegd zijn mede te werken tot de keuze van de leden van de Tweede Kamer, de Provinciale Sta ten of de Gemeenteraad, gedurende ten min ste twee achtereenvolgende uren tusschen acht uur des voormiddags en vijf uur des namiddags, daartoe gelegenheid vinden; 2e. Te zorgen, dat in hunne fabrieken of werkplaatsen, in het arbeidslokaal en zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, in het grootste of wei in méér dan één arbeids lokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op de dag der stemming op een zichtbare wijze is opgehangen een door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, vermel dende bovenbedoelde uren voor elk afzon derlijk of groepsgewijze of voor allen ge zamenlijk. In verband met het vorenstaande wordt met nadruk gewezen op artikel 151 der Kies wet, luidende: „Overtreding van artt. 55 en 56 dezer wet wordt gestraft met hechtenis van ten hoog ste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden.” SNEEK, 18 April 1933. Kerknieuws. Ds. J. R. Wolfensberger, die het beroep van de Ned. Herv. alhier in de vacature-dr. Honders aannam, is voornemens 25 Juni af scheid van zijn tegenwoordige gemeente Cubaard te nemen, om op den daaropvol- genden Zondag 2 juli zijn intrede alhier te doen, na bevestigd te zijn door zijn vader ds. H. K. Wolfensberger te Tholen (Z.). HEEG. De Coöperatieve Boerenleenbank „Heeg” alhier hield jl. Woensdagmorgen in „Lands Welvaren” hare 28ste jaarvergade- I HELPT MEE. Blijkens een advertentie in dit blad zullen de lotendoegiangsbewijzen van Sport en Liefdadigheid dezer dagen huis aan huis worden aangeboden. Het doel van S,. en L. behoeft hier niet nader uiteengezet te worden. Ieder weet dat het gaat voor een goéde zaak en ’t is misschien overbodig hier nog een extra aanbeveling neer te schrijven. De nood der tijden drijft ons er toe de verkoop met kracht ter hand te ne men. Er is meer geld noodig dan an ders en er zullen dus ook meer kaarten verkocht moeten worden. De verkoop begint iets vroeger dan gewoonlijk om gelegenheid te hebben iedereen te be reiken. Wanneer U straks een lot (toegangs bewijs) wordt aangeboden zeg dan niet „het kan later nog wiel”, maar koopt ze nu. Bedenkt dat onze ijverige verkoopers- (sters) ons geheel belangeloos hun diensten hebben aangeboden, stelt ze daarom niet teleur. U vergemakkelijkt daardoor ook onze taak in niet geringe mate. Is het bewustzijn dat U door het koop en mee helpt het leed der armen en zie- ken te verzachten niet voldoende, dan i geven wij U gaarne de verzekering dat U naast het genieten van spannende voetbalwedstrijden kans krijgt op het winnen van fraaie prijzen, waarvan wij thans reeds kunnen noemen een heeren- costuum en een dames- öf heerenrijwiel. Ons ideaal is: Ieder gezin in Sneek minstens één lot, opdat vóór Hemel vaartsdag een 4000 tal loten „aan den man” gebracht is. Dat iedere Sneeker, onverschillig van welke richting, hiertoe meewerke. DE COMMISSIE. ring. Na opening) door den voorzitter, den heer S. P. de Jong en voorlezing der -notu len, bracht de kassier de heer L. Poepjes, verslag uit over het jaar 1932. Daaruit bleek o. a. dat het aantal spaarbankboekjes van 626 terugliep tot 605, dat het totaal der spaargelden verminderde met If 15114.08 en op 1 Januari 1933 bedroeg f266360.91. Daarentegen verminderde het bedrag uit staande voorschotten met f 18380.35 en be droeg 1 Januari 1933 f 87512.66. Omtrent de loopende rekening viel op te merken dat de schuld verminderde met f 14656.69 en 1 Januari 1933 nog f 14352.93 bedroeg, terwijl het tegoed f 10267.73 lager werd en 1 Janu ari 1933 beliep f 198159.16. De rente bleef vastgesteld als volgt: Spaargelden: alle dagen opvraagbaar 3.60 en voor een jaar vast 4 debetrente 5 Daardoor was er ontvangen aan rente en provisie f 14206.32 en uitgegeven f 10950.85 (nl. spaargeld- rente f9309.80 en loopende rekening-rente f 1641.05). Alzoo meer ontvangen dan uit gegeven f 3255.47dit verminderd met sala ris kassier enz. gaf over 1932 een winst van f 1837.28, waardoor het reservefonds steeg tot f 15416.75. Herkozen werden als bestuurslid de heer W. Tijsma en als lid van den Raad van Toe zicht de heer S. S. de Boer. In de vacature wijlen F. v. d. Goot werd als lid van den Raad van Toezicht gekozen de heer W. Frankena. Het veehoudersbedrijf. In een vergadering van Landpachters in de gemeente Schoterland is een staat op gemaakt van de uitkomsten van het veehou dersbedrijf over het jaar 12 Mei 193212 Mei 1933. Wij ontleenen daaraan het vol gende: De uitkomsten betreffen een boer derij met 25 H.A. land bij de boerderij ge legen en 5 H.A. land op verderen afstand, zooals dat in deze gemeente op den zand grond gelegen veel voorkomt. De melk prijs is tot 1 April a.s. bekend, die van April tot 12 Mei is geschat. Inkomsten: De opbrengst van 28 melk koeien gemiddeld 4000 K.G. melk per koe en per jaar is 112000 K.G. tegen 4.33 ct. per K.G., maakt 4850 gulden; waarde van afvalproducten, 10 karnemelk en 70 wei, is 392 gulden; veeafzet per jaar 8 koeien tegen 100 gulden per stuk is 800 gulden; 6 graskalveren tegen 25 gulden per stuk is 150 gulden; 10 nuchteren kalveren tegen 2'/2 gulden is 25 gulden; diverse ont vangsten 100 gulden. Te zamen dus aan in komsten 6317 gulden. Uitgaven: loon van een arbeider per week 17 gulden is 884 gulden; idem van een’ dienstbode 350 gulden; van een jong knech tje met kost en inwoning 400 gulden; van los personeel tijdens de hooiing 150 gulden; voor sociale verzekering 200 gulden; vee- voeder 1500 gulden; meststoffen en strooi- 1 sel 500 gulden, diverse onkosten van werk tuigen, onderhoud, assurantie, veeartsen, enz. 400 gulden, rente van bedrijfskapitaal 3 6000 gulden tegen 4)56 270 gulden. Te zamen dus een uitgave van 4654 gulden. Er blijft dus een batig saldo van 1663 gulden per jaar. Wanneer per jaar en per H.A. 55.50 gul den huur wordt betaald, blijft er dus voor de huurder niets meer over. 1 Molestatie. By de woning van den opzichter R. bij de rijkswerkverschaffing in Oude- horne is Zaterdagavond een menigte arbeiders slamengeschopld om dezen te moilesteeren. Deze opzichter is dezelfde, die een paar dagen geleden door en kele arbeiders is mishandeld. Hij heeft de hulp van de politie ingeroepen. De marechaussee en de rijkspolitie is naar Oudehome vertrokken. Hij ging de beloofde auto halen. Een 4-jarig knaapje te Culemborg was door een tante, die zou komen logeeren, een „auto” beloofd. Wijl het in vervulling gaan van deze belofte hem zeker te lang duurde, verdween hij stilletjes uit de ouderlijke wo ning, trippelde naar het station en wist zelfs heimelijk in een trein te komen. Medereizigers, die hem ondervroegen, ver telde hij, dat hij „zelf zijn auto ging halen”. Te Geldermalsen waarschuwden zij den stationschef, die den jongen reiziger tijdelijk onder zijn hoede nam, zich in verbinding stelde met de politie te Culemborg, en het kind daarheen liet terug brengen, waar het aan de inmiddels in grooten angst verkee- rende ouders werd teruggegeven. De huurstaking in Amsterdam West. Naar wij aan de Tel. ontleenen, heeft de kantonrechter, mr. De Vries Feyens, uit spraak gedaan in het civiele geding tusschen de Stichting Amsterdam West en het comité van huurstakers. In alle gevallen, ruim der tig, gelastte mr. De Vries Feyens de eisch toegewezen, zoodat de ontruimingen voort gang hebben, desnoods „met behulp van den sterken arm”. De georganiseerde huurstaking begon in West eind Februari 1.1. Er werden protest- - vergaderingén gehouden, de stakende be woners droegen hun huurpenningen in plaats van aan den huisbaas aan het comité af. Verschillende stappen zijn gedaan om de partijen tot overeenstemming te brengen, doch de huurders wilden het verzoek van de Stichting om de staking drie maanden uit te stellen niet inwilligen, gedurende welken tijd dan door de verzoekster pogingen aan gewend zouden worden om van de hypo theekbanken een verlaging van de hypo theekrente- te verkrijgen. Ook andere voor stellen, hetzij gedaan door de stakers, hetzij door de Stichting, werden door de tegen partij verworpen. De kantonrechter deed bij de behandeling van de zaak sterk uitkomen, dat z. 1. de SHEEK 6R00TZANDf50 5fl CHIEF WHIP I A Een dosii Foster’s Maagpillen 's avonds bij het naar bed gaan genomen, verzekert een goede nachtrust en verschaft 's morgens volkomen normale stoelgang. L f 0.65 per flacon. 1 limwiEM Het volmaaktste horloge met in prijzen onder IEDERS BEREIK Gedipl. Horlogemaker - SNEEK

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1