annex SNEEKER COURANT (76e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Is het niet zoowat tijd om aan Uw gezondheid te gaan denken? 7 fi.il; Uitgave RuZEBRIMl i Co. So. 59 Eerste Blad 49e Jaargang Zaterdag 22 April 1933 Dit No. bestaat uit 3 Bladen. Rook dan ij OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. de beste Sigaret voor Uw gezondheid! IHM Regelprlja 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle AdvertentlSn worden In belde bladen opgenomen. hi Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goönga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D1 n s tl a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. de aan de Raad aangeboden rekening van het reinigingsbedrijf over 1932. SNEEK, 15 April 1933. Ji Verbond voor Nationaal Herstek In Amiciitia sprak Dinsdagavond voor het Verbond voor Nationaal Herstel de heer B. J. Gelder uit Amsterdam. Voor dit kleine publiek zal spr. de taak van het verbond met enkele korte trekjes illustreeren. Spr. gelooft dat de huidige crisis wordt overgeschat. Als het de landbouw slecht gaat, gaat het iedereen slecht, en de crisis wordt grooitendeels veroor zaakt door het feit dat de kosten te hoog zijn en dit belemmert het herstel. Spr. heeft eens opgemaakt wat zaken lieden bijv, aan belasting moeten beta len. Hij wijst op het zwaar drukken bijv, der brandlassurantie-belasting in Amsterdam, die hooger is dan de pre mie welnu een derde van de winst van ern bedrijf gaat aan belasting weg en zoo moet de crisis wel zwaar drukken. Maar daar blijft het niet bijl, de staat vt» hindert ook de menschen de kost te verdienen, men denke aan de winkel sluitingswet; wie wil venten wordt ge troffen door een ventverbodin Amster dam is een snordersverbod, Waardoor werklooze machinisten enz. niet meer zelf werk kunnen zoeken maar naar de steun moeten; ook de kwestie van het versche kadetje vormt een beperking der werkgelegenheid. Die dwang, die verkeerde vrijheids- belemmering maakt dat de crisis zoo zwaar drukt. De oorlog is gevolgd door de econo mische oorlog welke nu in elkaar zakt door gebrek aan kracht, en wordt ge volgd door autarchie die echter ook niet stand zal kunnen houden omdat men teveel van elkaar afhangt en men zal daarna eerst de ware vrijhandel krijgen. In Nederland hebben we nog nooit de volledige vrijhandel gehad. Protec tie hebben we hier nog altijd bijl de be schermde bedrijven, waar de loonen op een bepaald pgil worden gehouden, de vrijhandel is hier eenzijdig en daardoor wordt het platteland ten koste van de stad verarmd. We gaan nu ook hier naar de autar chie en zoolang er geen vrijhandel over de heele wereld heerscht, zal dat moe ten. Tot nog toe voeren wij zooveel graan in, dat voor de verbouw daarvan hier 1.200.000 H.A. bouwgrond ge bruikt kan worden. Wij hebben maar 900.000 H.A. voor graan verbouw ge schikt, en wat is nu eenvoudiger dan dit graan zelf te verbouwen, dan kunnen alle boeren weer werk vinden, de vee houders zullen op het overblijvende grasland ook weer loonend kunnen werken. Hoelang die periode van autar chie zal duren is de vraag, misschien 10 jaar, maar we moeten haar dopr. We hebben het vorig jaar ook nog be langrijke hoeveelheden vleesch en bo ter ingevoerd; ook daaraan moet een eind gemaakt. De wol is niets waard voor de boe ren hier en we voeren toch wol in I Wil de staat steun verleenen dan moet hij aan de boeren geld uitkeeren, en wel voor loonen voor de arbeiders die zij in dienst hebben, de kleine boe ren die met eigen krachten werken moe ten de steun ook jn de vorm van geld ontvangen, zoodat slechts geld betaald wordt voor menschen die te werk ge steld zijti. De klompenindustrie hield hier 7000 I 1 BEDRIJFSREKENINO. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend dat ter secretarie dier gemeente gedurende 14 dagen van heden af voor een ieder ter lezing wordt nedergelegd en in afschrift tegen betaling ais gevolg eener"^^s verkoudheid ^ASPIRIN helpt steeds het derde station van f 5.op f 2.50 werd gebracht. Wat kan er op tegen zijn, vraagt spreker, als groote groepen zich vereenigen om het product, dat zij wenschen, zoo goedkoop mogelijk te krijgen? De beweging van de coöperatie is er om te bewijzen dat het kan en nog niet lang geleden schreef een advo caat in het Correspondentieblad een artikel over de noodzakelijkheid voor de hoogere ambtenaren van gezamenlijke inkoop, om tot lagere prijzen te geraken. Zijn nu de kosten voor den centralehouder zoo hoog, dat er niets af kan? Een centrale. houder uit Schiedam becijferde zijn onkosten op 500 abonnees op f 118. De gemeente Arnhem exploiteert zelf de radio-distributie. Begonnen werd met een bedrijfskapitaal van f 125.000, welke som in 3 jaar tijds werd afgelost, per jaar dus f43000. Jaarlijks wordt f 20.000 winst gemaakt. Men heeft daar 5 stations; de kabel ligt ondergrondsch en is 19 K.M. lang. De vergoeding der luis teraars bedraagt 50 ct. per week. ’s Hertogenbosch kon uit de winst in 1 jaar de stichtingskosten betalen. In Amsterdam heeft men verschillende coöperatieve blokcentrales, waar de weke- lijksche vergoeding varieert van 40 tot 15 ct., met 4, 3 en 2 stations, terwijl het aantal abonnees uit den aard der zaak klein is. In Sneek heeft men pl. m. 1500 abonnees. Spr. las vorige week een advertentie, waarin zoo’n centrale voor f80.000 te koop werd aangeboden. Dat is een niet te hooge prijs. Rekent men nu 60 good will, dan blijft er voor roerende en onroerende goederen 40 van f 80.000 f 32.000 over. Als deze centralehouder, bij wijze van spreken, bij ’t begin geen geld had, moest hij dus f 32000 leenen tegen 5 is f 1600 rente. Afschrij ving f 3200. Loon f3750. Vergoeding aan de gemeente f 2.50 per deelnemer f 3500. Onderhoud f 10.000. Vergoeding aan Wa terstaat f 400. Administratie P.T.T. f 500. Met nog eenige andere onkosten komt het totaal der onkosten op rond f23000. De ontvangsten bedragen f 36400. Rekent men f 1400 voor kwade posten, dan blijft er f 12000 winst over. Bij deze berekening hou. de men in het oog,‘dat de onkosten hoog zijn geschat, terwijl bij de inkomsten de kosten van aansluiting, de verkoop van luidspre kers enz. niet in rekening zijn gebracht Deze winst mag toch zeker wel wat hoog genoemd worden voor de diensten aan de gemeenschap. De acties zijn niet alleen om de kwestie van de hooge vergoeding aan den centrale houder, doch ook om de onbillijkheid dat men door zijn contributie aan de omroep- vereenigingen deze in staat stelt program ma’s uit te zenden, voor welker ontvangst men dan nog zoo duur moet betalen. Geen enkele centralehouder stort een deel van zijn winst in de kas der omroepvereenigingen. Wel heeft de Berc f 60000 aan deze veree- nigingen aangeboden, wat een fooi is, die geen omroepvereeniging, die zichzelf res pecteert, kan aanvaarden. Men gaat evenwel in de goede richting. Thans is men tusschen Vara en Berc zoover, dat op één punt, de f 75000 voor de werk looze luisteraars, nog geen overeenstemming is verkregen. Spr. waarschuwt niet te vlug te zijn met aansluiting op het 3e station. De experi menten op dit gebied zijn alleen bevredigend als een derde draad wordt gespannen; de kastjes zijn niet selectief en waarborgen geen goede ontvangst. Na een korte pauze ontspint zich een drukke discussie, waarvan ten slotte het re sultaat is, dat men actie zal voeren voor ver laging van de vergoeding tot if 0.40 voor 2 stations. trale te Sneek. De heer Oosten presideerde en heette in zijn openingswoord allen, in het bijzonder den heer Venema van Leeu warden, welkom. De reden van het bestaan der vereeniging, zoo zeide hij, is alleszins billijk, waar het hier gaat om verlaging van de vergoeding, welke op meerdere plaatsen reeds is ingevoerd. De secretaris, de heer Steegstra, gaf nu een overzicht van de werkzaamheden van het bestuur. Op 9 Nov. 1932 heeft het be stuur aan de luisteraars een circulaire ge richt en is men begonnen met het werven van leden. 672 hebben zich toen aangesloten en men dacht wel op 800 te kunnen komen. 19 Dec. d.a.v. zijn de onderhandelingen met den heer Kuipers, den centraie-houder, begonnen. Het bestuur heeft toen een uit eenzetting gegeven van de billijkheid van zijn verzoek, doch de heer Kuipers beweer de, dat de verlaging niet kon worden inge voerd.' Een voorstel om de boeken aan een accountantsonderzoek te onderwerpen werd niet geaccepteerd. De onderhandelingen ble ken vruchteloos en ook een bemiddelings voorstel, om de contributie op 45 ets. te brengen, werd niet aanvaard. Op 24 Dec. zouden partijen weer samen- sprekingen houden en het bestuur had de indruk succes te knnen boeken. Een dag daarvoor kwam echter bericht bij het be stuur in, dat de samenkomst niet kon door gaan, in verband met het bericht in de bla den, dat de Vara zou onderhandelen met de bond van bedrijfscentralehouders. Het bestuur wachtte vol ongeduld op de uitslag van deze onderhandelingen, doch toen begin Februari nog niets bekend was, schreef het 14 Februari i£an den heer Kui pers een brief, met de vraag, hoe het nu kwam. Het antwoord was, dat de heer Kui pers zich wenschte te houden aan het resul taat van de besprekingen tusschen Vara en de Berc. In Maart vergaderde het bestuur weder om en de conclusie, die toen werd getrok ken, was, dat men gewoonweg bij de neus werd genomen. Wederom werd aan den heer Kuipers geschreven en ook wederom was het antwoord onvoldoende. Tot 11 April heeft men geen nader antwoord ontvangen; het resultaat is dus nihil. Den heer Venema wordt nu het woord verleend, die begint met de mededeeling, dat hij dezen avond bericht heeft ontvangen, dat de reeds eerder genoemde onderhande lingen tusschen Vara en de Berc thans zoo ver gevorderd zijn, dat men voor twee sta tions 40 ct., voor drie stations 50 ct. moet betalen. Dat de onderhandelingen niet vlug, ger gaan, ligt aan het feit, dat de actie voor deze verlaging hoofdzakelijk in de groote steden wordt gevoerd; op het platteland kan men de luisteraars er nog niet voor winnen. Gevolg daarvan is, dat de centrale-houders ook verdeeld zijn in twee groepen; de groote steden-centrales en de plattelands-centrales, wat een remmende invloed op de onderhan delingen heeft. Spr. heeft uitdrukkelijk verzocht geen functie van hem te vermelden. De heer Kui pers heeft evenwel de rechtskundige advi seur van de Berc in de arm genomen, die de Vara heeft opgebeld, om te verhinderen, dat spr. hier vanavond optrad. Deze poging is mislukt, want spr. eischt voor zich het recht als staatsburger te spreken daar waar hij gevraagd wordt. Het is op het gebied van de radio-centra- 1 les een eigenaardige geschiedenis. De om roepvereenigingen besteden jaarlijks een half millioen om hun programma’s uit te zenden. De aangeslotenen bij die vereeni- gingen stellen haar daartoe in staat door i hun contributies en nu moeten zij aan den centralehouder nog geld betalen voor hun eigen product. Doordat de radio-centrale een monopolistisch karakter heeft, bestaat er geen concurrentie en mag dus van den centralehouder verwacht, dat hij de grootst l mogelijke soepelheid zal betrachten. Hoe is de toestand nu bij andere centrales in onze omgeving? Bij actie voor verlaging der tarieven beroepen de houders zich op de besluiten van de Berc, doch het is onbegrij pelijk hoe er dan zoo’n chaos kan zijn. Spr. noemt nu een aantal plaatsen met variee- rende tarieven, o. a.: Bolsward met 550 abonnees, 2 stations, 50 ct. per week, f 10 aansluitingskosten; Berlikum 2 stations, 40 ct; Anjum, 35 abonnees, 2 stations, 50 ct., f 10 aansluiting; Akkrum f5 aansluiting; Drachten 10 aansluiting voor 2 stations, f 15 voor 3 stations, enz. Joure, Grouw en Franeker hebben speciale regelingen voor werkloozen. In Heerenveen met 700 abon nees heeft men door actie de vergoeding van 50 ct. op 40 ct. teruggebracht. De bewering van de centrale-houders, dat men geen duimbreed van de vastgestelde tarieven mag afwijken, kan niet ernstig wor den genomen, als men weet dat in Huizum mensche» bezig. Toen kwam de invoer uit België, nu zijn er in Nederland 3000 klompenmakers die {12 verdienen, der vroeger verdienden de 7000 f 20 tot f 22. A~ - r. t>„ „an Ned. regeering de invoer van Belgische klompen verbood zouden deze 7000 menschen weer werk heb ben. Wij kunnen zelf ook veel doen ah we Nederlandsch fabrikaat koopen en de regeering kan al veel doen door te ver plichten dat op ieder artikel uit het buitenland een stempel van herkomst moet vermeld. Dan is er de cumulatie. Alleen in Amsterdam zijn er 5000 gezinnen die dubbel salaris verdienen in gemeentedienst; gegeven de omstan digheden van het heden ware niets eenvoudiger dan te eischen dat de vrouw in haar huisgezin ging werken en in haar betrekking plaats maakte voor een werklooze man. Er zijn voorts honderden werknemers in 8-uren bedrijven die in hun vrijie tijd nog het een of ander uitvieren dat an deren benadeelt. Ook 'dat dient verboden. Als dergelijke dingen veranderen zou den, zou er heel wat in de crisis veran deren, maar we moeten daarbij buiten de politieke sfeer blijven, want door de politiek wordt veel bedorven, men denke aan het kabinet-Colijn in 1923, dat zooveel nuttig werk kon doen en reeds had gedaan, doch met behulp van de liberalen omgekegeld werd ten gevolge van een politieke kwestie: het gezantschap bij de Paus. Nationaal Herstel nu zegt: het moet eens uit zijn met die politiek en we moeten de werkelijke solidariteit eens laten spreken, wij zijn tenslotte ^llen Nederlanders; uit moet het zijn met rechts en links, werknemer en werk gever, we moeten op eenheid aansturen. En Nationaal Herstel heeft de steun van velen gekregen, uit allerlei rang en stand; dat blijkt ook uit onze candi- datenlijst. De historie is daar om te bewijzen dat de Nederlander altijd wat heeft ge kund, welnu laat Nederland dat ook nu toonen, en het kan dat alleen als er saamhoorigheidsgevpiel heerscht, drang naar éénheid. Er was gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een aanwezige gebruik maakte. Deze gelooft dat Nationaal Herstel hier geen aanhang kan vinden omdat Friesland een natie in een natie is, er zijn twee naties, aan één waarvan on recht wordt gedaan door de andere, daarom kan er geen eenheid zijn. Spreker antwoordt dat het Friesch nationalisme toch moet beseffen ook deel te zijn van Nederland, waarmee men toch onverbreekbaar verbonden is. Onze Koningin zelf is van Friesiche afkomst. Men moge allereerst Fries zijn, doch moet niet exclusief zijn en Nederlandsch blijven voelen en zeker niet niet-Nederlandsch of internationaal als de communisten, die een Moskousch wingewest, of de soc. dem. die een Duitsche provincie van ons willen ma ken. De vrager betoogde dat hem de grondslagen van het verbond niet on sympathiek zijn, doch geen nationaal herstel is mogelijk als men na honder den jaren Van onrecht jegens Friesland, niet inziet dat het anders moet. Spreker antwoordde dat Nederland Friesland niet meer te kort deed dan de stad het platteland. Ook de Friesche beweging zal profiteeren van nationaal herstel, mits zij zich niet exclusief toone. Vereeniging van Radio-luisteraars. In de Harmonie vergaderde Dinsdagavond de eenige maanden geleden opgerichte ver eeniging van luisteraars van de Radio-Cen- - NIEUWE SNEEKER COURANT k «e L CHIEF WHIP Uitsluitend verkrijgbaar In de oranja-bandbulijes van 30 tabL 70 ds. en oranJezakjM van 2 tab). A 10 ct*>

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1