TJERKSTRA Pepermunt 8. MARTENS, Onsterflijk 29 COUPONS DAMES, Firma JOfls. TROMP - Sneek Nederlandsche Beisvereeniijinii Dames, Uitgezóchte versnaperingen MASCOTTE-Bonbons van de Heer met fijne vloeibare vulling, Linoleum Balatum Loopers Vitrage Etamine TROMP Sneek Telefonisch aangesloten no. 2196 tal Orgaan Oer Genua tai. ■mmx SMEEKER OOIIRMT m WYNBRITSERAOEEL Kampioen! BENSDORF STOFFEN 49e Jaargang No. 60 Eerste Blad uitgaveKIEZEBRINK Co. Woensdag 26 April 1933. OFFICIEEL GEDEELTE. RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. Kleeding naar Maat Colbert Costuums 11 H. BRENNINKMEUER ZONEN 2 ons voor 1 kwartje Advocaat-Bonbons van de Heer, fijn! s Wilt G een BOEK cadeau hebben? SNFEK u I i Onze kleediag is waardevol, smaakvol en niet duur naar Maat 48—, f52—, f57 Prima Goupe en afwerking n n kiezing. Dan beginnen tal van Neder landers acuut gewichtig te worden en zich te herinneren dat zijl een beginsel voorstaan, waarvoor zij -nog even een aparte partij moeten vormendan komt bij die zieken de psychose dat het hoog Heer, de voeten naar de aarde, het hoofd naar de hemel, twee armen ge strekt naar de uiteinden der wereld, gestrekt naar het middelpuntde barm hartigheid. WIJDE BURGSTBAAT 0 schorst, waarop Joger in zijn villa zelf moord heeft gepleegd. Beide heeren waren soc.^democfatische leden van den gemeenteraad. Nu voor speciaal LAGE PRIJZEN worden opnieuw herinnerd aan de heerlijke reepjes in verschillende smaken van 20 voor een kwartje. Opgericht 1901. Als ge nog niet weet wat prettig reizen Is in aangenaam gezelschap, probeert het dan eens met de 8R0OTZAWD BB—56 8 6 BEK De man die Mata Harii arresteerde. Te Cannes in de vorige week majoor Ladoux gestorven. Hij is 58 jaar oud geworden. In 1917 werd Ladoux ge plaatst aan het hoofd van den Fran- s chen contraJspionnagedfenst en in deze functie deed hij Mata Hari aanhouden, de Nederlands'che vrouw, die beschul digd weid van sp'io-nn-endienst ten bate van Duitschland en terecht gesteld. In Maart 1919 wekte de verschijning van Lladoux voor den krijgsraad op de aanklacht, dat hij' tijdens den oorlog in verstandhouding had gestaan tot den vijand, groot opzien. Ladoux werdvtrij- gesproken. Ladoux is schrijver van eenige boe ken over spionnage. ziekte heeft nu weer knapjes huisge houden want naast de 11 in de Kamer vertegenwoordigde partijen zijn er 40 partijen verrezen, die bij voldoende groeikracht elke mogelijkheid tot vor ming van een werkmeerderheid in het parlement, dus van parlementairisme, zouden verstikken. Wil de volksinvloed via het parlement tot uiting komen, dan moet daar een -werkmeerderheid zijn, anders doet dat noodzakelijkerwijze aan de volksinvloed afbreuk. Een parlement dat niet bijten kan, moet niet blaffen; een parlement dat blaft, moet kunnen bijten en in staat zijn zijn wil door tie zetten. Maar diergelijke fouten zijn niet in- haerent aan het stelsel, ze zijn te ver- noodig is dat binnen 6 maanden dat beginsel door één hunner in de Kamer eindelijk het licht moet ontsteken en het broederschap, and redden vian de ondergang. Die beteren. Tegen de bijna hopelooze ver deeldheid ware als remedie te stellen, dat het minimum Waarmee een begin sel in de Kamer vertegenwoordigd kan zijn, hooger te stellen ware dan 1 per soon, die daarbij vaak nog in plaats van een beginsel een eigen streberei vertegenwoordigt. Laat men gerust daarvoor een minimum van 3 eischen. Zeker er zijn halfheden en slapheden ook in een parlementair geregeerde staat bijv. dat voor hen die zich noemen be- roepsopruiers, de staat in zijn parlement een vrije tribune sticht beschermd door de macht van die staat en nog wel na het afleggen van de belofte van trouw aan de grondwet om dat werk van on dermijning voort te zetten, dat is een halfheid en ook als de staat duldt dat een volksvertegenwoordiger optreedt in een openbare vergadering als er niets minder dan een oproer uitbreekt en zegt -dat hem die gebeurtenis aan zijn revolutionnaire hart verduiveld gped doeten ook dat een vrijheid van druk pers ongemoeid beuken kan tegen de hoogste geestelijke waarden van ons volk. Zeker, spr. weet dat mr. Wes terman de vrijheid van drukpers aan een stern, maar wie nu logisch en rust- tig zijn gedachten er over laat gaan zal moeten erkennen dat het in grond en wezen gaat over de vraagvoor of tegen God en daarom durft spr. elk aanwe zige zeer persoonlijk bezwerenlaat toch niet na te stellen uw daad van mede werking, opdat wij naar de mate van onze krachten onze gemeenschap kunnen voeren- naar Hem, den Krais Lieve Venchflnl DINSDAGS ea VRIJDAGSAVONDS komt in de regel in ongeveer dezelfde samenstelling terug als waarin ze werd weggestuurd. En de andere ziekte is de zelfover schatting waaraan ons land chronisch lijdt en welke ziekte een min of meer epi- demisch karakter krijgt in de winter maanden voorafgaande aan een ver en het gezag loshaakte van zijn eeuwige grondslag. Die revolutie die de leuze aanhief van vrijheid, gelijkheid en maar matelooze losbandigheid op gees- telijk en zedelijk terrein bracht. Als een vloedgolf, als een beukende zee is deze I eerst losgebroken op ons economisch leven, dan op de alle dag-vastigheid van- ons bestaan en dan als een bar- nende storm op geestelijk en zedelijk gebied, welke een strijd geworden is om de ziel van den mensch. In zulke omstandigheden gaan wjj: dan stellen onze daad waartoe het algemeen kies recht pps roept, Het is geen wonder dat er in deze tijd worden gevonden, ook onder de onzen, voor wie -de gang naar de stem bus een moeilijke is. Spr. spreekt niet van hen die zelf te lui zijn om op poli tiek terrein de handen uit de mouwen te steken en alleen met eigen particuliere belangen bezig zijn, de kankeraars, die niet eens weten hoe zij hun eigen poli tieke plicht moeten vervullen. Maar er zijn er ook voor wie deze gang een moeilijke is, en -die wel het individueele, algemeene kiesrecht ernstig nemen en zich behoorlijk rekenschap trachten te geven van hun daad. Tot hen gaat onze grootste belangstelling om met hen met genoegen te beredeneeren dat wat onze massa gelukkig nog aan vaardt,, n.-L waarom wij die volksinvloed uit moeten oefenen door onze stem uit te brengen op de R.-K. Staatspartij. Er waait over de wereld een wind, die meer dan een onzer verkwikkend lijkt, een wind tegen de volksinvloed door het parlement, en voor een sterk gezag. Hier is die sterker aangeblazen door dat rampzalige, tragische en ont stellende gebeuren op de Zeven Pro vinciën. Spr. stelt voorop dat over de vorm waarin het gezag wordt uitge oefend geen specifieke katholieke theo rie bestaat, -en is van bordeel dat de parlementaire -democratie wèl te verbe teren is maar niet te snel moet wegge worpen. Z-eker is er te verbeteren. In het par lementaire stelsel zijn 2 machten, elk met eigen taak en machtsmiddel. De e-ene macht is de regeering, die de staat bestuurt, de andere het piajrl-ement dat met de regeering de wetgevende macht heeft en repressieve controle heeft over de daden -der regeering. Wanneer een Kamer haar wil op wil leggen aan de regeering en deze wenscht dat niet, dan kan zij de regeering naar huis sturen, als zij zich in staat acht een andere i-n het leven tie roepen die haar wil zal volgen. De regeering beschikt bij een conflict met het parlement over het middel der kamerontbinding, waar bij men met al tie veel aan deze laats,te ontbinding moet deuken, die staatsrech telijk een wat vreemde figuur is. Nu zijn er twee ziekten, één van alle tijden, en een speciaal van de moderne mensch, de laatste is die van de per fectie, men wil alles regelen tot in de uiterste puntj-es van de puntjes. Het evenredig st elsel hoe mathematisch juist ook, brengt mee dat het beroep op het volk een machtsmiddel is, Waarin een deuk gekomen is, het is zwak, de Kamer valt en het Handelsblad, de paladijn van een sterk gezag is, maar het waren de voorvaderen van Westerman en dezul ken die het gezag loshaakten van een God als oorsprong, als middelpunt en i als einddoel. God moet daarin terug, dat is de diagnose van de huidige ziekte. Wij' willen ook een sterk gezag, maar een gezag naar het voorbeeld en op het I voetspoor van Christus, dus onverbre kelijk verbonden met de liefde. De we- reld is van haar anker geslagen, ze moet -weer in haar eeuwige hengsel te rug? wij moeten over deze wereld een kruis slaan, waarvan de eene balk het gezag, de ander de liefde is. In deze onverbrekelijke twee-ecnheid zijl de par lementaire democratie te verwezenlijken en men werp e haar dus niet te snel weg. Deze verwezenlijking zal moeizame gestage arbeid kosten en als instru ment daartoe diene onze Katholieke Staatspartij. i Zeker, er zijn vele vrije kwesties op sociaal-economisch terrein waarop wij van meening kunnen verschillen, mlaar ondanks dat en opk daarom vorder ik uw aller medewerking op voor onze eenheid, want deze kwesties zijn niet de eenige, en zij die aan onze eenheid knabbelen vervallen juist in het uiter ste en zien alleen deze kwesties. Maar bij alle vrijheid op dit gebied, zijn ook deze waarlijk niet los van die eeuwige wetten, waaraan wij .bijl al ons handelen gebonden zijn. De staatkunde blijve van groote lijn, het gaat in laatste instantie om de vraagGod of de mensch i-n het middelpunt. i En omdat deze kwesties op sociaal- economisch terrein toch weer samen hangen met de vragen op geestelijk zedelijk terrein, mogen wij ze niet op zich zelf zien. - i„ Spr. wijst op -de heiligheid van het huwelijk; door spmmige Nederlanders wordt de vrije verloving vpor duizenden werkloozen een noodzaak genoemd 1 Overweegt dit voor u zelf en ge pnt- snapt -niet aan de overtuiging dat de politiek op spciaal economisch -terrein ten nauwste verband houdt met de groote geestelijk-zed-elijke vraagstukken, En eenheid ook omdat de Paus van Rome ons gaf de encycliek Quadrage- simo Anno-. Aan de wereldverbreki-ng der maat schappelijke orde is Nederland -niet ont snapt. En op de derde plaats eenheid ook pm de sociale kwesties zelf, omdat wij onze opvattingen daaromtrent ner gens beter en doeltreffender aan -elkaar kunnen schuren dan in ééne partij. Het is geen kunst meer bijv, één te zijn in de strijd voor pns pnderwijsi, maar wel een kunst, en onze waarlijk apostolische taak ook, om, waar og de gansche wereld de m-enschheid uit el kaar ligt, deze te toonen dat er één be ginsel is -dat alle verschil weet te over winnen en haar t-e toonen de kracht van dat beginsel, het alle gemeenschappen omspannende reddende beginsel. Wie niet krachtens zijn werkkring zich dagelijks behoeft te bezinnen over de staatkunde, moge zich niet altijd vol komen verwerkelijken de hopge ernst van heit simpele goed uitbrengen van Rede mr. C. P. M. Romme. Voor de R.-K. kiesvereenigi-ng „Ge lijk Recht” trad Vrijdag in Amicitia op mr. C. P. M. Romme, lid der Twee de Kamer. De heer Casparie spreekt na de Christengroet een woolid van welkom, speciaal tot mr. Romme, ons jongste Kamerlid, maar een der beste, dat mag hier gezegd. De heer mr. Romme wekt in de eer ste plaats zijn -gehoor op stuk voor stuk in de komende dagen het hier ge sproken woord verder uit te dragen in hun omgeving vooirzoover dat wop|id van nut in de verkiezingsstrijd kan zijd. Wij staan weer voor de daad, waalr- voor de grondslag van ons staatkundig stelsel ons plaatst, de medewerking tot de samenstelling van de regeering, voor de komende vier jaar. De uitoefening van het algemeen kiesrecht mag geen kinderwerk ge noemd, en de verantwoordelijkheid voor de uitoefening van die daad in 1933 is daarbij grooter dan ppit. De omstandig heden waaronder wij Leven zijn immers van dien aard dat het thans levende geslacht ze welhaast nooit drukkender heeft gekend. De zwaarte yan die druk duiden wij aan met een woordensoorL die teeken-end voor die druk is, -de werk loosheid teistert hier tienduizenden, in de wereld millioen-en,. ons bestaan wordt met vernietiging bedreigd, een geeste lijke ontreddering, een zedelijke ontaar ding bedreigt en beloert ons. Men zou dit alles in een gansch an dere sfeer van woorden kunnen uitdrtulo ken, n.l. gewagende er van dat wij een rijpe oogst binnenhalen, waaronder wij bedolven worden; de oogst, welhaast 150 jaar geleden uitgezaaid over de we reld door de Fransche revolutie die ons zegende met de mens-chelijke rede als opperste heerscheres in de samenleving D voor Duitschland. In het Duitsche telefoonverkeer was het gébruik dat bij spelling van namen initialen v*an personen werden genoemd. Zoo A van Anton, B Van Benaard enz. Voor de D was „David” in zwang, maar die naam ig nu taboe omdat hij niet Arisch i is. i Naar de Evening Standaard althans uit Berlijn verneemt, hébben de telefoonjuffrouwen opdracht gekregen voortalan „D van Duitsch- land” te zeggen; verder „N van natio naal”, „Z van Zeppelin” in plaats van Nathan en Zacharias. i Internationale petitie wegens de Jodenvervolging in Du.itsfih.land. In den loop van de volgende weken zat, volgens Reuter, een internationale petitie betreffende de positie van de Joden in Duitschland aan de Duitsche regeering gezonden wolfden. De petitie zal- ondertleékend worden door bp-ycotorganisaties in Amerika, Frankrijk, Polen, Nederland en Grapt Brittanië. Kapitein Webber, het hoofd van de boycot-jorganisatie in Groot Brittannjë verklaarde: Wij vragen Hitler onze pe titie ernstig in overweging te nemen. De Duitsche regeering zal eenigen tijd gelaten worden voor haar antwoord. In geval wij geen of een ongunstig ant woord ontvangen zlal de boycot zoo krachtig aangepakt worden, dat Hitler -en zijn regeering er den invloed van zullen ondervinden. REKENING GEMEENTEBEDRIJVEN 1932. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend dat ter secreta rie dier gemeente gedurende 14 dagen van heden af voor een ieder ter lezing wordt nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld de aan de raad aangeboden rekening van het electriciteitsbedrijf, het gasbedrijf en het waterleidingbedrijf over 1932. SNEEK, 22 April 1933. Kruizebroederstr. - SNEEK MMMMiraHMiraBSMMMaMMMI^MMMI 2 ons voor 1 kwartje Anemonen van de Heer, melk en puur chocolade, 2 ons voor 1 kwartje Truffels van Kwatta, 2 ons voor 1 kwartje, heerlijk! De Heer’s fijne gevulde Flikken met musket, een kwartje per M P°nd Puike groote Noten, per pond 20 ct. Feest-Bruidsuikers van de Heer, 2 ons voor 1 kwartje Zoute Pindawafeltjes van Verkade, per ons 20 ct. Rolletjes J Q T Pepermunt 10 ct. 4 voor 1 -dubbeltje. Cocoskransjes Carla, het nieuwe succeskoekje van Verkade, 10 ct. p. ons Sneeuwwafeltjes, lekker, licht, 10 ct. p. ons Fruit-Soda-Wafeltjes hoe is ’t mogelijk! 10 ct. p. ons Lock, verdwijnende kauwbonbons, let op, 2 pakjes voor 5 ct. Amandelbrood 1 kwartje p. J4 P°nd Verpakte California’s, gevuld, heerlijk frisch, per 2 ons slechts 1 kwartje Onze in eigen bedrijf electr. gebrande PINDAS zijn uitgezocht beste en lekkere Geen volwaardiger koekje dan VERKADë’s Gemengde Biscuits per ons 15 ct. Ziet verder de Etalages óók in den winkel. SPORT EN LIEFDADIGHEID. Door het bestuur van 'de Ver. voor Vreemdelingenverkeer is een fraaie verg, zilveren en een zilveren medaille beschikbaar gesteld. Het bestuur van de Friesche Voet balbond stelde weer een zilv. medaille beschikbaar. De Comm. v. Lich. Opvoeding t-e Sneek zegde ook weer een groote verg, zilv. medaille toe. Bij de secr. van de Comm. v. Sport en Liefdadigheid is van alle deelnemen de clubs bericht binnen gekomen dat zij evenals vorige jaren gaarne deel zul len nemen aan de op 25 Mei a.s. te hou den liefdadigheidswedstrijden. Zoo worde het. Spreker beantwoordde eenige vragen. De heer Casplarie dankte voor de kostelijke woorden van spr. en sloot deze bijeenkomst. Stelt U zich dan op de hoogte van de aanbieding gedurende de BOEKENWEEK 29 April—6 Mei a.s. bij Boek- en Vulpen- handei G. VAN DE PIJPEKAMP, Adv. Kleinzand 2, Sneek. Die dienstweigering aan boord van de Jiava. Aneta seint uit Batavia i De JaVarlbode meldt, dat de kapitein ter zee J. T. A. J. Brain-sma, oommain- -dant van de Java, die eerst sedert Oc tober 1932 in Ned. Indië is, van het commanidement is ontheven, in verband met slap optreden tijdens de dienstwei gering aan boord van zijn schip. Malversla'ties bij het,. Keulsfihe izieken-fonda. Het onderzoek malar de positie van het Stedelijk Ziékteverziekerilngsfoinds te Keulen heeft naar Wolff uit Keulen meldt een groot schandaal aan het licht gebracht. De aldministratiielkosiben, I idie bij een goed fuinctioneererid fonds 8 tot 10 procent mogen bedragen, liepen hier tot een totaal van meer -dan 100.000 mark bij een premieiontvlangsit van 440.000 mark. De directeur Joger en de eerste boekhouder Wieimer zijn ge- i .-rL Telefoon Na. IM KLEEDING SNEEK Inlichtingen voor SNEEK en OMSTREKEN Kleinzand 2 SNEEK Alleen het inkijken van onze pracht' eorteerlng is reeds een genot, BIJ H.B.Z. koopt hot gomokkolijk

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1