Mnstadiog. i Pepermunt Firma». MP-bek A.VERWER8 TJERKSTRA Dames Eerste Blad No. 61 Feuilleton. Kampioen! i] STOFFEN Uel Orgaan öar GenM Sust Versctrijnt UitgaveKIEZEBRINK Co. Zaterdag 29 April 1933. 49e Jaargang RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. Kleeding naar Maat Colbert Costuums n. Maat I I 'Jllpiiui fl.35 180 255 190 215 160 60 75 H. BRENNINKMEIJER ZONEN BEDDENMAGAZIJN EN REPARATIE-INRICHTING SNEEK Extra aanbieding Streepbroeken, ijzersterk Zware bl. Simson broeken Zware bl. Simson Jassen Manchester broeken Grijze mansbroeken Grijze mansjassen Flanel boezeroens Werkboezeroens „Nieuw” „Nieuw” Walerdichle BedrijfskleeÉing Alle maten WERELD-REPDTATIE kH. DE JONG, Uitgezóchte versnaperingen MASCOTTE-Bonbons van de Heer met fijne vloeibare vulling, 2 ons voor 1 kwartje Advocaat-Bonbons van de Heer, fijn! PINDAS Geen volwaardiger koekje dan VEBKADE’s Gemengde Biscuits per ons 15 ct. SNEEK TMooa Rn. MO d ONZE KLEEDING IS WAARDEVOL, SMAAKVOL EN NIET DUUR f48.-. f52.-, f57.- WIJDE BURGSTRAAT PRIMA COUPE EN AFWERKING Reddingsapparaat voor onderzeeboot-bemanning. De oud-torpedist van de marine, de heer A. Stam te Bergen, heeft een reddings apparaat voor de bemanning van gezonken onderzeebooten uitgedacht, dat door den machine-constructeur W. F. E. Heimann, zoodanig is geconstrueerd, dat het prak tisch bruikbaar is. Daarop is van de Ned. Octroóiraad octrooi verkregen, terwijl voor verschillende landen octrooi is aangevraagd. zijn, heeft hij ons gauw genoeg weer te pakken, vooral 'daar de wind nog wel een poosje Noord-West zal blijven. Nadat zij het jacht van Kenner als een zwarte schaduw in zuidelijke rich ting hadden zien verdwijnen, daarbij nog juist opmerkend, dat het Vaartuig een omtrekkende beweging ging maken om zich naderhand in het Noorden weer faiet de sleepboot te vereenigen,. veranderde Robinson ook den koers. Het schip had al dien tijd met den kop zuiver óp het Oosten gelegen, maar nu wendde hij den steven eerst naar het Noord-Oosten en eindelijk geheel naar het Noorden. Die manoeuvre ontging de bemanning niet, ite meer daar zij- van meening waren, dat zij binnen den kortst mogelijken tijid naar Vlissingen dus in Oostelijke richting moesten varen. Zelfs in de machinekamer keek men elkaar een wejnjg verwonderd aan en even viel een angstige beklemming over het geheele schip. Op dat oogen blik bedacht Messenger met zekere bit terheid, hoe betreulenswaardig ’t was, dat hij de grootste slag van zijn heele leven met heelemaal in zijn eigen han den kon houden. Hij zou te veel moeten steunen óp anderen en wie verzekerde hem dat de mannen van het voorschip alles zouden doen wat hij van hen ver langde. Tenslotte was het risico toch veel grooter dan hij eerst gemeend had. Het is niet te verwonderen, dat de verbazing van de geheele bemanning onder woorden werd gebracht door iemand, aan wien men in het geheel door MAX PEMBERTON. Opgericht 1901, 8B0OTZAHI 60—66 - SIEEK stoel zat. Wanneer men die drie man nen zoo bij elkaar had zien zitten, zóu men geen oogenblik op de gedachte gekomen zijn, dat er onheil broeide op het kleine schip, waar niets dan orde en regel scheen te heerschen. De man op de voorplecht liet voortdurend1 zijn schelle stem galmen over het verlaten dek, op welke aanwijzingen de man aan het stuur onmiddellijk reageerde. Pas toen zij Sheerness bereikt had den, verliet Messenger de hut en voeg de zich bij den kapitein op de brug. En, vroeg hij, heb je al iets van Kenner gezien? i Neen, niets, antwoordde de man kort. i 1 i Messenger beet zich op de lippen. Kenner is nooit; erg voortvarend geweest. Steek maar eens een vuurpijl af. 1 I Een blauw licht vlamde op in het duister en werd even later beantwoord, ergens ïn het Noorden. Hjj koerst in de richting van de Mouse, zei de kapitein- Dat is zop kwaad nog niet. Hij wilde nog meer zeggen, maar de woorden bestierven op zijn lippen. Aan den voet van de brug zag hij den stuur man, Mike Brennan staan, die stond te knipperen met zijn oogen in het felle Echt van1 'den vuurpijl. De stuurman was nog half dronken, maar toch was er een eigenaardig licht in zijn poglgoi, toen hij opmerkte Jullie schijnt het allemenscbelijk druk te hebben I Met die woorden wendde hij zich om en liep wankelend naar zijn kooi terug, zoodat de mannen geen aandacht meer schppken aan het gevaar dat van dien kant kon dreigen. De mannen hadden bovendien al hun aandacht noodig bij hun werk en vooral ODOerlcbt 1870 - Hot Boud bekroond 1922 Die stuurman van ons bevalt me niet erg. Niet dat hij in de gaten heeft wat we van plan rijn, maar hij vraagt veel te veel naar m’n zin. Hij is nu aan wal en ik heb twee van mijn mannetjes meegestuurd om hem dronken te voe ren. Als hij nuchter aan booid zpu ko men zouden wij de poppen aan het dan sen hebben, voordat we de rivier, uit zijn- En hoe zit het me de anderen? Voor de anderen ben ik niet bang, als alles maar gesmeerd gaat. Maar als het misloopt ja, je weet het meester ons leven is er mee gemoeid. De Prins blies een groote rookwolk voor zich uit en staarde naar het spran kelende water. Hij besefte heel goed, dat hij aan den yooravpnd stond van het grootste en meest ge vaarvolle avontuur uit zijn geheele le ven. En het was des te gevaarlijker om dat hjj nu rekening diende te houden met zooveel factoren. Het was een avontuur, dat hij niet alleen zou kun nen volvoeren, doch waarvoor hjj de hulp noodig had van vele anderen anderen, die wel eens te kort zouden kunnen schieten in doorzicht en moed. Hjj voelde evenwel, dat het zijn plicht was, de anderen moed in te spreken en daarom antwoordde hij luchtig i Maak je maar niet bezorgd, vriend. Er zal niets gebeuren. Wat ik zeggen wil ben je in het betrit van een revolver? Ik niet. Vuurwapenen .zijn niets voor mij. Ik bedien me maar liever met het gedrag van Kenner’s vaartuig baar de hen eenige zorg. De maan was nu opgekomen en zond een zilver licht over de golvende wate ren en de witte kusten van Engeland. In den diep blauwen hemel was geen wolkje te bekennen en alles; ademde rust en vrede. Het dek van de sleep boot was nu geheel verlaten, pp den man op den voorplecht na, die nog voortdurend zijn waarschuwende kreten slaakte. In de vérte lag een gebied van diepe duisternis, het midden van het Kanaal, de groote doortocht naar de grootste stad van Europa, dje velen van de opvarenden van de „Admiraal” OtNSDAOS ea VWMDAOSA VOND9 een eindje ijzer als het noodig isl Maar wat moeten wij nu met dien stuurman aanvangen Laat dat maar aan mij over. Meer zei hij niet, daar op datzelfde oogenblik een matroos de hut binnen kwam met de mededeeling, dat de an deren aan boord gekpmen waren. Vlug gingen Messenger en de kapitein tiaar boven en zij kwamen nog juist vroeg genoeg, om te zien hpe onder toezicht van Capel en Conyers de vaten en kistjes goud aan boord werden ge bracht. Nadat alles was opgeborgen in de kleine hut op het achterschip en de machinist een „Alles klaar” had la ten opschallen uit de duistere diepte van de machinekamer, nam de kapitein zijn plaats jn op de kleine brug en ste vende het lichte vaartuig in de richting van den riviermond. Mjke Brennan, de stuurman, lag dronken in zijn kooi. Het goud was verpakt in kistjes en kleine vaatjes. In de vaten bevonden zich de zoogenaamde „Baren’1 goud, lange staven van twintig kilogram elk, terwijl in met ijzer beslagen kistjes de gouden souvereigns waren verpakt. Die kisten en vaten waren opgesta peld ip de kleine hut op het achterschip en op één van die kisten had Capel plaats genomen zoodra het schip zich in beweging had gezet. Op een andere kist zat zijn collega Conyers, terwijl Messenger op zjjn gemak in een lagen diverse maten slechts CENT Kruizebroederstr. - SNF De ministerportefeuilles ter beschikking gesteld. Het kabinet heeft onder dagteekening van jl. Dinsdag de portefeuilles ter beschikking van de Koningin gesteld. Hare Majesteit heeft de beschikbaarstel ling in overweging genomen en den heeren ministers verzocht, zich inmiddels met de behandeling, en afdoening zoo mogelijk, van de loopende zaken te blijven belasten. niet meer dacht. Mike Breiunan was na het afschieten van dien vuurpijl weer naar zijn kooi gegaan, maar nu stond hij, met een langen staaf ij^er in de hand, aan den voet van de beug, en achter hem stond Arthur Conyers met een revolver in de hand. Hoog en hel der klonk de stem van den stuurman op in den stillen avond Wordt vervolgd. het groote artikel voor Meeren Over hemden - diverse kleuren, zeer gemak- kelijk te wasschen, Alléén bij de opvarenden van de nooit zouden weerzien. Toen zij de Nore gepasseerd' waren op kabellengte afstand, bleek hen dat Kenner’s methode zoo dom nog niet was. Hij was op grooten afstand het lichtschip gepasseerd, zoodat men ?ijn jacht naderhand nooit in verband zou kunnen brengen met de sleepboot en daarna was hij in de richting van het North Foreland gekoerst. Dat was ook een voorzorgsmaatregel tegen de moge lijkheid, dat een verdwaald schip hen daar zou ontmoeten en misschien ach terdocht zou krijgen. Hij doet alsof hij naar Margate vaart, vertelde Kess Robinson tegen Messenger, en dat is heel verstandig van hem. Als we eenmaal in open zee luidde? Een schrikkelijke tijd brakvoo® hen aan, daar zij ;gebrek aan alles had den. Bovendien vernielde een brand een deel yan hun behuizing, levensmidde len, vischtuig en booten. Negen maanden lang leefden zij da gelijks met den hongerdood voor oogen. Een man werd krankzinnig, nam de eenige kano, die nog over was en ver dween op zee. Vier anderen stierven van ontbering. Eindelijk kwam een Engelsch schip in zicht dat zou nagaan of het eiland in derdaad verzonken was. Het pikte de ongelukkigen op, die aan boord wer den verzorgd en nu tezamen schadever goeding van de maatschappij eischen. Staking van lersche onderwijzers. Woensdagochtend zijn tienduizend lersche onderwijzers in proteststaking gegaan tegen de door de regeering aangekondigde sala risverlaging. De proteststaking zou slechts één dag duren. Vereeniging Huishoudschool. Deze ver. hield Dinsdagmiddag hare ledenvergadering in pafé Onder de Linden. Wegens afwezigheid van den voorzitter, den heer H. M. Martens, presideerde mevr, de WitRinkema. De notulen van de secretaresse, mevr. C. OvaaKeuning, werden vastgesteld. De secretaresse deelde voorts mede dat aan het gemeentebestuur verzocht werd electriciteit aan te brengen in het gebouw van de Huishoudschool, wat zonder toelich ting werd geweigerd. De Inspectrice van het Nijverheidsonder wijs bezichtigde eenige gebouwen alhier, welke voor een school in aanmerking zouden kunnen komen, alsmede een terrein aan de Bolswarderweg, voor eventueele nieuwbouw. Zij adviseerde bij den minister een begroo- ting in te dienen voor het zoo goedkoop mogelijk bouwen van een nieuwe school. Dit is gebeurd, maar de minister heeft deze be paling, in verband met de toestand van ’s lands financiën afgewezen. De gemeente was bereid t. o. z. van de grondprijs mede werking te verleenen. Een audiëntie bij den minister van K. en W. en bij den hoofd inspecteur leverde nog geen resultaat op. Aan het jaarverslag, uitgebracht door de directrice, mej. T. Oosterbaan, is het vol gende ontleend: Het ledental bedraagt 101. Naast de 2-jarige cursussen werden nog al veel naaicursussen gegeven door mej. Kramer, het verloop daarvan was gunstig. Op 1 januari 1932 bedroeg het aantal leerlingen 153, op 31 Dec. 1932 184. Het gebouw laat veel te wenschen over en er worden geen verbeteringen meer in aan gebracht, daar het oude gebouw dit niet meer waard is. Door bezuiniging op de pos ten inventaris en hulpmiddelen hadden slechts geringe aanvullingen plaats. Nog werd opgemerkt dat de bloei van het huishoudonderwijs hier in niet geringe mate wordt tegengewerkt door dat er zooveel in stellingen hier zijn waar men meisjes gaarne meer voortgezet lager onderwijs en naai- onderwijs wil geven. Bij monde van den heer J. H. Wamelink bracht de fjnancieele commissie verslag uit. De commissie is vol lof voor het werk van den penningmeester en adviseert hem onder dank te déchargeeren, waartoe wordt be sloten. Den heer H. de Boer, die als bestuurslid bedankte, wordt door het bestuur hartelijk dank gebracht voor het vele werk dat hij ten bate van de ver. eerst als secretaris en later als gewoon bestuurslid heeft verricht. De heer De Boer dankt voor deze woorden en voor de prettige samenwerking in ’t be stuur, terwijl hij in ’t bizonder mevr, Ovaa dank brengt voor hare medewerking. Mevr, de WitRinkema deelt mede, dat zij in de loop van het jaar, of op de vol gende jaarvergadering, wegens verschillende omstandigheden als bestuurslid wenscht te bedanken. De per. aftredende bestuursleden, mevr. M. J. G. de WitRinkema, mevr. A Schijf- smaGlastra van Loon en de heer J. Wind, worden bij acclamatie herbenoemd. In de plaats Ivan den heer H. de Boer werd be noemd mevr. H. SikkesHartelust. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening over 1933 worden aangewezen mevr. Bos en de heeren J. L. Bakker en A. Terpstra, Het apparaat is zoo geconstrueerd, dat het verdrinken van de bemanning, zelfs bij de hevigste storm, uitgesloten geacht kan wor den. Ook bij het in brand raken van andere schepen kan het als reddingsmiddel uitste kend worden gebruikt. Inwendig biedt het toestel, dat een 5000 KG. weegt, ruimte voor 12 personen. Wan neer de bemanning in een dergelijk toestel heeft plaats genomen, kan een man door een lichte handbeweging een ontladingsinrich- ting van saamgeperste lucht in werking stellen, waardoor het reddingstoestel, dat in het schip is ingebouwd, los komt en met een snelheid van 40 M. in de twee minuten, in vertikale richting stijgt, totdat het aan de oppervlakte blijft drijven. Boven op het toe stel brandt een lamp waarmede met morse- teekens S,O,S,-seinen kunnen worden gege ven. Eenzaam ashtergelaten op I een afgelegen eilland. Voor die civiele rechtbank te Parijs is thans het proces in behandeling geko men, 'dat vier Bretonsche zeelieden, de laatste overlevenden eener visscherij-ex- peditie, hun maatschappij' hebben aan gedaan. Het ging ml. om het volgende i Een vischconservenfabriek., de Com pagnie des Langoustes Fran^aises, had op het eiland St. Paul van de Kergue len Archipel in den Indische' Oceaan een fabriek voor kreeftenconserven op gericht, daar in dat gedeelte van den Oceaan zich de fijnste kreeftsoprten be vinden. Honderdtwintig Fransche vis- schers en arbeiders, waren naar dit ver laten eiland gezonden, hetwelk door Australische noch andere schepen opit wordt aangedaan. De maatschappij zond elke drie maanden een schip naar St. Paul met levensmiddelen, vruchten en arbeidsmateriaal. Na geruimen tijd bleet de onderne ming niet winstgevend en de geheele kolonie werd naar Frankrijk terugge bracht met uitzondering van negen ar beiders, die nog eenigen tijd zouden achterblijven om toezicht pp de machi nes te houden. Intusischen echter kwam er een verandering in de leiding der maatschappij, welke ten sjotte geheel werd geliquideerd. Om onverklaarbare redenen werden de negen menschen op het eiland aan hun lot overgelaten. Werden zij verge ten, wenschte men de kosten van hun terugreis niet op zich te nemen, pf ver keerde men inderdaad in de meening, dat het eiland St. Paul in den Oceaan verzonken was, zooals in Europa ver- VROUWENZORGEN. Slechte teint rheumatiek te <Hk altijd moe. Indien deze vrouw voor elke klacht een apart middel genomen had, zou zij het erg druk hebben gehad. En de lange tijd die noodig zou zijn geweest, om voor dit alles een kuur te doen. Neen, ze nam maar één middel, en na zes weken zag zij alle klachten al verdwij nen. De eenvoudige verklaring is, dat al haar klachten voortkwamen uit één zelfde oorzaak. Zij schrijft: „Sinds ik zes weken geleden Kruschen begon te nemen, is mijn gezondheid hard vooruitgegaan. Mijn teint, die er onfrisch uitzag, is nu helder en gezond geworden. Mijn rheumatiek is bijna verdwenen. Twee maanden geleden was mijn gewicht 138 pond en gisteren woog ik op dezelfde weeg schaal 128 pond. Deze gewichtsverminde- ring heeft me wonderlijk veel goed gedaan, want ik voel me niet half zoo moe meer tegenwoordig en ik kan beter werken dan ik in maanden deed. Daarom zou ik Kruschen nooit meer willen missen”. Mej. A. L. R. Zoovele kwalen, waarover de menschen klagen vanaf „niet lekker voelen” tot acute rheumatiek kunnen veelal worden teruggebracht tot één grond-oorzaak traagheid der inwendige organen. Er is één zekere, veilige weg om ,UW organen regel matig aan ’t werk te houden de „kleine dagelijksche dosis” Kruschen Salts. Kru schen is een wetenschappelijke combinatie van zes minerale zouten, die Uw afvoer- organen aansporen tot betere werking en aldus alle afvalstoffen wegruimen, die Uw organisme verstoppen en het bloed onzuiver maken. Kruschen heeft een zuiverende en versterkenden invloed op den bloedsomloop, zoodat het elke vezel van Uw lichaam door stroomt met tintelenden levenslust. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten A f 0.90 en f 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv.) 2 ons voor 1 kwartje Anemonen van de Heer, melk en puur chocolade, 2 ons voor 1 kwartje Truffels van Kwatta, 2 ons voor 1 kwartje, heerlijk! De Heer’s fijne gevulde Flikken met musket, een kwartje per ty2 pond Puike groote Noten, per pond 20 ct. Feest-Bruidsuikers van de Heer, 2 ons voor 1 kwartje Zoute Pindawafeltjes van Verkade, per ons 20 ct. Rolletjes JQT Pepermunt 10 ct. 4 voor 1 dubbeltje. Fruit-Soda-Wafeltjes hoe is ’t mogelijk! 10 ct. p. ons Lock, 'verdwijnende kauwbonbons, let op, 2 pakjes voor-5 ct. Amandelbrood 1 kwartje p. pond Verpakte California’s, gevuld, heerlijk frisch, per 2 ons slechts 1 kwartje Onze in eigen bedrijf electr. gebrande zijn uitgezocht beste en lekkere Ziet verder de Etalages óók in den winkel. s Cocoskransjes Carla, het nieuwe succeskoekje van Verkade, 10 ct. p. ons Sneeuwwafeltjes, lekker, licht, 10 ct. p. ons B Polo Hemden I 3 ’J Wolven der zee. Alleen het Inkijken van onze pracht- sozteering ia reeds een genot. BIJ H.B.Z. koopt J hot cemakkelljk 98 ÏÏËÜÏMnBÖÖÏÜIÏB xr otojuwt «n wvunorsERNtaEL Het volmaaktste horloge met in prijzen onder IEDERS BEREIK Gedipt. Horlogemaker - SNEEK

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1