COURANT (76e Jaargang) Voor iels goeds PU ROL Uitgave KIÏZEBRINK Co. No. 63 Eerste Blad Dit No. bestaat uit 3 Bladen. Ope/kewond b' 49e Jaargang w Zaterdag 6 Mai 1933 E OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. 6.90 tot 38.- as. 2.60 tot 35.“ 7.90 w 4X“ naar wijl vernemen, Vrijdag zal Ds, H. W. te Winkel beroepen te Groningen. Ds. H. W. te Winkel alhier heeft toezeg ging van beroep ontvangen van de Ned. Herv. Gemeente te Groningen, /De Jeugdher berg. Tot herbergvader en -moeder in de Jeugdherberg alhier is benoemd het echtpaar R. Visser alhier. Blauwe Colbert Costuurns te vtoch- graat en uni kamgaren stoffen, prima afwerking ee uitstekende pasvorm, va»: U «fea bj cao wat V «oefct Afie mates*, en te eü® pr^sHasse hebben wij een sortoering eu wat meer segt: te dhe prijsklasse MELKVOORZIENING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK en REGENTEN van het OLD BURGER WEESHUIS; Gelet op het feit dat door verschillende melkverkoopers die gerechtigd zijn tot het voeren van het bekende plaatje O.B.W. leeftijd 6 jaar vanaf 3.90 1.90 1.90 1.90 2.90 2.90 Voorjaarsstoffen, moderne des- t dm, rWeowste modellen, vent 5-jarig bestaan van de afdeeling „Sneek” der Ned, Ver. van Huisvrouwen. In de feestelijk versierde zaal van Amici- ia kwamen op den avond van 3 Mei jl. ele leden der Ver. van Huisvrouwen bijeen ;>m met eenig feestelijk vertoon hun eerste astrum ais onderafdeeling van het groote geheel te vieren. Vijf jaar geleden nam me vrouw Hondiusvan Haeften, die te Leiden de geneugten en voordeelen van het lidmaat schap der Ver. van Huisvrouwen had on dervonden, te Sneek gekomen, het initiatief ook hier ter plaatse een afdeeling te stich ten. Voor 25 dames-leden richtte in het voorjaar 1928 mevr. v. Gilsevan Geider- malsen uit Rotterdam, lid van het Hoofd- oestuur de afdeeling Sneek op, die sinds is uitgegroeid tot een 170-tal leden. Dit feit werd onder leiding van het bestuur nu 3 Mei herdacht. ,,1,4* Mevr, van (Ham opende eerst met één kon welkomstwoord de bijeenkomst, waarna thee en versnaperingen werden rondgediend en het Bondslied vol geestdrift werd gezongen. Een speech op rijm van onze presidente, waarin ze al haar voorgangsters herdacht, en het lot der afdeeling gedurende de laatste vijf jaren de revue deed passeeren, was al leraardigst en viel erg in den smaak. De geanimeerdheid steeg bij het opvoeren o. a. van de „Donau Wals”, omgezet in een aar dige huldiging aan het bestuur, die fiks en vlot werd gezongen, en waarin de Wiener meisjes met bouquetjes voor de bestuurs leden niet ontbraken, ten top. Een bijzonder aardige verrassing waren ook de toepasse lijk geschreven gedichten met teekeningen van onze presidente, welke liederen met elkaar gezongen werden. Het koprije deed ook weer haar best, in het bijzonder noe men we verder nog de zang van het „kwar tet”, die bijzonder mooi klonk, en in goede aarde viel! In het laatst van den avond ver raste een geweldig-ouderwetsche moeder met vier zedige dochtertjes onder haar cri noline, die per trekschuit was gekomen om de presidente een voorzitters-hamer aan te bieden, de aanwezigen met een aardig ge zongen toepasselijk liedje, waarna de vier gemutste dochtertjes, kijkend door de luik jes der wijde hoepelrok, telkens het refrein zongen. Werkelijk een aardig effect maakte dit groepje! Onder de aanwezigen bevond zich o. a. mevrouw Heeringa, presidente der B. V. O. L., die namens deze zustervereeniging de afdeeling gelukwenschte en een bloemen hulde bracht. Ook van de firma Kiezebrink en Co., die steeds zoo trouw en correct zorgt voor de stipte uitvoering van ons geliefd Maandblad, was een mand bloemen ge komen, met gelukwenschen. Ofschoon geen vertegenwoordiger dezer firma aanwezig was, sprak de presidente, na voorlezing der gelukwensch, ook de hoop uit, dat weder- keerig in de volgende vijf jaren de prettige samenwerking met deze uitgeversfirma ge handhaafd moge blijven. Een woord van waardeering voor gelukwensch en bloemen volgde. Tevens was van de oud-presidente mevr, van Rhijn een schrijven gekomen, en van enkele niet-aanwezige leden gelukwen schen en bloemen. Bijzonder op prijs werd gesteld de aanwezigheid van de oprichtster mevr. Jondiusvan Haeften, die uit Am sterdam de tocht naar Sneek ter eere dezer gelegenheid had ondernomen. Met een aar dige op rijm gezette groet bracht ze hulde aan haar „5-jarige baby”. Verder werd de avond opgevroolijkt door declamatie en zang, piano en vioolspel, ge zellig doorgébracht. Bloemenhulde ontvin gen behalve het bestuur nog de dames Prins en Halbertsma, voor hun muzikale en gees telijke bijdragen geschonken tot het wel slagen van dezen avond. Om 1 uur sloot de presidente deze gezellige en geanimeerde bijeenkomst. We kunnen terugzien op een welgeslaagde feestavond, ’t eerste lustrum, dat zeker bij ieder in prettige herinnering zal blijven. op hun kar tevens andere zuivelproducten dan melk worden meegevoerd en door hen te koop worden aangeboden; brengen onder de aandacht van het pu bliek dat het bovengenoemde plaatje alleen waarborg geeft ten aanzien van de ten ver koop aangeboden melk, doch niet ten op zichte van eenig ander meegevoerd product. Vereeniging Voor Volkenbond en Vrede. Gisteravond had in Amicitia een openbare vergadering plaats welke ten doel had zoo mogeiijk te komen tot oprichting van een afdeeling der vereeniging: Voor Volken bond en Vrede. De heer F. W. C. de Haas, voorzitter van het voorloopig comité, riep de aanwe zigen het welkom toe namens dat voorloo pig comité en sprak zijn teleurstelling uit over het geringe bezoek. De heer H. Ch. J. v. d. Mandere, secretaris der ver., zal eerst een uiteenzetting over het werk van de Vol kenbond geven. De spreker zeide dat de Volkenbond een zorgenkind is, maar deze zorgenkinde ren brengen het vaak verder dan andere kinderen. Er zijn menschen die meenen dat op hetzelfde oogenblik dat de Volkenbond geboren werd hij in staat zou moeten zijn wonderen te doen. Als deze echter mochten worden verwacht dan zeker piet bij zijn ge boorte. De Volkenbond werd geboren na de verschrikkelijkste oorlog van de mo derne tijd en moest zijn werk ontplooien in de naoorlog en toen wortel schieten in ge dachte en hoofden der menschen. Het is daarom een wonder dat de Volkenbond niet nog meer is te kort geschoten dan het geval is. De Volkenbond heeft al tal van crises beleefd, maar zoo erg als jnu is het nog nooit geweest; het erge is dat men nu in de krin gen die wel vertrouwen in de Volkenbond hadden, zich af vraagt of de Volkenbon ds- gedachte inderdaad nog te verwezenlijken is. De praktijk zal in dezen moeten beslis sen; de psychologie der massa speelt hierbij echter een groote rol. Als er echter één tijd is dat het noodig is de Volkenbond te lee- ren kennen^ dan is het nu in deze tijd van tegenspoed, nu kan ook de Volkenbond zijn ware vrienden leeren kennen. In ons land is veel meer dan noodig is onbekendheid met betrekking tot de Volken bond ook bij de massa der intellectueelen; onbekendheid welke er tenslotte toe leiden kan dat achter de Volkenbond alle steun bij de volken ontbreekt, die dan ook geen recht Notaris D. Feitsma te Bols ward, veilde finaal in de zaal van Amicitia, de eigendommen van de ontbonden coöpe ratieve veevoederfabriek., de C.V.S., ge legen aan de le Oosterkade en de Re- genboogstraat, bestaande uit kantoor, fabrieksgebouwen en pakhuizen, inclu sief bijbehoorende machinerieën. Bij cu mulatie toegewezen aan-den heer Kj. J. de Jong, beeedigd makelaar te Hee- renrieen voor nader te noemen lastg., voor de som van f20.476.95. BIOSCOOPNIEUWS. De bioscoop „Bij de Waag” brengt een adembeklemmende film, n.I. „Tijgerhaai” met Edward G. Robinson, een van de grootste acteurs der Ver. Staten in de hoofdrol, terwijl met hem optreden Richard Arlen en Zita Jo hann. Een filmdrama van de zee, dus met schitterend spel, maar ook buiten gewoon sensationeel. Vooraf een zeer aardig blijspel met Hermann Thimig, n.l. „Mijn vriend de millionnair.” Thimig heeft hier een zeer amusante rol. De „Ami cjtia”-h io s copip heeft twee hoofdnummers. Het eerste is een sensationeele Indische film, n.l. „De ondergang Van Maradoe”, zijnde de hebben kritiek uit te oefenen. Na elke oorlog was er steeds de botsing tusschen de sta tische kracht die wil behouden en de dyna mische, die wilde nemen; deze krachten werken ook nu, doch niettegenstaande ze dat al 14 jaar lang doen, komt het niet tot oorlog, omdat er tusschen die krachten nu en nog een wrijfpaal is, de Volkenbond, die de grootste kracht dezer botsing opvangt. Zal de Volkenbond dat kunnen blijven doen als hij niet door de openbare meening in alle landen gesteund wordt? Wanneer men nu zijn vertrouwen in de Volkenbond verliest komt dat door: le. het Japan-China conflict; 2e. de ontwapeningsconferentie; 3e. de economische crisis, die ook de (Vol- kenbond niet kan oplossen. Wat de ontwapeningsconferentie betreft kan men de resultaten daarvan niet losma ken van de algemeene politieke toestand van Europa, waarin eerst meer rust moet gekomen zijn voor er veel te bereiken is. Formeel is China in het conflict met Japan in het gelijk, praktisch verschillen de des kundigen over ide vraag aan welke zijde het gelijk is, maar ’t is niet van een lichaam van 14 jaar .te verwachten dat het direct een oplossing aan dit conflict kan geven. Wat de crisis betreft de Volkenbond werd onder de crisis geboren en kan die niet op lossen, maar een jaar geleden zou men niet geloofd hebben dat de kwestie der herstel- schulden zou zijn opgelost door de praktijk. De herstelverplichtingen van Duitschland zijn te Lausanne begraven, en dat is een bewijs dat ook economische en financieele vraagstukken zelf de oplossing wel forcee- ren, als de menschheid te verblind is het te doen. Gesteld er was geen internationale orga nisatie als de Volkenbond, hoe zou het er dan thans voorstaan? Laten we dit woord van Van Karnebeek niet vergeten: „De beteekenis van de Volkenbond is dat hij er is”, wat beteekent dat het onderling contact der mogendheden oplossingen mogelijk maakt die vroeger onmogelijk waren. Bij lichtbeelden vertelde spr. nu van de strijding en de bestrijding van de handel in inrichting en het werk van de Volkenbond. De Volkenbond is een gewone vereeniging met een bestuur, een algemeene vergadering j en een secretariaat. Spr. toonde de beelden van belangrijke figuren uit het verleden en heden van de Volkenbond, liet de vergader zalen zien, vertelde van de internationale arbeidsorganisatie en het Permanente Hof van Internationale justitie. Daarna wees hij i op belangrijke geschillen, welke voor de Volkenbond behandeld zijn en geheel of ge deeltelijk opgelost als die der Alandseilan- den, Wilna, Opper Silezië, Memel, Mosoel, ’t Grieksch-Bulgaarsche geschil enz. Daar na stond spr, stil bij het tractaat van Lo carno en de verplichting tot registreering van verdragen. Hij sprak over de mandaat gebieden en de kwestie der nationale min derheden. Een politieke taak vervult de Volkenbond in het Saargebied en in Dan zig. Wat de financieel-economische bemoei ingen van ,de Volkenbond betreft kan gewe zen op het financieel herstel van Oostenrijk (Zimmerman), Hongarije (Smith), op de vluchtelingenleeningen voor Griekenland. Dan is er de economische conferentie. Op wetenschappelijk gebied beschikt de Vol kenbond over het Instituut voor intellec- tueele samenwerking te Pariji en het Insti-J tuut voor Internationaal Pn\ .it en; dat voor Cinematografie, beide Rome. Nuttig werk heeft de Volkenbond verricht j voor de terugkeer der krijgsgevangenen!: (Nansen) en op het gebied der opiumbe- blanke'slavinnen. Ten slótte kwam op ini-J tiatief van Ciraola dé internationale unie voor hulp bij rampen tot stand. Spr. staat nu even stil bij de Ver. Volken bond en Vrede. Onze ver. is een vereeniging welke ’t Volkenbondspacifisme propageert, dan andere pacifistische acties, maar meer practisch georiënteerd en dus meer houvast biedt. Zij wil niet alles goedpraten wat de Jl Bond doet, doch is een instituut ter propa- Okfte pai ganda van de Volkenbondsgedachte op zich zelf. Zij is de vriend van de Volken bond, die hem zijn feilen ook toont; maar de Volkenbondsgedachte kan alleen slagen als ze rust op het vertrouwen yan de ge- heele wereld. We leven in ’t herinneringsjaar van een groote figuur nl. Willem van Oranje; laat ons de groote les van zijn voorbeeld ter harte nemen; hij steunde op j2 zuilen; nl. een rotsvast geloof en onwrikbaar vertrou wen. Zou datzelfde Nederland zich nu niet kunnen opwerken tot dat rotsvaste vertrou wen in een goede zaak, in een instituut dat gebouwd is niet voor enkele jaren maar misschien voor de eeuwen en dat daarom steun dient te genieten van het ontwikkelde deel van Nederland. Nadat enkele vragen gesteld en beant woord waren, dankte de voorz. den spreker en deelde mede dat spoedig een vergadering zal worden gehouden van hen die zich als lid opgaven om een afdeeling te stichten en een bestuur te kiezen. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van. por tie, Martinipliem, en aldaar te bevra gen op allo werkdagen tusschen. llJ/2 en 12]/é uur, de navolgende voorwer pen, als gevonden aangegeven op J4 Mei, Rozenkrans, Miesje van vleesch- machine, G^s hoedje. Aanwezig en te bevragen bijl de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aan gegeven 1—4 Mei: Bruin hondje, Pu Gorter, 3e Zomerrakb. 35Sleutel, Gem. reiniging, LemmerwegGrijze jongensjas, H„ Fer- werda, Lemmerweg 46; Benzinewat, H Falkena, 3e Woudstraat 4; Portemon Door een auto overreden en gedood. c Gistermorgen, is de landbouwer A. Kuys, uit de gem. Herpt, onder de ge meente Vlijmen, door een auto aange reden. De man liep ernstige verwondin gen op en is kort daarna overleden. De mishandelingen van Duitschers op 1 M,ei. De Telegrafen Union te Berlijn heeft van zijn berichtgever te Amsterdam, een relaas ontvangen over de relletjes na af loop van de vergadering van de Deut sche Verein in Maison Boer aldaar, het welk, wat de mishandelingen van Duit schers betreft, ook aan het Duitsche consulaat sterk overdreven is genoemd. Er zouden volgens dit bericht ongeveer 40 Duitsche onderdanen mishandeld en gewond zijn. Deze overdrijving doet niet nf aan het feit zoo meldt men thans aan de N. R. Crt. dat er Duitschers ernstig mishandeld zijn. Er zijh meer en ernsti ger gevallen, dan nog op den laten avond Vastgesteld konden worden. Van den .commissaris van politie |op het Leidsche Plein, in wiens ressort de rel letjes zich hoofdzakelijk hebben afge speeld, vernam men hieromtrent het volgende Een aantal communisten benevens vele Joden, die na afloop van een mee ting naar Maison Boer waren gekomen, was daar gekomen met de blijkbare be doeling om de Duitschers, die den „dag van den arbeid” als nationaal feest hadden gevierd, aan te vallen. Zjj ston- Heerea Regenjassen te cfe mo dernste modeöen, prime afge werkt, me.t garantie wan weten- dtohthed. van: modellen, nieuwste kamgaren-, trico- llne- en tomproofstoffen, prima afwer king en pasvorm, van 5?ORTCOSTUUMS voor MATROZENPAKJES bL cheviot en kamg. H SUP-OVERPAKJES te de nieuwste RfTZ-PAKJES FlUS-KXJR PANTALONS v. leeftijd 8 j. KINDER DEMkSAISONS nteuwrie mod. M geschiedenis van Linda Randolph Gfe haar echtgenoot heeft verlaten, doch berouw voelend tot hem terugkeeat, en hem aantreft als dokter yan een maha- radja. Deze maharadja wordt zelf ver liefd op Linda, en de dokter en zijin echtgenoote hebben veel avonturen en moeilijkheden te doorstaan, voor zij voongeed weer vereenigd zijh. Dit ge schiedt zelfs nier eerder dan dat bet eiland waar de maharadja leeft doe® een vulkanische uitbarsting vernield wordt. Een grootsch slot voor een boei ende film, 'die ook- schitterende natuur opnamen bevat. Het tweede hoofdnummer isi „M|et dieven vangt men dieven’1, een JVjld Westfilm met Buck Jones, Hier wordt verwacht i „De firma Adam en Eva.’-’ >1 Aankondigingen. Zondag? Mei. 8 uur. Harmonie. Propaganda-Tooneelavond I. O. G. T. Loge S ‘05. «h. -9. Woensdag 10 M;ei. 8.15 uur. Amicitia. Tweede uitvoering „Omke j J na, i Donderdag 11 Mei. Geb. Chr. Belangen, g uur, Qpvoering „Het Ge- lukskind’h De anonieme briefschrjjverjj te Wiinterswijk. Men méldt uit Winterswijk aan öe Ni- R. Crt.i Van dr. Héssélink, die deskundige is geweest in de zaak van de anonieme briefschrjjverjji tegen ds. R., is dezer dagen in de Wimterswijksche en de Ameisfoortsche courant een ingezon den stuk verschenen, waaruit blijkt, dat aan hem verzocht is de onlangs tijdens de gevangenschap van ds. R. ingeko men kaarten te willen onderzoeken. Dr. Hesselihk wenschte daaraan niet je .vol doen o.m. omdat deze kaarten in blok schrift zijn geschreven en het hem mo gelijk voorkomt, dat ze zijn nagebootst. Het bevreemdt hem, dat Anonymus zich niet bediend heeft van gewoon schuin schrift, waarin de vroegere brief kaarten geschreven waren. Of Anonymus hierop heeft willen re- ageeren is moeilijk uit te mlaken, maar een feit is, dat gistermorgen aan het adres van den heer Roobol een brief kaart is gepost uit Amersfoort, thans geschreven in gewoon schrift en bevat tende overgeschreven berichten uit de Amersfoortsche courant Van Dinsdag. Ook was deze kaart gemerkt met een olievlek, zooals er vroeger verscheidene zijn ontvangen. Op dat oogenblik zat den heer R. nog in de gevangenis, die i 'hij, naie, J. Siebesma, Boschstr. 31; Auto-J band met velg, IJ. IJkema, Geeuwkad< 49; Etui, F. Beigeman, Kloosterstraa 32; Kindertaschje, Gorter, Galigastraa 11; Huissleutel, Faber, Wi de Zwijger- str. 65Armbandje, Gez. Takema, Lem merweg 40Duitsch geldstuk, O. Hoek stra, Lemmerweg 30. I NIEUWE SNEEKER COURANT minex SNERK BERVOETS - - I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1