B TJERKSTRA Polo-Hemden IJïi StukgehopenH voeten, vmacht en geneedmen md w FUROL" No. 72 Eerste Riad 49e Jaargang ER OOURART eae WYMBRTrSERftDEEL I. BRENKINKMÏIJER Zmi A. M. SUSTRING BRILLEN UitgaveKIEZEBRINK Co. Woensdag 7 Juni 1933. GSH RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. LLEN onnmc SÜE1 BIHcicri «ecie Sneet Zeer groote verscheidenheid en 6. Voorwaarts Marsch. Potpourri. tt a S J. Fucik. Fr. v. Suppé. F. Popy. E. Wesley. Blankenburg. Ling om op Woensdag 14 Juni om 1 ,tmr in de afdeelingen te doen onderzoeken het wetsontwerp tot heffing van een omzetbelasting. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Paleis v. Justitie, Marktstraat Tel. no. 2232 8ïEEK,'8rootzanü, TeL 3183 Het adros*voor oplevering van H.H. Oogartsen Vraag onze Orthal Punctnel glazen volgens berekening van Dr. TSCHERNING Kruizebroederstraat SNEER Geopend: alle werkdagen van Q12 Zaterdags van 9—12 uur Bovendien Maandags, Dinsdags Vrijdags, ’s avonds van 57 uur Kostelooee bemiddeling voor Werkge vers en Werkzoekenden Zoowel voor mannen als voor vrouwen vermijden, dat zich omstandigheden voor doen, die voor Joodsche leerlingen tot een vreesclijk innerlijk conflict leiden. Zoo zijn in eenige scholen te Breslau de „Jodenban ken” op eepigen afstand van die der overige scholieren geplaatst. Ook bij het onderwijs in rassenkunde komen voor de Joodsche kinderen begrijpelijkerwijze telkens zeer pijnlijke momenten voor. En hoe moet wel de uitwerking op de Joodsche kinderziel zijn van de schoolfeesten, waarbij steeds weer opnieuw op het wezen van den „Deutsch- Völkischen staat” met nadruk wordt gewe zen, terwijl deze kinderen toch reeds iederen dag aan den lijve moeten ondervinden dat dit Duitschland ook hen niet als volle staatsburgers zal erkennen. Nederlaad en Sovjet-R usland. Naar eenigen tijd geleden is gemeld heeft Rusland. 26 Nederlandsche houit- schepen bevracht, die ieder verschei dene reizen heen en weer zlullen maken. Er blijken echter moeilijkheden te zijn gerezen tengevolge van het feit, dat Ne derland geen officieele handelsbetrek- kingen met Rusland onderhoudt, waar door Nederlandsche schepen zesmaal zooveel aan havenrechten moeten beta- len als andere. Naar echter het En- gelsche Scheepvaartweekblad Fairplay meldt, zijn deze bezwaren thans uit den weg geruimd, aangezien in de be- vrachtingsovereenkomst een clausule is opgeniomen volgens welke de havengel den voor rekening komen van den be vrachter, d.w.z. vhn de Russische re- geering. Omzetbelasting en Wieelde- verterings belasting. B jj' de Staten-Generaal is ingediend een nota van wijzigingen op het wets ontwerp tot heffing van een omzetbe lasting, waarbij de hoofdstakken II en III een hoofdstuk Ha wordt ingelascht, met den titel: Verhoogde belasting voor sommige goederen. Blijkens de memorie van toelichting is de vraag gerezen, of het met ’t ppg op den samenhang tusschen het voor stel tot heffing van een weeldeverte- ringsbelasting ien dat tot heffing van FnLéhar' een omzetbelasting geen aanbeveling W. Ciere. Montagne. N. Dostal. verdient beide tot één ontwerp samen Sousa. voor Dames. Heeren en K inderen Onbewaakte overwegen. Het vraagstuk der onbewaakte overwegen krijgt steeds grootere belangstelling. Voort durend herinneren de talrijke ongevallen er aan, maar ook blijft het probleem een voor werp van studie, doordat er nog al eens oplossingen aan de hand worden gedaan. Zoo heeft thans de heer H. C. Theunis- sen, een inwoner van Schiedam, naar de Msb. meldt, weer eens een systeem bedacht om ongelukken bij onbewaakte spoorweg overgangen te voorkomen. Dit systeem komt hierop neer. Aan de locomotief wordt voor aan een sleepcontact bevestigd. Dit komt bv. op 1000 M. vóór den onbewaakten over weg met een beugel, die van biel tot biel is gespannen, in aanraking, wat ten gevolge heeft, dat er bij den overweg een licht- en een geluidsignaal wordt waargenomen. Mochten deze signalen, wat practisch uit- Sneeker Zweminrichting was heden 20 Eindexamen Chr. Kweekschool. Voor het eindexamen aan de Christelijke kweekschool alhier slaagden de heeren H. van Asperen te Koudum, Tj. Bosma te Bo- zum, A. de Boer te Sneek, H. Bakker te Frisch! De directeur van de watervoorziening te Altona (Duitschland), Lichheim, is op staanden voet, zonder toekenning van pen sioen, ontslagen, omdat hij vorige week in een reservoir, dat voor drinkwater bestemd was, is gaan zwemmen. 4. Het gebied van Sjanhaikwan en Tsingwantao wordt onder Japansch pro tectoraat gesteld. 6. China verplicht zich den staat Mantsjoekwn te erkennen. 6. De Chineesche regeering ver plicht zich, alle klachten tegen Japan in Genève in te trekken. 7. Alle versterkingen in het gebied Koepeikou-Loean-Peking worden ge slecht. B. China verplicht zich geen bond genootschappen tegen Japan enMant- sjoekwo te sluiten. Stoute leerlingen worden beboet De Portugeesche regeering heeft een de creet uitgevaardigd, waarbij het aan onder wijzers wordt toegestaan om kinderen die zich in de klas niet goed gedragen, een boete op te leggen, aangezien gebleken is, dat verwijdering uit de klas of van de school door de kinderen als een aangename ver- poozing wordt opgevat en lijfstraffen niet geoorloofd zijn. De betaalde boeten worden besteed voor schoolprijzen en uitstapjes. Gevraagd personeel: Mannen: Coupeur, Heerlen; Echtpaar, Zwol le; Gasmetermiaker, Utrecht; Kappers, Zutfen; Kleermaker, den Helder, Hel mond, Zutfen; Leerling banketbakker, Dordrecht; Leerling slager Tilburg; Metaalbewerker, Venlo; Orkest, Venlo; Reizigers, 's Hertogenbosch, Leiden, RotterdamSchoenmaker, Leeuwarden Terrazzo werkers, ZwolleVertegenwoor digers, 's Gravenhage, ’s Hertogen bosch Winkelbediende, Rotterdam Zeepzieder, Schiedam. Vrouwen: Agentessen, UtrechtBoerendienst bode, Amsterdam; Dienstboden, Am sterdam, Breda; Kamerwerkmeisje, En schede, 's Gravenhage, ’s Hertogen bosch, Hilversum, Tilburg, Zwolle, keu kenmeisje; Kapster, Delft; Naaisters, Amsterdam, confectie, mantelwerksters, Enschedé; Reizigsters, Amsterdam; Schoenstiksters, Tilburg. Werkzoekenden: Mannen: 1 Afbramer, 4 Bankwerkers, 1 Be steller, 3 Betonwerkers, 3 Betonw.-ijzer- vlechters, 1 Bierbottelaar, 1 Bloemist, 1 Bloemist-tuinman, 1 Boekdrukker, 1 Boerenknecht^ 1 Boekhouder, 1 Brie venbesteller, 5 Broodbakkers, 2 Brood-, Koek- en Banketbakkers, 1 Buffetbe>- diende, 4 Chauffeurs, 1 Ciseleur, 2 Chef-monteurs, 1 Drukker, 3 Electri- ciens, 1 Etaleur (aank.), 1 Expeditie- knecht, 17 Fabrieksarbeiders, 2 Gas fitters, 36 Grondwerkers, 1 Grondw.- betonwerker, 1 Glasslijper, 1 Glassnij der, 3 Glas in loodzetters, 1 Hand- en Machjzetter, 2 Handlangers, 1 Horloge maker, 1 Houtdraaier, 1 Houtbewerker, 2 Incasseerders, 5 Kantoorbedienden, 1 Kantoorbed.-boekhouder, 1 Klinker, 1 Kok, 1 Koperdraaier, 1 Koperslager, 1 Kunstschilder, 17 Landarbeiders, 3 Letterzetters, 1 Loodgieter, 2 Loodg.- electriciens, 1 Loodg.-zinkwerker, 2 Machinisten, 1 Mach, houtbewerker, 1 Mach.bankwerker, 1 Metaalbewerker, 3 Metaaldraaiers, 8 Metselaars, 3 Meu belmakers, 25 Opperlieden, 1 Opera teur, 2 Opp'Crm.-straatmakers, 1 Opti cien (aank.), 9 Pakhuisknechts, 2 Pot tenbakkers, 9 Reizigers, 1 Revolver- klinker, 3 Scheepstimmerlieden, 5 Schil ders, 2 Schippersknechts, 1 Schoenma ker, 1 Sigarenmaker, 4 Slagers, 4 Sme den, 1 Smid-bankwerker, 1 Stoker, 3 Straatmakers, 6 Stucadoors, 27 Tim merlieden, 1 Touwslager, 29 Transport arbeiders, 3 Tuinlieden, 1 Voerman- chauffeur, 1 Verpleger, 1 Verwarmings- monteur, 1 Vuurwerker, 5 IJzerwer- kers, 1 Zilverpolijster, 5 Zilversmeden, 151 Zonder bep. vakkennis. Vrou wen: 3 Dienstmeisjes, 1 Kokkin, 1 Steno typiste, 1 Winkeljuffrouw. China en Japan. De onderhandelingen over den wapenstilstand. Uit Moekden wordt gemeld: Naar hier verluidt zijn de onderhan delingen tusschen de Japansche offici eele vertegenwoordigers der militaire autoriteiten en het ministerie Van buk tenlandsche zaken over het standpunt van Japan t.o.v. de vredesvoorwaarden met China nog niet geëindigd. De Ja pansche militaire autoriteiten stellen de volgende voorwaarden: 1. China mag slechts een beperkt aantal troepen in N.-China houden. 2. Alle Chineesche troepenbewegingen in N.-China moeten ter kennis van de Japansche autoriteiten worden ge bracht. 3. Jehol wordt bij Mantsjoerije ge voegd! te smelten. De twee voorgestelde belastingen loo- pen in zóóver parallel, dat by1 verkoop van aan de weeldeverteringsbelasting onderworpen goederen in veel gevallen naast deze belasting ook omzetbelasting verschuldigd zou zijn. In die gevallen zou dus cumulatie van heffingen op treden. Dit nu mag op zichzelf reeds - als ongewenscht worden beschouwd. Wommels O Burghgraatt te Lo um J. schjjint het uit een belasting- technisch oogpunt bezien met aanbe- velenswaardig analoge belastingheffin gen op ongelyke wijze tot uitvoering te brengen. Op grond van deze overwegingen is minister Oud tot het inzicht gekomen, dat het wenschelijk is de beide ontwer pen samen te smelten. Vooropgesteld, dat de verhouding van de weeldeverteringsbelasting tegen over de omzetbelasting die is van een bijzondere heffing tegenover een alge- meene, moet naar de meening van den minister de bijzondere heffing worden gemaakt tot een onderdeel van de alge- meene. Naar het hem voorkomt zullen daarby de beide heffingen ten aanzien van aan weeldeverteringsbelasting on derworpen goederen op de beste wjjze tot haar recht komen indien één van de belaste omzetten der goederen aan een verhoogde omzetbelasting wordt on derworpen, als equivalent van de weel deverteringsbelasting, terwijl op de ove rige belaste omzetten alleen de enkel voudige heffing van omzetbelasting wordt toegepast. Op het voetspoor van het tegen woordige ontwerp tot heffing van een weeldeverteringsbelasting komt voor de heffipg van de verhoogde ómzetbelas- ting <ie aflevering door den fabrikant in aanmerking; voor ingevoerde goede ren moet uiteraard het verhoogde bij zondere invoerrecht bij den invoer wor den geheven. Het hier ontwikkelde denkbeeld ligt ten grondslag aan de bepalingen welke als een afzonderlijk hoofdstuk bijt de nota van wijzigingen in het wetsontwerp tot heffing van een omzetbelasting wor den opgenomen. In den materieelen inhoud der be palingen, alsmede in de samenstelling van de tabel der voor heffing van weel deverteringsbelasting aangewezen goe deren heeft de minister gemeend in dit stadium van behandeling geen ver anderingen te moeten aanbrengen. Behandeling in de Tweede Kamer. De Tweede Kamer komt Dinsdag 13 J uni des middags om 1 uur weer bijeen. Bij de regeling van werkzaamheden zal de voorzitter o.m. mededeeling doen is gelijk geschakeld, nu eenmaal moeilijk te van het besluit van de Centrale Afdee- Prognamma Volksconcert op 8 Juni, ’s avonds 8 uur op het Martini- plein door „Het Sneeker Muziekcorps”, di recteur de heer H. B. te Strake. 1. Einzug der Gladiatoren. 2. Light Cavalry. 3. a. Cortège exotique. b. Caravana Hindou. 4. Ebrazza d’amore. Walz. 5. Uns’re Grenadiere. Pauze. Brouwer te Oldeboorn. De verduistering van f 30.000 te Veendam. De Brusselsche correspondent van de N. Rt. Ct. meldt: Vrijdagmiddag kwam een Nederlander uit Veendam, zekere H. M., bij de politie te Schaerbeek melden, dat hij door een onbe kend persoon in een koffiehuis, dat hij ech ter niet meer kon aanwijzen, van 70.000 irancs zou zijn beroofd. De politie hechtte weinig geloof aan dit verhaal en vernam bij aanvraag bij het Brusselsche parket, dat M. gezocht werd door de Nederlandsche justitie, verdacht van verduistering van f 30.000, gepleegd op 24 December 1932, ten nadeele van een te Veendam gevestigd filiaal van de Gelder- sche Credietvereeniging. M. heeft bekend en is opgesloten. Hij zal aan de Nederlandsche justitie worden, uitgeleverd. 7. Fantasie Ballet. 8. Silber und Gold. Walz. 9. Wir kurblen an. Potpourri. 10. Stars and Stripes for ever. Z w eminriebting. De temperatuur van het water in de SPECIAAL ISBEBICHT VOOR COMPLETE STOFFEERING Bandietenoverval tijdens een feestmaal Te Hollywood is een aantal gewapende lieden de zaal binnengedrongen, waar de bekende tooneelspeler Zeppo Marx een aan tal kunstbroeders een diner aanbood. Na de aanzittenden gebonden te hebben, beroofden de bandieten hen en verdwenen met geld en kostbaarheden ter waarde van 30.000 dollar. Een oproep van den Duitschen stndentenbond. Dezer dagen hebben alle Joodsche stu denten aan de Duitsche universiteiten een biljet ontvangen met het volgende opschrift: Aan alle Joodsche studeerenden. Iedere Joodsche studeerende heeft eerst dan recht op een zitplaats in de gehoorzaal of in het practicum, wanneer alle Arische studenten van een plaats voorzien zijn. De opvolging van dit bevel zal geregeld worden gecontroleerd. (w. g.)Schylla. Leider van den Stndentenbond. Menschen, die weten wat een aanvaring is. Het Duitsche s.s. New York heeft Vrijdag te Southampton 31 passagiers van het op de Elbe na een aanvaring gezonken Engelsche s.s. Guildford Castle aan land gezet. De New York is Vrijdagmorgen op de Noordzee in dichten mist zelf ter hoogte van de Nederlandsche kust in aanvaring ge weest met den Estlandschen schoener Polar- stjermen, die gezonken is. Het Duitsche schip wist 10 man van de Polarstjermen te redden; het elfde lid van de bemanning is verdronken. Spionnen in Polen terechtgesteld. Het spionnageproces tegen den koopman Brochis en den Poolschen reserve kapitein Sterdzynski is in een zitting met gesloten deuren voltooid. Beide beschuldigden wer den ter dood veroordeeld. Te middernacht is het vonnis voltrokken daar de president der republiek geen gebruik had gemaakt van zijn recht op gratieverleening. Te Suwalki is een zekere Pieczulis wegens spionnage door het staatsgerecht ter dood veroordeeld. Hier heeft de president der republiek hei vonnis echter gewijzigd in levenslange ge vangenisstraf. Een nieuwe vliegtocht De Amerikaansche vlieger James Mattern is Zaterdagmorgen geheel alleen opgestegen om een poging te doen om het record van Post en Gattv voor een vlucht rondom de wereld te verbeteren. De aviateur hoopt de eerste landing te maken te Berlijn of mis schien zelfs in Moskou. Hij heeft 700 gallon benzine aan boord, doch geen draadlooze installatie. Zaterdagmorgen 11 uur is het vliegtuig van Mattern gezien boven de baai van New foundland, aan het einde waarvan Harbour Grace gelegen is. Het was toen dus nog on zeker of de vlieger aldaar een tusschenlan- ding zou maken of in eens! den Oceaan zou oversteken, mogelijkerwijze tot Berlijn of zelfs tot Moskou. Vereenvoudiging van de belastingen kreeg rauwe erwten, twee andere erwten, in Duitschland. De (Duitsche rijksminister van finan ciën is voornemens, uiterlijk in heit voo-rjaar (van 1934 voor het rjjk, de landen en de gemeenten een over de geheele linie vereenvoudigd belasting systeem jn te voeren, waardoor aam, het groote aantal belastingen en haar ge compliceerdheid op doortastende wijze een einde zal worden gemaakt. De vereenvoudiging houdt een aan zienlijke vergemakkelijking voor de be lastingplichtigen in. Voortaan zullen niet Janger door het rijk, de landen en de (gemeenten afzonderlijke aanslagbil jetten worden uitgereikt. De betalingen zullen pok niet langer aan talrijke di verse kantoren behoeven te geschieden, doch slechts aan één kantoor, terwijl het geheele aanslagbiljet slechts één pagina groot zal zijn. i Deze groote belastinghervorming zal een ingrijpende vermindering meebren gen der op de Duitsche productie druk kende lasten. Behalve de automobiel- belasting zal nog een reeks andere hef fingen verdwijnen. Ter bereiking van het beoogde doel zal het echter noodzakelijk zijii, dat ieder belastingplichtige door stipt op tijd te betalen den arbeid van het rijks- ministerie van financiën zoodanig ver gemakkelijkt, dat de betreffende plan nen zonder vertraging kunnen wonden opgesteld. gesloten is, niet werken, dan blijft het per manente roode licht, dat alleen door den machinist te zien is, branden, maar anders verschijnt er voor hem een groen licht Even voorbij den overweg is er wederom een geleidende beugel tusschen de rails aangebracht, ten einde het contact op te heffen. De signalen blijven dus net zoolang branden en klinken, totdat de trein het ge vaarlijke punt gepasseerd is. Op dit systeem is reeds octrooi aange vraagd. Rauw of gekookt voedsel „Rohkost” niet aan te bevelen? Voor de vraag, of rauw dan wel gaar voedsel de voorkeur verdient interesseert zich de laatste jaren zoowel de wetenschap als de leek. De Duitsche geleerde Friedber- ger is een der eersten geweest die ze proef ondervindelijk heeft getoetst en hij kwam tot de slotsom dat rauwe spijs (Rohkost) beter was dan gare, aangezien een orga nisme voor 1 gram gewichtstoeneming min der rauwe dan gare spijs zou behoeven. Friedberger concludeerde 'daaruit dat het koken de spijs denatureert. Zoowel in Duitschland als in andere lan den heeft deze conclusie geleid tot nadere onderzoekingen. Prof. H. Bischoff deelt thans een en ander mede over proeven die hij in samenwerking met dr Scheunert heeft genomen en die de uitkomsten van Fried berger in geenen deele hebben bevestigd. Zij voerden de proefdieren (ratten) met groene erwten. Een groep proefdieren I die in het waterbad één en drie uur waren gekookt. Het bleek dat de ratten die rauwe erwten kregen, daarvan gemiddeld 245 gram noo- dig hadden om 1 gram in gewicht toe te nemen. Voor erwten die één uur gekookt hadden was het gemiddelde veel lager, n.l. 52.7 gram, voor erwten die drie uur ge kookt hadden,'nog lager, n.l. 47.9 gram. De gekookte spijs bleek dus veel voed zamer dan de rauwe. Het verschil tusschen één en drie uur koken is betrekkelijk gering. Verder wezen de proeven uit dat de ge middelde levensduur van de ratten die rauwe kost kregen, aanmerkelijk geringer was dan die van de andere. Deze resultaten, die wij in Die Umschau, het Duitsche weekblad voor wetenschap en techniek vinden, zullen ook hier te lande ongetwijfeld de aandacht trekken. Dertig olietanks in Californië geëxplodeerd. Te Long Beach in Califomië heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. In een distilleerderij vlogen eenige tanks in brand, waarna het vuur snel om zich heen greep en in totaal dertig taniks explodeerden. Naar schatting van de politie werden ongeveer twintig perso nen, die zich in de omgeving bevonden, door de ontploffing gedood, terwijl min stens een even groot aantal werd ge wond. Na korten tijd was geneeskun dige hulp ter plaatse en werden zeven tien gewonden naar het ziekenhuis over gebracht. Inmiddels dreigde hetgevfaar, dat het vuur in de onmiddellijke na bijheid van de distilleerderij gelegen bronnen zou aantasten. De brandweer, die met groot materiaal aanwezig was, werd in haar werk zeer gehinderd door de te hoop geloopen bevolking van bijna 20.000 menschen, van wie zich een paniek had meester gemaakt, bij de herinnering aan de aardbevingis- ramp. Een groot gedeelte van een olieveld van de Texas Oh Company werd even eens vernield. F. Eringa- In den ouderdom van 69 jaren is te Hil versum overleden de heer F. Eringa, oud- inspecteur van het L. O. De overledene was officier in de Orde van Oranje Nassau. Vliegtuigongeluk. Zaterdagmiddag is op het vliegveld te Soesterberg een ongeluk met twee vliegtui gen geschied. Op het terrein stond een vlieg tuig, bemand met den sergeant-viieger Smit en een luitenant als waarnemer, toen een ander vliegtuig, bestuurd door luitenant Van der Sijde, wilde opstijgen. Laatstge noemde piloot heelt blijkbaar het voor hem staande toestel niet gezien, waardoor zijn vliegtuig bij den start in aanraking kwam met het stilstaande vliegtuig, hetgeen tot gevolg had, dat beitje toestellen totaal wer den vernield. Luitenant van der Sijde werd licht ge wond. Hij moest zich in het hospitaal laten verbinden. De beide andere vliegers bleven ongedeerd. Het Joodsche kind. De Joodsche perscommissie schrijft: Veel hebben ons de berichten uit Duitsch land reeds geleerd omtrent het lot der min derheden, die door een verfijnde oeconomi- sche boycot langzaam te gronde worden ge richt. Veel van het leed, dat daarginds door duizenden wordt geleden, blijft ons echter verborgen. Het is het leed van de Joodsche kinderen, dat -zij dagelijks in het milieu hun ner niet-Joodsche medescholieren ondervin den. Het is bij een leerplan, dat op nationalis tische wijze met het geheele Duitsche leven C M F F K 4 3 s ram sraKEFomw Doet 30-60, Tube 80 ct Bij A po th. er Drogisten Vrn.rbfjn" OINSOarVs r» VRIJDAGSAVONDS *7.. m «irno 1"» zx rl e» OfA Een beslagen toog ia een ttQ srfaeff bewQi ven «leekte «ptJaverterteg en VKttopptafl. Ook voo» Eja Foster's Maagpilkn, bet bekende laxeermlddeL «sttstekend. 0.65 nar flacon. l DIPLOMA V.D.VER.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1