Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Dit No. bestaat uit 3 bladen. De Grijze Schim Uitgave KKZEBRM Co. No. 73 Berate Blad Zaterdag 10 Juni 1933 49e Jaargang Regelprljs 9 eent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentlfin worden In belde bladen opgenomen. het is weer verdwenen.’ - 14300 -13289 „Tenrij M|r. Shei een appeltje met 18. HOOFDSTUK X. Hij hield rijn woerden in toen een Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. f15569 -15480 - 15229 - 15200 - 15000 - 14987 - 14970 - 14950 - 14940 - 14930 - 14814 - 14632 - 14500 - 14480 -14420 A 14200 - 14100 - 14090 - 14000 - 13940 - 13700 - 13632 -13580 -13535 Paardensportvet „Sneek” te Sneek. De Paardensportvereen. „Sneek” te Sneek, goedgekeurd bij Kon. besluit van 17 Sept. 1932, No. 39, verzoekt ons mede te deelen, teneinde misverstanden De B.io scoop bij de Waag draait als hoofdnummer „De Gele Kaart” met Elissa Landi en Lionel Barrymore. door HERMAN LANDON. cadeau gekregen!” Star® kreeg een kleur van maar wist zich te beheerschen. „Ik geloof evenwel, dat ge u in een zeker opzicht vergist,” ging Starr voort. „Is er iemand, die eenige reden kan hebben om u uit den weg te ruimen?” „Niet dat ik weet. Het is me nia- tiuurlijk bekend, dat ik vijanden heb,” antwoordde De Schim, „maar voordat dit schot op me gelost werd, wist ik ni'iet, dat iemand mij naar het leven stond." „Was u niet een beetje voorbarig met de gevolgtrekking dat die kogel voor u bestemd was? Vertel mij eenis hoe het gegaan is I” De Schim voldeed aan rijh verzoek en vertelde hem hoe en wanneer die onbekende persoon op hem had ge schoten. „Daar heb je het all” riep Starr uit. „Die man heeft uw gelaat niet gezien! Die man zag alleen het vlammetje van de ludifer en schooit daarop, wetend dat het vlak voor uw gelaat moest zijn.” Met .gebalde vuisten liep Starr een paar maal heen en weer in het smalle gangetje en bleef dan weer voor De Schim staan. „Die kogel was niet voor u, maar voor mij bestemd,” zeide hij met klem. „Weet u dat zeker?” „Neen, dat natuurlijk niet, maar ik De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER.COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrij dags te Hommerts, Jutrijp, Tims, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. te voorkomen, dat de op Pinkstermaan dag in het Sportpark gehouden paar- densportdag niet dpor bovengenoem de vereeniging werd georganiseerd. De officieele wedstrijddag voor deze ver eeniging is steeds op Dinsdag voor Hardzeildag. Verder zij nog even vermeld dat op deze dag steeds wordt gereden onder het reglement der Koninklijke Hard draverij en Renvereeniging te ’s Gra venhagen 'i .1 Eindexamen Chr. Kweekschool. Donderdag slaagden de h.h. Joh. v. d. Goot, Wons; A J. de Groot, Heeg; S. Hein- sma, Schettens; H. Hoekema, Koudum; A Jorritsma, Oosterzee en J. Jorritsma, Wom- mels. Geslaagd voor het eindexamen van de R.-K. Kweekschool te Venlo de heer P. v. d. Berg alhier. De verkoop van het Blauwe Bloempje bracht dit jlaar hier ter stede op f 128.2Q. BIOSCOOPNIEUWS. De Amicitia-bdois cppp heeft een zeer vermakelijke filmsatire met Siegfried Amo, Camilla Hprn, Mlax Adalbert en Idla Wüst in de hoofdrol len. Arno, die voortreffelijk© komiek, heeft hier een rol, waarin hij' kan schit teren, n.l. die van de onschuldige pro vinciaal die -tracht een aardig vrouwtje te veroveren, dat echter een interessan te man wenscht. Hoe Siegfried interes- sant tracht te worden' leert deze amu sante .film. Verder hier een voortreffelijke Wild- Westfilm, met Tom Mix, nl. „De Vloek van het Goud”, waarin onze cowboy weer allerlei heidenstukjes uitvoert en ook zijn trouw paard een rol speelt. H|et gaat om een bankroof te ont sluieren, waarom Tom Mix zich in de gevangenis laat opsluiten bij de drie van de roof verdachte bandieten. Met z’n vieren ontvluchten ze en tenslotte moet Tom M|ix een partijtje vechten in een brandend bosch tegen de mo vers. Na adembenemende scènes en vertwijfelde ritten krijgt ieder wat hem toekomt en ook de twee gelieven vin den elkaar. driekleurig poesje, Noordenbos, Oppen- huizerweg 98. ALTIJD RHEUMATIEK. Tot zij het Juiste middel vond Op raad van een vriendin. Als iemand deze vrouw eerder over Kru- schen gesproken had, had zij niet haar halve leven aan rheumatiek behoeven te lijden. Haar ervaringen beschrijvend zegt zij: „Een paar jaar geleden was ik bijna kreu pel door rheumatiek. Eén knie was zóó pijn lijk dat ik mijn been bijna niet gebruiken kon. Ik kon niet slapen of ik moest in een dergelijke moeilijke houding gaan liggen om mijn been te ontzien, dat alle andere lede maten pijn deden. Ik ben over de 55 maar ik heb mijn leven lang, met tusschenpoozen, aanvallen van rheumatiek gehad. Toen vroeg een vriendin mij, of ik al eens Kru- schen Salts had geprobeerd. Nu moet ik u vertellen, dat ik al alles geprobeerd had, maar met bedroevende resultaten. Geduren de korten tijd probeerde ik toen de kleine dosis Kruschen Salts en kreeg werkelijk ver lichting van pijn. Ik voelde me algemeen zoo veel beter, dat ik steeds met de doses ben doorgegaan, en ik heb daarna nooit meer een aanval van rheumatiek gehad. Als ik het voel aankomen, neem ik direct de gewone dosis een halve theelepel in een half glas water een paar dagen lang en het is weer verdwenen.” (Mevr.) A G. U moet de rheumatiek overwinnen voor zij U overwonnen heeft. Wacht niet tot de rheumatiek haar mes dieper en dieper in U gedrongen heeft. Zoek direct naar de hoofdoorzaak van Uw pijnen en neem af doende maatregelen. Rheumatische toestan den kunnen ontstaan, wanneer het orga nisme een teveel aan urinezuur heeft. Dit is het gevolg van slechte werking der afvoer- organen. De zes zouten in Kruschen nu zul len Uw inwendige organen aansporen tot geregelde, gezonde werking, zoodat schade lijke afvalstoffen en het kwaadaardig urine zuur regelmatig en volkomen uit het lichaam worden verwijderd. Begin mórgen met Kru schen. Houd U aan „de kleine dagelijksche dosis” en U zult spoedig met duizenden anderen instemmen, die verklaren dat de rheumatiek voor Kruschen moest wijken. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij a'le apothekers ert drogisten f0.90 en f 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv.) Een succes. De dames van de Sneeker Gymnastiek- Vereen. wisten jl. Maandag op ’t K.N.G.V.- feest te Rotterdam in de wedstrijd: gymnas- tiek-zestallen een 3e prijs te behalen. Een mooi resultaat en een voldoening voor de verre reis. heb alle relden om aan te nemen, dat het zoo is. Ik heb den laatsten tijd meermalen gemetdfat, dat mijn leven in gevaar verkeert, maar ik zal u die bij- zonderheden bespasen. Vanaf het oogenblik, dat Miss Darrow vermoord werd heb ik me afgevraagd, wat zij" heeft bedoeld met het briefje, dat zij mij liet brengen. Als zij! nog1 in leven was zou zij ons heel zeker eenige be langrijke dingen kunnen vertellen. Maar dat is helaas niet meer mogelyk. Eén ding weet ik zeker. Zij’ werd’ vermoord, omdat zijl pp de een of andere manier achter de identiteit Van Mp. Shell ge komen was.” De Schim keek hem scherp in de ooigen. ,-, Sommige menschen schijnen te den ken, dat ik M,r. Shei ben.” „Onzin. Die gelijkenis tusschen uw methoden en die van Mp. Shei is maar oppervlakkig. Het groote verschil tus schen uw werkwijze en die van Mp. Shei moet zelfs den mannen van de Crimi- neele Recherche niet ontgaan zijn. Bo vendien 'weet men zeker, dat u nog nooit iemand Van het leven heeft be roofd. Het is dwaasheid om daar ver der nog over te spreken. Laten wij alsjeblieft praktisch blijVen. U heeft me nog altijd niet verteld waaraan het Thelma Theater de eer van uw bezoek te danken heeft.” De Schim stond op het punt ant woord te ge ven toen één van de breede deuren werd1 opengeduwd en een man naar binnen trad. Een enkele blik op het gelaat van dien man vertelde De Schim, dat van dien kant groot gevaar dreigde en vlug trok hij zich terug in SNEEK, 7 JJuni. Hedenmorgen, na het behandelen der strafzaken van het Kantongerecht alhier, heeft Ma Zaaijpr namens het Openbaar Ministerie eenige woorden gewijd aan het feit dat dit de laatste strafzitting is geweest, welke door Mp. .Ti. K. Dorama, die in verband met het bereiken van den leeftijdsgrens op 1 Juli de magistratuur gaat verlaten, na een 26-jarige loopbaan als kanton rechter te Sneek, werd geleid. Z.E.A. memoreerde de prettige ver standhouding, die steeds tusschen Kan tonrechter en de Ambtenaren O. M. heeft bestaan en sprak de hoop luit dat de heer DoPama nog vele jaren van een we1 verdiende rust zal mogen genieten. Doodelijk ongeval op onbewaakte overweg te PiekeziJL Door de sneltrein welke ongeveer 20.20 uit Stavoren te Sneek arriveert is gisteren avond een auto met melkbussen, bestuurd door den 26-jarigen Auke Smit van Abbega, bij de onbewaakte overweg te Piekezijl aan gereden. Het is vrijwel onbegrijpelijk dat deze melkrijder, die vier maal per dag deze overweg passeert, niet aan de om deze tijd voorbijkomende trein heeft gedacht. Hoe dit ook zij, de auto werd door de trein let terlijk in stukken gereden, Smit zelf werd met een deel van de cabine in de berm ge worpen, de motor van de auto werd onge veer vier honderd meter meegesleurd en be schadigde een aantal spoorbiels zoodanig, dat ze onmiddeilijk moesten worden vervan gen. Een melkbus en eenige onderdeden van de auto zaten zoo vast aan de locomo tief, dat ze mee naar Sneek moesten worden vervoerd, waar ze werden verwijderd. De trein had hierdoor een half uur vertraging. Uit het naburige Ijlst was spoedig dokter Goïnga aanwezig, die Smit de eerste hulp verleende; de man is daarna in zeer zorg wekkende toestand naar het St. Antonius Ziekenhuis te Sneek vervoerd. Van passagiers van deze trein vernamen we dat de melk uit de vele opengereten melkbussen er waren er 40 op de auto voor een deel in de coupé’s spatte en van tal van reizenden de kleeding bevlekte. Naar wij hedenmorgen vernamen is Smit hedennacht 12 uur in het Ziekenhuis over leden. Hij was ongehuwd. een van de duistere hoeken. M|aar het was al te laat. „Bljjf daar even staan,’” gelastte de man, die jzooeven was binnen geko men. „Ik wist niet ’dat De Grijlze Schim ook in de stad1 was. Kom eens een beetje naar voren, zoodat ik je goed kan zien.” 1 „Tenzijl Mp. Shei een appeltje met toom ij jou Je schillen heeft,” vulde Culligore „Ik zou graag met dezen heer even onder vier oogen willen spreken,” ging hij dan voort, en knikte in de richting van De Schim. Star® scheen even te aarzelen, maar wendde zich' dan om en verliet met stijve stappen de zaal. „Star® fis i volgens mij een model heer,” zei’ Culligore glimlachend. „Hij werd dol toen ik die opmerking maakte over zijn neus, maar toch wist hij zich te beheerschen. Vertel me eens, was dat schot voor jöu bedoeld of voor hem?” „Schot? Hoe weet je dat?” „Mijn reukorganen zijn best in or de,” antwoordde Culligore. „Ik rook den kruitdamp zoodra ik de zaal bin nen kwam. Waar is ,de kogel terecht ge komen?” De Schim vertelde het hem en een beetje onverschillig bekeek de inspec teur de p'la'ats waar de kogel in het houtgas gedrongen. t „Ik wil wedden om twee paar rose sokken,” ging Culligore voort, „dat de dader zich op het oogenblik al lang in veiligheid gesteld heeft. Ik zon alleen wel eens willen weten of die kogel voor jou bestemd was óf voor Starr.” „Star® zegt dat het voor hem was, maar ik weet het zooi zeker nog niet. Star® is een man, die zich allerlei din gen in het hoofd haalt. Hij denkt aan vijanden en zulke dingen meer. Aan. den anderen kant zou ik niet weten wie mij van het leven zou willen berpoven L. W. schrijft in het Vaderland: The Yellow Ticket, een Fox-film, spreekt over een thema, dat al eens eerder ter hand werd genomen in de film: Het gele Paspoort (met Anna Sten in de hoofdrol), maar niet temin is de intrige geheel nieuw en bijzon der boeiend. Buitengewoon hecht is de han deling, zoodat de toeschouwer met diepe belangstelling de ontwikkeling van het ge geven volgt. Die gele kaart was in het oude Tsaristi sche Rusland een bijzonder wreede instel ling, het was het paspoort der prostituees, die daarmee zich aan een ondenkbaar hate- lijken willekeur van de politie blootstelden. Wijl nu anno 1913 de Joden hun ghetto’s niet meer mochten verlaten en dus niet meer konden reizen, vraagt een Joodsch meisje zulk een geel paspoort aan, zonder te be seffen, tot welke kaste zij zich daarmee in deelt Wij volgen dan de avonturen, welke de gevolgen zijn van dezen stap (en die met kieschheid worden gegeven) en blijven tot de laatste minuut in spanning over den af loop van haar moeilijkheden, die door een deus ex machina, in den vorm van het uit breken van den wereldoorlog, wordt gebo den. Naast dit meesterwerk gaat een dol blij spel: „De verliefde firma” met Gustav Frohlich, Anny Ahlers, Lien Deyers en Ernst Verebes. De Tentoonstellings-treta. De officieele opening van den Oran jetrein (de eerste Ned. Tentoonstellingstrein), die 19 Aug. a.s. o.m. onze stad bezoekt, zal plaats hebben te Utrecht op 12 Juni a.s. Voor het publiek is de trein voor het eerst toegankelijk te Hilversum, den volgen den dag. De deelname is schitterend. Geen vier kante centimeter is onbezet. De toonaangevers in handel en industrie schreven in. Speciale uitgebreide exposities van de K.L.M., de Spoorwegen, het Kolo niaal Instituut, de Nederlandsche Pers e. a. zullen zeker de algemeene belangstelling trekken, terwijl een radio-centrale door ge heel de trein en een gezellige restauratie wagen de attractie zeker nog zullen ver- hoogen. De trein is circa een halve Kilometer lang en heeft zijn eigen licht- en kracht-instal- latie. Een speciale propagandadlenst zal in iedere plaats de komst van de trein aan kondigen door middel van een plak-colonne, een groote locomotief met tender, een film- wagen, enz. Zondag a.s. houdt de alg. organisator, de heer Th. R. Neutelings, een causerie voor de microfoon, terwijl de opening voor hét publiek te Hilversum eveneens door de ra dio vanaf het station wordt uitgezonden. s. z. c. De nachtwedstrijd van de S. Z. C. gaat wegens te geringe deelname niet door. Geslaagd te Groningen voor Espe ranto, diploma A, mej. Fr. Feenstra, leer- 'inge van den heer R. Frank alhier. Aanbesteding. Woensdagmiddag werd door de gemeente Sneek aanbesteed; Het maken van een twee ledige overkapping in gewapend beton, netselwerk en ijzerconstructie, over de be staande filters van de Gemeentelijke Water- eiding, op het terrein van die waterleiding e Hommerts, met eenige bijkomende werk- es. Aantal inschrijvingen 26. Reijenga, Woudsend oh. Olij, Sneek 7a. P. H. v. d. Zee, Hommerts 4. Molenaar, Sneek A v. d. Sluis, Langweer 3. en B. Velsink, Sneek X. V. „Rival”, Sneek Joh. Andringa, Sneek E. Metz, Sneek H. F. Ringnalda, Sneek Sj. Joustra, Tjerkgaast Chr. Koster, Sneek B. en H. Beljon, Lemmer Tj. D. Joustra, Sneek G. du Bois Pzn., Leeeuwarden j. W. de Jong en P. J. Beljon, Sneek-Lemmer Bolswarder Beton-Industrie H. Kuipers, Bolsward Vellinga en De Boer, Heeg Gebr. A en B. van der Zee, Sneek Hollander en De Bqer; Bolsward 5. F. Haarsma, Bakhuizen P. Schram, Berlikum S. de Wolf, Sneek J. van Asma, Heeg W. v. d. Meer, Sneek G. P. Hoekstra en C. Boersma, Workum Gunning volgt GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 7 en 8 Juni 1933: doublé ring, M. van Dijk, Franeker- vaart 9; parapluie en damestasch, H. de Ruiter, W. Frederikstraat 6; tasch inh. geld, G. Langenberg, Salverdastraat 15; ceintuur, B. Groninger, Scharnestraat 11; zilveren theelepeltje, Gem.-Reiniging, Lemmerweg; fietsplaatje, Geertsma, Woudvaartkade 54; uit eigen beweging dien zin aan. „Als De Grijze Schim, ten toomeele ver schijnt, Jsan je doorgaans rekenen op een paar revolverkogels. Maar wat ik zeggen wilwas het je niet bekend dat de lucht van deze staid! op het pogen- blik voor jou heel erg ongézond is „Dat wist ik heel goed, Culligóre, maar ik moest het er op wagen. Ik kon niet daar ginds blijven terwijl M|aar vertel me eerst eensben jij! het eens met d© menschen die mee nen dat ik Mr. Shei ben?” ■Culligore deed nadenkend een paar trekjes aan zijn sigaar. i „Neen, dat ben ik niet met hen eens,” antwoordde hij eindelijk, „maar ik zie niet in wat voor verschil dat maakt. Jij bent De Grijlze Schim en dat is voor irnij aanleiding genoeg otn je te arresteeren. Er zijn oogenbiikken dat een mensCh een hekel zou krijgen aan zijn betrekking, maar plicht is plicht. Een paar hooge Oomes hebben het nu. eenmaal in hun hoofd gezet dat jij Mr. Shei bent en de heele stad staat op stelten over de mededeelingen die Mr. Shei .vannacht heeft laten jan plakken. Iedereen voelt dat Mr. Shei vandaag of morgen zijn slag zal slaan, maar niemand heeft er ook maar eenig idee van, waar die slagen zullen vallen. Walarom ben jij met rustig op je land goed gebleven?” En nu vertelde De Schim den man, var?, wien hij wis t dat hij voor al lep sportsman Was, wat de redenen waren geweest dat hij het zwaard ging krui sen met M®. Shei. De Schim halalde zijn schouders pp en kwam een paar stappen naar voren, zijn angstgevoel verbergend achter een onverschillig glimlachje. Het was niet de eerste keer, dlat hij kennis maakte met Inspecteur Culligore en hij had den man leeren respecteeren om zijn groote rechtvaardigheid en sportiviteit. Eenmaal had De Schim hem gehol pen bij het oplossen van een heel in- gewikkeld probleem, maar hijbesefte het heel goed, idat Culliglore er den man niet naar was om zijin hart een woordje te laten meespreken, waar het zijn plicht gold. „Ik moet zeggen dat jjj lef hebt,” merkte Culligore op. „Weet je niet dat er nog steeds een bevel tot inhech tenisneming tegen je uitgevaardigd ’is?” „Ja, zelfs meer dan één, als ik h©t wel heb,” antwoordde de ander rustig. Culligore haalde een sigaar uit rijn zak, stak die aan en wendde zich 'dan tot Starr: „Mr. Shei heeft u niets geen plei- zier gedaan met dat bezbek aan uw tenrijl theater,” merkte hij op. „Wat een 1 T”“ pracht van een neus hebt u van hem nieuwe gedachte in hem op kwam. i NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (76e Jaargang) RoTTrrirrlJ t-» .<44:a1*-v AU

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1