Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Dit No. bestaat uit 2 bladen. No. 76 Kerste Blad Uitgave KIEZEBRINS Co. Woensdag 21 Juni 1988 49e Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. Alle AdvertenttSn worden In belde bladen opgenomen. Regelprljs 9 cent» Abonnementen belangrijke korting een demonstratie op 2 Aug. 1933 in het van haar wettigen man, die achtertuit Punten van behandeling i 1 Punt IX. Reclames. 7. Zaterda, i D 1 n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijiand, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen- burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Grossmütterchen. a. Wiegelied. b. De Herder. Rondo. J. S. Bach. F. Silcher. Jos. Beltjens. Legaten. Wijlen mej. A. de Jong te Warns heeft aan de Doopsgezinde gemeente aldaar een legaat ter waarde van f 120.000 i f 130.000 vermaakt. Wijlen de heer P. Tolsma te Witmarsum heeft de volgende legaten besproken: f 3000 aan het R.-K. Armbestuur te Mak- kum, f5000 aan het R.-K. Armbestuur te Witmarsum, een huis ter waarde van onge veer f3000 aan de R.-K. Kerk te Witmar sum. Punt L Notulen der vergadering1 van 15 Mei 1933. (De commissie bestaat uit de heeren Hofstra, Hiuiitema en Jellema). VERGADERING van den RAAD der gemeente WYMBRITSERADEEL op WOENSDAG 28 JUNI I933a des namiddags 2.VJ uur (NJE.). Punt II. Ingeikoimen stukken en tn.e- dedeehingen. Punt VIII. Wijziging -van de gemeen- tebegToptingi 1932. Punt VIL Voprloopige vaststelling van de rekening van het G. Ei. Pu over 1932. Hlet Herstellingsoord voor de onderwijzers. Zaterdagmiddag werd te Lunteren het nieuw opgebouwde Herstellings oord voor onderwijzers, eigendom van den Bond van Nederlandsche onder wijzers, onder veel belangstelling ge opend. Het frontgebouw met zijn schuin aangebouwde zijvleugels, geheel naar de e&schen des tijids ingericht, biedt plaats vopr 50 patiënten en bevat be halve eet- en conversatiezalen, een werk gelegenheid voor arbeids-thenapie. De voorzitter van den Bond van' Ne derlands che onderwijzers, de heer J. P. W.. v. d. Sluys, heeft het gebouw geopend en overgedragen aan de Com missie van Beheer. Vele sprekers heb- ben namens verschillende afdeelingen en corporaties het woord gevoerd en dank gebracht voor de stichting van •dit nieuwe gebouw. Punt VI. Benoeming, zoo, mogeljjk, van een hoofd der O. L. School te Woudsend in verband met vaste be noeming elders van den wachtgelder WL Mi. Vhegenthart en onderhanidsche verhuring eventueel van de onderwjj- zerswoning te Woudsend. Punt III. Advies van Bttrg. en Weth. op het adres van het Hem S choolbestuur te Heeg om ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 gelden te mo gen ontvangen voor uitbreiding der be tegeling van het schoolplein. Punt IV. Advies van Burg, en Weth. op het adres van het Geref. Schoolbe stuur te Gaastmeer om ingevolge arti kel 72 der Lager Onderwijswet 1920 gelden te mogen ontvangen vpplr en kele nooidig geachte verbeteringen aan schoolgebouw en plein. Postambtenaar gearresteerd. Zaterdagmiddag is door de politie te 's Gravenhage wegens frauduleuze hande lingen gearresteerd een ondergeschikt amb tenaar bij den P. T. T.-dienst. Hij is in be waring gesteld. Punt V. Aanbieding van de Balans per 31 Dec. 1932 en de Verlies- en Winstrekening over 1932 van de Wp- ningstichting in Wfimbritseradeel. i (Nachtelijk avontuur van een echtgenoot. Ramen werden open geschoven, ter wijl overal half gekleede bewoners van den Nieuwen weg te Loosduinen de straat opsnelden toen te middernacht door de anders zoo stille straat een kreet om hulp werd geslaakt, een zeer benauwde kreet nog wel Van iemand, die in doodsgevaar scheen te verkeeren. De buren togen op onderzoek uit en troffen hun buurman op een stukje grond bijl zijn woning, waar hij in- tusschen tot bedaren gekomen zijn lichaamsdeelen met pijnlijke gebaren zat te masseeren. Met een benauwd gezicht vertelde de man die een ietsje onder den invloed van sterken drank bleek te verkeeren dat hij bij zijn ithuiskbmst de deur op slot had ge vonden en ten einde raad langs de af voerpijp naar bo ven was geklauterd om via het dak door een zolderraampje zijn woning te betreden. Met moeite had hij het zoover gebracht, toen op het verdachte geluid van voetstap pen op het dak zijn vertoornde vrouw als een moderne Kenau, naar boven was gestoven en zekere edele deelen nesheide Naar hoogeren melksteun? Wij lezen in het Hdbl.: Naar wij uit kringen der coöperatieve zuivelbereiding vernemen, is de mogelijk heid niet uitgesloten, dat de Crisiszuivel- centrale over eenigen tijd zal overgaan tot verhooging van den bijslag op de industri eel verwerkte melk en wel van 0.5 op 0.7 cent per procent vet per kilo melk. Honderd kilo melk van 3.20 pet. vetge halte ontvangt op het oogenblik f 1.60 steun, hetwelk indien het zeer ernstig overwo gen plan der CJZ.C. doorgaat f 224 zou worden. Het is ons niet bekend, of aan dezen maatregel tevens zal worden verbonden een beperking van den steun tot een bepaald percentage der normaliter afgeleverde melk, zooals o.a. de Friesche Mij. van Landbouw indertijd wenschte, teneinde op die wijze de melkproductie te remmen. Rijke voeten. ig is aan het grenskantoor Pan- (Kerkrade) aangehouden een in Moordaanslag^ Een verpleegde uit de rijkswerkinrichting van Veenhuizen, J. H. L., die Vrijdag van daar is ontvlucht heeft Zondagmorgen te Zeyen gemeente Vries een moordaanslag gepleegd op de 40-jarige echtgenoote van den arbeider J. G. die alleen thuis was. De vrouw is zeer ernstig aan hals en beide polsen verwond en naar het ziekenhuis te Assen overgebracht De marechaussee te Assen is met politiehonden op zoek gegaan en gistermiddag heeft men hem tusschen Peest en Norg gevonden, verborgen in een veld rogge. Verdachte heeft bekend de vrouw te hebben aangerand. Hij wilde klee- ren van haar hebben om zich te verkleeden en hij dreigde haar te zullen dooden als zij deze niet gaf. Toen de vrouw aan zijn ver zoek niet voldeed heeft hij een broodmes van de tafel genomen en daar de levens gevaarlijke verwondingen mee toegebracht. Dr. L. Hertzberger, f Op een vacantiereis in Luxemburg is te Mondorf plotseling overleden dr. L. Hertzberger, een oud-stadgenoot, wiens heengaan vele onzer inwoners met ont steltenis zullen vernemen. Immers jaren lang is de arts Hertzberger hier een zeer gezien medicus geweest, met een buitengewoon groote praktijk. Dr. Hertz berger was 17 Mei 1871 te Eindhoven geboren en vestigde zich als jong arts, op 33-jarigen leeftijd in September 1894 te Sneek, waar hij al spoedig zich een steeds rich uitbreidende praktijk verwierf. Ook ouiten het vak-terrein heeft de nu ontsla gene hier voortreffelijk werk gedaan, hij is mmers de stichter en jarenlang geweest van de ver. Openbare Minnenijd? Zondagavond omstreeks halftwaalf wilde de 25-jarige landbouwerszoon L. van de Put, wonende te Oldebroek, nadat hij zijn meisje, dat in betrekking is bij een land bouwer, naar huis had gebracht, naar de ouderlijke woning gaan. Op het oogenblik, dat hij buiten kwam, werd hem door iemand, die hem buiten de deur had staan opwach ten, met een of ander hard voorwerp een slag op het hoofd toegebracht. De getrof fene zeeg direct ineen. Nadat het meisje haar patroon geroepen had, ontbood deze onmiddellijk een dokter, die een schedel breuk constateerde. Van de Put werd naar de ouderlijke woning vervoerd, waar hij eenigen tijd later, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleed. De rijks- en gemeentepolitie stellen een onderzoek in. De dader(s) is nog niet be kend. Vermoedelijk is gehandeld uit minne nijd. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzooi, Abbega, Oosthem, Deersum, Scbarnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen IP/2 en 12/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 16, 17, 18, 19 Juni 1933: streng koralen, gummi emmertje, twee moersleutels, landbouwmachine, heerenrij- wiel. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 16, 17, 18, 19 Juni 1933: stempel, W. Poiesz, Fred. Hen drikstraat; huissleutel, Graafsma, Fred. Hendrikstraat 58; sleuteltje, J. Jager, Wa ling Dijkstrastraat 15; Engelsch zakboekje, F. de Boer, Kleinzand 72; zwempak, S. Wagenmakers, Willem de Zwijgerstraat 46; schippershaak, T. Schotanus, Bothniakade 24; zilveren armband, F. v. d. Meer, Lange Veemarktstraat 3; slotje, M. de Boer, Lem merweg 2; huissleutel, S. Jaasma, le Frit- temahovenstraat 9. ig voorzitter Leeszaal en Bibliotheek alhier, waarvan hij nu nog eere- roorzitter is; van het Old Burger Weeshuis alhier is de heer Hertzberger regent ge weest. Toen de wet-Limburg de H.B.S. het jus promovendi toekende heeft de heer Hertzberger zich de doctorstitel verworven, waarna hij, die een bijzondere voorliefde voor de röntgenologie had, zich in 1923 te Amsterdam vestigde als specialist voor in wendige ziekten. Tijdens zijn verblijf te Amsterdam richtte dr. Hertzberger de S. A Rüdelsheim-stich- ting op, een inrichting voor zwakzinnige Joodsche kinderen. Verdwaald. Tengevolge van een dikken damp, die Zondag op Ameland vanuit zee plot seling kwam opizietten, is een dame, lp- geerende in hotel „Ameland” te Nes, verdwaald. Na om 10 uur ’s morgens vertrokken te zijn, was zij! 's middags nog niet teruggekeerd. Haar man, die door dit lange wegiblij- ven ongerust werd en aan. een ongeluk dacht, stelde ijverige pogingen in het werk zijn vrouw terug te vinden. Spoe dig trokken velen er o(P uit het eiland af te zoeken. Opk de muzikanten van het badpaviljoen Scheltema trachtten door op hoorns te blazen de aandacht der vrouw te trekken. Om ongeveer 5 uur 's namiddags werd het zoeken der ijverige speurders beloond. Men trof de vrouw gezond en wel’slan in de duinen ter hoogte van de Malmö. De dame, die dacht naar het pavil joen te gaan, had door den zeedamp de verkeerde richting genomen en was zoodoende oostwaarts geloopen. L. C. Heerlen wonende Pool, die 10.000 mark ver borgen had in zijn schoenen en sokken. De Pool werd naar Aken overgebracht en het geld in beslag genomen. Een woeste stier. Zondag werd de landbouwer Bouhuis onder Langelo (gemeente Haaksbergen) in zijn weide door zijn eigen stier zoodanig aangevallen, dat hij levensgevaarlijk werd gewond. Hij wilde de stier, die wat woest was, kalmeeren, doch werd door het beest op de horens genomen en weggeslingerd. Het dier rukte zich daarbij van zijn ketting los en wierp zich andermaal op zijn eigenaar. Een automobilist, die ooggetuige was, waarschuwde de huisgenooten van den boer die hem in huis droegen. Een geneesheer, die spoedig ter plaatse was, constateerde zware inwendige ver wondingen. De toestand van B. was giste ren nog zeer zorgwekkend. goed uit. De afgewezen minnaar nam in zijn wanhoop zijn toevlucht tot misdadige mid delen en doodde het meisje, zoowel als zich zelf. Dit drama heeft zich verleden week af gespeeld in het kleine plaatsje Gatley. De hoofdpersonen zijn Edith Richardson, een 30-jarige kantoorbediende en Walter Chip perfield, 60 jaar, weduwnaar en eigenaar van een café in een naburig plaatsje. Vijf jaar geleden ontmoetten beiden elkaar tijdens een vacantie-uitstapje in Whitby, Chipperfield werd verliefd op ’t meisje, dat zijn gevoelens beantwoordde en zoo kwam een verloving tot stand. Een jaar geleden echter verbrak Edith de verbintenis, als reden opgevend het groote verschil in leeftijd. Op de smeekbeden van den man werd echter besloten, dat de vriendschap zou blijven bestaan. Chipper- fièld bleef het meisje bezoeken hoewel zij noch haar ouders dat aanmoeaigden. Ver leden week schreef zij hem dan ook een brief, waarin zij hem mededeelde, dat zij hem niet meer ontvangen wilde. Deze brief veroorzaakte haar echter veel zorgen, zoo als zij aan een collega, nog geen uur voor haar gewelddadigen dood, mededeelde. Op dien bewusten dag wachtte Chipper field haar met zijn auto op aan haar kan toor. Klaarblijkelijk wist hij het meisje over te halen met hem mee te gaan om nog eens de zaken te bespreken. Inplaats van haar naar huis te rijden, reed Chipperfield echter naar een plantsoen in de buurt. Wat daar gebeurd is blijkt het best uit de beschrijving van een ooggetuige. Deze, een vrouw, zag de auto aankomen. Toen de wagen vlakbij was hoorde zij schoten. Het portier werd geopend en een meisje viel er uit. De vrouw kon haar nog net op vangen. Bloed stroomde over haar gezicht. Meer schoten knalden en de auto reed ver der. Even later klonken opnieuw schoten en de auto bleef staan. Later bleek, dat de man achter het stuur zich had doodgescho ten. Ook het meisje was in dien tusschen- tijd overleden. Het tragische van het heele geval is, dat zoo het meisje haar ouders op de hoogte had gesteld van den brief en de ernstige gevolgen, die zij daarvan verwachtte, haar vader zeker maatregelen had genomen om haar te beschermen, wat vermoedelijk dit drama had voorkomen, De loonsverlaging van bet gemeente-personeel te Amsterdam, Naar |de N. Rt. Ct. verneemt moet het advies van het partijbestuur der S.D.AP. aan de afdeeling Amsterdam, inzake de loonsverlaging van het gemeentepersoneel, in zeer pterke mate hebben afgeweken van de bij de leiding daar ter stede op dat punt heerschende meening. Ma.w. het partijbe stuur was vóór een zich neerleggen bij de loonsverlaging; de Federatie, naar men weet, tegen. En de Federatie zette door, of schoon zij hierdoor ook de sociaal-demo- cratische wethouders in de grootste moei lijkheden bracht. Nog altijd blijft het gerucht aanhouden, dat de sociaal-democratische wethouders zullen aftreden. Telegrafeeren met v! 1 ejgjtuig- passagiers. Met ingang van 19 Juni wordt de ge legenheid opengestold om via het luchlt- vaartstatiion te Amsterdam (Pi. Hl. A.), Rotterdam (P. Hl. R.) of Twente (P, Hl. T.) telegrammen te wisselen met pas sagiers aan boord van vliegtuigen van de K. L. M|., van Belgische of Duit- sche vliegtuigen. Vopr de Dujtsche vliegtuigen geldt dit alleen voor tele grammen, afkomstig van het vliegtuig. De telegrammen moeten gesteld zijn in verstaanbare taal, mogen geen bij zondere dienstaanwijzingen en ten hoogste 15 woorden bevatten. Het ladres moet behalve den naarn van den ge adresseerde tevens bevatten den naam van het vliegtuig en het luchtvaartsta- tion belast met de overbrenging. Het tarief bedraagt voor Nederland- sche vliegtuigen 34 cent per woord en voor Belgische vliegtuigen 24 cent per woord Zeilboot oimgeslagen. Een droevig ongeval, waarbjj een jongeman uit Vlaardingen het leven heeft verloren, is Zaterdagavond even voor zessen gebeurd op de Maas onder Pernis. Twee vrienden uit Vlaardingen, de 30-jarige J. van Dorp en de 25- jarige A. van Rijn, waren even te vo ren met een kleine zeilboo|t uit de haven van Vlaardingen vertrokken om een tochtje op de rivier te maken. Geen van beiden kon echter goed zeilen, zpo- dat zij1 op de rivier groote moeite had den om de boot te besturen. Toen plot seling een rukwind kwam opzetten sloeg het scheepje om met het gevolg, dat de beide mannen in de diepte verdwe nen. Een schipper, zekere Van Rees, die het ongeval ziag gebeuren sprong onmiiddellijk in een roeiboot om zich naar de plaats des onheils te begeven. Het mocht hem gelukken Van Rijn op te halen. De andere, Van Dorp, kwam echter niet meer boven. De zeil boot werd later teruggevonden tusschen eenige schepen die een eind stroomaf waarts aan den kant lagen. Crt. N. y. d. Di. met een stok van een zeiizwabber had bewerkt. Van twee kwade kansen had de ge tuchtigde de beste gekozen, n.l. terug keer langs den weg vanwaar hij' kwam. Onder luid hulpgeroep schoof hiji. lang zaam maar zieker, meedoogenlops door het houten wapen bewerkt, naar bui ten, viel op het dak, tuimelde over de goot heen en kwam zeer onzacht in het bleekveldje terecht, waar de buren hem jammerend .aantroffen. Het zou onbe scheiden rijh te verhalen op welke wijbe hij later - via de voordeur door zijn vrouw werd verwelkomd. Ni. R- Clrt. Wij vernemen nader, dat de toedracht der zaak geheel anders blijkt te zijn. Het meisje is nogmaals aan een streng verhoor onder worpen. Zij bekende een en ander te hebben verzonnen en deelde nader mede, dat haar verloofde Zondagavond van een zolder in de schuur bij de woning van S. door een zolderluik op den betonnen vloer was ge vallen en daarop zoodanig met het hoofd is terecht gekomen, dat een schedelbreuk met doodelijken afloop het gevolg is geweest. De afgewezen minnaar. Voor den coroner van Manchester (En geland) zou gisteren een liefdesdrama ge bracht worden. Het is de geschiedenis van een meisje, dat zeer ernstige voorgevoelens had van haar dood, toen zij een verbintenis verbrak met een man, die dertig jaar ouder was dan zij. Die voorgevoelens kwamen maar al te aan^nom'eir^^Mas^T^fen^ngen1-1^ Ath^ <^°IOir zo^erraaim trachtte te komen, letiek; 3. P. J. programma; 4. Toesteltur- nen; 5. Handbalwedstrijd SneekLeeuwar den; 6. Fakkeloptocht Hierna sloot de voorzitter met een op wekking om nieuwe leden te werven de ver gadering. Beiaard-Concert te geven door den Stads-beiaardier Fl. H. A. van Bergen op Vrijdag 23 Juni a.s. des avonds half negen. Programma: Allegretto. a. Avondlied je. b. De Kleinste. Menuet uit Fantasie op. 78. Fr. Schubert. a. Jounliet. O. H. Sijtstra. b. Dokter Eeltsje Sankje. P. J. Troelstra. G. Lange. R. Hol. J. Worp. F. Lauska N. A. S. B. De N. A. S. B. afd. Sneek hield 15 Juni jl. een huish. vergadering, welke tamelijk goed bezocht was. De voorzitter gaf een kort verslag over het Pinksterfeest in Al melo, waar 15 Sportbonders 2 dagen geno ten hebben en wekte de leden op om nu reeds te sparen voor Pinkster 1934. Op de agenda stond o. m. verloting kano, welke werd gewonnen door mej. Ligthart met lot no. 68. Verder werd besloten tot het houden van 3 3. 4. 1. 2. 5. 6. NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (76e Jaargang) Inderdaad, er bestaat geen beter en meer afdoend middel tegen slechte spijs vertering en verstopping, en de daaruit voortkomende kwalen. Alom verkrijgbaar A f0.65 per flacon.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1