Officieel Orgaan der Gemeente Sneek No. 78 Kerste Blad Uitgave KIEZEBRINB 4 Co. O Dit No. bestaat uit 2 bladen. Woensdag 28 Juni 1988 4 «SiölÉ L Alle AdvertentiBn worden In belde bladen opgenomen. Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting AFSCHEID Mr. TH. K. DORAMA. l NffiUWSÏWMNGEN. Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nljezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. rï De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Gofinga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzooi, Abbega, Oosthem, Deersum, Sdiarnegoutum, Roodhuis, Gaaatmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen U’/i en 12>/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 26 Juni 1933: zakmesje; twee stukjes zeemleer voor bril. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 26 Juni 1933: bruine ceintuur (Peau de Peche), N. E. v. d. Zee, Kloosterdwarsstr. 52; portemonnaie met inhoud, Volkers, Nauwe Burgstraat; parapluie, De Gruijter, Nauwe Burgstraat; vaarboom, A. v. Dijk, Gijsbert Japikstr. 17. Geslaagd te Groningen voor het apothekersexamen tweede gedeelte, mej. M. G. Haytink van hier. Geslaagd voor het praktijkdiplo- ma Van de Vereen, van Leeraren in het Boekhouden mej. E. Kiestra te Sneek. i zetde eens tot spr. i „U moest eigenlijk hier kantonrechter worden en ik deur waarder,” welnu dat doel hebben we steeds voor oogen gehad en er naar gehandeld. Na eenige tyd kwam hier de griffiersplaats open. Spr. werd griffier en de heer Doodkorte ging zelfstandig de rechtspraktijk uitoefenen, wat hem uitstekend gelukte. By de mijlpalen in sprekers loopbaan vond hij steeds steun pilaren, zooi trof hy op de griffie aan de heer Oosterwerff, die hem inwijdde in de geheimen der griffie, al was spr. daar geen onbekende, omdat hij als ad vocaat ook de praktijk bijl het kanton gerecht uitoefende. Wij' zagen echter verder vooruit, de heer Doodkorte sloeg begeerige oogen naar de heer Ooster werff en deze associeerde zich met hem, en Sjoerd Stoelinga, zeer gere commandeerd door zijn schoolhoofd, de heer Bergmans, kwam pp de griffie. Nadat spr. een en ander over het toen malige werk ter griffie had meegedeeld vervp-lgde hij met de mededeeling dat toen de kantonrechter mr. Klein riek werd, de heer mr. H. Okma waarne mend werd en spr. plaatsvervangend; de heer Oosterwerff kreeg een deur waarders plaats in Leeuwarden, en na een jaar werd spr. hier kantonrechter, op de griffie bleef Stoelinga assinsteeren. Toen was dus bereikt wat we ons als doel hadden gesteld, ik was kan tonrechter, de heer Doodkorte deur waarder. Van de plaatsvervangende kanton rechters noemt spr. nog de heer Bak ker, aan wie hij een groote steun heeft gehad. Over de huidige assistentie ter griffie kan spr. niets ander dan tevre denheid uiten; spr. dankt de griffier en de klerk ter griffie Ellen, de zaken worden er uitstekend behartigd. Ook dankt spr. deurwaarder Broersma aan wie hij een groote steun heeft gehad, en iqjbk van de pas benoemde heer De jjong heeft spr. reeds steun onder vonden, hij beveelt zjjn opvolger ten zeerste bij hen aan. Het spijt spr. dat hyl rijn ambt moet neerleggen, hij had het nog wel eenige jaren willen behouden, maar hy kan tpch niet anders zeggen, dan dat hij tevreden is. Spr. beveelt rich in de blijvende vriendschap Van allen aan. Alsnu is het woord aan de griffier mr. Tj. Alma, die ongeveer het volgen de zegt: Aangezien U als kantonrechter inge volge de Wet, die een leeftijdsgrens voor rechterlijke ambtenaren vaststelt, met ingang Van 1 Juli an. ontslag wordt Mr. Th. K. Dorama, kantonrechter ie Sneek, wien met ingang van 1 Juli ajs. eervol ontslag is verleend in verband met het bereiken van de in de wet ge noemde leeftijdsgrens, is den 4 Novem ber 1861 te Sneek geboren. Nadat hij in rijn geboorteplaats de Latynsche School had doorloopen, stu deerde hij aan de Universitdt te Am sterdam, waar hij op 2 Juli 1891 pro moveerde. Hij vestigde zich toen te Sneek als advocaat en procureur, welk ambt door hem is uitgeoefend tot 12 Januari 1903, toen hy tot griffier by het kantongerecht alhier benoemd werd. Den 5en Januari 1907 volgde zyn be noeming tot Kantonrechter als opvol ger van wijlen Mr. Klein. Aan zijn 25-jarige ambtsvervulling als zoodanig, is het vorige jaar, overeenkomstig zy’ln wensch geen ruchtbaarheid gegeven. Bij gelegenheid van het Koninklijk bezoek aan Sneek, eenige jaren gele den, werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Van 1892—1903 Was hy Kantonrech- ter-plaatsvervanger alhier; van 1903 1909 secretaris van de Gezondheids commissie; sedert einde 1899 is mr. Dorama curator van het Gymnasium voorts is hij tal van jaren directeur van de Spaarbank te Sneek, en commissa ris van de Onderlinge Brand waarborg maatschappij „Woudsend”. Aan het eind Van de civiele zitting van Zaterdagmorgen heeft Mr. Dorama afscheid genomen. „Ik kan”, aldus de aftredende kan tonrechter, „moeilijk scheiden zonder een woord van afscheid, dat in de eer ste plaats gericht rij tot sprekers plaats vervangers; dank voor hun werk zal hun de regeering wel brengen en spr. zal gaarne als hem het voorstel daar toe1 bereikt gunstig adviseeren; spr. laat het dus bij een woord van erken telijkheid. Dan een woord Van dank aan hem, die spr. vanaf het begin van rijn loop baan als advocaat-procureur bijstond. Spr. had het geluk by zijn beëediging als zoodanig voor het gerechtshof te Leeuwarden kennis te maken met mr. Bernard Van Loon, die hem meedeelde voor hem, de beginneling, een uitsteken de kracht als hulp te kennen. Wie geen vreemde hier is, beseft al wie dat was het was de heer J. H. Doodkorte; spoe dig was de zaak beklonken en binnen een week was het kantoibr geopend, en dat liep aardig goed. Maar de heer Doodkorte is niet gauw tevreden en hij te zyn aan het kantongerecht; van de heer mr. Dorama en het is hem een behoefte te getuigen dat wie een deel zyner ambtsbezigheden onder dezen kantonrechter mag vervullen, zich ge lukkig mag prijzen. Spr. zal nooit ver geten de wijze waarop hem dooi deze kantonrechter zijn taak werd verge makkelijkt in het bijzonder toen hy hier alleen was, en altjjd heeft spr. mo gen profiteeren van de rijke ervaring van mr. Dorama, Spr. dankt helm voor dat alles en het is gyn innige wensch dat hy en mevrouw zijne echtgenoote nog vele jaren mogen profiteeren Van wat een ambteloos leven aan goeds kan geven. De heer Jj. H. Dlpodkoite uit Njj- meglen is er van overtuigd dat derge- lijke huldebetuigingen byl deze kanton rechter eigenlijk niet pp haar plaats zyn; rijn gropte bescheidenheid gouden hem stellig hebben doen besluiten van daag verstek te laten gaan; doch daar voor waren er te veel zaken. Wij heb ben het voorrecht elkaar 40 jaar te kennen en ik heb U. by deze samenwer king teeren waardeeren, de mooiste tijd van mjjn leven is geweest mijn cleur- waarderschap onder ,U. Hieel veel za ken heb ik aan U onderworpen en Uw groote onpaitydigheid en onkreukbare eerlykheid loeren waardeeren en be wonderen. Alle deurwaarders, ook de heer Oosterwerff, namens wie spr. mede het woord voert, waren zeer tevreden over Uw rechtsbedoeling. Hier was in derdaad rechtsbedoeling, elders is het wel eens rechts ver deeling. Die jaren van samenwerking zyn inderdaad de prettigste van mjjn leven geweestjuist 3 jaar geleden, ook op de laatste Za terdag in Juni hebt U Van my afscheid genomen en my toegesproken op een wyze welke ik nimmer zal vergeten. Moge U nog vele jaren in het midden Uwer dierbaren verblijven, moge de rust welke U niet verlangt, U zoo ten goede komen dat Uw gezondheid ge heel hersteld worde. Gy hebt de mees te tyd van de vervlogen jaren hier in het kantongerecht gesleten, mevr. Uw echtgenoote heeft veel gemist, want gij waart hier van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Uw opvatting van Uw taak heeft veel offers van mevrouw gevergd, moge zjj U thans nog vele jaren bij zich hebben en met U ge nieten van een schoone rust. Mr. Dorama dankt uit de grond van zyn hart voor hetgeen hier gespro ken is en geschonken. Er is spr. meer lof ioegezwaaid dan hy verdiend heeft. Nergens echter is de saamhoorigheid grooter dan bij de rechterlijke macht, dat schept vertrouwelijke omgang en daaruit gloeit voort de waardeering, welke U thans zoo tot my deed spreken, de lof, welke gy’ myl toezwaaidet, keert tolt Uzelve weer. Met een hartelyk woord Van dank en afscheid sluit spr. deze zyne laatste zitting. zouden doen. Spr. heeft dus weinig te zeggen namens de plaatsvervangers en stapt daarvan af met een wpprd Van dank vopr het woord van erkente lijkheid dat U, uitte. Spr. wenscht nu echter nog even een persoonlijk af scheidswoord en een namens de .Snee ker balie zij het dan een kleine te spreken. Namens de advocaten hier zegt spr. deze kantonrechter hlartelijk dank vopr de buitengewone wyze waar op hy1 hun steeds ter wille was ,en hunne wenschen een willig por leende. Spr. kan niet zeggen dat hij het betreurd heeft toen de wet waarop de griffier in zyn rede doelde, werd aangenomen, in het algemeen staat men wat koud en neutraal tegenover een wet zoolang men er niet mee te maken heeft, dan pas -krijgt ze beteekenis als ze in eigen omgeving begint in te grijpen en op dit oogenblik betreurt spr. dat deze wet ook voor Sneek geldt. Het was hem gped geweest als deze wet gegolden had voor alle kantonrechters boven 70 jaar; als Sneek maar uitgezonderd was als bijzonder geval omdat hier een kan- tonrechter werkt die een zoo hooge opvatting Van rijn ambt heeft en nog zoo grootte werklust heeft. Na al die jaren dat spr. deze kantonrechter in dat werk gadesloeg kan hy niet anders dan betreuren dat jemand heengaat, die op een zoo loyale, neutrale en hoog staande wijze rijn ambt heeft vervuld. Spr. brengt den scheidenden kanton rechter dank voor deze wyjze Van rechtsbedoeling en gelooft dat mr. Do rama zich daarby geen enkele vijand maakte; al moest hy wel eens hard zyn, hy was zich de hoogheid Van zyn taak ten allen tjjde bewust en handhaaf de alleen het recht, zoodat deze kanton rechter zich in de breede volkslagen al hier slechts liefde en hoogachting heeft weten te verwerven. Spreker uit daar over zyn bewondering, moge het Uw troost zyn, dat U Uw werk zoo ach terliet dat het Uw opvolger en plaats vervangers steeds tot voorbeeld zal zyn en zy het zich tot de hoogste eer zullen rekenen „als ze het doen als de heer Dorama het gedaan heeft”. Moge U nog jaren genieten Van de rust, welke U toekomt. De heer notaris Maseland zegt dat de aanrakingspunten tusschen nota riaat en rechterlijke macht niet zoo vele zyn als tusschen balie en die macht, maar namens de notarissen in het arrondissement Sneek sprekende, zegt spr. dat het notariaat deze ge beurtenis niet onopgemerkt wilde voor bijgaan en dank wensch te te betuigen voor veel dat deze kantonrechter ex judicieel deed, d.w.z. inzake voogdylbe- noemingen en de boedelpraktyk. Het publiek krijgt op dit belangrijke deel van het kantonrechtersambt geen kyk en het verheugt spr. hier de aandacht even te mogen vestigen op het bijzon der aangename contact dat op dit ge bied steeds tusschen U en de notaris sen bestond. Op dit terrein gaat men- scheljjk inricht vaak boven het handha ven van de strenge normen van het recht, en dat inzicht hebben wijl bij! U altijd gevonden als het bylv. ging om de benoeming van voogden, dus de behartiging van de belangen der min derjarigen, d.wjz. onbeschermden, by boedelregelingen enz. Wie zich dan niet op formeel doch op formalistisch stand punt stelt, veroorzaakt by wetshandha ving maar al te vaak pnnöbdig leed. Doch als wy by U de aandacht moch ten vestigen op wat menschelykheid en moreel recht der betrokkenen eischten, vonden wyl U altjjd bereid ons ter wille te rijn en de maatregelen te nemen, welke wijl noodig achtten. Spr. heeft dus alle waardeering voor de wyze waarop de heer Dorama zyn taak ver vulde. Het spijt ons dat U heengaat, de wet maakt een ontijdig einde aan Uw loopbaan, wij zullen met waardee ring blijven denken aan wat gij'gedaan hebt en hopen dat U vele jaren een welverdiende rust moogt genieten. De heer B roersma heeft het Voor recht 7 jaar als deurwaarder verbonden verleend,; en dus deze z&ttipg de laatste is, welke dopr U is waargenomen, zoo rij het mij vergund een woord van laf- scheid tot U te richten. Wanneer die Wjet niet was afgekon- dïgd, dan was U stellig in functie ge bleven1, daar U indertijd volgens de Grondwet voor Uw leven bent be noemd. U hebt evenwel den leeftijd van 70 jaar bereikt, en zal daarom JJ w functie moeten neerleggen.... Uw le venswerk is afgeloopen. Een tragisch ideal I i 1 LI Ik weet, flat U. niet gaarne van Uw werkkring gaat scheiden^ waaraan U zich geheel en algaf. U. is hier begonnen als advocaat en procureur, rijt daarna tot griffier benoemd en bent sedert 1907 kanton rechter, en heeft U. dus alazbodamg reeds Uw zilveren jubileum gevierd. U leefde geheel voor Uw werk, ging daar geheel in op, en het was zelfs in die mate, dat U ppk de werkzaamhe den betreffende het kantongerecht niet in den steek kon laten, wanneer U rust was vpprgeschreven. U gevoelde rich1, pm het plastisch uit te drukken, het lekkerst, wanneer U hier op Uw kamer Uw werkzaamheden kon verrich ten. In Uw werk was U zeer punctueel; ik heb ui als een zeer nauwgezet en plichtsgetrouw ambtenaar leeren ken nen, en tevens als eer vriendelyke en voorkomende persoonlijkheid. Zoo nu en dan heb ik U bewonderd, en bij mij zelf gedacht i Hoe is het mogelijk, dat mijnheer Dorama nog die opge wektheid en levenslust weet 6e behou den, waar hem zooveel, in verband met zyn gezondheidstoestand, is ontzegd: waar hem als het ware een dieet is Voorgeschreven. En toch, niettegenstaande U zich kalm mpest houden, heeft U aan op1- gewektheid niets ingeboet. Van harte hoop ik, dat U die opgewektheid en levenslust nog tal Van jaren in goede gezondheid zult mogen blyven behou den. i Het zyi mjj vergund nog iets te zeg gen over de verhouding, welke tus schen U en my heeft bestaan. In mijn werkzaamheden heeft U mijl steeds de vrije hand gelaten. Het had ook anders kunnen rijn, en het was moge lijk geweest, dat U de opvatting hul digde, dat Uwe bemoeiingen zich ook op het terrein van de griffie moesten uitstrekken. Gelukkig heeft die opvat ting nooit by U post gevat. Dit volko men vrijlaten heb ik dan ook zeer ge waardeerd. Viel er iets te bespreken, dan pleegde U overleg met my. Wat den omgang tusschen U en my betreft, deze was van vriendschappely- ken aard. Ik ben begonnen met te zeggen, dat ik een woord van afscheid tot U wensch te richten. Waar U zeer zeker hier in Sneek zult blyven wonen, hoop ik, dat U zoo nu en dan op de griffie zult Willen verschijnen en is dit afscheid niet voor altjjd. Namens velen, met wie U meermalen in aanraking kwam, bied ik U een af beelding van het in koper gedreven kantongerecht aan, vervaardigd door de firma Dijkstra, alhier. Het U zoo zeer vertrouwde gebouw, als het ware Uw tweede tehuis I Van harte wensch ik, dat U nog tal van jaren het aan gebodene moogt aanschouwen. In Uw verder leven wensch ik U het aller beste toe I Nadat mr. Dorama voor deze woorden en het geschenk heeft bedankt krygt mr. Haan het woord. U, mr. Dorama, is zoo vriéndelijk geweest Uw erkentelijkheid uit te spre ken jegens Uw plaatsvervangers, doch ik constateer dat U in de afgeloopen jaren van die vervangers niet zoo heel veel hebt gevergd, een bewijs, van de opvatting die U altijd van Uw ambt gehad hebt, n.l. dat U zooveel mogelijk zelf had te doen en voor Uwe werk zaamheden zoo weinig mogelyk een be roep Wildet doen op de menschen, die byl een verzoek Uwerzijds dat gaarne NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (76e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1