Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Dit No. bestaat uit 2 bladen. J FOSTER'sMflRCPlUEN I I 4 Io. 80 lerste Blad Uitgave KIE ZEB RIJK Co. Woensdag S Juli 1088 40e Jaargang i I I I OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. L I A Alle AdvertentlSn worden In belde bladen opgenomen. Begelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting NIEUWE SNEBKBR COURANT SNEEKER COURANT DE UITGEVERS. den. en wordt g r a t i s bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Ultwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen- burg, Poppingawter, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Met Madrtoa over bet niet geregdd otWrau- gen van de geHeve men zfcb oumHdeOyk M ons tan» te wanden. opgenoman, wonden tantetons overgeootnen ia de AAN ADVERTEERDERS. De advertenties la de NIEUWE SNEEKER COURANT AAN ABONNEES OP Dl ■NIEUWE SNEEKER COURANT*! zoo maar niet los, integendeel, wij gaan niet verder zonder voortdurende aanraking, op- geüöve men rich amnMdenyk tot om trias te wenden. welk blad gratis bij nlet-aöonné’s op de „Nieuwe Sneeker Courant" aan huis wordt bezorgd. Wij garandeeren dus een huis-aan4inis-yersprekfing van aBe advertenties voor deze bladen opga- geven. Wij verzoeken beleefd doch dringend vrosg- tjjfSge taaendfcig van advertenties. NACHTARBEID IN BROODBAKKERIJ. De BURGEMEESTER van SNEEK brengt ter openbare kennis, dat ter gemeen tesecretarie ter inzage ligt een aanvrage van BIEUWE COUPERUS. Indien gij voortdurend last hebt van schele hoofdpijn als gevolg van een slechte spijsvertering, gebruik dan eens een poosje Poster s Maagpillen. het betrouwbare, zacht werkende laxeermiddel mate zijner capaciteiten en krachten wil spr. gaarne medewerken. De aanwezigen uit Cubaard is spr. dank baar voor hun komst Spr. heeft in Cubaard een goede tijd gehad en het afscheid de vo rige Zondag heeft bewezen, hoe goed de verhouding wederzijds was. Cubaard zal steeds in dankbare en liefdevolle herinne ring blijven. Tot de gemeente van Sneek zich wendend, zegt spr.: Wij moeten nog aan elkander wennen. Als wij ons stellen onder des Hee- ren Woord, zal dit ons dringen tot gemeen schappelijk gebed, Wij hopen pp Zijn Woord, Hij zal niet laten varen wat Hij heeft gesproken. om vergunning tot het verrichten van bak- kersarbeid tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags in zijn perceel, Napjusstraat 36, aldaar. Op Donderdag 3 Augustus 1933, des middags 12 uur, zal in het Stadhuis ten overstaan van den Burgemeester gelegen heid bestaan, om bezwaren tegen de aan vraag in te dienen. Daarbij worden zoowel de aanvrager als zij die bezwaren inbrengen, in de gelegen heid gesteld zich naar aanleiding van de bezwaren mondeling en schriftelijk te ver klaren. Zoowel de aanvrager als zij, die bezwa ren inbrengen, kunnen acht dagen vóór het bovengenoemd tijdstip ter secretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis ne men. SNEEK, 4 Juli 1933. ’s Avonds had in een overvolle kerk de intrede van ds. J. R. Wolfensberger plaats. Na het gemeenschappelijk zingen van Psalm 119 25, las de nieuwe leeraar de 12 arti kelen des geloofs, daarna Matth. 10 33 42, waarna gebed. De gemeente zong dan Psalm 62 1, 4 en 5, De tekst was Psalm 119 49 en 50: „Ge denk het Woord tot Uwen knecht gesproken, op hetwelk Gij mij hebt doen hopen. Dit is mijn troost in mijn ellende, want Uw toe zegging heeft mij levend gemaakt” Op den 24en Maart 1844 zoo ving spr. aan kwamen drie jonge mannen, studen ten in de theologie, te Utrecht samen om gemeenschappelijk te bidden. Hier werd de grondslag gelegd van het studentengezel schap „Tsekor dabar”, waarvan het spr. een voorrecht en zegen was lid te mogen zijn. Die jonge mannen hadden een heel pro gramma opgesteld, waarmee zij naar den geest van het Réveil biddend een begin maakten. Onder deze zinspreuk heeft spr. gestudeerd en zich voorbereid op het ambt. En zooals met deze woorden van Psalm 119 de vorige week afscheid genomen werd van Cubaard, zoo wil hij zich met dezelfde tekst aan de gemeente van Sneek verbinden. Im mers, bij deze nieuwe verbintenis past voor leeraar en gemeente de bede: „Gedenk Uw Woord ten behoeve van Uw lóiecht”. Deze psalm is vol vreugde over het woord Gods. Die vreugde zou geen zin hebben als het slechts een ijdele klank was, een geluid, dat spoedig vergaat. Als God wat zegt, dan komt het zoo. Zijn Woord is het middel waardoor wij contact met Hem krijgen. Dwalend gaan wij onzen weg, maar Hij zoekt ons op. Gods Woord beteekent: God met ons. Zonder God heeft een mensch geen bestaan; ons echte leven begint als God tot ons spreekt. De psalmist drukt zich zeer indivi dueel uit, en toch is zijn lied een echt ge meentelied. Als God Zijn Woord spreekt, komen er altijd twee of drie en als Christus verschijnt, verzamelt Hij een gemeente om Zich. En daaronr in hoe kleinen kring de eerste leden van „Tsekor dabar” ook zijn begon nen, zij zijn de voorloopers geweest van de Ned. Chr. Studenten-vereeniging. De tekst geeft als eerste punt: „Gij geeft mij hoop”. Hoe fleurig en lachend ons leven ook schijnt en hoe het ook telkens weer moge meevallen, de zwarte grens waartus- schen wij ons bewegen is het einde onzer hoop. Daar worden iaealen stukgeslagen, verwachtingen beschaamd. Er zijn er, die niet eens meer wanhopig zijn; over dat sta dium zijn ze heen. Zij laten het leven maar over zich komen, zooals het komt. Het be nauwende stilzwijgen wordt verbroken, zoo- dra God begint te spreken, als Hij zich over ons ontfermt. Het heeft Hem behaagd Zijn Zoon te zenden, opdat een ieder die in Hem gelooft het leven zou hebben. Doch als Hij begint te spreken, moeten wij onder het oordeel. Daarom is de prediking zoo ernstig. Dan lijkt het einde ons zonder hoop. Maar dat is juist de genadige verzoening, omdat God in Christus Zichzelf met ons verzoend heeft. En omdat God ingrijpt, is er goede hoop, welke moed geeft om bij de nood der wereld, bij de nood der kerk, bij onze kleine geestelijke kracht vast te houden aan het: Heere, gedenk Uw Woord. Als tweede punt komt naar voren: „Gij maakt mij levend”. Waar God zwijgt, is duisternis en dood. Waar Hij spreekt heerscht Zijn scheppende kracht Schuldver- zoening en levensvernieuwing zijn de twee handpalmen Zijner herschepping. Heeft iemand naar bekeering gehijgd, dan mag hij hier moed vatten en hoop krijgen. God doet geen half werk. De psalmist wil in Gods wegen wandelen, hij heeft gedwaald als een verloren schaap, maar hij heeft Gods geboden niet vergeten. In deze geloofsverzekerdheid wordt Psalm 119 zoo’n vol loflied op Gods rijke beloften voor onze levenspraktijk. Wij moeten Gods geboden doen, en Hij zal ons de kracht schenken ze ook te doen. Gods Woord is niet ledig, Christus is niet ijdel. „Gij troost mij in mijn ellende”. Gods be loften houden ons in ’t leven. Als wij niet aan de wanhoop ten prooi zijn, het stadium der doffe berusting nog niet hebben bereikt, weten we toch dat we ellendig zijn, uit het land zijn waar we eigenlijk thuis hooren, dat de druk der tijden en het lijden der wereld aanwijzingen zijn van onze abnor male situatie. Wij hebben hulp noodig, zelfs wij sterke menschen van de nieuwste cul tuur. Wij vragen dat God ons hijgen en zuchten zal vernemen, dat Hij onze zonden niet meer zal gedenken, kortom dat Hij met ons zal zijn. Met den psalmist worden wij getroost door de ervaring, dat Hij in den nood nabij is. Men pleegt te zeggen: Als men zelf in nood is, valt het alles niet zoo te zeggen en te «toen, aiaar die op Gods woord vertrouwt, beleeft het precies anders om. In druk en ellende wordt de tong los gemaakt, wordt het hart gesterkt door ge nade en blijkt de betrouwbaarheid van het Woord opnieuw. Zoo moge het begin van spr.’s werkzaam heid hier van uit dat gezichtspunt worden belicht Gods Woord is Christus en Deze treedt op ons toe in het gewaad der Heilige Schrift, welke wordt vertolkt in de predi king. Dat geeft vastheid en perspectief voor den enkeling, maar meer nog voor de ge meente; een basis voor den arbeid in de kerk, in de leerkamer, in uwe huizen. Die prediking des Woords is echter een voort durende worsteling om getrouw te zijn aan de opdracht om Hem te belijden, om onze ziel te verliezen ter wille van Jezus, opdat wij ze juist zoo zouden vinden. Het gebed van gemeente en leeraar worde gewekt en volgehouden door den H. Geest. Amen. 9 Na het zingen van Gez. 264 4 volgden eenige toespraken. Allereerst richt ds. Wolfensberger zich tot zijn bevestiger, wien hij hartelijk dankt, dat hij hem voor de derde maal heeft willen in leiden tot zijn dienstwerk. Zich tot den Kerkeraad wendend, dankt hij dit college, dat hij in zijn midden mag worden opgenomen. Ds. Te Winkel wordt dank gebracht voor het afstaan van de bevestigingsdienst en voor de raad en daad, die deze en zijn vrouw aan spr. en zijn gezin hebben be wezen. Helaas zal de samenwerking slechts van korten duur zijn. Spr. hoopt dat er spoedig een opvolger moge worden gevon den, ds. Te Winkel waardig. Zich tot dr. Houders wendend, verheugt spr. zich dat zij beiden veel gemeen heb ben, terwijl er toch ook genoeg verschil is om geen copie van elkaar te zijn. Spr. stelt het op hoogen prijs, dat dr. Honders en zijn vrouw dezen dienst wilden bijwonen. Tot Dr. De Vos zegt spr., dat hij in dezen niet alleen een mensch ontmoet, dien hij waardeert, maar ook een godsdienstige richting, die hij bestrijdt. Wij laten elkaar zoo maar niet los, integendeel, wij gi verder zonder voortdurende aanraki..o, _r dat telkens blijke waar de tegenstelling ligt en of er wel een tegenstelling is. Dit woord zal misschien misverstand wek ken. Aan den eenen kant allicht een be schuldiging van heulen met de vrijzinnigen, aan den anderen kant het onder één hoedje spelen met de rechtzinnigen. In een tijd van overgang en gisting als de onze hebben wij echter de oude paden vaak verlaten zonder nieuwe banen te hebben gevonden. Heeren Kerkvoogden wordt dank ge bracht voor de wijze waarop zij hem en zijn vrouw hebben ontvangen. Kerkvoogden hebben een belangrijke plaats als zij de geestelijke belangen op den voorgrond stel len. De medewerking van den koster en zijn helpers wordt gevraagd, evenals die van den organist. Er is allerlei werk in de gemeente, welke zich hoofdzakelijk samentrekt in het Ge bouw voor Christelijke Belangen, Naar de GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen ll‘/j en 12‘/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 3 Juli 1933 2 paar veters. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 3 Juli 1933: pakje haken en oogen, J. Visser, 2e Fritte- mahovenstraat 2; duimstok, G. van Dijk, Kloosterhof 20; muts, Pel, Schaapmarkt- pfein 13; beurs met inhoud, C. Hoekstra, IJlsterkade 37; damesparapluie, Mulder, Kruizebroederstraat; beurs met inhoud, J. Faber, le Steenklipstraat 76, BesmptteHjke veeziekten. In de maand Juni jl. zijn in deze provincie de volgende besmettelijke veeziekten gecon stateerd: i schurft bij 19 stuks vee van één veehou der in Ferwerderadeel; rotkreupel bij 10 schapen van twee vee houders in Achtkarspelen en Leeuwardera- deel; miltvuur bij 7 stuks vee van twee veehou ders in Leeuwarderadeel en Schoterland. Racfiocentrales en Personeele belasting. De Minister van Financiën heeft bepaald dat van de zgn. radiocentrales voortaan per soneele belasting zal geheven moeten wor den. De Minister is nl. van oordeel, dat radiodistributiecentrales naar zijn meening niet als belastingvrije werkplaatsen aan gemerkt kunnen worden, ook niet indien een gemeente een radiocentrale in gebruik heeft. De aanwezige werktuigen, toestellen enz. moeten voortaan naar het oordeel van Mi nister Oud tot de stoffeering gerekend wor den. Bevestiging en intrede van Ds. J. R. Wolfensberger. Zondagmorgen werd in de godsdienst oefening in de Ned. Herv. Kerk alhier, in de vacature, ontstaan door het vertrek van Dr. H. J. Honders, bevestigd ds. J. R. Wolfens berger van Cubaard. Als bevestiger trad op diens vader ds. H. K. Wolfensberger, van Tholen. Nadat gezongen was Psalm 118 12 be paalde de bevestiger de gemeente eerst bij de groote beteekenis van de Wet des Hee ren, welke wet niet gemist kan worden, want immers Jezus Christus heeft haar ten volle gehandhaafd. Komende tot zijn tekst, had Z.Eerw. gekozen 2 Tim. 2:1: „Gij dan, mijn zoon, wordt gesterkt in de genade, die in Jezus Christus is.” Tusschen de apostelen Petrus en Paulus is een zeer groot verschil op te merken. Kan van de eerste gezegd worden, dat hij lang zaam in de gedachten van Christus is op gevoed, zoodat hij tenslotte kon zeggen: „Gij zijt de Christus, de Zone Gods”, bij Paulus is een plotseling tot staan brengen waar te nemen. Daarna heeft deze alles overgegeven en losgelaten, om Christus te hebben. Maar ondanks zijn ijver voor het evangelie kon Paulus nimmer vergeten, dat hij de gemeente vervolgd had, wat hem tot zijn laatste snik een oorzaak van groote droefheid is geweest Timotheus heeft zich bij Paulus aange sloten en alles met hem gedeeld. Timotheus, een zoon van een geloovige moeder, was op gevoed in de Heilige Schriften zoodat bij hem een goed fundament was. Van leerling wordt hij mede-arbeider en daarna vriend. Voor Paulus was er maar één Timotheus; hij was hem dierbaar als een eigen zoon. Deze twee waren één hart en één ziel en op vele plaatsen getuigt Paulus van zijn liefde voor Timotheus. Het is heden voor de derde maal, dat spr. zijn zoon tot zijn dienstwerk mag inleiden. Dat is een dubbele vreugde voor hem, want niet alleen zijn beiden door banden des bloeds, maar ook en vooral door banden des geestes verbonden. Deze laatste is een hech te band; sterker is er niet. Zoo’n band des geestes bestaat er ook tusschen de gemeente en den leeraar. Het is als een verhouding van ouders en kinde ren. Beiden dragen daardoor een zware ver- De NIEUWE SNEEKER COURANT Is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdagsen Vrijdags. Abonnementsprijs In de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad V r ij d a g s te Hommens, Jutrijp, Tims, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzoot, Abbega. Oosthem, Deersum, Sdiamegoutum, Roodhuis, Gaaatmeer, Balk, Stavoren, Wyctoel, Langweer, Bozum. antwoordlng; van den leeraar zal gevraagd worden wat hij met de gemeente heeft ge daan; van de gemeente wordt gevraagd on derdanigheid aan den leeraar. Paulus bidt Timotheus toe: „Wordt ge sterkt”. Deze is zwak; eigenlijk een alge meen menschelijk verschijnsel. Van alle zij den worden wij bovendien besprongen en als wij onze kracht in ons zelf zoeken, dan is het treurig met ons gesteld. „Waakt en bidt”, dat is voor ons de weg. Vooral de voorgangers hebben met bijzondere moei lijkheden te kampen; zij staan aan tal van gevaren bloot Daarom hebben zij noodig gesterkt te worden in de genade. Groote blijdschap is er, nu wij te doen hebben met de God aller genade. Tot Hem kan elke zon daar vlieden. Juist door Zijn genade leeren wij God het best kennen. Eén voorwaarde is er echter: wij moeten onze zonden belij den. Dat lijkt eenvoudig, maar is in wezen een zwaar werk, omdat wij daarmee eigen onvolkomenheid erkennen. Waar die genade heerscht is harmonie tusschen God, individu, gezin en gemeente. Onze kracht is evenwel gering, doch Gods genade wordt in onze zwakheid volbracht Die genade is het beste, wat wij u kunnen toebidden. Na de releveering van enkele treffende familie-bijzonderheden, ging Z.Eerw. over tot het lezen van het formulier op de be vestiging van Dienaren des Woords. De vragen daarin gesteld, werden door den nieuwen leeraar met een duidelijk verstaan baar „ja” beantwoord, waarna de gemeente hem toezong Psalm 132 6. VRIJSTELLING DIENSTPLICHT. De BURGEMEESTER der gemeente SNEEK brengt ter openbare kennis dat van heden af ter Secretarie, 2e Afd., ter inzage ligt de beschikking van den Minister van Defensie, d.d. 22 Juni 1933, waarbij aan: ASBELE REEN, dienstplichtige der lichting 1933 uit deze ge meente, met ingang van 1 Augustus 1933 voor een jaar vrijstelling van de dienstplicht is verleend wegens kostwinnerschap. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk de tiende dag na de dagteekening dezer be kendmaking beroep worden ingesteld. SNEEK, 4 Juli 1933. Het huis eigen en bewoond door den heer K. v. d. Brug, Nauwe Noorderhome alhier, is aangekocht door den heer H. Klai- beda. Geslaagd voor het eind-examen 5-ja rige Handels H. B. S. te Leeuwarden onze stadgenoot D. Pot. Te Utrecht slaagde voor het theore tisch tandheelkundig examen, le gedeelte, de heer S. Buruma, vroeger te Sneek. Verloting Paardensportvereenigtag „Sneek". Naar wij vernemen houdt de paarden- sportvereeniging „Sneek” een groote ver loting ten behoeve van het bestaansrecht der vereeniging. De hoofdprijzen bestaan uit: vier stamboekkoeien, een eerste klasse Friesche Stamboekmerrie, diverse moderne Landbouwwerktuigen, zeilboot, kano, enz. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. AAN NIET-ABONNEES. Mei ktacbten over bat niet geregeld ontvangen van de SNEEKER COURANT i Ds. Te Winkel zegt tot ds. Wolfensber ger: Het zou onheusch zijn als u niet een enkel woord werd toegesproken. Namens kerkeraad en gemeente roept spr. hem een hartelijk welkom toe. Deze dag is een feest dag voor u; jammer dat uw vrouw dit feest niét kan medemaken. God make dit voor u een kortstondig ongeneugt In veler harten leeft de vraag: Hoe zal het worden? Gij staat voor een nieuwe gemeente, deze heeft een nieuwen herder en leeraar. Het eenige antwoord op die vraag is; Gedenk het Woord. Dat verlangt deze gemeente. Gij zult ervaren dat het hier niet beter is dan elders. God geve u kracht gedurig dat Woord ie brengen. Gedenk het Woord zij ook de bede van de gemeente voor haar nieuwen leeraar tot God in Jezus Christus. Staande werd den nieuwen prediker toe gezongen Gez. 91 3, waarna ds. Wolfens berger voorging in dankgebed. Een koor onder leiding van den heer De Boer van Oppenhuizen, Degeleid door den organist, zong eenige liederen. Naar wij vernemen overweegt men te bevoegder plaatse in Den Haag, in het ge bouw van den vroegeren Raad van Arbeid alhier en waarin thans nog gevestigd is het bijkantoor van den Raad van Arbeid te Hee- renveen, binnenkort de administratie van een andere Rijksdienst onder te brengen. Chr. Middenstmdsvereeniging, Donderdagavond vergaderde alhier onder voorzitterschap van den heer F. Blok, de Chr. Middensfandsvereeniglng. Na opening spreekt de voorzitter in zijn openingswoord allereerst een zelfbeschuldiging van het be stuur uit, omdat het laatste jaar zoo weinig is vergaderd, waarbij echter als een der redenen mede kan worden genoemd de wei nige belangstelling der leden. Het bestuur zegde toe, dat het in dezen zich zal trachten te herzien. Bij de ingekomen stukken was ook een schrijven van ’t zgn. Friesch Middenstands- front, met ’n reeks bekende wenschen, bijna alle vragend meer overheidsbemoeiing. Om dat we in dezen eerder te ruim dan te karig bedeeld zijn, voelt de vergadering hier niets voor. Het verslag van de dezen winter gehouden cursus in etalageschilderen, waarvan het vervaardigde werk ter vergadering aanwe zig was, kon alleszins gunstig zijn. De ge maakte vorderingen werden geroemd, ter wijl er na aftrek van alle kosten nog een klein saldo over was. Na korte bespreking werd besloten met de andere middenstands organisaties alhier samen te werken voor een in deze herfst te houden winkelweek en etalage-wedstrijd. Als leden der commissie hiervoor werden aangewezen de heeren Jac. Martens en E. Metz. Mede werd aangenomen een voorstel om eveneens met deze organisatie samen te trachten aan te leggen een lijst van slechte betalers. De heeren R. Zijlstra en M; Pel werden benoemd deze zaak nader te bevorderen. Besloten werd in September met zooveel mogelijk leden een vereenigingstocht te or- ganiseeren naar de jaarvergadering te Utrecht. Nadat de heer J. Eringa in dankgebed is voorgegaan, sluit de voorzitter de vergade ring. Fr. D. NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (76e Jaargang) Alom oerltrDgbaar 0.65 por flacon.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1