Officieel Orgaan der Gemeente Sneek no. 81 Eerste Blad (Jlttjave KI ROK Co. Dit No. bestaat uit 3 bladen. Zaterdag 8 Juli 1933 49e Jaargang fflï NIEUWSTIJDINGEN. Alle AdvertentiSn worden In beide bladen opgenomen. Begelprijs 9 eent* Abonnementen belangrijke korting met van het onderzoek, dat de justitie in- L V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tims, Ooenga, flauw, Sljbrandaburen, Dfflngajadsr, Terzoot, Abbega. Oosthem, Deersum, Scttamegoutan, Roodhuis, Gaagtmeer, Balk, Stavoren, Wycljel, Langweer, Bozum. Internationale valsche munters, Aan de Haagsghe recherche is het gelukt een Rus en een Nederlander te arresteeren, die valsiche biljetten van 10 pond uitgaven en in hun bezit hadden. Bakens een artikel in de Daily Mail heeft men hier te doen met een complot van valsche munters, die hun bedrjjf over geheel .Europa hebben uitgestrekit. De mannen moeten al geruimen tjjd aan het werk gijn geweest, zonder dat de po litie er achter kon komen uit welken hoek de wind waaide. De valsche En- gelsche bankbiljetten kwamen het eerst aan de Badhuisgracht; perceel grond ten noroden van A, verhuurd aan den heer Nauta, Bij cumulatie toegewezen aan de heeren zoo’n groote getale, dat de Bank van Engeland als het ware door deze pa pieren overstroomd werd en zich in hooge mate ongerust begon te maken. Deze bankinstelling heeft daarna reeds eenigen tjjd geleden Scotland Yard in De heer A G. Zoethout alhier, die de vorige week slaagde voor het eindexamen Rijks Zuivelschool te Bolsward, is thans be noemd tot controleur aan het Kaascontröle- station te Alkmaar. NazFs en anti-nazfs te Haarlem. Na een Woensdagavond te Haarlem gehouden vergadering van den kring Haarlem van de Nationaal-socialistische beweging (groep-Mussert) hebben zich ongeregeldheden voorgedaan. Na af loop van de vergadering vertrokken eenige leden per autobus naar I Tram den. De motorbrigade heeft deze bus tot aan de pont te Velzen begeleid. De andere fascisten, ongeveer 75 in getal, gingen onder politiegeleide naar het kringhuis van den bond, gelegen aan het Spaarne. De fascisten werden ge volgd door een menigte politieke tegen standers, die ter hoogte van de Rozen hagenstraat steenen uit het trottoir haalden en daarmee begonnen te gooien. Enkele personen werden ge raakt. De politie loste eenige waar schuwingsschoten in de lucht, waarop de steenengopiers op de vlucht sloegen. Toen de groep fascisten bijl het Kring huis op het Spaarne was aangekomen, werd van den overkant af wederom met steenen gegooid. Eenige agenten hebben de menigte ter plaatse ver spreid. Met auto’s zijn de fascisten van Unie van Baptisten Gemeen ten in Nederland. De 53e algemeene vergadering. Deze vergadering werd gehouden te Sneek, waar de ontvangende gemeente Maandagavond den afgevaardigden en gasten een gezellige receptje bereidde waarbij de pastor loici alsmede een dub belmannenkwartet de blijde gevoelens van de gastvrouw pp gelukkige wijze vertolkten. Dinsdagmorgen opende de voorzitter ls< Ki. Reiling van Hengelo, de alge meene vergadering met een inleidend woord over Matth. 26 t 411 „Waakt en bidt’*. Staande luisterde de vergadering naar de woorden van gedachtenis, die gewijd werden aan den heer J. de Haan, rustend voorganger, die op weg naar de algemeene vergadering, te Oude- schoot, waar hij! eenige dagen bij zijn kinderen logeerde, op zoo tragische wijze als slachtoffer van het autoverkeer om het leven kwam en te Winschoten werd ter aarde besteld. De presentielijst toonde aan, dat 86 afgevaardigden alsmede vele gasten te genwoordig waren. De jaarverslagen lokten weinig bespreking uit. Uit het overzicht van den secretaris ds. B Plan ting van Amsterdam, memoreeren wjj, dat er in het afgeloopen jaar ruim 300 personen werden gedoopt en het aan tal leden der aangesloten gemeenten 4259 bedraagt, dat de periodieken ver meerderd zijn met „Jong Leven”, or gaan voor de jongeren en dat oplagen zoowel als financieele resultaten zeer bevredigen; dat van het extra-Kjerst- nummer 1932 bijna 25000 ex. zijln ver kocht; dat de inkomsten voor de uit wendige zending, dank zij de medewer king van de Baptisten Vrouwenbewe ging en Jeugdbeweging aanmerkelijk zijn toegenomen en dat er thans 7 jon gelieden opgeleid worden tot voorganger of zendeling. In de plaats van twee af tredende en niet herkiesbare leden van de commissie der unie werden geko zen ds. J. .Louw van Groningen en ds. J. W. Weenink van Stadskanaal. De re dactie der periodieken kregen allen hun benoeming vernieuwd. Besloten werd om de gemeente Al melo in de Unie op te nemen. Veel dis cussie ontlokte het voorstel om de Jeugdbeweging los te maken van de Unie. Toch werd dit voorstel aangeno men. Verder werd besloten: 1. om de commissie voor het inzamelen van gel den voor het studie-fonds niet te besten digen en de benpodigde studiegelden door een aparte boofdelijke omslag van de gemeenten te heffen2. om de unie- radiorcommissie (U.R.C.) te herbenoe men; 3. tot de uitgave van Kerst- en Voorjaarsnummer4. om ds. F. E. Hui zinga te Leeuwarden als erkend pre dikant in te schrijven. i Met zoo goed als algemeene instem ming werd het voorstel Stadskanaal be groet inzake krachtige actie voor ver spreiding van „De Christen”. Eveneens vond het voorstel Hengelo om een vaste adminfistratjesteun te be noemen ter vervanging van de functie van Unie-penn|ingmeester, welk ambt thans telkens bij bestuurs-verwisseling in andere handen overgaat, algemeen bijval. De voorstellen van de contact commissie 1. om geen toezegging van beroep te doen, zoolang niet beroep baar is gesteld; 2. om indien een ge meente met een voorganger lid wordt van de unie, de voorganger van die ge- gemeente eerst dan beroepbaar is in de andere gemeenten, wanneer hij beroep baar is gesteld, werden met algemeene stemmen tot besluiten verheven. Ten slotte werd nog met algemeene instemmjing op voorstel van Stadska naal aangenomen om de comimfssie voor de inwendige zending op te dra gen te den pf geschoolde colporteur- huisbezoekers te werk gesteld kunnen worden. N, vl ft. Nj Ongevraagd ontslag gegeven aan mej. da. C. A. Elink Schuurman. In de jl. Dinsdag gehouden vergadering van den kerkeraad der Ned. Herv. Kerk al hier is met 9 tegen 8 st besloten aan mej. da. C. A Elink Schuurman ontslag te geven als hulppredikster bij de Ned. Herv. Ge meente alhier en wel met ingang van 1 April 1934. In 1928 besloot die kerkeraad een hulp kracht aan te stellen van die richting, welke hier slechts vertegenwoordigd is door één predikant, in dit geval dus een Vrijzinnige. Inmiddels is de meerderheid in den kerke raad rechts geworden, waarom nu werd besloten bedoelde hulpkracht weer te ont slaan. In Vrijzinnige kringen heeft deze beslis sing groote beroering gewekt en heeft, naar wij vernemen, het bestuur der Vereen, v. Vrijzinnig Hervormden tegen Vrijdag 14 Juli reeds een vergadering van alle Vrijzinnige lidmaten opgeroepen, om daar te bespreken wat in dezen gedaan moet worden. Dr. De Vos heeft reeds toegezegd zijn vacantie te zullen onderbreken, om op die vergadering aanwezig te zijn. Een waschbeer te Wlerum. Woensdagmiddag ontdekte iemand te Wierum een „vreemdeling” aan den zee kant. Toen de man naderbij kwam, vloog het dier hem enkele keeren aan. Ten einde zich te verdedigen, heeft hij den viervoeter moeten dooden. Bij onderzoek bleek het een waschbeer te zijn. Een mooie pels siert het dier. Ter bestrijding der werkloosheid. Naar de Tel. verneemt, is de regeering van plan een forsche poging te doen om tot een gedeeltelijke oplossing van ’t werk loosheidsvraagstuk te geraken. In beginsel is zij bereid een aanzienlijk bedrag beschikbaar te stellen tot uitvoering van productieve werken, d. w. z. van wer ken, wier uitvoering zij economisch verant woord acht. Dit sluit in, dat zooveel moge lijk zal worden gebroken met alle niet-pro- ductieve werkverschaffing, waardoor op het oogenblik vele millioenen, die door het de partement van Binnenlandsche Zaken wor den uitgegeven, aan allerlei kleine objecten De NIEUWE SNEEKER COURANT Is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nifland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Sneeker Zweminrichting, De temperatuur van het water in de Snee ker Zweminrichting was heden 21 Woensdagavond veilde Mr. K. H. Mulder, waarnemend notaris alhier, in het café „Onder de Linden”: A Het gebouw, waarin de Badinrichting B. Een onderdeel kuiper te Sneek. f" I T. Ferwerda en J. H. v. d. Weij te Snede voor een som van f4299. Aan de Universiteit te Amsterdam promoveerde tot Doctor in de Letteren en Wijsbegeerte, op proefschrift de Friesche boerencoöperatie in haar maatschappelijk verband, onze stadgenoot de heer T. v. d. Zee, leeraar R. H. B. S. alhier. zonder noemenswaardig practisch nut ver loren gaan, Is het blad wel ingelicht, dan staan op het werkverschaffingsprogram der regee ring een reeks van groote plannen, op wier uitvoering ons land sedert lang wacht Daartoe zouden behooren: Inpoldering van den Noordoostelijken Zuiderzeepolder; aan leg van tunnels onder de Alaas te Rotter dam, onder het IJ te Amsterdam en onder het Noordzeekanaal te Velzen; verbetering van de spoorwegtoestanden rondom Rot terdam en Amsterdam; verbetering van het vaarwater GroningenLemmer e. d. Na het ritueel slachtverbod. Alen meldt uit Winschoten aan de N. Rt. Ct, dat vandaar tegenwoordig groote par tijen geslachte kippen naar Duitschland worden uitgevoerd. Een Joodsche slager uit Duitschland slacht de kippen bij een kip- penhandelaar aldaar, waarna zij panklaar naar Duitschland worden gezonden. Bij het deviezen smokkelen gesnapt Dezer dagen ging een drietal jongedames uit Venlo naar Duitschland, ieder gewapend met een reischèque van 1000 RJVL, welke zij te Neuss aan een bankinstelling ter verzil vering aanboden. Reeds aan de bank koes terde men argwaan tegen de dames, die zich vrij zonderling schenen te gedragen. Van de bankinstelling af werden zij gevolgd door een SA.-man. Van Neuss vertrokken zij naar Crefeld. Op het station aldaar werd het drietal aangehouden door beambten der Zoll-fahndungstelle, die van den achtervol- genden S.A-man een wenk hadden gekré- gen, dat hier een geval van deviezensmok- kel werd verondersteld. De aangehouden dames werden naar het Finanzambt te Crefeld overgebracht en daar afzonderlijk aan een verhoor onderworpen, waarbij haar gevraagd werd wat zij eigen lijk van plan waren met het ingewisselde geld te doen. De dames spraken elkaar in haar verkla ringen dermate tegen, dat de douanebeamb ten het drietal onder verdenking van poging tot deviezensmokkel in arrest stelden. gen krachtig voortzette, zonder er eerst veel wijzer van te worden. Slechts werd het langzamerhand dui delijk, dat de valsche biljetten pok in andere landen ter betaling werden aan geboden, zoodat aangenomen kon wor den, dat de mannen zoo brutaal moge lijk te werk gingen en er niet voor terugsichrikten overal, waar zay' er de kans toe kregen, hun valsche geld in goede munt om te wisselen. Scotland Yard Ijeeft toen een uitgebreide organi satie in het leven geroepen, pm, het koste wat het wilde, de vervalschers op het spoor te komen. Een organisatie, die voor geen enkel misdrijf van den laatsten tijd zoo’n grooten omvang had aangenomen. Er werd contact gezocht met de politie-autoriteiten van tal van Europees che landen, rechercheurs wer den naar de hoofdsteden gestuurd om in samenwerking met de politie Van die plaatsen een onderzoek te gaan begin nen, dat met kennis Van zaken werd uit? gevoerd en dat meer en meer materiaal opleverde, zoodat ten slotte tot boven genoemde arrestatie kon worden over gegaan. De mannen Van Scotland Yard heb ben hard gewerkt, hetzij zelfstandig, hetzij met medewerking van andere po- GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11‘/2 en 12/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 47 Juli 1933: sigarenkoker; D beursje; zegelboekje (Verwet); gedeelte jm omloop in Engeland zelf én wel in hooiwagen; heerenrijwiel; jongensjasje. - - - - - Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 47 Juli 1933: twee hekken van vrachtauto, Wed. Knorr, Leeuwarderweg; blauwe ceintuur, Wed. Doting, Frederik Hendrikstraat 67; kinder- beursje, M. Lourens, Balthusstreekje 3; ko- den arm gpnpmen die haar pnderroekto- peren dop, S. Jaasma, Franekervaart 14a; meisjesmuts D. Walta, N. Noorderhorne 1; gummibal, S. Bok, Kloosterdwarsstraat 34; damesmanteltje, Radsma, Kruizebroeder- straat; gedeelte kunstgebit, Kamstra, Pr. Hendrikkade 14; bril, A. de Jong, Kruize- broederstraat 13; zwempak, Ekkelboom, le Steenklipstraat 84. IMemamim. stonden in yportdurwid eoptacit met het hopfdbmeau 'in Lph- dem waaraan ae steeds htup gegevens uit Earjjsi JKieenen, Berlijn en ten laat ste uit Nederland totisttiurden. 0op’n gropte waarde werd er dikwijls aan die gegevens toegekendj dat er eenige ma len sHedale vliegtuigen dppi de recher- she gecharterd werden pm hen 's nachts naar Londen oyer te brengen, waar ge dan op de snelst denkbare manier hun rappiQirten uitbrashten. i. Opleving. Reeds enkele dagen worden er bij Philips te Eindhoven regelmatig arbeiders .(zoo wel vrouwelijke al§ mannelijke), aangeno men en direct te werk gesteld, aldus Het Volk. Aan de fabriekspoorten werd ook aange- kondigd, dat onderbazen kunnen worden aangesteld, die eertijds in de gloeilampen fabrieken werkzaam waren. Dit wijst er op, dat er afdeelingen worden uitgebreid. Het blad vernam, dat enkele honderden werklieden in verband met de optredende seizoendrukte, zullen worden aangenomen. Aanrijding met doodelöken afloop. Toen de eerwaarde pater Wagner van het missiehuis te Steijl (Limb.) zich Donder dagochtend per rijwiel in de richting Bel- feld wilde begeven, werd hij plotseling, waarschijnlijk daardoor dat hij een zijweg wilde inslaan, zonder een teeken te geven, overreden door de auto van den heer Haa- nen te Venlo. De ongelukkige werd tegen den grond geslingerd en met een ernstige schedelfractuur opgenomen. Enkele oogen- blikken later is hij overleden. De eerste huwelijksreis Amsterdam—Batavta- door de lucht Met het wekelijksche AmsterdamBata- via-dienstvliegtuig „De Ijsvogel”, vertrok ken van Schiphol de heer en mevr. Schott Goddard, met bestemming naar Batavia. Aan deze reis zit voor hen een zeer idylli sche zijde, omdat dit hun huwelijksreis is. Zaterdag jl. zijn zij in den echt verbonden. Hun komt de eer toe|, dat zij de eersten zijn, die de luchtlijn Amsterdam—Batavia voor de huwelijksreis benutten. Oude juweelendtefstal opgehelderd? Naar de Tel. verneemt, heeft de centrale recherche te Amsterdam twee personen ge arresteerd, die verdacht worden aan het einde van November in het vorige jaar een inbraak gepleegd te hebben in een juwe- lierswinkel in de Amstelstraat. Bij deze ge legenheid werd een aantal juweelen, o. a. gouden ringen, voor een bedrag van onge veer f2500, gestolen. De arrestatie thans was feitelijk een ge volg stelt in de zaak van Onnes van Nijenrode. Door de verhooren van een aantal personen werd de aandacht op beide mannen geves tigd, van wie de een vermoedelijk de heler en de ander vermoedelijk de dader is. Zij zijn in het hoofdbureau ingesloten. Twee kano’s omgestagen bij Ouddorp. Woensdagmiddag vertrokken uit Rockanje vier Rotterdammers voor een kanotochtje naar Ouddorp. Zij staken met drie kano’s in zee, twee éénpersoons en één tweeper soons. Aanvankelijk ging alles goed en zon der ongelukken bereikte men Ouddorp. Op den terugtocht, nog niet ver van Ouddorp, zijn echter de twee éénpersoons kano’s omgeslagen. Het andere bootje vertrok pas later, om dat de inzittenden aanvankelijk bang waren voor de branding. Betrekkelijk toevallig vonden zij een der drenkelingen. Deze had toen al 1J6 uur in het water gelegen en stond op het punt te verdrinken. Hij werd aan boord genomen en de tocht naar Rockanje werd voortgezet Van den anderen kanovaarder heeft men niets meer gezien. Nader meldt mem De injotorreddingboot „President Wiersma’1 van Hoek van Holland heeft, naar gemeld, zonder resultaat gezocht naar een afgedreven kano. H|et ongeluk heeft zich, aldus de Tel., als volgt toegedragen. Vier jongemannen, die in kano’s van Rockanje naar het Goereesche strand waren gevaren en later den terugtocht ondernamen, zijn door den sterken eb- stroom naar zee gedreven en hebben daar langen tijd in grooten nood ver keerd. Tot het viertal behoorde de 24-jla- rige Radfemaker Roifikanje, alsmede een aekere Lindeman, Tpen zö om on geveer iuur weer van het iQoeiee- behe strand den oyertocht ondernamen en een tïïdlang bü elkaar waren geble ven dreven elortseling de twee een-per- soonskano’si, in een waarvan Badema- ker rati afl, De afstand inss^hen de twee booten werd steeds gjropter en grooter en ein- delfik was men elkaar kwj)t« J2e twee jongelieden in de twee-persopns-kano, i Lindeman behoordej konden ■panning van al hun krachten hun koers nog houden? doghi ril wilden trachten? hun kameraden te bereiken, die uit het oog hadden verloren. Na geer lang zoeken vonden ril een Ivhn hen terug. Doge jongeman werd in vrijwel nitgeputten toestand met rifa kanioi ver in zee aangetroffen en was nilet meer in staalt zfih kano Ba sturen, zoo’dat de redding uiterst moeilijk ging. Toeft slaagden Lindeman en zijn me- depassagier er in? den jongenman met hun twee-persoons-kano naar Rockanje te brengen, Avaar zg onmiddellijk de ver- sehillende kustwachten van het gebeur de oö de hoogte brachten. Terstond na het bekend worden van het gebeurde werd de reddingsboot van de Znid-Hollandsche Reddingmaat- Üie te Stellendam gestati- is? uitgezonden om de tweede vermiste kanpi, waarin Rademaker zat, op te zoeken. Urenlang bleef de reddingsboot, die met 'vier menschen was bemand, tot wie o.a. de kustwachter Willem de Ja ger behoorde, to zee. De duisternis was reeds lang gevallen, toen de boot on- verrichterzake terugkeerde. Qpk het reddtogswezen te Hoek van Holland werd op de hoogte gesteld en toen de boot uit Stellendam was te ruggekeerd, vertrok om 9 uur 40 de groote reddingsboot „President Leis”, eveneens van de Zuid-Hollandsche maatschapp® tot het redden van dren kelingen, uit Hoek van Holland naar zee om nu met sterke zoeklichten de kust verder af te zoeken. Ook deze boot bleef langen tgd onderweg. Urenlang hebben de opvarenden van deze red dingsboot gezocht naar den vermisten Rademaker, die echter ’s nachts om half twee nog niet was gevonden. Toen keerde ook deze reddingboot onverrich ter zake terug. Voor het leven van Ra demaker, die een fietsenzaak in Roo kanje dreef, wordt ernstig gevreesd. Tpch is de reddingsboot, zoodra het licht werd, weer oi> zoek gegaan. Later wordt gemeld dat opvarenden van een motorboot to het Brouwersha- vensche gat de kano van Rademaker hebben opgevischt. Nu de boot is teruggevonden zonder den jongeman, is de kans op redding vrijwel uitge sloten. IHKiU'll L»LL-LU!I TajijiTiT Irïiili' ïlSriïl TTiï NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (76e Jaatrgang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1