Officieel Orgaan der Gemeente Sneek annex SNEEKER COURANT (76e Jaargang) ii|| No. 82 Kerste Blad Uitgave KIEZEBRINK Co. Dit No. bestaat uit 2 bladen. Woensdag 12 Juli 193S 49e Jaargang will wl DOR UW GEZONDHEID OFFICIEEL GEDEELTE. Alle AdvertentWn worden In belde bladen opgenomen* Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting I De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt en wordt gratis bezorgd bij alk. Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sonde!, Sloten, Tjerkgaast, Spannen- burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat bij hen is ingekomen een verzoek van U. VAN DIJK, timmerman, «aldaar, om hem een verlof A ingevolge de Drankwet 1931, S. no. 476 te verleenen voor de benedenlokaliteit, ter op pervlakte van 50 M’. van het perceel Oude Dijk no. 2. Tegen het verleenen van het verlof kun nen binnen twee weken schriftelijk bezwaren worden ingebracht. SNEEK, 12 Juli 1933. SPORTLIEFHEBBERS Abonneert U op de NIEUWE SNEEKER COURANT Steeds uitgebreide Spoirtverslagen Slechts 5 cent per week GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Aartiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11,56 en 12J6 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 710 Juli 1933: twee pakken geadr. A de Boer; ledige beurs; twee bad- schoentjes; fietsplaatje; ceintuur; sleutel. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 710 Juli 1933: kam in étui, K. Veldhuis, Badhuis gracht 1; haarkam, T. van Gosliga, Lem merweg; zwart hondje, J. Zwart, Hoogend; damesschoen, C. Bijsterbosch, Boschstraat; Lipsslot met sleutels, Groeneveld, Parkstr.; beurs met inh., Hofmeester, Schamestraat; damestaschje, Jorna, 2e Steenklipstraat 34; heerenrijwiel, J. de Wilde, Kleinzand 28; beurs met inh., Haga, Ubbo Emmiusstr. 32; gedeelte fietsbel, van der Veen, Oud Kerk hof 39; koperen tabaksdoos, A Ringma, Napjusstr. 7; doublé bril, A Koldijk, Lem merweg 41; vulpen, R. Jaasma,, Looxma- straat 58; kindersok, R. Bleijenga, Ged. Neltj eshaven 16. Bij? de Vrijdag én Zaterdag j.l. gehouden examens voor onderwijzer, is geslaagd onze stadgenoot de heer G. C. Hollander. sen van 'de gemeente-geneesheeren, zon der rekening te houden met het feit, dat op vele dier plaatsen het aantal arm lastigen geweldig is toegenomen, soms wel vertienvoudigd is. Verlaging van het salaris op gelijke wijze en in dezelf de mate als van de andere gemeente ambtenaren is dus allerminst gemoti veerd, tenzjj men naast de verlaging voor de toeneming van den omvang van het aantal armlastige patiënten een behoorlijke verhooging toekent. De ziekte van Well. Te Stadskanaal Is een geval van de ziekte van Weil geconstateerd bij iemand, die ge woon was, in de openbare kanalen te baden. Van den minister was bericht ontvan gen, dat niet meer gerekend kan wor den pp de bedragen; welke tot dusver als renteloos voorschot waren gegeven tot 'dekking van het tekort, De minister heeft toegezegd, dat nog slechts de ag). kolentoeslag gegeven zal worden. By de begroeting voor 1933 was nog rekening gehouden met een renteloos voorschot ad f 110.000, plus de kolen toeslag en een bedrag, dat door de bee trokken streek, provincies en gemeen ten, zou worden bijeengebra<cht. Ook op deze bijdragen valt niet te rekenen, daar de meeste gemeenten; daartoe ge noodzaakt door den stand der finan ciën; niet bü machte zijn iets bij te dragen. Bovendien geven de uitkom sten over de laatste maanden weer zulk een achteruitgang te zien en zijn de in komsten over de verstreken maanden van 1933 in vergelijking met die van 1932 weer zoo teruggeloopen, dat de directie zich genoodzaakt zag alle sala rissen van het personeel ingaande 1 Juli met IQ pot. te verlagen. Intus- schen was bij Ged. Staten een reorga nisatieplan, gebaseerd op de begroeting 1933 ingediend. Nu de minister echter te kennen heeft gegeven geen rente- looze voorschotten voor de te ontstane tekorten meer te willen verstrekken, dient dit reorganisatieplan echter ge heel te worden gewijzigd. Met spoed worden thans nieuwe ^organisatieplan nen ontworpen. Wat deze plannen zul len inhouden is nog niet bekend. De spanning onder het personeel is dan ook zeer groot, het ergste wordt ge vreesd. i Vermoedelijk zal een belangrijke in krimping van personeel van de invoe ring van de nieuwe plannen het gevolg zijn doordat het aantal trams zal wor den verminderd en trams door autobus sen zullen worden vervangen. Uitvoerig werd de toestand'bespro ken, de stemming onder het personeel was zeer gedrukt, daar hun positie als zeer ernstig werd beschouwd, i Na langdurige besprekingen werd ten shotte besloten bü den minister en de directie er op aan te dringen om vpor het personeel dat 'eventueel zal worden ontslagen een wachtgeldrege ling te treffen, terwü’l voorts by de be trokken gemeentebesturen zal worden verzocht zooveel doenlyk die pogingen te steunen en financieelen bystand te verleenen. Voor Drachten zal het een ramp beteekenen indien een groot aan tal van het aldaar wonend" personeel zal worden ontslagen. Niet minder dan een 180-tal werklieden vinden toch hier hun bestaan bü de tram. De omvang van de werkloosheid zal door dit ont slag belangryk vergroot worden. L. C. 2 personen verdronken. Gistermorgen ongeveer 5 uur zü’ln twee personen, een 56-jarige man en zijn 17-jarige zoon, die met een schuitje dat met groente geladen was op weg was naar de Groentemarkt te A’dam, op jammerlijke wylze verdronken. Beide menschen, die in den Sloterpolder wo nen, zijn in het wereldje van de groen temarkt geen onbekenden, evenals hun transportmiddel, een ijzeren en van een motor voorziene schuit, waarmee zij iedere morgen versche groenten paar de groentemarkt plachten te brengen. Zoo waren zy dit ook gistermorgen van plan. De schuit die een groote lading groenten inhad, kwam slechts langzaam vooruit. Aan enkele personen die haar van het water af of van den wal af had den gezien zou het opgevallen zyn dat de boot te zwaar geladen was. Hoe het ook zü, op de hoek van de Hugo de Grootkade en de Nassau kade zagen omstanders de schuit plotseling een kantelende beweging maken pm pn- middellyk daarop te zinken. Te midden van de op het water drijvende groenten heeft men de drenkelingen nog gezien. Tpen hulp kwam opdagen yyaren zü reeds in de diepte verdwenen. Kort daarna was personeel van den G. G. D. aanwezig en men trachtte nog geruimen Een waaghals. Een Duitsch wereldreiziger is Don derdagavond 10 uur met een klein, on zeewaardig zeilbootje van Stavoren ver trokken, met bestemming Edam. Er woei een flinke bries, die ’s nachts nog toenam. Daar de man nog niet te Edam is aangekomen, en men ook te Erik- huizen, waar hij moest passeeren, niets van het vaartuigje heeft bemerkt, ver moedt men dat de opvarende is ver dronken. Bij het vertrek uit Stavoren heeft men den reiziger van verschillende kan ten nog gewaarschuwd, niet uit te zei len. Later wordt gemeld, dat deze Duit- scher Vrijdagmorgen behouden, doch zeer uitgeput, te Andyk (N.H.) is aan gekomen. De toestand der Ned. Tram wegmaat s chappy. De minister trekt het rente loos voorschot ad f 110.000 in. Zondag werd te Drachten vanwege de Nederl. Vereeniging van Sppor- en Tramwegpersoneel in hotel „de Phoe nix” een zeer druk bezochte algemeene ledenvergadering gehouden ter bespre king van den toestand, waarin de Ne- derlandsche Tramwegmaatschappijver keert en de maatregelen, die in ver band hiermede ten opzichte van het personeel genomen zullen moeten wor den. De belangstelling voor deze verga dering was begrijpelijk buitengewoon, daar er voor het geheele personeel groote belangen op het spel staan. De groote bovenzaal van „De Phoenix” was dan opk vol. De vergadering, wel ke stond onder leiding van den heer van Braambeek, voorzitter van de Ver eeniging, tevens lid van de Tweede Kamer en hoofdbestuurslid den heer Petersen, had een rustig verloop. Verslag werd gedaan van de bespre kingen, welke de vorige week tusschen de directie van de Tramwegmaatschap- pij en de afgevaardigden van de Ne- derlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, den Piot. Chr. Bond en den R.-K. Bond zjjn gehouden. B1OSCOOPNIEUWS. Het hoofdnummer „Sehnsucht 202” in de Bioscoop bij deWaag is weer zoo’n echt gezellige, geestige operette met luchtig spel, prettige muziek en aardige refreintjes, waarbij je je ruim een uur kostelijk kunt amuseeren. Deze millioenen-geschiedenis berust ge heel op een fout van een ambtenaar van het advertentiebureau, die twee advertenties door elkaar gooit, waardoor het zich aan biedende verkoopstertje (Magda Schneider) plotseling tot millionaire gepromoveerd wordt. Deze vergissing is de oorzaak van een vermakelijke geschiedenis: twee jonge zakenmenschen (Fritz Schulz en Paul Kemp) nemen haar, ofschoon er nooit een klant in huri parfumerie-winkel komt, gretig als verkoopster aan om op die manier te probeeren een gedeelte van het millioen los te krijgen. Als ’t misverstand eindelijk opgehelderd wordt een der compagnons heeft inmid dels kennis gemaakt met de échte millioe- nen-dame dreigt ’t wel even spaak te loopen, maar ’t slot is toch „a happy end”. Als extra hoofdnummer gaat vooraf „Het drama der Wolkenkrabbers”, een geheel ander soort film dan ’t hoofdnummer, maar boeiend van begin tot einde, met uitstekend spel. tijd de levensgeesten van het tweetal op te wekken. Deze pogingen hebben echter geen succes gehad. Het gebeur de heef t op de groentemarkt en in de omgeving daarvan groote verslagenheid teweeg gebracht. Prinses Juliana in Engeland. De Daily Tel. meldt, dat Prinses Juliana, die bij haar verblijf in Londen niet alleen officieele diners en ontvangsten meemaakt, maar ook als een gewoon sterveling gaat winkelen en tentoonstellingen en groote ge bouwen als bv. de Tower en ’t Parlements gebouw bezocht, zich zoo goed amuseert, dat zij haar verblijf in Londen dat tot Maandag zou duren, verlengt tot Woensdag a.s. Zij zal dan tevens kunnen ontmoeten Prinses Sibylla en haar echtgenoot, Prins Gustav Adolf van Zweden, die gisteren aan kwamen. De derde buitenlandsche prinses die op het oogenblik in Londen logeert, is Prinses Ingrid van Zweden, die Donderdag is gearriveerd. Prinses Juliana verloofd? In Amsterdam deed, naar de Maandag morgen meldt, Zondag het gerucht de ronde, dat verwacht wordt dat binnenkort de ver loving zal worden bekend gemaakt van H. K. H. Prinses Juliana en Prins George, een der zonen van ’t Engelsche Vorstenhuis. De corruptie by] de P. Tl. T. Het verdere onderzoek naar het ver strekken van inlichtingen aan aanne mers omtrent aanbestedingen vanwe ge de technische dienst der P. T. T., heeft sterke aanwijzingen opgeleverd, dat ook te ’s Hertogenbosch steekpen ningen zijn aangenomen. Als verdacht zich daaraan te hebben schuldig ge maakt is een teekenaar van de districts- dienst aldaar gearresteerd. Salarisverlaging van gemeente-artsen. Het hoofdbestuur van de Nederland- sche Maatschappü tot bevordering der Geneeskunst heeft in een adres aan den minister van sociale zaken gewaar schuwd togen verlaging van de salaris- Duurder dan' een huishouding Na een boeiend politiedrama „De Radio- Patrouille”, volgt als hoofdnummer in de A m i c 11 i a-B i o s c o o p „Nagana”, een film, die laat zien onder welke moeilijke, vaak levensgevaarlijke omstandigheden, de doktoren in de binnenlanden van Afrika moeten werken om de ziekten waardoor de wilde stammen zoo dikwijls aangetast wor den, te bestrijden. „Nagana” toont ons de wanhopige strijd van dr. Radnor en zijn assistent Kabaginghi tegen de gevreesde door de tse-tse vlieg ver oorzaakte doodelijke slaapziekte, „Nagana” geheeten, een strijd die ondanks de moord dreiging der wilden met succes bekroond wordt, al moest dr. Kabaginghi als slacht offer van z’n onderzoekingen vallen, en werd de verloofde van dr. Radnor, door de wilden gevangen genomen en beschouwd als de demon die de Nagana over hen deed Belangrijke daling van kaasprijzen. De Alkmaarsche kaashandel leed Vrijdag groote verliezen, terwijl de zuivelproducen- ten een prijs voor de kaas maakten die f 10 per 50 K.G, lager was dan die van de vorige week. Het grootste deel van den aanvoer werd voor fi 16 per 50 K.G. verkocht, terwijl de prijs de vorige week nog f25 bedroeg. De oorzaak van deze sterke daling, die vrijwel een debacle beteekent, moet, naar het N. v. d. D. meldt, gevonden worden in het feit, dat een Fransche maatregel met ingang van 1 Juli het contingent voor de kaas voor het derde kwartaal 1933 heeft teruggebracht tot 26 pct. van het uitvoerkwantum over ’t derde kwartaal 1931. Ook voor den handel, wiens pakhuizen vol zitten met kaas, waarvoor de vorige week nog f 25 werd betaald, is de Fransche con- tingenteeringsmaatregel, die de vorige week bij de meest-ingewijden nog niet bekend was, een groote tegenslag. komen bijna een prooi der krokodillen. „Nagana” is én om de inhoud, én om het spel een bijzondere, werkelijk mooie film, al worden de zenuwen en die moeten sterk zijn bij dit soort films vaak tot het uiter ste gespannen. Het bijprogramma is goed verzorgd. Kerknieuws. Ds. G. J. Streeder te Leiderdorp heeft be dankt voor de toezegging van beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier. Bedankt voor Oppenhuizen ds. L. M. J. S. Herfkens, voorganger bij de Evangelisatie te Assen. Geref. Kerk Aangenomen naar Oppen huizen door cand. H. v. d. Veen, hulppre diker te Kolhorn. Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Snee- ker Zweminrichting was heden 20 De loonen in het Friesiehe zuivelbedrüf- De looncommissie uit den Bond van Cioöp. Zuivelfabrieken in Friesland heeft aan de fabrieksbesturen medege deeld, dat zij op dit oogenblik nog geen redenen aanwezig acht, om te advisee- ren wijlziging aan te brengen in de voor 1933/’34 vastgestelde loonen Van de personeelen der zuivelfabrieken. In- tusschen blijft echter de qommissie vooral dit jaar aan deze aangelegen heid haar volle aandacht schenken. L. C. t Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad len die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tiras, Goenga, Gauw, Sijbrandaburen, Offlngawier, Terzod, Abbega. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaa^tmeer, Balk, Stavoren, Wychel, Langweer, Bozum. I ii flii ffi fff - f Y'> Xo i r- r- Ik DRANKWET. NIEUWE SNEEKER COURANT Wanneer muizen dcb toegang weten te verschaffen tot Uw provisiekast, slinken de voorraden veel sneller dan wanneer een groote familie er van eet Muizen zijn tevens verspreiders van besmettelijke ziekten, zoodat het niet alleen eigenbelang maar ook een plicht is dit ongedierte te bestrijden. Geen kat of val Is in staat vijftig muizen in één nacht te vangen, doch met één doosje Rodent verdelgde de Heer A. te K. in 2 avonden 113 muizen. Rodent faalt nimmer; het trekt muizen en ratten onweerstaanbaar aan en reeds het eerste hapje is doodelijk. Koop dus nog heden een enkele doos 50 ct. of een dub bele doos 90 ct en morgen zult U van dit on gedierte bevrijd zijn. Imp.: Fa. B. Meindersma, Dun Haag. B «5 X n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1