Uit onze Raadzaal. 49e Jaargang Uitgave KI RINK Co. Zaterdag S Aug. 1938 No. 89 torste Blad Dit No. bestaat uit 2 bladen N. NIETJE 1 The Texas Comp., Grootzand intrekking van het raadsbesluit van 8 Mei 1933, no. No. 2456. G. L. Dokkum, Grootzand 10. Vervallen: No. 2116. L. de Haan, Singel 4. No. 3175. fa. H. y. d. Molen, 2e Ooster- kade. No. 2404. 75. f3000 koopen; men kocht vroeger van het Weeshuis voor f 1500, dat was ook al te duur. Het perceel ligt wel dicht bij onze terreinen, maar er is nog bouwterrein en er staan al heel wat huizen leeg, terwijl de inkomens dalen. Desniettegenstaande gaat men voort alsof men nog in de hoogconjunctuur leefde. Spr. acht het verkeerd dat land nu te koopen voor deze prijzen. Spr. was tegen het vorig voorstel en is natuurlijk tegen dit. De V o o r z. zegt dat de koop is gesloten voor de eene helft. Men kan daarvan niet terug, maar het is voor de gemeente voor- deeliger het geheele stuk te nemen dan het halve. Als men het land noodig heeft, zou men zeker anders over de brug moeten komen, want onze inwoners) geven het dan niet cadeau. Het voorstel komt in stemming. Voor stemmen de leden Hogeveen, Oppenhuizen, Van der Veen, Siemensma, Smeding, Potma, Zuiderbaan, Maseland, Hoekstra, Sijtema en Dokkum; tegen stemt de heer Blok. Aangenomen met 111 st Punt XIV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling van het Reglement voor de bewoning van de huizen, behoorende aan de gemeente Sneek. (Bijlage 100; dossierno. X 07.351.32(33)). Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nummer. De heer Van der Veen wenscht de bepaling dat hokken enz., die op de erven worden aangetroffen, op staande voet zullen worden verwijderd, zoo gewijzigd te zien dat B. en W. de betrokkenen eerst aanschrijven. De heer Oppenhuizen: Een huurder mag toch niet on gevraagd iets neerzetten, hij dient toch naar de eigenaar te gaan pm daarvoor vergunning te vragen? De heer Zuiderbaan heeft geen bezwaar tegen het voor stel van den heer Van der Veen, doch laat men volstaan met de toezegging van B. en W. dat zij zoo zullen handelen en de redactie niet wijzigen. De heer Maseland: Practisch zullen B. en W. toch wel een aanschrijving zenden, maar als men het voorschrijft zou dit van huurderszijde kunnen leiden tot chicanes, die zouden kunnen beweren het schrijven niet te hebben ontvangen. Spr. kent in dezen de praktijk. Bovendien dient de huurder zich op de hoogte te stellen der voorwaarden. De heer Smeding verzoekt dat er practisch rekening zal worden gehouden met het voorstel-Van der Veen, al is hij het volkomen eens met B. en W., dat het niet door kan gaan als nu. De heer Van der Veen weet wel dat men niet alles mag doen zonder vergunning, maar dit is een te kras voorschrift. De heer Maseland stelt een redactiewijziging voor, waar bij het woord zullen wordt veranderd in „kunnen”. De heer S ij tem a gelooft dat de bestaande gebouwtjes voor 1 October moeten verwijderd; de bepaling zal gelden voor alle nieuw aan te brengen getimmerten. Het voorstel-Maseland komt in stemming. Voor stemmen de leden Smeding, Potma, Zuiderbaan, Mase land, Hoekstra, Sijtema, Dokkum, Ho|geveen, Van der Veen, en Siemensma; tegen stemmen de leden Blok en Oppenhuizen. knoopt, maar midden 1932 hoorden we reeds dat dit lang niet zou gaan, al zal die rekening nu wat meevallen. Men kan tegen woordig niet nauwkeurig ramen; gemeente en Weeshuis heb ben op dezelfde wijze de reductie op de landhuren toegepast juist die mindere huur, geheel buiten schuld van ’t O. B. W., is oorzaak dat de rekening niet geheel sluit, terwijl ten opzichte der weezenverzorging met goedvinden van de raad een ander systeem is gekozen; de weezen worden nu dooi inwonenden in het Weeshuis verzorgd en deze ontvangen per kind een vaste vergoeding. Zoodoende is de post „buitenverpleging van weezen” geheel veranderd. Het weezenaantal is ook toegenomen en de verandering van systeem maakte dat men f4000 mis tastte. Doch daarom verdienen regenten nog niet het verwjjt, dan men niet nauwkeurig raamt; alle posten wordgn onder de loupe genomen en er wordt niet met de pet naar gegooid, zooals het rapport bijna zou doen vermoeden. Dg raming ge schiedt even nauwkeurig als bij de gemeente. Een andere wijze van dekking dan uit het kapitaal ziet spr. niet, misschien weten de rapporteurs dit, en dan misschien uit de gemeentekas? Men kan de ramingen zoo nauwkeurig mogelijk doen en zich toch niet geheel aanpassen aan de veranderde omstandigheden, want dit brengt geheel andere gevolgen mee, Regenten weten niet waarop nu nog kan bezuinigd; ja, er zou een post zijn aan te wijzen, doch als dat gebeurde, zou de geheele positie van het O. B. W. worden aangetast, nl. als men dg weezenverzorging of de ondersteuning van halfweezen aantastte. Spr, weet niet of dat nu al mag, zeer zeker zal dat onder de oogen moeten gezien als de slechte tijden zich doorzetten, maar of nu zulke maatregelen al getroffen moeten worden betwjjfelt spr. ernstig. Regenten zullen zoo iets zeker niet op eigen houtje toepassen. Wanneer wij weezen krijgen die in zekere richting studeeren, doen wij hun die studie voortzetten om hen niet te dupeeren. Als we voor hen een behoorlijke positie kunnen verwerven, trachten we dat te doen en dat is zeker toelaatbaar, ook bij de tegenwoordige toestand. Op de verzorging der halfweezen wordt al bezuinigd, als het nog meer moet, wordt het geen ondersteuning meer, te meer nu het B. A. met die ondersteuning ook al rekening houdt, in tegenstelling met de oorspronkelijke bedoeling, die beoogde eenige verheffing van de ondersteunden. Wil men echter dat rekening en begrooting elkaar dekken en beide moeten sluiten ook in deze tijd, dan moet men hier beslissen of het O, B. W. voort zal gaan met het verzorgen van halfweezen, welke taak het O. B, W. in het begin van deze eeuw met goedkeuring van raad en Gedep. Staten op zich nam, en zonder diergelijke ingrijpende maatregelen zullen wij de rekening niet kloppende krijgen. Maar spr. zou het betreu ren als men daartoe nu al overging. Als men echter die kant uit wil, zal men niet in het Weeshuis, maar hier in de raad deze beslissing moeiten nemen, De heer Zuiderbaan zegt dat de samenstelling van dit rapport een vervolg is op het vorige; de vorige keer wilde de heer Sijtema daaraan liever niet medewerken omdat hij regent was, en aangenomen is dat hij dit nu ook niet wilde; wilde de heer Sijtema nu wel medewerken, dan heeft spr. een verzuim gepleegd, daar hij te goeder trouw veronderstelde dat de beer S. zich ook nu zou onthouden. Spr. erkent dat tal van begroetingen en rekeningen (elkaar niet dekken, maar de gemeente heeft altijd nog bronnen om tekorten te dekken; een instelling als het Weeshuis echter moet zoo’n tekort uit het kapitaal dekken omdat ze geen andere bronnen heeft. Spr. vindt het een gevaarlijke politiek te spe- culeeren. op het beter worden der tijden en op grond daarvan het kapitaal aan te tasten. De commissie erkent, dat de tijdsom standigheden regenten nu kunnen hebben verrast, doch zij meen de het haar plicht er op te wijzen dat als men niet meer voor dergelijke verrassingen wil komen te staan, de begrooting dient gebaseerd op de werkelijke inkomsten. Ook spr. zou met regen ten betreuren als ingrijpende maatregelen, als eenige beperking van de royale halfweezenverzorging zou moeten plaats hebben. Wij zouden dat betreuren evenals bv. dat het Weeshuis niet in staat is iets voor de gemeente te doen, zooals vroeger wel het geval was. De commissie heeft met geen woord er over gerept dat men bij het |O. B. W. maar met de pet naar die cijfers zou gooien, maar als men door zou gaan met een systeem van weezen- en halfweezen verzorging dat men niet kan bekostigen uit de tegen woordige inkomsten, vreest spr. dat deze stichting, welke Sneek zoo waardeert, in de toekomst in ernstig gevaar zal raken. Als de middelen het niet meer toelaten, zal men op andere wijze de weezen- en halfweezen verzorging moeten ter hand nemen. De heer Potma sluit zich aan bij den heer Zuiderbaan. Spr. is verbaasd dat de heer Sijtema hierover begint, maar de commissie kan toch niet anders rapporteeren. Een tekort van f 10.000 gaat maar niet met redeneeren weg; bij regenten dient ernstig voor te zitten de bedoeling dit tekort als het maar eenigszins mogelijk is, weg te werken. Spr. zou niet weten hoe men een ander rapport zou moeten uitbrengen. De Voorz. gelooft dat de heer Sijtema iets haalt uit het rapport dat er niet in staat; regenten worden niet beschuldigd iets misdaan te hebben, doch het lag wel op de weg der com missie er op te wijzen dat men zooveel mogelijk moet trachten het kapitaal te behouden en straks weer aan te vullen. Als men voor een tekort komt, dient men de tering naar de nering te zetten. Het gaat niet aan te zeggen dat de raad maar besluiten moet nemen, neen, regenten dienen de weg te wijzen hoe tekorten te voorkomen, en eventueel in overleg met de raad te treden. Spr. vindt dat voor een colleige dat toezicht heeft, de wenk der commissie in het rapport wel zeer correct is. De heer Sijtema: Het is toch een feit dat men om dit tekort regenten vraagt maatregelen te treffen, om tekorten te voorkomen. Maar maatregelen om dit tekort te voorkomen hebben regenten niet kunnen treffen; als een onweer is dit over hen gekomen. Men kan ook vragen: is dit tekort in malaisetijd ontstaan, al niet aangevuld door kapitaalvorming voorheen. De laatste tientallen jaren heeft het O. B. W. elk jaar een vrij ruim bedrag aan het kapitaal toegevoegd, ondanks nog het feit, dat de gemeente in ruime mate van het Weeshuis kon profi- teeren (waterleiding, wandelwegen enz.). In de vette jaren heeft men al gereserveerd voor de magere, en dan vindt spr. het niet erg als nu iets wordt ingeteerd om te voorkomen, dat vitale belangen van de verzorgden geschaad worden; zelfs is dat niet erg als dit eenige jaren zou doorgaan. Wanneer echter inderdaad deze abnormale omstandigheden normaal zouden blijken te zijn, zal het toekomstige college van Regenten moeten trachten de uitgaven aan te passen aan de dan op lager peil gestabiliseerde inkomsten. Al worden er echter nog eerst eenige jaren eenige duizenden aan de reserves onttrokken, vindt spr. dat niet erg, als het gaat de minder bedeelden te steunen. De heer Zuiderbaan zegt dat de heer Sijtema het in tweede instantie er niet beter op maakt, nu hij deze politiek wel enkele jaren wil voortzetten. De commissie beweert niet dat regenten dit tekort hadden kunnen vermijden, doch geeft alleen een wenk voor de toekomst. Er is geen sprake van reserves; het verlies op de balanswaarde der bezittingen overtreft zoo ver de gevormde kapitaalaanwas, dat, als die kapitaal- aanwas als afzonderlijk fonds zou gereserveerd zijn, dit reeds geheel verdwenen zou zijn. Als men nu kapitaal inteert en daar mee voort wil (gaan, vreest spr. dat het verkeerd zal gaan met deze stichting. Als men een goede verzorging der weezen ook in de toekomst wil handhaven, moet men juist trachten het kapitaal onaangetast te houden. Spr. kan zich voorstellen dat het college, dat zoo royaal de verzorging der weezen hand haafde, noode terug wil, maar het zal zoover moeten komen, willen zij de stichting niet in gevaar brengen. Spr, doet aan deze afbraak tenminste niet mee. Legaat Ned. Herv. gemeente Sneek. Wijlen de heer H. Faas te Heiloo heeft aan de diaconie der Ned. Hervormde ge meente alhier een making ter waarde van pl. m. f9000 gedaan. Geslaagd voor de acte M. O. Fransch de heer P. de Jong, Uio-onderwijzer te Gro ningen, vroeger te Bolsward, Geslaagd voor de acte nuttige hand werken de dames B. Breeuwsma te Sneek, W. Attema te Heeg en A. G. Haagman te Abbega. Te Groningen zijn geslaagd voor het examen handenarbeid de dames G. E. Rut gers, A. de Vries en W. Boschma te Sneek, M. W. Anema, Stavoren, T. v. d. Meer te Ijlst Openbare Leeszaal en Bibliotheek Sneek. In de afgeloopen maand werden uitge leend 2522 banden en werd de inrichting bezocht door 2146 personen. Telefoonaansluitingen te Sneek over Juli 1933. Opgaaf van nieuwe en vervallen aanslui tingen op het telefoonnet te Sneek over de maand Juli 1933. Nieuw: No. 2956. Gebr. Pasma, Oosterdijk 18. Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Snee ker Zweminrichting was heden 21 GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen ll’/z en 12‘/3 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 31 Juli3 Aug. 1933: dames- taschje; kastsleutel; rood manteltje; biscuit- kist; 13 aardappelkistjes. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 31 Juli4 Aug. ’33: broche, S. Koopmans, Oude Koe markt; twee schippershaken, L. Abelskamp, le Steenklipstraat 72; blauwe jongensjas, O. Hijlkema, v. d. Heijbuurt 10; zwarte poes, mevr. Beekhuis, Waterpoort; rozen krans, M. Hengst, W. de Zwijgerstraat 24; horlogeketting, J. Postma, 2e Oppenhuizer- dwarsstraat 18; kurkzak van boeier, Visser, Kleinzand 70; paar gymnastiekschoenen, AL Westhof, Kloosterstraat 28; broche, G. de Ruiter, 3e Woudstraat 45; mistlens, R. Jongsma, 2e Zomerrakbuurt 31; gouden ringetje, firma Vromen, Oosterdijk; trans- portrijwiel, S. Potma, Grootzand; bril, H. van Wieren, Boschstraat 29; dop van wa- genas, S. v. d. Ploeg, IJlsterkade 35; beurs je, H. v. d. Sluis, Pr. Hendrikkade 52; pet, M. de Boer, 3e N. Selfhelpstraat 10; beurs, F. Fleur, Ubbo Emmiusstraat 18; heerenrij- wiei, P. Beetsma, Leeuwarderkade 7; hee- renrijwiel, J. Schuil, Napjusstraat 2; rijwiel- belastingmerk, U. Hospes, Ubbo Emmius straat 6; rijwielbelastingmerk, J. Wierda, Oudvaart 3; lijn en haak, S. Jorna 2e Steenklipstr. 34; armbandhorloge, H. Tip- persma, 3e Frittemahovenstraat 8; badpakje en handdoek, J. Postma, Oude Selfhelpstr. 18. De heer Sijtema: De heer Zuiderbaan moet voorzichtig zijn met dikke woorden als afbraak; dat is misplaatst. Wil men door de balanswaarde te nemen, beweren dat de kapitalen zijn aangetast, dan is dit onjuist De onroerende [goederen zijn op lagere waarde getaxeerd, doch dat zijn fictieve waarden, die aan de exploitatie-waarde niet toe of afdoen. Het Weeshuis heeft ook pu nog als vroeger 10 boerderijen, of zjj nu op lager waarde zijn getaxeerd doet niets af of toe. Bjj de reusachtige vermeerdering van kapitaal der vorige jaren is het niets erg als men iets inteert om de verzorging der halfweezen in stand te houden, waaraan naar spr.’s zin toch al te veel wordt ge tornd. Men moet niet spreken van afbraak. De heer Zuiderbaan: De heer Sijtema is toch niet zoo naief om aan te nemen dat de 10 boerderijen nu net zooveel waard zijn als vroeger; de balanswaarde is nu nog veel te hoog, men maakt 1 1% Sb en het Weeshuis zal rekening hebben te houden met de inkomsten. Als het bewust op tekorten zou aansturen, dan pleegt men afbraak en daaraan zal spr. zijn stem niet {geven. De heer Sij tema: Tenslotte is dit een gemeente-insteHing, er zijn wel gemeenten die dergeljjke instellingen helpen, al moet er niet op aangestuwd. De Voorz. zegt dat het Weeshuis inderdaad veel voor de (gemeente deed, het gaf een zeer belangrijk btedrag voor de waterleiding, maar zou dat nu niet meer kunnen doen. En daartegenover staat, dat wij wel land van het O. B. W. over namen voor een prijs, welke we nu niet meer zouden geven. Spr, vreest dat deze discussie zich de volgends keel bij de rekening wel zal herhalen. Z. h. s. besloten conform het rapport. Punt IX. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrootingen betreffende de verlies- en winstrekening over 1932 en de balans per 31 December, 1932 van het Old Burger Weeshuis. (Bijlage 95; dossierno. 1.842.73 (13)). Het voorstel vindt men In een vorig nummer, Z. h. s. conform besloten. Punt X. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrootingen betreffende een plan tot af- en overschrijving op de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1932. (Bijlage 96; dossierno. VI 07352.1). Het voorstel vindt men in een vorig nummer. Z. h. s. conform besloten. Punt XI. Mededeeling van Burgemeester en Wethouders nopens de afschrijvingspercentages op bezittingen van het gas- en hef waterleidingbedrijf. (Bijlage 97; dossierno. II 07.352.62). Het voorstel vindt men in een vorig nummer. Z. h. s. conform besloten. Punt XII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot nadere vaststelling van het raadsbesluit van 27 Juni 1933, no. 9, tot het verkoppen van de 3 onbewoonbaar verklaarde woningen in de Knibbelsteeg nos. 7,8 en 9 aan H. Henstra. (Bijlage 98; dossierno. X 07.351.12). Het voorstel vindt men in een vorig nummer. Z. h. s. conform besloten. Punt XIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot: I. 18; II. aankoop van het perceel, kadastraal bekend gemeen te Sneek, Sectie A, no. 3280, van B. W. Okma, Erven P. U. Hulstra en Joh. Natda. (Bijlage 99; dossierno. X 07.351. 11(60)). Het voorstel vindt men in een vorig nummer. De heer Blok verkeert na de gehouden discussie in zeer gunstige conditie; men kan geen vuist maken als men geen hand heeft. Gehoord de discussie, vooral van wethouder Zui derbaan, meent spr. dat de gemeente gediend is met intrekking van dit besluit, gezien de financieele toestand kan de gemeente zich deze aankoop niet veroorloven. Als men f3000 per ponde- maat betaalt, krijgt men niet meer dan f50 huur en betaalt f 150 rente; het land wordt elk jaar dus f 100 per pdm. duurder. Zeker de gemeente heeft andere middelen dan het Weeshuis, het heeft het belastingezeltje om het te belasten, maar spr. meent dat het in de gegeven omstandigheden verkeerd is dat nog| meer te dragen te geven. Men moet nu geen land voor VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK op DINSDAG 1 AUGUSTUS 1933, ’e avonds VA uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris d|e heer L. Rasterhoff, loco-secretaris. Aanwezig 12 leden. Afwezig de hh. E. Boeijenjga (m. k.) en J. de Groot 1 vaca ture (W. Boonstra). De heer Van der Veen vraagt len verkrijgt verlof om na behandeling der agenda een vraag tot B. en W. te mogen richten over nieuwe plannen tot werkverruiming of Werkver schaffing. Aan de orde is: Punt I. Beëediging van den heer A. Zadel als gemeente ontvanger. (208.) De loco-secretaris leidt den heer Zadel binnen, die in handen van den Voorz. de vereischte eeden aflegt De Voorz, zegt dat nu de heer Zadel zijn sollicitatie be kroond heeft gezien met zijn benoeming, hij meent hem als Voorzitter van deze raad van harte te moeten feliciteeren, Wjj zijn geen onbekenden voor elkaar; in 1922 deedt U als amb tenaar tweede klasse ter secretarie uw intrede, in 1927 verliet u deze secretarie als adjunct-commies, wel een teeken dat het gemeentebestuur over uw werk tevreden was. Ik heb dan ook met genoegen medegewerkt tot de aan de raad aangeboden aanbeveling en vertrouw dat U, mijnheer Zadel, in trouwe plichtsbetrachting en nauwgezetheid niet zult verschillen van uw ambtsvoorganger, U ook welbekend en' dat U alles zult doen het vertrouwen dat de raad in U stelde niet te beschamen. Met te meer vertrouwen rekent spr. daar op omdat hij weet dat de heer Zadel door het verkrijgen niet alleen van het di ploma A, maar ook van het diploma B en dat voor gemeente- finandën heeft getoond, ook buiten zijn werkkring de noodige energie te bezitten voor verdere studie. Spr. hoopt dat de heer Zadel in zjjn nieuwe, zelfstandige functie een aangename werkkring zal vinden en wenscht hem nog eens geluk. De heer Zadel dankt voor het vertrouwen in hem gesteld en hoopt het gemeentebestuur niet te zullen teleurstellen. Punt II. Notulen van de vergadering van 27 Juni 1933. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt lil. Ingekomen stukken: a. Verslag van de Provinciale Keuringsdienst over 1932. (1.773.11-3). Dit verslag wordt voor kennisgeving aangenomen, b. Verslag van de N. V. Centrale Anunoniakfabriek over 1932. (II 07.353.8.) Alsvoren. c. Adres van het hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel houdende verzoek een onderzoek te wil len instellen of bij het Lager Onderwijs in deze gemeente leerkrachten werkzaam zijn, wier revolutionnaire gezind heid bv. door hun lidmaatschap van communistische par tijen of bewegingen hen doet handelen tegen art 10 en/of art. 42 van de Wet op het lager onderwijs. (1.851.2.01.08). Op voorstel van B. en W. wordt aan adressant medegedeeld, dat er geenerlei aanleiding bestaat om te veronderstellen, dat in deze gemeente de Lager Onderwijswet 1920, zonder aan maning zijnerzijds, niet behoorlijk wordt nageleefd. d. Mededeeling van S. Breeuwsma, dat hij wegens ver trek bedankt als lid van de Commissie voor de lichamelijke opvoeding. (1.855.3). Deze mededeeling wordt voor kennisgeving aangenomen. e. Alsvoren als lid van de schattingscommissie voor de rijksinkomstenbelasting. (1.714.521-4). Alsvoren. Mededeeling van W. Boonstra, dat hij wegens ver trek ontslag neemt als lid van de gemeenteraad. (X 07. 51). Alsvoren. Punt IV. Geloofsbrief met bijbehoorende stukken van het nieuw benoemde raadslid, den heer K. Breeuwsma. (X 07. 51). De Voorz. wijst in de commissie ter onderzoek aan de heeren Blok, Hoekstra en Sijtema en schorst de vergadering. Na heropening adviseert de commissie bij monde van den heer Blok tot toelating daar alle stukken in orde zijn bevonden, waartoe z. h. s. wordt besloten. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om over te gaan tot de benoeming van een lid der schattings commissie voor de rijksinkomstenbelasting. (Bijlage 93; dossierno. 1.714.521-4). Benoemd wordt met 8 st. ide heer U. Sijtema; de h.h. A. Hojgeveen, G. L. Dokkum en P. v. d. Veen hadden resp. 2, 1 en 1 st. Punt VI. Aanbeveling van Curatoren van het Gymnasium voor de benoeming van een tijdelijk leeraar in de ouae talen voor het schooljaar 1933/1934. (Bijlage 94; dos sierno. 208). De heer H. Mendelson wordt met algemeene (12) st. benoemd. Punt Vil. Tweede stemming over het door den heer G. L. Dokkum ingediend amendement op het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verbouwing van de park wachter swoning in het Wilhelminapark en tot nadere vast stelling van de huur voor die woning’ Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verbou wing van de parkwachterswoning in het Wilhelminapark en tot nadere vaststelling van de huur voor die woning. (Bijlage 89; dossierno. 1.777.83). Voor het amendement-Dokkum stemmen de leden Oppen huizen, Siemensma, Potma, Blok, Hoekstra en Dokkum; tegen stemmen de leden Van dier Veen, Smeding, Zuiderbaan, Mase land, Sijtema en Hogeveen. De stemmen staken opnieuw (66); het amendement is dus verworpen. Alsnu komt het voorstel van B. en W. in stemming. Voor stemmen de leden Maseland, Hoekstra, Sijtema, Hoge veen, Oppenhuizen, Van der Veen, Siemensma, Smeding, Potma èn Zuiderbaan; tegen stemmen de leden Dokkum en Blok. Aangenomen met 102 st. Punt VIII. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrootingen inzake onderzoek van de voorgestelde wij ziging der begrooting van het Old Burger Weeshuis Voor 1932. (Bijlage 95; dossierno. 1.842.73(14)). Het rapport vindt men in een vorig nummer. De heer S ij t e m a zegt dat het feit dat hij niet meewerkte aan dit rapport en het eerst zag toen hij de stukken kreeg, hem vrijmoedigheid igeeft een enkel woord te zeggen om te vragen of er inderdaad aanleiding bestaat voor de commissie om zoo bijzonder commentaar op de rekening te geven, wat toch geen gewoonte is. Het is een feit dat deze rekening de begrooting niet geheel dekt, maar welke rekening doet dat in de tegen woordige tijd, de rekening van het B. A., die (gemeenterekening evenmin bv. Bij de samenstelling der gemeentebegrooting 1932 dachten we dat we de eindjes netjes hadden aan elkaar ge- Besmetteiijke veeziekten. Gedurende de maand Juli jl. zijn in deze provincie 50 gevallen van rotkreupel ge constateerd bij vier veehouders in de ge meenten Ferwerderadeel, Kollumerland c. a., Tietjerksteradeel en Workum. De vijf-en-twintigste. De heer G. v. d. Rijt, wonende in Koldert, gemeente Uden, deed Woensdag ter secre tarie van de gemeente ’s Hertogenbosch aangifte van de geboorte van zijn vijf-en- twintigste kind. Romatjo. Een behendigheidsspel in de klasse van het straperlo, doch dat den naam romatjo heeft gekregen, heeft zijn intrede te Am sterdam gedaan. De plaats, waar dit spel beoefend wordt, is de groote zaal van de Tanzklause Belle vue aan de Marnixstraat. In verband met het feit, dat de autoritei ten in de hoofdstad afwijzend staan ten aanzien van het toelaten van straperlo, heeft een verslaggever zich gewend tot mr. I. I. Maarsen, die in zake deze aangelegen heid juridisch adviseur is. Mr. Maarsen deelde mede, dat eenigen tijd geleden in de hoofdstad een vereeniging is opgericht, welke onder den naam Ent re- Nous” aan den middenstand in Amsterdam gelegenheid wil geven zich in zijn vrijen tijd op genoegelijke wijze te ontspannen. Het is deze vereeniging, die als ontspan- ningslokaal de groote zaal van de Tanz klause heeft gehuurd en haar leden daar gelegenheid geeft om behalve ping-pong, dam- en schaakspel, ook het genoemde ro- mantjo te beoefenen. De vereeniging geeft uitsluitend toegang voor leden en adspirant- leden. Het bedrag voor het lidmaatschap is tamelijk hoog gesteld en introducé’s worden niet toegelaten. Met nadruk wees mr. Maarsen er op, dat het hier een gesloten huis betreft, waar niet geschonken wordt, terwijl het romantjo be kend staat als een volkomen geoorloofd be hendigheidsspel, hetgeen gemakkelijk kan worden aangetoond. NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (76e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1