Officieel Orgaan der Gemeente Sneek uw; Haar Dochter RISK Co. Zaterdag 12 Aug. 1988 Io. 91 Berate Blad Uitgave 49e Jaargang FEUILLETON NIEUWSTIJDINGEN. Alle AdvertentlBn worden in belde bladen opgenomen. Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting LILIAN NL ANDERSON. 4. HOOFDSTUK IV. EEN VRIEND IN LONDEN. Woffldt vervolgd. Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nljezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar bulten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn pp de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huls verspreidi V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tims, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega. Oosthem, Deersum, Schamegoutum, Roodhuis, Gaastaeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. Toen juffrouw Heath uit het raampje keek van haar derde klasse coupé en de vele lichten van Londen zag, slaakte Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende ’t postkantoor Sneek over de maand Juli (1933. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f27.134.98 en terugbetaald -45.763.78 „Zwarte panters’’ naar moeder terug. Bij het ledigen van een brievenbus vond een postambtenaar te Wassenaar in de bus een met bloed besmeurd mies, waaraan een brief was bevestigd, die verschrikkelijke bedreigingen inhield, onderteekend met „De zwarte panters”. De postambtenaar deponeerde deze lugubere vondst op het politiebureau, waarna de politie een onderzoek instel- de naar de herkomst van het mes jen de dreigbrief. De politie slaagde er in, de bedrijvers dezer euveldaad te knip pen. Het bleken te zijn, zegt het Volk, eenige „kerels” van resp. negen en tien jaar oud, die verklaarden tot hun daad' te gijn gekomen, na het lezen vqn mis- dadigersverhalen. De politie heeft den amateur-misdadigers aan het verstand gebracht, dat dergelijke misdaden in een fatsoenlijk land niet geoorloofd zijn. Na een flinke berisping te hebben ont- een groote voldoening voor haar om te ze nu op weg was om haar I I IJ I I door Besparen!! op uw leidingwater kunt U, door aanschaf fing van een waterleiding-besparings-appa- raat bij W. C.-gebruik. Prijzen f6.75 en f7.75. Inlichtingen en demonstratie bij J. BAANSTRA, Prins Hendrikkade 19, Sneek, Telef. 2185. Alleenverkoop voor Sneek en omstreken. Adv. Derhalve meer In- dan afgeschreven f 800. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld- boekjes bedroeg 1. in overvloed te hebben. En als zeeens trouwt Het gericht van den ander nam een bedenkelijke plooi aan. „Ze wordt een beetje rebelsch” zei hij nadenkend. „Ik heb haar vanavond onder handen moe ten nemen.'* „Zoo, dat was dus de oorzaak van haar tranen! Ik ga straks met haar uit om haar verjaardag te vieren.” Ashworth zat ineens kaarsrecht over eind. „Daar heb ik een ideel” fluisterde hij. „Een pracht oplossing om haar geld in de familie te houden zonder dat een mensch er den neus in hoeft te steken I’* „Precies. Ik kwlam op die gedachte, zoo gauw ik zag, hoe mooi ze gewor den was. Als verjaarcadeautje gaf 'ik haar een ketting, die ik eigenlijk voor Miriam bestemd had. Ze was diep ge troffen door mijn hartelijkheid. Ik ver onderstel, dat u als haar voogd,’* en Ralph lachte smakelijk, uwi. toestem ming tot een huwelijk met mijf wel onmiddellijk zult geven „Mijn toestemming en mijn allerbeste wenschen,” grinnikte de vader van Ralph. De moord Nj Dss^, Bijzonderheden omtrent de arrestatie. Naar aanleiding van den moord, welke op een afgelegen weiland op de grens van de gemeente Berghem en (Oss is gepleegd, kunnen wij nog het volgende mededeelen: Uit het politieonderzoek is gebleken dat het slachtoffer op de plaats, waar het lijk is gevonden moet zijn vermoord. Het mis drijf vertoont sterke overeenkomst met den moord, welke in November j.l. op dezelfde plaats op den caféhouder J. v. d. Pas is gepleegd. Het blijft echter een mysterie wat de beide mannen kan hebben bewogen zich in het diepst van den nacht op een afgele gen weiland te begeven. Waarschijnlijk is minnenijd in het 8peL Een aantal personen is een verhoor af genomen, doch zij zijn allen op vrije voe ten gesteld. Een neef vin den verslagene, de 19-jarige P. de B., wiens gelaat en han den schrammen vertoonen, is gearresteerd en met het lijk geconfronteerd. f Er zou reeds meermalen twist tusschen beide bloedverwanten zijn ontstaan. Ook zou onlangs een vechtpartij hebben plaats gehad, waarbij een van hen messteken op liep, waarvan de litteekens nog zichtbaar zijn. Ook zou de vermoorde op den avond van het misdrijf in gezelschap van den be- wusten neef gezien zijn. Deze blijft echter alle schuld ontkennen. De politie zet het onderzoek voort. N. R. Crt. De korting op de Indische pensioenen. Naar het „Handelsblad” verneemt, heeft de ministerraad het voorstel in zake korting op de reeds verleende In dische pensioenen aangenomen, dat aan het parlement ter goedkeuring zal wor den aangeboden. Het voorstel behelst impulsief optreden ging juffrouw Heath terug naar de bank waar ze haar kof fertje vlakbij had neergezet. Niets meer te zien! Met een gevoel, alsof de grond onder blaar voeten verzonk, keek ze overal heen, of ’t koffertje misschien een eindje meegesleept was. Toen be sefte ze de volle kracht van haar ver lies. Ze had' geen handtaschje en daar ze haar zak niet veilig genoeg, achtte, had ze al haar geld in haar koffertje geborgen. Al haar geld, al haar be zittingen, en wat nog het allerergste was, haar trouwboekje, ’t geboortebe- wijls van Mary en de stukken die zij en de familie Nottingham hadden .moe ten teekenen, toen de laatste haar kind had geadopteerd. „Is er iets niet in orde?” vroeg een stem. Ópkijkend, zag juffrouw Heath zich Van aangezicht tot aangezicht staan te genover een langen jongen man, die een buitengewoon aantrekkelijk lachje had en wiens linkerhand in verband zat. ’t Was mijnheer Vivian, de vriend van Miary, maar juffrouw Heath wist dat niet Oh, had ze ’t maar kunnen vermoeden! „Ik heb mjjp koffertje verloren, mélde ze. „Zat er veel in?” „Alles wat ik had.” Ér yolgde een kleine pauze, toen zei de jonge mam „Laten we ’t even qgn een agent vertellen, lijkt u dat ook niet het beste?’’ kan deze .wel begrijpen, gerien de gees testoestand van verdachte. Deze heeft reeds veel geleden door z’u voorarrest en Is tengevolge van z’n daad door z’n kameraden hij was fascist „los’1 gelaten. Hij vraagt daarom groote cle mentie voor verdachte. Zijn oordeel over de juistheid der getuigenverklarin gen refereerend' aan hetoordeel van de rechtbank, vraagt hjj veroordeeling tot den tijd in voorarrest doorgebracht met Voorwaardelijke ter beschikking- stelling van de regeering. De rechtbank bepaalde de uitspraak over J.4 dagen, 5 dochter te zoeken. „Ik wil haar niet opeischen als mijn kind,” peinsde de moeder, naar de lichtjes turend. „Ze is in een heel anderen stand groot ge bracht en ze is misschien niet tevreden met een leven als het mijne. Het eéni- ge, waar ik me van wil overtuigen, is, dat ze gezond is en gelukkig.’’ Ze wist dat ze zich geen rustig pogen- blik pou ginnen, voor ve haar doch ter gevonden had. Het was een heele onderneming geweest voor het zwakke bedeesde vrouwtje om het kleine stadje te verlaten, waar pe vast werk had. Maar haar oogen stonden onversaagd en rustig, terwijl ze in den trein zat met op haar schoot het imitatie bruin leeren koffertje, dat al haar wereldsche bezittingen inhield. De trein stond stil. Juffrouw Heath stapte uit. Het was al over acht en ze moest zien, dat ze logies kreeg voor den nacht Vlak bij den uitgang zag ze vlak voor pidh een groepje meisjes en jonge mannen, de meisjes blootshoofd en met avondmantels om. „Zeg, Mary,” riep een meisje uit het troepje naar een ander, dat een wit fluweelen mantel aanhad' en schoentjes droeg met juweelen gespen. Mary! Bij het hooren van dien naam bekroop Ellen Heath een wilde hoop dat het meisje in het wit fluweel haar dochter zou rijp- Nauwelijks wetend, wat ze deed, zette ze haar koffertje op den grond en haastte rich naar het troepje jongelui toe. Toen, terwijl haar hart ineenkromp, besefte ze, hoe dwaas haar hoop geweest was. Het meisje in wit fluweel was heel donker en leek jaren ouder dan haar dochter met mo gelijkheid rijn kon. Langzaam, half beschaamd o ver haar afpersing!. Voor 0e rechtbank te Breda Étend Woensdag terecht J. F. A. Ca Q, piud 21 jaar, wonende te Breda, zonder be roep, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Breda; ter zaket dat hij te Breda op verschillende tijdstip pen in Mei en Juni' 1933 telkens met het ppgmerk rich wederrechtelijk' te bevoordeelen, opzettelijk rijn moeder in haar lichaam heeft geknepen en op 25 Juni met het zelfde ooginerk, terwijl hij dreigend een yaas in de hoogte hield, pijn moeder heeft toegevoegd “de woorden i „Geef je geld, of de vaas gaat er aan”, ten einde haar te dwin gen tot afgifte van eenig bedrag in geld. In deze zaak werden moeder en twee zusters van verdachte als getuige gehooid. Verdachte ontkent rijn moeder we hebben mishandeld, heeft haar slechts éénmaal bij de polsen gepakt ’t Ove rige erkent hij. De moeder van verdachte zegt, dat de afpersing meerdere malen plaats vond. Zij* was bang. Soms gaf rij geld uit angst, soms riep ze de hulp dier Jpor litie in. Verdachte pakte haar meerma len b jj de polsen vast en stompte baar, als ze ’t geld niet wilde geven. Ook bride zusters verklaarden al dus. Meermalen werd aan verdachte op deze wijze tot f 10 uitbetaald. Met gesloten deuren werd een psy chiatrisch rapport wan verdachte voor gelezen. Bij jde heropening der openbare zit ting houdt de officier van justitie, mr. O'. E. G. graaf van Limburg Stirum zijn requisitoir. Hij acht ten laste ge legde bewezen. Hij acht mede in ver band met de houding van verdachte een tpezicht van maximum 4 Va jaar bij een voorwaardelijke veroordeeling yan verdachte te kort Hij' vraagt daarom 8 weken gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en beschikbaarstelling van de regeering van verdachte. Mr. Rubbers, verdediger van ver dachte, riet in diens handeling niet di rect een geval van afpersing. Hij wil geenszins de daad goedkeuren, maar Ze trok haar hand weg en werd in eens een en al waardigheid. „Ik heb je niet binnen hooren.- komen,” zei ze. „Ben je al lang thuis?” „Ongeveer vijf minuten. Jij bent ,de eerste, die ik spreek, behalve dan de meid, die me binnenliet.” Onder het spreken stak hij de hand in rijn zak. „Hier, niet wegloopen. Ik heb iets voor je” hij reikte haar iets toe en lachte vriendelijk. „Nóg vele jaren, M|ary.” Ze voelde, dat het bloed haar naar de wangen stroomde. „Is dat voor mij?” vroeg ze. „Óh, Ralph, wat beeldig!” 't Was een strengetje helderroode zaad jes of bessen. „De inboorlingen dragen ze,” ver telde Ralph. „Ik wou dat ik iets mooiers voor je had. Maar voor Mary was een cadeautje, hoe klein ’t dan ook was, een verruk kelijk iets en zelfs als ’t geen geschenk geweest was, zou ze de ketting nog beeldig gevonden hebben. Dat zei ze dan ook, terwijl ze de streng om blaar hals deed. „En nu een beetje vrooljjker kijken,” vermaande Ralph. „Ik ga nu op zoek naar vader en Miriam. En daarna stel ik voor, dat jij en ik samen ergens gaan dineeren, waar we later ook dansen een algemeene korting van 17 op alle pensioenen met dien verstande, dat bij.de Indische pensioenen, die in Ne derland yerteerd worden, een bedrag van f 500 per jaar en bij die pensioenen die in Nei-Indié verteerd worden, een bedrag yan f 200 per jaar van de ito®- tóng ral rijn vrijgesteld. Het schijnt in de bedoeling' te liggen de pensioenkorting vrij spoedig, wel licht reeds op 1 Januari a^., in te voe ren. j Een postjager man Eander, Bij de firma EL Bander en Zonen te Den Haag staat een driemotorige vlieg machine op stapel, speciaal gebouwd om met een kruissnelheid van 300 K.^L per uur de luchtpost naar Indie te brengen. Er heeft rich een Comité Snelpost gevormd, om o-mi. de mogelijkheden, die dit toestel biedt, te bestudeeren. Daartoe ral allereerst een studievlucht worden gemaakt door Dl. L. Asjes, jachtvlieger yan Soesterberg en Gey- sendorffer, welke ervaren verkeerspi- loot ter 'blesichikkirig is gesteld door de R.L.M Alles in dit toestel is .toegespitst op snelheid. De ronde romp is geheel glad. Twee van. de drie motoren rijn in den vleugel gebouwd en worden omgeven door „N.A.CJY. Cowlings”, d-ii. een sy steem Van bekleeding, dat voldoende luchttoevoer geeft voor de koeling, maar zooveel mogelijk schadelijken weer stand voorkomt. De groote wielen van het landingsgestel worden met een een voudig mechaniek in de motorgondels opgeklapt. De motoren rijn Wright Whirlwinds, hetzelfde type dus, dat Lindbergh over den Doeaan bracht en Wiley Post rond om de wereld. Brandwaan boord van een stoomschip. Aan boord van het 7000 ton meten de Fransche stoomschip „Fprbin”van de Chargeurs Réunies op weg van Le Havre nhar Indo-China is een brand uitgebroken, die zich spoedig over het geheele schip uitbreidde. De brand? ont stond Woensdag in de Arabische Zee, dicht bij de plaats waar indertijd die „Georges Philippar” in vlammen op ging!. Kolgens een telegram uit Italfr aansch Somaliland ontstond de brand op een afstand van ongeveer 600 mijl van Raap Gardafui. De „Forbin” ia in 1923 gebouwd en heeft een beman ning yan 58 koppen aan bboid. Op het dtaadlooze verzoek om assistentie, jjs| geantwoord door het N?ederlandsche stoomschip „Sembilan” van de Stoom vaart Mij*. „Nederland”, pp weg van Newi, York naar Sabang en het Fran sche motorschip „Rustel”, die rich ter assistentie naar de plaats!, waar de ,5Fprbjin” rieh Bevindt, hebben bege ven. Een nieuw gasmasker. Die Daily Herald meldt dat eenige Engelsidhe technici en natuurkundjgen een nieuw gasmasker hebben vervaar digd dat een uur lang bescherming bleek te bieden tegen het nieuwste en gevaarlijkste gifgas dat vervaardigd wordt het j5.g. „pepergas”. Reeds is begonnen met de massale productie van deze gasmaskers. Tot npg toe randen de technici in andere lan den er slechts jn geslaagd rijn gastmash kers te vervaardigen, die dén dragers niet langer dan yjjf minuten bescher ming boden. De NatriumverDchting van den SchelcfetunneL In aansluiting pp hetgeen wij reeds meld den omtrent de verlichting van den ruim 2 KJVL langen nieuwen Scheldetunnel te Ant werpen door middel van een 560-tal Philips „Philora” wisselstroom-natriumlampen, ver nemen wij nader, dat de installatie thans vrijwel voltooid Is en een gedeelte reeds heeft proefgebrand met uitstekend resultaat, waaruit reeds is komen vast te staan, dat met natriumlampen de meest rationeele op lossing yan het vraagstuk der tunnelver- lichting mogelijk is. De gemeente Antwerpen heeft verder be sloten, om op de Rhijnplaats vóór de mon ding van den tunnel een natrium-verlichting met 300-watt „Philora” driephase-wissel- stroom-lampen te laten aanbrengen en te vens den grooten verkeersweg, die toegang tot den tunnel geeft, de Italielei, één der belangrijkste boulevards in de gemeente, met 100-watt „Philora” wisselstroom-na triumlampen te verlichten. De officieele inwijding van den tunnel en de nieuw verlichte toegangsweg zal plaats vinden op Zondag 10 September e.k. kunnen. Gebeurt riiet lederen dag dat een meisje haar achttienden ver jaardag viert. Mary was als versuft. Tien minuten geleden had ze zich nog verlaten en diepongelukkig gevoeld en nu stond ze op dezelfde plek met een verjaarcadeau, een aardige, hartelijke vriend en het vooruitzicht van een avond vol plezier. De ontmoeting tusschen de terugge keerden reziger en Vader en zuster was koel en grensde aan onverschilligheid. Miriam had een danspartij jn het hoofd en na haar broeder een welkomstkus‘te hebben gegeven en hem een paar vra gen gesteld te hebben betreffende hem zelf en rijn reis, ging ze de kamer uit. „Wat ik zeggen wou,” zei Ralph, toen de deur achter rijn zuster dicht was, „kunt u me niet wat geld leenen vader? Ik ben totaal blut” Zij® vader leunde achterover in zijn stoel. „Ik dacht wel, dat je op een dergelijke manier terug zou komen,” merkte hij pp. „Nou wat zou dat? U hebt toch ge noeg. U hebt 't geld van Mary. Ik ver onderstel tenminste, dat u daarvan leeft.” „Als voogd van Mary voel ik me in ’t volste recht me een flinke tege moetkoming te geven voor haar opvoe ding pn onderhoud,” gaf de vader be daard toe. „U zoudt er anders leelijk aan toe zjjn, wanneer iemand er achter kwam en een onderzoek zou instellen, Waar al fret geld van Mary gebleven is.” „Precies,” gaf zijp vader toe. „Maar wie zou moeten informeeren? Het meis je staat moederziel alleen op de we- ze een zucht van verlichting. Het was reld.” „Ze is mooi genoeg om kennissen weten dat Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 18.628.80 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 16. Door tusschenkomst van dit kantoor werd :er Directie op staatsschuldfeoekjes ingeschreven nominaal f 1000. en afgeschreven - 200. sta- vangen gijP jeugdige gwarte panters wee® aan hun moeders teruggegeven. i NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (76e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1